Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството в Духовния Път


Recommended Posts

  • Отговори 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Христовото благовестие = Словото на Христос, проповедите на Христос.

hands.jpg

“И рече Бог: Ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна” (Битие 1:29) - това е класическият текст, обосноваващ вегетарианството на първосъздадения от Бога човек; едва след грехопадението на прародителите Адам и Ева той става месояден.

Всеки истински духовен път започва от пречистването. От гледна точка на законите в невидимия свят пълното телесно и духовно пречистване е условие за неповторимата среща с Духа. Тоест срещата с Бога вътре в самите нас, с Бога, Който обитава човешкото сърце (сравни с Евангелие на Лука 17:21).

Закономерно възниква и въпросът: вегетарианството пост ли е? От позициите на изнесената дотук информация то очевидно отговаря на изискванията за пост. Нещо повече - </STRONG></EM>то представлява пост през всичките 365 дни на годината, целогодишен, непрекъснат пост</STRONG></EM>. Ако, разбира се, е спазено едно извънредно важно условие: вегетарианецът да бъде човек със съответната душевна настройка, с чиста душа, с прави мисли, с достойни дела пред олтара на Божественото!

Буда като диетичен реформатор

Buddha3.jpg Ето част от мнението на един будист от Япония по отношение учението на Буда и вегетарианството:

“Няколко столетия преди почването на християнската ера, един учител на религията се появил в Индия. Той започнал силна пропаганда против жертвоприношенията, които по това време са били практикувани от религиозните последователи на Брахма. Буда е бил реформатор. Той учил, че животът е свещен дар за всички живи същества и че Бог живее във всяко живо и съзнателно същество. От едно от нашите будистки свещени писания ние черпим следните думи: “Вие, синове на Буда, не трябва съзнателно да ядете никаква месна храна. Ако я ядете, тя ще разруши всички духовни семена на милостта.””

Himalai-Everest1938.jpg “Вегетарианската диета е наречена от нашите будистки учители шо-зин-моно или буквално - диета, която помага за развитието на духовния прогрес. Следователно ние, будистите казваме, че тези, които се стремят към духовна просвета, не трябва да употребяват никаква месна храна.

Но защо не могат хората, които ядат месо, да добият духовна просвета? Защо не можем ние, будистите да стигнем до крайната светла цел, ако живеем с животинска храна?

Защото според най-мъдрите изследвания и опити, животинската храна разрушава нашите духовни стремежи и ни предразполага към груби мисли и към не хубави дела. Ако живеем с месна храна, по необходимост ще трябва да убиваме известни същества. А ние вярваме, че да се отнеме живот значи да се извърши най-голям грях.

Истинската просвета подразбира липса на всякакъв грях и лоши мисли. Ясно е, следователно, че ние трябва напълно да се въздържаме от всякаква месна храна, ако искаме да стигнем до Нирвана. Това са мислите на нашите учители относно вегетарианството. Те твърдят, че месната храна не само е вредна за здравето на тялото, но също и за духа, вън от това, че се явява нужда да отнемаме без полза живот - дело, което ние, будистите не искаме да вършим.”

http://vegetarianstvoto.hit.bg/spirituallife.html

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

http://www.vbox7.com/play:fbf98d57

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството е като един дълъг, къде по-лек, къде по-строг пост. И аз влагам в него такъв смисъл, когато се прави съзнателно - постене не само по отношение на храната, но и по отношение на мислите и чувствата, на постъпките - също.

Именно!

Марк 7

1 Събират се при Исуса фарисеите и някои от книжниците, които бяха дошли от Ерусалим,

2 и бяха видели, че някои от учениците Му ядат хляб с ръце нечисти, сиреч, немити.

3 (Защото фарисеите и всички юдеи, държейки преданието на старейшините, не ядат ако не си умият ръцете до лактите;

4 и когато се връщат от пазар; не ядат ако се не умият. Има и много други неща, които са приели да държат, - измивания на чаши, шулета и медни съдове [и одрове]).

5 И тъй, фарисеите и книжниците Го запитват: Защо не вървят Твоите ученици по преданието на старейшините, но ядат хляб с нечисти ръце?

6 А той им рече: Добре е пророкувал Исаия за вас лицемерите, както е писано: ­ "Тези люде Ме почитат с устните си, Но сърцето им отстои далеч от Мене.

7 Обаче напразно Ме почитат Като преподават за поучения човешки заповеди".

8 Вие оставяте Божията заповед и държите човешкото предание, [измивания на шулци и на чаши; и много други неща правите].

9 И каза им: Хубаво! вие осуетявате Божията заповед за да спазите своето предание!

10 Защото Моисей рече: "Почитай баща си и майка си" и: "Който злослови баща или майка, непременно да се умъртви".

11 Но вие казвате: Ако рече човек на баща си или на майка си: Това мое имане, с което би могъл да си помогнеш, е курбан сиреч, подарено Богу, това прави разлика;

12 вие не го оставяте вече да стори нищо за баща си или за майка си.

13 И тъй, осуетявате Божието слово заради вашето предание, което сте предали и вършите много такива неща подобни на това.

14 И пак повика народа и каза им: Слушайте Ме всички и разбирайте.

15 Няма нищо извън човека, което, като влиза в него, може да го оскверни; но тия неща, които излизат от него, те оскверняват човека.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Какво мислите за това ?

"А какво ще кажете за Буда? Той ядеше месо. Защо почина млад? Заради ядене на сурово месо. Единственото нещо, което не трябва да ядете, е месото на животни, които са по-големи от вас и не от крава, която е индийска. Особено от индийската крава. Също едрите крави не са добри, защото ще ви направят проблем със зъбите. Но по-малките животни, може." - Шри Матаджи, Ню Делхи, Индия – 31 януари 1983 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за това ?

"А какво ще кажете за Буда? Той ядеше месо. Защо почина млад? Заради ядене на сурово месо. Единственото нещо, което не трябва да ядете, е месото на животни, които са по-големи от вас и не от крава, която е индийска. Особено от индийската крава. Също едрите крави не са добри, защото ще ви направят проблем със зъбите. Но по-малките животни, може." - Шри Матаджи, Ню Делхи, Индия – 31 януари 1983 г.

Ами какво да мислим? Из без това като чете човек и му става ясно, че съвременното вегетарианство е една илюзия, едно изкривяване, духовна мода. Ако не ти идва отвътре, естествено и без критики към месоядците, си е мода и нищо повече ....

Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството в духовния път е препоръчително, но изпадането в крайности е силно нежелателно, защото представлява отдалечаване от човешката природа като цяло. Или е равносилно на израза " Прекаления светец и Богу не е драг"

Човекът от както съществува като вид е зависим от животните и растенията на тази земя. по тази причина той се грижи за тях, а те се грижат за него. От както съществува този свят човекът отглежда животни, грижи се за тяхното оцеляване и размножаване, а те се грижат за храната и облеклото му. Т.е. човекът и животните са в непрестанна симбиоза.

В днешният модерен свят, обаче се развива една нова, изкуствена, но много удобна симбиоза между човека и супермаркета и човека и МОЛ-овете. Тази втора симбиоза, твърде повърхностна и нереална, много лесно чуплива и нестабилна, провокира у хората илюзорни представи за вегетарианството и куп други неща.

Така например детето от малко знае, че прясното мляко идва от плика в супера и когато по стечение на обстоятелствата разбере, че то идва от вимето на кравата, а недай си Боже и да го види и то неподготвено за това, изпада в ужас и потрес, и започват едни философии......... за хуманност и добродетелност........ без да е имало възможността да разбере истината и дълбоката връзка между човека и кравата.

След това започва да предпочита химичната промишленост, изкуствените продукти, които изобщо нямат нищо общо с природата, но се обявяват като природосъобразен начин на живот, и нещо повече - по- духовен, по- извисен и т.н.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Тръгналият по съзнателния духовен път на развитие знае, защо трябва да е вегетарианец.

Точно като този който се задушава и знае, че му трябва въздух, че да оживее.

Така и Духовния човек знае, защо трябва да е вегетарианец.

Линк към коментар
Share on other sites

Да не се заблуждаваме скъпи братя и сестрички, няма духовно просветление без милост, съпричастие и т.н. към всичко що е жива душа. Практикувайте ненамеса в живота на другите(всичко що има жива душа), и повече намеса към вътрешно усъвършенстване.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

„Който се запознае с природата на божествените сияещи явления, той разбира защо е необходимо да се въздържа от всякаква животин­ска храна;

особено трябва да се въздържа този, който бърза да се освободи от земните грижи и да общува с боговете в небесата" - казва Порфирий

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Мога да говоря само за своя личен опит без да обобщавам.

За мен лично вегетарианството означаваше:

- усещане и осъзнаване на реалните потребности и процеси в моя организъм като цяло.

- различаване на храната, която ми е предложена от Бог и храната, която ми налага моята човешка среда, култура, модели на мислене и поведение.

- осъзнато прилагане на волята при личния ми избор и отстояването му с любов и доброжелателност към другия модел, който съм следвала по-рано.

Тази сутрин благодарение на тази тема осъзнах и още нещо - трите степени, които изброих по-горе всъщност са били част от моя личен духовен Път и са се проявили не само в избора ми на материалната храна....

Линк към коментар
Share on other sites

Както Донка и аз ще си позволя да говоря само от личен опит.

Напълно споделям мнението на Cveta5.

При мен възникна спонтанно, точно когато вече не знаех на къде да поема.

И след това нещата започнаха много бързо развитие, за месеци се взеха спонтанни решения, живота се обърна на 360 градуса. По ред на номерата в продължение на 3 години се затваряха врати и се отваряха нови, толкова бързо, че свят ми се виеше на моменти. През този период обаче, света в който живея доби нов облик, който не ми харесваше, чувствителността се изостри толкова много, че ме дразнеха дори текстовете на доскоро любимите ми песни, пеещи за някаква любов, която не е любов, за някакви огромни скърби и меланхолии, които вече виждах по друг начин.

На фона на всичко случващо се обаче, вегетарианството беше просто между другото, не беше цел, а физическо разположение. Не спрях \и не съм спряла\ да готвя за близките си любимите им местни ястия и това не ми е проблем, защото разбирам тяхната потребност.

Когато намерих мястото си \поне според мен\, житейската вихрушка се успокои, преживените катарзиси почистиха много, нещата тръгнаха в равномерен ход, подреждат се от самосебе си.

Вегетарианството беше просто спонтанен гост дошъл да живее в мен, който аз приех. Не беше цел, отговорност, или мисия на всяка цена. Без излишни фиксации, без поставяне на пиедестали.

Линк към коментар
Share on other sites

Тръгналият по съзнателния духовен път на развитие знае, защо трябва да е вегетарианец.

Точно като този който се задушава и знае, че му трябва въздух, че да оживее.

Така и Духовния човек знае, защо трябва да е вегетарианец.

:wub: :wub: :wub:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Тръгналият по съзнателния духовен път на развитие знае, защо трябва да е вегетарианец.

Точно като този който се задушава и знае, че му трябва въздух, че да оживее.

Така и Духовния човек знае, защо трябва да е вегетарианец.

:wub: :wub: :wub:

Но има и такива, които нямат нищо общо с духовното..., а също са вегетарианци? Те какво знаят?

Линк към коментар
Share on other sites

Но има и такива, които нямат нищо общо с духовното..., а също са вегетарианци? Те какво знаят?

Както и такива, които нямат нищо общо с вегетарианството, но са духовни :)

Линк към коментар
Share on other sites

Но има и такива, които нямат нищо общо с духовното..., а също са вегетарианци? Те какво знаят?

Както и такива, които нямат нищо общо с вегетарианството, но са духовни :)

Именно, това се опитвам да кажа, че често вървят ръка за ръка, но не винаги това е задължително, съдейки по примерите!

Линк към коментар
Share on other sites

Както и такива, които нямат нищо общо с вегетарианството, но са духовни :)

Това е самозаблуждение...

Мисли...!

... и чети биографиите на Великите духовни учители, светите хора ...

И няма такова нещо като вегетарианство, но има месоядство, защото по природа не сме месоядни.

Мнозинството не е признак за Истинност и правота.

Няма истинско духовно учение, в което в основите си да си затваря очите за месната храна.

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

ivail, как само отсъждаш - самозаблуждение!

Подкрепям jul, защото не само съм чела биографии и съм мислила, ами имам и лични наблюдения.

Сигурна съм, че и ти имаш.

Кажи ми, не познаваш ли нито един човек, който яде месо, но по своята същност е много по-духовен (каквото и да значи това) от други, които са вегетарианци и се имат за духовни?

П.П. Харесва ми подписа ти - принципите са по-важни и според мен. Обаче има един момент - чрез следствията можем да стигнем до принципите.

Линк към коментар
Share on other sites

Казано простичко,Духовен път е пътя на окултното ученичество.

Когато си Окултен ученик те водят състраданието и милосърдието към всички живи същества,които Бог е сътворил и признаването

на правото им на живот и ненамеса в развитието им,освен с цел помощ,ръководейки се от Доброто.

Месоядството показва единствено,че човекът е още в материята и света на суетата.

пп.Темата не е за и против вегетарианството.Има отделни теми за това.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, може да има хора, които ядат месо и в много отношения са израснали духовно повече от средния човек. Но това съвсем на означава, че месоядството не представлява ограничение за духовното развитие. Просто те не са достигнали до там, че това ограничение да е станало забележимо. Месоядството е слабост, нещо несъвместимо с бъдещето на човека. И ако към настоящия момент е възможно човек да е месоядец и да се развива духовно, то към определен момент това става невъзможно. Така всъщност е не само с месоядството, но и с всички човешки слабости и недостатъци – идва момент, когато следва да бъдат задължително отхвърлени. Ако този момент още е дошъл, това не означава, че няма да дойде, и е по-добре да знаем за него и да се подготвим отрано.

Линк към коментар
Share on other sites

Както и такива, които нямат нищо общо с вегетарианството, но са духовни :)

Това е самозаблуждение...

Мисли...!

... и чети биографиите на Великите духовни учители, светите хора ...

Благодаря за повелителното наклонение, но ако позволиш, ще избегна "мисленето" и ще отговоря :):

Аз виждам съгласие в твоите думи, но ти не съзираш същото в моите? Защо? Нещо противоположно ли съзря?

Визирам хората сега, а не великите Учители.

Аз съм вегетарианка, смятам, че това е естественото състояние, не мога и муха да убия, но човекът, който ми повлия дълбоко в живота и наля в сърцето ми много обич, добрина и красота е собствения ми брат, който не е вегетарианец. Аз израснах с едно същество, което в душата си носи знание и любов, толкова знание, естествено приложено в живота, колкото аз и да се напъна да натоваря на камион цялата езотерична литература, няма да надмине... Никога не съм го виждала гневен, винаги ми е бил пример за естествено действаща вяра и прилагане на принципите, за които аз толкова чета! В същото време един човек, който толкова прилежно следваше принципите на Учението, вегетарианец също, изпълваше пространството около мен с гняв, вина, страхове, скрито озлобление и агресия. не беше сам.

Питам те:

Наистина ли делиш хората на по-добри и по-лоши според това дали се хранят или не с месо?

Матей гл.15

17 Не разбирате ли, че всичко що влиза в устата, минава в корема, и се изхвърля в захода?

18 А онова, което излиза из устата, произхожда от сърцето, и то осквернява човека.

......

Линк към коментар
Share on other sites

Да, може да има хора, които ядат месо и в много отношения са израснали духовно повече от средния човек. Но това съвсем на означава, че месоядството не представлява ограничение за духовното развитие. Просто те не са достигнали до там, че това ограничение да е станало забележимо. Месоядството е слабост, нещо несъвместимо с бъдещето на човека. И ако към настоящия момент е възможно човек да е месоядец и да се развива духовно, то към определен момент това става невъзможно. Така всъщност е не само с месоядството, но и с всички човешки слабости и недостатъци – идва момент, когато следва да бъдат задължително отхвърлени. Ако този момент още е дошъл, това не означава, че няма да дойде, и е по-добре да знаем за него и да се подготвим отрано.

Сещам се как един от Далай ламите казал, че яде това, което има :)

Всъщност и НЕяденето на месо може да е полезно за духовното развитие, какво и НЕяденето на месо да е вредно.

А също и яденето на месо да е вредно за т.н. духовно развитие, а също и да няма значение какво се яде.

Всъщност, както казват и по мои наблюдения върху познати си мисля следното:

- В началното духовно развитие може да е полезно НЕяденето на месо, за да се подобри "духовното развитие"

- След време няма значение дали ще се яде месо и дори яденето на месо, когато се налафа е приемане на Боживта воля и светът такъв, какъвто е.

- На следващия етап пак няма значение какво ще се яде, защото това, което идва като храна, идва привлечено от съшността на човека и въобще не й противоречи.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...