Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Селото на Слънцето


Recommended Posts

Защо така, Канел. Едно селище, което описваш, ще изисква огромна инвестиция в екотехнологии. Не казвам, че е невъзможно, но е много трудно постижимо. Същността на проекта за екологично селище е всичко да идва от природата. Ако си представим, че един ден токът спре и петролът свърши, какво става с нас? Твърде сме зависими от тези неща и точно тези неща ни управляват в момента.

Аха, руснаците имат един виц: вървял си Ежко, вървял, забравил да диша и умрял. ;)

Човек не е независим от природата и няма да бъде докато е на тоя свят. Да кажем, че човек е растение, на което е нужна почва.

За петрола съм съгласен, но ток може да се получава практически безкрайно, защото енергията идва от Слънцето.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Канел, ти говориш за технологии, а технологиите са машини, които изискват подръжка, резервни части и тяхното производство е сложно.

Донякъде е така. Но честно казано, нямам желание да се връщам в средновековието, освен по отношение на чистия въздух и храна. ;)

Това е едното, другото е, че за да е наистина еко, всичко трябва да бъде на място и автономно.

Да, точно така, локално ще бъде повечето от производството. Но нека да не си правим илюзии, човек не може да си прозивежда всичко - по тая логика ти готов ли си да се ровиш в земята за желязна руда, да я топиш, лееш, ковеш и т.н.? Значи забравете за тия пасторални картинки дето Исус ще ви пасе като овцичи и няма да ви трябват никакви машини и дрехи. Това са метафори.

...

Канел, ти май не разбираш. Въпросът е или - или.

Аз затова по-рано казах, че това е едно огромно самозалъгване и "спасяване" поединично, защото на практика спасяване няма. Не можеш да имаш чист въздух и храна, ако тук-там има по някое екоселище, а цялата земя на практика бълва отровни газове, радиация, токсични вещества, дългонеразградими отпадъци и т.н.

Не искаш средновековие - ок, разбирам те, но какво предлагаш ти? Значи ще има разни идиоти, дето ще се тровят там някъде, извън екоселищата, да ти произвеждат на теб машините, дрехите и каквото там си писал, а някои хитреци ще си се кефят на чист въздух и чиста храна в екоселището? На мен това не ми харесва. Това не е решение, не и за цялото. А решения за частното са си ... частични решения, непълноценни, неработещи.

Предпочитам глобалното мислене и действие.

Не само моите деца да са някъде на чисто в планинска местност, зад високите дувари, както ти намекна по-горе Слънчева. Най-малкото по чисто егоистични причини - просто защото за децата на моите деца и това местенце зад дуварите вече няма да е чисто, няма да е спасение.

За мен много по-конструктивно е всеки да прави това, което може, за да съдейства за опазване на природата и природосъобразен живот въобще. Например, ако не се стремим да живеем в най-големите градове, ако не ползваме полиетиленови торбички за пазаруване, ако ходим с велосипед на работа, ако си санираме жилището и ползваме по-малко енергия и т.н., и т.н. (мога да дам и по-хард примери - ако си хвърлим мобилните телефони, ако спрем да купуваме микровълнови фурни и др. подобни нещица, които дори са доказано вредни за нас) - това са все дейности, които биха стимулирали обществото като цяло: да произвежда велосипеди, вместо коли; хартиени или постоянни, платнени чанти за пазаруване, вместо полиетиленови - въобще търсенето определя предлагането ;)

Обаче, какво виждам - и тук, в тази тема, има притеснения да не би да се окажем "заробени" с тежък физически труд, да не би да не печелим достатъчно, въобще да не би някак да се лишим от благинките (разбирай удобства, технологии, лукс) на цивилизацията, а същевременно пък и да дишаме чист въздух, да ядем биохрана. Е, няма как да стане, всичко се плаща или как беше "Безплатен обяд няма." Направо чувам как някои си мислят - "Леле, то екоселище - добре, ама аз от една страна искам да стана известен ... (каквато професия ви хрумне) и от друга какви пари въобще ще изкарвам там, аз искам да ходя на хубави почивки, на екскурзии по света ..."

Та така.

Нека всеки си подреди приоритетите първо.

И дано да бъдат такива в полза на Цялото.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Идеята не е лоша за екоселището ,дори с удоволствие бих живял в такова селище и с духовнотърсещи хора .Но от друга странна се сещам за една мисъл на Учителят от едно филмче ,че хората от бялото братство са като теменужките сред обикновенните хора ,усещаш от някъде приятно ухание ,но неможеш да разбереш от къде идва .Мисля че ние като работиме и се повдигаме сред обикновените хора ,помагаме и за тяхното издигане .Може би по удачно ,ще е квартал или село близо до някой град .

Иначе немисля ,че тука някой се плаши от работа .

Линк към коментар
Share on other sites

Не обичам да споря, но защо всичко така се получава. Идеята е наистина добра и ако има начин да се осъществи съм "ЗА". Въпросът е как може да стане така, че да запазим стремежа си към собственото благополучие и запазване благините на съвременната цивилация. Кое е по-важно за едно екоселище? Не става въпрос за опазване на околната среда, като цяло, а за начин на живот съобразен със законите на природата. Човек наистина не е независим от природата, но стигнахме нивото, когато не се знае дали ще можем да устоим на гнева и. Дали не е късно. За мен не е важно колко работа ще има и колко ще е трудно, защото стремежа към по-лесен живот превърна нашето общество в това, което е сега. Спомням си как са ми казвали, че някога, съвсем скоро, още по-времето на моите баби и дядовци, вратите по селата не са се заключвали, хората не са били толкова затворени пред сините екрани и кражби е нямало и хората не са били така бездушни. Селото е основата на всичко, земята е основно средство на производство, на храна, без която не можем.

Наскоро четох една книга за едно семейство - Ликови. Руски старовери живяли повече от 40 години в тайгата, съвсем сами. Поразително е това, как те са се изхранвали от малък участък земя отвоюван от тайгата, предимно с картофи и съвсем малко ръж. Каквото са могли са набавяли и от тайгата, гъби и шишарки от кедър. Поразително е как се развива човешкото общество. Докато децата не са пораснали, живота е бил крайно труден, но когато са пораснали децата всеки е развил своята дарба. Единия син е бил добър ловец, усвоил много знания за животните, а до тогава месо са нямали, също така е бил добър майстор на разни нещица от бреза. Другия син е можел от кожите на животните да ушие нещо като ботуши, а също е бил и добър организатор. Едната сестра е знаела точно кой ден е днес без да пиши където и да е и други такива неща.

Всеки от нас сам е нищо. Всеки си има дарба и всеки може да е полезен за обществото, но истински полезен може да бъде само когато усмири егото си. Сами сме нищо - общността е всичко. Когато има общност, знаеш, че ще получиш помощ. Дали да вдигнеш къща, да събереш реколтата или просто да споделиш. Не е важно какви технологични придобивки имаме, а как се отнасяме към другите около нас, доколко егото ни пречи да подадем ръка на съседа. Живеем по цяло село в един блок, а не се познаваме. При хората, които живеят в общности в хармония с природата тези проблеми, които имаме сега са много по-малки, защото всички сме зависими един от друг. Защо тогава говорим, как материално трябва да се изгради едно екоселище, а не говорим какви хора трябва да сме за да можем да осъществим идеята.

Линк към коментар
Share on other sites

Канел, ти май не разбираш. Въпросът е или - или.

Аз затова по-рано казах, че това е едно огромно самозалъгване и "спасяване" поединично, защото на практика спасяване няма.

Това си е твоето мнение. Аз не ги виждам така нещата. Но внимавай какво си пожелаваш, защото световното правителство това и чака - да спаси света поголовно. И ще наложи крути рестрикции.

Не искаш средновековие - ок, разбирам те, но какво предлагаш ти? Значи ще има разни идиоти, дето ще се тровят там някъде, извън екоселищата, да ти произвеждат на теб машините, дрехите и каквото там си писал, а някои хитреци ще си се кефят на чист въздух и чиста храна в екоселището?

Екстраполираш. Това е погрешен подход. ;)

За мен много по-конструктивно е всеки да прави това, което може, за да съдейства за опазване на природата и природосъобразен живот въобще. Например, ако не се стремим да живеем в най-големите градове, ако не ползваме полиетиленови торбички за пазаруване, ако ходим с велосипед на работа, ако си санираме жилището и ползваме по-малко енергия и т.н., и т.н. (мога да дам и по-хард примери - ако си хвърлим мобилните телефони, ако спрем да купуваме микровълнови фурни и др. подобни нещица, които дори са доказано вредни за нас) - това са все дейности, които биха стимулирали обществото като цяло: да произвежда велосипеди, вместо коли; хартиени или постоянни, платнени чанти за пазаруване, вместо полиетиленови - въобще търсенето определя предлагането ;)

На това му казвам „скъп на триците, евтин на брашното“. Диана, ако пазаруваш с платнена торбичка, а пък си светиш с ток от ТЕЦ на въглища се... самозалъгваш, че правиш нещо за екологията. Точно така, самозалъгваш се. :)

Защо тогава говорим, как материално трябва да се изгради едно екоселище, а не говорим какви хора трябва да сме за да можем да осъществим идеята.

Трябва просто да сме добри хора. Но ако се опитате да го превърнете в копие на братските събори, съмнявам се, че нещо ще излезе. Затова повтарям за сетен път, че това трябва да бъде екоселище, а не духовна школа.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Идеята ви е страхотна!

Дали би могла да се осъществи под формата на цяло селище със собствена инфраструктура? Аз по-скоро мисля, че не =/

Според мен, едно братско село би могло да се реализира само и единствено ако Учителя беше сред нас.... :mellow:

Това, което аз считам за възможно (и много се надявам, че няма да имате нищо против ако дам скромното си мнение) е ако се съберат тези от вас, чиито семейства са близки, познати едни на други... имащи общи цели, еднакви ценности и преди всичко да обичат по-скромния живот, далеч от шумотевиците и драмите на големите градове. В противен случай... бихте имали проблеми още от самото начало.

От тази гледна точка, една братска махала е сравнително осъществима. Трудно, но осъществимо.

Трябва да ви кажа, че... тази инициатива би донесла много добро ако бъде реализирана, най-малкото защото селата в България са в процес на изпразване. Хората нямат желание да са близо до природата. Посещават горите само с големи машини и само за дърводобив. Вече не виждам планинари по поляните.

В селата всичко запустява и имотите поевтиняват. Мога да дам свидетелство за селото, в което моето семейство има малка къщичка... за 10 години населението е сведено до под 500 души (може и паметта да ме лъже, но мисля, че беше толкова). Годишния данък за имота и всичко свързано с него не надвишава 10 лева. Водата и електричеството също са по-евтини, особено водата... На много места има и възможност за прокарване на независим водоизточник, особено в онези села, които са в планинска местност. Като цяло, мисля че едно подобно начинание би било много плодородно и за вас и за дечицата ви <3

Познавам семейство на средна възраст, което в продължение на 20 години събира пари за закупуването на имот на село - с голям двор, градина, природа и т.н. И какво стана... купиха си къщата, която искаха :rolleyes: В момента обработват земята, престрояват, ремонтират... не-лека работа ги очаква. Когато се пенсионират ще се преместят там окончателно и ще си заживеят спокойно. Но като цяло, колкото по-рано, толкова по-добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Канел, ти май не разбираш. Въпросът е или - или.

Аз затова по-рано казах, че това е едно огромно самозалъгване и "спасяване" поединично, защото на практика спасяване няма.

Това си е твоето мнение. Аз не ги виждам така нещата. Но внимавай какво си пожелаваш, защото световното правителство това и чака - да спаси света поголовно. И ще наложи крути рестрикции.

...

Да, аз така виждам нещата. А ти как ги виждаш (като прескочим темата за световната конспирация, ако е възможно :) , за нея си писал в много други теми) - как няколко екоселища ще помогнат на всички хора по света?

...

[

Не искаш средновековие - ок, разбирам те, но какво предлагаш ти? Значи ще има разни идиоти, дето ще се тровят там някъде, извън екоселищата, да ти произвеждат на теб машините, дрехите и каквото там си писал, а някои хитреци ще си се кефят на чист въздух и чиста храна в екоселището?

Екстраполираш. Това е погрешен подход. ;)

...

Така ли? Къде видя екстраполация?! От кого, моля, ще си купуваш машините, резервните части, инструментите ...? Къде и при какви условия ще работят и живеят тези работници и децата им? А ако всички вкупом кажат - аааа, не ща в мините, не ща в металургията, не искам децата ми да дишат въздух и пият вода с олово, искам и на мен някой друг да ми доставя металите, уредите, а аз и семейството ми да сме на чистичко, да живеем здравословно? Тези хора по-малко от теб ли заслужават да имат хубави условия?

...

За мен много по-конструктивно е всеки да прави това, което може, за да съдейства за опазване на природата и природосъобразен живот въобще. Например, ако не се стремим да живеем в най-големите градове, ако не ползваме полиетиленови торбички за пазаруване, ако ходим с велосипед на работа, ако си санираме жилището и ползваме по-малко енергия и т.н., и т.н. (мога да дам и по-хард примери - ако си хвърлим мобилните телефони, ако спрем да купуваме микровълнови фурни и др. подобни нещица, които дори са доказано вредни за нас) - това са все дейности, които биха стимулирали обществото като цяло: да произвежда велосипеди, вместо коли; хартиени или постоянни, платнени чанти за пазаруване, вместо полиетиленови - въобще търсенето определя предлагането ;)

На това му казвам „скъп на триците, евтин на брашното“. Диана, ако пазаруваш с платнена торбичка, а пък си светиш с ток от ТЕЦ на въглища се... самозалъгваш, че правиш нещо за екологията. Точно така, самозалъгваш се. :)

...

А да си чувал, че пътя е изграден от малки стъпки. И все някоя е първа.

Хванал си се за най-дребния пример, който дадох; въобще не съм казала, че само това с торбичките ще оправи нещата. Но ... и този пример е достатъчен да ти поставя една проста задачка - ако 1 милиард хора се откажат от полиетиленовите торбички (доста по-лесно за реализация, вече в доста държави става популярно), а 10 или 100 или 1000 души в екоселища си добиват ток със слънчеви колектори (доста по-съмнително и рядко като осъществяване), как смяташ, коя група допринася повече за екологията?

А нали и в момента една мъъъничка част от тока, който ползваме, пак е от вятърни или слънчеви генератори; е, с една слънчева централа в екоселището ще добавиш още една милиардна частица от добива на еленергия - страхотен принос, няма що.

Така че не знам кой с какво се самозалъгва.

А на по-съществените места в поста ми защо не си отговорил?

Както и да е.

Виждам, че си прегърнал тази идея и затова спирам да коментирам.

Линк към коментар
Share on other sites

Идеята не е лоша за екоселището ,дори с удоволствие бих живял в такова селище и с духовнотърсещи хора .Но от друга странна се сещам за една мисъл на Учителят от едно филмче ,че хората от бялото братство са като теменужките сред обикновенните хора ,усещаш от някъде приятно ухание ,но неможеш да разбереш от къде идва .Мисля че ние като работиме и се повдигаме сред обикновените хора ,помагаме и за тяхното издигане .Може би по удачно ,ще е квартал или село близо до някой град .

Иначе немисля ,че тука някой се плаши от работа .

Много ми харесаха всичките идеи в това мнение. Имаш право.

Канел, като говорим за електричество, проверих например цената на един панел със слънчева енергия, който има мощност 1177 киловатчаса и живот към 20 години и цената му е 790 лв. Струва ми се, че е добре по-детайлно да напишеш какво имаш предвид като енергиен източник и да се направи една добра сметка, за да се види всъщност за каква сума говорим по отношение на енергията. Може да излезе, че ще е доста скъпо. Бил съм в къща със слънчеви батерии, те не стигаха за всичко, а само за топлата вода. Естествено, толкова батерии бяха купили хората в къщата и другото се захранваше от електричеството. 20 години за 790 лв е добра цена, не може да се спори, но мощността не е много голяма. Ако трябва да се захранва цялото селище с такъв ток, това всъщност може да означава панелите да струват колкото една или няколко къщи - не знам кой ще има такива пари. Така че, ако сметнем точно разходите за електрозахранването, ще имаме нещо, от което да започнем.

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

Да, аз така виждам нещата. А ти как ги виждаш (като прескочим темата за световната конспирация, ако е възможно :) , за нея си писал в много други теми) - как няколко екоселища ще помогнат на всички хора по света?

Чакай сега, откъде следва, че трябва да помагаме на всички хора по света?

Интересното обаче е, че ако се реализира идеята за безотпадни и ефективни производства, това наистина ще помогне на целия свят под формата на по-малко вредни емисии и по-чиста земя и вода. ;)

Така ли? Къде видя екстраполация?!

А защо си мислиш, че производствените отношения ще останат непроменени и че след 30 години пак ще караме коли с ДВГ, харчещи 6-7 литра на 100 км? Това е екстраполация, като оная приказка за кръчмаря дето смятал колко пилета щели да се излюпят от ония неплатени яйца, ако я знаеш историята.

А да си чувал, че пътя е изграден от малки стъпки. И все някоя е първа.

Хванал си се за най-дребния пример, който дадох; въобще не съм казала, че само това с торбичките ще оправи нещата. Но ... и този пример е достатъчен да ти поставя една проста задачка - ако 1 милиард хора се откажат от полиетиленовите торбички (доста по-лесно за реализация, вече в доста държави става популярно), а 10 или 100 или 1000 души в екоселища си добиват ток със слънчеви колектори (доста по-съмнително и рядко като осъществяване), как смяташ, коя група допринася повече за екологията?

А ако 10 или 100 или 1000 милиона души добиват ток от Слънцето? Например така?

Виждам, че си прегърнал тази идея и затова спирам да коментирам.

:3d_087:

Флорестан, ти също екстраполираш. Представи си, че преди 200 години някой като вас се пита: как по дяволите ще копаем и пренасяме по 100 тона камъни на ден като един човек може да се справи само по 1 тон, а в кариерата работят 20 човека? Ами сега тия 100 тона се обработват само за час, защото:

1. има динамит

2. има багери, транспортни ленти и каменотрошачки

3. има ток за багерите, транспортните ленти и каменотрошачките

4. има знания как да се използват горните три

Последното е решаващо. Значи опираме преди всичко до знанието. :sorcerer:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

...

Канел, като говорим за електричество, проверих например цената на един панел със слънчева енергия, който има мощност 1177 киловатчаса и живот към 20 години и цената му е 790 лв. Струва ми се, че е добре по-детайлно да напишеш какво имаш предвид като енергиен източник и да се направи една добра сметка, за да се види всъщност за каква сума говорим по отношение на енергията. Може да излезе, че ще е доста скъпо. Бил съм в къща със слънчеви батерии, те не стигаха за всичко, а само за топлата вода. Естествено, толкова батерии бяха купили хората в къщата и другото се захранваше от електричеството. 20 години за 790 лв е добра цена, не може да се спори, но мощността не е много голяма. Ако трябва да се захранва цялото селище с такъв ток, това всъщност може да означава панелите да струват колкото една или няколко къщи - не знам кой ще има такива пари. Така че, ако сметнем точно разходите за електрозахранването, ще имаме нещо, от което да започнем.

Florestan, по една или друга причина, но ни се наложи да си построим къща. Изчела съм купища информация за пасивните къщи, слънчеви колектори, термопомпи и др.п. Имах страхотно желание почти да не ползвам ток. За съжаление не ми е нито по джоба, нито си заслужава да насърчавам такова неефективно производство, като ги купувам. Знаеш ли колко е КПД-то на съвременните слънчеви колектори? Обидно малък. Дано в бъдеще да дойде тази нова, по-ефективна технология. Сега да не си помислиш, че се отказахме от идеята. Направихме всичко, което е полезно и действа: на първо място - много сериозна топлоизолация 2-3 пъти над нормативното изискване, много качествена дограма, с К-стъкла, слънчев колектор ще дава топлата вода, имам сондаж в двора, който ще се ползва за битова вода, сериозна топлоизолация на подовете, особено на първия етаж ... такива неща. Исках да имам нискотемпературно подово отопление с вода, загрята от слънчеви колектори, но ... инвестицията само за 1 етаж струва към 25 000лв (без вътрешната инсталация), без гаранции, че ще ти е достатъчно през най-студените зимни месеци, по-точно със сигурност няма да стига, защото беше предвидено ел. нагряване на водата тогава, а южната фасадата на покрива (дълга 10м) нямаше да е достатъчна да разположим нужния брой панели. Направи си сам изводите.

Не случайно се включих по тази тема, съвсем скоро ми минаха през главата тези неща.

П.П. О, Канел, извинявай, ама аз съвсем не разбрах, че говориш за какво да правим след 200 години :D

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Диана, права си, фотоволтаичните панели са неефективни и скъпи. Отоплението сълънчеви колектори за топла вода също е скъпо.

Значи другаде лежи ключа от палатката. ;)

И не, няма да чакаме 200 години. :v:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е много хубаво, но има един проблем.

Затворен цикъл на производство - кокошки - яйца - баница - човек... тъкачница - платове - дрехи.

Ако цялото човечество отиде да живее в едни такива еко селища, кой, според вас, ще ви произведе термосоларните панели или ще разработи новия тип пречиствателна станция?

Нима няма да имате нужда от компютри?

Кой в това село, който се занимава с производство на масло или плетене на кошници, ще е в състояние да произведе компютър?

Децата, отраснали в едно такова селище, дали ще имат нужните теоретични знания?

Защото селото на Висарион прави точно това - връща много успешно хората в каменната ера... /да не говорим, че той отхвърля науката/.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Значи другаде лежи ключа от палатката. ;)

И не, няма да чакаме 200 години. :v:

Добре, де, ако си открил ключа на палатката, пошепни ни и на нас къде е :)

Линк към коментар
Share on other sites

Животът има духовен и материален аспект. От собствен опит забелязвам, че колкото по-малко значение, енергия и ресурси отдавам на материалните придобивки, храната и пр., толкова повече се засилва духовното начало. Материалните придобивки и технологичните благинки вземат много повече, отколкото дават. Мисля, че ключът от палатката е в развиване на духовното в хората, в опознаване и развиване на божиите технологии. Аз предпочитам да мога да се включвам в Акашовите записи (или в енерго-информационното поле), отколкото да имам Интернет или да ходя на училище. Предпочитам да владея телепатията, отколкото да имам телефон. Предпочитам да владея излизането извън тялото, отколкото да пътувам с кола или самолет. И до там ще стигнем. Днешната технология е само временен етап, научна лаборатория, за да се научим с времето сами да правим тези неща и да хвърлим технологичните патерици.

Днес имаме много избори, но не можем всичко да имаме. Въпрос на приоритети. За който технологичните удобства са важни, нека си плати цената. За който е по-важно единението с Природата, тишината, спокойствието, чистата храна, чистия въздух, независимостта от парично-търговски отношения - той също ще си плати цената, ще се откаже от компютрите и всичко, което не би могъл да си произведе сам.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Намирамето на ключа от палатката е добра метафора на осъществяването на духовните желания. Дали такъв ключ съществува и дали има какво да отключи не е важно, важно е търсенето му, например както търсенето на Магьсника от Оз. И все пак, както всички други желания по външни обекти, материални или духовни все едно, пак се стига до незадоволство и страдания в крайна сметка, защото такава е природата на ума и ключа от палатката му е нужен за да бъде щастлив :).

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че ключът от палатката е в развиване на духовното в хората, в опознаване и развиване на божиите технологии.

Това не е лошо като теория, но е доста хлъзгаво на практика. Проблемът с метафизиката (духовното) е, че доста трудно се верифицира като знание. Затова и има толкова различни метафизични системи, често противоречащи си една на друга.

Съгласен съм, че технологията не може да реши всички проблеми, но и метафизиката може да ви докара големи неприятности, включително войни.

Линк към коментар
Share on other sites

Това не е лошо като теория, но е доста хлъзгаво на практика. Проблемът с метафизиката (духовното) е, че доста трудно се верифицира като знание. Затова и има толкова различни метафизични системи, често противоречащи си една на друга.

Съгласен съм, че технологията не може да реши всички проблеми, но и метафизиката може да ви докара големи неприятности, включително войни.

За жалост си прав :feel happy: Хората все още разбират всичко буквално и не търсят скрития смисъл. Но не пречи да се развива мисълта, културата, образованието, което в последните години стремглаво надолу се е устремило...:sleeping: Все пак в света има нужда от всичко, както физическо оцеляване, така и духовно...:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм със Слънчева. Дойде ми и една мисъл от Учителя, която може да се свърже с темата, а именно, че новата култура трябва да се изгради, като вземе доброто от тази култура, която имаме сега. Т.е. хубаво е мястото да не е толкова отделено от света, че да няма никакви възможности за културни мероприятия, защото иначе всъщност ще си е връщане в каменната епоха, само че този път може да я наречем, например, силиконова:). А организиране на концерти, представления и т.н. в самото екоселище няма гаранция, че ще бъде лесно, а и че ще може да достигне до едно достатъчно добро ниво. Не че трябва да се иска много, но това зависи от хората там и затова може би е хубаво селището да е близо до някакъв град, а и въобще съществува и въпросът, че такова едно селище може да се изолира културно. Не искам да критикувам с това идеята, просто искам да погледна нещата от различни страни - скоро едва ли ще имам възможност или ще бъде подходящо да участвам в такова селище (е, не мога да зная със сигурност), но и затова правя опит да дам едно безпристрастно мнение. Общо взето, мога да групирам въпросите така:

1) Въпрос за местоположението на селището - колко да е близо до град, село или до село, което е близо до град (за мен идеалният вариант). Това зависи преди всичко от това как смятат хората да си изкарват прехраната и също така какво искат да запазят от градската култура.

2) Въпрос за консумативите. Първо, ако селото е близо до град и хората работят в града, това вече не е толкова еко, колкото изглежда - освен ако няма електричка или друг подобен транспорт до града. Второ, въпросът за слънчевите панели си остава. Не разбирам какво имаш предвид, Канел, под тези други възможности, за които говориш. Първо, след 50 години вече за еко-селище ще говорим не ние, а нашите деца, ако идеята до тогава се запази. Второ, за следващите 10-20 години не се знае колко ще поевтинеят източниците на енергия и дали нови технологии ще се открият с много различни възможности. Много от петролените компании, например, не искат това и дори може да пречат, ако такива източници се представят. Според някои, това вече е ставало. Това не е фактор за пренебрегване. Електрическите коли все още не са много изгодни, макар че за кратки разстояния биха могли да се използват. Въпросът за консумативите в този смисъл преди всичко е свързан с това какви са възможностите и какви са финансовите възможности на хората в селището. Така че аз не мога да приема за сигурни планове за алтернативни източници на електроенергия, докато не видя изгодно предложение, което е сметнато с всички разходи. А иначе при подходящо място може да се използва и вятърна енергия.

3) Въпрос за това колко голяма площ да има екоселището. От една страна, одобрявам идеята то да е по-малко и да не се достига до това всяко семейство да се грижи за 10 дка (защото колко от тези хора всъщност ще обработват тази земя?). От друга, така няма да се привлекат никакви почитатели на... знаете кои книги... което прави нещата малко по-трудни. Също така, ако въобще всеки има само къща с двор и къщите са английски тип, както са сниманите по-горе, тогава земеделската продукция няма да стига за населението. Така че този въпрос зависи от това какво искат хората.

Тези три въпроса май ги избистрих. Сигурно има и още.

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Добра новина! Само за анастасийци! :thumbsup2:В следствие на дискусии и връзки, които се създадоха тук в темата и във форума Жив дом се заформихме една компанийка запалени по книгите на Мегре и си намерихме чудно местенце в планината на юг леко югозапад от Варна. :thumbsup1: Подробности и снимки тук

Линк към коментар
Share on other sites

Да-а,... много мнения как не може да стане. Може да стане, постепенно, без изкуствени външни рамки, без фанатични ограничения. Аз пък съм чувала за хора, които наистина през слънчевите сезони почти не използват електричество, а разчитат на слънчевите панели, които са си монтирали в зависимост от индивидуалните нужди. Мисля, че за един малък дом са достатъчни три-четири панела, което е към 3000 лева - нищо пари, в сравнение с целия проект. Има и други източници на естествена възобновяема енергия - от вятъра, от водата... Не е възможно изведнъж коренно да променим начина си на живот, нито да мислим, че само извън града е възможна еко идеята. Напротив, вероятно е по-лесно да се започне на село, но постепенно и в градовете много неща ще се променят - озеленени сгради, пътища, които ще произвеждат енергия от движението на автомобилите, соларни панели по покривите и фасадите, мини вятърни електроцентрали и какво ли още не... Виждала съм монтирани два слънчеви панела на тераса на панелен блок в родния ми град, а също и колектор за топла вода на покрива на една къща, който "улавя" енергията от слънцето дори и в облачно време, дори и през зимата.

И на мене не ми се връща в средновековието, нито искам да ставам специалист по всички земеделски култури. Приятно ми е да се занимавам със земеделие, но животни не бих отглеждала, освен домашни любимци. Наясно съм каква отговорност се поема и колко би било трудно да изчезна нанякъде за няколко седмици. Предпочитам да си карам само на растителна храна, макар че например една козичка и няколко кокошки биха могли да се разхождат в двора докато им е отредено да си поживеят.

Истината е, че може да се спасяваме поединично, но ще е прекрасно, ако се осъществят по-големи инфраструктурни проекти за добив на възобновяема енергия. Наскоро чух обаче, че е в пъти по-скъпа от ядрената например... За мене това е просто политика на онези монополисти, които здраво са захапали кокала и от които сме зависими понастоящем. Как може нещо, което поначало е безплатно и безвредно, да е по-скъпо от скъпото и вредното?! Нарочно се изказах така, за да прозвучи достатъчно абсурдно, каквото си е. Наясно съм, че е нужно да се инвестират средства, но те със сигурност са по-малко, отколкото тези, които са нужни за построяване на ядрена електроцентрала, например.

Линк към коментар
Share on other sites

Селото на слънцето е като живота сред природата.Слънчевите панели са интересен метод за производство на енергия, но само в сезоните с интензивно слънчево греене, а през останалите е малко трудно.За градско жилище площите са малки, произведената енергия ще е достатъчна за електричеството, при по големи нужди за отопление, топла вода, малко е трудно с капацитета на панелите. Електромобилите на водород са интересни като идея, но водорода е най- евтин при разлагане на водата.Мощна енергия се получава, при разделянето на водорода и кислорода, технологията трябва внимателно да се обмисли.:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Преди една година се запознах тук в тази тема с моята сегашна съседка по земя. Ето какво направихме за една година - на гости в Дъбрава https://www.facebook.../dabrava/photos

И едно интересно видео с Мартин Ганев или защо финансистът стана земеделец.

[media=]

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Наскоро по БТВ - репортерите имаше интересно предаване (3 и 4.11) - за Мегре, Анастасия, за последователите й в България, и за много други неща, които ме накараха да погледна под малко по-друг ъгъл идеята за родовите имения. Ще пусна линкове към двете предавания, да ги види който желае и не ги е гледал... и да прецени.

http://www.btv.bg/sh...t_mechtite.html

http://www.btv.bg/sh...e__2_chast.html

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, благодаря. И аз ги гледах. Това е добър пример за секта, за това как бягаме от решаването на своите проблеми. Пак стигаме до съзнанието. До това, че има нужда от наука, от мисъл, търпение, а не само от гол ентусиазъм и идеали...

Комунистите също идват с идеали, но без достатъчно знание и любов, за да ги реализират, налагат свое виждане и е било прекалено рано... За това нека се отсее плявата и зрънцата сами ще поникнат. Има време... Невъзможното за човека, за Бога е възможно...

Линк към коментар
Share on other sites

Не е дошло времето все още за екоселищата. Рано е. Засега хората са твърде зависими от технологиите в модерния свят. Скоро даваха предаване по битиви за екоселища в Странджа. Гледахте ли?. Някакви колиби, първобитни приспособления за живот, е, хубаво, сами си произвеждат храната, зеленуци и други, но живеят в доста голяма мизерия. Защо е нужно това на този етап.

Вярно е, че духовните учения ни учат да не се пристрастяваме прекалено много към материалното, но те същевременно казват, че все пак живеем в материален свят и не можем съвсем да се лишим от всичко в него.

На по-високо ниво на развитие на човека, което аз вярвам ще се случи, духовно и енергийно по-високо, когато човек ът ще е овладял нови и непознати сега за него умения, тогава този начин на живот сред природата ще дойде по естествен начин. Но тогава няма да е нужно да се лишаваме от много неща, първо защото всичко ще е устроено по-друг начин, и второ защото самите ние ще сме други.

Сега още не сме готови, не сме дорасли.

О, и огромен привет на всички съфорумници от позагубената mvm:))

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...