Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Книга за качествата - първа книга на Богомилите


Mindfield

Recommended Posts

Здравейте драги посетители на портала :) !

споделям с вас връзка към една забележително книжка:

"КНИГА ЗА КАЧЕСТВАТА" (първа книга на Богомилите)

можете да я свалите : ТУК

или да я четете online: ТУК

Считам че описанието и в първия сайт отговаря на нея:

"Това е първата свещена книга на Богомилите - началото на пътя на окултния ученик. Напътствията са изключително лаконични, точни и ясни. Тук няма излишна мистика и празнословие. Изключително духовно наследство на нашия народ!"

Надявам се че може да помогна с тази net-връзка. Също, бих бил благодарен и на коментари.

:yinyang::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Тази книга ми беше много интересна, още когато излезе като част от книгата "Богомилство, славянство, възраждане", (може и да не беше точно такова заглавието, може и да беше "Богомили, славянстсво, възраждане"), интересуващите се ще се сетят за нея. Само че така и не разбрах кой е източникът на информацията. Та днес всеки може да публикува каквото си иска, и на хартия, и в интернет и да каже- "Ето това е книга на богомилите". Дадената тук книга е много добре оформена и нещата от книгата са много важни за всеки търсещ. Но достоверен ли е текстът? Откъде идва? Не питам от заядливост. По- скоро от смес от вълнение и тревога.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Багира :)

хубав въпрос! Наистина не видях даване на източник..., което не значи че не е автентична книга на богомилите, но няма и възможност да се проверидиректно така...

Може да се пита на майла на сайта, даден за контакт: heliopol@abv.bg

Аз ще пратя още сега един, ще пиша при отговор, ако искаш пробвай и ти.

Линк към коментар
Share on other sites

Боже Господи, това е невероятна, прекрасна книга - това е все едно четеш "Гласа на Безмълвието", или "Пътят на сърцето"...

Не съм предполагал че Богомилите са наистина такава школа ! Благодаря - сега чета книгата - просто е бисер в този прашен свят, замъглен от вихрушките на илюзиите!!! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели !

:v: Здравей, Любо , братко обични !

Към групата съм на тези , които са я чели, четат я и ще я четат тази чудесна книга - диамант :smarty::thumbsup2:

Любо, какво мислиш за комбинациите ДОБРОДЕТЕЛ - ЖИВОТНО , прегледа ли "кабалата" на книгата и т.н. като например колко са заръките към послушника на стадия РАЗЛИЧАВАНЕ - Делфина - 35 , На Агнеца...и т.н. и как така са само двечки за ОРЕЛА - РАБОТАТА ? :) и що е то Онагър , знаеш ли, и защо ПРОЗРАЧНОСТ и Саламандър са в комбина... и как така ПРОСВЕТЛЕНИЕТО е толкова най - тежко СЛОНче... :o:harhar::smarty:

Сигурно можем да измислим нещо по въпросите... :sleeping::1eye:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ще се опитам да подготвя коментар на книгата и да отговоря на поставените въпроси. Но ще ми трябва малко време, не бъдете нетърпеливи :rolleyes:

Като филолог, бродил из старобългарската литература, ще трябва да се базирам на всички достъпни и недостъпни научни и ненаучни факти B)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте всички :),

ето какво инзтересно ми отговориха от сайта (маркираните части са мое дело):

"Здрасти!

Източникът е Епископ Симеон, под това име е работил окултиста Николай Райнов, и доколкото знам, докато е бил в Малта, е успял да набави някои документи, и от тях е и книгата. В Виртуалната библиотека на Спиралата, има другата част на книгата, с всичките там езотерични заврънтулки и прочие, тоест ритуали, които аз лично считам за отживели. Затова и обърнах внимание само на етичната част от Книгата."

***

Орлин, много се радвам че ти е харесала... вдъхновението ти ме вдъхнови ! :king:

Драга Благост, къде я намери тая "кабала" на книгата? Символиката ли имаш предвид? И аз като Милкана ще се нуждая от време за тълкуване, не бъдиете нетърпеливи :).

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Духа, чистотата, дълбочината, вибрацията на тзи книга са поразителни - хвърлят те в света на Истината, поне на пътя към нея! Думите и се свързват с нещо истинно в нас - нещо което плаче за внимание - чака да бъде освободено, да заживее, да се събуди, но е подтискано от тежестта на глупостта !!! Когато я четеш, сякаш си се върнал у дома, сякаш си се събудил след дълъг кошмар и не знаеш как си могъл да забравиш че не си част от този кошмар, сякаш си с приятел, когото макар че не си виждал отдавна, си едно цяло с него !!! Цялото тио съществозатрептява и резонира със силаъта на тази книга! Един глас в теб ти нашепва - да - чакаме те, събуди се - хайде, най-сетне - осъзнай се, тук, тук, това е правилната посока!!! Харе Кришна!!!

Линк към коментар
Share on other sites

:huh: Браво! :harhar::sorcerer:

Браво и на тези, които са я съставили и направил достъпна за нас (автора, a и вемастърът на сайта).

Хрумна ми: Книгата е като богомилското "Дао Де Дзин", или може би "Дао Де Дзин" е даоисткото богомилство ?... :lol:

Направо нимам думи. Красиво, силно, бодро, добро и мъдро.

btw, Такъв да бъде и денят ви :)

До скорошен коментар, (ако Милкана не ме изпревари :))

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, анализатори + коментатори + приятели!

Ние всички сме от търпеливите....така че споко , а вдъхновението то си е с нас , нали? :thumbsup2:

В Кабалата на богомилите всъщност сефиротите/сферите от Дървото на Живота са:

Венец, Мъдрост, Разоумение, Милост , Справедливост, Великолепие, Тържество, Величие, Основание и Царство.

:feel happy: Любов + Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Богомилството е Велика Школа.

Знаете ли, че в много от произведенията на Николай Райнов има уникална информация за това Учение и Водачите, описани с един неповторим и жив език?

Ще публикуваме част от тях в Библиотеката на Портала съвсем скоро.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Здравейте!

Наскоро попаднах на първа книга на богомилите- за качествата, както и на няколко други книги от Епископ Симеон и Богомил Райнов.

Искам само да споделя колко верни неща открих в тезик ниги- синтезирани и разбираеми (засега) :)

Мисля, че нещата, казани в богомилството са като синтез на всички религии и излагане на общата идея, която седи в техните основи. Съгласни ли сте?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че нещата, казани в богомилството са като синтез на всички религии и излагане на общата идея, която седи в техните основи. Съгласни ли сте?

В богомилството намираме общата идея, която седи в основата на всички религии, защото то е една от конкретизациите за своето време и място на Универсалното Учение. Затова и ни звучи като живо слово. Защото Е Живо. Остава да го чуем и ние! Да заживее и внас!

Линк към коментар
Share on other sites

kirau

както и на няколко други книги от Епископ Симеон и Богомил Райнов.

Едно малко уточнение : За Богомилите е писал не Богомил, а баща му Николай Райнов. Трудът "Богомилство и богомили" от Епископ Симеон също е неиздаден материал на Николай Райнов.

Редактирано от Ради
Линк към коментар
Share on other sites

О, да, благодаря за поправката :)

И все пак как въвеждаме богомилското Слово в живота си? Какво точно трябва да правим, за да чуем Словото? Имам чувството, че го чета, схващам за какво става въпрос, но не мога и не мога да приложа нещата на практика :( Надявам се все някога това да стане, но не съм сигурна изобщо, че ще мога да стъпя на Пътя, камо ли да тръгна по него :hmmmmm:

Редактирано от kirau
Линк към коментар
Share on other sites

Да, огромната част от това Учение, за съжаление, е за загубена за нас. Но това е само привидно - на материален план. Богомилската Мъдрост и методи за Живи - и те са живи и днес. Тяхната изява е в Школата на Учителя Беинса Дуно. Тази Школа е много по-обхватна, не е само Богомилството - но за наша радост - то също е там <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Книгата и учението на Богомилите са Истината! Не е нужно да знаеш източниците, за да прозреш това.

Най-хубавото е, че Истината е дадена на всички хора по земята и с това е спазено - четността и равният шанс за всички.

Учителите живеят и работят в "тайна" и невидима от нас страна, но често се случва да идват, за да ни напътстват и поучават.

Всичко идва от Бог и от Неговият "таен" план, защото Той е всичкото.

Да се свети Името Му!

Бъдете здрави!

АУМММ

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Старобългарската литература, особено от XIII/XIV век изобилства от сведения за богомилите. Един от най-добрите източници е Царбориловият синодик, в който се съхранява ценна информация за българската история като цяло. Има специален раздел за църковния събор против богомилите, свикан от цар Борил през 1211 г. Съдържа и данни за други еретични учения спрямо основаващата се по това време търновска патриаршия.

Синодикът е издаден през 1928 година; Български старини, кн. VIII (Синодик царя Борила)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Благодаря на Любо за въздействащото четиво.

Велико достояние е то!

споделям:

Зная, не каквото съм прочел,

което съм разбрал споделям.

Истина - не ни е дадено да знаем >< но да я търсим сме орисани.

Сполай ви, че ви има,

пичове незлободневни.

Търсещия кривва, ала себе си вини

и в "истина" ленива няма да се спотаи.

Редактирано от бяса
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...