Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дали пък вегетарианството е подходящо за всеки?!


B__

Recommended Posts

Макар че съм по-склонен към вегетарианска храна, винаги съм си мислил, че вегетарианството е нещо така малко крайност.

Снощи ми попадна следната мисъл на учителя:

"Аз се радвам сега, че започнаха вече да се явяват разни течения по-близки до Природата. Например, вегетарианството. Макар че и това не е правилно схващане за диетата, защото Природата е създала всевъзможни храни и всеки трябва да се храни със специална за своя организъм храна. Всеки човек, всеки народ, всяко общество трябва да си избере подходяща храна, която да дава най-добри резултати."

из "Любов - избрани мисли от Учителя Петър Дънов - аудио", лекция Дом и възпитание, 180-та минута.

Много интересно :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Влизате в дом, дето хората не ядат нито кокошки, нито яйцата им, но се хранят с плодове,

те имат плодни дървета в градината си, които отглеждат заради вкусните им плодове.

— Не могат ли да не ядат плодовете? — Не могат.

Щом живеят на Земята, те все трябва да се хранят с нещо.

След като Паганини дал един хубав концерт, публиката го попитала, може ли да свири на три струни.

Той излязъл на сцената и свирил на три струни. — На две струни може ли да се свири?

Той излязъл на сцената и свирил на две струни. — Ами на една струна?

И на една струна свирил. — Без струни може ли да се свири?

На този въпрос Паганини нищо не отговорил, но повече не се явил на сцената.

Тъй щото, когато запитвате човека, може ли да живее без месо, без яйца,

а най-после и без плодове, той няма да излезе на сцената. Той не може да бъде вече жител на Земята.

Като говоря върху тия неща, вие можете да си обясните, защо се явяват противоречия в живота на хората.

Вие не можете да заставите месоядеца да стане вегетарианец,

нито вегетарианеца да се храни изключително с плодове.

Насилите ли положението за единия или за другия, вие непременно ще се натъкнете на ред противоречия.

Трите ухания

Крайните ситуации винаги водят до трошене.

Нещата трябва да се случат по вътрешна необходимост. По сърце.

Насилието само ще утежни и оплете допълнително мрежата на кармата.

Същото се отнася и до вегетарианството.

Човек би мислил върху смисълът от него. Би го разгледал от всички страни.

Дали, обаче, ще премине в тази посока - и е негов избор, и е определено.

Линк към коментар
Share on other sites

Влизате в дом, дето хората не ядат нито кокошки, нито яйцата им, но се хранят с плодове,

те имат плодни дървета в градината си, които отглеждат заради вкусните им плодове.

— Не могат ли да не ядат плодовете? — Не могат.

Щом живеят на Земята, те все трябва да се хранят с нещо.

След като Паганини дал един хубав концерт, публиката го попитала, може ли да свири на три струни.

Той излязъл на сцената и свирил на три струни. — На две струни може ли да се свири?

Той излязъл на сцената и свирил на две струни. — Ами на една струна?

И на една струна свирил. — Без струни може ли да се свири?

На този въпрос Паганини нищо не отговорил, но повече не се явил на сцената.

Тъй щото, когато запитвате човека, може ли да живее без месо, без яйца,

а най-после и без плодове, той няма да излезе на сцената. Той не може да бъде вече жител на Земята.

Като говоря върху тия неща, вие можете да си обясните, защо се явяват противоречия в живота на хората.

Вие не можете да заставите месоядеца да стане вегетарианец,

нито вегетарианеца да се храни изключително с плодове.

Насилите ли положението за единия или за другия, вие непременно ще се натъкнете на ред противоречия.

Трите ухания

Крайните ситуации винаги водят до трошене.

Нещата трябва да се случат по вътрешна необходимост. По сърце.

Насилието само ще утежни и оплете допълнително мрежата на кармата.

Същото се отнася и до вегетарианството.

Човек би мислил върху смисълът от него. Би го разгледал от всички страни.

Дали, обаче, ще премине в тази посока - и е негов избор, и е определено.

:thumbsup:Всеки човек има право на избор и никой няма правото да го съди за този избор и да му налага да направи друг.

Всеки се храни според разбиранията си,потребностите си или възможностите си.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен не е подходящо за всички. Това е видно и от факта, че далеч не всички са привлечени и очаровани от идеята за вегетарианско хранене.

Влизате в дом, дето хората не ядат нито кокошки, нито яйцата им, но се хранят с плодове,

те имат плодни дървета в градината си, които отглеждат заради вкусните им плодове.

— Не могат ли да не ядат плодовете? — Не могат.

Щом живеят на Земята, те все трябва да се хранят с нещо.

След като Паганини дал един хубав концерт, публиката го попитала, може ли да свири на три струни.

Той излязъл на сцената и свирил на три струни. — На две струни може ли да се свири?

Той излязъл на сцената и свирил на две струни. — Ами на една струна?

И на една струна свирил. — Без струни може ли да се свири?

На този въпрос Паганини нищо не отговорил, но повече не се явил на сцената.

Тъй щото, когато запитвате човека, може ли да живее без месо, без яйца,

а най-после и без плодове, той няма да излезе на сцената. Той не може да бъде вече жител на Земята.

Като говоря върху тия неща, вие можете да си обясните, защо се явяват противоречия в живота на хората.

Вие не можете да заставите месоядеца да стане вегетарианец,

нито вегетарианеца да се храни изключително с плодове.

Насилите ли положението за единия или за другия, вие непременно ще се натъкнете на ред противоречия.

Трите ухания

Крайните ситуации винаги водят до трошене.

Нещата трябва да се случат по вътрешна необходимост. По сърце.

Насилието само ще утежни и оплете допълнително мрежата на кармата.

Същото се отнася и до вегетарианството.

Човек би мислил върху смисълът от него. Би го разгледал от всички страни.

Дали, обаче, ще премине в тази посока - и е негов избор, и е определено.

:thumbsup:Всеки човек има право на избор и никой няма правото да го съди за този избор и да му налага да направи друг.

Всеки се храни според разбиранията си,потребностите си или възможностите си.

Интересно, малката ми дъщеря е не само вегетарианка по рождение, ами от малка яде най-вече и предимно плодове. Най-много традиционно назоваваните плодове - праскови, круши, ябълки, а след тях и плододаващите зеленчуци - домати, ягоди ...

Излишно е да казвам, че нейния избор (ако въобще има такъв) е съвсем несъзнателен, просто това й харесва.

Останалите зеленчуци, както и ядки, жито, хляб, овесени ядки са на заден план, явно може и съвсем без тях, просто аз от време на време я "натискам" да яде и по нещо такова. А, много обича и кисело мляко. Иначе плодовете ги обича узрели, яде ги по много, примерно на обяд може да унищожи 2-3 големи круши и да каже - нахраних се, след това на закуска 1-2 праскови, за вечеря 2 банана; няма алергии към тях, няма разстройство/запичане, здрава е - до сега (13 години) е пила 1-2 пъти антибиотик, с нормален ръст и тегло (на някои им се струва леко слабичка), единствено на мен ми излиза доста скъпо нейното хранене - оказва се, че е по-евтино хляб и зеленчуци, отколкото плодове.

Другото ми дете е доста по-традиционно като предпочитания - тя си яде месо, обича и зеленчуци, подправки, яде и плодове (предпочита ги по-зелени и тези, които са по-горчиви/кисели, може би защото е предимно пита-конституция). Също е здрава, но все пак маааалко по-податлива от сестра си на зарази, също е нормална висока и тежка или леко слабичка, според гледната точка. :)

Та не знам - има ли избор или нещата са обусловени? :rolleyes:

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Диана,според мен в повечето случаи родителите научават децата си да се хранят "правилно" според собствените си разбирания.Детето свиква да яде това,което му е внушено,че е полезно и престава да слуша вътрешния си глас.Когато това дете стане зрял човек,често пъти променя начина си на хранене и това вече е неговият личен избор,който трябва да се уважава.

Ти си една от малкото майки,оставили децата си сами да си избират храната - това е най-правилно,независимо от цената (изразена в пари) която плащаш.

Линк към коментар
Share on other sites

.....

Но темата е дали вегетарианството е подходящо за всеки - ами помислих докато си пишехме и смело мога да кажа - не. Какво ще кажеш за заболяванията, свързани със строго ограничаване на въглехидратите в храната? Да, то вероятно е предизвикано от нещо, да, вероятно може постепенно да се стигне до максимално намаляване на месото, но ще и сложим ли ръка на сърцето да кажем - този щом не може без месо по някаква причина, значи е белязан.

А какво ще кажем за хората, които живеят в райони със силно ограничен от климата достъп до растителна храна? Те какво - нискокачествени хора ли да ги класифицираме? Сега да не започнем да сравняваме доколко яденето на месо е свързано с развитието на културата и етика и морал?? Защото там пък ще допрем до критериите за развитие.

И на последно място - вегетарианството не е подходящо за всеки, който го налага на организма си от негативни съображения и с думата (не) трябва.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Това, че и Хитлер е бил вегетарианец и че има всякакви вегетарианци, несъмнено е така! Както и че изборът става с желание, с утвърждение, не с отрицание. Това, което казах по-горе е, че сляпото фиксиране в позитивното невиждайки другото се явява невротичен избор, който само спмага за нарастване на негативното в дългосрочен план. както и да е, това е специфична материя.

Това, което искам да кажа е, че ще се радвам все повече хора да преминат на растителна храна. Това не е гаранция за промяната им като хора, но е предпоставка. А и цялата ни планета плаче за това!

За това дали месото може изцяло да се замени от растителни продукти: може! Диетолозите отдавна са го доказали! Просто е нужна по-разнообразна и балансирана диета. А малко риба отвреме на време и мъничко сирене, мляко също вършат работа.

Линк към коментар
Share on other sites

За това дали месото може изцяло да се замени от растителни продукти: може! Диетолозите отдавна са го доказали! Просто е нужна по-разнообразна и балансирана диета. А малко риба отвреме на време и мъничко сирене, мляко също вършат работа.

Ако заменим чуждата дума "веге-" с нашата "растение" -

на практика всички са растениеядни.

Някои прибавят месо, други не прибавят.

Мисля, че това е достатъчен отговор на въпроса - подходящо ли е. Да , зеленчуците са подходящи. А дали ще ги гарнираме с месо - това е друга тема. :)

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството е подходящо за абсолютно всеки. Просто периода на преход от месоядство към вегетарианство при различните хора е различен – на някои им идва „отвътре“, докато други ще срещнат повече съпротивление от навиците на психиката и организма си. Последните трябва (разбира се, ако желаят) да преминат към вегетарианство постепенно. Разсъждения от типа: „Вегетарианството не е подходящо за мене“ или „Хората от моята кръвна група не е добре да са вегетарианци“ са или оправдание, или показват нежелание и слаба воля човек да се откаже от досегашните си привички на хранене.

Линк към коментар
Share on other sites

Много хора просто не знаят каква е вредата която нанася консумацията на месо върху организма - те не четат никаква литература свързана с храненето.Чувстват се здрави и силни,живеят си живота както им харесва и приемат на вегетарианството като някакво преходно модно течение.Могат ли такива хора да бъдат убедени по някакъв начин да се откажат от хранителните си навици и начина си на мислене?Според мен - не.

Има друга група хора,на които лекарят е казал,че за да излекуват своето заболяване трябва да приемат "силна" храна - месо,млечни произведения и пр.Те вярват на предписаното лечение и го спазват.И тези хора не бива да бъдат убеждавани,че вегетарианския начин на хранене е по-добър помощник при лечението на тяхното заболяване.Малцина от тях биха го разбрали.

Съгласна съм със Станимир,че вегетарианството е подходщо за всеки,но най-добре е хората сами да се убедят в това.Не бива този начин на хранене да се налага с каквито и да било насилствени методи( вкл.агресивна реклама),защото това неминуемо ще доведе до съпротивата на много хора и процесът към преминаване на човечеството към вегетарианство ще се забави значително.

П.П. "Фанатизмите" на Орлин важат и за мен,но никой не ме е карал насила да ги приемам - и аз няма да насилвам никого да ги приеме!

Нужен е Закон - според мен той би решил проблема с насилието над животни.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Ако сега някой ме попита, дали да бъде вегетарианец, трудно бих го подкрепил. При всичките тези торове и етикети- "круши от Аржентина", незнам дали месото е по-вредно. По-ли е добре да се тъпчеме с отрова за мишки и съставки на барута мислейки, че се храним здравословно, или да не му мислим много?

Линк към коментар
Share on other sites

Уважавам Избора на всички месоядци,мъжете ми -сина ми и съпруга ми ядат месо и пак ги обичам...

Никого не осъждам,всеки е на собственото си еволюционно стъпало и коя съм аз,че да му казвам какво да яде и пие...

Благодаря Мария!

Ето това е същественото според мен - любовта вътре в нас към всички хора, обичта, която проявяваме към тях в ежедневието си, да не зависи по никакъв начин от свободния избор на тези хора. А това включва в себе си и да не им залепваме етикети с негативно послание, да не поставяме диагнози на хора, чиято психика е може би по-наред от нашата собствена и най-вече да не се делим.... Аз лично за изпитване и тренинг всеки ден проверявам себе си - представям си, че някакъв сериозен момент в моя живот може да ме принуди да ям месо - всичко се случва. Отначало ми става малко дискомфорт, но ако се наложи наистина, ще хапна.

Винаги има ИЗБОР.- Да!

Няма да коментирам останалата част от мнението на Мария-София, за да не отклонявам и без друго отклонената тема... Само ще спомена, че може би нямах време да обясня какво имах предвид под "оставя" - по-скоро да приема, че по някаква причина детето е направило нещо жестоко, но не защото детето е жестоко, а защото сега се учи на обич и на всичко. И не отношението към детето да променя, а да реагирам спрямо ситуацията с любов - както предлага Мария.

За да си влезем в темата (няма да и сменяме заглавието, но оттук насетне постовете, които засягат жестокостта към животните ще бъдат местени в съответната тема) - няколко въпроса, които откакто дискутираме, все по-живо ме интересуват:

- Какви реални житейски ситуации биха могли да наложат временна или ограничена употреба на месно ястие в хранителния режим на човек?

за удобство предлагам да изключим ситуациите с пълна липса на храна от растителен произход или на млечни продукти и яйца на мястото, където ни се е наложило да престоим достатъчно дълго време, за да не можем да издържим без храна.

- Наблюдавали ли сте и изпадали ли сте в подобни случаи, ако сте вегатрианец? В какво трябва да внимава един вегетарианец, ако му се наложи все пак да хапне месо? Опит, моля...

Линк към коментар
Share on other sites

- Наблюдавали ли сте и изпадали ли сте в подобни случаи, ако сте вегатрианец? В какво трябва да внимава един вегетарианец, ако му се наложи все пак да хапне месо? Опит, моля...
Предполагам че трябва да яде бавно, да дъвче добре, да не прекалява.
Линк към коментар
Share on other sites

Гордостта. Чувството на превъзходство. Убедеността, че съм нещо повече от примитивните месоядци. Себеусещането, че съм по-висше създание. Подтикът да игнорирам фактите от живата природа и да се изкарам по-праведна от Господ, Създателя на всичко живо, на природния кръговрат, в който ядем и биваме изяждани. В желанието да се изкарам права пред Подателя на Живота и Смъртта, утвърждавайки днешния мимолетен миг пред силата на Вечността. Отричането, че едно живо същество може да се пожертва доброволно за доброто на друго живо същество, когато му дойде времето. Невъзможността да приемам жертвата на друг за мене и да съм благодарна за нея. Илюзията, че растенията са по-нисши живи същества от другите живи същества.

Това е бунт срещу Бога и Неговото Творение.

За да се смиря, правя обратното на това, което ме води до възгордяване.

Ям понякога месо, благодаря за него, не се чувствам нещо повече от когото и да било.

Благодаря специално на Донка, че насочи дискусията в тази посока, помогна ми да осъзная част от избора си.

Истината е, че обикновено се водя по вътрешно ръководство, което се оказва адекватно, за разлика от умствените претенции.

Преди години раздавах храна от мястото, където работех и не си позволявах да ям от нея, усещах, че ми е забранено, това е храна, предназначена за други. Естествено. Обаче в един момент усетих, че мога да ям по малко от нея, когато ми се прияде. След време разбрах, че съм бременна. Отгоре ми бяха разрешили да си вземам от храната с мярка, те са знаели причината без аз да я знам. За мене беше достатъчно, че послушах вътрешния глас и бях благодарна, че ме зачитат по този начин и се грижат за мене.

Понастоящем като вляза в магазин за хранителни стоки, от някои животински продукти се отвращавам, а други ми се прияждат. Какво да споря със себе си. Нали да отричаш вътрешния си глас е най-бързия и сигурен начин да се ослепиш и оглушиш сам.

И накрая отново ще цитирам нещо, което се вижда абсурдно на заклетите вегетарианци:

Римляни 14:2. Един вярва, че може всичко да яде; а който е слаб във вярата, яде само зеленчук.
Линк към коментар
Share on other sites

Като чета kuki се сещам за телеологията, чиито виден привърженик е Юнг.

По Википедия:

"Телеологията (от старогръцки: teleos - достигнал целта; logos - учение, наука) е идеалистическо учение, според което всичко в света е целесъобразно. Привържениците на телеологията считат, че всичко в света е сътворено от Бога така, че едно нещо служи като средство за друго. Енгелс обобщава възгледите на телеолозите: "Котките били създадени, за да изяждат мишките, мишките - за да бъдат изяждани от котките, а цялата природа - за да доказва мъдростта на твореца".

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes:Не ми беше хрумвало. Да взема да се пиша съавтор на тази теория.

Пък аз просто най-несериозно и нехайно си бръщолевех...

Напротив KUKI казала си го толкова простичко и ясно.Важно е човек да слуша вътрешния си глас.:)

Линк към коментар
Share on other sites

На мен просто не ми се яде месо,но не мога да бъда сигурна,че това ще продължи до края на дните ми.Понякога живота ни сервира точно това,което не сме очаквали.

Има много заболявания и състояния при които е наложително да се яде агнешко или пилешко - Петър Димков го препоръчва при анемии,за подсилване след тежки заболвани и т.н.И Учителя не забранява консумацията на месо.

Според мен човек трябва да се храни с това,от което се чувства добре,т. е. трябва да се съобразява с потребностите на своя организъм.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Според мен човек трябва да се храни с това,от което се чувства добре,т. е. трябва да се съобразява с потребностите на своя организъм.

Да, но различаването на потребностите от навиците никак не е лесно. Много често това, което приемаме за потребност е просто навик. Хората през живота си изграждат определени вкусове и ако имат избор, предпочитат един вид храна пред друга. Физическото тяло обаче е преди всичко инструмент на духа. И дали потребностите на тялото и потребностите на духа се покриват напълно? Духът има нужда от здраво тяло, но също и материята, която го изгражда трябва да бъде с високо качество, за да може духът да се прови по-пълно чрез нея. Материята на физическото тяло влияе и върху мислите, и върху усещанията, и върху желанията, а това са се неща, чрез които духът се проявява.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Според мен човек трябва да се храни с това,от което се чувства добре,т. е. трябва да се съобразява с потребностите на своя организъм.

Да, но различаването на потребностите от навиците никак не е лесно. Много често това, което приемаме за потребност е просто навик. Хората през живота си изграждат определени вкусове и ако имат избор, предпочитат един вид храна пред друга. Физическото тяло обаче е преди всичко инструмент на духа. И дали потребностите на тялото и потребностите на духа се покриват напълно? Духът има нужда от здраво тяло, но също и материята, която го изгражда трябва да бъде с високо качество, за да може духът да се прови по-пълно чрез нея. Материята на физическото тяло влияе и върху мислите, и върху усещанията, и върху желанията, а това са се неща, чрез които духът се проявява.

За съжаление,така е.Но човек сам трябва да пожелае да разбере потребностите на своя организъм и не е редно някой друг да го заставя да се храни с храна,която не отговаря на неговите убеждения.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, за мен предпочитаният хранителен режим е вегетарианският и това предпочитание произтича от естеството ми – понеже сърце не ми дава да заколя кокошка, агне, зайче и т. н., затова и смятам, че месната храна не е удачен избор за мен. Но… това не може в никакъв случай да бъде общовалидно изискване – всеки организъм се нуждае от своята си храна. И както в животинския свят има тревопасни животни и хищници, така и всред хората има такива, които са по – фини, чувствителни и за тях е неоправдано и недопустимо да се убиват животни и да се пролива кръв (което и от естетическа гледна точка е грозно), но има и друга категория хора, за които това е естествено и в него не виждат нищо нередно, защото „трябва да се яде пълноценно”. Проблемът за вегетарианството е въпрос и на физиология, и на съзнание. Не бива да се залита в крайност, защото не вегетарианството е това, което прави човек по – духовен. (Примерът с Хитлер е достатъчно красноречив!) И Христос казва, че ни осквернява не това, което влиза през устата, а това, което излиза от нея. Важна е преди всичко сърдечната чистота, висотата на съзнание. Друг е въпросът, че те могат да доведат естествено до вегетариански начин на хранене, който е начин на хранене за едно по – издигнато, по - интелигентно човечество. Но… не съм краен и не оценявам хората по това дали ядат, или не месо… особено след като преди 10 години имах откровение, при което ми се каза: „Оставете тези напразни диети! Яжте храната с висше съзнание!"

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че в темата, както и в много други теми се смесиха малко нещата.

Ако говорим за учениците на Учителя - вегетарианството е задължително. Доколкото ми е известно Учителя не е препоръчвал дори и риба - има описан такъв случай в спомените. Разбира се имало е и изключения, но за конкретни ученици и при конкретни ситуации. Затова всеки, който е тръгнал по този Път, рано или късно, не винаги и задължително отведнъж, става вегетарианец. Работи в тази посока, стреми се към това...

Ако говорим за хората, които не са се самоопределили като ученици и не се стараят да следват конкретно тази духовна Школа, а просто имат интереси в различни области на природосъобразния живот, тогава едно намаляване на месото до примерно 1 път в седмицата или както им подсказва интуицията е съвсем ок и е голяма крачка. Ако изведнъж всички хора по земята почнат да се хранят така, много от екологичните и световните педагогически, социални, здравословни, икономични и др. проблеми биха отпаднали от само себе си.

Вегетарианството е подходящо за всички, които са готови за него, които резонират на неговата вибрация и които привличат този начин на живот към себе си, с мислите, чувствата си и постъпките си.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти за доброто мнение, Иво! И за това, че не го изказваш от позиция на админ, а като равностойно разсъждение!

Светъл ден!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...