Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какъв е смисълът на физическата красота?


Recommended Posts

Напротив, има много грозни деца. Както и грозни възрастни.

Ако разглеждаме въпроса от гледна точка на митологичната убеденост, че детето е дар и то красив, то това е друга тема и тя облсужва други интереси. Но, от чисто естетическа визия - има грозни, има и красиви. Това е животът.

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се на онези, които не знаят английски, но не успях да намеря долното с титри:

No, no...it wasn't a question...

http://www.youtube.com/watch?v=Swr9WO97z2I

http://www.youtube.com/watch?v=1-OtR0jRXVE

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Да си призная честно, не мога да разбера нуждата непрекъснато да ни се слага някакъв етикет. Особено красив / грозен, умен / глупав. Може би защото не съм особено красива и умна, та така ми е по-лесно? :hmmmmm:

Прегледах писаното до тук и не можах да си отговоря на въпроса - и какво толкова става като сме красиви външно? Нама значение дали е природна даденост или си продукт на пластиката.

Ще бъда благодарна, ако някой от застъпващите схващането, че каквото е отвън (физика), такова е и отвътре (?) ми обясни следната ситуация:

Минаваш край красиво младо същество. Бог давал щедро - перфектен изглед. Но след като отмине това прекрасно видение, усещаш че то мирише на некъпано и то от дълго време. И сега това странно съчетание - прекрасна визия + телесна миризма, какво предполага че има вътре? Душевна красота? Щом Господ му е дал физическа красота, но не му е дал достатъчно ум как да се грижи за това физическо тяло, каква е ползата, че я има тази красота? Ако не сложиш в редичката след физическата красота още някакви плюсове (качества), какво точно имаш?

И нещо от практиката. Големият ми син, да ми е жив и здрав, е красиво момче. Ако реши да стане манекен поне в близките години ще има работа. Малкият е хубаво момче, но не е с такива идеални пропорции. Затова пък е по-умен, по-упорит, комбинативн, много добър спортист и благодарение на тези си качества, засега се оправя по-добре от батко си. Но и двамата, въпреки тинейджърската си възраст, са стигнали до извода, че трябва много упорито да се трудиш, за да постигнеш нещо в живота. А философията на големия, който вече се заглежда по момичета е: за какво ми е да хубава като няма за какво да си говорим?

Линк към коментар
Share on other sites

Да си призная честно, не мога да разбера нуждата непрекъснато да ни се слага някакъв етикет. Особено красив / грозен, умен / глупав. Може би защото не съм особено красива и умна, та така ми е по-лесно? :hmmmmm:

:3d_146:

Прегледах писаното до тук и не можах да си отговоря на въпроса - и какво толкова става като сме красиви външно? Нама значение дали е природна даденост или си продукт на пластиката. :sorcerer:

Ще бъда благодарна, ако някой от застъпващите схващането, че каквото е отвън (физика), такова е и отвътре (?) ми обясни следната ситуация:

Минаваш край красиво младо същество. Бог давал щедро - перфектен изглед. Но след като отмине това прекрасно видение, усещаш че то мирише на некъпано и то от дълго време. И сега това странно съчетание - прекрасна визия + телесна миризма, какво предполага че има вътре? Душевна красота? Щом Господ му е дал физическа красота, но не му е дал достатъчно ум как да се грижи за това физическо тяло, каква е ползата, че я има тази красота? Ако не сложиш в редичката след физическата красота още някакви плюсове (качества), какво точно имаш?

:lol: Добре опакован развален бонбон?

:sorcerer:

"По дрехите посрещат, а по ума [и душата] - изпращат" народна мъдрост

И нещо от практиката. Големият ми син, да ми е жив и здрав, е красиво момче. Ако реши да стане манекен поне в близките години ще има работа. Малкият е хубаво момче, но не е с такива идеални пропорции. Затова пък е по-умен, по-упорит, комбинативн, много добър спортист и благодарение на тези си качества, засега се оправя по-добре от батко си. Но и двамата, въпреки тинейджърската си възраст, са стигнали до извода, че трябва много упорито да се трудиш, за да постигнеш нещо в живота. А философията на големия, който вече се заглежда по момичета е: за какво ми е да хубава като няма за какво да си говорим?

Да са живи и здрави и много да те радват.

Да им даде Всевишният вяра, истина и благородни стремежи.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да си призная честно, не мога да разбера нуждата непрекъснато да ни се слага някакъв етикет. Особено красив / грозен, умен / глупав. Може би защото не съм особено красива и умна, та така ми е по-лесно? :hmmmmm:

Прегледах писаното до тук и не можах да си отговоря на въпроса - и какво толкова става като сме красиви външно? Нама значение дали е природна даденост или си продукт на пластиката.

Ще бъда благодарна, ако някой от застъпващите схващането, че каквото е отвън (физика), такова е и отвътре (?) ми обясни следната ситуация:

Минаваш край красиво младо същество. Бог давал щедро - перфектен изглед. Но след като отмине това прекрасно видение, усещаш че то мирише на некъпано и то от дълго време. И сега това странно съчетание - прекрасна визия + телесна миризма, какво предполага че има вътре? Душевна красота? Щом Господ му е дал физическа красота, но не му е дал достатъчно ум как да се грижи за това физическо тяло, каква е ползата, че я има тази красота? Ако не сложиш в редичката след физическата красота още някакви плюсове (качества), какво точно имаш?

И нещо от практиката. Големият ми син, да ми е жив и здрав, е красиво момче. Ако реши да стане манекен поне в близките години ще има работа. Малкият е хубаво момче, но не е с такива идеални пропорции. Затова пък е по-умен, по-упорит, комбинативн, много добър спортист и благодарение на тези си качества, засега се оправя по-добре от батко си. Но и двамата, въпреки тинейджърската си възраст, са стигнали до извода, че трябва много упорито да се трудиш, за да постигнеш нещо в живота. А философията на големия, който вече се заглежда по момичета е: за какво ми е да хубава като няма за какво да си говорим?

Жалко, че няма гушкащи емотикони, иначе щях мнооооого да те напрегръщам и нацелувам :thumbsup2:

:3d_044::3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Ася права си защото така го чувстваш. Зависи кой на какво обръща внимание по принцип и кой на какво не обръща. Има смисъл и в това да физически красив и в това да не си, както и физически, така и от вътре. И не е случайна красотата, нито грозотата човешка.

Линк към коментар
Share on other sites

Макар че има някои изглежда стандартни критерии за физическа красота, различията са много повече. Което харесва на един, отблъсква другиго. Като младеж казвах на недоумяващите си приятели, че ако трябва да си избирам жена само по списанията и топ героините от филмите, едва ли щях да си харесам която и да е! По-късно разбрах, че повечето мъже предпочитат жени с предизвикателно излъчване - което според мен най-често създава усет за разрушена автентичност на женската природа. Също така, прекалено подчертаните гърди, прекалената кльощавост и т.н. ми лъхаха здраво на патология, докато масовото внушение иначе е успяло навреме да промие мозъците на повечето хора... Когато човек обаче се опознае откъм душевната му страна, много често и първоначалното мнение в плюс или минус за него се променя радикално, вкл. по отношение на това дали е красив/привлекателен. Много често относително "грозни" персони" придобиват почти магически чар посредством душевните си свойства, както и разглезените красавци и красавици се оказват "въздух под налягане"... И все пак, може би красотата сама по себе си не вреди, тя дори може да е особена "награда" например за добри дела през минали животи. Статистиките твърдят, че вратите в много лични и обществени сектори се отварят по-често пред хората, притежаващи повече от общоприетите критерии за красота. Но за какво ще ги ползват тия отворени врати - това е решаващият въпрос, ми се струва. :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, дали ще предадат тази красота през тези широко отворени врати или се използва само за да отвори вратите?

Линк към коментар
Share on other sites

Вальо, благодаря за хубавите пожелания!

Аделаида, Добромир,

Съгласна съм с вас. Няма нищо случайно на този свят. Та кой мъж / жена не иска предстваителите на противоложния пол да се обръщат след него? Факт е, че ако две жени влезнат в една стая на по-красивата ще се отстъпи място първо. Но е малко грубо да казваш на някого - ти си грозен. Може да има човек, в чийто очи да си красив. Точно негативизма не ми допада. Може би е по-добре да кажем - всички сме красиви, някои повече, други по-малко?

Може Добромир да е прав, че това е вид награда за минали животи. Аз пък си мисля, дали това не е изпитание? Как ще постъпиш - едно е да използваш физическата си красота за чисто егоистични цели, друго е ако се възползваш от това което имаш и подпомагаш различни благотворителни кампании. То пак се възползваш от красотата си, но в насока на една обща идея. Някои ще помогнат с красота, други - с организаторски способности, трети с труд, така трябва да бъде. Чист идеализъм, нали? Но практиката понякога го потвърждава.

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, но нали именно за това иде реч - че всяка награда е и изпитание! Дори не се сещам, дали има изключения...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Да :feel happy:

Красотата е благословение когато се съпътства от духовна красота.

Това е сега новата Рахиль. Тя е единствения идеаленъ типъ между седемтѣ. Бихъ желалъ и мѫже и жени, всички да я подражаватъ, красивата Рахиль. Бихъ желалъ всички жени да бѫдатъ като Рахиль, да вдъхватъ тѣзи Божествени идеали и на мѫже, и на дѣца и да носятъ съ себе си пѣсни. Това е учението на Христа, което Той носи чрѣзъ женитѣ и то ще отрие сълзитѣ на страждущитѣ.

... въ свѣта работятъ шесть сили, а именно Ревека, Яковъ, Исавъ, Исакъ, Лаванъ и Лия, които създаватъ страданията, които обезсоляватъ човѣчеството, а Рахиль носи видѣлината въ свѣта ...

Азъ имамъ голѣма вѣра въ женитѣ и ангелитѣ иматъ голѣма вѣра въ женитѣ и Господь и светиитѣ иматъ голѣма вѣра въ женитѣ. И мѫжетѣ, като станатъ тѣхни синове, свѣтътъ ще се оправи.

Яков и Исав

"Сине мой, уважавай жените."

чуто в медитация

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Важна е както физическата красота, така и красотата вътре в нас, а така също и красотата около нас. И в зависимост от това как възприемаме света, така го и отразяваме чрез погледа, чрез усмивката, чрез излъчването.

Има една мъдрост , която много ми допада: "Красотата, която виждош около себе си, е твоята красота!" :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен култът към опаковката трябва да отпадне.По-важно е съдържанието, въпреки че всичко е от значение.

Категорично :thumbsup2: !

Има един любопитен случай от биографията на великолепната американска актриса Мерил Стрийп. Когато била съвсем начинаеща актриса, синът на собственика на една от водещите киностудии (не помня дали Метро Голдуин Майер или някоя друга) я представил на татко си като една особено перспективна бъдеща звезда. Таткото само дето не припаднал. На момента, пред нея, наругал сина си, че ако продължава да лансира такива грозилища, няма да наследи фирмата, защото скоро след това ще я доведе до фалит. Но се оказва съвсем различно, нали? И то без пластично-хирургически намеси, доколкото знам.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си

че за физическа красота не може да се даде точен еталон и изобщо за касотата .

Прекалено идеалните пропорции не са по красиви примерно от интересните :)

Веднъж

попитах какво е красота и ми беше отговорено много точно->

Да я виждаш и след като си затвориш очите .

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Веднъж попитах какво е красота и ми беше отговорено много точно->

Да я виждаш и след като си затвориш очите .

Според мен красотата наистина е красота не само когато се вижда, но преди всичко, когато се усеща.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ако повечето от хората бяха хубави или по-хубави, отколкото са сега, този свят щеше да е по-добър.

А аз си мечтая за свят, в който всички ще бъдат красиви. Утопия, за съжаление...

Линк към коментар
Share on other sites

"Човек не може да бъде красив, ако няма поне три четвърти от нишките на виделината в себе си. По количеството на нишките на виделината се съди за красотата на човека."

източник: Виделината и тъмнината

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е смисълът на физическата красота?

Може да се създаде отвън навътре? Да се избистрят отделните елементи...

Ако един човек е създаден красив физически, всяка една част от него радва сетивата, това на 100% ли означава, че тази красота е и вътре? Нали каквото е вътре, е и вън? А ако е грозен, логиката пак ли остава същата? Има ли обективност във възприемането на физическата красота? Може ли въобще да се зададе въпрос за физическата красота, нали всичко е едно и не може да се дели, но как тогава да го задам?

Няма точен отговор .

Просто красотата е относителна .

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че човек който е красив външно е работил добре в предишни животи, за да я получи като награда сега. Красотата се асоциира с хармония цялостно на организма. Не е нещо случайно. Но от друга страна е илюзия мисълта, че сме работили за да направим тази красота. Нищо не можем да направим, Бог я е направил. Физическата красота идва само за да ни покаже колко гениален естет е Бог :thumbsup2: Задачка с повишена трудност, или просто истината винаги е многостранна, в нея има безброй възможности. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако повечето от хората бяха хубави или по-хубави, отколкото са сега, този свят щеше да е по-добър.

А аз си мечтая за свят, в който всички ще бъдат красиви. Утопия, за съжаление...

Да, и аз го искам и мисля, че не е утопия. Някъде бях срещнала изследване, че хората стават все по-красиви (в смисъл с по-правилни и хармонични черти, нещо такова), ама не се сещам къде...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...