Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Забраняват билките в ЕС


Recommended Posts

Линк към коментар
Share on other sites

... Дано успеем да спрем поредното безумие...

Доста ще е трудно да се спре това безумие. Комисията за разглеждане на петициите към ЕС има условие че една петиция трябва да съдържа минимум 1млн. подписа за да и се обърне внимание, а до момента има 109 298 подписа. Темпото на събиране е много бавно преди около месец и половина подписите бяха около 40 хил., а мисля че крайният срок беше 1 април (тогава директивата влиза в сила).

Линк към коментар
Share on other sites

... Дано успеем да спрем поредното безумие...

Доста ще е трудно да се спре това безумие. Комисията за разглеждане на петициите към ЕС има условие че една петиция трябва да съдържа минимум 1млн. подписа за да и се обърне внимание, а до момента има 109 298 подписа. Темпото на събиране е много бавно преди около месец и половина подписите бяха около 40 хил., а мисля че крайният срок беше 1 април (тогава директивата влиза в сила).

Не предполагах,че има толкова малко поддръжници на фитотерапията!

Жалко...

Линк към коментар
Share on other sites

Подписах снощи, но се учудвам, че не е популяризирано, разпространено по-рано. Или хората не се интересуват?...:sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

Подписах снощи, но се учудвам, че не е популяризирано, разпространено по-рано. Или хората не се интересуват?...:sleeping:

Не се учудвай. В тежкото ежедневие на българина едва ли му остава много време да следи новините. То не че някъде е споменавано за билките. Единствено в предаването по НоваТВ (рано сутрин през седмицата когато почти никой не гледа телевизия), в едно предаване тази неделя по СКАТ (която не е толкова популярна) и в.Телеграф с 2 статии - една от преди месец и половина и една от преди седмица.

Писах до повечето популярни сайтове за билки за да се опитаме заедно да популяризираме петицията, но никой не обърна внимание макар че са пряко заинтересовани освен един сайт който публикува статия за петицията, но една птичка пролет не прави. Лошо се стекоха обстоятелствата и полежах малко в болница и сега продължавам да се опитвам да популяризирам петицията като пиша по форумите. Това, като че ли дава най-добър резултат. Правя всичко това, защото съм пряко заинтересован тъй като сме производители на билки. И въпреки че най-вероятно ще приключим с дейността си си мисля че много по-голяма ще е загубата за всички онези хора които си ползват билките и знаят силата на природната медицина. Тук е редно да направя едно уточнение. Не че няма да се продават билки, ще ги има по аптеките(само там), голяма част от билките ще бъдат забранени, а тези които се продават ще бъдат на цена около 10 пъти по висока от сегашната цена за пакетче, защото ще бъде лицензирано и тази лицензия по някакъв начин трябва да се избие от фирмата (най-вероятно фармацевтична компания), която е платила лиценза за билката.

Просто света върви на много зле. Щом като на американците със закон са им забранили да си отглеждат храна в дворовете, като домати, краставици и всякакъв зеленчук - защо на европееца да не му забранят да ползва народната медицина. И когато няма будни хора да забелязват тези опити за потъпкване на човешките права законите си минават, после се обнародват, а народа разбира за това чак като се сблъска със закона.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, Европейският съюз благо ли е или е зло?!

Намерили начин да монополизират права върху билките. Да очакваме умните им глави да родят начин да монополизират водата за пиене и въздуха, а и слънчевата светлина впоследствие...

Линк към коментар
Share on other sites

Petition signer number 117243. В действителност ли трябват 1000000? Ако е така, трябва да се направи малко по-широка кампания. Отидох преди няколко дена в един здравен магазин да кажа за това, продавачката ме гледа странно и отговаря: "Ами то сигурно не е нещо сериозно, ако беше щеше да се вдигне голям шум."

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

Отидох преди няколко дена в един здравен магазин да кажа за това, продавачката ме гледа странно и отговаря: "Ами то сигурно не е нещо сериозно, ако беше щеше да се вдигне голям шум."

Може и да е права, и това инфо да не е 100 % точно. Ама, за всеки случай...

Линк към коментар
Share on other sites

Aз подписах петицията още преди, но след това се позамислих. Вдига се излишна истерия според мен.

Ами че ние и в момента ползваме много от билковите лекарства, включително тези на Аюрведа, чийто фен съм и аз, регистрирани не като лечебни препарати, а като хранителни добавки. И напълно ги разбирам фирмите, защото регистрирането на нещо като лекарствено сртедство е в пъти по-сложно, и по-скъпо, и по-продължително. Обаче какво от това, че билковите таблетки се водят хранителна добавка? - нищо. Просто много компании не искат да пълнят джоба на администрацията с излишни регистрации на нещо като лекарство.

Линк към коментар
Share on other sites

Реално много хора реагират като описаната госпожа в магазина.. не им се вярва, че е възможно да се приеме подобен документ и че сигурно някой ги подвежда с подобна информация. Пуснахме няколко човека в блог.бг постинги с линк към петицията - и пак много хора просто не го считат за сериозно..

Линк към коментар
Share on other sites

Aз подписах петицията още преди, но след това се позамислих. Вдига се излишна истерия според мен.

Ами че ние и в момента ползваме много от билковите лекарства, включително тези на Аюрведа, чийто фен съм и аз, регистрирани не като лечебни препарати, а като хранителни добавки. И напълно ги разбирам фирмите, защото регистрирането на нещо като лекарствено сртедство е в пъти по-сложно, и по-скъпо, и по-продължително. Обаче какво от това, че билковите таблетки се водят хранителна добавка? - нищо. Просто много компании не искат да пълнят джоба на администрацията с излишни регистрации на нещо като лекарство.

Ако се прочете статия, написана от човека, който стои зад петицията, се стига до следния текст:

After 30 April 2011*, if you grow herbs in the garden, then process them into oils or teas or simply sell the dried leaves, you will be breaking the law...unless you have the finances and will to submit to the MHRA rules.

Преведено на български: След 30-ти април 2011, ако садите билки в градината и произвеждате от тях масла или чай или просто продавате сухите листа, това ще бъде нарушение на закона... освен ако нямате средствата и желанието да се подчините на правилата на директивата.

Ако това е вярно, съвсем не е възможно билките да станат една хранителна добавка. Между другото, от тази статия се твърди, че дори и ментата е контролиран продукт. Мисля, че трябва да се изясни точна ли е всичката тази информация. Линк: http://www.gaia-health.com/articles301/000327-eu-declares-peppermint-controllable-herb.shtml

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина ли не видяхте съседната тема Забраняват билките в ЕС. В нея става въпрос за същата директива и същата петиция. Би било хубаво двете теми да се обединят за да не се накъсва така информацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина ли не видяхте съседната тема Забраняват билките в ЕС. В нея става въпрос за същата директива и същата петиция. Би било хубаво двете теми да се обединят за да не се накъсва така информацията.

Благодаря, слях ги - не бях видял. Наистина не бях видял ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, Европейският съюз благо ли е или е зло?!

ЕСССР :whistling:

Намерили начин да монополизират права върху билките. Да очакваме умните им глави да родят начин да монополизират водата за пиене и въздуха, а и слънчевата светлина впоследствие...

На там вървят работите. След 15 години няма да можеш да пръднеш без разрешително (заради метана бе, вие какво си помислихте? :thumbsup2:).

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си монтирам моторче на метан и ще си хвъркам като Карлсон!

:3d_030:

А за слънчевата батерия на шапката ще плащам всеки месец данък, такса отчитане, такса консумация, такса амортизация, такса модизация, такса периодизация и такса абсурдизация!

:3d_080:

В шапката ще си монтирам паница с кълнове, ама позволени, за които също ще плащам, но си загубих някъде справочника и не мога да се сетя за всички такси.

:3d_131:

Плюс сборна такса от няколко такси - висок процент от всичко, да не страдат горките монополисти.

:3d_126:

Дори да приемат това абсурдно решение, то ще бъде оспорено, защото има много слаби места - няма живот за него.

:3d_016:

Не може тихомълком по терлички да се решава съдбата на милиони.

:3d_149:

Те и подправките са билки. Пригответе се да ядете безвкусни манджи.

:3d_008:

А-а, не! Всички ще станем дилъри. Няма да ни вкарат зад решетките заради една доза джоджен, я!

:3d_070:

От мене мерудията, защото /както знаете/ слагам на всяка манджа мерудия!

:3d_017:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...