Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Забраняват билките в ЕС


Recommended Posts

Да се указва информация за лечебните свойства на билките е забранено. Билките като хранителни добавки се предполага че нямат такива. Има си наредби за правила за етикетиране на билките и там си е указано всичко, като едно от нещата е да не се пише за лечебните им свойства.

...

До 2 бона глоба за търговия с билки без тапия

....

Това не е новина. Има си го в закона за лечебните растения от преди повече от 10 години. Там си е указано и как се издават разрешителните за бране, както и таксите. Това си го има открай време.

" ... И има ли директива кое да се тълкува, че е подправка, кое се употребява за напитка както кафе, така и чай и кое е билка?!? По тази логика и дренките примерно също са билка, ябълките заради пектина също и т.н.... "

Някъде четох за обсъждане между комитета по храните и комитета по растителните лекарствени продукти, кое да стане лекарство и кое да остане подправка. До колкото разбрах билките които се използват като подправки ще си останат такива, но те са една изключително малка част от всички билки.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, все пак никой не може да ни забрани да си ги берем и консумираме под някаква форма нали?

Разбира се. :thumbsup1:

Да се указва информация за лечебните свойства на билките е забранено. Билките като хранителни добавки се предполага че нямат такива. Има си наредби за правила за етикетиране на билките и там си е указано всичко, като едно от нещата е да не се пише за лечебните им свойства.

Ясно, но нали книгите за билки не са забранени?:blink:

Линк към коментар
Share on other sites

451 градуса по Фаренхайт

451 градуса по Фаренхайт от научната фантастика, в мракобесието на 21-ви век в лицето на ЕС и неговите бюрократи!

Още през 1953 г Рей Бредбъри фантастично е прозрял какво мракобесие ни чака и далновидно ни е дал методите за съпротива

7811449.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Мдааа. Въпреки дадените обяснения, аргументи и т.н. от страна на Ася, Теодора, Аделаида, Божидар, забелязвам, че и в тази тема предпочитате вместо разума и здравомислието, да се плашите един друг какво чудо невиждано (в негативен аспект) чака света. Хубаво, оставям ви да си се вайкате.

Линк към коментар
Share on other sites

Мдааа. Въпреки дадените обяснения, аргументи и т.н. от страна на Ася, Теодора, Аделаида, Божидар, забелязвам, че и в тази тема предпочитате вместо разума и здравомислието, да се плашите един друг какво чудо невиждано (в негативен аспект) чака света. Хубаво, оставям ви да си се вайкате.

Диана, това е само първо опипване на почвата, и ако хората реагират "вакло", сиреч кажат - това не ме засяга, ще последват още и още ограничения, уж в името на нашето добро... а всъщност в интерес на: "Който плаща - поръчва музиката"!

Ама нали корупцията е забранена? ще кажете... забранена но не и отменена, всъщност официализирана под фарисейската маска на "Корпоративно лобиране" - и познай кое лоби е най-мощно?

Линк към коментар
Share on other sites

Мдааа. Въпреки дадените обяснения, аргументи и т.н. от страна на Ася, Теодора, Аделаида, Божидар, забелязвам, че и в тази тема предпочитате вместо разума и здравомислието, да се плашите един друг какво чудо невиждано (в негативен аспект) чака света. Хубаво, оставям ви да си се вайкате.

Жалко е като виждам хора които си мислят че живеят в една правова държава която е способна да защити хората си и собственото си производство. Едва ли можете да си представите в каква каша сте забъркани. Крайно време е да се отърсите от тоя социализъм и да разберете мръсните игри на капитализма. С хора като вас сме загубени като нация. Не си мислете че в тоя нов свят в който основна движеща сила са парите може да има някаква човечност. Ако си го мислите значи сте луди. Мислите че живеете в правова, суверенна държава!? ХА ХА. Заблуждавате се. Много малка част от законите се мислят за нашия начин на живот и за нашата действителност. Законите се измислят от ЕС. Хората които пишат проекто-законите, които се гласуват в парламента преписват европейските директиви и регламенти и прибират хонорари за това. Не само че не си помагаме по този начин, а сами се закопаваме. Помагаме на ЕС да разшири пазарите си като убие преди това конкуренцията. Ще си продават нашите продукти само че под тяхна марка и пак ще ги има на пазара. Малкото начетени хора в тоя форум не ги бърка, винаги можеш да си набереш сам билки, да си ги изсушиш и да си ги ползваш, но има хора които нямат тая възможност. Това е поредното перо за което ще плащаме повече със същите доходи. Да ни е честито.

И така ако Ася, Теодора, Аделаида и Божидар нямат факти, с които да оборят моите които съм изложил преди техните обяснения и 'аргументи', по добре да не пълнят темата с глупости. Едва ли в натовареното ежедневие на българина му остава време да чете дълги теми като тая, което автоматично рефлектира върху резултата от подписката. Разбрахме че не ви пука за това какво ще стане с билките, не пречете на останалите да вземат правилното решение, а именно подписването на петицията.

Линк към коментар
Share on other sites

И така ако Ася, Теодора, Аделаида и Божидар нямат факти, с които да оборят моите които съм изложил преди техните обяснения и 'аргументи', по добре да не пълнят темата с глупости. Едва ли в натовареното ежедневие на българина му остава време да чете дълги теми като тая, което автоматично рефлектира върху резултата от подписката. Разбрахме че не ви пука за това какво ще стане с билките, не пречете на останалите да вземат правилното решение, а именно подписването на петицията.

Напълно съм наясно с тенденцията на заробване, загробване и всичко да се обръща в пари, но не го избивам на емоции и обиди. Казах какво мисля по въпроса и в никакъв случай не се чувствувам задължена да се аргументирам, да оборвам и пр., защото смятам че всеки има право на свое различно мнение. И не смятам, че пълня темата с глупости. Моля възпитанието да бъде на висотата на претенциите ви.

А най-много вярвам в Бог и неговата безпределна Любов и Мъдрост, която е над всичко.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Брей, много страшно стана. :whistling:

Но в общи линии съм съгласен - правните системи на света са ПРЕТОВАРЕНИ! <_<

Малко принципи и много излишна конкретика, стигаща до абсурдни регулации и намеса в личния живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Ех, selibium, май ти пука повече за билките, отколкото за хората :)

Иначе нямаше да ни наричаш луди, пълнещи форума с глупости и т.н., а щеше да си забелязъл поне, че сме подписали вече петицията, доста отдавна.

Предпочитам да действам; размислям известно време и правя, каквото мога, относно всички въпроси, където мое участие би могло и микроскопично макар да помогне. Съжалявам, но това да се тюхкам, да се плаша и да ох-кам при натъкване на някакъв негативен материал, който далеч не всеки път е достоверен, никак не ми е присъщо. Намирам, че моето положително мислене и действие (а сигурно донякъде "заразявам" с това и околните) е по-полезно, отколкото да издирвам и публикувам тук или другаде материали за световна конспирация - и не, че няма такава, но тя определено не е тази, която е публикувана.

Линк към коментар
Share on other sites

Не помня да съм споменавал за световна конспирация нито да съм пускал такива материали. Единственото което съм споменавал са законите на ЕС и на България, а и в първия пост съм сложил препратка към сайта от който научих. Всички останали писания по темата са авторски, а до изводите съм стигнал след, като съм изчел законите. Както и да е това не е толкова важно.

Виждам че някои са се засегнали от думите ми в които така и не намерих някакви обиди, но все пак искам да се извиня на всеки който се чувства засегнат. Не съм целил да засягам някой, още повече че започнах да пиша в този форум единствено с целта да пусна темата за петицията и най-вероятно повече да не вляза, но ми хареса активността ви и за това все още пиша.

Диана, разбира се че ми пука повече за хората отколкото за билките. Аз дори не работя във фирмата, от чието име пиша тук и не се занимавам с билките, но това е друга тема. Получи се чудесна дискусия благодарение на вас.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички отбелязахме имената си в подписката. :)

И мисля, че мога да говоря от името на много хора, като кажа че наистина мислим и се притесняваме за бъдещето на България във връзка с всички настоящи и предстоящи промени в ЕС. Неизбежно е, все пак ще ни засегне директно. Ако не дай си Боже стане наистина лошо... ще ни изстиска животеца. :wacko:

Разграничението идва между тези от нас, които избират да не се гневят, а да се молят, да медитират, да се надяват, да бъдат позивитни и да вярват че все ще излезе нещо добро от всичко това... и използват това време за работа върху себе си и околните. И второто представителство - онези, които се ядосват, хвърлят обвинения, затъват в опасения за неблагоприятно бъдеще, тревожат се, вайкат се.... сгорчават собственото си ежедневие със страха от събития, които са отвъд прекия им контрол.

Лично разбирам и едните и другите, и съм вкоренена и в двете позиции.

И на мен често ми идват тежки опасения и думи... ядосвам се, става ми лошо и ме обзема страх. Това за мен е по-голямата горчивина... Установила съм, че на някои моменти просто ми е било необходимо, но не съм си помогнала много така. Ако живея с постоянен страх... ако стигна до параноя, как ще живея?

Не мисля, че има смисъл от такива крайни думи, при положение, че всички сме в една кошница и искаме да постигнем едно и също. :thumbsup:

Ако можехме по някакъв пряк и очевиден начин да положим усилия, чрез които да променим ставащите събития, или поне да извъртим посоката им на към нещо по-човешко, нямаше ли да го направим? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Край на съмнителните билкови лекарства в ЕС

Във сила влиза забрана за продажба на лечебни билки и други лекарствени средства с растителен произход без специално разрешително

В Европейския съюз от днес е в сила забрана за продажба на лечебни билки и други лекарствени средства с растителен произход без специално разрешително.

Отсега нататък в специализираните магазини и аптеки могат да се продават само билки и екстракти от тях, за които е издаден лиценз.

Те трябва задължително да са преминали експертиза и да са се използвали в страните от ЕС през последните 30 години (или 15 години в страни членки и още 15 - в други държави).

Забраната е въведена с директива на Европейската комисия след седемгодишни обсъждания и подготовка.

Според новите норми търгуващите с лековити растения аптеки са длъжни да притежават специалния лиценз, който може да струва до 200 хил. долара.

Въвеждат се и строги изисквания за контрол върху събирането на растения, върху производството, съхранението и продажбата на дребно на билкови препарати.

Според Би Би Си новата директива дава възможност за контрол на значителните количества лекарствени средства на билкова и растителна основа, внасяни в ЕС от азиатски страни, главно Индия и Китай.

Често тези препарати не са придружени от документи, потвърждаващи оригиналния им произход и реален лечебен ефект.

С въвеждането на директивата от европейския пазар ще отпаднат стотици растителни лекарства, а собствениците на много аптеки и центрове за нетрадиционна медицина ще се окажат на ръба на фалита, отбелязва медията.

изт.

С какво са опасни някои билки

Още по темата

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм със Sybilla, че паниката не е правилният път към оправяне на ситуацията, нито безцелната критика - такава, която може да доведе само до повече негативни емоции, без да предлага каквото и да е решение на проблема.

От друга страна, струва ми се, че част от решението на този и подобни на него проблеми би трябвало да се очаква не от другаде, а първо от преценката, която хората правят по отношение на аргументите, които им се представят. Има аргументи, с които може да се подкрепи директивата. Има аргументи, с които може да се твърди, че директивата е неуместна. Също така, затъмението около тази директива в медиите не може да бъде отречено. Всеки трябва сам да съди по това какво точно е станало, не мисля, че въпросът е в това един човек да убеждава другите колко е безнадеждно положението. Но, например, ясно е, че можеше и по-меко да се разреши проблемът за билките с неясни качества, който е все пак много по-малък от например нарастващия проблем с Е-тата в храните, за който нищо не се прави. Казвам това не за друго, а защото мисля, че когато се внася яснота относно това с колко чисти подходи се действа и доколко това, което се прави, е най-подходящото решение при мотивите, които се представят, то човек може само да си помогне. Това не означава да се паникьосва, но във всеки случай по отношение на средстата, с които се работи и по отношение на това доколко преставените мотиви са истински и единствени, той може само да си помогне, ако има една яснота в съзнанието. Да се каже как стоят нещата не означава да им се дават негативни оценки, както и даването на негативни оценки може да не е достатъчно за постигането на ясно разбиране по един въпрос.

Ако може да се използва това, което се случи с билките за продуктивни цели, то например възможно е да се преценят аргументите, които се използват. Ето, например, тази статия, която е много подходяща за такова упражнение, твърди, че някои билки са "опасни".

Та така, интересно за мен все още е дали може да се подписва подписката и след изтичането на крайния срок. От там нататък можем да приемем случилото се като едно упражнение за разбиране на това как може да се постига голяма ефективност, когато се действа в една или друга посока, дори и когато резултатите от тези действия не могат да се съпоставят с това, което би се очаквало да се случи, ако се вземат предвид всички аргументи и ако се работи от позициите на хората, които реално са засегнати от тези действия, а не от позициите на една много по-малка част от обществото.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Биг Фармата – пред голяма победа: В Европейския съюз билките ще изчезнат

Ето откъс от горещият апел на Хайди Стивънсън :

"Биг Фармата е почти на финалната линия на десетилетната битка за ликвидиране на конкуренцията. От 1 април 2011 – след по-малко от 8 месеца – почти всички лечебни билки ще станат незаконни в Европейския съюз. Подходът в САЩ е малко по-различен, но със същите опустошителни последици. Хората трябва да бъдат превърнат в помийна яма, в която Биг Фармата и агробизнесът да наливат всичко, каквото им хрумне, а ние да нямаме никаква друга опция, освен да плащаме каквито цени ни поискат.

.....

Тази директива поставя изискване всички билкови препарати да преминават същата процедура, която преминават фармацевтичните медикаменти. Няма значение дали една билка е била широко употребявана в продължение на хиляди години. Разходите за такава регистрация са далеч по-големи от тези, които повечето производители – извън Биг Фармата – могат да си позволят;

изчисленията показват, че разходите възлизат на 80 до 120 000 британски паунда за всяка отделна билка, а при комплексните билкови препарати всяка билка се третира като отделна позиция.

Не се държи никаква сметка, че една билка е била прилагана безопасно и ефективно в продължение на хилядолетия. Тя ще бъде третирана, като че ли е медикамент. Разбира се, че билките далеч не са такива. Те са препарати, приготвени от биологични източници. Не е задължително билките да бъдат пречиствани, защото това би променило тяхната природа и ефикасност, също както е при храните. Да се третират като медикаменти е изкривяване на тяхната природа и на природата на билколечението. Това, естествено, не вълнува управлявания от Биг Фармата Европейски съюз, който закова корпоративното начало в конституцията си. "

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...