от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Заглавие на раздел)
(октомври)
 
(Не са показани 78 междинни версии от двама потребители)
Ред 1: Ред 1:
[[Всемировият Учител Беинса Дуно и Велико Търново - том 2]]
+
[[ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА]]
  
[[Всемировият Учител Беинса Дуно и Велико Търново - 2]]
+
[[Беседи]]
  
[http://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxyYWJvdGVuc2FqdGFzfGd4OjFkNTk3YTkyYWNkZTRmYmE 1924г.]
+
[[Книги с беседи]]
  
 +
[[Беседи в хронологичен ред]]
  
'''1924 ГОДИНА'''
+
= 1924 година =
   
+
'''През април 1924 г. се създава Закона за защита на държавата. С този закон са избити без съд и присъда много хора, главно интелектуалци. В ход е диктатурата на „кървавия професор" Цанков.
+
== януари ==
 +
2 януари 1924 г.
 +
*[[Единство на обичта]] - ООК 3
  
'''Поискано е разрешение за събор в Търново и отново се получава отказ. Все пак, през тази година се осъществява Втория младежки събор в София. В два дена, 6 и 7 юли, Учителя изнася пет беседи. Съборът завършва с екскурзия до Мусала. Беседите се отпечатват.'''''
 
  
'''През август-септември Учителя изнася четири беседи (трите неделни) в София. Дава и наряд за 1924-25 г. на 22 август. Всичко това е публикувано в книжка със заглавие „Разумният живот: обяснения и упътвания от Учителя, дадени на учениците от Всемирното Бяло Братство през септември 1924 г." Заглавието й е като на съборните сборници и в библиографиите е посочена като съборна, но събор всъщност няма. В първата беседа от 24 август Учителя казва:'''
+
6 януари 1924 г.
 +
*[[Едно ти не достига!]] - НБ
  
„Сега, ние се намираме в съборните дни. Всяка година имаме събор. Какво нещо е съборът? Съборът може да го правят добрите и разумните души. Когато се съберат лоши хора, събор има ли? – Няма събор. Онези, които живеят в Любовта, може да направят събор. Онези, които живеят в Мъдростта, може да направят събор. Онези, които живеят в Истината, може да направят събор. Онези, които живеят в Правдата, може да направят събор. Онези, които живеят в Добродетелта, може да направят събор. А онези, които не живеят в тия добродетели, за тях никакъв събор не съществува. Следователно, щом живеем в закона на Любовта, ние сме на събор." '''А малко след това''' '''им казва:''' Та, днес сме събрани за какво? Аз днес ви събрах за едно правило. Но то е първото и най-важно правило: когато ви дойде един брат, или една сестра вкъщи, които и да са те, като си излязат, да обърнете очите си нагоре към Бога и да кажете: „Господи, много ти благодаря, че ми изпрати този брат или тази сестра." Този ден, неделния, ви събрах само за това правило."
 
  
'''Учителя, макар и неофициално, отново посещава Търново, което се вижда от изнесената на 1.10.24 г. в Търново неделна беседа: „И Бога за свой Отец казваше."'''
+
6 януари 1924 г.
 +
*[[Отношения между проявите в Природата]] - МОК 3
  
'''БИОГРАФИЯ НА МАРИН КАМБУРОВ'''
 
  
'''от дъщеря му Стефанка Камбурова - Делкинова'''
+
9 януари 1924 г.
 +
*[[Мъртвите и живите линии]] - ООК 3
  
[[Картинка:Marin_Kamburov.PNG‎|мини|150px|дясно]]
 
  
Марин Камбуров, брат на Петър Камбуров, е роден през 1902 г. в Стара Загора. Оженва се за арбанасченката Зефира и имат три дъщери. Словото на Учителя оформя неговия мироглед. То става извор на творческо вдъхновение и съдържание на живота му. До последния си дъх той е пример на ученик с будно съзнание, посветил всички мигове от живота си на учение и служене за слава Божия.
+
13 януари 1924 г.
 +
*[[Оздравяха]] - НБ
  
В продължение на 50 години от своя живот Марин Камбуров изпя 233 песни, в които възпява Любовта, Мъдростта, Доброто, смирено прекланя глава и благоговее пред своя Учител и величието на Твореца. Той никога не е имал работно бюро и кабинет. Песните му са родени сред природата, по време на работа или почивка. Текст и мелодия бликат спонтанно и в повечето случаи заживяват без корекции.
 
  
Много години, преди да се събуди в него музата на творческо вдъхновение, при една от срещите на двамата братя Петър и Марин Камбурови с Учителя, последният им казва: „Той, Марин, рекох, има силна музикална памет." И наистина, Марин Камбуров помни и пее възторжено до края на живота си всичките си песни, изпратени на земята чрез неговия дух от световете на светлината.
+
13 януари 1924 г.
 +
*[[Приливи и отливи на енергиите. Произход на ума и сърцето]] - МОК 3
  
'''СПОМЕНИ НА ПЕТЪР КАМБУРОВ  '''
 
  
'''Основаване на комуната в Арбанаси'''
+
16 януари 1924 г.
 +
*[[Приливи и отливи]] - ООК 3
  
Идеята за предстоящото основаване на комуната в Арбанаси бе най-актуалният въпрос за нас и вече на няколко пъти се събирахме, за да уговорим и уточним подробностите.
 
  
Пристигна от Варна брат Стамат Тодоров, на когото предадох ръководството на братските имоти и ключовете от колибата, и през месец септември 1923 г. се пренесохме с Марин в Арбанаси. Дойдоха и другите приятели. Бяха вече пристигнали и моите родители с брат ми Костадин и сестра ми Танка.
+
20 януари 1924 г.
 +
*[[Допреният въглен]] - НБ
  
Обявихме основаването на братската комуна при следния състав:
 
  
Основно ядро:
+
20 януари 1924 г.
 +
*[[Придобивки на съзнанието]] - МОК 3
  
1. Никола Гръблев от Габрово – военен капитан.
 
  
2. Христо Христов от Търново – подпоручик, който си подаде оставката и като цивилен пристигна в Арбанаси.
+
23 януари 1924 г.
 +
*[[Закон за късите и дългите линии]] - ООК 3
  
3. Марин Камбуров.
 
  
4. Аз, Петър Камбуров.
+
27 януари 1924 г.
 +
*[[Колко пъти да прощаваме?]] - НБ
  
Спомагателни (допълнителни) членове:
 
  
Руси Събев от София, Димитър Александров от Търново, Мария Каишева от Арбанаси (Кольо и Мика Каишеви бяха временно в комуната; по-късно заминаха за София) и моите родители с двете деца, които не се считаха за членове като малолетни. Бяхме всичко 11 души.
+
27 януари 1924 г.
 +
*[[Трансформиране на енергиите]] - МОК 3
  
Беше уговорено Никола Гръблев да не напуска службата си, за да помага със заплатата си.
+
== февруари ==
 +
3 февруари 1924 г.
 +
*[[Плодовете на Духа 2]] - НБ
  
Отначало работата тръгна добре. Имахме на разположение над сто хиляди лева и решихме най-напред да закупим ниви. Купихме изцяло имота на една вдовица – Мола Хаджидимитрова, която след това се изсели от Арбанаси. Имотът бе дванадесет декара ниви и три декара лозе. И от друг стопанин купихме една нива около дванадесет декара. Набавихме инвентар: плуг, вили, лопати, мотики и др. Фураж за добитъка, в това число и две биволици на сестра Мария Каишева, две кози и едно магаре. Останаха 20-30 хиляди лв. резервен фонд.
 
  
Докато се ориентираме в новата обстановка, дойде зимата. А приходи още нямаше никакви. Затова се наложи да теглим по малко от резервния фонд. Днес малко, утре малко – готовите пари се изнизваха хилядарка след хилядарка. А нашите славни трапези! Винаги имахме гости от Търново или от Горна Оряховица, или от Лясковец. Пък песни, пък цигулки! Славно нещо бил комуналният живот! Всички, които ни посещаваха, оставаха с отлични впечатления! Да, така беше в началото, а за края ще говорим по-късно.
+
3 февруари 1924 г.
 +
*[[Елементи в геометрията]] - МОК 3
  
През есента успяхме да изорем нивата, която купихме от Мола. А онази, която купихме от някой си Пейо от Горна Оряховица, беше посята с жито. Аз, за да изразя доволството си от покупката на нивата, обещах на бившия собственик: "Дай Боже да се роди хубаво жито, ще ви донеса два чувала хубаво жито, като подарък от мене!" Но не му занесох, защото наистина житото не стана. И през есента на 1924 г. получих призовка от съда. Съдеше ме Пейо за 1000 лв., т.е. за стойността на двата чувала жито, което съм се задължил, по пазарлък, да му дам. Отидох в Горна Оряховица, намерих го болен на легло. Не можахме да се разберем. Той твърдеше, че аз съм се задължил да му донеса два чувала жито. Аз твърдях, че съм обещал при условие, че житото стане. Най-после, броих му хилядарката и въпросът се уреди. На следния ден научихме, че Пейо починал.
 
  
През есента наехме и изорахме една ливада около петнадесет декара от Ламбрин Данов от Арбанаси. Искахме да я подготвим за посяване със слънчоглед.
+
6 февруари 1924 г.
 +
*[[Най-щастливият ден]] - ООК 3
  
Зимата на 1924 г. изкарахме. Резервният фонд съвсем отъня, а приходи – никакви още.
 
  
Запролети се и ние тръгнахме на работа. Засяхме около шест декара захарно цвекло и преорахме още веднъж нивата за слънчогледа, който също засяхме. Обработихме и лозето, което тази година обещаваше да даде добър плод. Изобщо, работата вървеше добре, но разходите покривахме все още от резервния фонд.
+
10 февруари 1924 г.
 +
*[[Искаш ли да оздравееш?]] - НБ
  
Дойде жътва. Ожънахме нивата, от която получихме малко приход – едва около три чувала жито, за колкото ме съди Пейо. Смляхме житото и за един-два месеца го изядохме. Нали на трапезата се събирахме най-малко по десетина души! И все още купувахме.
 
  
През лятото на 1924 г. събор не се състоя и по инициатива на братята от Габрово - Георги Николов и др. – бе организирана една голяма екскурзия за десет дни из Стара планина. От Арбанаси отидохме в Габрово аз и брат ми Марин, сестра Гена Папазова от с. Дебелец и Стоянка Илиева – учителка в с. Стражица. Имаше братя и сестри от Търново, Русе, Свищов, Севлиево и др.
+
10 февруари 1924 г.
 +
*[[Сложни движения на съзнанието. Светла точка в съзнанието]] - МОК 3
  
Първата вечер от Габрово отидохме на Габровския манастир, дето нощувахме на т.нар. „Папратлива поляна". Спахме в папрата. Времето бе топло и не усетихме студ. На следния ден сутринта се изкачихме на връх Снежанка (Орлово гнездо), дето към 9 ч. сутринта посрещнахме групата от Стара Загора, Казанлък и околните села и потеглихме по билото на Балкана. Тогава нямаше построени хижи и дето замръквахме, там запалвахме буен огън и пренощувахме. На следния ден – пак на път. Аз носех две раници – моята и тази, на брат Иларионов, върху моята, а върху двете раници – двадесет хляба в един чувал, провиснал от двете страни. И понеже ръцете ми бяха свободни, от време на време изваждах цигулката и свирех „Братство, единство" и др. Тогава бяхме всички млади и не чувствахме умора.
 
  
== Заглавие на раздел ==
+
13 февруари 1924 г.
 +
*[[Трите състояния у човека]] - ООК 3
  
  
Най-напред решихме да се употреби общия хляб от чувала, който носех аз, за да се разтоваря. След като свърши общият хляб, започнаха сестрите да варят ориз в чайници и на обяд всеки си получаваше порция ориз вместо хляб.
+
17 февруари 1924 г.
 +
*[[Царството Божие се благовества]] - НБ
  
На седмия ден вечерта пренощувахме в подножието на Юмрукчал, при изворите на Тъжа (Тунджа). Там към нас се присъединиха и приятелите от Севлиево с бр. Петър Пампоров и групата порасна общо на 32 души.
 
  
От полунощ тръгнахме към върха, дето стигнахме малко преди изгрев слънце. Там наблюдавахме един величествен изгрев, какъвто може да се види само на такъв висок връх, какъвто е Юмрукчал. След това играхме гимнастическите упражнения. Следобед старозагорци и казанлъкчани се спуснаха на юг, през Калофер, а ние – към с. Острец, дето пренощувахме в току-що прибрано сухо и миризливо сено.
+
17 февруари 1924 г.
 +
*[[Морални чувства]] - МОК 3
  
== Заглавие на раздел ==
 
  
 +
20 февруари 1924 г.
 +
*[[Обектът на съзнанието]] - ООК 3
  
Бих желал да опиша тази екскурзия по-поетично, но виждам, че не ми се отдава. А това бе екскурзия, която всички, които участваха, ще помнят през целия си живот. Незабравими ще останат обедите, вечерите около огньовете. Песни, възторзи, радост! Планината се оказа много гостоприемна. Десет слънчеви денонощия, прекарани в планината, струват повече от цяла година, прекарана в долината.
 
  
Като се завърнахме в Арбанаси, намерихме, че работата не беше се придвижила напред. Трябваше да се разчита на брат Христо Христов – офицер, Руси Събев - недъгав, Димитър Александров, който не беше сериозен комунар, който нямаше даже елементарни познания от физически труд – специално от земеделие. Марин и аз работехме добре, но нямахме качества нито на добри организатори, нито на добри ръководители. Затова, общо взето, работите ни в комуната не вървяха добре. Най-големият товар бе сложен върху гърба на мама, която трябваше всеки ден да готви храна за 10-15 души, да пере потните ризи на всички и да меси хляб, почти през ден. А когато по-късно свърши брашното, свършиха и парите, дълго време се хранехме само с качамак и червен лук.
+
24 февруари 1924 г.
 +
*[[Що е това?]] - НБ
  
Предстоеше ваденето и предаването на цвеклото. Извадихме го и го предадохме на захарната фабрика в Горна Оряховица. Предадохме седем тона цвекло, от което следваше да получим 3500 лева. Понеже бяхме свършили парите, та нямаше даже и за царевично брашно, аз реших да отида при шефа на захарната фабрика и да го помоля да ми изплати сумата, макар че знаех наредбата, според която, фабриката изплащаше един-два месеца по-късно, след проконтролиране на приемателните документи.
 
  
Отидох, но не беше лесно да се влезе в двора на фабриката. На портала, застанал като Цербер, вратарят не пущаше даже пиле да премине. Но аз се промъкнах между влизащи каруци и отидох право в канцеларията на шефа. Тъкмо се канех да почукам, вратата се отвори и отвътре излезе едър селянин. Аз използвах отворената врата и влязох. Гледам, двама души: единият – хубав човек, седнал на стол пред бюрото си, с брада, приличащ на Христо Ботев, и до него друг – прав, едър мъж. Седналият, който именно беше шефът Бернкопр, се обърна към мене и ме попита какво искам. Казах му, че съм дошъл да го помоля, ако е възможно, да ми изплати сумата срещу продаденото цвекло. Той ми отговори, че ще плащат след два месеца, съгласно установения ред, и изключение не правят никому.
+
24 февруари 1924 г.
 +
*[[Моралният тип]] - МОК 3
  
== Заглавие на раздел ==
 
  
 +
27 февруари 1924 г.
 +
*[[Истинско и относително знание]] - ООК 3
  
– Ето този човек, който току що излезе, също искаше да му се изплати, но невъзможно е – каза шефът.
+
== март ==
 +
2 март 1924 г.
 +
*[[Родени изново]] - НБ
  
Аз вече се готвех да си тръгна обратно, когато той втренчено се загледа в мене и ме попита:
 
  
– Ти, момко, откъде си?
+
2 март 1924 г.
 +
*[[Морален стремеж и морален устой. Значение на дробите]] - МОК 3
  
– От Арбанаси – отговорих.
 
  
– Не, не си от Арбанаси. В Арбанаси такива хора като тебе няма.
+
5 март 1924 г.
 +
*[[Двете граници]] - ООК 3
  
– Вярно е, аз съм от Ст.Загора, но сега живея в Арбанаси – му поясних аз.
 
  
– Да не би да си от ония, дъновистите?
+
9 март 1924 г.
 +
*[[Господи, да прогледам!]] - НБ
  
– Да, - рекох аз – така ни назовава народът.
 
  
– 0, аз отдавна имам желание да се срещна с някой дъновист. Искам да ви задам един въпрос, ще можете ли да ми отговорите?
+
9 март 1924 г.
 +
*[[За свободата]] - МОК 3
  
– Ще се постарая, доколкото мога да ви отговоря – отвърнах аз.
 
  
– Как се третира у вас въпросът с честността?
+
12 март 1924 г.
 +
*[[Без съмнение, подозрение и докачение]] - ООК 3
  
Отговорих:
 
  
– Извинете, г-н шеф, но трябва да ви кажа, че у нас за честност не се говори.
+
16 март 1924 г.
 +
*[[Който дойде при мене]] - НБ (нова)
  
– Защо у вас за честност не се говори?
 
  
– За честност се говори там, дето я няма. А у нас честността е една от най-дебелите греди, върху които се изгражда учението на цялото Братство. Това е в реда на нещата, затова у нас за честност не се говори – обясних аз.
+
16 март 1924 г.
 +
*[[Движение на енергиите. Закон за поляризиране]] - МОК 3
  
Не зная как съм казал тия думи, но усетих, че по цялото ми тяло премина една тръпка. Изглежда, че моето изказване направи много силно впечатление на шефа и като се обърна към стоящия до него чех, каза:
 
  
– Господин Вешин, този момък ми вдъхва доверие. След това се обърна към мене и рече:
+
19 март 1924 г.
 +
*[[Познай себе си]] - ООК 3
  
– Момко, не би ли се съгласил да дойдеш на служба при нас? Ще ти дам голямо възнаграждение. На нас ни трябват честни хора, какъвто си ти. В това се уверих от твоето изказване. Пък, ако е възможно, доведи ми и други честни хора като теб, десет - петнадесет души и повече. Само през време на кампанията по приемането на цвеклото, за 2-3 месеца. Ще ви дам добро възнаграждение и мисля, че ще бъдете доволни.
 
  
Аз веднага съобразих, че това предложение е изгодно за нас. Ще имаме добри заплати, ще пооправим малко материалните работи и отчасти ще турим край на качамачения режим - ще имаме хляб.
+
22 март 1924 г.
 +
*[[Двете противоположности]] - ИБ
  
– Аз за себе си приемам вашето предложение и се надявам, че моите приятели от Арбанаси ще се съгласят. Утре сутринта ще дойдем пет - шест души.
 
  
– Добре, утре сутринта ще ви чакам – каза шефът.
+
22 март 1924 г.
 +
*[[Човешката душа - 1924]] - ИБ
  
– Ами, за изплащането на цвеклото, което ви помолих; може ли да се надявам на нещо?
 
  
– Господин Вешин, – обърна се той към помощника си – идете в канцеларията и кажете, че нареждам да се проконтролира партидата му и да му се изплати още сега.
+
23 март 1924 г.
След проверката се оказа, че всичко е редовно и веднага ми изплатиха сумата 3500лева.
+
*[[Брат ти си дойде]] - НБ
  
Отидох си радостен и обнадежден. Всички в комуната се зарадваха и, разбира се, се съгласиха още утре да отидем на работа в захарната фабрика.
 
  
На следния ден отидохме и веднага ни изпратиха по кантарите в селата Джулюница (Марин), Кесарево (Руси Събев), Крушето (Христо Христов), а мене ме изпратиха в село Драганово, на 10-12 км. североизточно от Г. Оряховица. Селото е голямо около 11 хиляди жители и не е на железопътна линия, затова цвеклото се извозваше с камиони. Най-големи злоупотреби (кражби) при приемането на цвеклото се извършваха именно тук, затова кантарът беше спрян за известно време.
+
23 март 1924 г.
 +
*[[Мощните сили на разумната воля]] - МОК 3
  
Като отидох аз, веднага започна приемането. Аз водех приемателния дневник, като следях същевременно и теглото на кантара. По няколкостотин коли минаваха дневно. Така хармонично вървеше работата три - четири дни. На четвъртия ден дойде при мене един цвеклопроизводител –целият дрипав, ризата му дупка до дупка, съдрана, панталонът му - също. Повика ме настрани и ме заговори:
 
  
 +
26 март 1924 г.
 +
*[[Добрите и лошите мисли]] - ООК 3
  
== Заглавие на раздел ==
 
  
 +
30 март 1924 г.
 +
*[[Плати ми, що ми си длъжен]] - НБ
  
— Господин Камбуров, както виждаш, положението ми е окаяно. Работя с цялото си семейство — четири деца, жена ми и аз — и не мога една риза да си купя! Гладуваме на общо основание! А ония там във фабриката, на меките кресла ядат труда ни, смучат кръвта ни. Както виждам, и твоето положение не е много розово. И ти си един бедняк като мене. Те и твоя труд ще използват стопроцентово, а на тебе ще подхвърлят един къшей. Слушай, г-н Камбуров, така не бива да се оставяме да ни експлоатират — да ни пият попа и кръвта! Но да направим следното: аз ще докарвам примерно 1000 килограма цвекло, а ти ще го запишеш 1200 килограма. Днес ще запишеш 200-300 килограма повече, утре 200-300 килограма повече и така до края на кампанията ще се събере, да речем, 40 тона повече и ще си го разделим: стойността на 20-те тона — за тебе, а останалите 20 тона — за мене. И ние да разберем нещо от нашия труд.
 
  
— Слушай, приятелю, — рекох - една буца злато, голяма колкото Стара планина да ми дадеш, не бих се съгласил да надписвам! За нищо на света не бих си продал съвестта, за да служа на лъжата и кражбата! Аз съм млад, но те съветвам - никога не пожелавай чуждото! Бъди честен! Бог благославя малкото, придобито по честен път, а многото, при¬добито с лъжа, измама или кражба, носи проклятие и десетократно по-голяма загуба!
+
30 март 1924 г.
 +
*[[Добрите навици. Разумното сърце]] - МОК 3
  
Разбира се, човекът си отиде. По-късно се разбра (някой ми го каза), че той бил изпратен от шефа, за да провери дали "гредата" на честността е стабилна или прогнила.
+
== април ==
 +
2 април 1924 г.
 +
*[[Разумното сърце]] - OOK 3
  
От този момент аз станах едва ли не най-довереното лице на шефа. Кантарите, дето работеха нашите хора, всякога показваха не дефицит, а излишък (от процентите, които снемахме за кал и пр.) Това обстоятелство способства през следните години да се предпочитат хора от Бялото Братство. И наистина, през следващите години, до 1928 г., когато почина шефът, аз изпращах по 15-20 души наши хора от Изгрева и от провинцията и те всякога показваха най-високи качества на честност и преданост в работата.
 
  
Веднъж дойде при мене един млад човек на име Йордан Делинешев. Той бил вегетарианец и отчасти запознат с идеите на Бялото Братство. Запознахме се и си поговорихме. От тогава идваше почти всеки ден след работно време за разговор.
+
6 април 1924 г.
 +
*[[Кажи само реч]] - НБ
  
Един ден той ми каза, че в селото имало условия да се изнесе сказка за Бялото Братство. Без да мисля много, аз веднага се съгласих, макар, че това щеше да бъде първата ми сериозна сказка. Отидохме в общината при кмета и му казах желанието си. Същевременно трябваше да платя и съответната такса за разгласяване чрез глашатая. Кметът отначало не прие благосклонно предложението ми, като каза, че учението на Бялото Братство, наречено дъновизъм, било преследвано от църквата, следователно е забранено. Докато се канех да му отговоря, обади се секретарят, който работеше на съседното бюро:
 
  
— Господин кмете, аз съм завършил духовна семинария в Пловдив. Моят учител архимандрит Евтимий беше повел духовна кампания против дъновизма, но не можа да го обори и това учение си запази своята автономия. Напротив, сказката ще бъде много интересна и аз предлагам всички да отидем и да я чуем.
+
6 април 1924 г.
 +
*[[Добрата страна на страданията. Чистотата]] - MOK 3
  
И като се обърна към мен, добави:
 
  
— Ще засегнете ли евангелските въпроси и ще приемете ли диспут, тъй като ще доведа свещениците и учителите?
+
9 април 1924 г.
 +
*[[Тъчете мислите си!]] - OOK 3
  
Отговорих:
 
  
— Да се разбереме отсега: диспут значи "тъмнина". Спорят хора, които живеят в тъмнина. Но тъй като аз ще засегна евангелски въпроси, които по същество са светлина, то приемам не диспут, а разговор между разумни същества, които живеят в светлина.
+
13 април 1924 г.
 +
*[[Още малко]] - НБ
  
Той се поусмихна и, разбира се. прие моето предложение.
 
  
На следния ден следобед барабанът разгласи из цялото село за предстоящата сказка в салона на читалището. Вечерта в определения час салонът беше препълнен. Повечето от посетителите бяха ученици от реалката, студенти, дошли във ваканция, и граждани, между които кметът, секретарят, свещениците, учителите и др.
+
13 април 1924 г.
 +
*[[Търпение - 1924]] - MOK 3
  
В общи линии сказката излезе сполучлива. Започнах с храненето, като застъпих вегетарианството като етап към познаване на духовните истини. Говорих за идеите на Бялото Братство, за Учителя. Накрая очаквах да зададат въпроси, съгласно изказването на секретаря, но никой не се обади. Тогава аз им раздадох доста екземпляри от "Житно зърно", вестник "Нов живот" и др., които предварително бях изложил на една маса. Всички протягаха ръце да вземат. Последна остана една песнопойка, която пожела да вземе една учителка. Но преди да я предам, аз казах: „Приятели, това са песни на Бялото Братство: желаете ли да ви изпея една от тях?" Всички единодушно приеха и отново насядаха по столовете си. Тогава аз извадих от един шкаф цигулката си, която предварително бях поставил там. От публиката се чуха радостни възклицания и видях весели лица. Отворих песнопойката и се падна „Събуди се, братко мили". Изсвирих я. После втора, трета..., та едва ли не изнесох цял концерт. Всички останаха доволни. Събранието продължи до късно.
 
  
Този случай описах в писмо до сестра Гена Папазова, която отишла при Учителя и му го прочела. Учителя също бил доволен; доволен бях и аз.
+
16 април 1924 г.
 +
*[[Любов към Бога - 1924]] - OOK 3
  
Накрая на кампанията (1924 г.) шефът ме покани да остана да поработя още два-три месеца през зимата по проверка на книжата в канцеларията. Аз останах, а другите братя бяха освободени се завърнаха в Арбанаси. Вечер се връщах там, а сутрин отивах в захарната фабрика, която е на около пет километра от с. Арбанаси.
 
  
Сега вече имахме пари да изкараме зимата и пролетта на 1925 г. Но към лятото пак се наложи да започнем качамачения режим. Тази година произведохме доста лук и ядохме качамак с лук. Имахме също и картофи собствено производство, но и те не достигаха. Когато идваха гости, варяхме и предлагахме предимно картофи, които бяха много вкусни.
+
20 април 1924 г.
 +
*[[Просете, търсете и хлопайте 2]] - НБ
  
  
СПОМЕНИ НА ГЕНА ПАПАЗОВА
+
20 април 1924 г.
 +
*[[Предаване на мислите. Музикалност]] - МОК 3
  
Завърших гимназия с отличен. Бях освободена от цялата матура с изключение на задължителния писмен изпит по български език. По същото време отидохме на екскурзия в Стара планина с цялото търновско братство и набрахме много диви ягоди. Понеже бях свободна, изпратиха ме на ул."Опълченска" 66 при леля Гина, за да ги занеса, три-четири дни преди писмения ми изпит. Исках да се сбогувам с Учителя и да си дойда в Търново, но Той ми каза: „Почакай!" На следващия ден ми каза пак същото. Аз треперех, защото бях без баща, най-силната ученичка, а пък рискувах да остана без матура.
 
  
Денят, определен за изпита, мина. Тогава Той ми каза: „Можеш да си ходиш!" Тръгнах си наранена. Чудех се как ще се оправям пред мама и обществото, което знаеше, че имам нова идеология. Слязох на гара Търново и тръгнах за гимназията. Пред хотел „Янтра" срещнах моя съученичка, която ми каза: „Знаеш ли, че матурата се отложи?" Не можех да изразя радостта си, че ще имам диплома. Тогава не допусках, че Учителя знае всичко.
+
23 април 1924 г.
 +
*[[Точилото и ножът]] - OOK 3
  
  
СПОМЕНИ НА ЕЛЕНА ИЛАРИОНОВА
+
27 април 1924 г.
 +
*[[Ще го изцеля]] - НБ
  
През 1924 г. Костадин беше болен. Чудехме се с дъщеря ми Надка дали да телеграфираме на Учителя за състоянието му. В това време брат Дойнов донесе телеграма от Учителя, изпратена до него, със следното съдържание: „Кажете да направят на Костадина млечен компрес." Брат Дойнов се зачудил какъв е този компрес, тъй като не е знаел, че Костадин е болен. Когато донесе телеграмата, аз направих компреса и болният оздравя.
 
  
ПИСМА ДО СЕМЕЙСТВО ИЛАРИОНОВИ
+
27 април 1924 г.
 +
*[[Съграждане на доброто]] - МОК 3
  
<i>София, 02.01.1924 г.</i>
 
  
Любезна Еленке,
+
30 април 1924 г.
 +
*[[Добрите и лошите]] - ООК 3
  
Получих Вашето писмо.
+
== май ==
 +
4 май 1924 г.
 +
*[[Каквото попросите]] - НБ
  
Има много положения живота, които трябва да станат ясни. Всеки ученик на Любовта трябва да се научи да служи на Бога с всичкото си сърце. Външният свят не трябва да става причина да го отклонява от това служене. Служенето не трябва да бъде по форма, в буквата на закона; но вътре дълбоко в душата трябва да има нещо съществено, което да го отличава. Пълнота трябва, новораждане трябва от Дух и вода, Любов непрестанна. Когато някой заболее от вас, не трябва да мислите за умиралка, а за чистене и изправление на живота. Смъртта нищо не разрешава. Тя в много случаи е спънка голяма за ученика. Да минава човек от смърт в живот е едно нещо; а да минава от живот в смърт е друго нещо.
 
  
Аз желая всички вие да служите на Бога тъй, както аз му служа, без да търся нещо за себе си. Аз искам да ви дам образец на Любов, на Милосърдие, снизходителност, безкористие, търпение, чистота, искреност. Моят ум е всякога занят с това, което е хубаво, красиво, добро, възвишено, светло, любвеобилно.
+
4 май 1924 г.
 +
*[[Психически наслоявания. Закон за примирение]] - МОК 3
  
Животът има своя велик план. Да познаваме Бога, да живеем за Него е дело велико. Ти и Костадин трябва да вложите още нещо във вашия живот. Това нещо аз мога да го уподобя с ония думи на Господа, който каза на богатия момък: „Още едно ти не достига." Ти ще намериш тая мисъл в Евангелието и ще извадиш своето заключение правилно, по Дух. Има някои неща, за които почти всички сте мудни на разбиране. Но трябва да разберете. Всичкото добро е за праведните.
 
  
Там вие в Търново се страхувате от бурите на морето. Иде време, и сега е, когато целият свят ще разбере, че има Бог и този Бог е абсолютно справедлив и въздава на всички според заслугата. Иде ден да видим кой от кого ще се отрича. Помнете, не е страхът, който ще ви въведе в Царството Божие, но Любовта. Не са търговските съображения, а безкористието в неговата пълнота. Бъдете мъдри, умни, интелигентни, добри, правдиви, честни, благородни, безстрашливи, с вяра, която мести горите. Трябва да бъдете нещо повече от хора - не обикновени хора за ядене и пиене, а служители на Бога. Синове на светлината.
+
7 май 1924 г.
 +
*[[Страхът - 1924]] - ООК 3
  
Моят поздрав на всички.
 
  
Подпис
+
11 май 1924 г.
----
+
*[[Напразно ме почитат]] - НБ
  
<i>София, 08.05.1924 г.</i>
 
  
Любезна Еленке и Костадине,
+
11 май 1924 г.
 +
*[[Млади и стари]] - МОК 3
  
Вий и двама ще обръщате внимание само на онова, което изтича от Бога, от Великия закон на Любовта. Да ви не плаши видимото зло и не-постоянството на хората. Има нещо в света, по-силно, по-мощно от всичките хорски сплетни. Бъдете и двамата мъдри. Мъдрият туря страха, съмнението на работа. Само Божията Любов, която е достъпна на всички, носи мир и радост. Гледайте да живеете в мир с великото в света. Разбирайте дълбоко човешката натура, защото в нея има известни слабости. Но Божият Дух ще превърне всичко за добро. Аз зная, вий се терзаете за малки работи. Нека си тече всичко по своя ред. Уповавайте на Бога. Гледайте зад завесата на настоящия живот.
 
  
Моят привет на всички. Само Божията Любов.
+
14 май 1924 г.
+
*[[Четирите проекции]] - ООК 3
Подпис
+
  
----
 
  
<i>София, 02.06.1924 г.</i>
+
18 май 1924 г.
 +
*[[Да възлюбиш Господа]] - НБ
  
Любезна Елена,
 
  
Живота си човек да направи като Божия. Да е чист, свят, правдив, мъдър, прозорлив. Да се не занимава с празните човешки ежедневни речени-казани. Само себе си да наблюдава и упътва, съветва.
+
18 май 1924 г.
Бог да ти даде знание и мъдрост да разбереш вътрешния си живот.
+
*[[Противоречията като необходимост при всяко растене]] - МОК 3
  
Само Божията Любов.
 
  
Подпис
+
22 май 1924 г.
 +
*[[Опитване и преживяване]] - ИБ
  
----
 
<i>София, 19.08.1924 г.</i>
 
  
Любезна Елена,
+
25 май 1924 г.
 +
*[[Онези дни; ще се съкратят]] - НБ
  
Ще ходите с вяра жива в Господа на Любовта. Всичко съдейства за добро. Само човек да има търпение да издържа. Четете беседите, прилагайте онова, което е казано в тях, и Бог ще благослови плода на Неговия Дух. Костадин да бъде твърд и решителен. Смел, с вяра и надежда, да се не плаши. Да използва слънчевите лъчи. Да си пече гръбначния стълб постоянно.
 
  
Съборът тази година ще се прекара духовно. Това, което Бог вложи в сърцата ви.
+
25 май 1924 г.
Няма Любов като Божията Любов.
+
*[[Малките придобивки в живота]] - МОК 3
  
Подпис
 
  
----
+
28 май 1924 г.
 +
*[[Съзнателната монада]] - ООК 3
  
<i>София, 21.10.1924 г.</i>
+
== юни ==
 +
1 юни 1924 г.
 +
*[[И валя дъжд]] - НБ
  
Любезна Елена,
 
  
Всичко е добре, кога се върши от Любов към Бога. Това съзнание трябва да проникне у всички. Животът е благо, умът е дар. Струва си да се посвети всичко Нему. Само тогава ще даде вътрешния мир на душата и Силата на Нашия Дух. Изучавайте, прилагайте всичко, що е изнесено в беседите. Само така ще добиете оная вътрешна самоувереност в Истинността на Божията Истина. Всяко съмнение, колебание, двоумение е излишно, когато можем веднага да проверим Истинността на Слово¬то. БОГ Е ЛЮБОВ И ОСВЕН НЕГОВАТА ЛЮБОВ НЯМА ДРУГА. Всяко начало, всяка Сила от Него излиза.
+
4 юни 1924 г.
 +
*[[Право ходене]] - ООК 3
  
Чистота и святост - това трябва да бъдат любимите думи. Животът е светлина.
+
9 юни 1924 г.
 +
*[[Разлика между физическата и Божествената любов]] - ИБ
  
Поздрав на всички.
+
11 юни 1924 г.
 +
*[[Добро и зло]] - ООК 3
  
Само Божията Любов.
 
  
Подпис
+
18 юни 1924 г.
 +
*[[Малкото приложение]] - ООК 3
 +
 
 +
== юли ==
 +
 
 +
 
 +
6 юли 1924 г.
 +
*[[Да възлюбиш]] - СБ - [[II Младежки събор]]
 +
 
 +
 
 +
6 юли 1924 г.
 +
*[[Правилно разбиране на природните действия]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
6 юли 1924 г.
 +
*[[Любов и мисъл]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
7 юли 1924 г.
 +
*[[Топлината на живота]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
7 юли 1924 г.
 +
*[[Новото възпитание]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
13 юли 1924 г.
 +
*[[Новата азбука]] - Рилска беседа
 +
 
 +
 
 +
16 юли 1924 г.
 +
*[[Разумният живот - 1924]] - ООК 3
 +
 
 +
 
 +
20 юли 1924 г.
 +
*[[Ще дойда след Тебе]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
23 юли 1924 г.
 +
*[[Молитвата - 1924]] - ООК 3
 +
 
 +
== август ==
 +
 
 +
11 август 1924 г.
 +
*[[Условия за взаимна работа]] - Рилска беседа
 +
 
 +
 
 +
12 август 1924 г.
 +
*[[Общи въпроси]] - РБ
 +
 
 +
 
 +
12 август 1924 г.
 +
*[[Хубави чувства]] - РБ
 +
 
 +
 
 +
12 август 1924
 +
*[[Каляване на материята]] - РБ
 +
 
 +
 
 +
14 август 1924 г.
 +
*[[Чада Божии]] - РБ
 +
 
 +
 
 +
22 август 1924
 +
*[[Наряд за 1924-1925 г.]]
 +
 
 +
 
 +
24 август 1924 г.
 +
*[[Качества на разумния живот]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
31 август 1924 г.
 +
*[[Правила на разумния живот]]  СБ
 +
 
 +
 
 +
31 август 1924 г.
 +
*[[Ако излекува болния]] - ИБ
 +
 
 +
== септември ==
 +
1 септември 1924 г.
 +
*[[Не само абсолютна чистота, но и абсолютно доверие]] - ИБ
 +
 
 +
 
 +
1 септември 1924 г.
 +
*[[Съзнателният живот като забава]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
2 септември 1924
 +
*[[Разумният труд]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
2 септември 1924 г.
 +
*[[Никаква лъжа]] - ИБ
 +
 
 +
 
 +
3 септември 1924 г.
 +
*[[Разумният и неразумният слуга]] - ООК 3
 +
 
 +
 
 +
7 септември 1924 г.
 +
*[[Царе – слуги на Господа]] - СБ
 +
 
 +
 
 +
8 септември 1924 г.
 +
*[[Най-малкото]] - Клас на Добродетелите
 +
 
 +
 
 +
10 септември 1924 г.
 +
*[[Важността на числата]] - ООК 3
 +
 
 +
 +
12 септември 1924 г.
 +
*[[Моето верую]] - КД
 +
 
 +
 +
22 септември 1924 г.
 +
*[[Физическият и духовният човек]] - КД
 +
 
 +
 
 +
24 септември 1924 г.
 +
*[[Послушание - КД]] - КД
 +
 
 +
== октомври ==
 +
15 октомври 1924 г.
 +
*[[Абсолютна справедливост 2]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
19 октомври 1924 г.
 +
*[[Настанало е царството Божие]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
19 октомври 1924 г.
 +
*[[Новите схващания на ученика*]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
22 октомври 1924 г.
 +
*[[Добрата постъпка 2]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
22 октомври 1924
 +
*[[Възможности и прояви на Любовта]] - Клас на Добродетелите
 +
 
 +
 
 +
 
 +
22 октомври 1924
 +
*[[Мястото на Любовта]] - Клас на Добродетелите
 +
 
 +
 
 +
 
 +
26 октомври 1924 г.
 +
*[[Раздай всичко!]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
26 октомври 1924 г.
 +
*[[Природа и геометрия*]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
29 октомври 1924 г.
 +
*[[Темпераментите]] - ООК 4
 +
 
 +
== ноември ==
 +
2 ноември 1924 г.
 +
*[[Родените]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
2 ноември 1924 г.
 +
*[[Възпитателната сила на страданието*]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
2 ноември 1924
 +
*[[Двата закона - КД]] - Клас на Добродетелите
 +
 
 +
 
 +
 
 +
5 ноември 1924 г.
 +
*[[Връзки в геометрическите форми]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
 
 +
9 ноември 1924 г.
 +
*[[Блажен този раб!]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
9 ноември 1924 г.
 +
*[[Условия, лежащи в триъгълника*]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
12 ноември 1924 г.
 +
*[[Забравените неща]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
 
 +
16 ноември 1924 г.
 +
*[[Градовете Содомски и Гоморски]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
16 ноември 1924 г.
 +
*[[Ролята на противоречията. Влияние на планетите]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
19 ноември 1924 г.
 +
*[[Несъизмеримите неща]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
 
 +
23 ноември 1924 г.
 +
*[[Да угоди на народа]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
23 ноември 1924 г.
 +
*[[Светлина и знание. Музика]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
26 ноември 1924 г.
 +
*[[Пелените на живота. Радости и скърби]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
 
 +
28 ноември 1924 г.
 +
*[[И Бога за свой Отец казваше]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
30 ноември 1924 г.
 +
*[[Който се учи]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
30 ноември 1924 г.
 +
*[[Съсредоточение*]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
== декември ==
 +
3 декември 1924 г.
 +
*[[Закон на равенство]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
7 декември 1924 г.
 +
*[[Ти си!]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
7 декември 1924 г.
 +
*[[Великата погрешка*]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
10 декември 1924 г.
 +
*[[Неразбраното 2]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
14 декември 1924 г.
 +
*[[Да Го посрещнат]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
14 декември 1924 г.
 +
*[[Що е единица. Числа и действия]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
17 декември 1924 г.
 +
*[[Хармонична деятелност]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
21 декември 1924 г.
 +
*[[Миротворци]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
21 декември 1924 г.
 +
*[[Божественото буталце*]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
24 декември 1924 г.
 +
*[[Както природата пише]] - ООК 4
 +
 
 +
 
 +
24 декември 1924
 +
*[[Образи на живата природата]] - Клас на Добродетелите
 +
 
 +
 
 +
28 декември 1924 г.
 +
*[[Които гладуват]] - НБ
 +
 
 +
 
 +
28 декември 1924 г.
 +
*[[Закон за внушение и закон за равновесие]] - МОК 4 - ИББ
 +
 
 +
 
 +
 
 +
31 декември 1924 г.
 +
*[[Малката радост]] - ООК 4

Текуща версия към 12:12, 22 октомври 2012

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Беседи

Книги с беседи

Беседи в хронологичен ред

1924 година

януари

2 януари 1924 г.


6 януари 1924 г.


6 януари 1924 г.


9 януари 1924 г.


13 януари 1924 г.


13 януари 1924 г.


16 януари 1924 г.


20 януари 1924 г.


20 януари 1924 г.


23 януари 1924 г.


27 януари 1924 г.


27 януари 1924 г.

февруари

3 февруари 1924 г.


3 февруари 1924 г.


6 февруари 1924 г.


10 февруари 1924 г.


10 февруари 1924 г.


13 февруари 1924 г.


17 февруари 1924 г.


17 февруари 1924 г.


20 февруари 1924 г.


24 февруари 1924 г.


24 февруари 1924 г.


27 февруари 1924 г.

март

2 март 1924 г.


2 март 1924 г.


5 март 1924 г.


9 март 1924 г.


9 март 1924 г.


12 март 1924 г.


16 март 1924 г.


16 март 1924 г.


19 март 1924 г.


22 март 1924 г.


22 март 1924 г.


23 март 1924 г.


23 март 1924 г.


26 март 1924 г.


30 март 1924 г.


30 март 1924 г.

април

2 април 1924 г.


6 април 1924 г.


6 април 1924 г.


9 април 1924 г.


13 април 1924 г.


13 април 1924 г.


16 април 1924 г.


20 април 1924 г.


20 април 1924 г.


23 април 1924 г.


27 април 1924 г.


27 април 1924 г.


30 април 1924 г.

май

4 май 1924 г.


4 май 1924 г.


7 май 1924 г.


11 май 1924 г.


11 май 1924 г.


14 май 1924 г.


18 май 1924 г.


18 май 1924 г.


22 май 1924 г.


25 май 1924 г.


25 май 1924 г.


28 май 1924 г.

юни

1 юни 1924 г.


4 юни 1924 г.

9 юни 1924 г.

11 юни 1924 г.


18 юни 1924 г.

юли

6 юли 1924 г.


6 юли 1924 г.


6 юли 1924 г.


7 юли 1924 г.


7 юли 1924 г.


13 юли 1924 г.


16 юли 1924 г.


20 юли 1924 г.


23 юли 1924 г.

август

11 август 1924 г.


12 август 1924 г.


12 август 1924 г.


12 август 1924


14 август 1924 г.


22 август 1924


24 август 1924 г.


31 август 1924 г.


31 август 1924 г.

септември

1 септември 1924 г.


1 септември 1924 г.


2 септември 1924


2 септември 1924 г.


3 септември 1924 г.


7 септември 1924 г.


8 септември 1924 г.


10 септември 1924 г.


12 септември 1924 г.


22 септември 1924 г.


24 септември 1924 г.

октомври

15 октомври 1924 г.


19 октомври 1924 г.


19 октомври 1924 г.


22 октомври 1924 г.


22 октомври 1924


22 октомври 1924


26 октомври 1924 г.


26 октомври 1924 г.


29 октомври 1924 г.

ноември

2 ноември 1924 г.


2 ноември 1924 г.


2 ноември 1924


5 ноември 1924 г.


9 ноември 1924 г.


9 ноември 1924 г.


12 ноември 1924 г.


16 ноември 1924 г.


16 ноември 1924 г.


19 ноември 1924 г.


23 ноември 1924 г.


23 ноември 1924 г.


26 ноември 1924 г.


28 ноември 1924 г.


30 ноември 1924 г.


30 ноември 1924 г.

декември

3 декември 1924 г.


7 декември 1924 г.


7 декември 1924 г.


10 декември 1924 г.


14 декември 1924 г.


14 декември 1924 г.


17 декември 1924 г.


21 декември 1924 г.


21 декември 1924 г.


24 декември 1924 г.


24 декември 1924


28 декември 1924 г.


28 декември 1924 г.


31 декември 1924 г.