Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е добро?


Иво

Recommended Posts

...този свят не е устроен така...не мога да си спомня случай, за който да съм сигурен, че едно мащабно добро е допринесло само полза и не е навредило на никого! ... все ще има някоя и друга сбъркана стотица, която ще вземе указанията според принципа "колкото повече, по-добре" и ще си навреди - или навреди на другите - чрез крайности в иначе хубавите идеи... :3d_160:

:)

...

когато малкото или частта страда, с нея заедно страда и Цялото. Като не знаят тоя закон, хората си причиняват сами на себе си страдания. Цялото човечество е общ организъм, затова всеки трябва да приложи своята дейност за благото на тоя организъм. Като не разбират това, хората спорят, преследват се, убиват се. Тия спорове не ме интересуват, но и не съм в сила да ги спра. Те имат отношение към ония, които влизат в тяхното течение. Ще кажете, че такава е Божията воля. Ако ти попаднеш между зъбците на воденичното колело, ще мислиш ли, че това е Божията воля? Божията воля не е в смъртта на човека. Това е волята на майстора, който правил воденичното колело. Хората създават строги закони и казват, че чрез тях се изявява Божията воля, затова следят за тяхното изпълнение. Да познаваме Бога и да вярваме в Него, това значи, да мислим и чувстваме като Него, да работим като Него. Това подразбира да носим силата на Бога в себе си и да изпълняваме Неговата воля.

Може ли човек да бъде силен като Бога? – Може. Тая сила се проявява, когато човек трябва да се въздържа от правене на зло. Ако намислиш да направиш едно зло, приложи Божията сила и спри желанието си към злото. Ако Бог никога не наказва и не върши зло, защо ти ще го вършиш? Бог говори на човека отвътре, съветва го, какво да прави и, ако не послуша, Той го остава свободен. Законът наказва човека. Въпреки това, човек си живее спокойно, мисли само за себе си, като същество, отделно от цялото, и гледа да се осигури добре.

Като го видя Петър

доброто и злото са тук и сега и връзката с Бог

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Що е добро?

Когато Любовта отстъпи мястото си на завистта и самосъжалението, душата се предава в плен на тъмнината - престава да се стреми към постигане, а се стреми да й се дава и да получава от света. Тъмнината е обратната и необходима страна на светлината. Всеки има своя собствена представа за добро и зло. Когато добротата произтича от липсата на Любов, тя винаги е тъмна. Не е страшно да попаднеш в тъмнина - страшно е да останеш там. Страшно е да си уверен в собствената си правота и заради другите.

Протариан Анаксагор /неизвестен римски пълководец/

Линк към коментар
Share on other sites

По темата:

"Когато човек върши зло, то идва от тъмните духове.

Когато направиш едно лошо дело, тогава имаш вече помрачение в ума си и

в чувството си и не можеш да видиш ясно положението."

"Ти не се занимавай със злото"

"Смисълът на живота се заключава в служене на доброто."

"Добър човек или добър ученик е онзи, който помни доброто, а забравя злото.

Ученик е онзи, който помни само Любовта, а забравя омразата."

"За Доброто трябва воля! За да вървиш нагоре, изисква се воля...

само при доброто се отива нагоре."

"Доброто. Това е непоклатимата канара, здравата основа, върху

която се гради, какъв да е разумен живот. Съграденото върху доброто е

неразрушимо. Това, което се руши, не е добро. Доброто свързва човека с

неизчерпаемия източник на сили. Силата на доброто прави човека крепък,

канара при всички мъчнотии и препятствия. Прави го силен да устои, да

преодолее всичко и да победи."

"Най-мъчният въпрос, който съществува в света, е да станат хората

добри. Това е голямо изкуство. Трябва да работите. Единственото разумно

нещо в света е доброто. То е вечното, мощното. Това, което може да

превръща алхимически нещата, това, което може да превръща простите

елементи в скъпоценни камъни, това е само доброто."

Учителят Дънов, http://www.dobroto.org/download/Dobroto_Master.pdf

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто, всъщност е липсата на завист, злоба. Приемане на случващото се с нас и около нас за уроци, в училище. Усмивката, благата дума, прошката, вглеждането в себе си, а не в другите. Ето ги основите според мен.

Но докато има роли, оценки, компенсиране на любовта с материални придобивки, доброто ще е далече.

Трудничко е, инерцията лесно може да ни повлече обратно. Но пък си струва :feel happy:

Вьжно е да се стремим да овладеем тъмните духове и да заработят за нас, а алхимията е разбирането на нещата, от три страни поне :rolleyes::wub: Или чрез сърцето...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Един филм по темата за доброто: Трудно е да бъдеш Бог

Много аспекти има загатнати във филма, не само по темата за доброто...

Линк към коментар
Share on other sites

След като гледах клипа...

Да се смея ли, да плача ли или и двете. Да се опитаме да върнем времето назад и да поправим стореното зло. А дали е нужно това?

Не знам, замислям се.

Линк към коментар
Share on other sites

Извинете, не съм прочела темата, но след доста горчив опит в живота съм научила така ценния, за душата ми урок, че ако не никога, то почти никога, не трябва да правя не поискано добро.

Линк към коментар
Share on other sites

След като гледах клипа...

Да се опитаме да върнем времето назад и да поправим стореното зло.

Не знам, замислям се.

Когато куфарите са изхвърлени на улицата, екстремността изтласква пред себе си автоматизираността. Това не е територия за размисли. А и ситуациите на кръстовището?!

Домът не напразно се отъждествява с домашното огнище. Там е територията за запалване и гасене на отношения и схващания. Там отглеждаме новороденото. То е добро.

Линк към коментар
Share on other sites

Питам се, дали "злото" винаги е "зло", а "доброто" винаги "добро"?

Дали "доброто" което правим и ни правят всъщност не е продиктувано от не чак толкова добри мотиви?

А дали, зад привидно лошите постъпки на някой не се крият добри намерения всъщност ?

Като се сетя, за поговорката:"Всяко зло, за добро", се питам, дали лошите неща които ни се случват в живота не идват, за да ни дадат някои доста ценни уроци, и обратно? Сещам се, за друга поговорка:"Толкова хубаво не е на хубаво".Дали пък, ако ни се случват само добрини, това няма да ни приспи?

Слава на Бога, че в природата има равновесие!

Ето още едно добро:"Не постъпвай с другите така, както не искаш те да постъпват с теб!"

Линк към коментар
Share on other sites

Клипът ми хареса. Иво не налага мнение, предлага тема за размисъл, пък който както иска да постъпи.

И да искаме не можем да се върнем назад и да поправим стореното, винаги има резултат. Необходимо е да гледаме напред и ако искаме да не повтаряме грешките си да започнем да ги поправяме днес, а не утре или когато станат. Поне на мен така ми се струва най-правилно.

А за това кое е добро или зло - зависи от гледната точка или по-скоро от нивото на нашето развитие.

Животът е една река, понякога много пълноводна река, помитаща всичко по пътя си. И ние не можем да променим изцяло нейната посока, така че да започне да тече обратно. Това което можем да направим е да я отклоняваме по малко - така не само ще се руши, но и ще се напоява, и ще има полза за всички. А иначе реката-живот продължава.

Линк към коментар
Share on other sites

Клипът ми хареса. Иво не налага мнение, предлага тема за размисъл, пък който както иска да постъпи.

И да искаме не можем да се върнем назад и да поправим стореното, винаги има резултат. Необходимо е да гледаме напред и ако искаме да не повтаряме грешките си да започнем да ги поправяме днес, а не утре или когато станат. Поне на мен така ми се струва най-правилно.

А за това кое е добро или зло - зависи от гледната точка или по-скоро от нивото на нашето развитие.

Животът е една река, понякога много пълноводна река, помитаща всичко по пътя си. И ние не можем да променим изцяло нейната посока, така че да започне да тече обратно. Това което можем да направим е да я отклоняваме по малко - така не само ще се руши, но и ще се напоява, и ще има полза за всички. А иначе реката-живот продължава.

Съгласна съм с теб!

Линк към коментар
Share on other sites

Питам се, дали "злото" винаги е "зло", а "доброто" винаги "добро"?

Дали "доброто" което правим и ни правят всъщност не е продиктувано от не чак толкова добри мотиви?

А дали, зад привидно лошите постъпки на някой не се крият добри намерения всъщност ?

Като се сетя, за поговорката:"Всяко зло, за добро", се питам, дали лошите неща които ни се случват в живота не идват, за да ни дадат някои доста ценни уроци, и обратно? Сещам се, за друга поговорка:"Толкова хубаво не е на хубаво".Дали пък, ако ни се случват само добрини, това няма да ни приспи?

Слава на Бога, че в природата има равновесие!

:feel happy:

Да, очевидното и действителното често са две съвсем различни неща. Но действителното (истинското) добро винаги ни извисява, дори и ако очевидността сочи друго.

Ето още едно добро:"Не постъпвай с другите така, както не искаш те да постъпват с теб!"

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

105. Урусвати чувства колко широки могат да бъдат земните посеви, ако има истинско сътрудничество. Никой не знае, колко надалеч може да бъде пренесена човешката мисъл. Никой не може изцяло да долови какво поръчение му е възложено на тръгване от Тънкия Свят. Всекиму се дава трохичка добро за да може да формира около нея своето земно изпитание. Хората обаче не мислят за тези благи частици, защото не искат и да знаят за Висшите Светове, откъдето извират чудните вълни на доброто.

Ако хората помнеха за поверените им трохички добро, много злини биха изчезнали. Ние изпращаме на хората мисли за доброто, което им е възложено, но често тези пратки не се възприемат и дори биват отблъсквани с възмущение - човекът не иска да се сеща за Световете, по отношение на които земния живот е като малка прашинка.

Хората не обичат да си представят, че техните пищни земни богатства ще повехнат пред мислетворчеството на Висшите Светове. Заради този земен егоизъм бива отхвърляно и сътрудничеството, без което обаче е невъзможно да бъдат опознати широките области. Опознайте Висшите Светове, мислете за тях. Тогава ще си припомните и за поверените трохички благо. В часа преди разсъмване ще избликне спомена за дадената заръка да отнесете на Земята фините, прекрасни творения. На всеки, готов да се въплъти, се дава поръчение за добро, съобразено с неговите сили. Сред вихъра на свободната воля човекът може да отритне това ценно поръчение, но все някога ще се върне, за да събере разпилените зърна...

Агни Йога - Братство ІІ

Линк към коментар
Share on other sites

"Съвременните хора апелират към доброто в света, към правене на добро, изобщо. Те не знаят, че условията за правене на добро на някой човек не са всякога благоприятни. За всеки даден човек природата е определила специфично време за правене на добро. Не само това, но определено е и времето, кога можете да посетите известен човек. Отидете ли при него на определеното от природата време, той ще ви приеме, както трябва. Не спазите ли това време, той няма да ви приеме, както трябва. Като знаете това, вие трябва да бъдете внимателни, да пазите законите на природата и правилно да ги прилагате. Човек трябва да знае дали навреме започва една работа, навреме ли отива някъде, или не. За да познаете кога постъпвате според законите на природата, наблюдавайте състоянията си, следете какво става с вас. Ако решите да започнете някаква работа, наблюдавайте състоянията на ума и на сърцето си. Щом останете тихи и спокойни в себе си и състоянието на вашия ум и на вашето сърце не се измени, започнете замислената работа. Вие сте попаднали в благоприятни условия, т.е. във времето, което природата е определила за тази работа. Стане ли някаква промяна в състоянието ви, не започвайте тази работа. Отложете я за известен срок, докато попаднете в определеното за нея време. Този закон работи навсякъде в живота: при учене, при женитби, при пътуване и т.н. Например, искате да пътувате за Америка, но вътрешно сте раздвоен. Имате ли някакво раздвояване, това показва, че трябва да отложите пътуването си. Ако въпреки това тръгнете на път, непременно ще ви сполети някакво нещастие. Всичко в света става по известни закони, т.е. нищо не е произволно. Като знаете това, изучавайте живота, изучавайте себе си, природата и живейте според нейните закони.

Като ученици, вие трябва да се ползувате от своите опитности, но без да пренебрегвате опитностите и на другите хора. Ако не се ползвате от опитностите на хората, живели преди вас, защо ви е науката тогава? Светът се нуждае от разумни хора, от добри работници. Всеки народ, всяка държава се нуждае от добри граждани, проводници на Божественото, носители на новата култура. Като живее на земята, човек трябва да се кали, да стане твърд като диаманта. Има ли свойството на диаманта, каквито мъчнотии да среща в живота си, той ще запази своя вътрешен мир. Температурата на ума и на сърцето му ще остават постоянни. Така са живели великите хора. Не живее ли по този начин, човек не може да приложи своите идеи, нито може да очаква някакво постижение. Новото подразбира нов начин на хранене, на мислене, на чувстване. Не се ли храни по нов начин, външно и вътрешно, човек не може да очаква големи постижения. Ще кажете, че храненето не пречи на човека да бъде нов, с нови идеи и разбирания. Той може да яде месо и пак да бъде нов човек, със стремеж към велик морал. Не, покрай другото месоядецът внася злото в себе си и с месната храна. Който не може да се откаже от месната храна, той не може да се освободи и от злото. Който не е влязъл в причинния свят, той не е истински вегетарианец.

Някои вегетарианци се отказват от употребата на всякакви масла, с цел да пречистят кръвта си. Кръвта не се пречиства само чрез храната. За да пречисти кръвта си, човек трябва да има чисти мисли и чувства, широки разбирания, да може лесно да трансформира нещата. Всеки човек се нуждае от храна, съответна на неговото развитие. Следователно, ако месото не е вредно за някого, той може да го яде. Вреди ли му, той трябва да се откаже от него. Друг е въпросът, ако човек доброволно се откаже от месото, без да му вреди, по високо морални съображения. Пълен вегетарианец може да бъде онзи, чийто деди и прадеди от 4–5 поколения насам са били вегетарианци. Съвременното човечество се намира пред задачата да развие своето причинно и будическо тяло. Който е развил своето причинно тяло, той е станал вече господар на себе си, той владее силите на доброто и на злото. Който живее в причинния свят, той може да се нарече Божествен човек – човек на новото в света.

Когато на съвременните хора се говорят неща по-високи от техните разбирания, те се запитват, реално ли е всичко това. Питам: Реално ли е всичко, което ясновидецът разказва? Той казва, че вижда красиво, обширно поле, напъстрено с различни цветя, но докато говори още, картината изчезва пред него. Той вижда красиви, величествени планини пред очите си, каквито никога в живота си не е виждал, но скоро и те изчезват. И той сам се чуди, реално ли е това, което вижда, или не е реално. Ако ясновидецът вижда само картини, без да може да стъпи на тия места, той се намира пред символи, които трябва да тълкува. Обаче ако едновременно вижда красиви полета и планини и може да ходи по тях, той се намира в реалността на живота. Ако ясновидецът види през деня звезда, която внася в ума му една светла идея, тя е реална. Той се свързва със светлината на тази звезда и започва правилно да мисли. Като ученици, вие трябва да изучавате себе си, да проявявате нещата, за да се домогнете до реалността на живота. Например, някой ученик се явява на изпит, очаква да получи шесторка, а всъщност свършва изпита си едва удовлетворително. Друг път се колебае в себе си, а свършва добре. Той трябва да се вслушва в себе си, да не изпада в противоречия. Реалността изключва всякакви противоречия. Като развива своята интуиция, човек постепенно навлиза в реалния живот. Изучавайте природата, за да разбирате езика ѝ. Като наблюдавате изгрева и залеза на слънцето, вие ще знаете какъв ще бъде утрешният ден: дали ще вали, ще има ли вятър и т.н. Природата учи човека чрез символи. Те са нейният език. Като работи съзнателно върху себе си, човек трябва да развива и своя вътрешен барометър, според който да определя, както външните, така и своите вътрешни промени. Всяко вътрешно неразположение в човека говори за известна дисхармония в неговите мисли и чувства. Щом ги изправи, и хармонията му се възстановява. При това положение той става господар на своите мисли и чувства. Светът, който е в самия човек, действа върху парахода му, т.е. неговото тяло, с което той пътува. Не е ли добре построен, параходът му ще се разбие от вълните на неговия вътрешен свят."

Из "Личност и Душа"

Линк към коментар
Share on other sites

Що е добро? :angel:

...Май доста станаха въпросите :)

Една мисъл донякъде ми дава определение.

''Живей и остави другите да живеят''

Бих допълнил ''Живей правилно и остави другите да живеят''

Трудното е в правилното живеене човек се учи на това докато е жив ...

Линк към коментар
Share on other sites

Добро е всичко онова , което влияе благотворно на останалия свят и хора . Добро е всичко онова, което възпитава и Човека да бъде добър . Доброто е като работата , трябва да се върши непрестанно , за да не залинява и затлъстява човешката психика и душа, обвита в своите его разбирания .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Поучителен е фактът, че с този въпрос са срещали затруднения и Мойсей, и Мохамед:

№18, СУРА ПЕЩЕРАТА

(АЛ-КАХФ)

65. И намериха един от Нашите раби, комуто бяхме оказали милост и го бяхме научили на знание от Нас. (Слово към Мохамед - б.м.)

66. Муса му рече: “Може ли да те последвам, за да ме научиш на онова, на което си научен за верния път?”

67. Рече: “Ти не ще можеш да търпиш заедно с мен.

68. И как ще изтърпиш онова, за което нямаш знание?”

69. Рече [Муса]: “Ще откриеш, ако Аллах желае, че съм търпелив и не ще ти се противопоставя в нищо.”

70. Рече: “Ако ме последваш, не ме питай за нищо, докато аз сам не ти спомена за него!”

71. И тогава тръгнаха. Когато се качиха на кораба, [ал-Хидр] го проби. Рече [Муса]: “Нима го проби, за да издавиш пътниците му? Ти извърши нещо недопустимо.”

72. Рече: “Нали ти казах, че не ще можеш да търпиш заедно с мен?”

73. Рече: “Не ме упреквай за това, че забравих, и не ме натоварвай с нещо непосилно за мен!”

74. И пак тръгнаха, додето срещнаха едно момче, и той го уби. Рече [Муса]: “Нима ти уби една чиста душа не за възмездие? Ти извърши нещо скверно.”

75. Рече: “Нали ти казах, че не ще можеш да търпиш заедно с мен?”

76. Рече [Муса]: “Ако после те попитам за [още] нещо, тогава повече не ме води с теб! Ти вече ще имаш извинение от мен.”

77. И пак тръгнаха, додето стигнаха при жителите на едно селище. Поискаха от жителите му да ги нахранят, а те отказаха да ги нагостят. И намериха там стена, готова да рухне. Той я изправи. [Муса] рече: “Ако пожелаеше, ти би взел отплата за това.”

78. Рече: “Това е раздялата между мен и теб. Ще ти съобщя тълкуването на това, за което не можа да изтърпиш.

79. Относно кораба той бе на бедняци, работещи в морето, и исках да го повредя, защото зад тях имаше цар, който отнема насила всеки кораб.

(Повреждайки кораба, ал-Хидр спасил бедняците от царя, който присвоявал с гнет всеки годен кораб.)

80. А относно момчето родителите му бяха вярващи и се опасявахме то да не ги въвлече в произвол и неверие.

81. И искахме техният Господ да ги дари в замяна с по-добро по чистота и по-милосърдно.

82. А колкото до стената, тя бе на две момчета-сирачета от града и имаше под нея съкровище за тях. И баща им беше праведник. И твоят Господ поиска да стигнат зрелост и да извадят съкровището си като милост от твоя Господ. А не по своя воля го направих. Такова е тълкуването на това, за което ти не можа да изтърпиш.”

---

Хм, колцина от нас разбират дълбокия смисъл на думите "Не съдете, за да не бъдете съдени"?

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

aorhama Публикувано на Вчера, 21:09

№18, СУРА ПЕЩЕРАТА

:thumbsup: :thumbsup:

За мен този въпрос винаги е звучал "Защо е добро?"( това, което се случва около мен и с мен)

Сурата, която ни разказа по-горе аорхама (благодаря за което много!) според мен, насочва съзнанието ни в тази посока.

Щом имаме заложени в себе си емоционални регулатори за "добро" и "лошо", значи те са ни необходими. Само че както обикновено използваме този "инструмент" да се делим и бием (осъждаме), а не да работим и творим (обичаме) с него.

Колко ли още време и страдания са ни необходими докато осъзнаем, че емоционалните ни "доброметри" показват доколко добре умът ни е обхванал и анализирал информацията около себе си?

И как ще изтърпиш онова, за което нямаш знание?”

Може би като придобиваме знанието, което нямаме, а не като "отрязваме" по мерките си.

Линк към коментар
Share on other sites

Затова е важна мотивацията. Грешките следствие на незнание са неизбежни. Лошо е когато незнанието се замени от невежество. Тогава незнанието е съчетано с фалшво самочувствие и егоизъм.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

"Научете се да струвате добро" (Ис 1:17)

"всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове. " (Мт 7:17)

Как бихте отговорили на тези въпроси като имате предвид изминалата година?

Какво ражда доброто? И какво злото? Защото поне за мен са свързани - животът ни преминава между тези два полюса. Или според вас трябва да се разглеждат поотделно?

Кога грешим най-много? Когато на всяка цена държим да направим добро или на всяка цена да се борим със злото?

"Доброто и Злото – това са Висшето и Низшето в света. Злото – това са по възможност най-слабите трептения на Доброто. Ето защо, Доброто е цена на разумното, а Злото – цена на неразумното." - Мисъл на Учителя

Линк към коментар
Share on other sites

"Научете се да струвате добро" (Ис 1:17)

"всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове. " (Мт 7:17)

Как бихте отговорили на тези въпроси като имате предвид изминалата година?

Какво ражда доброто? И какво злото? Защото поне за мен са свързани - животът ни преминава между тези два полюса. Или според вас трябва да се разглеждат поотделно?

Кога грешим най-много? Когато на всяка цена държим да направим добро или на всяка цена да се борим със злото?

"Доброто и Злото – това са Висшето и Низшето в света. Злото – това са по възможност най-слабите трептения на Доброто. Ето защо, Доброто е цена на разумното, а Злото – цена на неразумното." - Мисъл на Учителя

Ние не грешим. Ние вървим. През злото. И това вървене, само по себе си, е добро.

По стъпките ще ни познаят. И по вървежа - с изправена глава.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз малко се обърках като ви чета. Кое да развиваме - силните или слабите си страни, нещо не разбрах от предишните постове добре. :rolleyes:

Кое наричате силни и кое слаби страни? Това е в частност въпросът кое наричаме добро и кое зло.

Четете по-внимателно �”ънов!

Мисля, че си създавате изкуствени опори. �”обро, зло... Ами ако се окажат илюзорни един ден тези понятия?

Опасността идва от там, че заедно с тяхното изчезване, човек губи ориентир.

Не си създавайте идоли, за да не се окажете един ден под тежестта им, когато рухват.

Модераторска бележка: Мнение 123 - 132 са преместени от тук

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Носещото Живот (щастие, Любов) - добро е. Кара всичко до което се докосва да се чувства добре, приятно. Възкресява!

Носещото Смърт (нещастие, страдание) - зло е. Кара всичко до което се докосва да се чувства зле, неприятно. Убива, смачква, потъпква...

:thumbsup2:

:3d_052:

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

За мен е чуждо това разделение. За мен нищо не е черно - бяло. А всяко нещо е многоцветно, пъстро, красиво, многоизмерно.

Доброто и злото са най-големите илюзии на този свят. А определяне нещо като добро или зло си е спъване с опростенчества.

Планинският връх е много красив в извишенията си, покрити със сняг, но за основа има низина. Какво е един планински връх без долината под него. За да се повдигне той, тя се е снишила.

Ето кое е смирение.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...