Jump to content
Порталът към съзнателен живот

3а смисъла на живота


Mindfield

Recommended Posts

Изида с младенеца Хор, Мария с младенеца Иисус, гълъб с роза.....Св.Дух. и Шекина....всичко навсякъде е едно и също, но в желанието си да се самоопределяме, виждаме в повечето случаи само разлики, изгражаме си представи за наши/ваши, добри/зли, просветени/непросветени и т.н.

Всеки опит за самоопределяне на себе си е гаранция за спъване, всеки опит да определяме накой друг е гаранция за товна, че го спъваме...

Ако някой има нужда да изучи смирението, трябва да отнесе доста тояги, до тогава, докато започне да вижда във всяка тояга благословия....

Така някой, който поднася мнението си, различно от приетото до сега, за да бъде разбран, и за да го разберат, трябва да има нужната атмосфера- смирение...докато няма смирение- словесния пердах е уместен...рингът на дискусиите се нарича форум... но тук победител бибил този, който изнамери смисъла на "Ако двама се съграсят за нещо в Мое Име, ще им бъде.."...:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да само в интерес на егото, на логическата половина на мозъка, на ума е да има разделяне, съревнование и сравнение.

Това е поради това че егото е комплексирано и не подозира истинската си стойност. То е с постоянна нужда от признание.

Лесно се приема от него нещо, едва когото бъде разделено и индивидуализирано.

Да се съревноваваш, състезаваш, самоопределяш, да оценяваш и да раздаваш "правосъдие" е най-голямата наивност на егото.

Този бил такъв, онзи бил онакъв!

Какво значение има това за теб самия.

Има значение само когато се сравняваш за да се самоопределиш, когато не знаеш цената си.

Единственото значение за човек е тай самия какъв е. Значението е в това да опознаеш вътрешния си свят.

Размисли и страсти.

Да ги опознаеш за да се отделиш, да спреш да им робуваш.

Ти си роб и аз съм роб.

Роби на собствените си Страсти и Желания, роби на невежеството.

Не познаваме най важното - себе си.

Бягаме като дявол от тамян, самозалъгваме си и се заблуждаваме.

Това е трикът на Лукавия.

А лукавият е никой друг освен собствения ни ум. Страсти и Желания.

Затова и сме нещастни - самотници, скитници - пустинници.

И единствено в пустинята можеш да Извикаш на Лукавия и да го победиш, но за целта трябва да се полуташ Жаден, да ти се привиждат Миражи на Оазиси.

Трябва да ожаднееш хубаво за да потърсиш здраво Извор.

Защото, ако не си жаден и се разхождаш в планината, не ще забелязваш изворите покрай които минаваш. Само като ожаднееш можеш да ги потърсиш и да ги намериш. Тогава се пие с Наслада, защото на мига оценяваш това, което задоволява жаждата ти. Наситения на може да оцени храната, и затова често плюе върху нея, но гладния и от хляба е щастлив.

Затова сме хвърлени в света, за да ожаднеем и да потърсим извора и смисъла не е в самия извор, а в Насладата от погасяването на жаждата.

Защото тогава разбираш че извор си и ти самия. Че изворът които представляваш е част от река, която е част от море, което пък е част от океан, които всички съставляват цялата съвкупност от вода.

Добре дошли в пустинята!

Да си пустинник е благодат, поне знаеш че си нищо, че си жаден.

защото - : "Бедния изпълни с добрини, а богатия отпрати празен."

никой не твърди че в пустинята е леко.

Жажда те гори, отчаян си, търсиш, защото от това зависи живота ти, привиждат ти се миражи, страдаш и си нищо повече от "глас в Пустиня".

Миражите може да се разкрият единствено когато ги достигнеш - опознаеш, приближиш.

Накрая се оказва, че никога не си бил жаден и че самата пустиня е измама.

Начин за наслада.

Разделението е нищо повече от работа на егото.

Всичко е едно - аз ти, той, тя, ние, вие, те, то.

Един гигантски организъм, една гигантска проява, служеща за Самопознание с ЦЕЛ НАСЛАДА.

Бог се Наслаждава Сам на Себе Си.

Какво всъщност съм Аз - Това Съм - Аз съм Прекрасен, Аз съм Красив, Аз съм Съвършен, Аз съм Бог.

Когато наскърбим или нараним някого, това означава че сме срещу Цялото, срещу Себе Си, защото Всичко е Едно и Също Нещо.

Противопоставилите се на Цялото подлежат на лечение, а лечението е с пет елемента, то е стихийно.

Огън те гори и земя те мачка, вода те дави, вятър те брули, пространство те притиска.

Организма има мъдростта и разума за да се справи и за да поддържа собственото си здраве.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Нищо не ми трябва!

Нито ми трябва разбиране, не ми трябва да съм някой, не ми трябва да съм мъдрец, нито пък лечител, нито пророк, нито богаташ, не ми трябва да съм големец.

Не ми трябва.

Единствено което ми трябва е да съм едно с Бога, с Цялото, с вас, с всичко, но тъй като това или иначе е така, следователно нищо не ми трябва.

Нищо не ми е необходимо.

Какво друго ти е необходимо, освен да имаш възможността да Обичаш?

А какво ти пречи?

Отстрани пречките и Люби.

Там е смисъла.

Нищо не ми трябва, нито познание над Кабала, нито познание над Номерологи, Астрология, Магия, Тарот, Веди,....

Трябва ми единствено това, да мога да обичам.

Дано да имам винаги тази възможност!

Това да мога и това да знам!

Дай Боже!

Амин

Бъдете здрави, Близки и "далечни"!

"Аз в Тях и Ти в Мене."

"Кротък и смирен на сърце."

"Бяло камиче със Седим Очи."

...

"Седем Духове

Седем Лъча

Седем Съзвучия

В пълнота на Божието Единство."

"Отчистени Седем Пъти."

"Възлюбени сега сми Чеда Божии."

"Причастници на Божественото Естество."

:wub:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Хиляди думи не могат да заменят и най-вече да обяснят смисъла на живота, както например, танцът на суфите. Съкровеното познание е много повече от думи. Ритуалният жест и танцът най-много могат да ни доближат до смисъла и да ни обяснят света и произхода. Речта, която използваме отдавна е изгубила езотеричното си значение: едно е, ако чуем израза "танцът на сферите" и друго е, ако го видим. И да разберем какво означава.

Линк към коментар
Share on other sites

Не предлагам нищо. Има други, които да обещават спасение. Всеки е творец на самия себе си. Другите творци са уморени от творенията си. Замисли се защо в нашата слънчева система никъде кислородът не е достатъчен, освен на Земята и защо навсякъде преобладават най-леките химични елементи(водород и хелий), отново с изключение на нашата планета. Това е смисълът на живота. Или в това е отговорът.

Линк към коментар
Share on other sites

Това могат да кажат астрофизиците, доколкото анализите на метеорите и спектралните анализи на небесните тела са достоверни. Смътно предполагам, че има доста много тежки елементи и на другите планети, а относно кислорода - все пак сме много отдалечени от най-близките планетни системи... Не знам. Особено ако се задълбаем дали кислородът е клопка или благословия... нека си го дишаме засега. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Остави астрофизиците. От тях единствен Стивън Хокинг знае истината и затова е гениален. Добре е да се изучават и другите науки, освен посланията на християнските богослови. Добре е и да се сравнят елементите, които има у човека и тези в т.нар. нежива природа. Защо животът се ражда с водорода и преминава в кислород на нашата планета? И защо при ядрен синтез водорода се превръща в хелий...

Линк към коментар
Share on other sites

Замисли се защо в нашата слънчева система никъде кислородът не е достатъчен, освен на Земята и защо навсякъде преобладават най-леките химични елементи(водород и хелий), отново с изключение на нашата планета. Това е смисълът на живота. Или в това е отговорът.

Мислиш ли, че това отрежда на Земята някакво специално място в Слънчевата система? Аз не мисля така, но ако твоето мнение се различава, моля те обясни ми.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако говорим за физически план (изключвам етерните равнища) - да.

Съдейки от последния ти пост, нашите мнения се различават съществено така, че няма да споря за това кой е прав.

Линк към коментар
Share on other sites

Синева , благодаря за чудесната тренировка на ума и яркостта на информацията ! Хубаво е да допълваш себе си с нови знания .

Прозрението за Любовта , Единението , Самоопределянето е индивидуално . Гениалните мислители са достигнали до творенията си не чрез логически построени парадгми , а чрез вътрешно познание на себе си . Изразили са цялостта си . Когато прозреш самият себе си си прозрял Всичко . Бог е един и един и пътя ! Различни са само превозните средства . Ние човеците сме достатъчно пораснали в развитието си , за да понесем тежестта на разбирането .

Времето ще покаже ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Имаше един френски филм : " Плетачка на дантели ".Плетенето обезсмисли и погуби мечтите и реалността на героинята, въпреки красотата на оплетените дантели.

Смисълът на живота се губи и при някои хора, които плетат или се оплитат в паяжините на взаимотношения си, на неяснотите на собствените си лутания.

Паякът-плетачът в тишината.Самотникът. Начин на съществуване. Паяжината колкото значима за съществуването му и здрава, толкова крехка, нежна и съвършена плетеница.

Несъвършени сме.

Редактирано от dina_qneva
Линк към коментар
Share on other sites

Паяжината ... здрава,... нежна и съвършена плетеница.

Друг символ на интелекта :)

Лепи и улавя дори най фините идеи

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е творчеството? - Търсене на нови, по-красиви съчетания. Говорим за художници, поети, музиканти, но колко подхождат творчески към живота си? А той е една незавършена творба, която трябва да подобрим - да направим по-красива. От миналото сътворяваме бъдещето. Къде са границите? - Единствено в застоя на задоволството. Затънали в обичайното, забравяме за светлината на надземното и нейната кристална чистота. А духът крещи: "Обновление!". Красив е устремът на еднорога през вечността - от всяка негова стъпка струи изящество и вдъхновение. Мелодията от копитата му се слива с палорията на Вселената. Звучи Нейния глас: "Деца, завещана ви е Безпределността - Вървете! Нека всеки украси бъдещето със своя дар! Вървете, Аз съм с вас!"

Линк към коментар
Share on other sites

Деца.завещана ви е Безпределността-Вървете!"Благодаря.Станимир.много красиво и вдъхновяващо!Вървиш и откриваш и създаваш и приемаш и разбираш и обичаш.Защото си в чудото наречено Живот.И вървиш-докато една част от теб се пълни и разширява до безкрайност.докато друга част от теб се смалява до точка.атом.квант и се слива с Безпределноста.Дали защото идваме от там.та така силно се стремим към нея?За мен това е смисъла-да вървя.без значение какво и кого ще срещна и какво ще изживея-харесва ми вървенето пълнотата и сливането. :thumbsup2: Благодаря на всички-щастлива съм с вас!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Вървиш и откриваш и създаваш и приемаш и разбираш и обичаш. Защото си в чудото наречено Живот. И вървиш-докато една част от теб се пълни и разширява до безкрайност. Докато друга част от теб се смалява до точка.атом.квант и се слива с Безпределноста. Дали защото идваме от там.та така силно се стремим към нея?

За мен това е смисъла-да вървя. Без значение какво и кого ще срещна и какво ще изживея-харесва ми вървенето пълнотата и сливането.

:thumbsup2: Благодаря , Цвета!

"Божията Воля се заключава в това да работим за общото благо, за да могат всички хора да се ползват от плодовете на твоята работа. Като работят всички така, изобилието ще дойде на Земята".

Учителя

Не стои ли в същото и смисъла на живота на един човек....

Линк към коментар
Share on other sites

.... но колко подхождат творчески към живота си? А той е една незавършена творба, която трябва да подобрим - да направим по-красива. От миналото сътворяваме бъдещето.

Да, затова си мислех и аз.Всеки сам твори живота си.От прераждане в прераждане.Това е да живееш съзнателно.

Вървиш и откриваш и създаваш и приемаш и разбираш и обичаш.Защото си в чудото наречено Живот.

Да, животът е най-голямото чудо.В него се крие смисълът, в изживяването.

Единственото желание на душата ти е да обърне най-грандиозната представа за себе си в най-грандиозното изживяване.Докато концепцията не стане изживяване, всичко, което съществува, е допускане.

Нийл Доналд Уолш

А ето и едно по-конкретно обяснение, не във философски,а в практически план:

..смисълът на живота на човека(подчертавам го:именно на човека, докато той е в тяло, а не е преминал към нов живот) е в това, да изпълни своите истински желания, получавайки положителни емоции, радост и удовлетворение от действията си.Това е! Да, толкова е просто всъщност.

Дмитрий Верищагин

Затова е казано, да внимаваме какво си пожелаваме. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо не търся смисъла на живота. Това за мен е най-глупавото търсене.

Аз искам да намеря себе си, а какъв е смисълът на живота, не, не е за мен този въпрос; един такъв въпрос без отговор. Не обичам цитати и чужди напътствия. Моят живот го живея аз. Както и моят смисъл на моя живот е мой и ничий друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Зависи какво се има предвид под "мислим за смисъла", според мен.

Ако това означава да сложим някакви мерки, норми за "постигане на смисъла", някакви точни представи за "материализиран смисъл" - то те само биха ни затворили пътя към истинското му постигане...

На мен много ми помагат молитвите сутрин и вечер - нещо като "рестартиране на програмата" заложена в мен. :rolleyes: :

Господи, просвети ума ми, благослови сърцето ми, усили волята ми, паметта ми, вярата ми, да оправдая своето съществуване и да реша задачата, за която съм дошъл.....

Молитва за всеки ден-откъс

и

...Научи ни да правим Твоята Воля, да осветяваме Твоето Име и да Те славословим винаги.

Осветявай духа ни, просвещавай сърцата ни и ума ни, да пазим Твоите заповеди и повеления.

Вдъхвай в нас с присъствието Си чистите Си мисли и ни упътвай да Ти служим с радост.

Живота ни, който посвещаваме на Тебе, за доброто на нашите братя и ближни, Ти благославяй.

Помагай ни и ни съдействай да растем във всяко познание и мъдрост, да се учим от Твоето Слово и да пребъдваме в Твоята Истина.

Ръководи ни във всичко, което мислим и вършим за Твоето Име, да е за успеха на Царството Ти на Земята.....

Добрата молитва-откъс

Преди заспиване ми минава през ума въпросът: Имаше ли смисъл животът ми днес? Радвах се на хората около себе си, каквото можах направих за всеки, който бе около мен, учих се да прилагам любовта в трудните ми моменти - колкото можех, смирявах желанието си да наложа моята лична воля.... Да, имаше смисъл... Благодаря за днешния ден...

Струва ми се,че ако успеем да осъзнаем и усетим смисъла на своя личен живот всеки ден, той наистина ще ни се открие като цяло.... може би?

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера гледах филм с Франко Неро, за едно дете, чиито родители бяха убити и то израстна само, с едно мече. Индианците го намериха и осиновиха...

Старият индианец преди да умре попита порасналото момче- ''Какъв е, кой е Пътя2''-а отговорът беше-''Всъщност Път няма. Пътят се създава от стъпките...''

Както молитвите, така и Ученията дадени ни от Световните Учители ни водят към по-високи нива на съзнание.

Произнасяйки молитвите с чист ум и сърце ние се променяме, защото ''В началото бе Словото'' и може би ние сътворяваме с Бога....

...Научи ни да правим Твоята Воля, да осветяваме Твоето Име и да Те славословим винаги.

Осветявай духа ни, просвещавай сърцата ни и ума ни, да пазим Твоите заповеди и повеления.

Вдъхвай в нас с присъствието Си чистите Си мисли и ни упътвай да Ти служим с радост.

Живота ни, който посвещаваме на Тебе, за доброто на нашите братя и ближни, Ти благославяй.

Помагай ни и ни съдействай да растем във всяко познание и мъдрост, да се учим от Твоето Слово и да пребъдваме в Твоята Истина.

Ръководи ни във всичко, което мислим и вършим за Твоето Име, да е за успеха на Царството Ти на Земята.....

Добрата молитва-откъс

Обичам ви приятели и съм щастлива, че съм с вас. Днешният ден има смисъл :hypocrite::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...