Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Витамини, минерали и хранителни добавки


vili_22

Recommended Posts

Според мен големите дози винаги си имат противопоказания, друг е въпросът, че понякога се налага избор между тях и още по-вредни лекарства. Ако не съществува такава алтернатива в конкретния случай, могат да се прилагата профилактично само ниски дози, а умерени - при индивидуална преценка, че точно това липсва и че няма да се наруши общо балансът. Но много зависи от общото хранене. Може би ако някой се храни главно с рафинирани продукти, за него е по-добре да приема умерени дози добавки, откоркто ако нищо не приема, докато ако си следи баланса във всекидневното меню - можеи да ги пренебрегне. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според мен човек може да замени синтетичните витамини максимално, като се опита да се храни с всичко, което се намира в дадения регион и в дадения момент на пазара. По-добре да си помогнем взаимно с практични съвети как да си доставим на организма необходимото без да прибягваме до витамини от аптеката. Например аз знам, че 1-2 супени лъжици сусам - това е дневната доза калции . Дъвче се до пълно смилане, в противен случай си излиза цял от другата страна. За да имаме необходимото количество вит.В-комплекс трябва да не пропускаме пълнозърнестия хляб или да си варим отвреме навреме жито. Витамин С има почти във всичко - колкото плода или зеленчука е по-червен толкова повече вит.С. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Не разбрах с какво не си съгласна.  :)  Аз не отричам генетиката. Ако той при неговата генетика е живял по-природосъобразно е щял да бъде още по-добре, както и ти щеше да си по-зле от сегашното си състояние, ако беше живяла като него! Не сравнявай по един фактор различните хора, по-добре сравнявай ти как се чувстваш при едни или други обстоятелства.  :)

:thumbsup::)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен човек може да  замени синтетичните витамини максимално, като се опита да се храни с всичко, което се намира в дадения регион и в дадения момент на пазара. По-добре да си помогнем взаимно с практични съвети как да си доставим на организма необходимото без да прибягваме до витамини от аптеката. Например аз знам, че 1-2 супени лъжици сусам - това е дневната доза калции . Дъвче се до пълно смилане, в противен случай си излиза цял от другата страна. За да имаме необходимото количество вит.В-комплекс трябва да не пропускаме пълнозърнестия хляб или да си варим отвреме навреме жито. Витамин С има почти във всичко - колкото плода или зеленчука е по-червен толкова повече вит.С.  :thumbsup2:

Напълно съм съгласна с Алиса и й благодаря за споделеното знание. Нека да пробваме да съберем повече информация за храните, които е добре да се похапват през различните сезони.

Това, което аз знам е, че киселото зеле е много полезно да се поема през зимата. Богато е на витамин Ц. Може вместо самото зеле да се пие зелевата чорба. Незнам колко е препоръчителното количество на ден, но предполагам всеки организъм би приел различно количество според нуждите си.

Пъпеша е също много добра храна за организма и е добре да се правят разпускащи дни през които се яде само пъпеш или само ябълки. Ако се хапва пъпеш не е добре да се приемат други храни, понеже той самия е тежка храна.

За ябълките всеки си знае предполагам, че са малка аптечка.

Киселото мляко си е за калции. Много по-добре се усвоява от организма отколкото прясното мляко и е добре да се приема всеки ден. На мен една кофичка ми идва много, но пак казвам всеки според нуждите си.

Ще пробвам да намеря повече информация по въпроса. И аз в момента незнам много, но темата наистина си заслужава да се разнищи.

Ето и един линк за повече информация:

http://www.vegebg.org/materiali/guide/osno...veshtestva.html

Лек ден и много усмивки:):feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

колкото плода или зеленчука е по-червен толкова повече вит.С.

Малко уточнение - цветът е свързан с количеството на биофлавоноидите, еа не с вит. С. Но той обикновено ги придружава, ако продуктите са пресни. Но ако не са...

Това, което аз знам е, че киселото зеле е много полезно да се поема през зимата. Богато е на витамин Ц.

Аз не препоръчвам кисело зеле като основен източник на вит. С, тъй като е много солено и ако се пие повече, вреди. Освен това някои хора не понасят изобщо ферментиралите продукти. Предпочитам настойка от шипки, а също червени грейпфрути, киви и листа от иглика- тая пролет май че излязат още в края на календарната зима :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не препоръчвам кисело зеле като основен източник на вит. С, тъй като е много солено и ако се пие повече, вреди.

Солено е да, но аз затова казах, че всеки организъм би приемал различно количество и ако се пие в подходящи дози е полезно. А за това, че ако се пие повече вреди, ами то като се замисля, всяко нещо като се пие в по-големи количества е вредно.

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, да, всичко прекалено вреди! това е в основите и на древната източна, и на древногръцката медицина! :thumbsup2:

Проблемът специално със солта е, че тя се съдържа и в много други храни, които обичайно се консумират доста. Ако всичко друго е безсолно и човек няма специални противопоказания към солта, ако активно спортува и се изпотява, изхвърляйки излишните количества, не би имало кой знае какви проблеми. Но съвременният човек прави нещо друго - в повечето дни има застоял живот, а приема сол всъщност повече, отколкото неговите прадеди, които са се потили многократно на полето или в планината. При това положение е добре каквито и да било полезни храни или добавки, които се препоръчват, по възможност да не съдържат значителни количества натриев хлорид. :)

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление много малко са истинските витамини от така наречените разтворими. Много често вътре се оказва, че няма никакви витамини и са си съвсем обикновена напитка. Наскоро имаше скандал със разтворимите витамини Supra Vit - изследвали ги и вътре се оказа, че няма нищо, просто подсладители и оцветители. Аз самата не пия витамини - употребявам пчелно млечице, бирена мая, мед. В тях има много витамини и минерали под естествена форма. Мисля, че във зърнените храни и в сушените плодове също има много витамини. Но имунитетът на човек е въпрос на психическа нагласа и духовен баланс, който никакви витамини не могат да заменят. Храната и витамините са важни, но доста по важна е вътрешната хармония, защото ако имаш такава не би се разболял от нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм, но всичко на тоя свят си има значение, както и своите плюсове и минуси. При определен минимум достоверни познания, храненето е по-лесното да се започне, заедно с някои физически, дихателни и релаксиращи техники. Далеч по-трудното е повечето неща да се регулират умствено. Най-зле е, когато предимството на второто се използва като оправдание, за да не се прави реално нито едното, нито другото. :)

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Физическите техники за съжаление съм ги занемарила, наблягам основно на дихателни /дълбоко дишане с редуване на лява и дясна ноздра/ и релаксиращи техники /медитация/ и самовнушение.

Линк към коментар
Share on other sites

Не смятам, че са нужни за всички усилени движения и напрежения. Малко, но балансирани упражнения и да речем, самомасажи - обаче са важни за балансиране. Също е важно неспортуващите и неработещите усилено физически труд да внимават повече по отношение на храненето. Защото онези ще изгорят повечето излишни калории, докато иначе се налага да бъдем доста по-пестеливи с мазнините и концентирраните въглехидрати...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз самата не пия витамини - употребявам пчелно млечице, бирена мая, мед. В тях има много витамини и минерали под естествена форма.

Доколкото ми е известно в меда и пчелните продукти има много полезни вещества, но точно витамини няма никакви. Лично аз мед не консумирам под никаква форма. Само боров, който не се прави от пчели.

Линк към коментар
Share on other sites

В бирената мая, която пия има витамин А, витамин С, витамин Е, желязо, манган, цинк, витамин В1, В2, В6, натрии, калии, магнезии, калции, фосфор, цинк, а това доколкото са знам са витамини и микроелементи.

В пчелното млечице има В1 (тиамин), В2 (рибофлавин), В5 (пантотенова киселина), В6 (пиридоксин), В12, Вс (фолиева киселина), С (аскорбинова киселина), Н (биотин), РР (никотинова киселина).

Установени са в неголямо количество мастноразтворимите витамини А, С, D, Е, К. В по-голямо количество са водоразтворимите от групата (В1, В2, В3, Вс, РР). Горните стойности варират в широки граници при различните автори поради ползването на различни методики за определянето им.

Макро и микроелементи в пчелното млечице

Желязо, сяра, магнезий, манган, мед, калий, калций, хром, никел, сребро, кобалт, манган, алуминий, арсен, живак, бисмут и злато.

В медът има следните микроелементи и аеминокиселини:

минерални вещества — в най-голямо количество са калий, натрий, калций, фосфор, сяра, магнезий.

Аминокиселините, които в меда са около 20 на брой — пролин, лизин, хистидин, аргинин, треонин, аспарагинова киселина, глутаминова киселина, глицерин, метеонин, изолейцин, лейцин, тирозин, триптофан, фенилаланин и др.

Линк към коментар
Share on other sites

В медът има следните  микроелементи и аеминокиселини:

минерални вещества — в най-голямо количество са калий, натрий, калций, фосфор, сяра, магнезий.

Аминокиселините, които в меда са около 20 на брой — пролин, лизин, хистидин, аргинин, треонин, аспарагинова киселина, глутаминова киселина, глицерин, метеонин, изолейцин, лейцин, тирозин, триптофан, фенилаланин и др.

...но няма витамини. :(

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък не съм казала, че употребявам само мед и че само от него си набавям витамини и минерали. :harhar::harhar: Ако си прочел добре съм написала че употребявам пчелно млечице, бирена мая и мед заедно, а не само мед, в тях има много витамини и минерали, но не съм споменала в кое какво има. :angel::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен, обяснението се приема :) Изказах се неподготвен за пчелното млечице. Явно само за меда съм прав, но не и за пчелните продукти.

Линк към коментар
Share on other sites

Най-богат е съставът на цветния прашец това си е пълноценна храна. Тя, както и други пчелни продукти могат естествено да са противопоказани при наличие на специфична алергия. Медът губи да голяма степен полезните си свойства при прегряване, а това е масова практика, за да се увечили трайността му. непрегрятият мед при температури над 14 градуса развива гъбички след месец-два. Той трябва да се съхранява следователно на хладно и тъй като нямат такива целогодишни възможности, още производителите го прегряват и го предлагат такъв на пазара. При него основното е, че представлява концентриран въглехидрат, с който не бива да се злоупотребява. По-полезен е от захарта, но не е такова върховно лекарство, каквото представлява натуралния в истинския смисъл на думата мед. Естествено, последният освен че не е прегрят следва да се прави и от н"незахаросани пчели" - това също е рядкост. Аз като пробвам от такъв мед, сякъш веднага ми идват сили, докато онзи,масовия, в по-високи дози действа подобно на захарта, макар и не толкова агресивно.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото ми е известно в меда и пчелните продукти има много полезни вещества, но точно витамини няма никакви. Лично аз мед не консумирам под никаква форма. Само боров, който не се прави от пчели.

И не може да се каже че е мед.... :dancing yes:

А иначе меда е страшно полезен както и вкусен, също и восъка и пчелния прашец, като разбира се не трябва да забравяме и пчелния прополис който се използва за лечението на много неща :thumbsup1::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

И не може да се каже че е мед.... :dancing yes:

Да, не е мед, а по-точно боров еликсир :thumbsup::lol: То така си и пише на етикета. Като знам, че не е от пчели спокойно си го хапвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Доволна съм от рибеното масло и по точно ЕСКИМО-3 .Мастноразтворимите витамини трябва да се приемат с мазна храна, намам предвит баници и др.такива.

Добре де, в боровия елексир няма ли много захар?

Линк към коментар
Share on other sites

И аз знам, че така нареченият боров мед не е много здравословен поради естеството му на производство 9 прави се като се берат млади борови връхчета и се варят със захар, а бялата захар не е никак здравословна. По скоро това не е мед, а сладко от борови връхчета.

Линк към коментар
Share on other sites

По тази логика и в пчелния мед също има доста захар, защото пчеларите подхранват пчелите през зимата със захарен сироп, което е захар и вода, а ако боледуват им дават и антибиотици, което също се отразява и на меда. Да не говорим, че понякога по пчелите има вредители, така наречените акари, които също се третират с отрови и др. подобни.Нека не отричаме все пак боровия мед, защото си е доказано добър за простуди и заболявания на дихателните пътища. Аз използвам и двата вида мед. Боров сама правя, а пчелния е от дядо ми, който е пчелар и е на 95 години.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, не е мед, а по-точно боров еликсир :thumbsup:  :lol: То така си и пише на етикета. Като знам, че не е от пчели спокойно си го хапвам.

Защо не ядеш мед Макси?Да не би да си алергичен.....

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...