Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как са се издържали духовните учители


B__

Recommended Posts

Я не ми се прави на интересен, Божко. Жалко че секретният забавен снаряд, който имам, не е подходящ за теб. :lol:

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Направили са пари. Но и у Ванга са се събрали подаръчета. Не е била напълно безразлична към хапването и дрешките да речем, макар че е твърдяла, че не я вълнуват материалните подаръци. Веднъж се изкушила да си облече една хубава червена дреха, подарък от американка, но един глас и казал да остави дрехата и тя го послушала. Гледал съм един запис, в който казва на един човек другия пък да и донесе еди какво си за папкане. :)

Така е Христо ,обичала е да и подаряват подаръци ,кукли мисля че най вече ,и да са от сърце ,може подаръка да е имал много малка стойност ,но е трябвало да има нещо вложено в него .Също така в един филм за нея ,тя казва на човека нещо за да се оправи или за трети човек беше как да се оправи ,не си спомням добре ,и казва след това като се оправи по този начин ,да отиде отново при нея и да и донесе една кифла с мармалад ,това за мен си е нищожно желание на жената в сравнение с услугата която прави за хората и е направила ,здравословно и духовно по неин си начин ,просто това което е направила неможе да се оцени ,да неговорим и за П.Дънов ,нещата които е направил за хората са безценни .Това според мен като например исканетата от Ванга кифла с мармалад ,след като човека се оправи ,си е направо смешно да се нарече и "облече",в какъвто и да е негативен характер ,примерно вид рекет .Няма нищо подобно със съвременните ни "врачки и "баячки" ,които изнудват хората ,искат им хиляди левове или стотици ,или детето им ще умре ,или черната магия :) щяла да си остане и т.н. ,тия хора се възползват от отчаянието на хората ,които се хващат и за най малката сламка ,и като един паразит им съсипват живота ,материално най вече .

Така че големите личности ,и учители ако са искали въобще нещо ,то е било съвсем символично ,една кифла ,например струва 70 стотинки в момента ако трябва да ги обръщаме в пари .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Ванга е казвала,че Петър Дънов е Светец за нея.Сигурно е имала основание,защото тя не е била от хората които празнословят.

Колкото до днешните "феномени" - това което казва veselinvalchev1981 е така.Бих добавила,че те съсипват понякога човека не само финансово,но и физически,заблуждавайки го че ще го излекуват.

Линк към коментар
Share on other sites

Болестите се дават за да ни научат да даваме и да се смиряваме. Учителя казва, че ако се разделиш със стоте си млиона ще се оправиш веднага. Питали го .."НЕ МОЖЕ ЛИ ПО-МАЛКО, НЕ МОЖЕ " това знание влезе ли в нас, няма да иммае нужда от лечители и ясновидци а сами ще станем такива. Много е просто....едва ли има нещо по-обикновено и просто от това. Но в ерета на егоизма в която живеем , ще са нужни много уроци за да го осъзнаем и да започнем да го живеем. В това има нещо прекрасно, да даваш на братята си и да не мислиш само за себе си. Оглеждайки се около мен виждам, че който е готов да се раздели с имането си оздравява аламинут, а този здравия човек мислещ само за себе си се разболява аламинут. Егоизма като го претрансформираме в служене и сами ще си станем баячки и врачки. Много съм благодарна на Учителя, че с това знание ми спести много тревоги и ми внесе нов полъх на живот и здраве.

Линк към коментар
Share on other sites

И богатството, и бедността ако посрещаме с благодарност и вътрешен покой. И ако не зависим от парите, не са ни цел и смисъл на живота, значи всичко е ОК:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

... Моето впечатление при четенето на тези книги беше, че той по-скоро е помагал на всички около него да се "издържат"....

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера ви писах тук,че бях много впечатлена да прочета за финансирането на Изгрева по времето на Учителя.

Имало е хора,на които Учителят е помогнал и те в благодарността си, са предлагали да дарят например имоти на братството.Интересна е позицията на Учителя по въпроса с тези дарения на имоти.Той не е разрешил това и е бил против подобни действия.Защо Учителят е отказвал дарения на имоти според вас?Според мене по две причини.Първата е ,че това е един пример за приложение на казаното в беседите,че пари,къщи,власт и положение,физическа красота ,са преходни неща .За духовния човек това са атрибути на съществуването му,на които той не държи,в смисъл .,че те не са му цел,не се привързва към това да ги има само за себе си и колкото може повече и точно затова винаги има от всичко достатъчно.Втората причина е,че имотите обикновено са фамилни и все има някой ,който ще е недоволен,че не е останал на него.Т.е познаване на човешката психика .Учителят не е искал срещу братството да се насочват негативни мисли и чувства.Той е бил верен на това,което е проповядвал на своите ученици-прост и чист начин на живот,близо до първоизточника.

Учителят идва и се установява в София ,в дома на семейство Гумнерови и там живее и изнася беседите си в продължение на години.После предприемчиви последователи правят салон в София и беседите се преместват там.Мястото,където е бил Изгревът е било място ,на което са излизали да играят паневритмия.То е било добро и заредено място и Учителят казва на братята,че е добре да се купи.Купуват го от слугата на Джеймс Баучер,на когото е завещано мястото в полите на Витоша и нотариалните актове са на имената на тези,които са го купили.Те си правят там бараките ,а салона е построен с общи усилия и с майстори от Айтоската братска група.Над салона има една малка стаичка,в която е живеел Учителят.Всички изгревяни,които са работели са внасяли 10% от заработеното всеки месец в обща каса,от която са се плащали обшите разходи на Изгрева .Имало си е специално натоварен човек да следи за финансите на братството.Изобщо в това отношение всичко е било много точно и ясно.На Изггрва е имало градина с овощни дръвчета и зеленчуци и част от нуждите за храна ,са задоволявани от тази градина.

Ето и един от спомените на Мария Тодорова по темата:

ОТВОРЕНИТЕ УШИ И ПЕСНИТЕ ОТ НЕВИДИМАТА ШКОЛА

Изт:"Изгревът" том 1

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Ех, защо се опитваме да надникнем дори в канчето на духовните учители?!

Линк към коментар
Share on other sites

За всички,които имат интерес да научат за физическия начин на съществуване на Учителите-

Моля прочетете книгата/3 тома/ на Берд Спалдинг ЖИВОТЪТ И УЧЕНИЕТО НА УЧИТЕЛИТЕ ОТ ДАЛЕЧНИЯ ИЗТОК

Това е задължителна книга и то като за начало на Духовния Път.

Те нямат нужда от нищо материално,но имитират материален живот,за да си свършат работата...Могат да материализират каквото пожелаят,но го правят само за да помогнат...

Както някои от вас знаят,Учителя почти не е спял и се е хранел оскъдно....

:sorcerer: :sorcerer: :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

... ЖИВОТЪТ И УЧЕНИЕТО НА УЧИТЕЛИТЕ ОТ ДАЛЕЧНИЯ ИЗТОК

Това е задължителна книга и то като за начало на Духовния Път.

Те нямат нужда от нищо материално,но имитират материален живот,за да си свършат работата. Могат да материализират каквото пожелаят,но го правят само за да помогнат...

Мария, ако в началото на духовния път трябва да се научим да материализираме нещо дори и само да помогнем, то ще е бая трудничко :)

Това са и източни учители, които по начин на живот са по-различни от западните.

Аз се опитах да наблегна не на храненето и меката постеля, защото в съвременните условия трудно човек може да умре от глад.

Както казах, по-важните въпроси са как са се намирали средства за множеството пътувания в страната и чужбина, залите, в които се изнасят беседи, собствените сгради и т.н. Някой спомена някъде, че членовете на изгрева са внасяли по 10% от доходите си, което наистина обяснява нещата.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...