Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За връзката между възпитанието на децата и преброяване 2011


Recommended Posts

Разбирам добрите намерения, но за въпросното преброяване имам много неприятно чувство, той е и толкова естествено, че не мога да го обясня - не мога да разбера как в този форум, като знаем целите и насочеността му, може да се говори за полза от мероприятие, което аз поне лично свързвам с неща като контрол, принудителност, разделение, пилеене на пари (при положение, че данните ги има в общините), принизяване на индивида... Аз ли съм сбъркам или?

Линк към коментар
Share on other sites

Приветствам темата и идеите в нея!!!

Бих работила за това, с каквото мога да съм полезна.

Линк към коментар
Share on other sites

A, Ради, много навременно напомняне. И добре, че те прочетох - иначе по инерция сигурно щях да отметна точно "източноправославна". И въобще нямаше да се сетя за такива възможности за държавно подпомагане.

Лично аз го намирам за нормално - щом в България има достатъчно последователи на Бялото братство в крайна сметка като граждани имат право на това, което и другите.

Аз също бих се включила с каквото мога за осъществяване на такава идея.

Линк към коментар
Share on other sites

Учението на Учителя не е вън от Христовото Учение, затова мисля, че е добре да се помисли много обстойно за последствията от демонстративното отделяне на Бялото Братство в друга "категория". Въобще, аз лично имам усещането, че Учителя би търсил други методи и пътища за осъществяване на добрите идеи. Не може със стари методи да се изгради новото. Трябва да се потърси друг път. Поне това е моето усещане. Извинявам се на инициаторите, че публикувам в тяхната тема това "но" и не желая да внеса негативен елемент в добрите им намерения. Просто ми се струва, че избраният подход за набиране на средствата не е в пълен синхрон с думите на Учителя да не се прави църква или каквато и да е институция или учреждение от Школата и че Бялото Братство е вътре в човека, а не обратно. Все трябва да има други начини да се съберат необходимите средства. Не съм запозната в най-големи подробности, но може да се потърсят идеи от начина, по който се издържат, например, Валдорфските училища и детски градини.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че ако човек чувства, че идеите в беседите на Учителя П. Дънов са най-близки до сърцето и разбиранията му, той трябва да напише това в анкетата за преброяването, не толкова заради парите, който евентуално би осигурил за ББ, а за да изрази своята принадлежност. Но нека всеки дълбоко се замисли, какъв в действителност е. Самото учение на П. Дънов също е християнско, въпреки че официалната църква не го признава за такова. Аз лично за себе си мога да кажа, че предпочитам в далеч по-голяма степен „еретическото“ християнство от беседите, отколкото християнството на църковните догми. В крайна сметка, дори и да ходя на църква и да почитам християнските традиции и най-вече абсолютно искрено да почитам Христос, от гледна точка на каноните на православната църква, аз съм еретик. Факт. Мога да се определя като християнин, но аз никога не бих могъл да бъда християнин според разбиранията на църквата. Предполагам, че много от последователите на Учителя П. Дънов ако се замислят, ще открият, че се намират в същата позиция като мене.

Линк към коментар
Share on other sites

Учението на Учителя не е вън от Христовото Учение, затова мисля, че е добре да се помисли много обстойно за последствията от демонстративното отделяне на Бялото Братство в друга "категория". Въобще, аз лично имам усещането, че Учителя би търсил други методи и пътища за осъществяване на добрите идеи. Не може със стари методи да се изгради новото. Трябва да се потърси друг път. Поне това е моето усещане. Извинявам се на инициаторите, че публикувам в тяхната тема това "но" и не желая да внеса негативен елемент в добрите им намерения. Просто ми се струва, че избраният подход за набиране на средствата не е в пълен синхрон с думите на Учителя да не се прави църква или каквато и да е институция или учреждение от Школата и че Бялото Братство е вътре в човека, а не обратно. Все трябва да има други начини да се съберат необходимите средства. Не съм запозната в най-големи подробности, но може да се потърсят идеи от начина, по който се издържат, например, Валдорфските училища и детски градини.

Преслава, честно казано не мога да разбера какво те притеснява. Кое е стар метод? :blink:

Аз вече се преброих по електронен път и записах именно общество Бяло братство. Нито аз, нито другите предполагам, не искаме да правим църква или нещо подобно. Валдорфските училища имат както собствено финансиране, така и държавно субсидиране, поне в повечето държави. Изразявайки обаче собствената си принадлежност, всички ние бихме могли да се ползваме от същите права, каквито имат и останалите граждани на нашата държава - това е.60.gif Аз имам две деца в ученическа възраст и бих се радвала да имат такава възможност, да учат в друг тип училище. Съзнавам, че докато се осъществи на практика това, моите деца вече ще са завършили и средното си образование дори, но с радост бих работила и помагала за създаването на такива училища, по възможност в повече градове, защото това е много ценно за всички :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че ако човек чувства, че идеите в беседите на Учителя П. Дънов са най-близки до сърцето и разбиранията му, той трябва да напише това в анкетата за преброяването, не толкова заради парите, който евентуално би осигурил за ББ, а за да изрази своята принадлежност.

:thumbsup2:

Изразявайки обаче собствената си принадлежност, всички ние бихме могли да се ползваме от същите права, каквито имат и останалите граждани на нашата държава - това е.60.gif

:thumbsup2:

Подкрепям напълно.

Линк към коментар
Share on other sites

Споделям мнението на Диана,мисля,че е дошъл момента в който последователите на Учителя трябва на заемат сериозна позиция относно своята идейна принадлежност.Нека всеки послуша сърцето си,все пак,никой не иска да издевателства върху убежденията на другия.За мен инициативата на Ради е добра.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо никой не се сети да ни уведоми навреме поне един месец преди преброяването за връзката между училище и религиозна принадлежност? Аз вече, а и сигурно мнго други хора са се преброили като христиани.

Аз същто като Павлина Иванова съм отчаяна. Имам всевъзможни образования, имам умения, имам идеи. Живях 10 години в чужбина. Върнах се с идеята да създам в Българиа собствен детски център от някакав характер според идеите на новото време и най-вече идеите на Учителят. Уви вече над 3 години няма и капка надежда, работя за жълти стотинки почти доброволно, търпях злоупотреби от страна на работодатели или просто се опарвах и си тръгвах. Пожертвах много - конфорт, усилия, стремежи и в крайна сметка останаха някакви посърнали мечти все още да мъждукат.

И отново зпочвам да мисля за чужбина и да се спасявам поеденично. това обаче не ме прави щастлива. Да, аз и всеки един от нас може би ще се наместим някъде на запад , както са се наместили и много други хора, но от народа ни какво ще остане? Плаче ми се като гледам как всеки се спасява, а всеки един от нас има таланти, способности и обединени бихме постигнали много.

Любовта у децата в училищна възраст оцелява някак си тук таме, но не благодарение на училищната система а въпреки нея. Сега училището възпитава арогантността вместо красиви неща у децата защото с тези делегирани бюджети децата и родителите ни шантажират и директорите се подават, т.к. водят политика ЗА парите а не за ценностната система на децата ни.

Имам малка племеница и надявам се да имам и деца. В никакъв случай не желая да учат при подобни условия. Косата ми настръхва. Ако не се създаде училище на братството или към валдорфската педагогика аз ще се махна от тук за да се възпитат децата ми нормално. Но това ще значи и че няма да проговорят български като майчин език и няма да израстнат на тази зема наречена България и няма как да я заобичат , защото емоциите им ще са преживяни другаде, и....... плаче ми се.

И аз съм готова да жертвам каквото имам и каквото мога и да живея с малко, ако трябва. Ако се съберат още хора като Павлина Иванова аз също искам да съм част от този процес. От София съм. Това е е-майлът ми: katysm@abv.bg ще пратя автобиография ако някой се интересува.

На парламентът ни пише: ОБЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА, но за сега българинът не е доказал, че умее да се обединява. Разпръскваме се, спасяваме се поеденично и идеите ни остават разпръснати от вятъра. Има ли хора , които искат да променят това и поне веднъж да сложим ново начало на нещо добро?

Не всичко е въпрос на пари. Не всичко е само в липсата им. Трябват идеи, вдъхновение, желание и вяра. Трябват хора с правилна ценностна система и нещата биха могли да зпочнат да се случват.

поздрави

Редактирано от haderina
Линк към коментар
Share on other sites

Защо никой не се сети да ни уведоми навреме поне един месец преди преброяването за връзката между училище и религиозна принадлежност? Аз вече, а и сигурно мнго други хора са се преброили като христиани.

На всички, които са попълнили картата си по електронен път - им е дадена парола за профила им при регистрацията, чрез които многократно можем да влизаме там. И в самите указания е казано изрично, че данните могат да се коригират впоследствие.поне още една седмица. Аз самата няколко пъти вече коригирах данни и допълвах други хора, които съм включила в моята карта. Затова, не е късно при вече попълнена карта, да се направят корекции, ако желаете.

А относно това дали ще пишем принадлежността си:

Аз я писах - паганист, ученичка на Всемирното Бяло Братство..

Самата анкетна карта е ограничена откъм възможности и определенията на категориите на отговорите е доста бедна. Например, аз не съм религиозна, но съм вярваща. За мен това е съществена разлика, защото смятам, че религията служи на политиката, а вярата служи на Бога. Също така, не смятам, че Всемирното Бяло Братство е християнско учение. Корените му са много по-назад във времето, още в старите векове и още у първите му предвестници в лицето на Орфей и Ехнатон. Затова, считам себе си за паганист (езичник) - ученичка на Всемирното Бяло Братство. И моят избор е да го заявявам винаги открито, без срам или скрупули кой как го приема.

Но, това е личен избор. Въпреки, че данните не са публично достояние - хората се срамуват (или страхуват) да бъдат напълно открити. И доста мои познати не са отговаряли на твърде личните въпроси rolleyes.gif

Линк към коментар
Share on other sites

здраейте пак,

Може и да ми е била дадена парола, но запазих само номера, който накрая ми даде системата, който трябва да представя пред преброителите. Писах обаче до тях да ми кажат как да сменя информацията и посочих точно коя информация, но ми върнаха отговор от официалният им е-маил адрес, че веднъж прикючено попълването на електронният формуляр няма как да се смени информацията. Може само докато се попълва да се преминава от страница на страница, но веднъж потвърден краят няма как.

:)

така че , следващият път

бъдете добре всички, поздрави

Редактирано от haderina
Линк към коментар
Share on other sites

Толкова истина има в думите на Haderina!

Любовта у децата в училищна възраст оцелява някак си тук таме, но не благодарение на училищната система а въпреки нея. Сега училището възпитава арогантността вместо красиви неща у децата защото с тези делегирани бюджети децата и родителите ни шантажират и директорите се подават, т.к. водят политика ЗА парите а не за ценностната система на децата ни.

Благодаря за разбирането!

Ако работиш в системата на образованието, значи всичко ти е ясно!

Наистина Училището оцелява въпреки всички недомислени реформи, крепящо се на малцината останали вече "бели врани" - истинските педагози, учителите с призвание, носещи в сърцата си искрена и неподправена, все още нестъпката, любовта към децата. Надявам се сред младите учители те да не са на изчезване, но май реалността е безпощадна. Защото знаете ли, то се върти като спирала: аз и хората от моето поколение храним любов и преклонение към учителите си, това ни мотивира да поемем пътя им, на днешните младежи това все по-рядко се случва, а на нашите деци и на тези след тях?... Кой тогава ще стане учител? Какви ще са учителите на бъдещото училище, които ще учат бъдещите деца? Не са ли онези, които сега обучаваме?...

С лека ръка се обобщава, че в педагогическите специалности се влиза с най-нисък бал... че те са най-нежелани... и на фона на тази статистика колцина се сещат, че тези полуграмотни тройкаджии, влезли "къде да е" просто за да станат студенти или пък висшисти, ще учат и възпитават бъдещото поколение. Но пък дали новостите са въведени във ВУЗ-овете, дали с новите потребности се съобразяват старите професори?... Та на студентите да им бъде интересно и полезно..., за да ги запалят въпреки пасивността им... В общи линии "каквото долу, такова и горе" - картината във висшето образование е същата като в средното! И няма как да бъде иначе!

Май прекалявам с критиката. Дано да съм прекалено черногледа!

Но на много места в предишните мнения се говори за Валдорфската педагогика. Може да се спомене още и Монтесори и Сугестопедия-та и други, доказани по света методи. Ала да сте чували те да се прилагат у нас? Кой ще ги приложи, без да ги изучи предварително, без да се подготви подобаващо? Как ще стане това, след като ползите от тях просто не се признават, дори открито се отричат?! Въпросът "Защо?" има прост и логичен отговор: Защото това изисква генерално преустройство на цялата система. Защото са нужни средства и сили за подготовка на млади ентусиазирани педагози от знаещи професори! А какво ще правят останалите - те изведнъж ще станат непотребни, ненужни! И трябва да се признаят закостенялостта, консерватизма, "мухлясването" и разпадането!

Затова:

Предавайте в своите среди желанието на хората от този форум да създадат Училище /и детска градина/ на основите на светлите идеи на Учителя! Нека се появят и обединят повече млади педагози, които да пробият стената, а обединените усилия със сигурност ще пожънат успех и това ще се случи! Важно е да се положи началото, да се проходи, да се извърви първата малка крачка!

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е държавата да ни отдели малко внимание и средства. Дано и разумни хора се намерят та Учението да намира добра почва. Макар че и днес си намира де, защото истинската работа е невидима и има хора като теменужките, скрити, но разпространяват аромата си...

За жалост не успях да се преброя по електронен път, но се надявам, че и по другия начин ще мога да впиша.

Линк към коментар
Share on other sites

За жалост не успях да се преброя по електронен път, но се надявам, че и по другия начин ще мога да впиша.

Ще можеш, на религиозна принадлежност казваш други и уточняваш - Общество Бяло Братство

Линк към коментар
Share on other sites

Навярно повечето от вас са запознати с идеята за създаване на детска градина във формат, позволяващ застъпване на идеите, дадени ни от Учителя за отглеждане и възпитание на децата. Следващата (естествена) стъпка е училище, което също ще позволи приложението на новите идеи на практика. Наясно сме с нуждата от ресурс, за да проработят и просъществуват тези отлични идеи.

След като отговорих вчера във форума, написах това:

Възторжена сядам и пиша

на светлата ВЯРА във плен:

В сърцето пулсира и диша

Мечтата за Утрешен ден!

Децата ни, рожбите мили

с усмихнати ведри очи,

посрещащи изгрева, пили

от топлото слънце лъчи;

Растящи на воля, сърцати,

изпълнени с чиста любов,

поглъщащи мисли крилати,

вървящи по пътя си нов;

Погалващи с обич и нежност

тревичка, дръвче, живинка,

В морето от мъдра безбрежност –

Светулки с добра светлинка…

Публикувах го и в темата с поезия. Надявам се да Ви хареса!

Редактирано от ПавлинаАтанасоваИванова
Линк към коментар
Share on other sites

Разбирам добрите намерения, но за въпросното преброяване имам много неприятно чувство, той е и толкова естествено, че не мога да го обясня - не мога да разбера как в този форум, като знаем целите и насочеността му, може да се говори за полза от мероприятие, което аз поне лично свързвам с неща като контрол, принудителност, разделение, пилеене на пари (при положение, че данните ги има в общините), принизяване на индивида... Аз ли съм сбъркам или?

Това е съвсем нормално нещо, след като участваш в социалния живот да искаш и ти взамеш нещо което не само че ти се полага но ще го уползотвориш, а църквата какво прави за нас, не е тук мястото да казвам как се държат хората, който посещават техните църкви.

Защо никой не се сети да ни уведоми навреме поне един месец преди преброяването за връзката между училище и религиозна принадлежност? Аз вече, а и сигурно мнго други хора са се преброили като христиани.

Аз същто като Павлина Иванова съм отчаяна. Имам всевъзможни образования, имам умения, имам идеи. Живях 10 години в чужбина. Върнах се с идеята да създам в Българиа собствен детски център от някакав характер според идеите на новото време и най-вече идеите на Учителят. Уви вече над 3 години няма и капка надежда, работя за жълти стотинки почти доброволно, търпях злоупотреби от страна на работодатели или просто се опарвах и си тръгвах. Пожертвах много - конфорт, усилия, стремежи и в крайна сметка останаха някакви посърнали мечти все още да мъждукат.

И отново зпочвам да мисля за чужбина и да се спасявам поеденично. това обаче не ме прави щастлива. Да, аз и всеки един от нас може би ще се наместим някъде на запад , както са се наместили и много други хора, но от народа ни какво ще остане? Плаче ми се като гледам как всеки се спасява, а всеки един от нас има таланти, способности и обединени бихме постигнали много.

Любовта у децата в училищна възраст оцелява някак си тук таме, но не благодарение на училищната система а въпреки нея. Сега училището възпитава арогантността вместо красиви неща у децата защото с тези делегирани бюджети децата и родителите ни шантажират и директорите се подават, т.к. водят политика ЗА парите а не за ценностната система на децата ни.

Имам малка племеница и надявам се да имам и деца. В никакъв случай не желая да учат при подобни условия. Косата ми настръхва. Ако не се създаде училище на братството или към валдорфската педагогика аз ще се махна от тук за да се възпитат децата ми нормално. Но това ще значи и че няма да проговорят български като майчин език и няма да израстнат на тази зема наречена България и няма как да я заобичат , защото емоциите им ще са преживяни другаде, и....... плаче ми се.

И аз съм готова да жертвам каквото имам и каквото мога и да живея с малко, ако трябва. Ако се съберат още хора като Павлина Иванова аз също искам да съм част от този процес. От София съм. Това е е-майлът ми: katysm@abv.bg ще пратя автобиография ако някой се интересува.

На парламентът ни пише: ОБЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА, но за сега българинът не е доказал, че умее да се обединява. Разпръскваме се, спасяваме се поеденично и идеите ни остават разпръснати от вятъра. Има ли хора , които искат да променят това и поне веднъж да сложим ново начало на нещо добро?

Не всичко е въпрос на пари. Не всичко е само в липсата им. Трябват идеи, вдъхновение, желание и вяра. Трябват хора с правилна ценностна система и нещата биха могли да зпочнат да се случват.

поздрави

Може да стане но тук останахме малко никой не иска да се занимава повечето хора който мислят като теб избягаха тук останаха малцишна обезсърчени бореши се някак си

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...