Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Житен режим 2011


solej

Recommended Posts

Индийците знаят защо ядат с ръце - защото така си зареждат храната. По пръстите има много енергийни центрове, които обогатяват храната при досег. Въобще комбинацията от събрани във върха си пръсти върши чудеса!

Аз мога да споделя от личният си житен опит, че не съм гладна, а много спокойна, щастлива съм, че мога да дам на тялото си такава любов и откровение с подходящ режим на хранене. Съчетавам с упражнения от Учителя, а доволството, че участвам в такова хубаво колективно дело ме изпълва с безгранична радост.

Също така искам да споделя, че се свързах с разпространителя на лимец, който е и производител, така че моето намерение е изпълнено и съм спокойна от мене си.

УСпех на всички другари!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Това беше чужда зона за мен.

От вчера обаче не знайно защо си мисля, как ще купя жито, защото в къщи всички много го обичат.

Днес от сутринта се заредиха много хубави новини свързани с мои намерения, проекти, планове, новини от хора които не очаквах относно различни неща които планирам. Нещото което бях заложила, започна да покълва и пак се сетих за житото. Днес беше един прекрасен ден за мен. Явно моят момент за житния режим настъпи. :) Желая на всички съмишленици приятни и спокойни дни.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес, когато хапнах жито за първи път, си спомних нещо, което забелязах миналата година: повече ми харесва да ям житото с ръце (както индийците ядат ориз), отколкото с лъжица.

:thumbsup2:

Вчера и аз си хапвах с пръсти, вкусотия! Мислех да си го запазя в тайна...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мога да споделя от личният си житен опит, че не съм гладна, а много спокойна, щастлива съм, че мога да дам на тялото си такава любов и откровение с подходящ режим на хранене. Съчетавам с упражнения от Учителя, а доволството, че участвам в такова хубаво колективно дело ме изпълва с безгранична радост.

Много ти благодаря, че сподели това с нас. Според теб какви упражнения от Учителя са подходящи да се правят по време на житния режим?

:) Това беше чужда зона за мен.

От вчера обаче не знайно защо си мисля, как ще купя жито, защото в къщи всички много го обичат.

Днес от сутринта се заредиха много хубави новини свързани с мои намерения, проекти, планове, новини от хора които не очаквах относно различни неща които планирам. Нещото което бях заложила, започна да покълва и пак се сетих за житото. Днес беше един прекрасен ден за мен. Явно моят момент за житния режим настъпи. :) Желая на всички съмишленици приятни и спокойни дни.

Звучи супер. Оставам с впечатление, че при много хора, които са на вълна житен режим, се случват неща от подобен род....

Вчера и аз си хапвах с пръсти, вкусотия! Мислех да си го запазя в тайна...

Това с ръцете е много интересно наистина. На мен не ми беше хрумвало да го правя съзнателно. Може би съм си вземал от време на време с ръце, но най-често е с обикновена лъжица. Сега като се замисля, може би най-добре е ако се приема или с дървена лъжица или с ръце. Интересно, ето това е смисъла от споделянето на опита...

Линк към коментар
Share on other sites

http://knigi-novi.hit.bg/BookPshenica_New.pdf

Е-вариант на книгата "Изначалният хляб лимец,дивото жито на древността" на

Емил Елмазов.

Препоръчвам я на всички,които се колебаят относно лимеца.:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз искам да споделя, че от днес започнах режима със лимец както писах по-горе.

За разлика от предни години, когато съм ползвал жито е, че първата порция ми е доста горчива след старателно дъвкане, не знам дали така ще бъде и със следващите..

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се боря с идеята за кафе, с оправданието, че имам много работа. Допреди малко бях заспала - така ми действа медът.

Кафето абсолютно непрепоръчително ли е?

Желанието за кафе при мен изчезва като съм на режим. А току-що прочетох нещо по повода:

Саттва храна е тази, която дава жизненост и енергия, поддържа здравето и увеличава резистентността спрямо болести. Това са простите вегетариански храни, които са вкусни, хранителни и съдържат необходимите съставки за поддържане на организма в равновесие. Раджас храна е тази с много подправки като солено, кисело, лютиво, горчиво, също храни, възбуждащи нервната система като месото, шоколада и кафето. Естественото следствие от употребата на тези храни е болка и болест.

източник Трите състояния: Sattva, Rajas, Tamas

Тоест по време на житен режим ние се стремим да се извисим до ниво на съзнанието "Саттва", или по друг начин казано да придобием светлина, мир и хармония.

И ако консумираме храна или напитка, която не отговаря на вибрациите на това състояние "Саттва", то понижаваме вибрациите си.

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесно би било да издържа без кафе, но не можах. Ако бях в отпуск, щях да си проведа една сънна терапия, защото ми се доспива и денем, и нощем. Много дълбоко бих се успокоила. Обаче съм привикнала да пия по много кафе и не мога да работя без него. Сега тъкмо завира водичката, че после трябва да отида на работа кофеинизирана. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_137:

Житният режим е 100% чиста саттва храна. Когато се прави с необходимото желание и настройка, той има влияние не само въху физическото тяло. Чрез житния режим се изхвърлят утайките от физическото тяло, натрупани през зимата, порите на тялото се отварят и то е готово да посрещне идващия прилив на енергия (прана) през пролетта. Но житната диета може да има далеч по-дълбок и пречистващ ефект, простиращ се и върху астралното и умственото тяло. Емоционални и ментални блокажи могат да бъдат изчистени веднъж завинаги. Житният режим е вид пост. Всеки пост е катарзис. От готовността на ученика да допусне катарзиса да се случи зависи ползата, която може да се извлече от поста. Пост и молитва е магическата формула на християнството.

Житният режим изчиства утайките (тамас) от тялото и при правилно приложение повдига съзнанието (чувствата и мислите), внася в човека лекота, вдъхновение за живот и работа, яснота на мисълта и свеж духовен импулс. Това е ефикасно средство, което ни пренася от полето на тамас и раджас в царството на саттва. Възвишеното състояние, което се постига след 10 дена хранене с жито, е еталон за нивото на съзнание, което би трябвало да се поддържа през цялото време на годината.

Житният режим е също така и тест, който всеки един може да си направи, за да определи къде се намира в момента – саттва, раджас или тамас състояние. Ако режима се понася тежко, това указва за тамас и раджас в тялото, чувствата и мислите. По време на житния пост всеки един може да добие ясна представа до каква степен е потопил главата си в гъстата материя през изминалата година. Няма изключение в това правило. Обикновено първите 3 дни са най-трудните – това е периода, когато системата (физическо, етерно, астрално и умствено тела) преминава в по-висока степен на “вибрация”. Утайките в тялото, чувствата и мислите се раздвижват и излизат на повърхността. Чернилката от подсъзнанието идва в полето на съзнанието, така както нечистотата на кръвта излиза като цирей на повърхността на кожата. Това се изразява в упорита сънливост, главоболие, различни нюанси на песимистични и негативни настроения (всеки според нагласите си) и т. н. Но в същото време това дава възможност “утайките” да бъдат изхвърлени навън. Ако поста се прекъсне в този най-труден момент (първите 2–3 дни), се губи ефекта от упражнението. Когато съзнанието е сънливо, с чувство за безмисленост, незаинтересованост, депресия – това е проявление на тамас-гуната. Когато се появява раздразнение (а това е винаги по време на пост), гняв (със или без видима причина) и други емоции от този род – това е раджас-гуната. Ученикът трябва да е подготвен за “срещата” с тези състояния и да ги премине с вяра и мисъл, потопена в Божествените качества – светлина, любов, добродетел… И чудото се случва – съзнанието “пристига” в царството на саттва; и колко прекрасен е финалът – ангелската супа (затова е наречена “ангелска”) на общата трапеза.

Когато човек поддържа високо ниво – в смисъл на чистота на храната, която физическото тяло приема, чистота на чувствата, с които астралното тяло се храни, чистота на мислите, с които менталното тяло се храни – тогава “катарзиса” в първите дни на житния режим не се случва – просто защото няма какво толкова да се чисти (“катарзис” означава чистене). Преходът е труден само ако сме тръгнали от дълбоката долина; но ако сме “горе” в планината, тогава изкачването до върха е леко, безусилно и приятно – без симптомите на световъртеж и главоболие.

Човек има нужда от много по-малко храна, отколкото си мисли. Учителя казва, че духовният човек се задоволява с 2 яденета на ден, а на светията му стига и едно. Това не е метафора, а факт за тези, които са го изпитали. Когато акцентът на съзнанието е в материалното поле, физическото тяло има голяма нужда от храна. Но с преместването на фокуса към духовното нуждата от “твърда” храна намалява за сметка на нуждата от по-фините “храни” – праната, чувствата, мислите. Затова, ако ученикът успее да премести фокуса на съзнанието си през първите дни на житния режим (чрез молитва, медитация и други видове духовни упражнения, например четене всеки ден по една глава от Евангелието на Йоан) от материалното към духовното, чувството за глад изчезва заедно с всички останали проблеми, с които физическото тяло напомня за себе си. Томове книги могат да бъдат посветени на тази тема, затова спираме до тук с разглеждането на житния режим. Идеята беше да се даде представа за силата на житената диета и практическата полза, която може да бъде извлечена – за повдигане на съзнанието от нивото на тамас (тъмнина) и раджас (активност, страст) към саттва (светлина и лъчезарност

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, срам не срам да задам въпроса си-ако режимът се прави само 5 дена, как се процедира със захранването? Нещо не мога да си представя, че ще издържа десет дни, така че ще се прицеля в пет.

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам никаква причина за срам...

Идеалният вариант според мен е да се захранваш поне толкова дни, колкото е бил режима...

Линк към коментар
Share on other sites

Ето в този сайт има благоприятни съвети за упражнения на тялото и духа. Вчера ми попаднаха и предположих, че с началото на житния режим, мога да започна и редовно упражняване на тези лесни и ефикасни гимнастики.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте wink.gif

Днес случайно се присетих за споделения опит да се хапва с пръстчета и като пробвах, много ми се услади! laugh.gif

Винаги ми е бил неприятен металният вкус на лъжицата, когато ям жито (в случая лимец.. ). Единствено проблема е, когато сме на работа, тогава си мисля за варианта пластмасова/дървена лъжица, а за по-сръчните може и китайски клечки.

И пак по темата за лимеца.. днес след първия ден, както мисля някой сподели по-горе и аз въобще не изпитвам чувство на глад. Този ефект свързвам и с информация предоставена от съфорумци по-горе в специализирана литература, че човек може съвсем спокойно да изкара цяла седмица на лимец. Може би наистина този лимец е доста хранителен, което от една страна ми допада, но от друга може би наистина противоречи с някаква идея за изчистване на организма.. не ми стигат познанията, за да преценя.

Няколко "За" относно лимеца:

- приготвя се много лесно, само се накисва във вода (аз ползвам леко затоплена), без термос, без да е вряла

- доста по-вкусен ми е от житото, което съм ползвал досега (последната година си бях купил уж хубаво такова от една езотерична книжарница близо до малките 5 кьошета). Вкусът не е толкова сладникав като този на житото, от което понякога леко ми се повдигаше и някак си зърната са "по-свежи".

- както по-горе вече споменах липсва чувство на глад

v.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Искам да попитам нещо относно режима, още откакто започна ябълките не ми се услаждат много много и даже нито един ден не съм изял всичките три. Вместо това пък имам много силен глад за зеленчуци - зеле, маруля, корнишони (сурови разбира се) и вместо някои от ябълките си похапвам малко от тези зеленчуци.

Дали има някакъв сериозен проблем да продължа по този начин или трябва да използвам волята си за да наложа контрол?

Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо нямам енергия на моменти през тези три дни.Може би е заради анемията и ниското кръвно,незнам.Нямам нито главоболие,нито се чувствам глад,просто сякаш някой ми е изпомпал жизнените сили.Особено когато ми се налага да ходя по задачи по града пеша, ми става много зле,за малко не паднах онзи ден.Тъй като ми е за първи път,няма да карам целия 10-дневен срок,ще преценя кога да спра.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Искам да попитам нещо относно режима, още откакто започна ябълките не ми се услаждат много много и даже нито един ден не съм изял всичките три. Вместо това пък имам много силен глад за зеленчуци - зеле, маруля, корнишони (сурови разбира се) и вместо някои от ябълките си похапвам малко от тези зеленчуци.

Дали има някакъв сериозен проблем да продължа по този начин или трябва да използвам волята си за да наложа контрол?

В какъв смисъл проблем? Според теб как е по-правилно?

Изобщо нямам енергия на моменти през тези три дни.Може би е заради анемията и ниското кръвно,незнам.Нямам нито главоболие,нито се чувствам глад,просто сякаш някой ми е изпомпал жизнените сили.Особено когато ми се налага да ходя по задачи по града пеша, ми става много зле,за малко не паднах онзи ден.Тъй като ми е за първи път,няма да карам целия 10-дневен срок,ще преценя кога да спра.

Нормално е да имаш недостиг на сили. Ако бях на твое място бих гледал да си почивам повече по време на режима и да избягвам всички излишни натоварвания.

Даже и ако човек е правил повечко години режима и няма нито анемия, нито ниско кръвно, това пак може да се случи. Чувство на отпадналост, повече нужда от сън и почивка и т.н - всичко това най-често е нормално. Доколкото съм забелязал, много често след третия-четвъртия ден има внезапен прилив на сили. Въпреки това периодичната, а и понякога внезапна нужда от почивка, може да продължат да се появяват. Поне моят опит това показва...

Линк към коментар
Share on other sites

Как постъпвате с жито, което ви е останало от дневната порция на края на деня, ако не сте изяли цялото?

а) Изхвърляте го

б) Оставяте го за следващия ден (или докато го изядете)

в) Опитвате се да го изядете днес, все пак това не е много храна, а и иначе режима би бил гладуване, а не житен режим

г) Съхранявате го при обелките от ябълки, черупки от орехи и т.н. (в случай, че ги събирате), за да го заровите заедно с тях след привършване на режима

Линк към коментар
Share on other sites

Мога да споделя, че днес смених лимеца с жито за покълване. Вчера почти не вечерях с дозата лимец, нямам апетит. Днес си ядох чинно житото, защото режимът го изисква и защото знам какво става без храна и калория. Енергия имам, дайте ми лост да повдигна Земята!

За първи път правя житен режим и той се явява нещо като завършек на една голяма метаморфоза. Мога да споделя, че ми действа превъзходно от всяка гледна точка. Поради тази причина, аз не гледам на тези 10 дни като на период на мъчение и изтезаване на мене си, а като една радост от случващото се и съм изпълнена със спокойствие и щедрост.

Бих желала да дам един съвет към другарите, които се усъмняват в правотата на режима си и в апетита на стомаха си през този период. Потърсете ново хоби или правете някакво занимание, с което да отвеждате мислите си отвъд гастрономията. Сложете ред у дома, винаги се намира купчина от неща, заслужаваща вашето внимание (дискове, книги, стари дрехи.. ). Научете се на нещо ново, особено ако е някакво приложно изкуство ще се отрази добре на гладната енергия, която ще приведете в красиво материално произведение. Използвайте момента да събудите потенциала си!

Линк към коментар
Share on other sites

Как постъпвате с жито, което ви е останало от дневната порция на края на деня, ако не сте изяли цялото?

а) Изхвърляте го

Рядко, само ако е вкиснало например или е твърде много. Но казано честно всеки път като го правя ми се струва, че това не е най-правилният избор.

б) Оставяте го за следващия ден (или докато го изядете)

Стига да не е останало твърде потискащо много голямо количество, да това правя обикновено.

в) Опитвате се да го изядете днес, все пак това не е много храна, а и иначе режима би бил гладуване, а не житен режим

По време на режима не ям след залез слънце. Даже и да има малко останалото жито след залез, обикновено го оставям за другия ден.

В никакъв случай не искам да се насилвам да ям само защото е останало жито. Организма ми си знае работата от какво има нужда. А и не мисля, че агресивния подход към себе си е подходящ по време на режима. Осъзнато прилагане на воля - да, но не и каквато и да е форма на насилване над психиката ми.

Дали е гладуване или житен режим, не знам дали е най-важното. Важното за мен е да съм на вълната, на вибрацията на житния режим. С практиката, тази вълна се усеща все по-добре. За мен по-скоро е важн като започне да тече режима, да слушам какво той ми носи тази година. Понякога носи едно, понякога - друго. Понякога имам нужда от повече жито, понякога от много малко. Понякога съм по-концентриран върху физическата част на режима, а понякога върху другите важни негови аспекти.

г) Съхранявате го при обелките от ябълки, черупки от орехи и т.н. (в случай, че ги събирате), за да го заровите заедно с тях след привършване на ежима

Това не съм го правил, но ми звучи като добро решение. Бих казал, че е изцяло в духа на режима.

Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо нямам енергия на моменти през тези три дни.Може би е заради анемията и ниското кръвно,незнам.Нямам нито главоболие,нито се чувствам глад,просто сякаш някой ми е изпомпал жизнените сили.Особено когато ми се налага да ходя по задачи по града пеша, ми става много зле,за малко не паднах онзи ден.Тъй като ми е за първи път,няма да карам целия 10-дневен срок,ще преценя кога да спра.

И аз чувствам нещо такова. Чувстваш се добре, но се насочваш твърде навътре. иска ти се да си седнеш в пещеричката и да съзерцаваш спокойно :) . Ако си на работа и се налага да резонираш екстравертно с хора и темпераменти, става трудничко. Но това е нормално! Иначе е супер -волята я чувстваш като ледоразбивач сред ледовете на оковалите те лакомии. Ако я ползваш с любов и радост, тогава резултатът е чудесен! Та, вчера следобяд компенсирах интраверсията с килце портокали! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Как постъпвате с жито, което ви е останало от дневната порция на края на деня, ако не сте изяли цялото?

а) Изхвърляте го

б) Оставяте го за следващия ден (или докато го изядете)

в) Опитвате се да го изядете днес, все пак това не е много храна, а и иначе режима би бил гладуване, а не житен режим

г) Съхранявате го при обелките от ябълки, черупки от орехи и т.н. (в случай, че ги събирате), за да го заровите заедно с тях след привършване на режима

Когато виждам, че няма да мога да го изям, го оставям на студено за да не вкисне, и го изяждам на следващия ден. Никога не се насилвам да ям повече, отколкото ми се яде.

А това със съхраняването на обелките и заряването им го правя, защото го четох някъде, някога.

Линк към коментар
Share on other sites

Чувстваш се добре, но се насочваш твърде навътре. иска ти се да си седнеш в пещеричката и да съзерцаваш спокойно :) . Ако си на работа и се налага да резонираш екстравертно с хора и темпераменти, става трудничко. Но това е нормално! :)

:thumbsup2:

И аз бях така на втория ден. Все повтарях като малко детенце: "Искам вкъ-ъщи!"

:3d_027:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, незнам дали това е подходящото място да задам този вапрос.

Вапросът ми е каде мога да намеря подходящи житни кълнове за житния режим и късно ли е да се започне след няколко дена.

Благодаря предварително.

Линк към коментар
Share on other sites

Kълновете не се купуват готови, Киснеш по определен начин жито за покълване и след определени часове - кълновете са готови и си ги хапваш.Но не са големи,а съвсем малки.По-големите житни кълнове са полезни за организма ни ,но не трябва да се храним с тях по време на този Житен режим /според мен/.

Линк към коментар
Share on other sites

От днес нататък мога ли ли да започна житен режим , и кои са най-подходящите дни/целта ми е да постигна духовно израстване и да попречистя тялото си...Аз се спирам на 02,03,2011г - сряда, 2дни преди новолуние...?

Редактирано от марсин
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...