Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Запазването на житейския опит – от какво зависи?


Guest Христо

Recommended Posts

1.Винаги ли хората като по - стари са по - мъдри, отколкото като по - млади. Имам предвид, физическата възраст ?

2.Съгласни ли сте, че някои млади хора са по - мъдри и улегнали от някои старци ? Това сигурно се дължи на нивото на духовна еволюция, които едните и другите са достигнали в предишни животи.

3. Какво означава "млад дух" и какво означава "стар дух" ? Има ли духове, които са били създадени по - късно от други. Чел съм, че старостта се определя от броя изживени животи.

4. Ако някой като по - голям ( стар) е по - спокоен, улегнал, с повече житейски опит, това означава ли че той е станал по - духовен, отколкото като е бил по - млад. От какво зависи, той да пренесе опита си в следващите си животи ? Може би това колко опит ще принесеш зависи от това колко любов имаш в душата си ?

5. Хората във всеки един живот ли помъдряват с остаряването и с натрупването на житейски години или си зависи от човека ? В смисъл такъв, във всеки един живот ли по - ранните години на хората са свързани с повече безрасъдство и лекомислие или си зависи от човека, от духовната му еволюция ? Великите духовни учители от малки ли са си били много мъдри или разсъдливи, не са ли имали психически състояние характерни за детството и юношеството, които да са преодолели с остарявенето им ? Те май не са трупали житейски опит в земния си път, може би защото вече са научил каквото трябва да научат ?

Линк към коментар
Share on other sites

1.Винаги ли хората като по - стари са по - мъдри, отколкото като по - млади. Имам предвид, физическата възраст ?

2.Съгласни ли сте, че някои млади хора са по - мъдри и улегнали от някои старци ? Това сигурно се дължи на нивото на духовна еволюция, които едните и другите са достигнали в предишни животи.

Все пак е добре да се каже за един и същ човек ли става въпрос или за различни. Ако става въпрос за един млад човек и друг възрастен човек, то сравненията са безсмислени. Ако става въпрос за един и същи човек, дали с нарастване на възрастта ще нарасне и мъдростта му, то нещата са различни. Тук също има различни влияещи фактори и ситуациите могат да са корено срещуположни. Духът овладява тялото постепенно. Животът на човека е разделен на различни периоди в което духът първо изгражда и взема контрол над физическото тяло, после се развиват емоциите, мислите, висшето мислене и духовните чувства. Значи човек дори и да притежава в духа си нужните духовни натрупвания те не могат да се проявят в новото въплъщение преди необходимия период (изключения сигурно има, но там действат по-сложни закони, за които едва ли можем да говорим). Значи един и същ човек с едно ниво на духовно развитие над обичайното, през периода около 33 си година ще е проявил определено в по-голяма степен своята духовност отколкото на 21, а до 45-тата година – отколкото на 33. Само че има и други възможности. Материалното в човека да надделее, духът да отстъпи на навиците и желанията на плътта, човек да затъне в обичайното си ежедневие... Тогава вместо мъдрост виждаме едно подобно на детското поведение на стари години. Липсва мисъл, липсва воля, действията са преобладаващо несъзнателни, автоматични, говори се и се разсъждава по шаблон, повтаря се едно и също, забравя се, липсва концентрация. Това се получава защото връзката на духа, контрола му върху живота и преди това не е бил на нужното равнище. В резултат на спада в духовната енергия се нарушава и здравословното състояние на възрастните хора (имам предвид в много по-голяма степен, отколкото ако човек запази връзката с духа си).

Значи възрастта в общия случай е определяща за мъдростта, защото връзката между духа и тялото се осъществява постепенно, но от друга страна при повечето хора между духа и тялото започва раздалечаване много преди тази връзка да се е осъществила напълно.

Линк към коментар
Share on other sites

3. Какво означава "млад дух" и какво означава "стар дух" ? Има ли духове, които са били създадени по - късно от други. Чел съм, че старостта се определя от броя изживени животи.

Означава, не че въпросният дух е създаден по-рано, а че е навлязъл в човешката еволюция по-рано. Духът всъщност няма възраст, а и както може би се досещаш, възрастта не е тъждествена с нивото на развитие на съзнанието. Най-елементарен пример: ако две коли се движат с различна скорост, то тази, която е тръгнала по-късно, но се движи по-бързо е твърде възможно да изпревари по-бавната кола, да пристигне преди нея и съответно да има по-дълга почивка, преди следващото пътуване.

Линк към коментар
Share on other sites

1.Винаги ли хората като по - стари са по - мъдри, отколкото като по - млади. Имам предвид, физическата възраст ?
В случая става дума за един и същи човек в един и същи живот.

2.Съгласни ли сте, че някои млади хора са по - мъдри и улегнали от някои старци ? Това сигурно се дължи на нивото на духовна еволюция, които едните и другите са достигнали в предишни животи.
Тук става дума за някой дето да речем е на 18-20 години и има по - духовно виждане за нещата от някой на 65 - 70.
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че съм чел изказване на Учителя, в което той казва, че ако човек няма любов в душата си, ще загуби опитностите си и ще почне наново да ги трупа.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че съм чел изказване на Учителя, в което той казва, че ако човек няма любов в душата си, ще загуби опитностите си и ще почне наново да ги трупа.

Не е вярно това твърдение!

Линк към коментар
Share on other sites

Много хубаво е обяснено в " Космогония на розенкройцерите", ако не се лъжа втора част. Но тези издания не съм ги виждала отдаван на пазара на М.Хайндл.

Там е обяснено как точно след смъртта става "превъртането на лентата" и запаметяването на житейския опит в един единствен атом(ако не се лъжа), който подобно на днешните компютри е нещо като база данни за следващото превъплащение.

Описани са нещата, които трябва да се спазват край починалия, за да може съзнанието му спокойно да извърши тази операция.

Необходими са от ден, до 3 дена. Обяснено е как при изгаряне непосредствено след смъртта или смърт при изгаряне, това не може да се осъществи. Мисля че съм го писала и преди, аналога с инквизицията, когато са горели " вещиците" на кладата, тогава нищо от опита им не продължава и т.н.

Та всичко това в подробности в тези книжки- малки жълти томчета, три на брой, е описано много добре.

От там на сетне, както казва Оскар Уайлд - "

Душата се ражда стара и постепенно се подмладява. Това е комичната страна на живота. Тялото се ражда младо и постепенно остарява. Това е трагичната страна на живота."

Когато има качествена информация, тя се разкодира по- бързо, особено, ако е от полза за настоящето. Но ако трябва да се трупа нова опитност, тази информация стои закодирана за следващи прераждания. И .... най- общо от това зависи високата духовност при млади хора и липсата и при доста по- възрастни. И от много други неща разбира се, това е най- общо за информацията, която пренасяме.

Линк към коментар
Share on other sites

Като каза атом, се сетих, че в една от книгите на Лиана Антонова се споменава за атом на паметта, който може да бъде повреден. Но дали е повредим наистина, не зная. :)

Обяснено е как при изгаряне непосредствено след смъртта или смърт при изгаряне, това не може да се осъществи. Мисля че съм го писала и преди, аналога с инквизицията, когато са горели " вещиците" на кладата, тогава нищо от опита им не продължава и т.н.
Да, мисля че ставаше дума в книгата за това, че паметта може да бъде повредена при изгаряне.

Когато има качествена информация, тя се разкодира по- бързо, особено, ако е от полза за настоящето. Но ако трябва да се трупа нова опитност, тази информация стои закодирана за следващи прераждания.
Тоест може в себе си да имаш положителни неща, които не са ти нужни за настоящето и си седят в теб в заспало състояние, непроявяващи се.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...