Jump to content
Порталът към съзнателен живот

22-24 май в Мадара - покана за XIX-ия младежки събор на Бялото братство


Recommended Posts

Разбрах ,че музикантът Петър Ганев е показал на събора край Белоградчик как е играл неговият баща 21 упражнения.Аз го бях молил около 2000 г. да ги заснемем на Рила ,но тогава нищо не стана.Сега има и диск.Навярно ще има интерес .Може да се коментират и различни духовни принципи или различия/ако има/ от това .което е на диска/От опит знам ,че в повечето случаи има/.

Линк към коментар
Share on other sites

Разбрах ,че музикантът Петър Ганев е показал на събора край Белоградчик как е играл неговият баща 21 упражнения.Аз го бях молил около 2000 г. да ги заснемем на Рила ,но тогава нищо не стана.Сега има и диск.Навярно ще има интерес .Може да се коментират и различни духовни принципи или различия/ако има/ от това .което е на диска/От опит знам ,че в повечето случаи има/.

Моля някой запознат, в друга някоя тема, да опише историята на тези упражнения.

Защо нашумяха и станаха толкова популярни ?

МИСЛЯ,ЧЕ ПОКАЗВАНЕТО ВСЯКА ГОДИНА НА ДЕСЕТ НОВИ УПРАЖНЕНИЯ ОТ УЧИТЕЛЯ ЩЕ БЪДЕ МНОГО ПО-ПОЛЕЗНО ОТ ТЕОРИИ ,КОИТО МОГАТ ДА СЕ ВИДЯТ В НЕТА .НЯМА НУЖДА И ОТ СЕМИНАРИ ИЛИ СЪБРАНИЯ ЗА ЕЛИТАРНИ КРЪГОВЕ ОТ БРАТСТВОТО.

МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ И ДОПИТВАНЕ В НЕТА ЗА ПОДХОДЯЩИ ТЕМИ.

И ДА СЕ РАБОТИ ЗА ТЯХНОТО РЕАЛИЗИРАНЕ ДО СЛЕДВАЩИЯ СЪБОР.

Дори едно упражнение да е , а не десет, ще е полезно !

От няколко години вече не ходя на съборите. " Изморих " се вече от " събори ". През август на Рила палатката ми е доста далеч от лагера. Понякога слизам да посетя мястото, където е билa палатката на Учителя и Молитвеният Връх.

Поздрави !

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

Разбрах ,че музикантът Петър Ганев е показал на събора край Белоградчик как е играл неговият баща 21 упражнения.Аз го бях молил около 2000 г. да ги заснемем на Рила ,но тогава нищо не стана.Сега има и диск.Навярно ще има интерес .Може да се коментират и различни духовни принципи или различия/ако има/ от това .което е на диска/От опит знам ,че в повечето случаи има/.

Здравейте, бях на събора в Белоградчик и мисля, че инициативата с показването на упражненията е чудесна и имаше голям интерес от страна на присъстващите. Засегна се много важен въпрос: за дишането, Бих се радвала, ако на събора на Мадара бъде обърнато внимание на тази тема: от разясняване на основните принципи до показване на упражнения, свързани конкретно с дишането.

Редактирано от Zornica
Линк към коментар
Share on other sites

От няколко години вече не ходя на съборите. " Изморих " се вече от " събори ". През август на Рила палатката ми е доста далеч от лагера. Понякога слизам да посетя мястото, където е билa палатката на Учителя и Молитвеният Връх.

Аз се "изморих" също! И се надявам някой да не се обиди!

Деветдесетте години на Рила бяха съвсем други! Била съм и на Мадарския събор.....

Разбирам Solej прекрасно. Но много хора си работят по сами и по вътрешно усещане. Не би трябвало да е така, защото когато сме в група и всеки от нас работи за единството, тогава нещата са силни. Преживяла съм го на Рила! Но! Но това става само чрез самосъзнанието и самовъзпитанието на отделния човек. А става и чрез вдъхновението само на един, който би могъл да увлече и другите. За което се иска чистота и топлина...

Светъл ден!

На всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Към упражненията винаги е имало интерес,но индивидуален.Някои са по-популярни ,някои по-малко.Има и такива ,които са много популярни и се играят преди паневритмията.

21 упражнения се показваха на Рила/много години/ ,но никой не ги беше записвал/въпреки молбите на някои от нас/..През последните няколко години се показаха и на Мадара /По настояване на няколко човека бяха включени в програмата/.

Аз продължавам да мисля ,че те са малко позабравени за Братството /като официална ангажираност/.Огромно внимание се отделя на Паневритмията .

Като изключение /за отношението към упражненията/ можем да посочим издаването на книга и заснемането на видео.Според мен това е недостатъчно.

Скоро ще има Общо събрание.Нека се предложи и приеме една комисия ,която да отговаря за упражненията.Веднага се сещам за един приятел ,който може да я ръководи-Живко. Но може да е и някой друг.

Ако в паневритмията зависиш и от другите ,то дали ще имаш полза от упражненията зависи само от теб. Друго голямо тяхно предимство е ,че повечето от тях могат да се играят вкъщи и през зимата.

Опитваме се в братските сайтове да ги популяризираме /и тук ,и при нас/,но е много важно правилното им разгадаване.Защото дискът вече е на пазара ,а споровете за правилната игра на 21 упражнения продължава.

А за историята на упражненията....Мисля ,че някои от тях са дадени лично от Учителя на бащата на Петър Ганев.И той после ги е показал на братята и сестрите.

Но аз почти винаги съм се въздържал от исторически обобщения по отношение на Братството.По-важното ,че тези упражнения ги има и са много полезни.

А за Мадара...да се настоява да има национална концепция за всеки събор и темите в програмата му да имат практическо приложение.Сегашната/за славянството/ е достойна за разискване в БАН.И спокойно може да се чете и вкъщи.

Според мен е грехота да се пропиляват условията на Мадара за разискване и представяне на теории или ''сухи'' текстове.

Линк към коментар
Share on other sites

Моля някой запознат, в друга някоя тема, да опише историята на тези упражнения.

Аз също бих искал повече да знам. До сега не съм ги срещал в беседите.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето отговорът на музиканта Петър Ганев във връзка с 21 упражнения :

,, Моят баща - Пеньо Ганев - е бил в много тесен контакт с Учителя на Рилските лагери. Помагал му е, както в чисто битовите нужди, тъй и в организирането на колективни трудови дейности, екскурзии и др. Упражненията е научил лично от Учителя и заради неговата изпълнителност и изрядност в изпълнението им, често е бил приканван от него да застава отпред, за да го гледат другите и да ги изпълняват правилно. Той имаше атлетическо тяло, което поддържаше до дълбоки старини /96 год/ в идеална форма, благодарение на упражненията, които изпълняваше всяка сутрин. Аз и сестра ми Иванка играехме заедно с него цикъла от 21 упражнения и помним много добре движенията. И сега продължавам да ги играя.''

Ако някой иска ,Петър Ганев е готов да му ги покаже на Мадара.Това може да стане на платото,след Паневритмията .Не мисля ,че има нещо лошо в това.

Който има възможности ,може и да го заснеме.

Добре е да знаем и неговото мнение.Още повече и че при правенето на диска някои от упражненията са се снимали след приемане на варианта ,който се е споделял от повечето хора от групата.Ако има разминавания ,те са в някои детайли и не са толкова съществени.

Надявам се ,че след като край Белоградчик са останали доволни от показаното от Петър Ганев и от правенето на упражненията ,това да се случи и край Мадара.

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже някои явно не разбират защо съм против някои теоретични теми да бъдат основни за Мадарския събор,ще се опитам да се обоснова малко по-разбираемо.

В момента много от беседите са в нета.Има и достатъчно търсачки.Ако искаш да разбереш нещо по някаква тема ,която е достатъчно ясна и не се нуждае от задълбочен групов коментар,можеш спокойно да намериш подходящата за целта беседа и да си я прочетеш.Аз не мисля ,че е нужно да доказваме или тълкуваме за себе си точно на събора какво е значението на Учението за славянството.Това представяне на Учението може да стане на някоя научна или духовна конференция.

Затова по-удачно е да се подбират или някакви по-спорни или по-малко разбираеми за повечето братя и сестри теми ,или теми с практическа насоченост.

Това не пречи да бъдат включени в програмата теоретични теми , след като има интересуващите се от тях.На Мадара има достатъчно места за четене /Ако не вали дъжд./

Пиша тези редове не заради задоволяване на собственото Его .Аз съм взел достатъчно от много събори.А заради по-младите и по-неопитните.Имам доста голям опит с тях .Те са доста динамични и понякога нетърпеливи.Теориите трудно могат да ги привлекат.А нали не искаме това?

Ако не вярвате на написаното от мен,просто направете едно допитване в нета.Аз знам за някои познати в нета ,които са разколебани дали да дойдат на Мадара заради началната дата и програмата.

Искрено се надявам показването на 21 упражнения от Петър Ганев да ги привлече и да дойдат на събора.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Много правилно Солей, теориите изобщо не ме привличаха и постепенно ми стана скучно на тези събори. Има хора, които си търсят изява и аудитория. Започнах да се изморявам и аз.:sorcerer: Много по-интересен беше живият разказ на брат /Георги май се казваше/ от Габрово, който миналата година проведе много увлекателен разказ за личният му опит и път в Учението. Такъв тип дискусии предизвикват по-голям интерес, а не скука. Всички гледаха в захлас, докато на теоретичните лекции има скука и няма живец.:3d_161:

Линк към коментар
Share on other sites

Стана ясна причината за семинара по Паневритмия на Мадара.Бил е предвиден за края на месеца ,но понеже тогава, в съботата, се отработва 23 ,а семинарът решава много спешни въпроси ,които не търпят отлагане ,го преместили за 21.05.

Дано поне днес някой се сети на Общото събрание да предложи създаването на комисия за изучаване на Упражненията ,тя да развие активна дейност и да можем на събора през следващата година да привлечем повече млади хора/и не само такива/.

В условия на голяма заетост и на финансова криза само хубавата природа и играенето на Паневритмия не са достатъчни .

Затова трябва да се мисли за следващата Мадара още след края на събора през тази година.А защо да не приемем и някои задачи на този събор.Още повече ,че МАДАРА 2012 г е юбилейна.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето предложение за основна тема на събора през 2012 г,: ''Песните в Духовно общество Бяло Братство''

Може да се определят и следните подтеми /малки теми/:

-Представяне на песните на брат Марин Камбуров.

-Изисквания за реда на песните в духовните наряди на Братството;

-Използване на някои песни в различни житейски ситуации /напр.при лекуване,искане на духовна помощ и др/

-Показване /изпяване/ на песните с движения.

Естествено ,това не пречи да се покажат десет упражнения от беседите/научени през годината/.Нека това да бъде друга тема.Така за няколко години можем да покажем повечето от упражненията от беседите ,/Упражненията,които не са много популярни./

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Песните от брат Марин Камбуров могат да бъдат представени от Пловдивската братска група.Могат и да помагат и братя и сестри от околните групи /от Пазарджик,Хасково.../.

Изискванията за подреждането и подборът на песните в братските духовни наряди могат да бъдат представени от Петьо /музиканта/ от Шумен.Той е правил и доста от нарядите за събора.

Съчетаването на песните и движенията могат да бъдат показани от певеца Огнян Николов .

Има и текстове в лекции ,където е посочено коя песен кога се пее.Могат и да бъдат разказани и опитности от личния опит.

Повечето знаят за пеенето на ''Сладко,медено '' по време на готвене.Има и връзка между успешното правене на Житния режим и песента'' Мога да постига що желая''.Ползва се за благословение в началото на всеки ден от режима.

Eто и един популярен текст от беседа:''Ако някой от вас излезе да изпее упражнението „Бог е Любов“ както трябва, друг щеше да бъде той. Ще кажете: „Обикновена работа, Бог е Любов, разбрахме“. Не, тази песен, като я изпеете веднъж, каквито болки имате, ще изчезнат; и като излезем от туй здание, да бъдем всички радостни, весели, да се подмладим, като да сме на 20 години, да кажем: „Може да се живее“. Туй е пеене!”

Една от лекциите за събора може да бъде ''Музиката-средство за концентриране'' /ООК,17 декември 1922 г/

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Съчетаването на песните и движенията могат да бъдат показани от певеца Огнян Николов .

На мен много ми хареса това , което Огнян Николов сподели и показа на езерата през 2010. Много ще радвам да го видя пак, защото беше много полезно. Той има чудесен подход при споделяне на информацията, защото думите му не звучат назидателно или поучително от рода на "така трябва, а така не трябва".

Уроци по пеене

А случайно да имате информация колко излиза едно такси от Шумен до Мадара?

:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Който желае да се запише за транспорт от София може да ми пише на ЛС или да се обади в издателство Бяло братство на следните телефони:

0893 555 829 Петкана

0897 847 643 Вяра

Записването ще е от следващата седмица.

Приятели, приканвам всеки който иска да пътува от София за Мадара да се запише на горепосочените телефони. Молим ви, не чакайте последния момент, защото от броя на изявилите желание да пътуват зависи колко местен автобус ще се наеме. Може да ми пишете и ЛС с име и телефон за връзка.

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

helen ,имам представа колко ще ти струва таксито от Шумен до Мадара /хижата ,а не селото/.Обикновено е около 12 лева.Но съм чувал за цени 15 лева и други-10.

Зависи от шофьора.Ето ти един телефон за такси /не пиша името ,за да не правя реклама/.054 800 142 Почти всички коли на тази фирма са по-големи и по-удобни.

Можеш да попиташ ,за да не те заблудя.Цената е около 60 стотинки на километър.А километрите са около 20-22.Има и начална сума /около 60 ст./.

С Огнян сме приятели,Той знае много за пеенето и може да бъде полезен. .

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Преди няколко минути ползвах такси на същата фирма.Попитах шофьора за цената на превоза до хижа ''Мадарски конник''.Отговори ми ,че е около 12 лв.

Най -добре е да поръчате такси по телефона.Кажете ,че имате и багаж ,за да ви изпратят по-голяма кола, с по-голям багажник.

Уточнете ,чи искате да стигнете до Мадарския конник ,а не до Мадара.Има разлика около 1-2 километра.А и шосето е в посока нагоре.Не е много приятно да се ходи с раница в посока Мадарския конник.Не е проблем да поръчате такси и за обратния път.Макар че можете и да ползвате пътнически влак от гара Мадара до Шумен и след това да продължите с бърз.Има и доста автобуси от Варна за София.

Подробности за тях можете да намерите тук: http://avtogari.info/

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

В съобщението на Шуменската братска група прочетох ,че цената на таксито до Мадара е 2 лв./на човек/.Това може да е така ,ако;:пътувате в делничен ден,познавате добре Шумен и спирките на автобусите ;нямате почти никакъв багаж,групата ви е от 4 човека/Шофьорът ,пътуващ към Мадара иска да му се плати курса/,крайната ви спирка е тази на автобуса.След това трябва да повървите.

Аз съм един от тези ,които много често ползват таксита.Около гарата има шофьори ,които избягвам,за да си спестя някои тарикатлъци.

За 8 лв аз пътувах до къмпинга на Мадара преди поне 5-6 години.

Затова ви съветвам да си поръчате такси по телефона като обясните колко човека сте ,до къде пътувате и с какъв багаж.Така ще си спестите много от неприятностите и най-вече-неудобното пътуване с тежки раници /в скута ви/.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Има няколко места за пътуване с микробус от Шумен до Мадара /хижата/.Тръгва от Руски паметник около 4 ч.30 мин./22 и 23 май/.Той ще се връща и вечерта /след концерта/.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди малко валя дъжд в Шумен .Бъдете готови и за малко по-тежки природни условия по време на съборните дни/в неделя/.

Ето прогнозата за времето от сайта на нашия приятел Максим: http://www.meteoshumen.tk/

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Времето няма да е особено лошо. Нормално майско време, каквото почти всяка година има на този събор. Сутрин слънчево, спокойно, следобяд с възможни краткотрайни летни валежи. Приятно топло с дневни температури около +22...+23 градуса. Миналата година прогнозите бяха определено по-зле и тогава валя още от сутринта единия ден.

Линк към коментар
Share on other sites

На събора има около 200 човека.Май познах ,че фактът ,че съборът започва в неделя заради семинарара по Паневритмия,ще откаже доста хора да дойдат край Мадара..Имало е събори, на които са присъствали поне 300 човека.Но да му мислят тези ,които са взели това решение.

Времето беше чудесно.Паневритмията-хармонична.Имаше и неделна беседа.Надявам се,че по отношение на тази част от събора,присъстващите ще останат доволни.Някои от приятелите от другите братски групи се включиха и в приготвянето на обяда.А това е добра стъпка по пътя в превръщането на събора в национален.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Имаше по 400 човека на съборите през 2006 и 2007. Започнаха да се правят събори на други места всяка седмица и това разводнява нещата...Нищо, че те събират по 50-60 човека и никой от тях не може да надмине по известност и качество Мадарският...

Линк към коментар
Share on other sites

Мястото в Мадара е специално и хората са специални. Ходила съм само веднъж, но с носталгия си спомням как мих казаните и черпаците от ангелската супа, а също и това, че се запознах с някои хора от Портала.

Успех на Събора!

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...