Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кой или какво би обединило хората в България?


Recommended Posts

Аз вярвам в Доброто в хората но то много бавно си пробива път отдолу нагоре. А отгоре надолу засега никой не го насажда. Аз определено смятам че голямо предизвикателство и опасност би обединило хората и би ги накарало да излязат от черупките си. Подчертавам - опасноста, не нещастие - има голяма разлика между двете!

Линк към коментар
Share on other sites

Какво разбираш под "насаждане отгоре надолу"?

Линк към коментар
Share on other sites

Под насаждане е отгоре надолу имам предвид че това е когато властта-тоест Държавата посредством своя пропаганден апарат възхвалява определени добродетели и модели на поведение и ги внушава на народа. Тоест нещо много подобно на това което се правеше по време на комунизма -стремеж със средствата на пропагандата да се развиват у хората определени добродетели.

Ето в момента средствата на масова информация масирано насаждат определена визия за живота. Аз мисля че идеята за централно поощряване на хората не е лоша, но това много зависи от това какви хора са те.

Всъщност от великите манипулатори - комунистите могат да се вземат доста добри идеи за възпитане на обществото....но все пак всичко зависи от ХОРАТА отгоре....

Линк към коментар
Share on other sites

А според мен всичко зависи от хората отдолу - всеки народ заслужава управниците си - стар закон.

Ако всеки от нас си заеме мястото и си върши работата с любов, няма да има нужда да се обединяваме около нещо измислено от някого.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не мисля,че някога сме били разединени в България.Много повече сме били оеднаквявани и сиви,отколкото разединени.Не мисля,че българинът е индивидуалист,напротив трябваше да се роди цяло едно ново поколение българи ,за да поиска българинът да покаже индивидуалността си,различността си,несъгласието си,неодобрението си,дори гнева си. Макар,че и до днес много от по- възрастните генерации ги е страх да заявят мнението си,себе си,идентичността си.Като ,че ли е престъпление това,все едно ще има някакви последици ,ако го направят ,ако бъдат свободни.

Желанието да откриеш себе си ,да видиш и доброто и лошото в себе си,като всяко едно несъвършено живо същество е много важно,за себеоценката за самочувствието ,за определяне на идентичността ти.Важно е да аксептираме и добрите и лошите неща,които сме наследили,които продължаваме да носим,за да тръгнем напред.Никога нищо няма да бъде идеално и в нито една страна животът и хората не са такива.

Радвам се ,че българите са достатъчно разумни,за да не живеят живот назаем,да отстояват ценностите си ,независимо от трудностите,които срещат по пътя си.

Мисля,че просто трябва да си повярваме и да действаме.

В момента точно това трябва да се случи,да не загубим самообадание,да вярваме във себе си и семействата си, колегите си, въпреки това или онова.

Не виждам смисъл повече в каквато и да била критика,независимо ,че някои хора я формулират като градивна или реална оценка на действителността.Мисля,че сме достатъчно самокритични,а и цяла Европа и Светът са достатъчно критични и снобски настроени към нас,за да продължаме да се самоизяждаме,сега просто ни трябват самочувствие и вяра.Цяло чудо е че минахме през всичко това с толкова малко жертви,без рязане на глави и неща от този сорт.

Не мислите ли ?

Ние сме и ще бъдем .При това, мисля много разумен и одухотворен народ.Дори и българите извън България помагат постоянно на България,не са престанали да мислят за нея.Познавам много хора,които са отвратени от държавата,но не и от народността българин,не и от националната си принадлежност.

Дори и тези, които не искаха да си признаят дълги години,колко им лиспва България се завръщат на преклонна възраст,тогава,когато цялата суета и болка са отстъпили място на любовта към най- милото,а именно родината, близките и това ,което е останало от тях.

Материалният живот,материалните ценности никога не могат да изместят духовните,просто не стоят на едно и също стъпало дори и в съзнанието на най- големият материалист .Всеки знае какво го прави щастлив и кога действително се е чувствал пълноценен изпълнен със смисъл и вяра в съществуването си.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Inatari поздравления за хубавите расъждения! Донке, не съм съгласен с теб че всеки народ си заслужава властниците! АКо така смятаме значи Германия заслужаваше Хитлер, а Русия - Сталин така ли? Издигането на дадения човек на коримилото на властта понякога е случайно, понякога зависи от късмет, а много често е резултат на качествата на този човек - каквито и да сеа те!

Много хора пропускат най- важното не е толкова важно кой е начело, а в какво състояние е корабът! Имаше една тема с предсказания на Славка Севрюкова - май така се казваше, та тя предричаше че в България щял да се роди Давид - легендарния еврейски цар и тои щял "да оправи" нещата! Хубаво да се ражда! Ама каво може да направи той?! ДА завладее Балканите ли ?! ДА управлява "честно"! Една доста съсипана страна колкото и честно да се управлява тя пак си остава.... съсипана! Тогава има ли значение кой е отгоре?

Линк към коментар
Share on other sites

... АКо така смятаме значи Германия заслужаваше Хитлер, а Русия - Сталин така ли? Издигането на дадения човек на коримилото на властта понякога е случайно, понякога зависи от късмет, а много често е резултат на качествата на този човек - каквито и да сеа те!

...

Абсолютно си заслужават.

Случайни неща няма.

...

Много хора пропускат най- важното не е толкова важно кой е начело, а в какво състояние е корабът! Имаше една тема с предсказания на Славка Севрюкова - май така се казваше, та тя предричаше че в България щял да се роди Давид - легендарния еврейски цар и тои щял "да оправи" нещата! Хубаво да се ражда! Ама каво може да направи той?! ДА завладее Балканите ли ?! ДА управлява "честно"! Една доста съсипана страна колкото и честно да се управлява тя пак си остава.... съсипана! Тогава има ли значение кой е отгоре?

Огромно значение!

Не знам за теб, но аз предпочитам да съм на разнебитен кораб с опитен и разумен капитан, отколкото на нов и супермодерен с неопитен и неразумен.

Линк към коментар
Share on other sites

Извини ме Диана но ти нямаш избор на кой кораб да си :rolleyes: . За този ти живот вече са те зачислили на кораба "БЪЛГАРИЯ".

Но аз имах друго прдвид - дори и велик капитан не може да превърне стар разнебитен кораб / казвам го по принцип нямам предвид България/ в модерен презокеански лайнер! Да, той може да го удържи на повърхността, да го пребоядиса но...дотам:sleeping: .... А един голям и модерен кораб например-САЩ дори и ограничен и глупав капитан като Буш младши не успя да го потопи.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Мартин, отиваш и си купуваш билет за друг кораб и си готов за презокеанско пътешествие!

Ей ся се возя на един лачен кораб, ма без двигател. Петъка се качвам на кораб, дето вместо напред плава настрани...

Та така.

Линк към коментар
Share on other sites

Те и на Титаник бяха големи специалисти, а той пък колко беше модерен и излъскан...:3d_146:

Иначе да, всеки народ /и човек/ си заслужава съдбата.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не мисля,че някога сме били разединени в България.Много повече сме били оеднаквявани и сиви,отколкото разединени.Не мисля,че българинът е индивидуалист,напротив трябваше да се роди цяло едно ново поколение българи ,за да поиска българинът да покаже индивидуалността си,различността си,несъгласието си,неодобрението си,дори гнева си. Макар,че и до днес много от по- възрастните генерации ги е страх да заявят мнението си,себе си,идентичността си.Като ,че ли е престъпление това,все едно ще има някакви последици ,ако го направят ,ако бъдат свободни.

Желанието да откриеш себе си ,да видиш и доброто и лошото в себе си,като всяко едно несъвършено живо същество е много важно,за себеоценката за самочувствието ,за определяне на идентичността ти.Важно е да аксептираме и добрите и лошите неща,които сме наследили,които продължаваме да носим,за да тръгнем напред.Никога нищо няма да бъде идеално и в нито една страна животът и хората не са такива.

Радвам се ,че българите са достатъчно разумни,за да не живеят живот назаем,да отстояват ценностите си ,независимо от трудностите,които срещат по пътя си.

Мисля,че просто трябва да си повярваме и да действаме.

В момента точно това трябва да се случи,да не загубим самообадание,да вярваме във себе си и семействата си, колегите си, въпреки това или онова.

Не виждам смисъл повече в каквато и да била критика,независимо ,че някои хора я формулират като градивна или реална оценка на действителността.Мисля,че сме достатъчно самокритични,а и цяла Европа и Светът са достатъчно критични и снобски настроени към нас,за да продължаме да се самоизяждаме,сега просто ни трябват самочувствие и вяра.Цяло чудо е че минахме през всичко това с толкова малко жертви,без рязане на глави и неща от този сорт.

Не мислите ли ?

Ние сме и ще бъдем .При това, мисля много разумен и одухотворен народ.Дори и българите извън България помагат постоянно на България,не са престанали да мислят за нея.Познавам много хора,които са отвратени от държавата,но не и от народността българин,не и от националната си принадлежност.

Дори и тези, които не искаха да си признаят дълги години,колко им лиспва България се завръщат на преклонна възраст,тогава,когато цялата суета и болка са отстъпили място на любовта към най- милото,а именно родината, близките и това ,което е останало от тях.

Материалният живот,материалните ценности никога не могат да изместят духовните,просто не стоят на едно и също стъпало дори и в съзнанието на най- големият материалист .Всеки знае какво го прави щастлив и кога действително се е чувствал пълноценен изпълнен със смисъл и вяра в съществуването си.

:thumbsup2::feel happy: Ина, благодаря! Имах чувството, че чета своите мисли! Не можах дори да отделя това, което най-много ми допадна и затова го цитирах цялото! А още по-щастлива ме прави фактът, че това е написано от млад и изключително интелигентен и надарен човек. България ще я бъде!

Линк към коментар
Share on other sites

Имаше една тема с предсказания на Славка Севрюкова - май така се казваше, та тя предричаше че в България щял да се роди Давид - легендарния еврейски цар и тои щял "да оправи" нещата!

Да, виж стр. 1. ;)

Хубаво да се ражда! Ама каво може да направи той?! ДА завладее Балканите ли ?! ДА управлява "честно"! Една доста съсипана страна колкото и честно да се управлява тя пак си остава.... съсипана! Тогава има ли значение кой е отгоре?

Има. Казвал съм го и друг път - основният проблем на България не е бедността, а анархията и беззаконието.

Линк към коментар
Share on other sites

Донке,благодаря за комплиментите:3d_039:!

Мисля,че просто трябва да се окуражаваме един друг и да бъдем предприемчиви и да следваме идеите си .Ако всеки направи това,ще станем доста дисциплинирана държава и най- вече когато си вършиш работата с любов това винаги се забелязва,винаги има своите добри плодове.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Христос приложи закона на себеотричането, който проповядваше и на учениците Си. ...Той казваше: „Който не се отрече от майка си и от баща си, от богатството си, даже от живота си, не може да бъде Мой ученик," Този стих може да се преведе с други думи: „Ако не любиш, ако не учиш, ако не обичаш Истината и свободата, не можеш да бъдеш Мой ученик." Това означават думите на Христа на съвременен език - да дадеш всичко и да започнеш да любиш, да учиш и да обичаш Истината и свободата. Това казвам на българите, това казвам на всичките народи.

Учителя

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не мисля,че някога сме били разединени в България.Много повече сме били оеднаквявани и сиви,отколкото разединени.Не мисля,че българинът е индивидуалист,напротив трябваше да се роди цяло едно ново поколение българи ,за да поиска българинът да покаже индивидуалността си,различността си,несъгласието си,неодобрението си,дори гнева си. Макар,че и до днес много от по- възрастните генерации ги е страх да заявят мнението си,себе си,идентичността си.Като ,че ли е престъпление това,все едно ще има някакви последици ,ако го направят ,ако бъдат свободни.

Желанието да откриеш себе си ,да видиш и доброто и лошото в себе си,като всяко едно несъвършено живо същество е много важно,за себеоценката за самочувствието ,за определяне на идентичността ти.Важно е да аксептираме и добрите и лошите неща,които сме наследили,които продължаваме да носим,за да тръгнем напред.Никога нищо няма да бъде идеално и в нито една страна животът и хората не са такива.

Радвам се ,че българите са достатъчно разумни,за да не живеят живот назаем,да отстояват ценностите си ,независимо от трудностите,които срещат по пътя си.

Мисля,че просто трябва да си повярваме и да действаме.

В момента точно това трябва да се случи,да не загубим самообадание,да вярваме във себе си и семействата си, колегите си, въпреки това или онова.

Не виждам смисъл повече в каквато и да била критика,независимо ,че някои хора я формулират като градивна или реална оценка на действителността.Мисля,че сме достатъчно самокритични,а и цяла Европа и Светът са достатъчно критични и снобски настроени към нас,за да продължаме да се самоизяждаме,сега просто ни трябват самочувствие и вяра.Цяло чудо е че минахме през всичко това с толкова малко жертви,без рязане на глави и неща от този сорт.

Не мислите ли ?

Ние сме и ще бъдем .При това, мисля много разумен и одухотворен народ.Дори и българите извън България помагат постоянно на България,не са престанали да мислят за нея.Познавам много хора,които са отвратени от държавата,но не и от народността българин,не и от националната си принадлежност.

Дори и тези, които не искаха да си признаят дълги години,колко им лиспва България се завръщат на преклонна възраст,тогава,когато цялата суета и болка са отстъпили място на любовта към най- милото,а именно родината, близките и това ,което е останало от тях.

Материалният живот,материалните ценности никога не могат да изместят духовните,просто не стоят на едно и също стъпало дори и в съзнанието на най- големият материалист .Всеки знае какво го прави щастлив и кога действително се е чувствал пълноценен изпълнен със смисъл и вяра в съществуването си.

:thumbsup2::feel happy: Ина, благодаря! Имах чувството, че чета своите мисли! Не можах дори да отделя това, което най-много ми допадна и затова го цитирах цялото! А още по-щастлива ме прави фактът, че това е написано от млад и изключително интелигентен и надарен човек. България ще я бъде!

И аз съм с вас!smile.gif

"Мисля,че просто трябва да си повярваме и да действаме."

Да, точно това е. И ще го кажа с мои думи, както го разбирам. Човек обикновено все търси това, което няма и не прави много неща поради това, че нещо му липсва.

За това, което нямаме, никой няма да ни търси отговорност. Отговорността се търси за това, което имаме. Така, че можем да започнем от там, от това което имаме и да вървим напред, да го изграждаме.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Силно Желание!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...
Линк към коментар
Share on other sites

Различното съзнание би обединило хората в Българяи, когато човекът осъзнае че всички сме свързани тясно като едно смейство и когато един от нас страда ще страда и цялото семейство. Тогава няма да стоят безучастно, а ще си помагат, защото също когато помагат на друг в нужда ще знаят, че това помага и на тях. ВСички сме едно цяло и само това съзнание би накарало не само българите, а цялото човечество да мисли и да се грижи за другите, да действа като едно, а не да саморазрушава частите си.

Линк към коментар
Share on other sites

Досега си мислех какво в темата ме вкарва в недоумение. Тази сутрин усетих.

Ако зададем въпроса така, както е в заглавието на темата, т.е. Кой или какво БИ обединило българите, това насочва съзнанието директно към презумпцията, че такова обединение не съществува. Всъщност за мен българите сме обединени на едно макар и по-невидимо за окото на претенциозния човек ниво. Не мисля, че ако един народ е строен в редици или е струпан на тълпа около някаква трибуна и възторжено вика "България!!! " наистина е обединен. Личното ми усещане е, че точно тогава той е подчинен и обединението е външно, но вътрешно тече процес на разединение.

Второ - условната форма на глагола съм - БИ - внушава, че съществува някакво конкретно условие за това изисквано по определена формула обединение. Или зад тази условна форма стои нещо като ултиматум - "ако ние (разбирай вие) не направим ..... няма да се обединим..." Олеле ужас, катастрофа, ами сега? няма как - давайте да вървим след някого или нещо, защото иначе.... " Това да ви напомня едни тъжни моменти от историята на всеки народ и на човечеството като цяло?

И върха на сладоледа - въпросителните думи в началото на темата - КОЙ с една дума - трябва да се намери водач на народа, вожд, с други думи. Имахме си вече вождове, видяхме до какъв хал докараха страната и народа.....

И веднага след кой КАКВО - т.е. да се обединим около някаква идея или цел.... Това дали не значи да се научим да мислим като един определен човек или група???

ПП. Благодаря на преждеписалия, че вметна тази дума - война. Тя ми беше като лъч светлина, която ми огря края на пътя, по който може и да ни прелъже някой да тръгнем.

ПП. А разковничето е толкова простичко и винаги е било до нас и с нас. И сигурно синхронично излезе точно днес - Възстановете любовта.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Войната е онова, което в литературата играе роля дъжда. Тя пречиства, отмива всичко, защото на неговия фон всичко загубва значение. Метафора за катарзис, за прераждане, за живот. Материалното се губи, йерархията се губи, позите и ролите от ежедневието стават излишни. Интересно, че много народи се гордеят с това как са победили някого на война, в това число и българите. Може би положителните черти се проявяват във война. Не това да убиваш, а това да мислиш за близките си. В днешно време леля е по-вероятно да срещна във форума, отколкото на живо. Някой хора се чуват повече по телефона, отколкото на живо, други може да откриеш само на скайпа или пощата.

В начина на мислене на хората е заложена нуждата да се персонализира спасителя или врага. Затова беше измислен Бин Ладен, за да могат да си представят американците лошият чичко, който им мисли лошото от пещерите. Затова бяха измислени и култовете към личността в съвремието по мотиви на римските императори или египетските фараони-богове. Това разбира се е грешно и само показва нуждата ни да се намираме в йерархия, което си е древен инстинкт. Колко пъти сте чували, че първо място се печели от двама души? Или са избрани двама президенти? Нещо в начина ни на мислене не го позволява, защото имаме нужда да персонализираме нашите чувства - този го харесвам, онзи не. Делението и градацията ни позволяват да възприемаме света в по-подреден вид.

И се сещам нещо, което наскоро си мислех. За какво обединение говорим (за да знаем искаме ли го)? В САЩ примерно всеки има самостоятелна учебна програма. Всеки учи различни неща, съобразени с възможностите и интересите им. В България излизат тухли - няма две различни. За да ни обедини нещо, трябва то да заслужава усилията си повече отколкото нашата индивидуалност. Примерно във войната индивидуалност няма, защото на първо място е оцеляването на народа, държавата и т.н. Дали си с прическа, дали си ходил на училище или купил ли си кимион от магазина престават да са важни. Хората са се обединили за да хвърлят заедно камъни по лъвове и да приложат разделение на труда. Време е да се разделят и да вървят по своя път. Съединението е правило силата, когато чупенето на съчки е било на мода. В днешно време имаме медии за масова дезинформация и субкултури с упадъчни ценности, които масата следва в някакъв транс. Когато всеки започне да мисли със собствената си глава, вместо да повтаря чужди думи и моди, тогава собствените му и тези на държавата му интереси ще бъдат най-добре защитени.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ако хората започнат да мислят със собствените си глави... цялият ни строй ще рухне...

Всички плачат, че имотите били скъпи, но никой от плачещите не иска те да поевтиняват - за да не се окаже, че са се прецакали с десетки хиляди мананайски лева за имот, който впоследствие ще струва десетократно по-малко.

Малко като с поробените народи - никой поробен народ няма да признае, че поробителят му не бил много силен и че не го е мъчил много - щото реномето му на поробен народ ще падне...

Линк към коментар
Share on other sites

Те и на Титаник бяха големи специалисти, а той пък колко беше модерен и излъскан... :3d_146:

Е, те това е виц. Титаник бил построен от професионалисти, а Ноевият ковчег от аматьори XD Всъщност още по времето Титаник се е твърдяло, че няма да го бъде и ще се скърши (бил е най-дългия за времето си).

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...