Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Други зеленчукови ястия


Recommended Posts

Сега е сезонът на граха, зеления боб, картофите, баклата, тиквичките.

Гювеч

1 глава червен лук или праз лук /според сезона/

тиквички

картофи

зелен боб

грах

моркови

чеснови главички-5-6 бр.

олио, вода, сол, чубрица, бяло вино- 1 к.ч., червен пипер, брашно 1 с.л.

Зеленчуците се нарязват, добавят се мазнината, подправките, виното, водата и 1.с.л. брашно. Приготовлението на гювеча отнема 20 мин. в тенджера под налягане.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

ммм доста вкусно звучи (: . Аз бих добавила и гъби.

Една бърза и лесна рецепта и от мен:

Нарязвам половин кисела зелка (може и прясна), задушавам я на слаб огън с малко зехтин или олио (от вода няма нужда понеже зелето си пуска, но все пак не бива да загаря :) ), след 30-40 мин. като почне да омеква зелето, настъргвам няколко моркова, нарязвам гъби (може да се добави и лук, ако предпочитате) и ги слагам при зелето (пак на бавен огън още около 20-30мин.). Поръсвам с черен пипер, червен пипер, малко сол (аз лично използвам хималайска, друг вариянт е моркса сол).

Комбинацията с чесън докато похапвате е страхотна :) и полезна.

Линк към коментар
Share on other sites

У дома цяла зима си хапваме салата от червено цвекло - сурово настъргано.

Дюли си вземам за декорация и аромат, цяла зима, не можем да ги изядем.

Получи се много вкусно, когато ми дожаля за една дюля, която загниваше и я настъргах в червеното цвекло, подправена с малко сол, олио и балсамов оцет с мед тази салата е много освежаваща и полезна за зимната трапеза. :)

Тази салата стои много добре с фалафели \ нахутени кюфтета\ с хумус.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

У дома цяла зима си хапваме салата от червено цвекло - сурово настъргано.

Дюли си вземам за декорация и аромат, цяла зима, не можем да ги изядем.

Получи се много вкусно, когато ми дожаля за една дюля, която загниваше и я настъргах в червеното цвекло, подправена с малко сол, олио и балсамов оцет с мед тази салата е много освежаваща и полезна за зимната трапеза. :)

Тази салата стои много добре с фалафели \ нахутени кюфтета\ с хумус.

Много вкусна и витаминозна салата става от настъргани моркови,настъргано червено цвекло и маруля.

Добавя се сол,зехтин и сокът от един лимон.

Също може да се направи салата само от настъргани моркови и червено цвекло.Пак с добавка на лимон и зехтин.

Могат да се добавят и настъргани репи.

Може да се направи салата от маруля и краставици,като се залее с кофичка кисело мляко с чесън.Става много вкусна.

А от дюлите можете да си сварите много вкусен компот.

Нарязвате ги на парченца.Добавяте захар на вкус ,заливате ги с повечко вода и ги варите до омекване.

Можете да добавите и канела.

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

ЗДравейте!

 

 

Ето една веганска манджа, още топла-топла - кюфтета от сурова леща ... и май почти ще си ги изям сама. icon_smile.gif
При това опростих доста рецептата поради нежелание да ходя до магазина.

Така тя е в следния вид:
250 гр. леща, накисната от предния ден ( трябваше само 3 часа , но организацията се обърка ... така количеството леща стана повече)
3 - 4 клончета прясна чубрица
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. сол
2 - 3 супени лъжици вода от лещата, ако пасаторът трудно я мели.
Та - всичко в пасатора, малки топчета от сместа - в брашно и - в горещо олио.

В нета ще намерите и по-сложни рецепти, но гарантирам, че и така е много вкусно.

Линк към коментар
Share on other sites

Лесни и вкусни рецепти.

 

 

Картофени топки

 

Продукти:

1 кг картофи

2 яйца

100 г сирене

100 г кашкавал

подправки на вкус

 

Сваряват се обелените картофи до омекване. Намачкват се и към тях се добавят яйцата, настърганото сирене  и кашкавала и останалите продукти. Може да се добави и брашно за сгъстяване. Ръцете се топват в мазнина и от сместа се  оформят топки , които се нареждат в тавичка и се пекат до зачервяване в гореща фурна.

 

........

 

Пай от тиквички

 

Продукти:

1 кг тиквички

3 яйца

100 г сирене

100 г кашкавал

1 кафена чашка мазнина

малко топено или пушено сирене

1 суп. лъж. брашно по избор

подправки на вкус

 

Тиквичките се настъргавт и се оставят да постоят. След като пуснат водата си, се отцеждат.
Добавят се останалите продукти и се разбъркват добре с лъжица. Най-отгоре се настръгва кашкавала и се поставят парченца масло.

Пече се в умерена фурна до зачервяване.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Креми, аз нещо не мога да разбера, тези топчета не се ли разпадат като ги пържиш, какво служи за свързващ елемент?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Лесни и вкусни рецепти.

 

 

Картофени топки

 

Продукти:

1 кг картофи

2 яйца

100 г сирене

100 г кашкавал

подправки на вкус

 

Сваряват се обелените картофи до омекване. Намачкват се и към тях се добавят яйцата, настърганото сирене  и кашкавала и останалите продукти. Може да се добави и брашно за сгъстяване. Ръцете се топват в мазнина и от сместа се  оформят топки , които се нареждат в тавичка и се пекат до зачервяване в гореща фурна.

 

........

 

Пай от тиквички

 

Продукти:

1 кг тиквички

3 яйца

100 г сирене

100 г кашкавал

1 кафена чашка мазнина

малко топено или пушено сирене

1 суп. лъж. брашно по избор

подправки на вкус

 

Тиквичките се настъргавт и се оставят да постоят. След като пуснат водата си, се отцеждат.

Добавят се останалите продукти и се разбъркват добре с лъжица. Най-отгоре се настръгва кашкавала и се поставят парченца масло.

Пече се в умерена фурна до зачервяване.

Много добра рецепта :)

Линк към коментар
Share on other sites

Креми, аз нещо не мога да разбера, тези топчета не се ли разпадат като ги пържиш, какво служи за свързващ елемент?

При пасирането трябва да стане консистенция като кайма. Ако е по-рядко - може да добавиш малко брашно. Сега мисля да пробвам и с нарязан лук вътре, както при обичайните кюфтета.

Ако имаш гъста маса и я оваляш в брашно, не се начупва.

Ти пробва ли? ( Пиши на лични за по-сигурно.)

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Включвам се и аз.

 

Картофи в йенска тенджера

 

4-5 големи картофа

2-3 моркова

2 връзки пресен лук

100-200 гр. гъби

 

Картофите и морковите се обелват, измиват и нарязват на шайби. Зеления лук се реже на едро, а гъбите на четвъртинки. Пресния лук може да се замести със стар такъв по желание. Хубавото на тази рецепта е ( както и на много други), че може да се експерементира на воля с нея :) . В намазнена с малко олио йенска тенджера се слагат всичките нарязани продукти, може да се сложат и две-три скилидки чесън за аромат, подправят се по желание , кой с каквото обича, аз слагам черен пипер, чубрица, риган и магданоз. Объркват се хубаво, след това ако се налага се подправят още веднъж. Аз лично наливам един пръст бира, колкото да покрие дъното на тенджерата, но може да се сложи и вода, или ако имате някакъв домашно приготвен зеленчуков бульон. Слагат се във фурната на 200 градуса, капака на тенджерата е задължителен. След като картофите и морковите омекнат, капака се маха, всичко се разбърква внимателно  и се връща във фурната, за да се запекат картофките отгоре.

Другия вариант е да направите заливка от кисело мляко и яйце, като за мусака. Може да добавите и сирене или кашкавал ако обичате.

 

Картофките много си подхождат със салата от домати и краставици :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...