от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: ==Факти, закони и причини== Красив е животът. Красив е светлият шьт. Когато отивате на гостилн...)
 
(Факти, закони и причини)
Ред 3: Ред 3:
 
Красив е животът.
 
Красив е животът.
  
Красив е светлият шьт.
+
Красив е светлият път.
  
Когато отивате на гостилницата, всеки си избира н^що за ядене. Вие какво си избирате за ядене? Кое е най-важното, което сте научили? Казвате: Любов. Думата „любов" е неразбрана. Старите хора мислят, че тия, които се занимават с любовта, са извеяни. Ста-рите гледат на младитв, като на извеяни, понеже се занимават с любовта. Не бихте ли предпочели хубавото изввяно жито? Кое жито е по-хубаво: с сламата, или добре изввяното?
+
Когато отивате на гостилницата, всеки си избира нещо за ядене. Вие какво си избирате за ядене? Кое е най-важното, което сте научили? Казвате: Любов. Думата „любов" е неразбрана. Старите хора мислят, че тия, които се занимават с любовта, са извеяни. Старите гледат на младите, като на извеяни, понеже се занимават с любовта. Не бихте ли предпочели хубавото извеяно жито? Кое жито е по-хубаво: със сламата, или добре извеяното?
  
Човек, за да разбира един предмет, трябва да има известно разположение. На болния не можеш да държиш някаква лекция. Каквото и да му говориш, той казва: Остави ме сега! Той има нвщо в главата, в гър-дитв, в стомаха – боли го нещо. Той само за болестта си говори. Той казва: Дай ми нъ-какъв цвр. Хората страдат от три болести: едни страдат от главоболие, други – от гръдоболие, трети – от стомашно разстройство. Когато светлината не прониква до-стгаъчно в мозъка, човек страда от главо-
+
Човек, за да разбира един предмет, трябва да има известно разположение. На болния не можеш да държиш някаква лекция. Каквото и да му говориш, той казва: Остави ме сега! Той има нещо в главата, в гърдите, в стомаха – боли го нещо. Той само за болестта си говори. Той казва: Дай ми някакъв цяр. Хората страдат от три болести: едни страдат от главоболие, други – от гръдоболие, трети – от стомашно разстройство. Когато светлината не прониква достатъчно в мозъка, човек страда от главоболие; когато въздухът не прониква достатъчно в дробовете, явява се гръдоболие; когато няма достатъчно храна за стомаха, явява се стомашно разстройство. Някога вие сте неразположени, някога сте весели. Коя е причината за това, не знаете. Аз считам весел човек оня, който е всякога като светлия ден. Чиновникът е весел на края на месеца, когато получава заплата. Младата мома е весела, когато е добре облъчена. Ако не е добре облъчена, тя не е весела. Изкуство е да бъдеш весел всякога, при добри и при лоши условия, при лишението и при изобилието на живота.
  
104
+
Казват: Да има човек мир. От България изпратиха една депутация в Русия да преговаря за мир. Колко дни чакаха там, докато се подпише мирът? Значи, първо е подписването на мира, а после мирът пристига на малки рекички. Вашата депутация отишла ли е да преговаря за мир? Трябва и вие да изпратите своя депутация. Иначе, мирът не може да дойде. Първо очите изпращат депутация до слънцето, да им изпрати специална светлина. Тогава слънцето подписва договор и изпраща светлина. Някои мислят, че светлината иде по поръка от тях. Има светлина, която иде само ако й изпратите депутация, да я поканите. Без депутация тя не иде. Ако животът се развиваше, както хората си мислеха, досега те трябваше да бъдат светии. Хиляди години още ще минат, но светийството няма да дойде. Не се става лесно светия. Не е въпрос да станеш светия на земята. Истински светия е оня, който може да отиде на слънцето, да направи една разходка. Ако не може да направи разходка до слънцето, никакъв светия не е. На земята лесно ставаш светия. Запалиш една свещ за един два часа – светия ставаш. Изгори свещта, свърши се светийството.
  
болие; когато въздухът не прониква Достатъчно в дробовет, явява се гръдоболие; когато няма достатъчно храна за стомаха, явява се стомашно разстройство. Някога вие сте неразположени, някога сте весели. Коя е причината за това, не знаете. Аз считам весел човек оня, който е вевкога като светлия ден. Чиновникът е весел на края на* месеца, когато получава заплата. Младата мома е весела, когато е добре облъчена. Ако не е добре облъчена, тя не е весела. Изкуство е да бъдеш весел всъкога, при добри и при лоши условия, при лишението и при изобилието на живота. Казват: Да има човек мпр. От България изпратиха една депутация в Русия да преговаря за мир. Колко дни чакаха там, докато се подпише мирът? Значи, първо е подписването на мира, а по~ле мирът пристига на малки ръкички. Вашата депутация отишла ли е да преговаря за мир? Трябва и вие да изпратите своя депутация. Иначе, мирът не може да дойде. Първо очите изпра-щат депутация до слънцето, да им изпрати специална светлина. Тогава слънцето подписва договор и изпраща светлина. Някои мислят, че светлинита иде по поръка от тях. Има светлина, която иде само ако й изпратите депутация, да я поканите. Без депутация тя не иде. Ако животът се развиваше, както хората си мислъха, досега т трЬбваше да бъдат
+
Сега чета полицата ви, казвате: Знаеш ли, колко ни изплашиха бомбите над София? Виждам, много бомби носите в съзнанието си, като икони сте ги закачили. Ако бяхте светии, бомбите щяха да слязат до вас; те ще ви се поклонят и ще останат цели. А сега, не само бомбите гърмят. От хиляди години хората живеят в несъгласие, в караници и разправии. Техният живот стана причина за бомбардировките. Всяка мисъл, проектирана в пространството, се предава чрез високоговорител. Вие не подозирате, че човек може да изпрати в пространството една динамична мисъл като бомба. Само един човек може да причини голямо нещастие на човечеството. Една жена и един мъж в рая причиниха такова нещастие, от което и до днес хората,не могат да се освободят. Всичко това дойде поради едно желание да си хапнат малко от една ябълка – от забранения плод. Какво лошо има в желанието да си хапнат малко
  
105
+
Казвам: Първите човеци направиха една погрешка и не се извиниха. Напротив, те започнаха да се оправдават. Бог запита първо Адама, защо яде от забранения плод. Той каза: Господи, аз имах голяма вяра в Тебе. Другарката, която ми даде, се ползуваше с доверие пред мене. Вярвах и на нея, както на Тебе. Мислех, че каквото ми каже, е вярно. Ти трябваше да ме предупредиш. Обаче, Бог забрани на Адама да яде от дървото, което беше всред рая, но той забрави заповедта. Интересно е, отде дойде на ума на Адама мисълта, да се скрие. Цял ден Бог търси Адама, но едва привечер го намери. Тогава Адам каза: Чух, Господи, гласа Ти, но се убоях да изляза, защото съм гол. – Кой ти каза, че си гол? Да не си ял от забраненото дърво? Така вината падна върху Ева. На въпроса, защо яде от забранения плод, Ева отговори адвокатски. Тя каза: Змията, която си създал, ме убеди да ям от тоя плод. Защо Бог остави животните в рая? – Да се учат хората от тях. Кой е предполагал, че животните могат да предадат някои неща невярно? Значи, Ева хвърли вината върху змията. Бог изслуша Адам и Ева внимателно и спря до тях, не отиде до змията да я разпитва, защо е дала на Ева толкова лош съвет.
  
светии. Хиляди години още ще минат, но светийството няма да дойде. Не се става лесно светия. Не е въпрос да станеш светия на земята. Истински светия е оня, който може да отиде на слънцето, да направи една раз--ходка. Ако не може да направи разходка до слънцето, никакъв светия не е. На земята Лесно ставаш светия. Запалиш една свъщ за един два часа – светия ставаш. Изгори свъщьта, сверши се светийството.
+
И днес условията на живота са същите. И до днес още хората се оправдават като Адам и Ева, но Бог не приема вече никакви оправдания и извинения. Оправданието беше важно само за Адам и Ева. По същия начин ние не можем да се извиним. Сегашният човек е поставен пред друг изпит. Наблюдавал съм възрастни хора. Минава някъде, откъсне си един плод и, като види някой човек, скрие го в джоба си, тури отгоре ръцете си, като че нищо не е станало. Той не се крие като Адама, но крие плода в джоба си. Като срещне някого, поздрави го и, като отмине, извади плода и започва да яде.
  
Сега чета полицата ви, казвате: Зяаеш ли, колко ни изплашиха бомбите над София? Виждам, много бомби носите в съзнанието си, като икони сте ги закачили. Ако бт»хте светии, бомбите нгюй да слъзат до вас; т ще ви се поклонят ище останат цЪли. А сега, не само бомбил гърмят. От хиляди години хората жив^ят в несъгласие, в караници и разправии. ТЬхният живот стана причина за бомбардировките. Всвка мисъш, проектирана в пространството, се предава чрез високо-говорител. Вие не подозирате, че човек може да изпрати в пространството една динамична мисъл като бомба. Само един човек може да причини голвмо нещастие на човечеството. Една жена и един мъж в рая причиниха такова нещастие, от което и до-днес хората,не могат да се освободят. Всичко това дойде поради едно желание да си хап-нат малко от една ябълка от забране-
+
Ще кажете, че животът е тежък. Ако направите една статистика, ще видите, че човек минава три четвърти от живота си в тревоги. Колко минути през деня човек е щастлив? Като преживее нещо хубаво, той се радва. И за това има някаква причина. Ако се намери в мъчнотии, човек се утешава, че като отиде на оня свят, поне там работите му ще вървят добре. Това е заблуждение; все едно, ученикът, който не е свършил четвърто отделение, да мисли, че може да влезе в първи клас. Той казва: Аз не мога да уча добре в отделенията, но като вляза в първи клас, ще уча добре. Ако в отделенията не ти върви, и в класовете няма да ти върви, и в университета няма да ти върви. Ще кажете, че имаш вдъхновение. Значи, вдъхнал си въздух. Как мислите, с едно вдъхване става ли работа? С едно вдъхновение става ли някаква работа? Колко пъти на ден трябва да се вдъхновяваш? Десет вдъхновения са нужни на минута. За един час, или за 60 минути са потребни шестстотин вдъхновения, т. е. шестстотин вдишки, а за десет часа шест хиляди вдишки.
  
106
+
Съвременните хора се интересуват от един въпрос, който ги спъва. Те искат да знаят, какво пишат вестниците за погрешките на хората. Дето и да отидете, в която държава и да влезете, това са ежедневните новини. Това са криви работи. Понякога пишат във вестниците, че някъде станала катастрофа, че толкова души са убити на войната, толкова са пленници, толкова ранени. Какво ще придобием, ако знаем това? Умрелите, ранените страдат. Ако отиваш да гледаш, трябва да им помогнеш. Българите имат обичай, като отиват на гробищата, да поливат гробовете с вода и с малко вино. Отде е излязъл тоя обичай? Аз искам да зная, защо поливат гроба с вода, а никога с вино?
 
+
ния плод. Какво лошо има в желанието да си хапнат малко
+
 
+
Казвам: Първите човеци направиха една погрвшка и не се извиниха. Напро-тив, те започнаха да се оправдават. Бог запита първо Адама, защо яде от забранения плод. Той каза: Господи, аз имах голяма ввра в Тебе. Другарката, която ми даде, се ползуваше с довврие пред мене. Ввр-вах и на нея, както на Тебе. Мислвх, че каквото ми каже, е вврно. Ти трвбваше да ме предупредиш. Обаче, Бог забрани на Адама да яде от дървото, което бвше всрвд рая, но той забрави заповвдьта. Интересно е, отде дойде на ума на Адама мисълта, да се скрие. Цвл ден Бог търси Адама, но^два привечер го намври. Тогава Адам каза: Чух, Господи, гласа Ти, но се убоях да излвза, защото съм гол. – Кой ти каза, че си гол? Да не си ял от забраненото дърво? Така вината падна върху Ева. На въпроса, защо яде от забранения плод, Ева отговори адвокатски. Тя каза: Змията, която си създал, ме убеди да ям от тоя плод. Защо Бог остави животните в рая? – Да се учат хората от тях. Кой е предполагал, че животните могат да предадат нвкои неща невврно? Значи, Ева хвърли вината върху змията. Бог изслуша Адам и Ева внимателно и спрв до
+
 
+
107
+
 
+
тях, не отиде до змията да я разпитва, защо е дала на Ева толкова лош съвет.
+
 
+
И днес условията на живота са същиг. И доднес още хората се оправдават като Адам и Ева, но Бог не приема вече никакви оправдания и извинения. Оправданието бЪше важно само за Адам и Ева. По същия начин ние не можем да се извиним. Се-гашният човек е поставен пред друг изпит. Наблюдавал съм възрастни хора. Минава нЬкъде, откжене си един плод и, като види някой човек, скрие го в джоба си, тури отгоре ръцет си, като че нищо не е станало. Той не се крие като Адама, но крие плода в джоба си. Като срещне някого, поздрави го и, като отмине, извади плода и за почва да яде.
+
 
+
Ще- кажете, че животът е тежък Ако направите една статистика, ще видите, че човек минава три четвърти от живота си в тревоги. Колко минути през деня човек е щастлив? Като преживее нвщо хубаво, той се радва. И за това има някаква причина. Ако се намъри в мъчнотии, човек се утешава, че като огиде на оня свет, поне там рабо-тите му ще вервят добре. Това е заблуждение; все едно, ученикът, който не е сверши л четверто отделение, да мисли, че може да влъзе в първи клас. Той казва: Аз не мога да уча добре в отделенията, но като влъза
+
 
+
108
+
 
+
в първи клас, ще уча добре". Ако в отделенията не ти върви, и в класовете няма да ти върви, и в университета няма ~ да ти върви. Ще кажете, че имаш вдъхновение. Значи, вдъхнал си въздух. Как мислите, с едно вдъхване става ли работа? С едно вдъхновение става ли никаква работа? Колко пъти на ден трябва да се вдъхновяваш? Десет вдъхновения са нежни на минута. За едлн час, или за 60 минути са потребни шесто-тин вдъхновения, т. е. шестотин вдишки, а за десет часа – шеет хиляди вдишки.
+
 
+
Съвременните хора се интересува г от един въпрос, който ги спъва. Те искат да знаят, какво пишат вестниците за погрешните на хората. Дето и да отидете, в която държава и да влъзете, това са ежедневните новини. Това са криви работи. Понвксга пишат в вестниците, че нъкъде станала катастрофа, че толкова души са убити на войната, толкова са пленници, толкова ранени. Какво ще придобием, ако знаем това 1 Умрълите, ранените страдат. Ако отиваш да гледаш, трябва да им помогнеш. Българите имат обичай, като отиват на гробищата, да поливат гробовете с вода и с малко вино. Отде е излезъл тоя обичай? Аз искам да зная, защо поливат гроба с вода, а никога с вино?
+
  
 
109
 
109

Версия от 13:46, 9 юли 2009

Факти, закони и причини

Красив е животът.

Красив е светлият път.

Когато отивате на гостилницата, всеки си избира нещо за ядене. Вие какво си избирате за ядене? Кое е най-важното, което сте научили? Казвате: Любов. Думата „любов" е неразбрана. Старите хора мислят, че тия, които се занимават с любовта, са извеяни. Старите гледат на младите, като на извеяни, понеже се занимават с любовта. Не бихте ли предпочели хубавото извеяно жито? Кое жито е по-хубаво: със сламата, или добре извеяното?

Човек, за да разбира един предмет, трябва да има известно разположение. На болния не можеш да държиш някаква лекция. Каквото и да му говориш, той казва: Остави ме сега! Той има нещо в главата, в гърдите, в стомаха – боли го нещо. Той само за болестта си говори. Той казва: Дай ми някакъв цяр. Хората страдат от три болести: едни страдат от главоболие, други – от гръдоболие, трети – от стомашно разстройство. Когато светлината не прониква достатъчно в мозъка, човек страда от главоболие; когато въздухът не прониква достатъчно в дробовете, явява се гръдоболие; когато няма достатъчно храна за стомаха, явява се стомашно разстройство. Някога вие сте неразположени, някога сте весели. Коя е причината за това, не знаете. Аз считам весел човек оня, който е всякога като светлия ден. Чиновникът е весел на края на месеца, когато получава заплата. Младата мома е весела, когато е добре облъчена. Ако не е добре облъчена, тя не е весела. Изкуство е да бъдеш весел всякога, при добри и при лоши условия, при лишението и при изобилието на живота.

Казват: Да има човек мир. От България изпратиха една депутация в Русия да преговаря за мир. Колко дни чакаха там, докато се подпише мирът? Значи, първо е подписването на мира, а после мирът пристига на малки рекички. Вашата депутация отишла ли е да преговаря за мир? Трябва и вие да изпратите своя депутация. Иначе, мирът не може да дойде. Първо очите изпращат депутация до слънцето, да им изпрати специална светлина. Тогава слънцето подписва договор и изпраща светлина. Някои мислят, че светлината иде по поръка от тях. Има светлина, която иде само ако й изпратите депутация, да я поканите. Без депутация тя не иде. Ако животът се развиваше, както хората си мислеха, досега те трябваше да бъдат светии. Хиляди години още ще минат, но светийството няма да дойде. Не се става лесно светия. Не е въпрос да станеш светия на земята. Истински светия е оня, който може да отиде на слънцето, да направи една разходка. Ако не може да направи разходка до слънцето, никакъв светия не е. На земята лесно ставаш светия. Запалиш една свещ за един два часа – светия ставаш. Изгори свещта, свърши се светийството.

Сега чета полицата ви, казвате: Знаеш ли, колко ни изплашиха бомбите над София? Виждам, много бомби носите в съзнанието си, като икони сте ги закачили. Ако бяхте светии, бомбите щяха да слязат до вас; те ще ви се поклонят и ще останат цели. А сега, не само бомбите гърмят. От хиляди години хората живеят в несъгласие, в караници и разправии. Техният живот стана причина за бомбардировките. Всяка мисъл, проектирана в пространството, се предава чрез високоговорител. Вие не подозирате, че човек може да изпрати в пространството една динамична мисъл като бомба. Само един човек може да причини голямо нещастие на човечеството. Една жена и един мъж в рая причиниха такова нещастие, от което и до днес хората,не могат да се освободят. Всичко това дойде поради едно желание да си хапнат малко от една ябълка – от забранения плод. Какво лошо има в желанието да си хапнат малко

Казвам: Първите човеци направиха една погрешка и не се извиниха. Напротив, те започнаха да се оправдават. Бог запита първо Адама, защо яде от забранения плод. Той каза: Господи, аз имах голяма вяра в Тебе. Другарката, която ми даде, се ползуваше с доверие пред мене. Вярвах и на нея, както на Тебе. Мислех, че каквото ми каже, е вярно. Ти трябваше да ме предупредиш. Обаче, Бог забрани на Адама да яде от дървото, което беше всред рая, но той забрави заповедта. Интересно е, отде дойде на ума на Адама мисълта, да се скрие. Цял ден Бог търси Адама, но едва привечер го намери. Тогава Адам каза: Чух, Господи, гласа Ти, но се убоях да изляза, защото съм гол. – Кой ти каза, че си гол? Да не си ял от забраненото дърво? Така вината падна върху Ева. На въпроса, защо яде от забранения плод, Ева отговори адвокатски. Тя каза: Змията, която си създал, ме убеди да ям от тоя плод. Защо Бог остави животните в рая? – Да се учат хората от тях. Кой е предполагал, че животните могат да предадат някои неща невярно? Значи, Ева хвърли вината върху змията. Бог изслуша Адам и Ева внимателно и спря до тях, не отиде до змията да я разпитва, защо е дала на Ева толкова лош съвет.

И днес условията на живота са същите. И до днес още хората се оправдават като Адам и Ева, но Бог не приема вече никакви оправдания и извинения. Оправданието беше важно само за Адам и Ева. По същия начин ние не можем да се извиним. Сегашният човек е поставен пред друг изпит. Наблюдавал съм възрастни хора. Минава някъде, откъсне си един плод и, като види някой човек, скрие го в джоба си, тури отгоре ръцете си, като че нищо не е станало. Той не се крие като Адама, но крие плода в джоба си. Като срещне някого, поздрави го и, като отмине, извади плода и започва да яде.

Ще кажете, че животът е тежък. Ако направите една статистика, ще видите, че човек минава три четвърти от живота си в тревоги. Колко минути през деня човек е щастлив? Като преживее нещо хубаво, той се радва. И за това има някаква причина. Ако се намери в мъчнотии, човек се утешава, че като отиде на оня свят, поне там работите му ще вървят добре. Това е заблуждение; все едно, ученикът, който не е свършил четвърто отделение, да мисли, че може да влезе в първи клас. Той казва: Аз не мога да уча добре в отделенията, но като вляза в първи клас, ще уча добре. Ако в отделенията не ти върви, и в класовете няма да ти върви, и в университета няма да ти върви. Ще кажете, че имаш вдъхновение. Значи, вдъхнал си въздух. Как мислите, с едно вдъхване става ли работа? С едно вдъхновение става ли някаква работа? Колко пъти на ден трябва да се вдъхновяваш? Десет вдъхновения са нужни на минута. За един час, или за 60 минути са потребни шестстотин вдъхновения, т. е. шестстотин вдишки, а за десет часа – шест хиляди вдишки.

Съвременните хора се интересуват от един въпрос, който ги спъва. Те искат да знаят, какво пишат вестниците за погрешките на хората. Дето и да отидете, в която държава и да влезете, това са ежедневните новини. Това са криви работи. Понякога пишат във вестниците, че някъде станала катастрофа, че толкова души са убити на войната, толкова са пленници, толкова ранени. Какво ще придобием, ако знаем това? Умрелите, ранените страдат. Ако отиваш да гледаш, трябва да им помогнеш. Българите имат обичай, като отиват на гробищата, да поливат гробовете с вода и с малко вино. Отде е излязъл тоя обичай? Аз искам да зная, защо поливат гроба с вода, а никога с вино?

109

Когато цветята цъвтят, изпращат своето ухание надалеч. Така ги намират пче-лите, насЪкомите, пеперудите. Значи, уханието на цвътята е пжл, по който насъкомите тър-сят храната си. И въздухът има свое ухание. Чов-вк, според развитието на своето обоняние, определя, кой въздух е за него. В небето е определено количеството на въздуха за всеки човек. Ти трябва да поемеш онова количество въздух, което е определено за тебе. Колцина знаят, кой въздух е за тях? Ако някога попаднеш на тоя въздух, цълия ден се чувствуваш радостен; ако не можеш да попаднеш на тоя въздух, цЬ-лия ден си тъжен, неразположен. Скръбь-та показва, че нещо ви липсва, че не сте разбрали нещо.

Често пишете думата „любов". Ако изпуснете булвата „л" или „ю", ще разберете ли, каква е думата? Ако изпуснете,ъ" или „ь" на края на думите, значението им не се губи. Тия букви не са от гол%мо значение, и без тях може да се пише. Не само букви се из-пущат, но никои хора не пишат правилно известни букви. Например, буквата,м" пишат по два начина: или първият връх по-висок, или вторият. В първия случай чо-вък поставя себе си, аз - т на първо място, а второто лице – -ти – на второ място; в втория случай „ти" е на първо мЬсто, азъ-т

110

на второ място. Ще кажете, че е все едно, как ще напишете една буква. Не е все едно, буквите не са произволни. Който туря аз т на първо мЬсто, той е скържав. Ако туриш азъ-т на второ място, ти си щедър, ти си човек с достойнство. Дето и да отиде човекът с достойнство, навсякъде е един и същ: отваря кесията си и дава. С това той иска да покаже, че разполага. Бедният, и да отвори кесията си, мълчи, нищо не говори, няма петаче в себе си. Той дава право на богатия да заповядва. Ако богатият осиро-машее, и бедният може да заповъдва. Викаш един работник, иска ти хиляда лева надница. Това е нъкогашна министерска заплата. Работникът казва: Ако си съгласен на тая надница, ще ти работя. Едно време работникът получаваше 20 – 30 лв. надница, а сега – 1000 – 1200 лева. Бомба разрушила къщата ти. Как ще я поправиш при такива надници? За големите разрушения се плаща склшо. Правя аналогия: на ония, които сами не мо-гат да изправят характера си, работниците взимат скъпо. Тая е причината, дето характе-рът им остава неизправен. На ония, които са готови сами да се изправят, работниците взимат евтино. Следователно, когато казваме, че мъчно се изправя човешкият характер, това показва, че работата е скжла, и на работниците *ч:е плаща много. Ако река на нъ-

111

, кой от вас да стане от мъстото си, без да му дам нещо, ще се обиди. Ако дойде нъ-кой с пълни джобове златни монети и ти даде една от тех и каже, да станеш от стола си, за да седне той, ти веднага ще му отстъпиш и ще си намъриш друго м&сто. Ако ти даде една обикновена книжна монета от 20 лв., ще кажеш: Никой няма право да ме вдига от мъстото ми. Значи, ако ти даде златна монета, има право да те вдига от м-Ьстото; ако ти даде книжна монета, няма право. Наистина, трябва да има н-Ькаква сериозна причина, за да се сверши една работа. Трябва да има на лице една причина, един закон, един факт. Де е мъстото на причината, де е мъстото на закона и де е мъстото на факта? Причината е в главата, законът е в дробовег, фактът е в стомаха. При се-гашните условия, в които живеем, първо трябва да дойде фактът. Под „фактъ" разбираме истината, под „законъ" – мъдростта, под „причина" – любовта. Фактът предизвиква истината, истината предизвиква мъдростта, а мъдростта – любовта. Ако посеете едно съме нъкъде, любовта и мъдростта идат да го възрастят. Не можеш да свершиш една работа, ако истината не е на твоя страна, т. е. ако нямаш един факт за това. В дадения случай фактът представя" парите или

112

силата, с която разподагаш. Краката, рж-цет са факти в нашия живот.

Често определяме нищата с думит: причина, закон и факт, Трябва да свержем мислите си с подбудителната причина, чувствата си с мъдростта, а постъпките си с истината. Ако постъпките на човека не са сверзани с истината, и ако между постъп-ките и истината няма контакт, никакъв ре-зултат не може да се очаква. Ако чувствата не са сверзани с мъдростта, никакъв резултат не може да има. При това положение, законът не може да действува. Ако н&ма връзка между мисълта и самата причина, никаква мисъл не може да се прояви. ВсЬки човек, който говори съзнателно, има причина, има закон, има факт за това. Без причина, без закон и без факт човешката мисъл не може да се предава. Законът е път, по който мисълта се предава. Истината е крайният предел, до който мисълта отива. Христос казва: „Аз съм пж-тт, истината, и животът." Пътят е мъдростта, през която трябва да минем; истината е зенитът, а животът е любовта. Коя е най-високата точка в човешкия живот? Де е зенитът в човека? – Горе, на главата, тъй нареченото „кубе." За да стигнем високата точка, ще минем през кръга. Най-високата точка е привидна. И на нас така се

113

вижда, че на об^д слънцето е най-високо. В същност, слънцето е толкова високо сутрин, колкото и на объд. Вижда ни се по-високо по отношение на земята, т. е. на материалния свет, в който се движим.

Казвам: Високит- работи имат свои подбудителни причини. Ако си на високо мъ-сто, ти си силен, лесно можеш да пус-неш един камък надолу, или да прекара ш вода, да потече в низината. Значи, всички неща в горната половина на кръга стават лесно. Влъзете ли в долната половина на кръга, там нЬщата стават мъчно. Ако пропуснеш добрите условия и оставиш работата си за друг път, в друг живот да я свершиш, ти се намираш в обратното положение на кръга, в долната половина, дето нещата стават мъчно. Чудиш се след това, защо работата ти не върви добре. Не вс-Ькога Бог дава благоприятни условия. От-ложиш ли за друг път, мъчнотиите се увеличават.

Казвате: Св-Ьтът жив^е по един на-чин, а ние – по друг начин. Прави сте, че светът живее по свой начин. Ако влъ-зеш в един трен, ще се подчиниш на всички условия, на които хората се подчиня-ват. Стотици души са влъзли в трена и ще се движат, не накъдето г искат, но дето тренът ги води. Ако тренът върви в по-

114

сока, в която и аз искам да отида, ще се кача на трена и ще се оставя на негово разположение – да ме води, дето той иска. В тоя случай аз няма да му заповвдвам. Няма да постъпвам, както с каруцаря, но ще се подчиня на закона. Та когато казваме, че хората живеят така, това показва, че т пъту-ват с трен: дето тренът ги води, там отиват. Ако не искаш да живееш като тях, пеш ще ходиш. Знаете ли, от колко малки работи зависи никога вашия успъх? Минаваш през гора, виждаш два клона преплетени, бурята ги е сплела. Бързаш, от-минаваш ги, не искаш да спреш за малко, да ги разплетеш. Ако не услужиш на тия клоне, може за цъл ден, а може и за цяла година да объркаш работите си. Ако не си ги видел, отговорността ти е малка; ако си ги видял, отговорността ти е голяма. Какво може да стане? – Дрехите си можеш да скъсаш, волът ти да умре, къщата ти да се събори, да те изпждят от училище. Какво ти струва да спреш за малко и да от-дЬлиш двата клона един от друг?

Казват за някого: Опък човек е той, не взима от дума. Как му казваш думата си? Всеки човек си има особен език. Ако искаш да те разбере, ще говориш на не-гов език. Нима да произнасяш думит%, както тц искаш; ще ги произнасяш, както той

115

иска. Ако войникът се яви пред полковника, как ще му говори? Ще каже: Моля, госпо-дин полковник! Ако каже само „господин полковникъ", без да прибави думата „моля", какво ще стане с него? Ако каже само „полковникъ"!-Не, ще каже „моля, господин полковникъ" и ще произнесе тия думи музикално. Хората страдат от немузикалност. Трябва да имате микрофон, да се научите да говорите музикално. Когато ви се говори грубо, схващате грубостта; когато вие говорите грубо, не схващате грубостта. В това е по-грешката на хората.

Мнозина подържат, че Христос ще дойде да оправи света. Как ще дойде Христос? Преди две хиляди години не дойде ли Христос? Дойде, но не оправи света. – Защо? – Защото не Го послушаха. Има майки, които раждат децата си, но не ги отглеждат. В тях майчиното чувство е слабо развито. Такава майка, като роди дете, оставя го на други, т да го отглеждат. Тя се разхожда само и казва: Не съм свикнала да гледам деца. Тогава да не се е женила. Като развие майчиното чувство, тогава да се жени. Деца, за които майките не се грижат, са невъзпитани. Ще кажете, че и без кокошка може да се измжти яйцето. Възможно е, но не зная, какво пиле ще излъзе от яйце, което кокошка не го е мжтила. Пиле, което кокошката е

116

снесла и измжтила, придобива характера на майка си. Любов е вложила кокошката в своето пиленце.

Сега приложението: имате една мисъл. Ако вие родите тая мисъл и оставите други да я отглеждат, не играете ли ролята на оная майка, която роди дете и го дава други да го отглеждат? Родиш една мисъл и казваш: Други да я отглеждат, аз нямам време. Щом нЬмаш време, не раждай. Това не е закон. Ония от вас, които искат да бж-дат здрави, които искат да бъдат щастливи, трябва да учат. Щастието и здравето н-Ь-ма да дойдат произволно. Болният баща не може да предаде здраве на сина си. Болната майка не може да предаде здраве на дъщеря си. Здравият беща предава здраве на сина си, и здравата майка предава здраве на дъщеря си. Това са закони. Ако твоят мозък, в даден случай, не е здрав, какъ1 ще роди една хубава мисъл? Ако не е хармонично нагласен, как ще създадеш една светла мисъл? Ако сърцето ти не е спокойно и се тревожиш, ти не можеш да родиш едно хубаво чувство. Ако волята ти не е възпитана, постъпките ти не могат да бъдат благородни.

Първото нещо, което трябва ва спазвате като правило в живота: Като вървиш, винаги пръв се отбивай. Даже и на мравката прави път. Срещнешъ] н^коЦ – обикрли го?

11?

път му стори – на всички прави път, ако искаш да ти върви. Сега всеки върви по правия път, пести времето си. Англичаните казват: Времето е пари. По права линия вер1 вят те, да печелят повече време, да имат повече пари. Англичаните казват: Право към цельта! На някои от вас косите са побелили. Да допуснем, че ви кажа, как да ги почерните, какво ще направите? Първо, вие се постарайте да почерните един косъм, както аз съм почернил космите на вежди-г си. Правил съм опите да ги почерна. Не ми костува много време да почерна цялата си коса, но не искам. Боядисайте само един косъм. Казвате, че имате воля. Ако не мо-жеш да почерниш един косъм, каква воля имаш?

Да дойдем до реалното в живота. Кое е реалното? – Мисълта, чувствата и по-стъпкиг. Мисълта е мощна, чувствата са мощни и постъпките са мощни. – Кога? – Когато разбираме причините, законите и фак-тите, които действуват. Тогава всичко може да се постигне. Това няма да стане изведнъж. Първо трябва да се очисти мисълта; също така трябва да се очистят чувствата и по-стъпките. Огтам трябва да се започне. Как ще очистиш мисълта си? – Като предиз-викаш в ума си само еднородни мисли. В даден момент ти мислиш за кон, за ма*

118

гаре, за бубулечица – смъсваш различни мисли в ума си и не можеш да очистиш своята мисъл. Но и ако мислиш само за кон, твоята мисъл не може да бъде чиста; ако мислиш само за бубулечици, твоята мисъл не може да бъде Чиста; ако мислиш само за жаба, мясъльта ти пак не може да бъде чиста. Как можеш да очистиш ми-съльта си? – Като очистиш окото си. Човек, на когото окото не е чисто, не може да бъде чист. Човек, на когото ухото не е развито, да слуша хубаво, и сърцето му не може да бъде чисто; ако не разбира и възприема правилно звука, сърцето му не може да бъде чисто. Ако не можеш да възприемаш фините трептения на храната, която влиза в стомаха ти, без да го мъчи, ти не можеш да разбереш истината.

Мнозина говорят за истината. За да разбереш истината, първо трябва да очистиш устата си. Ще кажеш, че трябва ухото си да очистиш. Истината чрез ухото не можеш да намъриш. Истината е реална, и яденето е реално. Като яде, човек трябва да е до-волен. Ако седнеш пред трапезата недово-лен и погледнеш недоволно, ти ще разва-лиш всичкото ядене. Трябва да ядеш с свещен трепет, да забравиш всичко около себе си, да знаеш, че нещо хубаво, което Бог е изпратил, влиза в тебе. Ще погледнеш

119

към всички ек. любов. Не мисли, че ивкой ще мине край тебе и ще ти вземе храната. Никой не може да ти вземе храната, която обичаш. Храна, която не обичаш, всЬки може да ти я вземе. Майките не дават люби-мите си деца на чужди хора, да ги осиновя-ват – никога не дават обичните си деца. Мисли, които не обичаме, лесно изпращаме на-вън. Наблюдавам, вие се събирате веЬка вечер на молитва. Събирате се по един не-провилен начин. Така не се прави молитва. Ако мисълта и чувствата на човека не са чисти, той не може да се моли. Еднообразието в молитвата не е полезно. Да четеш постоянно едни и същи молитви, това 'е престъпление. Хубавигк нища не се повтарят. В лю-бовьта нещата не се повтарят. Там всЬко нещо става само по един пж/г. И втори път може да стане нещо, но по друг начин. Ако веднъж любиш, втори път по ежщия начин не можеш да любиш. Същият за-кон се отнася и до мисълта. Това, което днес мислиш, не се повтаря. КатС знаете това, прилагайте всичката си любов и мисъл в работата си.

Казва се за някого, че се разболъл. – Радвам се, че се разболъл. – Еди-кой си оздравъл. – Радвам се, че оздравъл. Не мислете, че болестта е лошо нещо. Като се разболее, човек става помек, по-внимате-

120

лен – пбвече светлина е придобйл. Не да боледува чов&к постоянно, но понякога само. Ти не можеш да боледуваш два пъти от една и съща болест. Като те хване треската веднъж, втори пжл и да искаш да те тресе по същия начин, не може. Ще трепериш при треската, но има разлика в треперенето. Като изучавате проявите на треската, виждате, че тя има определено време. Като хване никого, тя иде на определено време и си отива на определено време. Хване ли го втори пжд, тя избира друго време. Никоя треска се придружава с студ, чов-Ьк трепери, зъбите му тракат, а нЬкоя – с голям огън. Коя е за предпочитане: треперушката, или огненицата? Огненицата подлага всички нечистотии на изгаряне Тя е „аутодафе" на нечистотиите. Първото нещо, което се изисква от човека, е да пречисти кръвьта си. Не можеш да пречистиш кръвьта си, ако нЬмаш чисги мисли, чисти чувства и чисти постънки. Както пречистваш кръвьта си чрез дълбоко дишане, така ще намериш начин за пречистване на своите мисли. Ако пречистиш кръвьта си, ще се освободиш от много болести. Болестите се дължат на нечиста кръв. Болестите се дължат и на нечиста храна. Ядеш плод, без да го измиеш. Може веднага да не заболйеш, но създаваш лош навик в себе си, подхранваш леността. Нечистата

121

крана вйаЬя утайки, нечистотии в стомаха, които постепенно тровят кръвьта. Нечистата кръв, освен болести, причинява неразположение, песимистично настроение, леност в човека. Човек с чиста кръв се отличава с голяма енергия и пъргавина. Губиш ли пъргавината си, кръвьта ти е започнала да става нечиста. Чистата мисьл, чистите чувства и чистите постъпки са динамични, правят човека бодър, млад.

Всеки иска да бъде добър, да се подмлади. Затова се създава Божествена Школа, д 1 научи хората, как да живеят, да изпол-зуват живота. Ще живееш 40 – 50 години, но да живееш, както трябва, да използуваш разумно всички блага. Някой живее 40 – 50 години, но не може да използува Божествените блага, както трябва. Живее известно време и се страхува, че ще умре, ще отиде на оня свет. Ако умреш веднъж, втори път да не желаеш да умираш. Като дойде смъртта, човек престава да яде, няма желание за ядене, не може да диша, въздух не може да приема. Днес намалява храната и въздуха, утре ги намалява още повече, докато един ден се намъри в пълно ограничение. Бог е създал човека да яде, но да яде с любов; да мисли, но да мисли с любов; да чувствува, но да чувствува с любов; да постъпва, но да постАпва с любов. Любовта е свещен

122

огъи. Тоя огън*, трябва да подтиква човека към всичко. Да работи с любов, да >чи с любов! Не е лесно човек да учи.

Сега ви говоря за неща, които не могат изведнъж да се постигнат. Най-малко десет години усилена работа се изисква, по два-три часа на ден, за да реализирате часте от това, което говоря При това, будно съзнание е нежно. Оня, който е привикнал да мисли добре, достатъчно е да отправи мисълта си към любимия си предмет, за да придобие някакъв резултат. Индусите имат различни методи за съсредоточаване на съзнанието си, но някои от тях са отживъли времето си. Предметът, който обячаш, задържа погледа, както" и съзнанието ти. Обаче, съсредоточаването на съзнанието не показва още любов към нещо, нито свободен избор. Защо гледаш човека? – За да намъриш нещо хубаво в него. Като погледнеш чове-ка с любов, ще намъриш нещо хубаво в очите му, в ушите му, в носа му, в ръцет му. В всеки човек има нещо хубаво, което заслужва да се гледа.

Някой религиозен седи и мисли за Христа, за свети Никола. Какво ще мисли за свети Никола? Той минава покрай него и не го вижда, а мисли за времето, когато е жи-ввл свети Никола. Ако [седиш и мислиш за Христа Който е живъл преди две хиляди

години, твоята работа е изгубена. Какъв е бил Христос едно време, не знаеш ; важно е, как ьв е сега. Ти се намираш в мдьчнь-тия, в нещастие. Дойде един човек отвън и ти помогне. Ти се чудиш, кой е тоя човек. Христос е, Който помага. Докато Христос е при вас, съмнявате се и казвате: Или е Той, или не е. Когато Христос бъше между евреи-Н, и г се колебаеха. Вече д че хиляди години минаха от това време, те още не могат да се убедят, че Той е тЬхнияг Месия. Не е Той, Когото очакваме.

Представям ви три топки: едната е пълна с златни монети, другата – с сребърни монети и третата – с медни. Топките са еднакво големи, но с различна тежина Най-тежка е златната топка, после сребърната и най-лека е медната. Ученият, като види трити топки, ще избере златната. Той казва: Най-тежка е тая топка, но аз ще я взема, защото съм най-силен. Като дойде друг човек, той ще избере сребърната, а за третия няма избор – той взима останалата – медната топка. Който взима златото, има право на избор, от трите топки избира златната. И вторият има право на избор – от две топки прави своя избор. Третият, оба 1е, н&ма право на избор. Много от сегашните хора постлшват като последния. Като нЬмат право на избор, те казват: Което остане, то е за мене. Не яжте

124

каквото Остава. Човек, кОйто иска да си съ» здаде характер, трябва да пие от първия гроздов сок. Ако купуваш грозде, вземи от най-хубавото. Купи по-малко – половин или четверт килограм, но от най-хубавото. Ти искаш да купиш повече, по-евтино грозде, макар и да не е хубаво. Когато чов-Ък работи съзнателно върху себе си, трябва да знае, че малките неща се благославят, а не годъмите.

За следния път напишете само по една дума, която обичате и добре разбирате. Ще направим един опит, да видим, колцина от вас ще напишат думата с любов. Някои може да не намерят такава дума. Които намерят тая дума, ще я напишат чисто и правилно на едно четириъгълно листче и отдолу ще напишат само името си, без фамилията. Ако напишете думата, ще имате никаква сполука през годината. Ако не я напишете, няма да ви вървят работите. Да не пишете от страх – от любов ще напишете една дума. Ако отложите за друг път, ще ви сполети някаква загуба: или дреха ще си скъсате, ^ илил обувка, или нищо неприятно ще ви се случи.

Един ден ходих на планината и се грях на огъня. Той ме обикна, затова една искра ми изгори ръкава. Благодарих, че любовта му не е била много голяма. Ако беше

125

по-голяма, повече щеше да изгори дрехата ми, И така, ако се колебаете, не правете опита. Не се наемайте, че после да кажете: Тая работа не е за мене. Не започвайте една работа, ако няма да я вършите. Често започвате с Божествените работи и не ги свършвате. Като напишете думата, която обичате, аз ще взема листчетата, ще ги прегледам и ще ви ги върна. Вие ще ги носите в джоба си през цялата година; може да ги оставите и в наследство. Божието благословение иде чрез малките работи, които ни заобикалят. Те идат чрез очите ии, чрез ушите ни, чрез ръце-г ни, чрез устата, чрез краката. Божието благословение иде чрез готовността да услужваме. В ангелския свет заповед не се издава никога. Там всеки схваща Божиите мисли и ги прилага – досетлив е. Един ден и вие може да чувствувате, да схващате Бо-жиите мисли и да ги прилагате. Това е Божието благословение.

Всяка работа, написана добре, на време и красиво, носи Божието благословение. Някои хора пишат красиво; почеркът им е по-красив от печатните букви. Човек трябва да пише красиво, защото чрез писането той може да се справи с вътрешната дисхармония в себе си, с своето вътрешно разстройство. Ако не се вземат мерки, много от вас ще пострадат от тая дисхармония, както по-

126

страдаха от бомбите. Ония, които не пострадаха от бомби, и доднес още се намират под впечатлението на бомбите – от повтаряне на спомените в съзнанието. Това си спомнят, онова си спомнят, жив-ьят с рефлексии. Понякога рефлексиите са по-опасни от първото преживяване.

Един пиян минал една вечер над една голяма пропаст, без да пострада. Сутринта отишъл да види, как е минал над пропастьга, без да падне. Като видял пропастта и си представил, какво би могло да стане, ужасил се. От ужас косата му побеляла. Той минал над пропастта, без да му побелее косата, а само като я видял, побеляла му косата. Второто впечатление било по-силно от първото. Преповтарянето на впечатленията от ужасите действуват лошо върху психиката. Трябва да се освободите от повтаряне иа страшните преживявания. Не ходи да гледаш неща, които събуждат стари спомени и впечатления от ужасите в живота.

Мнозина се връшат назад и се запитват за миналото си. Няма защо да се занимавате с миналото си. Какъв си бил в миналото, не е важно; какъв си сега, това е важно. Някои могат да видят своето минало, но да гледат на него като на чужд живот, а не като на свой. Да гледат и да кажат; Добре е живял тоя човек, Понякога

127

природата открива и добрите, и лошите работи на човека, но като чужди. Ако той знае, че е причина за някои лоши работи, постоянно ще скърби; ако знае, че той е причина за някои добри работи, ще се радва. На земята голямата радост и голямата скръб не се допущат. – Защо? – Защото те са полюси на живота – плюс и минус, които взаимно се неутрализират. Каквото си имал, всичко си изял и изпил – нищо не ти е останало.

Божията Любов носи изобилния и пълен живот.

15. Беседа от Учителя, държана на 1 ноемврий, среда, 5 ч. с. 1944 г. София. – Изгрев.