Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кой или какво би обединило хората в България?


Recommended Posts

Ако хората започнат да мислят със собствените си глави... цялият ни строй ще рухне...

Примера не го разбрах, но ето, ти мислиш с главата си. Преценяш и какъв е риска да мислиш с главата си. Мислиш ли, че това може да е опасно, ако се случи и на други?

Линк към коментар
Share on other sites

Ето един списък...

1. Нещо отрицателно:

- страхът

- общото нещастие и страдание

- национална катастрофа

- война

- природни катаклизми

- ...

2. Нещо положително:

+ родолюбието, патриотизмът, национализмът

+ общи стремежи (към Истината и др.)

+ политическа идеология

+ религиозно или духовно учение

+ окултизмът

+ общи цели

+ общото национално съзнание

+ промяна на хорското съзнание, смяна/подмяна на "чипа"

+ общото минало, общата територия, общият език, общата култура

+ нов национален идеал и нова национална доктрина

+ знанието, науката, образованието

+ любовта

+ Господ-Бог

+ ...

Списъкът не претендира за изчерпателност.

Положителните възможности са повече от отрицателните. Макар, че някои от предложените като положителни може би са спорни.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ако хората успеят да започнат да мислят, ще излязат веднага на революция и ще свалят властта. След това може да седнат и да напишат нова конституция и да си измислят нови закони и нова банкова система. Нов строй. Без растеж и без инфлация.

Ето, например, имах възможността да посетя няколко пъти Испания по време на "развета" й - бях удивен как навсякъде се строят нови и нови неща, магистрали - в продължение на десетина години. Някъде 2005-2006 година един човек ми каза: "просто не ми се мисли какво ни чака!"

Как така? - биха го попитали всички испанци тогава - ние се развиваме, всичко е наред!

Реално никакво развитие не е това, а е "събиране на мухите". Тия всичките хора, които ще си дадат целия капитал, за да си закупят жилища на спекулативни цени и ще работят цял живот за шепа тухли. За да може да им падне цената след това и да трябва да връщат пари на банката за нещо, което уж били купили, но реално не притежават ... защото системата на капитализма е такава - "търсене и предлагане". В момента, в който търсенето изчезне, системата се срива. А не може непрекъснато да има търсене, понеже хората са краен брой. Ако всички си купим апартаменти, значи търсенето изчезва.

Много бяха щастливи испанците тогава - всеки испанец тегли кредит, сложи по едни цици на жена си, взеха кола на изплащане, апартамент... и щастието беше пълно. В един момент се оказва, че... автомобилната промишленост била пред колапс, понеже пазарът много се бил свил!?

Ми ако всички си купят нови коли, нормално е пазарът да се свие, бе, хора, не съм аз икономиста, че да ви ги обяснявам тия неща...

Апартаментите като цена били стигнали до някаква стойност, която била непосилна за купувачите, които били останали, понеже повечето вече били купили апартаменти /80% от испанците по това време били в собствени жилища на изплащане или вече изплатени/.

...

За да може по-добре да разберете мащабите - просто за протокола - в Испания в продължение на 10 години са строени жилища на брой колкото в целия останал ЕС... с други думи? - много!

...

Сега имаме един подобен балон в Китай. Китайската държава изгражда по 10 нови града годишно - като всеки от тях е предвиден за 10 милиона души - но се продават не повече от 25% от апартаментите. Това са пустеещи градове, заради високите цени. Но докато Испания е малка държавичка... очаквайте да стане наистина интересно, когато Китай изпадне в криза... И защо? - От човешка простотия.

...

Икономическият растеж е враг на устойчивото развитие.

Инфлацията е враг на стабилността.

...

Днес излизам и гледам разпродажби - има огромно количество стока - а уж криза? За всеки има поне по 5 чифта обувки... от всичко поне по 5 - само чака да бъде купено - имаме свръхпредлагане и свръхпроизводство.

...

Човешката алчност и лакомия нямат равни.

Линк към коментар
Share on other sites

Още нещо като допълнение към предишния ми пост.

Заглавието на темата внушава, че хората в България би трябвало да се обединят на основата на националната си принадлежност. Дали осъзнаваме колко опасно е това??/ Историята ни го е показала вече толкова пъти, с цената на толкова жертви.

Бих преформулирала въпроса:

Кое би било в състояние да ни помогне да осъзнаем единството си с всяко живо същество в тази вселена?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Донче, пак сме на една вълна - близко до твоето усещане, моят вътрешен отговор, когато прочетох името на темата беше - българите са условно понятие, има всякакви хора - българи, както има всякакви хора по света, затова ще се обединим чак, когато всички хора, цялото човечество или поне мнозинство се обединят около идеята за братство и единство - но не в смисъла, в който комунистите са влагали, да приравнят и изгладят всички различия, а в смисъла, който Христос, Учителя и безброй духовни водачи ни посочват. Т.е. не става въпрос нито за сантименталности, нито за идеологии, нито за утопии - само една дълбока, трудна, постепенна, а навярно и изстрадана, трансформация на съзнанието - колективно и индивидуално, може да постигне търсения ефект...Хич няма да е лесно, поне на мен ми изглежда много трудно, но пък натам ни е повел Животът, така че рано или късно ще стане с или без нашите мъдрувания :) Може би, както казва Учителя, трябва след 1000-2000 години пак да дойдем да видим, докъде сме я докарали :)

Линк към коментар
Share on other sites

...

Сега имаме един подобен балон в Китай. Китайската държава изгражда по 10 нови града годишно - като всеки от тях е предвиден за 10 милиона души - но се продават не повече от 25% от апартаментите. Това са пустеещи градове, заради високите цени.

Това е от малкото случаи в които не те разбирам. Още не разбирам какво е общото на производството с употребата на мозъка и как производството е в ущърб на народа. Всичко което се произведе в началото се продава на по-висока цена. Например, ако помните, простите мобилни телефони бяха продавани за стотици лв., а реално бяха парче пластмаса, кабели и джунджурии. Баламите купуват, другите чакат. След няколко месеца, година, цените падат 30 пъти, което е някъде реалната цена включваща печалба за производителя и продавача. Ако допуснем, че търсенето на този модел драстично намалее се стига до разпродажба - продава се на цена близка до нулева печалба или дори на загуба, но все пак поне част от разходите да се задоволят.

Щом 75% от апартаментите в Китай от новопостроените градове не са купени, това говори за две неща - купувачите не смятат, че са изгодни, а продавачите не смятат, че това е проблем, за да намалят цените. Печалбата се постига или чрез висока надценка или чрез малка надценка за голямо количество. Сигурен съм, че цял град може да бъде разпродаден, ако цената му е 1 лв. над производствените цени, но така печалбата ще бъде 1 лв. По-изгодно е да се продават една по една къщите/апартаментите, но със съответна много по-висока цена.

Това, което исках да кажа е, че закона за предлагането и търсенето е валиден навсякъде и регулира всяка пазарна икономика, независимо дали продавачите и купувачите са чували за него. Ако нещо не носи печалба, няма да се прави. Доколкото те разбирам, проблема който посочваш е, че в момента има търсене, то се задоволява, но с високи темпове, докато се презадоволи, търсенето ще секне и произведеното няма да може да се пласира и трябва принудително да си подбие цената. Тук проблем не виждам. Това надлъгване и тези колебания са нещо нормално, а освен това си има т.нар. инвестиционен риск. Може да се оправдае, може и не, но без риск не може да се печели. Пазарен закон е търсенето на пазарни ниши с незадоволено търсене. Всички се нахвърлят да произвеждат в него, а междувременно се дават заплати на работниците, така че това е само плюс. Ако инвестиционната фирма не спечели и стотинка от своята инвестиция, това си е нейн проблем. Заплатите обаче са дадени и това храни народа. Дано правилно съм те разбрал...

Линк към коментар
Share on other sites

Още еди ракурс, обаче - стотици декари плодородна земя загиват под бетона или ако са били неплодородни, това би могло да бъде гора... Една гора от бетонни руини може да ни обедини само по един начин - както казва Емил - да се събудим. Крайно време е.

Същото е и с телефоните и с всички други камари от евтини боклуци - заравяме бъдещето на децата си с бунища от негниещи боклуци.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Погледнато глобално, няма проблем. Всичко ще се нагласи. Лошото е, че това не става за една нощ и не става леко и без сътресения.

Другата лоша новина е, че всяко нещо се прави въз основа на кредит.

Ето какво стана в Щатите с кризата с ипотеките - Цените в продължение на години се вдигат. В един момент започват да се вдигат по-осезателно и това привлича два типа хора - инвеститори и купувачи. Всичко "6".

В един момент се получава така, че всеки, който е имал нужда от заем - е изтеглил такъв, или е в другата ситуация - цените са прекалено високи за него да изтегли такъв заем - с други думи - стигаме до нулево търсене... Дотук нищо лошо, пазарът ще се саморегулира.

Обаче понеже хората са алчни и то много, въпросът е от чий джоб да бъде загубата...

Тази висока цена се задържа известно време, понеже хората са свикнали с идеята, че това е цената, но на тази цена няма сделки.

Колко дълго може да издържи една система само на "стенд-бай"? Година?

Добре. Година. Обаче все някой ще намали с 5% цената на неговите продавани имоти.

Нека сега се замислим за очите на купувачите, които са платили по 1 милион мананайски лева за сходен имот, който виждат година по-късно на цена 950 хил мананайски лева... зениците им се разширяват, защото надбъбречните им жлези секретират адреналин... За 1 година те са изплатили някаква част от лихвата по кредита /първите няколко години се изплащаха само лихвите по кредита, без самата главница/.... на стойност 2 хил. мананайски лева... И? - Отиват обратно в банката и казват - ми ние връщаме апартамента. Върнеш ли апартамента, задълженията към банката се анулират. Но и ти изгаряш с парите, които си дал. И така отиваш в друга банка и теглиш нов заем за идентичния апартамент, който вече струва 950 хил. мананайски лева... пиеш си кафето и си викаш - божжееееейййй.... 50 хиляди мананайски лева съм в плюс!!!

Сега, нека да погледнем какво става в банката - в банката почват да кършат пръсти - Мамка му, имаме да продаваме апартамент!!!

И то сме с 50 хил. мананайски лева на минус!!! - Обаче - каква ще е тяхната изненада - ми то няма на кого да го продадат - защото - нали се сещате - всеки, който е имал нужда от апартамент и е имал финансова възможност да го направи към момента, го е направил. А и цените нещо падат, което означава, че инвеститорите няма да купуват в такъв момент.

Банката реализира 50 хил. мананайски лева загуба за месеца. Обаче лошото е, че реално - докато не се продаде този апартамент - не е ясно колко й е загубата. Тук е най-лошото.

След като паднат още малко цените - ще се реализират няколко продажби - и това ще доведе отново до скок в самочувствието на брокерите... и до там. Пазарът умира прав, цените почват да падат... Банките се превръщат в агенции по недвижими имоти... реализират загуби, които са само на хартия, понеже реалните са на много по-голяма стойност.

И понеже има едно правило, че банката не може да е на минус, това означава, че тя освирепява за свежи пари...

...

Това го писах, понеже ставаше дума за това да си използваме акъла. И какво бихме си мислили и правили, ако можехме да го ползваме.

Аз просто отговарям - бях в Испания - видях - говорих с приятели - по него време всеки от тях си взе апартамент. Днес всеки от тях изплаща кредит, с който днес би могъл да си купи поне апартамент и половина.

...

Аз тогава щях да изляза на улицата и да кажа - Вий докога мислите да строите!?

Колкото са повече инвестициите, толкова по-голям е дефицита - значи колкото повече се асфалтираме, толкова повече ще плащат децата ни. Защото в крайна сметка, каквото и да става - сумата трябва да бъде платена.

...

Вместо да имаме хора, които разсъждават, те предпочитат шопинГ /някои хора казват, че прословутата "Г" точка към женската сексуалност била точно в последната буква на тази дума/... произвеждат се боклуци, хабят се ресурси, замърсява се природата... само и само икономиката да върви... по посочената синусоида.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм. Това е хубаво разгледано в "Духът на времето". Но при положение, че осъзнаваш проблема, и трудно кълвеш на кюспе, защото си котка, употребата на мозъка не е противопоказна.

Линк към коментар
Share on other sites

Примери на обединение, които не са ме устройвали:

Класа ще ходи на бал еди къде си, пък аз исках другаде. Кой ме пита - никой.

Гласувам за една партия, пък тя се вляла в коалиция с друга. Гласува се по директиви на лидери и по списък. Кой ме пита - никой.

В Оклахома на кучетата е забранено да се събират на групи повече от три, ако нямат нарочно разрешение от властите. Кой пита кучетата - никой.

В Западна Вирджиния мъжете имат право да се съвокупляват с любимите си животни. Единственото условие е теглото на любимците да не превишава 18 кг.

България влезе в Европейския съюз. Голямо обединение, големи приказки. Аз не исках. Кой ме пита - никой.

Обединението неправилно се разбира като общи правила и закони, докато същността му е общото да те събира, с други думи от закони няма нужда. Аз съм едно цяло от семейството си, но няма закон да мия чиниите и да изхвърлям боклука. В същото време го правя, без да ме подсещат, а за плащането на данъци никой не ме пита дали искам и ми ги удържат против волята, че и ме заплашват със затвор и нерегламентиран секс. Кое тогава е истинското обединение?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ето един списък...

1. Нещо отрицателно:

- страхът

- общото нещастие и страдание

- национална катастрофа

- война

- природни катаклизми

- ...

Пропуснал съм да добавя:

- атентат

- поредица от атентати

- Светът осъди атентата в Бургас

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/07/19/1868968_svetut_osudi_atentata_v_burgas/

- Как международните медии коментират атентата в България

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2012/07/19/1868759_kak_mejdunarodni_medii_komentirat_atentata_v_bulgariia/

Линк към коментар
Share on other sites

Засега нищо не може да обедини хората в България .

Разединението ще расте все повече и повече .

Нито природно бедствие може да стори това , защото тогава всеки се спасява по еденично или с най-близките си , атентат няма начин да е обединяващ , той в повечето случай е непредвидим и обикновенно не е насочен към българи .

За какво им е на българите атентат , когато те сами се унищожават .

Страхът поражда още по-голямо озлобление , не обединение , а социалното падение на много хора в страната е стигнало незавидни дълбочини .

Атентатите са следствие на политическо управление , не че ги подкрепям , но те не могат да се премахнат на този етап от развитието на човечеството

Редактирано от sarita
Линк към коментар
Share on other sites

Засега нищо не може да обедини хората в България .

Може.

Осъзнаването на това, че някой умишлено ни манипулира, предизвиквайки страх и извличайки полза от това, силната воля и желанието ни за по-добро бъдеще за децата ни и България.

Линк към коментар
Share on other sites

Осъзнаването на хората,което е и начало на обединението ,тече в глобален мащаб,Бг не е изолирана от явлението.Това засега е подминавано и скривано от медиите,знаем защо.Който посещава социалните мрежи е информиран,дори всичко тече на живо и може да се наблюдава...

Линк към коментар
Share on other sites

Докато има лоши ще са нужни и добри и обратно.... Според мен всички сме Едно, у всеки има по нещо добро и нещо недотам... Но всеки сам трябва да си избере на кое да служи и просто да израства...

Обединението става пак там, вътрешно, невидимо... Другото води до разединение... Нормално е понякога физическо и духовно да се разминават, но пък там, в противоречието се ражда истината... и се стига до нови хоризонти/земи...

Линк към коментар
Share on other sites

Об_един_е_ние_то винаги се е случвало поради две неща - или чрез страданието, огромното страдание е било предпоставка, или чрез Любовта.

Който не може да възприеме Любовта, той я изживява под формата на страдание.

Защо? Защото се е дистанцирал. Защото се е отделил, затворил, окаменил.

Единственото нещо, на което аз разчитам, то е Любовта. При Бога може да ида, ако Го обичам, всякога може да ида. Щом не Го обичам, далече съм, туй трябва да го знаете. Не си туряйте лъжливи работи. Любовта отпосле ще дойде? Не, без Любов човек е далеч от Бога. Бог ни е възлюбил, и ние трябва да Го възлюбим. Ако ти не възприемеш светлината и не я изпратиш навън, ти си сляп. Тази светлина, като я възприемеш, ще я изпратиш навън. Отражение става. Изпратиш я навън, и виждаш света. Туй, което виждаме, то е рефлексията на светлината, която влиза в очите. Онзи, който няма тази рефлексия, е невежа. Казвате: „Светлината ще ни научи“. Ако приемеш светлината с Любов, ще прогледаш, ако не я приемеш с Любов, въпросът е друг. Та казвам, пречистете вашите възгледи. Без Любов при Бога не се отива. Без Любов знанието у човека не остава. Без Любов животът не остава. Никаква добродетел без Любов у човека не остава. Може да имаш нещо временно, но всичко ще изчезне. Ще останеш като богатия в ада. По какво се отличават богатият и Лазар? Богатият беше постоянно недоволен. Имаше ядене, пиене, веселие, да му свирят. Лазар имаше струпеи, седеше при вратата на богатия и беше доволен.

...

Та там, дето не е Любовта, мрак има. Там, дето е Любовта, хората се споразумяват, а дето я няма Любовта, смразяват се. Сега няма какво да ни безпокои. Сегашния свят Бог го възпитава. Войната е наказание от Бога за изправление. Сега е едно от най-големите наказания, което е предсказано, понеже християнските народи не приеха Любовта, следователно по закона на кармата мъздовъздаянието иде. Казват: „Как ще свърши войната?“ Някои са лансирали идеята, че съм казал, че на 22 март ще се свърши войната. Дотогава, докато хората не приемат Любовта, войната няма да се свърши. Няма да престане. В който ден приемат Любовта, ще престане войната. Единствената сила, която носи мир, е Любовта. Когато всичките обърнат ума си към Бога, когато всичките християнски народи кажат: „Ще изпълним волята Ти“, тогава войната ще престане. Дотогава, докато искат да стане тяхната воля, войната ще продължи. Дотогава, докато вие искате на земята да си уредите работите, войната ще продължи.

...

Но онова, което свързва хората, то е Божествената Любов. Тази Любов трябва да дойде. Ние имаме любовта на хората, която е подействала да се родим по плът. Човешката любов е подействала, сега Божествената трябва да подейства да се родим.

...

Вие казвате: „Господ нас не ни обича“. Не е право. Ние всички страдаме от чрезмерна Божия Любов, повече ни е обичал, отколкото заслужаваме. От Любов страдаме, не от безлюбие.

Беинса Дуно, Два пъти родени Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

ПРИЗВАНИЕ КЪМ НАРОДА МИ - БЪЛГАРСКИ СИНОВЕ НА СЕМЕЙСТВОТО СЛАВЯНСКО

http://petardanov.co...rizvanie BB.pdf

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Направило ми е впечатление, че българинът много обича да се обединява покрай раздаването на безплатни кебапчета. Ех, може да има вкъщи какво да хапне, ама бута се, бута в тълпата! Та, нали и това е обединение. Сигурно така си мисли проправящият си път през тълпата. Или съседът. Ще отиде да подкрепи Левски или Цска, но заговориш ли му за ГМО или шистов газ те гледа тъпо и му идва да ти тегли една псувня. Българите сме си обединена нация. Как ще се разобединим?

Редактирано от Viva Caselli
Линк към коментар
Share on other sites

Чуйте, верността е първата стъпка при влизане в новия живот, тя е първото условие при тесните врата на приемане, тя е първият плод на любов, който има да поднесете пред огнището на Отеческий олтар. Не остава време, да се впускате в празни разправии за миналото, което няма да ви ползува, ако не вземете пример от неговите погрешки, да изправите настоящите. Вашето възраждане има голяма нужда от чисти добродетели, които липсват. Сега то е повърхностно и не коренно, временно и несъществено, което не може да принесе очакваните добри плодове. Този народ има въпиюща нужда да се ръководи и управлява от свети и Богоугодни начала, нужни за неговото успевание. Тия начала ги е определил отдавна още БОГ, Който се грижи за подобрението на всички негови семейства, и тия начала са всадени във вашата душа. Във възраждането на народите умът и сърцето трябва да вървят успоредно, любовта и добродетелта взаимно, силата и разумът наедно да ръководят и управляват пътя на техните добри стремления. Вън от тези условия всичко е изгубено за тях безвъзвратно. Затова е необходимо да се спрете и обмислите положението си, в което се намирате, за да избегнете общото разрушение, което виси вече над главите на всички ви.

Призвание към народа ми

Мария! Благодаря!

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Два пъти прочетох "Призвание към народа ми..." от вчера. Макар и да съм го чела преди, но всеки път по нещо ново откривам. Много сила има в тези слова.

...И в края на вашия дълговековен изпит, когато Небето реши по Висше усмотрение на Божия промисъл да ви избави от тежкото робство, Аз бях първият, който се явих да се застъпя да ви освободя, като предполагах, че ще се възползвате от дадената благодат да поправите миналото; но вие злоупотребихте с даровете на свободата. Обаче Аз почнах освобождението ви, като турих в действие всичките си мощни сили да работят на всякъде за постигане и осъществяване на великата мисъл, която има да завърша в най-кратко време, което чака Моята върховна заповед, но вашите раздори, вашият новоразвратен живот, възпира святата мисъл, която имам на сърце за вашето добро и доброто на целия род человечески; но всичко си има своите граници, това трябва да знаете. През тия последни години на новопочналия ви живот съм ви ръководил безопасно до тая минута и съм полагал най-големите усилия да ви опазя от много опасни злини. Въздайте хвала на Богу, че Аз не съм от тия, които се побеждават. Иде време и сега е, когато ще опитате Силата Ми и ще познаете, че Аз съм Бог, Който се не лъже, но вие сте народ своенравен, който не съзира къде се крие неговото добро.

Слабата черта на душата ви е общото разединение и разногласие, което спъва святото дело на славянския род, но верен съм в делото на Този, Който Ме е проводил. За него няма препятствие, няма мъчнотии, волята Му е воля вечна и непреклонна и все, що е рекъл, ще бъде, но не във вашите дни, ако се повърнете назад, както израелският народ в пустинята, и ще оставите костите си, както тях за вашето малодушие и общо неверие. Но новото поколение, което сам Бог на Силите ще повдигне, ще осъществи Неговите възнамерения, предопределени да се изпълнят. Можете да ускорите и затрудните вървежа на вашето дело, ако се вдадете на разпуснатия живот на покварените народи и това Ме прави повече да бодърствам за вази, да не би изново да се повърнете и паднете в примката на лукавия, което падение ще ви коства живота. Това Ме принуди да сляза от горе помежду ви, да се застъпя изново да изгладя и премахна адската омраза с братския вам род, който е положил за вази безброй человечески жертви; той е свята Русия, на която Бог е отредил велико бъдеще, да изпълни волята Му, за ваша слава и славата на Неговото Царство. Ще приемете от нея дан като Мелхисадек от Авраама, когото и благослови. Днешната сила и слава я вам дължи, такива за Божествените наредби: един сее, друг жъне, в края всички ще участват в Божието благо. Днес адската злоба се отстранява, ходът в работите взема друг вид, адските сили отстъпват в първите сили на бойното поле, нарушителите на Божия мир ще бъдат наказани на всякъде и правдата Му ще се възстанови на земята. Царството, което ще да възстановя, не е царство на омраза, но на любов; подигнете очите си и вижте, че светът е узряла жетва. В скоро време ще заверя вярността на моите Божествени думи. Още един велик подвиг и всичките сърца ще треперят и мъдруванията на света ще престанат веднъж за всякога. Небето, в знак на своето благоволение, ви е дало един свят залог на велика милост и любов, който се пази помежду ви от този ден, в който е даден отговорът, започва вашето изкупление и ви предупреждавам да пазите това, което градя, да не го съборите, защото е свято, и ако се опитате да святотатствате, три злини ще ви допусна: глад, мор и разорение, и няма да ви пощадя, но ще се съдя с вас и ще помните винаги, че Бог е говорил. Пазете думите Ми. В тоя Залог, който съм ви поверил, почива бъдещето ви, той е скрижалът на дома ви, надежда и живот за рода ви. Слушайте ме, доме славянски, да сте ми свидетели, че съм ви говорил.

Призвание към народа ми... http://triangle.bg/books/calling.1998/all.html
Линк към коментар
Share on other sites

В човешкото съзнание има две страни, които трябва да се разбират. Каквото и да мислим, както и да разглеждаме живота, съществува един дуализъм, едно противоречие. Примерите, които Христос е привеждал, много пъти някои ги тълкуват в чисто буквален смисъл. Този пример, който ви прочетох, ни дава известно изяснение за живота. Някой стопанин дава вечеря и вика гости за вечерята. Този стопанин е богат човек. У него се е зародило желание да даде вечеря, да даде угощение. Най-напред той праща своя слуга да покани избраниците. Но те му отказват и причината за отказа им е много малка. Един казва: Бих желал да дойда на угощението, но купих нива, няма да мога да дойда тая вечер, ще ида да я нагледам. Друг купува пет чифта волове, иска да ги опита и отговаря: Няма да мога да дойда. Имай ме отречен. За него воловете са много по-важни, отколкото една вечеря. Действително, да се опитат пет чифта волове, струва повече от една вечеря. Също така, да се опита една нива, струва повече. Трети казва: Ожених се, младата жена ми заповяда да не я напущам – не ще мога да дойда на вечерята. И така един по един всички се отказват. Слугата разправя това на господаря си и той се разгневява, не взема под внимание, че са важни нивата, воловете и жената. Той казва: От първите поканени, нито един не искам да дойде в бъдеще. И да дойде някой от тях, ще си изпати. И изпраща слугите си по улицата, да намерят хроми, куци, слепи, сиромаси и прочее, които не са от избраните и тях да поканят....

....Някои искат да станат като мене. Защо? Защото разбират криво. Защо някои искат да станат министри? Не да оправят света, но да оправят работите си. Защо някой иска да стане учител? Ще има заплата, уважение и прочее. То е така, но Учителите, Великите Учители на света, носят най-големите тягости. Никое робство в света не може да се сравни с робството на един учител. Вие нямате ясна представа за това. Ти между хората ще виждаш престъпления, беззакония и ще бъдеш сляп за всичко това. Противоречия ще има в тебе и всичко това трябва да го разрешиш и няма къде да се освободиш. Ти ще бъдеш впрегнат кон. Като натоварен кон, ще кажеш: Аз съм свободен да отида на Витоша, но онзи те кара с камшик. Дизгинът е хубав, кошумът е хубав, каруцата е хубава, но ще я теглиш. Ни най-малко не влизат в твоето положение. Ще се качи този човек, онзи човек на каруцата. Всички жители в света минават един тежък изпит. Те са на изпит и като могат да минат, ще минат вече в едно състояние, за което хората не са слушали даже. Но докато дойдат до него! Лесно се говори, но докато минеш до това състояние, ще минеш през най-строга дисциплина. Всички хора, които са влезли в съприкосновение с тебе, трябва да ги повдигнеш и трябва да изгладиш противоречията по един разумен начин. На всички, които ти са поверени, да не оставиш нито един да пропадне. Защо християнството не успя? Христос в едно нещо не сполучи – не можа да отучи Юда да краде. И този Юда го има и в съвременното християнство. Христос го знаеше. Днес това, което разяжда християнството, е кражбата. Между 12-тях ученици на Христа, 11-те бяха на място. Само Петър се подхлъзна малко. Христос го обърна. Но Юда не можа да обърне. Христос сега трябва да обърне този Юда. Сега ще дойде Христос да обърне Юда. И ако Юда не се обърне, светът не може да се поправи. Сега не е въпрос за праведните, а е въпрос за юдите. Вие сте се намерили при една от най-трудните задачи. Какво да правите с Юда? Аз го виждам навсякъде. За две хиляди години той е прогресирал. Във времето на Христа този Юда е бил ученик, а сега е станал професор. Аз имам особено схващане за Бога, за обществения строй, за семейството и прочее.

Две твърдения трябва да се направят. Първото твърдение е по отношение на Божествената мъдрост. Разумно трябва да постъпва човек. Второто твърдение е по отношение на Любовта. Човек трябва да приложи Любовта както трябва....

http://www.beinsadou...човешки_порядък

Докато има дуално съзнание, ще има разногласия... Ако всички се учат, ще има благодарност и Мир!...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Вижте тук пример с обединението на два народа в името на Мира и Любовта - толкова е истинско, трогателно......(всички вероятно знаете за военните заплахи между Иран и Израел след атентата в Бургас).

и отговора.......

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...