Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

Здравей Флоренсио,

Балгодаря за ценната тема. Тук можем да обсъдим ползотворността на различните видове кълнове, за какво се ползват, кой какъв опит има и т.н.

Кълновете са с най-висока концентрация на витамини, минерални вещества, ферменти и аминокиселини - се казва в книжката Кълновете - лечение и здравословно хранене. Не съм я чел, но наскоро приятели ми я препоръчаха. Може би и на теб ще ти бъде интересна.

В статията за житните режими пък се казва:

"В зародиша се намира по-голямата част от биологично ценните мазнини с високо съдържание на витамин Е, калий фосфор и магнезий. Изследванията показват, че покълналите зърна акумулират и синтезират космичната енергия и са много по-заредени с прана, белтъчини, калций и магнезий. Под влияние на ензимите в зърното се синтезират аминокиселини, които то не е имало преди. Става рязко активиране на ферментите и разпадане на белтъците, мазнините и въглехидратите, като се образуват лесно усвоими захари, мастни киселини и особено витамини.... В кълновете съдържанието на витамин С и В6 се увеличава над 5 пъти, на витамин В1 – 1,5 пъти, на фолиева киселина – 4 пъти, на витамин В2 – 13,5 пъти!"

За жалост моя опит е само с леко разцъфнало/покълнало жито. Но наскоро като ходих в един здравословен магазин видях, че има най-различни видове покълнали семена, които се ползват за лечение и с профилактична цел.

Някой може ли да сподели повече за покълналите храни?

Какви покълнали зрънца хапвате?

Освен за общо тониране ползват ли се и при конкретни болести?

Каква е технологията за покълване и различна ли е за различните зрънца?

Линк към коментар
Share on other sites

Сигурно е много добра книгата, която ми препоръчваш, но проблема ми е, че съм доста далеч от България - на 12000-13000 километра и едва ли е възможно да си я купя. Затова пиша по клубовете-за информация.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз много харесвам кълнове от люцерна (в тях има голямо съдържание на протеин) също и от слънчоглед.

става страхотна салата с тези калнове и зелена салата.

За да покълне житото трябва един ден да се държи във вода на тъмно и след това в една тавичка върху влажна хавлиена кърпа. Както е завито го слагам върху тръбата на парното и така ден-два. По същият начин правя и със слънчогледа.

За люцерната са ми казвали че има специална технология, аз съм купувала и пробвала да покълне, но не се получи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

От клиниката на д-р Емилова си поръчах уред за покълнали семена - удобно и практично за използване.

Пробвала съм слънчоглед и жито. Сега съм решила да пробвам сусам, просо и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:dancing yes: Знае ли някой в София магазин за здравословни храни /покълнали семена/?

Преди 4-5 години имаше в единия от безистените на пл.Славейков, но иначи вече има на доста места магазинчета за здравословни храни така, че не вярвам да се затрудниш, успех :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Повече за покълнатите храни/семена/ можете да прочетете във www.bratstvoto.net /хранене,форум,Паро/.

Текстът е от една много добра книга.Изисква доста цифри и време за внимателно писане.А аз не съм добър в тази част и нямам интернет .Затова не го предлагам тук.Нямам нищо против да се препечата или да се направи линк към него. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Могат да се ползват различни семена за покълване.

Лично аз употребявам - жито, слънчоглед, пробвала съм с люцерна, сусам, бадеми... Могат да се слагат направо в салатата + останалите подправки.

Нещо не ми нравят бобовите :blink: в този им вид...

Тук има малко инфо относно техниката и механизма на покълване /простичко е :) /:

http://www.tagnet.org/rousse/HEALTH/CELULOZA.HTM

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Да, тази книга е много добра. Впрочем, аз изобщо не слагам плат върху буркана, а използвам дланите си, за да отцедя водата при редовното промиване. Като има вече малки кълнове, слагам буркана в хладилник и продължавам да промивам. Така се запазват семената, иначе както върху марля, така и ако чакам докато много покарат, често плесенясват. Нахутът става особено вкусен - същински деликатес. Съчетаването на бобови, житни и високомаслени кълнове (слънчогледът е най-достъпен от последните) осигурява голямо разнообразие от всякакви хранителни вещества, вкл. ензими. Винаги когато се яде готвена храна в значителни количества, е добре да се ядат макар по малко и кълнове за смилане (може и по малко ензимни плодове - ананас или киви). Що се касае до пазаруването на кълнове, аз препоръчвам от диетичните магазини да се пазарува всичко друго, освен тях. Сигурно е, че след едно напреднало покълване те се развалят бързо дори и в хладилник. Няма безвреден начин за съхраняване на веществата им по-дълго и едновременно предпазване от плесени. Това означава, че вкусните, с големи кълнове семена, които купувате или са били замразявани, или са третирани с консерванти. първото води до разко спадане на хранителните им качества, второто - до съответните чужди вещества в организма ви. Така че по-добре си купете от същите магазини или от пазара покълващи семена и си ги направете вкъщи.

Линк към коментар
Share on other sites

В момента покълвам една соя, която купих от пазара. Но кълновете са много по-дребни и тънки(е вече имат 3 см :) ), в сравнение с тези, които предлагат на салата в китайските ресторанти. Странно каква ли е соята там, от която стават такива големи? :hmmmmm:

Как се консумират кълновете-заедно със семената, или само кълновете?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм ги пробвала и със семената и без тях. Като се замисля без семената са ми по вкусни - иначе леко има вкус на вкиснато или на ферментация въпреки, че са добре измити.

Линк към коментар
Share on other sites

Как се консумират кълновете-заедно със семената, или само кълновете?

Не чакай да станат големи и консумирай заедно със семената. Пониците имат друг състав, някои вещества нарастват, но ензимите силно намаляват при по-голямото поникване. Вярвам, че разбираш защо ги продават такива - ами има повече "материал", финансово е по-изгодно. :) Пониците също могат да имат място в менюто, но те не заместват зародишите и освен това е най-добре да се отглеждат в пръст или прекалено редовно да се проммиват, тогава намалява шансът да прокиснат или плесенясат - но и в двата случая това си е играчка...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Аз съм покълвала соя, нахут, слънчоглед, люцерна, жито и май тиквени семки :thumbsup2:

Таблицата на Паро много ме улесни, но установих, че е важно около 4-5 часа да седят във вода и после си покълват за около 24 часа.

Няма нужда да държа някои от семената по 24 часа във вода. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Eто още полезна информация за покълналите храни или за природосъобразното хранене:

http://free.hit.bg/z...zno_hranene.htm

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Интересувам се откъде си набавяте суровината ?

Цитирам от книгата на Шалер:

Богата е гамата от видове семена, подходящи за покълване. Всеки трябва да направи избора си, съобразно собствения си опит и вкус. Помнете, че зърното трябва да произлиза от биологични култури. Следователно да бъде чисто от пестициди и напълно годно за покълване.

Доктор Шалер „Покълнали семена, млади поници”,

изд. "Жорж- Неф" 1993г

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Много ми харесват кълновете от леща.Използвам френска леща( пакетирана от "Крина").Покълването става за около 48 часа.Кълновете имат изключително свеж вкус и са полезни почти колкото соевите.Добавят се към супи и салати.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Тази леща предназначена ли е за покълване?

Таблицата за времето на накисване на различните култури не можах да я намеря <_<

Търся книга в дигит. формат за кълновете, освен тази на Шалер, която е за поници.

Линк към коментар
Share on other sites

Тази леща предназначена ли е за покълване?

Таблицата за времето на накисване на различните култури не можах да я намеря <_<

Търся книга в дигит. формат за кълновете, освен тази на Шалер, която е за поници.

Лещата си е за готвене,но прекрасно покълва.

Ползвам уред за покълване и никакве таблици и книги.Уредчето е страхотно и струва само 33лв.

Линк към коментар
Share on other sites

Тази леща предназначена ли е за покълване?

Таблицата за времето на накисване на различните култури не можах да я намеря <_<

Търся книга в дигит. формат за кълновете, освен тази на Шалер, която е за поници.

Лещата си е за готвене,но прекрасно покълва.

Ползвам уред за покълване и никакве таблици и книги.Уредчето е страхотно и струва само 33лв.

A дали тази леща за готвене е обезпаразитена?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Гранат,

моля дай инфо.Купих си уредче за покълване/белгийско/,но нещо обърках вероятно.

Каква пшеница покълваш,от къде я купуваш?

Уреда на тъмно ли га слагаш?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Мария-София!Покълвам спелта(другото име на лимеца) и обикновена пшеница за покълване.Продават се в биомагазините и магазините за диетични храни.Уреда го слагам далече от пряка слънчева светлина.Обикновената пшеница покълва за около 24 часа,а лимецът за около 48 часа.Промивам семената сутрин и вечер.

Горещо ти препоръчваам да покълнеш и семена от репички -кълновете стават за 24 часа и са страшно вкусни!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Гранат, благодаря за бързия отговор.

Първият ми опит беше с лимец,спелта и камут.Лимецът и спелтата нещо се прецакаха.

Добре покълна само камутът.

Как промиваш семената?Вадиш ли ги от съдинките?Аз поливах с изворна вода

/наливам си я специално/ както пише на уреда.

Трябва обаче да го сложа на по-тъмно,както разбирам...

Сега съм сложила камут и белен слънчоглед.

Ще пробвам репичките непременно.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...