Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За първи път в лагера на Рила? Задайте своя въпрос тук


Recommended Posts

Здравейте на всички. :) Тъй като тази година за пръв път ще ходя на Паневритмията и престоя ми в планината ще е дълъг, ме притесняват две неща. Едното е свързано с хигиената - има ли къде да се миеш и къпеш? Някъде бях срещнала коментар, че в хижата, която се намирала в близост се записваш и чакаш ред да се изкъпеш. Другото е свързано с храната. Трябва ли да носиш провизии за всичките дни от престоя ти или има откъде да си купуваш и храна и вода? Та затова се сещам в момента, ако ми изникнат други въпроси ще питам пак. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте на всички. :) Тъй като тази година за пръв път ще ходя на Паневритмията и престоя ми в планината ще е дълъг, ме притесняват две неща. Едното е свързано с хигиената - има ли къде да се миеш и къпеш? Някъде бях срещнала коментар, че в хижата, която се намирала в близост се записваш и чакаш ред да се изкъпеш. Другото е свързано с храната. Трябва ли да носиш провизии за всичките дни от престоя ти или има откъде да си купуваш и храна и вода? Та затова се сещам в момента, ако ми изникнат други въпроси ще питам пак. :angel:

Здравей, Amica :)

Отговарям ти, защото миналата година и на мен ми беше за пръв път и в този смисъл, едва ли ще съм ти полезна за по-дълъг престой, какъвто ти планираш, аз бях за доста кратко.

Но, сега, не очаквай идеални условия, душ кабини и подобни. Няма такива екстри. В старата хижа, поне аз, баня не видях, т.е. няма. Добра идея е да си вземеш доста дезинфектанти, говоря от носни кърпички до специални гелове за измиване на ръце и тяло.

При дълъг престой можеш да си вземеш храна, но в кухнята на Братството винаги ще намериш какво да хапнеш. Би било добре в темата да се включат и "старите" планинари и съборници.

Иначе ти пожелавам прекрасни дни на Рилските езера, защото това е едно магично място :)

Линк към коментар
Share on other sites

Храна трябва да се носи за целия престой, освен ако не смяташ да изхарчиш много пари за редовно хранене в хижата до лагера. Почти всички хора си носят храна за целия престой, аз съм си носил винаги по 1 раница суха храна за 10 дни престой. В кухнята разбира се всеки ден може да се яде, но само за обяд. Закуска и вечеря си осигуряваш сам. Но и връщането от Паневритмия за обяд не е много удобно, понеже там където се играе е по-удобно за по-нататъшни разходки през деня, без да се връщаш в лагера и следователно няма как да обядваш в кухнята на лагера. Така че аз хранене от кухнята съм ползвал средно по 2 дни от всичките 10. През останалите дни не се връщам директно в лагера за обяд.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за инфото!!! За храната не ми е проблем, мога и да си "хапвам" почти само Слънце :), ама това с хигиената...наистина малко ме притеснява, тъй като имам доста алергии. Предполагам, че с околните ще ми е по-лесно като ми казват кое как къде се прави.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

относно хигиената по време на лагера, биха могли да се ползват походни душове, има ги в магазините за екипировка за по 20 лв. Също така в лагера се прави и походна баня. Използвам темата за хигиената, за да споделя нещо. Тъй като се предполага, че всички се качваме горе с Любов към тези чисти и непокътнати места, наша отговорност е да ги опазим такива. През последните години имаше коментари от еколозите по повод използването на шампоани, душ-гелове и пасти за зъби. И действително, доста хора сме там... Може би е хуабво всеки да помисли за такива средства, с които най-малко да натовари заобикалящата ни среда. Затова публикувам един вариант на домашна паста за зъби, която не съдържа флуор и др: http://www.zemianaza...om/archives/261

С пожелание за вдъхновен престой на Лятната Школа!

Редактирано от Zornica
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

И аз мисля да посетя за първи път вашето събитие.

Ще започна с по-важните въпроси:

- Паневритмия всеки ден ли се играе от 1 до 23 август? В колко часа започва, колко време продължава и къде се играе?

- Може ли да се гледа или трябва да се участва в Паневритмията (защото аз имам представа само от снимките) ?

- Лагерът някакво обобщено понятие ли е или има конкретна база, четох за стара хижа и нова хижа...?

- ..."Паневритмията се играе по възможност със специално паневритмично облекло" - откъде се взима това облекло и колко струва?

- Духовният наряд за деня, колко време продължава?

...и да питам за чисто практичните въпроси:

-До къде се стига с лека кола и може ли да се остави така, че да не пречи на пътя. Разбрах, че има паркинг на старата хижа, това ли е най-близкото място до езерата с кола? От там колко време пеш и колко километра са до езерата?

- Обикновено един кон от колко човека се ползва за превоз на багаж?

Предварително се извинявам за въпросите? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

И аз мисля да посетя за първи път вашето събитие.

Желая ти приятно и ползотворно изживяване по време на първото ти посещение!

Ще започна с по-важните въпроси:

- Паневритмия всеки ден ли се играе от 1 до 23 август? В колко часа започва, колко време продължава и къде се играе?

Играе се всеки ден. Също така се играе всеки ден в населените места в периода 22 март - 22 септември. Можешда провериш в твоето населено място, къде се играе и ако искаш да се включиш.

- Може ли да се гледа или трябва да се участва в Паневритмията (защото аз имам представа само от снимките) ?

Може и да се гледа разбира се.

- Лагерът някакво обобщено понятие ли е или има конкретна база, четох за стара хижа и нова хижа...?

Има конкретна база - малко над "старата хижа". Тя се намира на около част път пеша от "новата хижа". До подножието на новата хижа се стига с кола, а после има лифт, уас-ки, а може и пеш.

- ..."Паневритмията се играе по възможност със специално паневритмично облекло" - откъде се взима това облекло и колко струва?

Достатъчно като за начало е да имаш бели, или поне светли, дрехи.

- Духовният наряд за деня, колко време продължава?

Зависи колко е дълга беседата, но приблизително около час. Става се около час преди изгрев слънце. Отива се до молитвения връх (ако си в лагера е около 10 мин пеш). Стои се известно време преди изгрева в мълчание и следва нарядът - молитви, песни, беседа...

...и да питам за чисто практичните въпроси:

-До къде се стига с лека кола и може ли да се остави така, че да не пречи на пътя. Разбрах, че има паркинг на старата хижа, това ли е най-близкото място до езерата с кола? От там колко време пеш и колко километра са до езерата?

Има паркинг в подножието на новата хижа. От там нагоре има около 30 мин с лифт, или около 2 часа пеш. След това около час път до старата хижа, където е лагера.

- Обикновено един кон от колко човека се ползва за превоз на багаж?

Един кон събира 4 раници ако не се лъжа. Ако можеш да носиш сам багажът си е още по-добре. Добре е да имаш хубава планинска екипировка.

Предварително се извинявам за въпросите? :)

Не виждам причина да се извиняваш. Всеки от нас сигурно си е задавал множество подобни въпроси преди първото си качване.

За да улесниш качването си, може би е добре да се свържеш с ръководителя на братската група в твоето населено място. Може да има група от твоя град, която тръгва по същото време като теб. А и е хубаво ако някой те заведе и въведе в порядките на лагера....

Линк към коментар
Share on other sites

Иво, благодаря за ясните отговори.

-Не разбрах къде, в колко часа обикновено започва Паневритмията и колко време продължава?

-духовните наряди преди, повреме или след Паневритмия се правят?

-датите 19,20,21 август по-специални ли са и защо?

- Като за начало мисля да пристигнем за 2 дни, 1-вия да спим някъде и 2-рия да видим/участваме в Паневритмията.

Все още не знам колко човека ще сме...аз, майка ми и няколко общи приятели. Тук се се опитвам да си изясня в колко трябва да станем, за да стигнем навреме за Паневритмия? :)

-Какво е работното време на лифтовете и на конете?

-Предполагам, че вече няма места на 2те хижи? Ние ще сме с коли или кола, ще трябва да разучим и къде преди старата хижа може да се отседне?

Линк към коментар
Share on other sites

Иво, благодаря за ясните отговори.

-Не разбрах къде, в колко часа обикновено започва Паневритмията и колко време продължава?

Паневритмията обикновено заповча в 9 или 10 сутринта. Решава се предния ден.

Играе се обикновено или на Чистота (до около 15ти, докато има по-малко хора) или на Бъбрека (след около 15ти, когато има повече хора)

-духовните наряди преди, повреме или след Паневритмия се правят?

Молитвените наряди се правят сутрин при изгрев слънце на Молитвения връх. Има и вечерна молитва в 8 вечерта.

-датите 19,20,21 август по-специални ли са и защо?

Да, по-специални са. Огледай се в нета за повече информация.

- Като за начало мисля да пристигнем за 2 дни, 1-вия да спим някъде и 2-рия да видим/участваме в Паневритмията.

Все още не знам колко човека ще сме...аз, майка ми и няколко общи приятели. Тук се се опитвам да си изясня в колко трябва да станем, за да стигнем навреме за Паневритмия? :)

За 2 дена, ами не знам, малко екстремно и неорентирано ми се вижда.

За стигане до Паневритмията - не знам как ще разберете в колко часът и къде е, ако не сте в лагера.

Освен това не ми е ясно къде ще спите, за да прецените колко време ще ви трябва.

Все още бих ви препоръчал да се опитате да се свържете с Братството във вашето населено място за повече информация.

-Какво е работното време на лифтовете и на конете?

За лифта - не знам точно. Конете нямат нормирано работно време, когато и ако има хора / коне.

-Предполагам, че вече няма места на 2те хижи? Ние ще сме с коли или кола, ще трябва да разучим и къде преди старата хижа може да се отседне?

Нямам идея дали има места. Може да звънниш в "новата хижа" да видиш: http://rilskiezera.bg/

За старата хижа, не знам телефон. Ако има някой друг да каже.

Линк към коментар
Share on other sites

По това време трудно ще намерите места и в двете хижи.

Вече предполагам всичко е заето. Иво ви е отговорил обстойно на въпросите.

Миналата година и аз се качих за два дни, тъй като нямах възможност за повече и на Празничните дни Паневритмията беше от 11 часа, което беше учудващо за мен, но както ви е казал Иво всичко се решава в лагера.

Има и други алтернативи, така, че дерзайте!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, двама приятели ще тръгваме в четвъртък за Рила от Пловдив с лека кола. Засега има две свободни места. Часът на тръгване не сме го уточнили.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...