Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Критерии за истинност


Васил

Recommended Posts

И аз нещо не мога да те разбера:

не съм от света на греха...знам, че и още доста много почти всички хора... не са...  заблудени много, невежи тоже...да , да, да...
веднъж, а втори:
Важното е света да не е в мен , аз мога да бъда в света, но да не съм от него....
Пък Спасението от Света не разбираш, а проповядваш - какво казваш?!
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте, търсещи!

Много трудна тема е тази за истинността. Отива директно към това- какво знаем за света и себе си и как го проверяваме дали е истинно. Обаче общуваме през цялото време с думи. А думите всеки си ги разбира както и колкото може. И за него това, което разбира, е съвсем истинно.

Вероятно не можем да знаем кое е истинно и кое- не. Иначе вече бихме го знаели. Толкова много неща знаем! А все се оказват малко! Обаче ми хрумва един критерий за неистинност. Изглежда критериите за истинност на всеки идват от това- дали идеята, за което се чуди дали е истинна, или не, му върши работа. И я приема за истинна, докато върши работа. Когато престане да върши работа, тогава явно няма защо повече да се счита за истинна. Ако нямаме сили да се откажем от идея, която вече не върши работа, доста си патим. Има и друг проблем, може да не е крива идеята, а прилагащият я. Обаче математиците за такива ситуации си имат метод- математическа индукция. Ако една идея изглежда много хубава, обаче никой не може да я приложи, все пак може и да е крива идеята. Например- градът Слънце. Хубаво, но не става.

Да приложим този критерий за за неистинност за някои идеи и да видим как работи. Например Диан Георгиев (пост. №47) напомня за херметическата идея : „ Каквото е горе- това е и долу” . Не знам какво е горе, но какво е долу- знам. Силно се надявам да има някаква част от света- видима, или не, достъпна за мен, или не, но която да не е като тази тук. Иначе му е спукана работата на такъв идиотски свят... Дали твърдя, че това е една погрешна херметическа идея? Не. Ако се предположи, че Хермес говори за свят на същества, като него- трижди велики- може да е така. За света на другите- явно не е така. И така, тази идея, буквално приета за нашия свят, не може да бъде верна. (То самият наш свят не е верен...) Може да бъде верна за свят на трижди велики същества. И така нататък.

По принцип ми допада идеята да слушаме сърцето си, така сърцето става критерият за истинност. Само че това трябва да бъде едно чисто от боклуци сърце. Иначе не може да бъде никакъв критерий. И ето, че пак стигаме до Пътя. Ако си на Пътя, имаш досег с Истинността. Извън него – имаш спорове за истинност, но не и самата истинност. Което ми напомня за постингите на Венци: За каква истинност може да говори човек, ако в него не се е родил Христос? Само че, ако видим някой, който твърди: "Ето, в мен се роди!" , не мисля, че можем да му вярваме...

Има ли и други, на които точно тези критерии за неистинност и истинност им вършат работа?

Линк към коментар
Share on other sites

Единственото нещо което трябва да правиш в земния си път за да стигнеш до Действителността е да бъдеш добър. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Истината е това, което прави Любовта и Мъдроста понятни и приятни за хората.Да казваш грешките на хората не е Истина! Така казва един уважаван от някои мъж, не аз!

Като се знае какво е истина, лесно се стига до критерии за истинност. Само да помислим нужни ли са някому моите, или други нечии, критерии за истинност!

Много хора смята себе си за ПО от останалите!

Дано някой не ме обвини в ПРОПОВЯДВАНЕ! :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Венци! Аз пък те разбирам.

И аз нещо не мога да те разбера:

не съм от света на греха...знам, че и още доста много почти всички хора... не са...  заблудени много, невежи тоже...да , да, да...

веднъж, а втори: Важното е света да не е в мен , аз мога да бъда в света, но да не съм от него....

Пък Спасението от Света не разбираш, а проповядваш - какво казваш?!

:smarty: Може да го разбирам, може и да не го разбирам Спасението де, може да не мога да го изразя с думи :rolleyes:даже май никак не ми пука :P защото Вярата ми е силна и Волята ми е отлична :thumbsup1: нали гледам да върша Волята Божия с Любов + безкористно+в Дух и Истина и да следвам Христовата Светлина! Другото е работа на Духа :hypocrite:

Не се бях замисляла, че постингите ми могат да се приемат и като проповядване :D опитах се да кажа, че ние можем да работим отлично в света без света да е в нас и ние да сме от него - нещо като чужденци ама оправни, защото разбират точния език :v: Пък ти си бил голям критик :thumbsup:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир +Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Който иска да бъде разбран - може да се опита да бъде по - ясен, ако ли пък не - важното е, че на него си му е добре :thumbsup1: сам и неразбран...хехе :P Подсъзнанието е програмирано и мисли( колко съм глупаво :o ), а душата съответно реагира с огорчение :lol:

при фразата "разбра ли ме / не ме разбираш...".

Според мен правилното положение в подобни ситуации е да следва въпросчето - бях ли достатъчно ясен / как мога да бъда по-ясен? :thumbsup1:

в случай, че искам да бъда разбран :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си го запиша... Друго обаче не исках освен да те информирам за минизаблудка, понеже заяви, че ме разбираш, а в случая не беше така. Дали пък искам да бъда разбран ? може и аз да не знам ? или може вече да съм изразявал мнение по въпроса, но не е и важно... Глупаво... ама и аз съм.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

$Ще си го запиша... Друго обаче не исках освен да те информирам за минизаблудка, понеже заяви, че ме разбираш, а в случая не беше така. Дали пък искам да бъда разбран ? може и аз да не знам ? или може вече да съм изразявал мнение по въпроса, но не е и важно... Глупаво... ама и аз съм. $

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, обични Изгрев!

Да те питам и аз :sorcerer: от коя посока точно ти изгря горния интересен +"остър" въпрос!

Много обичам въпросите...и обикновено...в случай, че чуя или видя...отговарям :D не ми се иска да убивам :dancing yes: когото и да е...хехе

Та за твойта база данни - общувам си с нея! Това е положението! Току що се прибирам от при тебе :P:D:harhar:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Бях сутринта рано на Изгрева и си общувах със Светлината слънчева!

Това е "току що се прибирам от при теб " :dancing yes:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Къде е началото на онзи край, с който завършва началото"- пита Козма Прутков, и аз се присъединявам към него. По какво ще различим Тези сблъсъци, между старата и новата природа, от Онези сблъсъци - представляващи обичайното единство и борба на противоположностите? И Мечо Пух това се е чудел- тези онези ли са, или онез- тез... Надявам се Венци да не помисли, че се заяждам. Струва ми се, че въпросът е принципен. Едва ли можем да използваме за разпознаване самите неща, които искаме да разпознаем!

Линк към коментар
Share on other sites

Ех, Венци ти сигурен ли си че има сблъсъци между старата и новата природа, и къде ги видя, да попитам за да си запълня празните дупки ( от чисто любопитство) :blink:

Щото аз в природата сблъсъци не виждам, старото отстъпва място на новото без да се съпротивлява и защото знае че новото не е нищо друго, а възкресение, новото е старото, но възродено.

Сблъсъкът е по-скоро между знанието открито по пътя и предразсъдъците на социото набивани в главите ни още от раждането и обществените модели, норми, понятия и поведение. :smarty:

Ако не ни бяха пълни мозъците с толкова ненужен материял, то и истината щеше да е по-ясна.

А пък нея всеки в себе си я има, усещана смътно, виждана ясно или абсолютно нечута, всеки сам трябва да си работи дворчето за по-добри резултати :dancing yes:

:thumbsup2: Любов+Светлина+Мир+Радост :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че на мен въпрос задаваш, а отговора-пример сама си даваш! Кого с примамки заблуждаваш? Само ако знаеш - ставаш!

Разбра, че става въпрос за вътрешночовешката природа и сама си предложи алтернатива на приемане:

Сблъсъкът е по-скоро между знанието открито по пътя и предразсъдъците на социото набивани в главите ни още от раждането и обществените модели, норми, понятия и поведение. smartass.gif
щом тъй го приемаш може още малко тежест на същото да сложиш и широкообхватност...
Линк към коментар
Share on other sites

"Изпита не взе - ще ти пишем две,

че на закачка който отговаря с докачка

му се пише черна точка и завършва с повтарячка" :smarty:

Само проверявах дали не говориш за нещо дрyго и ми стана интересно да видя друга гледна точка и тълкуване :hmmmmm:

Колко жалко, че мислиш като мен :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

знанието открито по пътя и предразсъдъците на социото

:thumbsup2: Много точно са формулирани двете алтернативи! Поздравления!

Ако успеем също толкова ясно да формулираме и критериите, които да прилагаме за тяхното различаване, мисля, че ще имаме и Критериите за истинност.

Т.е. по какво се различава:

знанието, открито по пътя

от

предразсъдъците на социото

Линк към коментар
Share on other sites

Критерии за истинност ? :) Чий сън е истински и чий не е ? :harhar:

Всичко е истинско и ние позволено да възприемаме квото и да било както си искаме. Нещо е истинско ако го чувстваме/мислиме и бла бла като истинско.. и като красиво.. и като грозно и т.н..

Така си мисля, пък може и да не е така (:

Линк към коментар
Share on other sites

Снощи случайно прекарах няколко минути пред телевизора - изглежда беше да чуя следото нещо от Део: " Чуан Цзъ сънувал че е пеперуда и прелита от цвят на цвят като не знае кой и какво е и се лута на всички нива... След миг се събудил и вече знаел, че е Чуан Цзъ. Та не е ясно, Чуан Цзъ ли е сънувал че е пеперуда, или пеперудата е сънувала, че е Чуан Цзъ?! ".

Линк към коментар
Share on other sites

:sleeping: И това може да е начин да резберем кое е истинно, и кое не. Събуждаме се и ... знаем... Остава да разберем как точно става това пробуждане. :rolleyes:
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...