Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Чист и светъл – И. Б.


Guest alma9

Recommended Posts

"....Бях ученичка във 2 дивичезка гимназия в гр. София. По това време се залесяваше едно празно пространство извън София с млади борчета. Беше денят и празник на залесяването. Изведоха ни цялата гимназия и залесявахме до обяд. По едно време се отправихме към " Мястото Баучер " на " дъновистите " . Отидохме на поляната. Насядахме на поляната. Извикаха Учителя Дънов. Аз за пръв път Го виждах. Донесоха Му стол, масичка, Той седна и започна да ни говори. До Него стоеше стенографка и стенографираше. Онова, което говори, ме порази : " Да бъдем чисти и светли като светлината. " Много ми хареса. После отидох, поисках беседата и с мои пари я отпечатах през 1926 г. После я раздавах безплатно. Беседата бе произнесена от Учителя на 5 . 04 . 1926 г. , 2 часа следобяд, на поляната на Изгрева . Това бе по желание на ученичките от 2 софийска девическа гимназия. От всички ученички само аз дойдох на Изгрева. И затова тази беседа ми е скъпа. После я издадоха и в гр. Пловдив......"

Из спомените на Невена Неделчева " Изгревът ........." том 23 стр. 690, 691 .

"...... На вас, младиде, ще кажа : потребна ви е чистота! Чистотата и светостта не са нещо външно, те са вътрешни качества на човека. Те са качества на душата. Ако искате да имате успех в живота си, всякога трябва да бъдете чисти, т. е. да имате чисти мисли, чисти чувства и чисти действия. Тъй разбирам аз чистотата в широк смисъл на думата.

Вие, като млади, приложете следното правило в живота си : пазете ума си чрез светлината, сърцето и душата си - чрез топлината, а тялото си - чрез чистотата! Чистотата е израз на съвършения живот. Това е закон! Само съвършеният живот може да бъде чист. Само съвършената Любов дава топлина. Само Духът носи пълната светлина.......

.......Човек не трябвада се раздвоява в своите мисли, в своите чувства, в своите действия. Това подразбира, че човек не трябва да се раздвоява в своето съзнание. Той трябва да има една свещена идея в живота си!.....

......Човекът, разгледан сам по себеси, е светлина. Всички велики хора, които са живели и които живеят в света, имат развито в себе си едно шесто чувство, чрез което те виждат човека не тъй, както го виждаме външно, но като светяща свещ, от която излиза една мека, приятна светлина. Всички добри хора са светящи, а всички лоши хора, всички, които са изгубили смисъла на живота, тъмни. От тях излиза една едва мъжделеюща светлинка.......

......Например сега вие идете тук с известно предубеждение и си казвате : " Тези хора не са като нас. " Не, всички хора са едни и същи, понеже произходът им е от един и същ източник. Животът по същина е един и същ..........

........Ето защо, казвам : бъдещето поколение, което иде в снета, трябва да носи чистота и светлина. Жената трябва да носи чистотата. Докато една жена е "девица" , "дева" , докато е чиста, тя е силна, мощна. В чистотата седи и красотата. В чистотата се крие още и младостта, постоянството, както и моралният устои на човека. Изгуби ли чистотата и светлината си, той не струва нищо.......

......Под "чистота" аз не разбирам само външната, физическата чистота, но и всяка клетка у вас да бъде чиста., външно и вътрешно. Тази обща чистота на клетките е и чистота на цялото тяло. Чистотата е резултат на едно вътрешно усилие на духа......

.....Под "светлина" аз не разбирам само външната, физическата светлина, но и всяка клетка у вас да лъчеизпуска навън светлина.......

.....Вие, младите, пазете идеала на вашата душа и към него се стремете - чисти и светли ! Дойде ли чистотата, човек всякога ще бъде здрав. Дойде ли умът, човек всякога ще има светлина.

Знание без светлина остава неразбрано.

Здраве без чистота е непостижимо.

Имате ли чистота, вие сте богати.

Имате ли светлина, вие сте пак богати. "

От беседата " Чист и светъл " . " Изгревът........" том 23 стр. 694, 695 .

Беседата е и в томчето "Тихият глас" извънредни беседи 1924 - 1930 г. София 1997 И К " ВСЕМИР " .

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за интересната беседа, alma9! :)

Може да бъде прочетена от тук - "Чист и светъл". Ето още няколко интерсни мисли от нея:

И тъй, там, дето се забелязва известна нечистота, значи животът не е съвършен. Следователно този живот трябва да прогресира, да се развива. И там, дето има повече горещина, отколкото топлина, там любовта не е съвършена. Това е диагноза, която определя състоянията на ума, сърцето и тялото. Всичко това съставлява хигиена на душата.

* * *

Следователно, когато се засягат великите идеи в света, когато учените хора говорят за смъртта или за Вечния Живот, за новораждането, те трябва винаги да подразбират видоизменения в човешкото съзнание. В този смисъл "смъртта", това е видоизменение на човешкото съзнание, но не и на неговата същина. "Новораждането", това е също тъй процес, който става в човешкото съзнание.

* * *

Всички добри хора са светещи, а всички лоши хора, всички, които са изгубили смисъла на живота, са тъмни. От тях излиза една едва мъжделееща светлинка. Това не е само една алегория, но факт. Когато човек е добър, здрав, от него излизат приятни краски. Той има светли идеи, възвишени чувства и благородни действия. Но щом човек се разболее, щом отпадне духом, съзнанието му потъмнява, светлината му се изгубва.

И тъй, за вас като млади великото, идейното в живота ви е да бъдете чисти, да носите светли мисли. И Христос е казал: "Само чистите по сърце ще видят Бога." Да видите Бога, значи да живеете в Любовта

Линк към коментар
Share on other sites

Жената трябва да носи чистотата. Докато една жена е "девица" , "дева" , докато е чиста, тя е силна, мощна.

От беседата " Чист и светъл " . " Изгревът........" том 23 стр. 694, 695 .

Извинявам се много, но бих искал да попитам: колко от пишещите жени в този форум са "чисти", т.е. девици? Или това е някаква метафора на Учителя?

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Жената трябва да носи чистотата. Докато една жена е "девица" , "дева" , докато е чиста, тя е силна, мощна.

От беседата " Чист и светъл " . " Изгревът........" том 23 стр. 694, 695 .

Извинявам се много, но бих искал да попитам: колко от пишещите жени в този форум са "чисти", т.е. девици? Или това е някаква метафора на Учителя?

Девица (във физическия план на това понятие ) , отдавна не съм.Майка съм на две пораснали деца.

Хубава мисъл на Учителя .Исторически пример,за илюстрация. на тази сила и мощ,за която се говори в мисълта е Орлеанската дева.

Благодаря на alma9 за беседата .:thumbsup2:

Чистотата и светостта не са нещо външно, те са вътрешни качества на човека.
Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

А бе разбирам аз, ама точно от такива думи цели култури, цели традиции на недоразумението се раждат. После иди обяснявай защо секса е грях и мръсотия, и защо булката трябвало да е "честна". Пък то се имало друго предвид. :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...