Jump to content
Порталът към съзнателен живот

История на Паневритмията


geotoni

Recommended Posts

Здравейте, приятели!Това е едно предложение за история на Паневритмията, което идва по инициатива на група от Бургаското братство. Ние нямаме претенции за изчерпателност, нито за абсолютна точност на фактите. Текстът може още да се доизглади и доредактира. Всеки, който има желание и възможност, нека го погледне и да сподели своите забележки и допълнения. С общи усилия ще достигнем до желания резултат! История на Паневритмията - проект

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

60.gif Благодаря за труда и любовта, с която е положен! Много хора се интересуват от това и ще са благодарни.

Нямам време да прочета всичко и тогава да давам мнението, което авторите очакват, затова ще си позволя да коментирам само това, което прочетох. Надявам се после да продължа.

Част 1

1. Хубаво ще да бъде към всяка препратка - независимо дали е пряк или преразказан цитат да има отметки и препратки под линия със съответните страници от изданията, които са в библиографията. И това да бъде под всяка страница или след всяка част. Ако това е в нета, то да се ползва и най-малката възможност да се даде линк към текст или поне към страница, където е представена книгата. Ние разполагаме с много богати електронни библиотеки вече. Разбирам, че това означава много къртовски труд, но така този ценен труд ще се превърне от есе в сериозен опит за принос към историята. Надявам се, ще се намерят ентусиасти да помогнат на авторите.

2. След всяка глава, според мен, трябва да се направи хронология, с която да се систематизира периодът в имена, места и дати (макар и приблизителни и базирани на спомени). Например това:

В София пристигна един немски професор по хореография, който обикаля по света и изучава фолклора на народите. Той записва движенията със своя система, нещо подобно на стенография. След като записва много от Софийските хора, които са доста сложни, той пристига една сутрин на Изгрева. Записва и движенията на Паневритмията, след което с удивление споделя с Учителя, че е обиколил целия свят и познава много видове фолклор, но по-прости и по-съвършени движения от тези не е виждал.”

Не е възможно в някакви архиви да няма името на този професор и нещо по-конкретно за него. Без тях това остава просто легенда, красива, но легенда.

Ако някой от потребителите има някаква информация или знае начини авторите да се доберат до нея, моля да се отзове с лично съпбщение до автора на темата. Имам предвид не само цитирания професор и не само тази глава.

Ще се радвам, ако с конкретните си предложения съм допринесла някак. Успех, продължавам да чета... :)

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и от мен.

Идеята е интересна и добра

1.На мен ми харесват темите в съдържанието.Намирам,че разделянето на историята на паневритмия на периоди също е много ценно.В тая връзка виждам,че третия период засега е оставен отворен.Каква е идеята за теми в третия период-най-близкия до нас като време ?

2.Паневритмия в момента се играе на всички континенти.Това как ще се отрази и ще се отразява ли изобщо в историята?

Тази година ,по време на отпуска си,играх паневритмия с една интересна група..Човекът,който я показваше ,беше учил паневритмия от възрастна българка,която живее от години в Англия.При едно нейно връщане в БГ, тя го запознала и запалила ,оставила му е материали-непознат за мене запис на музиката и т.н.С този пример искам да кажа ,че след първоначалното даване на паневритмия от Учителя на изгревяни,на практика този уникален космичен ритъм започва, като ония братя от детските приказки дето тръгнали във всички посоки на света да си търсят късмета и щастието,да се играе и развива различно .Би било интересно да се обхване този процес също.Още повече,че той протича и в момента.А може би нямате подобна идея ?

Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти!

1. Хубаво ще да бъде към всяка препратка - независимо дали е пряк или преразказан цитат да има отметки и препратки под линия със съответните страници от изданията, които са в библиографията. И това да бъде под всяка страница или след всяка част. Ако това е в нета, то да се ползва и най-малката възможност да се даде линк към текст или поне към страница, където е представена книгата. Ние разполагаме с много богати електронни библиотеки вече. Разбирам, че това означава много къртовски труд, но така този ценен труд ще се превърне от есе в сериозен опит за принос към историята. Надявам се, ще се намерят ентусиасти да помогнат на авторите.

2. След всяка глава, според мен, трябва да се направи хронология, с която да се систематизира периодът в имена, места и дати (макар и приблизителни и базирани на спомени).

Чудесни препоръки от Донка, дано се намерят и ентусиастите!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и от мен.

Идеята е интересна и добра

1.На мен ми харесват темите в съдържанието.Намирам,че разделянето на историята на паневритмия на периоди също е много ценно.В тая връзка виждам,че третия период засега е оставен отворен.Каква е идеята за теми в третия период-най-близкия до нас като време ?

2.Паневритмия в момента се играе на всички континенти.Това как ще се отрази и ще се отразява ли изобщо в историята?

Тази година ,по време на отпуска си,играх паневритмия с една интересна група..Човекът,който я показваше ,беше учил паневритмия от възрастна българка,която живее от години в Англия.При едно нейно връщане в БГ, тя го запознала и запалила ,оставила му е материали-непознат за мене запис на музиката и т.н.С този пример искам да кажа ,че след първоначалното даване на паневритмия от Учителя на изгревяни,на практика този уникален космичен ритъм започва, като ония братя от детските приказки дето тръгнали във всички посоки на света да си търсят късмета и щастието,да се играе и развива различно .Би било интересно да се обхване този процес също.Още повече,че той протича и в момента.А може би нямате подобна идея ?

Поздрави

Здрасти, Розалина!

За третия период още не е минало необходимото време за преосмисляне на събитията. Ако някой иска,обаче, може да направи проучване и да напише нещо по въпроса - темата наистина е оворена. Ние също имаме определени опорни точки, около които може да се изгради нещо.

По втория въпрос сме категорични, че историята обхваща не само Паневритмията в България, а навсякъде другаде. Това е област, върху която също малко е работено. Необходимо е от всяка държава, където играят Паневритмия, да си направят проучване: кога, как и кой започва този процес. Нивата е голяма, наистина трябват хора - ентусиасти!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...