Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Забраняват билките в ЕС


Recommended Posts

За съжаление си прав(а) Канел. Точно такава е процедурата.

Диана Илиева: Абсолютно си права. Билките се водят хранителни добавки и са в юрисдикцията на Закона за храните. Но точно това е идеята на Директивата - да преминат към закона за лекарствените средства( закона за лекарствените продукти в хуманната медицина).

Най-интересното в цялата ситуация, че директивата е имплементирана в българското законодателство още през 2008 г. (измененията в закона които засягат директивата са обнародвани в ДВ, бр. 71 от 2008 г.), а именно:

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 2008 г., в сила от 12.08.2008 г.) Лекарствен продукт в хуманната медицина е:

1. всяко вещество или комбинация от вещества, представени като притежаващи свойства за лечение или профилактика на заболявания при хора, или

2. всяко вещество или комбинация от вещества, които могат да бъдат използвани или прилагани на хора с цел:

а) възстановяване, коригиране или промяна на физиологични функции чрез фармакологично, имунологично или метаболитно действие, или

б) поставяне на медицинска диагноза.

(2) Вещество е всяка материя, чийто произход може да бъде:

...

3. растителен (микроорганизми, растения, части от растения, растителни екстракти, секрети и други);

...

Тук можете да прочетете целия закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Чл.37 до чл.41 включително са най-интересни.

Как може от прес-службата на Министерство на здравеопазването да казват, че билките не са лекарства, като дори и в българските закони е ясно регламентирано. Изпълнителната агенция по лекарствата се явява регулаторен орган според закона, но те нямат процедура за регистрация на растителен лекарствен продукт. От цялата работа излиза, че Министерство на здравеопазването не знаят собствените си закони, изпълнителната агенция по лекарствата не си върши работата, а БТВ ни хвърля прах в очите. Дано не съм прав.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да повярвам в САЩ, меката на пазарната икономика и конкуренцията, да има такова нещо.

А от бюрокрация вече ми се повръща. Както и това, че ЕС все повече се превръща в подобие на ЦК на Политбюро.

Даам, точно на това приличат, а и точно по подобие на комунистическите режими така се и наричат: Комисари!?... :thumb down:

Канел, май не си гледал поне един от многото документални филми на Майкъл Мур...тогава би повярвал.

В сравнение с Пряката демокрация в Швейцария, буржоазна, капиталистическа Европа и Америка с тяхната огромна, но узаконена корупция под благовидното название Лобизъм, изглежда безнадеждно ретроградна и вредна за гражданите си...

Линк към коментар
Share on other sites

"Информация за тях ще се дава само ако са легализирани като лекарства"

(от репортажа на БТВ)

Моля? И тези хора се наричат европейци...

Явно наистина са планирали затъмнение. Но не разбирам, как могат да твърдят, че имат имат правото да крият информацията от хората... и то за растенията, които са били използвани векове наред.

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление си прав(а) Канел. Точно такава е процедурата.

Диана Илиева: Абсолютно си права. Билките се водят хранителни добавки и са в юрисдикцията на Закона за храните. Но точно това е идеята на Директивата - да преминат към закона за лекарствените средства( закона за лекарствените продукти в хуманната медицина).

Най-интересното в цялата ситуация, че директивата е имплементирана в българското законодателство още през 2008 г. (измененията в закона които засягат директивата са обнародвани в ДВ, бр. 71 от 2008 г.), а именно:

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 2008 г., в сила от 12.08.2008 г.) Лекарствен продукт в хуманната медицина е:

1. всяко вещество или комбинация от вещества, представени като притежаващи свойства за лечение или профилактика на заболявания при хора, или

2. всяко вещество или комбинация от вещества, които могат да бъдат използвани или прилагани на хора с цел:

а) възстановяване, коригиране или промяна на физиологични функции чрез фармакологично, имунологично или метаболитно действие, или

б) поставяне на медицинска диагноза.

(2) Вещество е всяка материя, чийто произход може да бъде:

...

3. растителен (микроорганизми, растения, части от растения, растителни екстракти, секрети и други);

...

Тук можете да прочетете целия закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Чл.37 до чл.41 включително са най-интересни.

Как може от прес-службата на Министерство на здравеопазването да казват, че билките не са лекарства, като дори и в българските закони е ясно регламентирано. Изпълнителната агенция по лекарствата се явява регулаторен орган според закона, но те нямат процедура за регистрация на растителен лекарствен продукт. От цялата работа излиза, че Министерство на здравеопазването не знаят собствените си закони, изпълнителната агенция по лекарствата не си върши работата, а БТВ ни хвърля прах в очите. Дано не съм прав.

Да, не си прав в случая.

Аз не видях да има идея да се вкарат билките към лекарствените средства.

Законът, който цитираш, регламентира какво може да бъде лекарствен продукт, но не и обратното. Така, както ти тълкуваш закона, то билките ще са най-малкия ни проблем; по-големият щеше да е, че всички ние просто нямаше да можем да се храним с нищо, защото по твоята логика всичко може да се счете за лекарство и докато не е регистрирано като такова, сакън, не може да се продава :) . Е, очевидно не е такава логиката.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, наистина може и да не става въпрос за билките. Сигурно имат предвид плодовете и зеленчуците. Но да продължим с фактите. Ако си прочела директивата от 2004 значи си забелязала, че като регулаторен орган се създава Комитет по растителни лекарствени продукти, който е подчинен на Европейската агенция за оценяване на лекарствените продукти.

Ето и страницата на комитета: http://www.ema.europ...jsenabled=false

Както виждаш всички билки са там по азбучен ред с латинските им наименования. Няма плодове и зеленчуци. Защо ли са там след като са хранителни добавки. Защото въпросната директива точно това урежда.

За всички билки има по няколко документа за оценка на билката. Можеш да видиш датите на документите. Вижда се самия комитет колко много работа е свършил за тия 7 години. Може да се предположи колко много пари са налети в тоя комитет. И след като вече знаеш всичко това, което и аз знам. Не си ли мислиш че ни хвърлят прах в очите.

Продължавайте да подписвате петицията.

Редактирано от selibium
Линк към коментар
Share on other sites

По БНТ цитираха държавен орган, че мерките се отнасят само за препарати от билки, а не за самите билки.

Абе я кажете откъде да си купя пелин бран наистина по време на цъфтеж, т.е. с цветовете да е? Не се намира?!

Линк към коментар
Share on other sites

Диана Илиева

.............................................................

Да, не си прав в случая.

Аз не видях да има идея да се вкарат билките към лекарствените средства.

........................................................................................

Когато нещо ни изглежда абсурдно и без идея......... всъщност зад това се крият нечии огромни икономически интереси.

Линк към коментар
Share on other sites

До 2 бона глоба за търговия с билки без тапия

Глоба от 100 до 2000 лв. или имуществена санкция от 300 до 3000 лв. ще се налага на физически и юридически лица, които нарушават забраната да продават, изкупуват и превозват билки без издадено разрешително.

Това предвиждат приети на второ четене от парламента промени в Закона за лечебните растения.

Депутатите определиха долна граница от 500 лв. на глобата за този, който в нарушение събира, изкупува, извършва първична обработка и търговия с билки от лечебни растения. Максималната санкция остава до 3000 лв.

Позволителното ще се издава от директора на държавното горско стопанство, когато билките са в горска територия – държавна собственост, или от кмета на общината.

Ако лечебните растения са в земя от поземления фонд – частна собственост, документът се издава от собственика или арендатора.

изт.

Ще купуваме билките на по-високи цени,но гаранция за техния произход и качество едва ли ще имаме.

Както винаги потребителите ще са потърпевши,а този,който има интерес от тези реформи ще си напълни джоба.:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

" Ще купуваме билките на по-високи цени,но гаранция за техния произход и качество едва ли ще имаме.

Както винаги потребителите ще са потърпевши,а този,който има интерес от тези реформи ще си напълни джоба.:feel happy: " И аз това имах предвид,като писах,че нещата не вървят на добре,но някои го взеха за черногледство,казаха - "Няма страшно,всичко е под контрол".Майка ми от години си бере сама някои билки в полето и планината.Какво ли трябва да очакваме според новите разпоредби?

Линк към коментар
Share on other sites

Нищо друго не ни остава,Илен,освен да бракониерстваме разумно :), за да си набавим качествени билки,или както винаги да се примирим и да купуваме,чакайки следващия ценови удар.:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност от това, което е написано в статията, не става ясно има ли човек право поне да бере билки или не. Ако бере билки, може да го обвинят, че иска да ги продава и да му искат разрешително, така ли излиза? Освен това излиза, че в онова предаване много успешно са излъгали, като са казали, че се забранява само продажбата на лекарства от билки, но не и на самите билки?

А това за разумното бракониерстване не съм сигурен дали ще може да стане - може и да се скрият полицаите другаде, но 500 лева глоба си е достатъчно добра мотивация да изпълнят планините и полята...

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

Хайде да ми кажат тия от ЕС отварата от лайка напитка ли е или лекарство?! Мащерката, дето я слагам в лещата и боба, подправка ли е или лекарство?! Хайде де! Намерили се умници! <_<

Искам да видя кой ще ми забрани да си бера билки или да ги отглеждам в къщи. Имам един чужбински лекар, дето се беше засилил да ми предписва таблетки с екстрат от жълт кантарион, а пък аз му казвам "Докторе, това е минало през лаборатория, а аз си имам жълт кантарион в двора и много успешно си правя тинктура с него. Просто го накисвам в домашна ракия и готово.“ :whistling: Няма да пълня джобовете на фармацевтичната индустрия, та каквото ще да става.

А това, дето смятат, да използуват отделни съставки на на билките за да правят таблетки, не става, защото билката за да лекува, трябва да се използува цялостно. Екстрактите на отделни химически съставки, дето ги вадят, нямат ефект, колкото растението или част от него цялостно, в смисъл не раздробено химически. Така съм чувала и ми изглежда достоверно. Да не говорим че билката, трябва да е расла в същия регион, където живеем, но това е вече по-трудно изпълнимо условие.

Линк към коментар
Share on other sites

Д-р Петър Димков: Ще прекратим вековна дейност, защото някой бюрократ в Брюксел е решил

20110323.uftvrclvav.jpg

Блитц, 23 март 2011г.

Потърсихме за коментар по скандалното решение на ЕС, касаещо билковите продукти, един от водещите специалисти у нас в тази сфера и внук на уникалния билкар и лечител Петър Димков - неговия внук д-р Петър Димков. Той продължи делото на дядо си, независимо че работи и като офталмолог в Александровска болница.

- Д-р Димков, как ще коментирате евродирективата?

- Имам негативно отношение към нея. Не мисля, че когато някой бюрократ в Брюксел кихне, ние в България трябва да се разболеем от грип. Дядо ми казваше, че българската и китайската природна медицина може да се поставят на едно от първите места в света. Сега по този начин се отрязва вековна традиция за природосъобразен живот у нас, българинът няма да може да ползва благата на собствената си територия, каквито са нашите билки. Много ми е неприятно, че се случва така. Само в моето семейство отива нахалост около 200-годишен труд в тази насока.

- Очаквате ли реално билковите продукти да изчезнат от рафтовете от 1 май?

- Ще бъде много жалко, ако това стане. Не знам защо една Англия може да отмени прилагането на директивата там, а ние да не можем! Откакто сме членове на ЕС, страната ни получава повече рестрикции от съюза, отколкото преимущества. Когато става дума за забрана на ЕС, ние в България първи я приемаме. Самото решение на ЕС ми намирисва на проява на лобистки интереси. Природната медицина подкопава печалбите на фармацевтичните фирми и те решиха да променят това.

- Вие знаехте ли за това решение на ЕС?

- И до днес няма информация за новата процедура на ЕС, свързана с пререгистрацията на продуктите. Всичко е обвито в мъгла и в един момент ще се окаже, че трябва да прекратим вековна дейност, защото някой бюрократ в Брюксел е решил така?!

Линк към коментар
Share on other sites

Европейската комисия забранява билките!

20110325.mlrmwmbgss.jpg

Блитц, 25 март 2011г.

Това е краят на природната медицина, а ударът е пазен в тайна, твърдят билкари и търговци

Разбрахме, че от 1 май 2011 г. стотици здравословни природни препарати на основата на билки и други естествени източници трябва фактически да бъдат забранени за свободна продажба в Европа. Най-меко казано, действията на Европейската комисия започват да стават все по-неадекватни, смятат специалистите.

А търговци и производители на лекарства у нас, както и Съюзът на билкарите в България не са били навременно информирани за наличието й и в резултат на това не са успели да се възползват от 7-годишния гратисен период, предвиден за регистрация на билки и техни продукти.

Всъщност Европейската директива за традиционните растителни лекарствени продукти (THMPD) е приета още през март 2004 г.

и налага нови правила и норми за използването на билкови продукти, които са свободно търгувани в продължение на стотици години. Тя изисква всички билкови продукти да се подложат на същия вид процедура както фармацевтичните. Това е сериозно нарушение на правото на всеки човек за предотвратяване и лечение на заболявания по начин, който той намери за добре.

През изминалите 7 години, които бяха гратисни, е трябвало фирмите да се подготвят за тази нова регистрация. От 27 членки на ЕС само няколко фирми в Европа са успели да регистрират билкови лекарства. Повече от 18 страни от ЕС изобщо не са се докоснали до тази процедура заради техните по-слаби пазари и натиска на световната фармацевтика.

Директивата на ЕС противоречи на други директиви, които подкрепяха екологичното производство на лечебни растения, за които ЕС хвърли огромни пари

Някои наши производители се хванаха да оживят Балкана, Родопите, Рила, положиха огромни усилия, посяха многогодишни растения, проучиха методите за отглеждане, въведоха цялата научна документация и сега се оказва, че няма на кого да продават. За 11 години досега по новата система са легализирани 37 препарата от растения – това е 1 процент от всички лечебни растения, които се използват за фитотерапия. Значи нужни са още 990 години, за да може цялата флора, която се използва, да се върне отново по аптеките и дрогериите.

Умело прикрита като въпрос на "обществената сигурност", тази директива не е нищо повече от опит Голямата Фарма да унищожи конкуренцията,

защото сумата от 95 хил. евро или 140 хил. евро за лицензиране на билка или биодобавка е по силите само на големите фармацевтични компании и според някои експерти волю или неволю тази дискриминационна директива ще бъде в интерес главно на Биг Фарма. С влизането си в сила евродирективата ще спре достъпа на стотици хиляди, а може би милиони пациенти на фитотерапията и природолечението до билките и препаратите им.

Това предизвика недоволството на много хора от цяла Европа. Вече повече от седмица коментарите и у нас не спират. Евродепутатите ни обещават, че “може да се намери вратичка, тъй като директивата дава възможност на законодателството на всяка страна да реши въпроса според собствените си нужди”. Интересно къде бяха всички те през тези седем години?

Сама ще си ги събирам, но няма да мина на лекарства

Постоянно растящата цена на лекарствата съвсем не е за пренебрегване. Много от тях са просто непосилни за обикновените хора като мен, затова залагам предимно на хранителните добавки. Чрез тях поддържам в добър вид имунната си система. Естествено, без лекари не може, но към тях прибягвам само в извънредни случаи. Още повече че вече много лекарства са само с лекарски рецепти - нещо, свързано със загуба на време и висене пред лекарския кабинет. Това ме кара да минавам все повече на хранителни добавки. Ако ги забранят и тях ги няма на пазара, ако забранят и продажбата на билки, ще бъда принудена сама да си ги събирам и приготвям, но категорично нямам намерение да минавам на лекарства.

76-годишната Гинка ВАСИЛЕВА, София

Емил Елмазов, председател на Съюза на билкарите в България: Фармацевтичните гиганти убиват природната медицина

Нашите евродепутати подписват едно опустошаване и обезлюдяване на Балкана. Подписват едно ликвидиране на екологични производства, ликвидиране на почти всички дрогерии, ликвидиране на свободния избор човек да се лекува с това, което иска. Подписват едно противостоене срещу природата, вместо да подкрепят съгласието с нея. Ето с това ние не сме съгласни. Сега за да се използва, всяка една билка трябва да мине през сложна, скъпа и бавна процедура по регистрация и това е по силите само на 1-2 фирми. Освен това тя нарушава правата на самоопределение на всеки европейски гражданин по отношение на грижата за своето здраве.

Затова и достъпът до тези продукти, които традиционно са се използвали свободно, трябва да продължи безпроблемно.

Защо е това засилено желание да се отрича нещо, което е нужно на хората?

Конкуренцията в наше време доби уродлива форма. Да цитираме Пако Рабан - „конкуренция, надпревара, рентабилност – това са ценностите днес” и ”Развиваме се в свят на акули, на ловци на премии или на глави и див холдинг. Всички удари са позволени и този, който няма душата на убиец, е осъден на провал”.

Редно е да се запитаме защо е това засилено желание да се отрича нещо, което е нужно на хората, а лекарствата не могат да го осигурят! Причините са доста, но основни са няколко - конкуренцията между фармацевтиката и производителите на хранителни добавки, малкото средства, отделяни от по-малки фирми за контрол на качеството, внасяне на продукти без нужните сертификати (незаконно) от дребни производители.

Първата и най-важна причина е, че хранителните добавки осезаемо се намесват на пазара и изместват лекарствата, а това от гледна точка на фармацевтичната промишленост е недопустимо. Но все повече хора разбират, че тези хранителни добавки не лекуват хората, а ги оздравяват, като им дават онова, което нито въздуха, който дишаме, нито храната, която използваме, нито средата, в която живеем, не могат да ни дадат – с други думи, засилват имунитета, за да може организмът сам да се справи с проблемите.

инж. Владимир ХЛИБОВ, (дистрибутор на биологично активни продукти на китайската корпорация ”Тянши”)

Линк към коментар
Share on other sites

До 2 бона глоба за търговия с билки без тапия

Глоба от 100 до 2000 лв. или имуществена санкция от 300 до 3000 лв. ще се налага на физически и юридически лица, които нарушават забраната да продават, изкупуват и превозват билки без издадено разрешително.

Само да се уверя, че съм разбрала правилно.... ще бъде незаконно за обикновените хора да събират билки от полетата за лична употреба?? :unsure:

Значи не забраняват само свободната продажба, но и народната медицина като цяло? Никога не съм предполагала, че ще стигнат до толкова далеч.

Линк към коментар
Share on other sites

Точно това се опитвам да кажа.

Сама ще си ги събирам, но няма да мина на лекарства

Постоянно растящата цена на лекарствата съвсем не е за пренебрегване. Много от тях са просто непосилни за обикновените хора като мен, затова залагам предимно на хранителните добавки. Чрез тях поддържам в добър вид имунната си система. Естествено, без лекари не може, но към тях прибягвам само в извънредни случаи. Още повече че вече много лекарства са само с лекарски рецепти - нещо, свързано със загуба на време и висене пред лекарския кабинет. Това ме кара да минавам все повече на хранителни добавки. Ако ги забранят и тях ги няма на пазара, ако забранят и продажбата на билки, ще бъда принудена сама да си ги събирам и приготвям, но категорично нямам намерение да минавам на лекарства.

76-годишната Гинка ВАСИЛЕВА, София

Г-жа Василева трябва да я предупредя, че така и не се разбира - а може би и това е част от идеята - дали, ако човек събира в гората няма също да бъде глобяван, защото така ги "превозва". Ако си ги сади, то не съм сигурен дали няма да трябва да докаже, че ги сади наистина само за себе си и не дава на никой друг (не знам дали това означава, че не трябва да даваме и на семейството си, интересно:) ), което ще му е малко трудно да докаже, та може вместо "невинен до доказване на противното", след няколко години да кажат, че е "виновен, до доказване на противното", ако не го кажат още сега (може би не се разясняват тези последни детайли, за да се опитат, ако може, да не вдигат още пара до след 1 месец). В крайна сметка, човекът, който сади канабис, според закона е в нарушение. Забранена е продажбата на канабис, а ако нещата стигнат там, накъде някои са ги насочили, ще бъде скоро забранена и продажбата на билки. Вадете си изводите за това какви ще бъдат последствията за човека, който сади или бере билки.

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

До 2 бона глоба за търговия с билки без тапия

Глоба от 100 до 2000 лв. или имуществена санкция от 300 до 3000 лв. ще се налага на физически и юридически лица, които нарушават забраната да продават, изкупуват и превозват билки без издадено разрешително.

Това предвиждат приети на второ четене от парламента промени в Закона за лечебните растения.

Депутатите определиха долна граница от 500 лв. на глобата за този, който в нарушение събира, изкупува, извършва първична обработка и търговия с билки от лечебни растения. Максималната санкция остава до 3000 лв.

Позволителното ще се издава от директора на държавното горско стопанство, когато билките са в горска територия – държавна собственост, или от кмета на общината.

Ако лечебните растения са в земя от поземления фонд – частна собственост, документът се издава от собственика или арендатора.

изт.

Ще купуваме билките на по-високи цени,но гаранция за техния произход и качество едва ли ще имаме.

Както винаги потребителите ще са потърпевши,а този,който има интерес от тези реформи ще си напълни джоба.60.gif

Че тя тази статия въобще няма връзка с възпросната ЕО-директива, която коментирахме.

И това и до сега си беше така - просто държавата иска да има поне минимален контрол върху събирането на билки и има защо. Лично съм виждала как нашите мургави сънародници събират билки - вместо да режат с ножици или ножове стръковете, те буквално ги отскубват и през ум не им минава, че на следващата година няма да има какво да берат. И забелязахте ли, колко лесно може да се сдобиете с такова разрешение за бране, транспортиране и т.н. - значи всеки кмет, горски или собственик/арендатор на насаждението издава заветната бележка - брей, много страшно :) . Пък някои от билките, като пиринския чай примерно и в момента е забранено да се берат, а в търговската мрежа има дрога от пирински чай само от култивирани растения.

И под транспортиране как можа да ви хрумне, че се отнася за набран един букет от жълт кантарион примерно?!? Аз като чуя транспортиране веднага се сещам за камион.

Хайде стига с излишното плашене.

И има ли директива кое да се тълкува, че е подправка, кое се употребява за напитка както кафе, така и чай и кое е билка?!? По тази логика и дренките примерно също са билка, ябълките заради пектина също и т.н.

За мен всички четящи и тълкуващи директивата не се съобразяват с това, че тя се отнася за производство на лекарствени средства. Представяте ли си, ако вашата логика на тълкуване на нещата е правилна, как бизнеса на фирми от типа на българската Биопрограма например, както и чуждестранните Липтън, Пикуик и т.н. ще рухне отведнъж след месец. Ами или те са много гламави, че цели 7 години спят и не се погрижват за бизнеса си, или вие не тълкувате правилно. Това е.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Абе мургавите събратя направо секат липите, за да им е по-лесно.

И пак да! Отнася се директивата за лекарствените средства, както и официално бе потвърдено.

Линк към коментар
Share on other sites

В цялата директива се говори за растителен лекарствен продукт и за това сте си помислили че това не засяга билките. Може би сте чели директивата през ред за да не видите дефинициите на понятията. Цитирам:

"29. традиционен растителен лекарствен продукт: растителен лекарствен продукт, който отговаря на условията, определени в член 16а, параграф 1;

30. растителен лекарствен продукт: лекарствен продукт, състоящ се изключително от едно или няколко растителни вещества или от един или повече растителни препарати, или от едно или няколко такива растителни вещества в комбинация с един или повече растителни препарати като активни вещества;

31. растителни вещества: съвкупността от цели растения, растения на части или отрязани растения, части от растения, водорасли, гъби, лишеи, предимно в непреработено състояние, обикновено изсушени но понякога в прясно състояние. Някои ексудати, които не са преминали през специална обработка, също се смятат за растителни субстанции. Растителните субстанции се определят прецизно в зависимост от използваната част на растението и ботаническото наименование съгласно системата с използване на две думи (род, вид, разновидност и автор);

32. растителни препарати: препаратите, получавани чрез подлагане на растителни вещества на обработка, като например екстракция, дестилация, изцеждане, фракциониране, пречистване, концентриране или ферментиране. Те включват стритите на прах растителни субстанции, тинктурите, екстрактите, етеричните масла, соковете, получени чрез пресоване и обработените ексудати."

текста на цялата директива: http://eur-lex.europ...04L0024:BG:HTML

И след като вече имаме дефиниции на понятията пак прочетете директивата и ще разберете защо е целия този шум и мъгла. Наистина е хубаво "да се чете, да се знае, да се използва информацията по правилния начин, не да се манипулира и без това лесно манипулируемият български народ."(в кавички защото цитирам мнението на Мона)

Mного важно пояснение.

Всичко става ясно!

Сега билките стават хранителни добавки, след някой ден - ще им наслагат Е-та и глутамат..

После ако случайно се докаже статистически, че има вредни компоненти и регистрирани натравяния,... кой вид бъз в каква форма бе отровен, проблеми с очанката, татул, магарешки бодил.. лелеее...

Само с едно малко йезуитско извъртане на определенията тук-таме из законите (което става тихомълком в заключителни и допълнителни разпоредби на други закони или наредби) много неща могат да бъдат забранени.

И така в името на народното здраве, щастливите потребители ще може да закупуват само фабрични лекарства.

Бъдете бдителни и мислете като шахматисти...

(И параноята, и розовият оптимизъм са много опасни)

Линк към коментар
Share on other sites

И забелязахте ли, колко лесно може да се сдобиете с такова разрешение за бране, транспортиране и т.н. - значи всеки кмет, горски или собственик/арендатор на насаждението издава заветната бележка - брей, много страшно :) . Пък някои от билките, като пиринския чай примерно и в момента е забранено да се берат, а в търговската мрежа има дрога от пирински чай само от култивирани растения.

И под транспортиране как можа да ви хрумне, че се отнася за набран един букет от жълт кантарион примерно?!? Аз като чуя транспортиране веднага се сещам за камион.

Хайде стига с излишното плашене.

И има ли директива кое да се тълкува, че е подправка, кое се употребява за напитка както кафе, така и чай и кое е билка?!? По тази логика и дренките примерно също са билка, ябълките заради пектина също и т.н.

За мен всички четящи и тълкуващи директивата не се съобразяват с това, че тя се отнася за производство на лекарствени средства. Представяте ли си, ако вашата логика на тълкуване на нещата е правилна, как бизнеса на фирми от типа на българската Биопрограма например, както и чуждестранните Липтън, Пикуик и т.н. ще рухне отведнъж след месец. Ами или те са много гламави, че цели 7 години спят и не се погрижват за бизнеса си, или вие не тълкувате правилно. Това е.

Не твърдя, че съм наясно с нещата, само че така, както е дадена информацията, не става ясно колко наистина е сериозно положението. Може и да си права, но първо, би било добре да го чуя от другаде, а второ, да се провали бизнеса на много малки компании и да се пратят половината баби в държавата от кварталната аптека до поляна някъде в планината не е малко постижение. И почти сигурно тези баби няма да отидат там, или поне ще ходят там рядко.

Дъгата: :thumbsup2: и ако искаш, 1.D4...

Ето още една статия. Тук има две нови понятия - "генетичен материал" и "билкозаготвител - юридическо лице". Така и не се наемам да кажа какво означават точно. Все пак, ако и директивата от Евросъюза се приеме, тогава не следва ли, че такива разрешителни ще се издават само на хора, които са платили патент? http://www.btv.bg/ne...a_na_bilki.html

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

Интересна тема. Но мисля, че нещата се приемат малко едностранно.

Англичаните били направили еди-какво си, да направили са, но при тях алтернативната медицина е на малко по-висооко ниво откъм изисквания за това кой може / не може да практикува. А при нас с голяма част от прилагащите я нещата не са така. Някои са си чисти шарлатани, но това е друга тема. От разговора с внука на Димков не останах с впечатление, че е много притеснен. Поне не толкова, колкото няколко от писалите. :)

Познавам един от най-големите БГ производители на билки и билкови чаеве. Ами и той не е притеснен. Защото всичките му продукти са минали сертификация по ISO. Когато получаваше сертификацията един чужбински доктор, сертифициран специалист, дойде тук, водиха го по всичките бази, където се отглеждат и събират билки и той взимаше проби. Хоп с GPS координатите за да се знае точното място, взема се проба от почвата на определени дълбочини и се изследва в специализирана лаборатория за една камара неща. И ако отговаря на определени условия може да се гледат билки на това място. Ако не – съжаляваме. Самите изследвания могат да покажат кога е събирана една билка, как е изсушена и как е съхранявана. Много важен момент за да ни е от полза. То лечението с билки не е само да си забъркаш някаква смес. После периодически, за да се запази сертификацията, се правят проверки, защото явно има гяволета хора и могат да се правят шашми. Та при проверките за една партида не трябва да се губи и килограм, иначе лошо. Не става дума за 100 -200 килограма, а тонове. Имало е случаи за 5 кг да се притесняват къде се е объркало нещо. Обяснявам много елементарно, но има хора, които май виждат размахан червен флаг и са се юрнали, без флага да е за нас. Купувам си хранителни добавки, билки и чайеве само на тази фирма, защото знам какво купувам. И не е скъпо, забележете. И със сигурност няма да се купуват на по-високи цени, както по-нагоре някой е написал. Та този доктор казал, че изключая района около КЦМ-то България е уникално чиста.

Дали трябва да се контролира кой и как ни лекува с билки? ДА! Категорично. Но хора като внука на Димков, които са стъпили на нещо за да ни лекуват. Защото една лекарка, която прилагаше корейска терапия ми забърка смес от петнайсетина билки. Когато помолих моя познат да ми я приготвят той ми каза, че не може така. Всяка билка има и странични ефекти и затова не се мешат по толкова много. Просто докторката не е фитотерапевт за да знае това. И беше прав. На 4 ден престанах да пия сместта, защото започнах така да кашлям, че състоянието ми се влоши. Погледнете рецептите на Учителя – някъде да виждате по много? Той лекува съвсем простичко. При Димков нещата са на по-високо ниво, но той е стъпил освен на традиционната ни медицина и на знание, което му е било дадено.

Диана много точно е дала примера със събирането на билки и начина по който трябва да се прави. В темата за билките и имуностимулаторите съм писала за Златния корен. Уникално растение, но защитено. Ако не се прибира както и когато трябва ами просто няма да го има. Българският Златен корен се прилага под формата на спиртен извлек, а събирането му става на специално разработени терени, защото държавните се пазят и брането в тях става при определени условия. Та в тоя ред на мислене може би трябва да подкрепим опазването на природата ни.

Сега за добавките или билките, които се предлагат под формата на добавки. По-горе се споменава European Medicines Agency (EMEA) като някакво зло. Ами ползвала съм техни заключения за да получа инфо по интересуващи ме въпроси. И за много неща съм съгласна с тях. Например ехинацеята. Май и за нея сложих инфо, не ми се ровят темите сега, но именно от публикациите на ЕМЕА разбрах как е най-правилно да се пие. Защото ако слушате ТВ реклама всеки божи ден трябва да започвате с капсула ехинацея. Но не е така. Според ЕМЕА, базирайки се на подадената от специалисти, занимаващи се с билки (отглеждане и лечение с тях) от повечето европейски страни (в това число има и българи, мисля 3 или 4); осланяйки се на трдиционната билкова медицина и опита в съответните страни, след като са направени съответните изследвания, се препоръчва: Не трябва да се използва за повече от 10 дни, забранява се използването на деца под 1-годишна възраст, тъй като е възможен нежелан ефект върху имунната система, не се препоръчва използването от деца между 1 и 12-годишна възраст, тъй като ефикасността му не е достатъчно документирана, не се препоръчва за използване при бременност и кърмене поради липса на достатъчно данни. Данните не са от фармацевтите, моля, а от традиционната медицина. Ще допълня, че специално за ехинацеята данните са главно от Германия, тъй като там се отглежда от години заради хомеопатията.

Стигам до другия звънец, който някой раздрънка, че скоро ще забранят и хомеопатията. Мислете малко хора, тя официално е призната от СЗО и за да я прилагаш трябва да си доктор или да си завършил съответната форма на обучение. И май не става въпрос за седмица - две. Тука пак опираме до проблема кой може / не може да я прилага. Защото на мен ми препоръчаха лечение с две хомеопатични лекарства, а класическата хомеопатия не позволява това.

Не искам да се спирам на такива като д-р Тошков, който лекува с билковите си таблети всичко, и академик Хлебаров, който ни обещава безсмъртие с Елексирите си. Те плачат за санкции, защото подвеждат хората.

Някой беше писал, че ако си гледам билки в градината щели да ме арестуват. Моля ви, глупости на търкалета, в градината се гледат растения, а ако те имат лечебни свойства - ами да докажат, аз да не съм доктор та да знам. Освен това обичааам да готвя с подправки, какво ще ми забранят да готвя? Така че зависи на кои свойства на растанието се набляга - болшинството растения, които използваме за лечение се прилагат и в кулинарията. ;)

И се връщам в началото на поста си. Англичаните направили еди-какво си. Да, но те са помислили върху част от тези проблеми и са ги решили. А ние само мрънкаме, че това или онова забранявали. Ако ставаше само с билки и елексири... нямаше да има духовни учители, които да ни учат, че за да сме здрави, трябва сами да се грижим заздравето си, започвайки от помислите си и начина на живот. Лечебните растения са една патерица , на която да се подпреш, докато се пооправиш. Но ако не се промени човек вътрешно, болестта пак идва.

Бъдете здрави!

Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

Емил Елмазов: Бигфарма се разпищоли!

20110321.xmrigitedg.jpg

От 1 май може да изчезнат от аптеките билковите препарати, които попадат в категорията на лекарства

Чиновниците в Европейския съюз всекидневно бълват какви ли не директиви, програми и забрани, които касаят живота на всички европейци, включително и нашия. Така преди 11 години в ЕС се захващат с билковите продукти, които трябва да се пререгистрират, ако съдържат повече от една билка, като лекарство, за да се продават легално в аптеки и дрогерии, както досега. Тази процедура обаче струва около 200 000 лв. за регистрацията на един продукт, отнема 4 години и е абсолютно безсмислена. Новото изискване влиза в сила от 1 май т.г. и реално заплашва природните продукти да изчезнат от аптеките, ако директивата не отпадне. От всичко това ще спечелят фармацевтичните гиганти. Повече за наболелия проблем разказа Емил Елмазов, чл.-кор. на Международната академия по информатизация в Москва и председател на Съюза на билкарите в България.

- Г-н Елмазов, кога разбрахте за евродирективата, която ще забрани продажбата на билкови продукти, нерегистрирани като лекарства?

- Тази евродиректива е от 2001г. С нея се прехвърлиха билките от помощно средство, за каквото се водеха дотогава, към квалификацията лекарства. През 2004 г. обаче всичко, производно от билки - сиропи, добавки, таблетки, беше пъхнато под шапката на лекарствата. Това стана отново с решение на ЕС. Имаше 7 години гратисен период, през който производители на билкови продукти трябваше да извършат пререгистрацията им като лекарства, за да могат да ги продават в аптеките и дрогериите. Този срок изтича на 1 май т.г., а ние изобщо не знаехме за тази директива допреди няколко месеца.

- Сега вече знаете, но какво може да се направи от страна на производителите на билкови продукти, като вас?

- С времето започнахме да осъзнаваме колко невъзможно е да се направи новата регистрация на продуктите от малка фирма, не само в България, а и по света. Сега, за да се регистрира един продукт, трябва да се извадят около 40 документа. Започна да се оказва, че и големите фирми се затрудняват в това. Необходими са около 200 000 лв. за регистрацията само на един билков продукт.

Искат се фармакологични и клинични изследвания,

които трябва да организирате и платите. След това тези документи трябва да се заявят в българския орган, който се занимава с това, те да ги преведат в Брюксел, оттам да отидат в Комитета по растителните лекарствени средства. Така се видяха реалните цели от тази евродиректива. А те са ясни от самата нея - там се казва, че тази директива се прави в интерес на здравето на европейските граждани, но не бива да възпрепятства развитието на фармацевтичната промишленост. Т.е. няма конкретна забрана за продажба на билкови продукти, а хитро и тежко оскъпяване на цялата процедура по регистрацията им.

- Как реагираха на това други европейски държави?

- В Англия успяха да регистрират само 90 билкови продукта от растителен произход. Не ги бъркайте с хранителните добавки - те са нещо отделно. Една мащерка например може да се представи като чай и да се продава в магазините. Ако обаче напишете, че това растение лекува безсъние - вече се води лекарствено средство и трябва да се премине цялата тази процедура, за която ви казах. На хранителните добавки, независимо какви билки съдържат, не може да се напише никаква здравна насоченост. Най-много може да се напише, че благоприятства бодростта, но не и имунната система например. На хранителните добавки не може да се напише дори действащото активно вещество, както е при лекарствата. За да го напишеш - трябва да минеш въпросната процедура.

Немските фирми регистрираха само 72 билкови лекарства, опитвайки се да изпълнят тази директива на ЕС. 18 евространи изобщо не посегнаха към такава регистрация. Стана ясно, че

само 1% от билковите продукти на Европа

са реализирани по новата процедура за 10 години. Така на европееца му се отнема правото да избира - природна медицина или фармацевтично производство - той ще трябва да посегне към второто. Тук става дума за загробване на природната медицина, за да може всичко да бъде оскъпено 10 пъти и да мине през големите фармацевтични гиганти. Това не може да е направено току-така, само водени от грижата за здравето на европееца. Ограничават се възможностите на потребителя. В последните години се извършиха редица международни акции, които се наричаха луда крава, птичи грип, свински грип и т.н. Това показва, че като се даде възможност на Биг фарма да се разпищоли, тя го прави без никакво чувство за мярка. Ето, стига се дотам, че ако сме имали един сироп от босилек за кашлица, с добавка от мащерка, ще трябва от 1 май да го снемем от рафта на аптеката, да започнат нови клинични изпитания и да мине цялата процедура, за която ви говорих. Това ще отнеме 4 години, ще струва 200 000 лв., продуктът ще се оскъпи 20 пъти и пак да се продава същият сироп за кашлица.

- Ще изчезнат ли билковите продукти от аптеките у нас след 1 май?

- Това е залегнало и в нашето законодателство. Най-вероятно контролните органи ще минават по аптеките и ще

хвърлят в чувала всичко, което не е регистрирано

по новата директива. Ние, като производители, ще се “скрием” зад хранителните добавки, но там няма да можем да съобщим за нито едно здравно качество на нашите продукти. Някои от продуктите ще ги превърна в козметично мазило и ще напиша многоточие по отношение на това за какво помагат. Козметичните продукти са с техническа документация на фирмата, както и хранителните добавки. Производителят носи отговорност за това, което продава, но не може да се препоръча при даден здравен проблем.

Предполагам, че и други колеги ще потънат в т.нар. хранителни добавки и козметични средства. Мога да кажа, че билковите продукти, които са в категорията на лекарства, ще изчезнат от аптеките, ако европейската директива не отпадне. Ние ще продължим да се съпротивляваме и да се борим, защото природата е наша майка, не сме родени в лаборатория.

- България би могла да не синхронизира законодателството ни с европейското...

- Би могла, но това вече е направено. Англичаните успяха да спрат влизането в ход на евродирективата в тяхната страна. Ние също събираме подписи в интернет от 7 месеца насам. Тя ще бъде препратена към еврокомисията на здравето и при достатъчна активност ще се обърнем към нашите депутати и ще ги попитаме дали не биха се съобразили с дълбокия корен на природната медицина в България, с традициите у нас. Затова призовавам хората, ако не искат да имат по една торба хапчета, да се включат в това движение, което сме започнали. Сега Биг фарма решава всичко за нашето здраве. Те завидяха на оборота от хранителни добавки и природни продукти, и решиха да си го присвоят.

Едно интервю на Маргарита Благоева

Линк към коментар
Share on other sites

... Т.е. няма конкретна забрана за продажба на билкови продукти, а хитро и тежко оскъпяване на цялата процедура по регистрацията им. ...

... Една мащерка например може да се представи като чай и да се продава в магазините. Ако обаче напишете, че това растение лекува безсъние - вече се води лекарствено средство и трябва да се премине цялата тази процедура, за която ви казах. На хранителните добавки, независимо какви билки съдържат, не може да се напише никаква здравна насоченост. Най-много може да се напише, че благоприятства бодростта, но не и имунната система например. На хранителните добавки не може да се напише дори действащото активно вещество, както е при лекарствата. За да го напишеш - трябва да минеш въпросната процедура. ...

Едно интервю на Маргарита Благоева

Ахам! :rolleyes: Мисля, че този проблем може да се заобиколи. Информацията за лечебните свойства да не се указва на опаковката на билката, а да се продават в билкарницата книжки и брошурки с билкова информация, рецепти и т.н. И сега има много такива на книжния пазар. На опаковката се пише само името на билката и евентуално дали е био продукт, дата на брането или срок на годност.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Е, все пак никой не може да ни забрани да си ги берем и консумираме под някаква форма нали?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...