Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Духовният живот като героизъм


Станимир

Recommended Posts

Красимире, спри се вече

разчепка Станимир, разчлени го,

разгледа думите му  под микроскоп, обръща ги наляво и надясно, нагоре и надолу

обсъжда ги, анализира ги по много пъти и по различни начини

Стига вече, че стваш досаден

 

Разбрахме, че без Любовта , Мъдростта и Истината сме обречени на вечни мъки и страдания

разбрахме, че трябва да вървим към Бога, то ние това си го знаехме де

но , нищо, и ти ни го напомни многократно

 

Човек трябва да има мярка във всичко,

разрови си Библията и евангелията и си намери цитати по този въпрос, не може да няма

ти нали я знаеш почти наизуст......аз не претендирам за такива познания богословски

Но твоето надхвърли вече всякакви граници на приличие и на уважение към опонента

 

Моля, вече да се осъзнаеш, гледната ти  точка по въпроса за героите и героизма вече я разбрахме

няма нужда да навлизаш в излишни и никому ненужни анализи

Линк към коментар
Share on other sites

Ами ето тава си казал:  "Да допуснем, че Христос е можел да предвиди всичко, въпреки че аз се съмнявам. Е, аз не съм Христос и за мен определено има непредвидими и критични ситуации, в които може да се окаже необходимо да се изстискам докрай. Добре е да си мечтаем, че животът винаги тече гладко и безпроблемно, и ние можем без прекомерни усилия да си го живеем, но действителността не е такава. Това, което пиша всъщност няма значение."

 

Тук казваш че се съмняваш в способностите на Христос. После заявяваш че не си Христос, което е ясно, само че Христос показа на хората какви божествени заложби се крият в тях и как могат да ги проявят. Значи щом не искаш да си като Христос - Човека, не искаш и Божествената си същност да развиеш и проявиш. А на хората които не искат да дадат изява на Божественото в тях им се налага да се "изстискват до край" както се изразяваш много по често и по силно, от тези които търсят Бог и Христос.

Аз съм хлябът на живота; който дойде при Мен, никога няма да огладнее, и който вярва в Мен, никога няма да ожаднее.“ (6:35)

Такааа. Сега слушай внимателно. Казах, че се съмнявам в способността на Христос да предвиди всичко. Обърни внимание на думата "всичко". Това е различно от твоето разбиране, че съм се съмнявам в Христос. Аз съм сигурен, че той ще направи всичко по възможностите си за хората и че той може да направи много. Обаче да можеш много не е като да можеш всичко. Това са две различни неща. По просто не мога да го обясня и ако не можеш да го разбереш не знам кое ще можеш.

 

А би ли ми обяснил на какво основание направи заключението, че не искам да съм като Христос? Всъщност задай си въпроса на себе си - мен отговора ти не ме интересува. Казах, че той не може да предвиди всичко и ти изведнъж правиш заключението, че не искам да съм като него. Ами ако можеше да предвижда всичко нямаше да искам да съм като него, но той не може. Това е добре, защото животът му би бил най-голямото наказание, ако можеше, а и на всеки друг, който може.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз и сега отричам че духовно силния и извисен човек е герой, просто думата герой е негов синоним - ето и още синоними на героя: Синоними на думата герой

(същ.) борец, юнак, воин, кавалер, рицар, победител, храбрец

(същ.) действуващо лице, деятел, фактор.

Всички тези думи са синоними на героя Станимир. Важно е съдържанието а не формата, не героя като синоним, а духовно извисения и силен човек. Думата герой е просто една от многото възможни както виждаш, а съдържанието е само едно - човек със силен дух и вяра в Бог и Христос.

Синонимите и тяхното значение и употреба се учеха в осми клас по български език и литература, ако не се лъжа.

Такаааа. Сега за синонимите. Смисълът на синонимите е, че това са думи с различно звучене, но са взаимозаменяеми като смисъл. Е това формата ли е или съдържанието. Формата е звученето, съдържанието е смисъла. Ти в случая приемаш, че думата "герой" е синоним на духовно извисен човек, а в същото време го отхвърляш. Ами това ако не е противоречие, то кое е?

Линк към коментар
Share on other sites

Житното зърно когато покълне в земята слабо ли е? После като поникне по силно ли е? А когато житното стъбло даде клас изпълнен със зърна още по силно ли е? Това е Пътя на житното зърно, да покълне, поникне и изкласи. Духовния път на човека е да посее кълновете на Любовта, Мъдростта и Истината в себе си.

По отношение на зърното не може да използваш квалификации като силно или слабо. По отношение на човека можеш. Житното зърно е тотално зависимо от условията и при него липсва воля и възможност да я приложи по отношение на това дали ще израсне или не. При човека развитието е свързано с проява на волята. Етапът в който някой го посажда и чака да израсне е отминал. Ако човек не положи индивидуални усилия за своето развитие до никъде няма да стигне, независимо от волята на Бог. Да, сега можеш да ме обвиниш в светотатство, но Бог не може да направи така, че един човек да постигне нужното му развитие, ако самият човек не пожелае и не съдейства за това.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Ами ако можеше да предвижда всичко (Исус Христос) нямаше да искам да съм като него, но той не може. Това е добре, защото животът му би бил най-голямото наказание, ако можеше, а и на всеки друг, който може.

Ето това е много интересно.

Стан, а дали феномени като Ванга, Кочовска и др.под. могат да предвиждат всичко? Или ако не всичко, то поне много, много неща?

Аз си мисля, че Исус Христос е предвиждал, дори не, това не е точната дума - Исус Христос е виждал/знаел всичко и въпреки това го е направил, последвал е участта си, изпълнил е мисията си. А от всичко прочетено до тук, точно това, струва ми се, ти определяш като героизъм.

 

Нещо повече, аз смятам, че всеки от нас, с нашето под- или свръх-съзнание също знаем/предвиждаме всичко; прекрасно си знаем и мисията и всичко около нея, но с обикновеното си дневно съзнание сме (поставени сме умишлено/нарочно!) в така да се каже "информационно затъмнение" и тренираме ли тренираме способностите/възможностите си за уж свободен избор, с тенденция в един момент да започнем да правим разумен свободен избор, такъв, който е в унисон с Божията воля и води до подкрепяне/създаване/увеличаване на световната хармония.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, затварям темата. Няма да отговарям на въпроса, защото не ми се спори. Пък и не знам с какво мнението ми, че Христос не е можел да предвижда всичко означава, че се съмнявам в него, което всъщност обвинение беше отправено към мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...