Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За призваните и избраните


Guest valentinus

Recommended Posts

:) Малко от Свещените думи на Учителя - мисъл 33.

Най – голямото БЛАГО , което човек има от Бога, е ЖИВОТЪТ.

А най – голямата благодарност на човека заради живота е РАБОТАТА.

Деликатността е плод на зачитане работата на другия.

Който почита – мисли.

Колкото човек е по- внимателен към работата на другия, толкова и невидимият свят е внимателен към неговата работа.

Работи само онзи, който работи от Любов.

Който работи, обича.

И който почита работата на другия, сам работи.

Който разбира, живее.

Смехът понякога показва, че не разбираш. Той е временно развлечение.

Който разбира, мисли!

Който разбира, работи!

„Отец Ми работи, и Аз работя ”

Хайде и ти почна Вальо! Да няма някаква зараза тук?

Голямо неразбирателство цари. Погледите са обърнати сляпо към думите, а не към смисъла! Папагалско повтаряне.

дааа....лично мнение, което обаче съдържа кофти настроение + излъчва кофри внушения.

Моля те да не правиш прибързани неверни емоционални заключения. Алтернативни мнения не означава неразбирателство. Що се опитваш да обиждаш на папагал :P колко ли са птиците които могат да говорят.

Думите са всъщност живи същества...Мисля си сега, че Животът е благото и правото , което ни е дадено от Отца. Правото на Живот.

Благодаря ви, че сме заедно и че растем по ум + сърце и воля.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

не се чувствай длъжен да отговориш веднага :)

И върху какво трябва да отговоря? :hmmmmm: Каквото имаше, го казах. От това дали ти или някой друг ще споделя моето виждане, или не, нищо няма да се промени. Това не е от значение. От значение е ето това :hypocrite: -да си стабилен в себе си, и в мир. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Моля те да не правиш прибързани неверни емоционални заключения. Алтернативни мнения не означава неразбирателство. Що се опитваш да обиждаш на папагал :P колко ли са птиците които могат да говорят.

Думите са всъщност живи същества...Мисля си сега, че Животът е благото и правото , което ни е дадено от Отца. Правото на Живот.

Благодаря ви, че сме заедно и че растем по ум + сърце и воля.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост  :feel happy:

Тава е моя работа, аз сам си нося кръста! :feel happy:

С какво право ме съветваш? :blink: С правото, ти самата да си носиш кръста! :thumbsup:

Твоето мнение за моето е неточно! :feel happy:

Се пак си е твое, дръж си го! Имаш право и да го споделиш с всички.

А мое право е, да следвам истината и да кажа, че не "уцели". :feel happy:

Не може да има разбирателство при липса на желание.

Колкото и да твърдиш, че не е така. :feel happy:

Има надпревара - кой е по, по, най! :(

Е, аз отстъпвам, права си за всичко, дано това те удовлетвори! :feel happy:

Вальо, ако ми позволиш, ще повторя! :)

Не разбрах в какво мислиш че е равенството?

в нещо сме равни, съгласен съм

в какво?

Според мен, в това, че Бог ни обича еднакво!

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

хехе :)

засега давам най висока оценка на Благост

Мисля си сега, че Животът е благото и правото , което ни е дадено от Отца. Правото на Живот.

най много е чела и мислила по Беседите

хайде да чуем и други мнения?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

а Каин се хвана в клопката на равенството и егото и уби брат си.

Според мен, равенство има и ще има!

Бог прави на ужким неравенството, за да раздаде Своите уроци на Творението Си.

С тези уроци, Той избира най-доброто за всеки! "Училището”, в което Бог ни е записал е Любовта.

Каин беше обичан, също толкова, колкото и Авел. Но Бог изпита слабостите му, за да може Каин да ги открие в себе си и да ги поправи. За жалост, Каин не научи урока, даден му с любов! Всеки урок е олицетворение на Божията любов.

Не се хвана Каин "в клопката на равенството", а в клопката на неравенството.

Разбира се, Битие, може да се тълкува по още много начини.

И пак Моля, ако някои има материал където да пише за неравната любов на Бог към творението, нека го сподели!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Присъединявам се към

Божествената любов и благодат се излива еднакво върху всички същества. На всеки е дадено равно право.

в нещо сме равни,

в какво?

в най-дълбоката си същност, която е Божествена. Различията са на едно външно повърхностно ниво.

:feel happy:

Сега си мисля, че "призван" и "избран" са начините, по които усеща, възприема, проявява себе си всяко отделно съзнание. И си мисля, че това не са единственитв начини - моят, например не е споменат. Аз се усещам "изпратена".

Като че ли всеки има свободата да определя сам какво влага в понятията "призван", "избран" и "изпратен". Не бих се учудила, ако съдържанието, което влагам аз в "изпратен" съвпадне със съдържанието на това, което друг нарича "призван" или "избран".

То ако съм склонен да оценям и съдя другите - дали съм "избран", "призван" или "изпратен" да го правя, май няма голяма разлика.

Нито пък има разлика ако се усещам "призван", "избран" или "изпратен" да върша с Любов нещо полезно за света и хората около себе си и да изпитвам щастие от това че го правя, а не от това дали се смятам или ме смятат "избран", "призван" или "изпратен".

Може би все пак най-важното е какъвто и да се усещаме, да не падаме в клопката на гордостта, суетата, ревността, да излъчваме Любовта, от която сме създадени и да заемаме мястото си и вършим работата си с радост. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

неравната любов на Бог към творението

оопс. неточност? творението е кое?душата или ...?

Въпросът ти е неадекватен дори ако мислим отношението на човешки баща или майка към децата им, какво остава за Бог?

още пасажи за размисъл от Библията

Исав и Яков.

Притча за слугата със заровения талант.

Притча за господаря на лозето и работниците и еднаквата им награда.

Притчата за блудния син.

Нужни ни са практически знания. Затова трябва ясно различаване.

В какво сме равни, а в какво - не сме.

За по голяма яснота нека си зададем въпроса в какво не сме равни?

Линк към коментар
Share on other sites

оопс. неточност? творението е кое?душата или ...?

Въпросът ти е неадекватен дори ако мислим отношението на човешки баща или майка към децата им, какво остава за Бог?

А можем ли, да правим такова сравнение, между Бог и човешките бащи и майки? Такова сравнение е наивно и ти го знаеш. :)

Тварението - като всичко познато на човек в Космическото Битие и всичко непознато.

В притчите и в живота ни наградите и наказанията са проявления на Божията любов.

:wub:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Синева! В случая няма да премълча.Защо ли?

Тава е моя работа, аз сам си нося кръста! 

С какво право ме съветваш?  С правото, ти самата да си носиш кръста! 

Твоето мнение за моето е неточно! 

Се пак си е твое, дръж си го! Имаш право и да го споделиш с всички.

А мое право е, да следвам истината и да кажа, че не "уцели".

Не може да има разбирателство при липса на желание.

Колкото и да твърдиш, че не е така. 

Има надпревара - кой е по, по, най! 

Е, аз отстъпвам, права си за всичко, дано това те удовлетвори!

Защото :

:) Ти може да си носиш кръста сам, моя не си го нося - вися на него.

:) С правото на съфорумец моля / не те съветвам - коя съм аз, че да съветвам вас.

:) Моето мнение за твоето мнение може и да е неточно, но е искрено.Иначе мнението си ще го държа, когато реша.

:) Уважавам чуждите права. Субективната истина си е наша лична истина.

:) Не съм се целила, затова не съм уцелила.

:) Постоянно имам искрено желание за разбирателство, значи винаги има разбирателство. Така е.

:) В надпревари категорично не участвам.

:) Не ме удовлетворява, защото не съм нито крива нито права. Само извод пореден си правя, че в спора не се ражда истината, а се разкриват отношенията + някои други неща + оглеждаме се в прави/криви огледала.

:) Показни/демонстративни „отстъпвания” не ме вълнуват.

:smarty: Човек понякога:

С глупостта/невежеството си настъпва , с раумността/съзнанието си отстъпва

или обратното:

С разумността/съзнанието си настъпва, с глупостта/невежеството си отстъпва.

Може и прекръстосвания в комбинациите да се направят. От опит ги познавам всичките. Благодаря за поредната опитност.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Моето мнение за твоето мнение може и да е неточно, но е искрено.Иначе мнението си ще  го държа, когато реша.

:) Уважавам чуждите права. Субективната истина си е наша  лична истина.

:) В надпревари категорично не участвам.

:)  не съм нито крива нито права. ... в спора не се ражда истината, а се разкриват отношенията + някои други неща + оглеждаме се в прави/криви огледала.

:thumbsup: Благодаря Благост! :thumbsup:

Не знам дали това са качества на избран или призван, но определелно са на свободен човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Мен лично не ме интересува дали съм избран или призван.

Ами, ето това е важно:

"Само послушайте сърцето си,

и направете това, което то ви казва.

... Чуйте сърцето си!

... Хайде! Само трябва да слушате сърцето си!

Тръгвайте и го направете!

... Продължавайте...!

Има толкова много омраза в този свят.

Но дори и тогава, сърцата са пълни с любов.

Излезте навън, и кажете на вселената...

че нищо не може да спре тази любовна приказка."

"Спирам в средата.

Изгубих сам себе си.

И по средата, нямам думи.

Това любов ли е?

Да, това е любов!

Защо направи така, че ако не те видя умирам?

Аз не знам.

Защо правиш това, което правя и аз?

Аз не знам.

Ще направя нещо наистина безрасъдно!

Всички в света искат да ме изплашат.

О, какво е това, което правиш с мен?

Това любов ли е?

Да, това е любов!

На пътя на който съм аз... намерих нещо.

На устните ми... има болка!

Целувам очите ти с моите...!

И съм с теб, и съм възторжен!

О, какво направи с мене ти?

Това любов ли е?

Да, това е любов!"

Mohabbatein (2000)

mohabbatein16yf.jpg

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Много е привлекателно за егото, човек да се смята за призван или избран. Запознат съм отчасти с учението на Беинса Дуно, знам как стои според него този въпрос. Но аз имам по-особено мнение. Защото, добре казват "ние от Бялото братство сме избрани, и сме на по-високо ниво от другите". Обаче правят ли го на дело,

За егото - да!

Запознаването отчасти със словото на Петър Дънов определено ти е липса и е добре да имаш предвид, че той е имал съвсем различни аудитории и различен подход. Те, от Бялото Братство наистина са по високо от нас, но нямат нищо общо с последователите на Дънов, наричащи себе си така. Говорим за Шамбала, а не за любители на словата. Моите уважения към последователите на Беинса и в крайна сметка всеки си има собствения потенциал за евентуален контакт с Братството.

Линк към коментар
Share on other sites

:):v::thumbsup2:

QUOTE valentinus Jul 18 2006, 10:12

Може би избраните са почти достигнали целта в предишни инкарнации и са насочени от Смокиновото дърво да се родят и израстнат в подходяща среда и в ареала на действаща трансфигуристка школа - т.е. при подходящи условия да завършат в рамките на настоящия си живот процеса.  Друг вариант е "избраният" да е завършил процеса в предишен живот и доброволно да се спуска отново в материята за да помага на своите братя и сестри да намерят Пътя. В процеса на доброволната инкарнация той загубва спомена за "статиката" /Царството на Светлината, на Любовта/ и живее и работи като обикновен човек до определен момент, в който...е, с мен не се е случвало и не знам

Оринави  Aug 16 2006, 07:11 

Да, съгласен съм, условията са много важно нещо.Защо ли и на мене ми звучи познато. Мисля, че наистина трябва да се пазят условията, като подхояща среда за израстване.

Тази тема мислех да я съпоставя с еда друга тема. но това друг път. Ще изчакам необходимите условия.

:) Приятели, моля ви споделете как разбирате...ПОДХОДЯЩИ УСЛОВИЯ !?

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

... но нямат нищо общо с последователите на Дънов, наричащи себе си така.

Чак пък "нищо общо"? А собствения потенциал, за който пишеш по-долу?

Христовото стадо е шарено. :1eye:

Говорим за Шамбала, а не за любители на словата. Моите уважения към последователите на Беинса и в крайна сметка всеки си има собствения потенциал за евентуален контакт с Братството.

Има и последователи на Учителя, с доста високо духовно ниво. :dancing yes:

За жалост, аз съм доста "по-малък" от тях. :smarty:

И какво значи последователи на Христос, Дънов, Буда...

Нима всички не са Учители?

Нека всеки следва нечии път Свободно. Всички пътища водят кам Рая!

:feel happy:

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

За егото - да!

Запознаването отчасти със словото на Петър Дънов определено ти е липса и е добре да имаш предвид, че той е имал съвсем различни аудитории и различен подход. Те, от Бялото Братство наистина са по високо от нас, но нямат нищо общо с последователите на Дънов, наричащи себе си така. Говорим за Шамбала, а не за любители на словата. Моите уважения към последователите на Беинса и в крайна сметка всеки си има собствения потенциал за евентуален контакт с Братството.

Интересно, вероятно в предишна инкарнация си бил съвременник си на Учителя, затова знаеш каква е била тогава аудиторията му. :D

Този твой подход "отвисоко" и даване на оценка на сегашните последователи на Беинса Дуно и Братството не прави добро впечатление. Самият факт, че те са там, значи има защо, а в крайна сметка всеки има недостатъци, на земята няма абсолютно чисто общество. Това трябва да ни е ясно на всички. Иначе нямаше да сме още хора, а ангелчета и божества. Всеки се развива, и започва оттам откъдето е свойствено за него, и се движи в темпо, което е подходящо за него. Можеш ли да ми покажеш в България по-чисто и по-възвишено общество от Братството в момента? Не е лесно да отидеш във високата планина, да ставаш в 5 сутринта, да се молиш за благото на целия свят, да спиш в палатка при 0 градуса през нощта, да даваш среднощно бдение на върха, да носиш вода, дърва и камъни отдалеч, да няма къде да се изкъпеш и т.н. Доста по-лесно е да отидеш на море и да се отдадеш на безброй удоволствия.

Линк към коментар
Share on other sites

Не се хвана Каин "в клопката на равенството", а в клопката на неравенството.
Май е същото?:lol:

И какво значи последователи на Христос, Дънов, Буда...

Нима всички не са Учители?

Нека всеки следва нечии път Свободно. Всички пътища водят кам Рая!

Може и всичките да са, но толкова е удобно че някои вече не могат да ни посочат грешките?

Според мен, равенство има и ще има!

Бог прави на ужким неравенството, за да раздаде Своите уроци на Творението Си.

С тези уроци, Той избира най-доброто за всеки! "Училището”, в което Бог ни е записал е Любовта.

Равеството е във възможността да влезем през Вратата на училището и

пред Божия закон.

Нататък, няма такова нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Можеш ли да ми покажеш в България по-чисто и по-възвишено общество от Братството в момента?

Трудно бихме могли да дадем точна оценка, без да сме запознати!

:feel happy:

Може да има, може и да няма.

Защо трябва да го търсим точно в този вид? Ако го има, но съществува под друга форма? :blink:

Знае ли човек?

Единственото, което може да познае истински е вътрешният си свят и това е достатъчно.

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Равеството е във възможността да влезем през Вратата на училището и

пред Божия закон.

Нататък, няма такова нещо.

Нататък "погледа" става свободен от тези ограничения. :)

Ауммм, преятелю!

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

по-чисто и по-възвишено общество от Братството в момента? Не е лесно да отидеш във високата планина, да ставаш в 5 сутринта, да се молиш за благото на целия свят, да спиш в палатка при 0 градуса през нощта, да даваш среднощно бдение на върха, да носиш вода, дърва и камъни отдалеч, да няма къде да се изкъпеш и т.н. Доста по-лесно е да отидеш на море и да се отдадеш на безброй удоволствия.

:) Така е. И все пак не е задължително да го правиш, за да си чист. И ако не го направиш по някаква причина, пак не означава че не си Ученик. Рила и Учителят знаят кога да ни повикат Там - важно е да отиваме не с Ума си, а със Сърцето си. А ако другаде ни е мястото - пак ни казват - важно е да ги чуваме.

Там попаднах заедно с двете си деца по някакво необяснимо стечение на много странни обстоятелства през късното лято на 1999 - само бях чувала името Дънов. Нищо повече. Слизах по стръмната пътека с усещането, че нещо в живота ми се е "отпушило", сълзите ми напираха, краката ми бързаха надолу, за да направя нещо - и аз още не знаех какво.... Една седмица по-късно в ръцете ми една по една започнаха по чиста случайност да попадат книгите... словото... 5 години по-късно пак така странно ми пратиха за превод на руски откъси от Словото - не бях пипала руски от 10 години - имах усещането, че изреченията се "самопревеждат" - дори в най-добрите си години не съм правила такива преводи. И сега вече не мога май... Това, което преведох, не знам дали помогна на друг, но мен ме направи щастлив човек, и семейството ми, и учениците ми, и приятелите ми...

От 2 години искам да се върна Там заедно с приятелите си - не ми позволяват! :D Все нещо става, друг тръгва, аз не мога! Смирих се, когато му е времето - сам ще ме изпрати Там.

Затова се усещам "изпратена". Стоя си на моето място, не връщам никого, защото знам, че Той ги праща, и кротко си чакам следващото "назначение". :D

Линк към коментар
Share on other sites

:)  Така е. И все пак не е задължително да го правиш, за да си чист. И ако не го направиш по някаква причина, пак не означава че не си Ученик.От 2 години искам да се върна Там заедно с приятелите си - не ми позволяват!  :D Все нещо става, друг тръгва, аз не мога! Смирих се, когато му е времето - сам ще ме изпрати Там.

Съгласен съм! Аз точно от преди 2 години ходя на Рила. :smarty:

Пускат ме. :D

Но въпреки това не се смятам за избран или призван.

Редактирано от Макс
Линк към коментар
Share on other sites

На мен тази година пребиваването ми на Рила беше за втори път!

Също не се чувствам призван или избран, а решен в себе си на промяна.

Според мен, всеки сам има свободата да избира и анализира своите усещания.

Различието и многообразието е същността на красотата.

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

всеки сам има свободата да избира и анализира своите усещания.
:thumbsup:

и да прави духовни усилия. Животът е кратък.

Различието и многообразието е същността на красотата.

Сега е добре. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...