Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Плагиатството - причини и реакция


Recommended Posts

Информацията е море, което отдавна стана океан

и като че ли всичко може да се изгуби в него...

Но по неведоми пътища Божии

може да се случи така, че

човек уж случайно чете в този форум мнения и стихове и после .... щокиращо ги открива на друго място, присвоени от друг...

Какви могат да бъдат психологическите причини, поради които това се случва?

Как бихте реагирали Вие?

(става дума за реално плагиатство на един известен член на този портал от друг също известени и уважаван член)

Линк към коментар
Share on other sites

Даам:hmmmmm:

И на мен ми се случи да откривам едно и също в различни творби... Но пък ми се иска да мисля, че това е Единното съзнание, към което вече доста хора се включват. Трептене на едни вълни...

Е, да има го и момента, че някой предпочита да извлича финансови облаги, но...:feel happy: Всеки си отговяра за намеренията.

Линк към коментар
Share on other sites

Плагиатството е некрасиво(меко казано!).

Според мен към него прибягват хора,които:

- не могат да създадат собствен интелектуален продукт;

- се страхуват да покажат собствения си интелектуален продукт по различни причини,най-вече поради комплекс за малоценност;

- искат да се облагодетелстват от чуждия интелектуален продукт;

Аз не бих се намесвала,а просто бих оставила плагиатите да понесат отговорността за действията си - от себе си не могат да избягат.:feel happy:

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Информацията е море, което отдавна стана океан

и като че ли всичко може да се изгуби в него...

Но по неведоми пътища Божии

може да се случи така, че

човек уж случайно чете в този форум мнения и стихове и после .... щокиращо ги открива на друго място, присвоени от друг...

Какви могат да бъдат психологическите причини, поради които това се случва?

Как бихте реагирали Вие?

(става дума за реално плагиатство на един известен член на този портал от друг също известени и уважаван член)

E, нищо, де. 60.gif Как да кажа - не, че го поощрявам, но е разбираемо, особено в процес на израстване.

Ти добре знаеш, че всички деца минават през това.

А причините за плагиатството не само в конкретния случай са известни - човекът харесва това, което някой друг знае/пише, иска и той да може така да знае/пише, дори понякога (си) обяснява своите действия с благородния мотив, че така повече хора ще имат достъп до това ценно нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Какви могат да бъдат психологическите причини, поради които това се случва?

Как бихте реагирали Вие?

(става дума за реално плагиатство на един известен член на този портал от друг също известени и уважаван член)

Всичко публикувано в общо виртуално пространство, без авторски права, не може да претендира за такива.

Това е все едно аз да кажа в приятелска компания нещо и някой от слушащите да го хареса, да го запомни и да го каже в друга компания в която мен ме няма. Психологически причини няма кой знае какви, а за реакция няма смисъл да се хабиш, ако импулса ти е негативен. smile.gif Хубаво е, ти знаеш, че е твоя мисъл повторението и, може само да те радва.

Иначе- книга, издателство, авторски права и си само ти. smile.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна тема аз лично в годините ми в средното училище имах подобни чувства на изпозване на мои оригинални шеги от страна на съучениците ми ,тогава си мислих че наистина са мои ,но истината е съвсем друга ,всъщност човек стига някакво ниво на съзнание от ,което черпи всички оригинални мисли ,идеи и т.н. и те са отворени за всички и всеки може да достигне до тях и на практика ,и може примерно една и съща идея да се роди на няколко места по едно и също време,или нивата на които е бил примерно Ниола Тесла могат да се достигне от един или повече хора .Такива примери има в историята ,като често се преоткиват различни открития от миналото .

Колкото до плагиатстването нямам особенно мнение ,не е много приятно като начало ,но невиждам нещо лошо ,пак мисля и зависи точно от вида на плагиатството примерно в Америка преди време повечето от хитовете са ги изпълнявали чернокожи ,а белите са им си ги преписвали :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Даа, мисля си и друго. Ако една идея е божествана, ако с някой стих или друг начин тя трябва да достигне до хората, има ли значение, кой я е казал първоначално?..

И аз съм се хващала, че повтарям чужди мисли, неща, които са ми харесали... Та ние сме взаимновлияещи си същества, свързани сме. И точно за това е добре да внимаваме какво говорим, отговорни сме за всяка своя дума, мисъл, действие...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

А към случаите в които някой присвоява чуждо съчинение(примерно!),представя го за свое,извличайки от това полза,как бихте се отнесли?

Учителката ми по БЕЛ в гимназията често казваше,че с плагиатство си служат неспособните и нечестните.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е приятно плагиатството. Понякога намирам перифразирани или дори направо цели текстове от мои статии в разни сайтове. Зависи и от погледа де - може и да се радва човек, че това, което е искал да каже, се разпространява, по един или друг начин.

Линк към коментар
Share on other sites

А към случаите в които някой присвоява чуждо съчинение(примерно!),представя го за свое,извличайки от това полза,как бихте се отнесли?

Учителката ми по БЕЛ в гимназията често казваше,че с плагиатство си служат неспособните и нечестните.

Ами да в такива случаи не е коректно .

Линк към коментар
Share on other sites

Пламъче

...Учителката ми по БЕЛ в гимназията често казваше,че с плагиатство си служат неспособните и нечестните.

Дам..., вечната тема за Моцарт и Салиери...

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Не е приятно плагиатството. Понякога намирам перифразирани или дори направо цели текстове от мои статии в разни сайтове. Зависи и от погледа де - може и да се радва човек, че това, което е искал да каже, се разпространява, по един или друг начин.

 

Голяма радост, няма що.

Вече ще съдя всеки, който ползва мои авторски материали.

Хората прекаляват. 

 

И да го приемат за предупреждение още отсега. 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...