Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Предвиждането на последствята от действията ни


B__

Recommended Posts

Предвиждането на последствията от нашите действия е полезно не само от житейска гледна точка. То помага да се определи какви ще са реалните въздействия върху другите хора и техните реални усещания. Според мен това е часто от духовното развитие.

Какво значи според вас да предвиждаш последствията от действоята си?

Как може реално да се прави?

Кое може да доведе до по-доброто предвиждане?

Как да разбираме какви са нашите реални въздействия?

Линк към коментар
Share on other sites

За правилното предвиждане на последствията от действията ми винаги ми е пречела прекалената чувствителност, прекаленото желание нещата да се развият по точно определен начин, прекалената субективност, подкрепена от страха и мечтите. Умът ми просто е отказвал да допусне варианти на развитие, които са в противоречие с желаното или предизвикват страх.

Може да се каже, че имам сравнително добра логика, но за неща, които не се отнасят лично до мене или близките ми същества.

За да бъда обективна, трябва да съм по-безпристрастна, а това още не съм го постигнала. Нужна е дисциплина, човек да придобие навик да оценява ситуациите, вариантите за действие и развитие, както и съответните последствия. И винаги да е с мисълта, че съществува поне още един вариант на действие, за който не се е сетил, т.е. да е отворен за нови и нестандартни решения.

Животът ми е пълен с примери за много грешки, чиито последствия е можело да предвидя и предотвратя, но не съм го направила. Лошото е, че една малка на пръв поглед грешка, извършена дори несъзнателно, може да преобърне целия живот на човека с лавинообразни катастрофални последствия.

Същият този факт обаче ми дава надежда, че е възможно за кратко време всичко да се оправи.

И се оглеждам за чудото - да не го пропусна.

Линк към коментар
Share on other sites

Предвиждането на последствията от нашите действия е полезно не само от житейска гледна точка. То помага да се определи какви ще са реалните въздействия върху другите хора и техните реални усещания. Според мен това е часто от духовното развитие.

Какво значи според вас да предвиждаш последствията от действоята си?

Как може реално да се прави?

Кое може да доведе до по-доброто предвиждане?

Как да разбираме какви са нашите реални въздействия?

Ехе, тук вече нагазваш в много дълбоки води :)

Да предвиждаш последствията от своите действия означава да си 100% ясновиждащ.

Не зная какво може да се направи реално. Евентуално да се развиват сетивата, безпристрастността, чувството за единство (помага за подключване към вселенския "сървър") - такива неща.

Линк към коментар
Share on other sites

А защо е нужно човек да губи времето си да предвижда последствията от своите действия?

Какво ще ти помогне това,че си предвидил как ще реагира някой ако примерно му удариш шамар,а знаеш че той очаква да го потупаш по рамото?

Едва ли и най-великия ясновидец може да предвиди на 100% последствията от някое свое действие.Пък и едва ли би се занимавал с това.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Предвиждането на последствията от нашите действия е полезно не само от житейска гледна точка. То помага да се определи какви ще са реалните въздействия върху другите хора и техните реални усещания. Според мен това е часто от духовното развитие.

Какво значи според вас да предвиждаш последствията от действоята си?

Как може реално да се прави?

Кое може да доведе до по-доброто предвиждане?

Как да разбираме какви са нашите реални въздействия?

Можем на първо време да развием способност да различаваме истинските причини за събитията в настоящето. Това е относително по-лесно (само относително, защото всъщност никак не е лесно). А предвиждането на последствията от действията си всеки и сега прави в някаква степен, но въпросът е тази степен да се разшири. Отговорността е пряко свързана с темата. Да извършваш действия без загриженост за възможните последствия е безотговорност. Доколко умеем е друг въпрос.

Много въпроси „как“, но отговорът не може да бъде конкретен. Проницателност се постига чрез натрупване на опит и познания за същността на нещата; чрез познаване на космическите закони; чрез познаване на човешката психика и поведение... В предвиждането на последствията има голяма доза несигурност, вариантност, неопределеност. Бъдещето е определено в някакви широки граници, но дори и те са трудни за долавяне. Но пак ще повторя, добро начало е да се научим да различаваме истинските причини за нещо случващо се в момента. Там поне я няма тази неопределеност, защото събитието вече се е случило, т.е. придобило е конкретна форма.

Линк към коментар
Share on other sites

Така като чета и май нещата са по-сложни и се нуждят от балансиране. Прекаленото вторачване в последиците е прекален контрол и понякога може да доведе до страх от действия. Лекомислието пъм може да създаде проблеми.

Сетих се, че ние отчитаме последствията от действията си със сигурност несъзнателно. Сещам се за някои неща, които съм правил, че несъзнателно съм решил, че последствията няма да бъдат особено. Чак сега като се връщам назад се усещам за чувството, което съм изпитал пи този несъзнателен анализ на последстията.

Излиза, че развиването на приницателността и интуицията би помогнала да преценим последствията. Звънчето в нас би дръннало при неблагоприятни последствия в момента, без да полагаме волево усилия за някакъв контрол.

Може би пълната осъзнатост в момента на вършенето на нещото, с мисъл "какво точно правя и какъв е смисълът му", би помогнало за по-доброто усещане на последствията.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...