Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да се замислим върху това


Guest Дриада

Recommended Posts

Моя приятелка и колежка преди 7-8 години ми сподели, че следвайки своята специалност в СУ, имала преподавател, който държал да изучават и заглавия от Учителят.Не беше запалена по дълбоко изучаване на философията на Петър Дънов.

Не знам, защо не се създаде специалност, в която да се изучават лекциите на Учителя.Та те са около 7000 на брой, песните, Паневритмията.

Една моя приятелка преди години се смееше и казваше:"Среща ме съседката и ме пита-ти какво толкова четеш, нали си завършила инженерство, за кога на тия стари години?"Съответно, приятелката не обяснила в подробност какво чете, че е езотерика и Учителя, но споделила, че надстройва в образованието си.:rolleyes:

Интереса към Учението е голям, дори извън България.Все ще се почне от някъде, и с преподаватели, и с програма.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубава идея :),но дали ще произведе същият ефект като е задължителна !

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че ако просто се приложат в науката и образованието някои препоръки от Учителя то ще има резултати. Леко и фино, без натрапчивост да се пробуди интереса у децата и те да поемат сами Пътя си.

Но дали ще има смелчаци и достатъчно повдигнати хора, които да работят в тази насока? А и дали би се позволило?...:whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си ,че Новото Учение най-добре се изучава сред природата в братска атмосфера в нещо от сорта на комуна .Като разбира се светския живот не се загърбва ами се взима по-активно участие чрез културни,благотворителни и образователни прояви с цел проповядване на Словото и повдигането и облагородяванео на духа на останалата част от населението...:hypocrite: и не само на регионално и национално ниво ами и на международно...:hypocrite: ако щете и на междугалактичско дори:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Пък аз малко бягам от типа комуна. Окултно, значи скрито, вътрешно знание и всеки сам в Живота се учи, открива Словото. Разбира се и групи, които се срещат сред природата, за да споделят е добре. Но масовките и проповедите ме уморяват...

Словото е вибрация, вътре в нас и понякога не е нужно да четем дори, Пътя ни води... към Словото...:sorcerer:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Най важното е колкото и лесно да се каже ,да се приложат и опитат на практика нещата .Човек като завърти своят ключ ,малко или много повлиява и на другите ,като ефектът на пеперудата :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Намирам, че гореизложените мнения на Слънчева и на теб Веселин са много интересни, отразяват вашия поглед върху нещата.Има специалности в университетите - египтология , и др.Но това наше учение е много стойностно, би могло да се изучава в университет, като специалност.Практики има всяка специалност, без това не може.:3d_016:

Не съм срещала в учебник по мое време да бе писано нещо за идеите на Бялото братство.Нито по история, нито по"Общество и личност", мярка ми се едно изказване в съзнанието от учителката по литература в 10 клас.Спомена нещо за Мара Белчева, като поетеса, че споделяла идеите на Петър Дънов. В енциклопедиите след 1989г, да.Всичко това бе тема табу.В часовете по философия на висшето си образование, спомням си никой от доцентите не засяга идеите на Братството, даже преподавателя, бе атеист.Не признаваше съществуването на Бог. Това е горчивата истина.:3d_161:

Редактирано от Дриада
Линк към коментар
Share on other sites

Нека да има ,като специалност ще е интересно ,койо желае да го изучава по този начин .Пък и след това като излезне специалист ,може да ги взимат училищата и да се приагат знанията от тях там .Добра е идеята .Хубаво ще е да се направи .

Линк към коментар
Share on other sites

Да се изучава П. Дънов в университетите? И как ще се избегне догматизирането? Все едно някой да следва в семинарията и да си вземе изпитите със свои интерпретации върху Библията, различни от общоприетите. Не става. Аз мога да тълкувам някоя беседа по мой си начин, който коренно се различава от начина, който евентуалният университетски преподавател би смятал за приемлив. И какво правим тогава? Не, изучаването трябва да става напълно свободно. Книгите с беседи са достъпни и който желае, винаги може да ги изучава. Има си братски групи и други места (вкл. тук), където те могат да бъдат обсъждани. В университетите беседите могат да бъдат изучавани (в чисто академичен смисъл), но не и осъзнати и още по-малко приложени. Могат да бъдат анализирани, сравнявани с други учения, но целта на беседите не е да предоставят информация, която да бъде научена от учениците, а да дадат импулс за реална положителна промяна в човека.

Линк към коментар
Share on other sites

Пък аз малко бягам от типа комуна. Окултно, значи скрито, вътрешно знание и всеки сам в Живота се учи, открива Словото. Разбира се и групи, които се срещат сред природата, за да споделят е добре. Но масовките и проповедите ме уморяват...

Словото е вибрация, вътре в нас и понякога не е нужно да четем дори, Пътя ни води... към Словото...:sorcerer:

" Христос казва: „Горко вам, книжници и фарисеи! Горко вам, лицемери!“ Ние пък можем да кажем: „Блажени вие, бъдещи проповедници и свещеници, които се застъпвате за Царството Божие“. "

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...