Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Лятна Духовна Школа на Рила - 2011


Recommended Posts

Ще се качваш по планинските върхове, но внимателно, с будно съзнание, да не стъпчеш нито едно цвете. Изпречи ли се някоецвете на пътя ти, ще се спреш пред него, ще го помиришеш, ще го помилваш и ще изпратиш една добра мисъл към онзи художник,който го е рисувал. След това и той ще изпрати своето благословение. Така ще се качвате по върховете и ще слизате оттам вдъхновени и пълни с живот. Това значи екскурзия по планински върхове.

Единство и общност -ООК VII година (1927-1928)

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Ще се качваш по планинските върхове, но внимателно, с будно съзнание, да не стъпчеш нито едно цвете. Изпречи ли се някое цвете на пътя ти, ще се спреш пред него, ще го помиришеш, ще го помилваш и ще изпратиш една добра мисъл към онзи художник,който го е рисувал. След това и той ще изпрати своето благословение. Така ще се качвате по върховете и ще слизате оттам вдъхновени и пълни с живот. Това значи екскурзия по планински върхове.

Единство и общност -ООК VII година (1927-1928)

Не съм чела това, но пък се сетих нещо друго.

Бях свидетел как един от конете падна и се нарани. Да, конят не е цвете :) Ала и конят, както цветето има душа, на които ние любезно се радваме.

Натоварени, нали са .. товарни добичета носят картофи за хората, носят им провизиите и храната горе в планината, между чукарите и камъните.

Може би, ако има друг начин за пренасяне товар, отново ще ида там. Иначе не, имам гръб и ще нося колкото мога :)

Да, конете са планински, носят много, но това е грубо.

Изобщо, помня една огромна върволица от коне, майки, бащи и деца с тежките товари от двете страни и усмихващи се отстрани хора.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

аз пък миналата година паркирах зад хижата, близо до кофите за смет и... не съм плащал:whistling::whistling:

Много ли си доволен от себе си? В тази държава никой не иска да плаща за нищо. Всеки гледа да хитрува, да мине метър и да не плати за нещо. Е как да се оправи тогава държавата? И после се качваш да се молиш и да търсиш Бог на езерата с това съзнание на хитруване...

Всеки има правото да оцени постъпката или действието на другите според собствените си разбирания или морал.

Но приятелски да те запитам - кой си ти за да ме съдиш?

papin4o, Максим няма право да те съди. И си прав, че остро се е изказал. Но това, което той казва си е съвсем вярно. А и тъкмо тогава си говорехме по темата Ще я бъде ли България. Честно казано и аз понечих да ти кажа нещо подобно, но се спрях, защото ми беше ясно, че с това само ще те подразня.

Добре е ние българите да свикнем да живеем според законите; иначе ще има да чакаме за правова държава. Както и да се научим да ценим всичко направено от другите, а не само да виждаме все още ненаправеното и да недоволстваме.

В случая с паркинга в по-белите държави нормалното поведение на населението й е да си платят за паркинга и да си вземат съответен документ за това, за да може една част от таксата да отиде по сметките на държавата, за да има хубави пътища, и паркинги и т.н. А какво правим българите - или се напъхваме някъде с колата, може в тръните да е или до боклука, но да "минем метър" или ако няма такъв шанс - отиваме, плащаме с недоволство и НЕ вземаме касова бележка или др. документ. Е, затова е така в България.

А особено хора, които се стремят да живеят съзнателно и по законите на Бялото братство, е добре да имат един морал и един аршин по отношение на всичко; както и да бъдат за пример. Че иначе как прилагаме Учението?! Хареса ми и цитата на alma9 - да, важно е дори как се качваме в планината, с какво съзнание и отношение към всичко, дори и към най-дребните неща.

Линк към коментар
Share on other sites

Веднъж Учителят ни даде малко упражнение:

- Навсякъде тук нареждайте с камъни разни фигури, думи изречения. Това ще ви ползва. Това ще ползва и човечеството, понеже идеите, вложени във фигурите и думите, ще работят като живи сили във вас, ще отидат да работят и в света.

Всеки един от вас може да направи това, като отиде някъде: да нареди от камъни една разумна фигура. Направете от камъни колело, окръжност и си идете. Има смисъл в това. Може да наредите от камъни един триъгълник, две успоредни линии, да наредите с камъни буквата „Л“ или думата „Любов.“ И после други ще прочетат тези думи. Вие като нареждате така камъни, за два часа ще си починете, а същевременно в себе си ще произведете промяна. Въздействате си възпитателно по този начин.

Във всяко камъче, което е захвърлено накъде, има желание да се мръдне. И като го поместите, то изпитва голяма радост. Камъкът сам не може да се мръдне. Като го поклати вятърът, или го бутне някой човек, той се радва. Големите камъни не трябва да се бутат, защото има камъни, които са поставени от Природата. Те са пунктове. Някои същества преди време са ги поставили.

Къртенето на камъни с динамит е позволено. Има места, които се съграждат, има места, които се рушат.

Хората не знаят, че може да се направи услуга на някое камъче.

Нека всички места наоколо в тези планини да бъдат пълни с разни фигури и изречения, образувани от нареждане на камъните.

УПРАЖНЕНИЕ

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Ако искате да се ползвате от условията тук, по три пъти на ден трябва да си миете краката до коленете.

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

В момента времето в района на езерата е лошо-има непроледна мъгла и температурата е 4 градуса. Това е онлайн камера от пред хижа Рилски езера, и температурата е валидна за там. http://www.rilskiezera.bg/meteo/station/wxcam.php

В самия лагер температурата е вероятно с 1 градус по-ниска, поради по-голямата надморска височина. А по околните върхове може да е и 0 градуса и да вали или да е валял сняг. :(

А отделно една малка добавка-в Германия почти няма кондуктори по градския транспорт, защото не се очаква някой да пътува без билет. Във влаковете е същото, много рядко минава кондуктор. Но защо ли в България има масови и чести проверки и засади по автобуси, трамваи и влакове.

Линк към коментар
Share on other sites

Но планината има и друго по-дълбоко значение. Като се качва човек по високите върхове, става обмяна със силите на Природата. Човек се качва на планината, за да се храни духовно. Човек се обменя с физическите и духовни енергии на планината.

Колкото съзнанието му е по-будно, толкова обмяната между него и планината е по-интензивна и по-пълна. Щом дойде до това положение да създаде правилна връзка с разумните същества, тогава ще е в положение да направи правилна връзка и с по-долните същества. Ще бъде готов да даде път на една мравка.

Тези върхове в планините са постове, които приемат енергии от по-високи полета и ги направляват в разни посоки в света.

С други думи, тези върхове са трансформатори на космичните енергии, които идат към Земята.

Ако не вземеш и дадеш нещо на Природата, ти не си учен. Но ако вземеш, ти вземаш нещо, което струва на хиляди пъти повече, отколкото външните блага.

Като ходите тук, благодарете. Всяко едно място тук е място за събиране на специфична енергия.

http://petardanov.co...B8%D0%BB%D0%B0/

Линк към коментар
Share on other sites

Върхът „Харно ми е“ е за меки хора, за да придобият твърдост. Той е електричен. А за електрични хора трябват меки върхове като, например, „Кабул.“ Там човек придобива разположение. И „Дамга“ е мек връх.

Тук всред Природата трябва да си създавате разнообразна работа. Един ден ще разглеждате небето, друг ден ще изучавате цветята, ще събирате камъчета. Ако си недоволен, направи няколко бани и недоволството ще те остави.

Онова, което остане във вас – хубавите неща, хубавите дни, хубавите спомени – то радва човека. Съставяйте си всеки ден по една малка програма. Представете си, че ви попитат как ще прекарате днешния ден. Какво ще кажете? Важна работа имаме да свършим тук! Как прекарвате деня? Четете ли? Събирайте се, четете заедно, събирайте камъни, изучавайте пластовете, тревите, водите, насекомите – всичко, което ви обърне внимание. Наблюдавайте облаците, линиите им, върховете. Учете се да рисувате. Изучавайте външните форми и отношения тук. Когато човек е недоволен, нека седне на някой камък. А като е доволен, да седне на тревата.

Трябва да се организира една екскурзия за проучване на местността. Хубаво е да се проучва геологическия строеж на пластовете. После да се изучават метеорология, астрономия, тъй че времето да се използва. Трябва да се изучат тук скъпоценните камъни, техния състав. При образуването им са участвали Разумни Същества. Скъпоценните камъни са проводници на известни енергии. Без тях Земята би се лишила от тия енергии. На Рила има скъпоценни камъни.

http://petardanov.co...B0%D1%82%D0%B0/

Линк към коментар
Share on other sites

Мили хора, нека ако някой пътува в понеделник от София към Рила ии има желание и две свободни местенца, да ми пише. Не е ясно дали ще успеем да пристигнем в 7 за организирания превоз, а транспорта до мястото след 9ч. сутринта ми е неясен. Ще бъда много благодарна, ако някой има информация за автобуси или нещо подобно от София след 9 сутринта. Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

На 17.08 тръгвам от София (Люлин) за Рила в 06:00 часа. Часът на тръгване е доста ранен, но имам умопомрачителната идея от Пионерска да се кача на лифта и от Новата хижа директно на паневритмия :) Имам 2 свободни места в колата, ако някой има желание може да заповяда :)

0898/ 67 99 42 - Светлето

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

На 17.08 тръгвам от София (Люлин) за Рила в 06:00 часа. Часът на тръгване е доста ранен, но имам умопомрачителната идея от Пионерска да се кача на лифта и от Новата хижа директно на паневритмия :) Имам 2 свободни места в колата, ако някой има желание може да заповяда :)

0898/ 67 99 42 - Светлето

Идеята е хубава, но лифта тръгва в 09:00 ч. 30 мин. с лифт и 1 час пеша, в най-добрия случай ще сте в 10:30 когато Паневритмията ще е свършила.

Ако обаче пристигнете на паркинга на долната станция в 07ч., (1час е пътя от София през новата магистлала Люлин и после през Дупница) пеша до "Бъбрека" е около 2 часа, значи ще сте горе за началото на Паневритмията в 09:00.

Успех! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Паневритмия не свършва в 10.30, а между 11.15 и 11.30, защото започва в 10 ч. Така че може да я хване, само че не от началото. Пътят от новата хижа до Бъбрека се взема за 50 минути. Така че в 10.20 може да е там, груби изчисления.

Линк към коментар
Share on other sites

Svetlinkata, идеята ти изобщо не е умопомрачителна. Миналата година успях да се кача само за Празничните дни точно по този начин.Бях на Бъбрека точно в 10h., а се оказа, че Паневритмията е от 11.Но.. не се знае дали няма промяна в работното време на лифта, а и часът на Паневритмията се решава в лагера. От доста години ходя на Рила и нямам спомен Паневритмията да е започвала в 9h.

Линк към коментар
Share on other sites

А някаква идея до колко часа работи лифта? Да се пробвам предния ден (макар, че едва ли ще успея)...

Лифта работи от 09 сутринта и следобед до 18:30 качват последни пътници за слизане. Тук не е включено времето за редене на първата опашка за.... билети, като касата е на 100 метра от лифта.

По втория въпрос: Сама си прецени кое е по-бързо, аутобан "Струма" почти до Дупница и после прав път до Сепарева баня или безкрайните завои преди и покрай язовир Искър.

Линк към коментар
Share on other sites

Пътят е София- Симеоново-Бистрица-Железница-Ярема-.......през Витоша./виж картата/Това е стария път за Самоков,който вече е почти ремонтиран,до Плана със сигурност,нататък не съм пътувала,и е вече приятен за пътуване,прясно асфалтиран и разширен.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Мария, аз точно по него винаги съм пътувала и по него мислех и тази година, но се замислих за магистралата и май оттам ще карам. Освен това в грандионзия ми план се провали почти и най-вероятно утре около 15:00 ч ще тръгвам от Люлин за Рила. Ако не успея за утре ще да отложа тръгването за сряда рано сутринта, явно няма да успея за Паневритмия на 17-ти, но... Но почти е сигурно, че ще успея да оставя малката на баща ми и ще съм в пълна бойна готовност за утре :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Пътят е София- Симеоново-Бистрица-Железница-Ярема-.......през Витоша./виж картата/Това е стария път за Самоков,който вече е почти ремонтиран,до Плана със сигурност,нататък не съм пътувала,и е вече приятен за пътуване,прясно асфалтиран и разширен.

От там пък от години не минавам - такива завои и скокова, като на гигантски слалом. Тъкмо се засилиш и... завой тип лупинг. А дупки и големи пукнатини!... В интрес на истината сега може и да са го позакърпили, не знам. Аз от Бояна, през панорамния път, нов - през Княжево и Владая за 15-тина минути съм на магистралата, а от там - пей сърце. :)

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки уикенд минавам по него.Пътя го ремонтираха изоснови, и го разшириха ,не знам обаче докъде точно е направен.60.gifШофира се много приятно.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Svetlinkata, идеята ти изобщо не е умопомрачителна. Миналата година успях да се кача само за Празничните дни точно по този начин.Бях на Бъбрека точно в 10h., а се оказа, че Паневритмията е от 11.Но.. не се знае дали няма промяна в работното време на лифта, а и часът на Паневритмията се решава в лагера. От доста години ходя на Рила и нямам спомен Паневритмията да е започвала в 9h.

Миналата година на 19-ти Паневритмията почваше един час по-късно заради празника, но на 18-ти сигурно ще почне в 10. Между другото, след като темата така или иначе си е раздвижена, има ли организирано отиване и връщане за 19-ти от София така, както имаше и миналата година? В случай, че има, цените остават ли същите като тези, които са написани по-горе?

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Ще се радвам много да се видим с някого! Ние се качваме в четвъртък и ще отседнем в лагера на Зекирица. На 19ти ще се качим горе за Паневритмията, а следващите дни ще сме на Зекирица. Ще е супер да успеем да се познаем горе :3d_146:
Линк към коментар
Share on other sites

Svetlinkata, идеята ти изобщо не е умопомрачителна. Миналата година успях да се кача само за Празничните дни точно по този начин.Бях на Бъбрека точно в 10h., а се оказа, че Паневритмията е от 11.Но.. не се знае дали няма промяна в работното време на лифта, а и часът на Паневритмията се решава в лагера. От доста години ходя на Рила и нямам спомен Паневритмията да е започвала в 9h.

Миналата година на 19-ти Паневритмията почваше един час по-късно заради празника, но на 18-ти сигурно ще почне в 10. Между другото, след като темата така или иначе си е раздвижена, има ли организирано отиване и връщане за 19-ти от София така, както имаше и миналата година? В случай, че има, цените остават ли същите като тези, които са написани по-горе?

Остави часа на страна:feel happy:.Ходя на Рила от 17 години. Пътувам от София на 19 -ти сутринта, но виждам, че се интересуваш от отиване и връщане за 19-ти, а аз се връщам на 21-ви.

Имам места в колата, ако решиш заповядай.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Папинчо, имаме интерес да дойдем и аз, и майка ми, но имаме работа и трябва със сигурност да се върнем същия ден. Не знам дали имаш цели две места в колата, обаче. Става ли да проверя как стоят нещата с превоза и да си пишем на лични? Ако обаче някой друг също иска да се възползва - не ми се иска да вземаме цели две места.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...