Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вибрацията на думите


Recommended Posts

За съжаление отвсякъде ни заливат грозни думи,които носят много лоши вибрации.

Според мен,за да се премахне този вид вампиризъм е нужно децата отрано да привикнат към красивото слово.Това е задължение на родителите.Ако те говорят правилно и употребяват хубави думи,рискът детето да се "зарази" с грознословие е по-малък.В медиите трябва да се забрани употребата на жаргон и грозни думи.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за хубавия линк!

И за темата също.thumbup1.gif

Съгласна съм с написаното, но не ми е лесно да убедя други хора във важността да подбираме думите.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега си направих един експеримент.

Повтарянето на хубавите думи и особено "Обичам те" се усещат много добре около главата и като отпускане на врата и между плешките.

Лошите се усещат като товар на гърба.

Тоест директно въздействие най-малкото върху 4-та чакра.

Всъщност явно всички друми са от два типа: израз на любов и липса на любов.

....тц тц тц, а аз продължавам да употребявам устно и мислено лоши думи...благодаря за темата Моника :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Тези дни в беседа срещнах как Учителя обяснява думата 'магаре' и след това 'магаренце'.

/доста неща попрочетох и ако успея да намеря ще дам линк/

Важно е и чувството /какво намерение влагаме/ при произнасяне на думите. Можем да кажем нещо привидно мило, но с желание за ласкателство или с друга скрита цел... Вибрацията се усеща...

А може да кажа-'Какво си чудовище!", с обич...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Тези дни в беседа срещнах как Учителя обяснява думата 'магаре' и след това 'магаренце'.

/доста неща попрочетох и ако успея да намеря ще дам линк/

Важно е и чувството /какво намерение влагаме/ при произнасяне на думите. Можем да кажем нещо привидно мило, но с желание за ласкателство или с друга скрита цел... Вибрацията се усеща...

А може да кажа-'Какво си чудовище!", с обич...60.gif

Да, така е, но все пак "чудовище" ще понатежи малко в другата посока (за справка, виж същата беседа, Учителя обяснява колко по-зле става като се каже не "магаре", а "магарище"). Така че, все пак съвсем друго е, ако пак с любов вместо "Какво си чудовище!" се каже "Колко си мил!".

Изобщо говоренето си е вид приложна магия в действие. И ако така изразено, моето становище ви се струва някак странно, или абстрактно, или суеверно дори, то психолозите, психотерапевтите и дори педагозите могат да потвърдят научному.

Това, че тази магия нито я разбираме, нито я усещаме добре, това че ни е твърде привична, като действие е ... съвсем друг въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1:Да, да, няма спор, трябва да се внимава, но мисълта ми беше, че е добре да усетим какво се крие зад думата, защото не винаги сме избрали / и аз включително/ най-милата дума...:feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

На мен винаги ми става неприятно,когато чуя следното пожелание:" Да сте живички и здравички!"

Какви вибрации носи според вас и какъв смисъл е вложен в него?

Линк към коментар
Share on other sites

Сега тази вечер ще развием друга една част от песента Сила жива, изворна, течуща, едно допълнение – песента не е още завършена. Това е едно окултно упражнение – ще го продължим, докато най-после го завършим. После в окултната музика никога не се допускат думи или тонове с две значения. Там всяка една дума трябва да има едно значение. Като пееш една дума с известни вибрации, ти може да имаш една добра идея, но като я произнасяш, в подсъзнанието ти ще влезе идеята, която се съдържа в тия звукове. Та вие ще пристъпите сега да се учите, няма да критикувате, защото аз нахвърлям най-първо такива основни черти. Може да ви се видят думите много смешни, но в тях няма нищо смешно. Аз избирам стари думи. Например тази вечер избирам тия звучни думи:

Венир Бенир,

Бихар Бенум,

Ил биют, Ил безут.

Тия думи като на окултен език много мъчно е да се преведат на български. Например аз взимам на български език следните думи:

Изгрява Слънцето,

праща светлина,

носи радост за живота тя.

Туй са думи с окултно значение. Сега, ако искате обикновена поезия, тук имаме такава. Аз дадох на един наш приятел да преведе тези думи на обикновен език. (Прочете се песента, разработена от дядо Благо.) Туй е обикновена поезия. Сега на този приятел аз веднага му казах грешките, не граматическите, но от окултно гледище: Сладка дума да оброним – думата оброним е двузначна. После, трепет нов да заиграе. Като бият човека, той пак играе. Думата играе е двузначна. А пък под играе разбирам друго. Къде е причината на туй действие? Вътре в мен. Аз трябва да играя по собствена воля, а не по волята на другиго. Всяка дума трябва да има едно значение. По този начин аз искам да изкорените всички навици, които съществуват във вас. Когато тия думи почнат да вибрират в нас, всичкият наш прах, всичките наши навици, добити с векове, ще отскочат, както отскача прахът от барабана, щом се удари с чукчето върху него. А сега ние не знаем как да се освободим. И затуй окултната музика е начин за освобождение. Навсякъде, и в най-далечната древност, са употребявали музиката, но религиозните хора са злоупотребили с нея. А ние искаме от чисто окултно гледище да я употребим научно във всичката нейна пълнота. В основата си тя е много проста, вън е много сложна. После при изпълнението на тази музика вие трябва да имате онова детинско разположение. Ти излезеш да пееш, казваш: „Аз съм стар.“ Що значи стар човек? Ако ти с думата стар означаваш, че си отслабнал, обезумял – нека всички да го знаят. Пък ако под стар разбираш, че си поумнял – нека да е така, но да няма две значения. Ако под млад разбираш глупав, едно дете, което си позволява известни слабости, тогава нито старият, нито младият е на мястото си. Та всякога ще избягваме всички отрицателни думи. Дойдете ли в Школата, не позволявайте на ума си никакви двузначещи думи; всички отрицателни мисли по възможност ще ги сложим отвън; няма да ги изпъдим, ние имаме място за тях, но те не са за приемната, не са за гостната стая. Ще им кажем: „Вие нямате тази цена, която се изисква.“...

...Та ако е за критика, и аз мога да критикувам, по-строг критик от мене няма. Например аз съм забелязал – някой път като говоря, критикуват моя език. Ако е за критикуване на езика, ако аз разкритикувам българския език, едва ли ще останат 250 думи в него. Ще останат само 250 думи и те ще бъдат корените на езика, с които ще можем да говорим нещо разумно. А сега ред думи ще употребим и никакви резултати не може да има. И проповедници, и свещеници говорят, говорят – нямат резултати. И не могат да имат резултати. Затуй, когато се прави един превод на Свещената книга, човек трябва много добре да разбира окултния език, да разбира думите в тяхното дълбоко значение. А сега превеждат точно според оригинала. И в Писанието някои идеи са преведени толкова буквално, че ако се явеше някой пророк или Христос, те биха се чудили на гениалността на тези хора – как е идвало това нещо на ума на хората: тъй да изопачат мислите, че да предадат туй, което те не са нито сънували, нито на ум не им е идвало. И ние казваме: „Туй е превод точно според оригинала.“ Той го превел криво, дойде друг, чете го и казва: „Тъй е писано в Свещената книга.“ Ти провери ли? „Мене Духът ми каза.“ Духът му казал, пък той превежда същия крив превод. Не е така! Даже по някой път аз съм се спирал да мисля каква дума да употребя на български език за думата любов. Думата обич – и тя не може да изрази Любовта. Единствената силна дума в български език, тя е благостОбич – и тази дума корен няма. Откъде е произлязла тя? Значи благост, сладко нещо – тя е много силна дума. И като намерим такива думи, за които ние имаме опитност, у нас се зараждат ония истински мисли и идеи, които действат съзнателно. – значи сладко нещо. Тя има вече смисъл. Сладко е, значи не може да бъде горчиво. А Любовта какво нещо е? Няма символ, няма корен. Какво значи Любов, не знаем; откъде е произлязла тази дума – не знаем. И например в музиката има някои тонове: този тон (Учителя пее „Изгрява Слънцето“.) е много хармоничен, другите тонове, които идват в песента, не са толкова хармонични – то е в естеството на езика. Другите тонове идат по причина на самите думи. И всякога една дума трябва да изразява един образ. „Изгрява Слънцето!“ – това е един тържествен, идеален момент. В окултните упражнения навсякъде има образи. Който европейски език и да вземете, всички куцат в предаване на тия окултни упражнения. Сега във Франция някои музиканти правят опити да преведат обикновената музика в окултна. Започват да пишат окултни песни, но те се нареждат по особен начин. След време ще имаме окултна музика и тя ще внесе нещо ново.

Из Окултна музика

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

На мен винаги ми става неприятно,когато чуя следното пожелание:" Да сте живички и здравички!"

Какви вибрации носи според вас и какъв смисъл е вложен в него?

Ами мисля, много негативен. Животът и здравето не са неща, към които трябва да се отнасяме умалително и с пренебрежение. Да бъде човек жив е най-големия дар, а да бъде здрав (физически, емоционално и умствено) е велико индивидуално постижение, показващо способността му да води хармоничен живот.

Линк към коментар
Share on other sites

E да де, но хората изказвайки го не влагат чак толкова дълбока философска мисъл в това изказване. Понякога човек е толкова радостен, толкова щастлив, толкова обичащ, че всички думи на земята не биха му стигнали да го изкаже и покаже, затова от умиление може да се изкаже по този начин. Нали, важен е езика на тялото в такива ситуации, също е важно и излъчването най- общо казано. Аз смятам че всеки усеща и разбира с какво чувство се обръщат към него :) . Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Добре е умалителните да се употребяват правилно и на място.Много характерно за някои професии е неуместната употреба на умалителни,което често обижда хората на които се е наложило да контактуват с представители на тези професии.Аз съм на мнение,че един човек който уважава себе си не би си позволил да общува по този начин.Имаме добри думи и ако ги употребявахме по-често отношенията в обществото ни щяха да са различни от сегашните.

Линк към коментар
Share on other sites

Правилно и на място :thumbsup:. Припомни ми за учителя ни по химия който постоянно използваше умалителни. Имах съученичка която беше голяма подигравчийка и никога не изпускаше такива неща. Отзад на тетрадката си беше съставила речник на умалителните на... Той обаче го видя и беше добавил нещо закачливо, но не си спомням точно какво беше написал защото са минали 18 или 19 години от тогава :3d_146:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

E да де, но хората изказвайки го не влагат чак толкова дълбока философска мисъл в това изказване. Понякога човек е толкова радостен, толкова щастлив, толкова обичащ, че всички думи на земята не биха му стигнали да го изкаже и покаже, затова от умиление може да се изкаже по този начин. Нали, важен е езика на тялото в такива ситуации, също е важно и излъчването най- общо казано. Аз смятам че всеки усеща и разбира с какво чувство се обръщат към него :) . Поздрави!

Ами в случая, аз и чисто интуитивно не мога да приема въпросната фраза. Просто във фразата долавям известно внушаване на безпомощност.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, при теб едва ли човек би си позволил да каже :hmmmmm: например - Аууу гъди - гъди сладуранчо, дай да те щипна, да си ми живичък и здравичък. То не пред всеки минава този номер, та според зависи от човека и ситуацията :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си какво е многословието и нужно ли е простите неща да се изразяват чрез поток от неподбрани думи?Не нарушаваме ли по този начин чистата вибрация на думата която желаем да произнесем?

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, мисля си колко малко хора всъщност го осъзнават и си дават сметка за това, но пък от друга страна всеки несъзнателно търси точните думи и когато попадне на тях и ги изговори се чувства изпълнен с енергия. Наблюдавала съм го при разговорите на най- обикновени хора, как търсят начин да се изкажат съкровено. Трогателно е, особено когато човек е на досадна семейна сбирка :dancing yes:. Общо взето на такива мероприятия май не се събират сродници по душа :)).

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Сега се сещам и за нещо друго, за съпругата на стария ни пастор който премина. Тя никога не е била емоционална, по- скоро сдържана и винаги точно изразяваща се, но винаги е намирала начин да се изрази правилно така че човек да усети дълбочината и. Дали чрез жест или поглед или сдържана усмивка която повече се е изразявала чрез сиянието на очите... Нещата са комплексни. Хубава и дълбока тема сте подхванали, поздравления!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за всичките ви мнения, приятели! :thumbsup2: Докато ви четях и слушах една прекрасна релаксираща музика си мислех, че точно, както нотите, тоноизвличането, хармонията между инструментите при музиката, така и думите в езика ни вибрират. И ние сме тези, които чрез него настройваме и привличаме онова, от което се нуждаем ... :3d_059:

Линк към коментар
Share on other sites

На мен винаги ми става неприятно,когато чуя следното пожелание:" Да сте живички и здравички!"

Какви вибрации носи според вас и какъв смисъл е вложен в него?

Умалителните означават не само нещо мило, но и нещо малко. Та, "Да сте живички и здравички!" може да се възприеме като: "Да сте мъничко живи и мъничко здрави!"

Аз съм от хората, които често използват умалителни заради това, че в продължение на около 16 години все се занимавам с деца. Не си давах сметка, че умалителните може да са такава напаст в общуването. По-скоро съм предизвиквала смях и забележки, та се старая да ги избягвам. Ами не е много авторитетно да се говори по този начин с възрастни. Дори и деца често реагират отрицателно на подобен вид общуване. Понякога явно имаме нужда да се глезим заради самите себе си и вероятно изпитваме носталгия към добрите времена, когато е имало бебе с нас.

Аз съм на много малка възраст всъщност. Тайничко си чета и детски приказки...

Темата е чудесна, благодаря!

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

latina, така е thumbup2.gif

Сещам се, как по-малката ми дъщеря, като беше 3-4 годишна, реагираше по подобен начин - като най-малка в семейството, искаше да е като другите, да е голяма и силно реагираше, ако употребя спрямо нея нещо в умалителна форма smile.gif . Например аз й казвам - "Сгъни си дрешките.", а тя натъртено отговоря: "Вече си сгънах ДРЕХИТЕ.". Беше стигнала до там, че започна да променя думи, които в традиционната си форма приличат на умалителни - вместо салфетка, казваше салфета biggrin.gif .

И това при условие, че аз не съм от хората, дето често употребяват умалителни, говорят на "бебешки" език с децата и др.подобни.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам една позната,която вече е над 50 годишна,а говори на бебешки език.Веднъж я попитах защо го прави,а тя отговори че бебешкия е най-удобен когато искаш да обидиш някого и той да не се усети веднага,или въобще да не се усети.Примерно в нейния речник израза "много хубави обувчици имаш" означава "много са ти евтини обувките".Цял речник мога да напиша с нейните изрази и значението им!:DТя никога не е работила с деца,но за сметка на това е научила и сина си и дъщеря си да "говорят" по този начин.Резултата е,че те са на около 30 години и нямат приятели.:feel happy:

Аз употребявах умалителни когато дъщеря ми беше много малка - до към 2-3 годишна.Тогава разказвах приказки за самолетчета,птички,пчелички и т.н.После подхванах гръцката митология и някак не вървеше да казвам горгонки медузки,циклопчета,минотавърчета...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Имам една позната,която вече е над 50 годишна,а говори на бебешки език.Веднъж я попитах защо го прави,а тя отговори че бебешкия е най-удобен когато искаш да обидиш някого и той да не се усети веднага,или въобще да не се усети.Примерно в нейния речник израза "много хубави обувчици имаш" означава "много са ти евтини обувките".Цял речник мога да напиша с нейните изрази и значението им!biggrin.gifТя никога не е работила с деца,но за сметка на това е научила и сина си и дъщеря си да "говорят" по този начин.Резултата е,че те са на около 30 години и нямат приятели.60.gif

Аз употребявах умалителни когато дъщеря ми беше много малка - до към 2-3 годишна.Тогава разказвах приказки за самолетчета,птички,пчелички и т.н.После подхванах гръцката митология и някак не вървеше да казвам горгонки медузки,циклопчета,минотавърчета...smile.gif

Тази твоя позната е тоооолко агресивна

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е страхотна, браво. Нещо което да ни накара да за позамислим над уж дребните неща, които всъщност не са Никак дребни, а напротив много значими, но ние не ги виждаме за сега. Аз съм убедена и считам, че думи с негативно значение са точно толкова силни колкото и лошите чувства и мисли... Даже ако кажеш на някого "Мразя те"...думата си остава, тя си е вече миазма и дори тежи точно толкова колкото същата мисъл и чувство, даже може би повече, защото след време можеш да заобичаш, да смениш тази мисъл, чувство, но думата е казана...Т.е. всичко е взаимосвързано и си има своето значение. Не само с действията си и мислите променяма света и живота си, но и с думите, които използваме и употребяваме. Не случайно и водата променя свойството си от думи като "Любов", "Благост", "Бог", "Здраве"... Не случайно и петър димков казва да си повтаряме "Всеки изминал ден все по-добре и все по-добре ми става", не случайно и Учителя казва кажи "Обичам Бога" и ще оздравееш", не случайно и от стари времена се счита, чме добрата Дума всяка врата отваря!

За съжаление това за мен е теория, която зная много добре и практика която се опитвам да прилагам, но по инерция не винаги успявам. Важното е да се полагат усилия и да си го сложа като нещо, което е добре да спазвам, заради себе си, заради вас и заради всички и всичко. Защото и ние сме част от цялото!59.gif

Благодаря за темата, тя е едно подсещане за мен!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

20040606-beer.jpg За влиянието на водата от думите ,какви страхотни кристали образува ,когато изпишем думата "Любов" и ''Благодарност" е писал ,изнасял лекции и направил самото откритие японският лекар Масару Емото .

Скоро правих изложба "Водни Структури " инспирирана от Емото,така ,че имах възможността да навляза много навътре в темата за водата и думите ,кристалите.

Изключително синтезирано подходих към неговата теза и развих няколко подтеми за Мъжа и Жената ,за Колективната Мисъл ,Животинския свят и Вселенската ,Космическата любов. Визуализация на любовта е кристалът вода,образуван ,матерализиран от водата ,която веднага приема и физически формата на значението на думите .

Такава е силата на думите,да създават реалности ,да създават мисловни субстанции ,които формират тенденции в развитието на всеки човек. "Думите ,изречени остават записани някъде ,докато не си ги изживеем"- казва един мой близък приятел - актьор и голям почитател на Масару Емото.022480212.jpg?r=0

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...