Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ясновидството


Recommended Posts

На кого или по-точно на какво е нужно потвърждението на някакви екстрасензорни способности? Изглежда ми да е само егото. Никога не бих се подложила на такъв тест. Каквото дал Господ, дал, и то с определена цел, а не да си галим самочувствието. Дори е точно обратното.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Съществува доста неразбиране относно въпросите за ясновидството като доста често заблудите се налагат от самите ясновидци и хора с окултни познания… В подробности обаче няма да влизам, защото споровете не биха дали някакъв положителен резултат.

Нека като начало тръгнем от закона за кармата, в който човек ако не вярва е безпредметно да чете редовете надолу. Общо казано съществува причинно следствена връзка между минали и бъдещи събития като по този начин се възстановява баланса и справедливостта …Когато човек изчерпи възможностите си в настоящият живот да „плаща” за постъпките си, на него му се дава нов „шанс” (живот) да се разплаща.До тук всичко е ясно и мисля, че спорове не съществуват.

Важният момент е, че при новите условия (текущият живот) не се помнят причините, довели до събитията, които активно трябва да се реализират чрез действия и решения от страна на самият индивид… Всъщност така се "раждат" следствията, които трябва да са с положителен знак или в краен случай със знак равен, съпоставени спрямо причините.

Защо имаме забрана за „помнене”… ? – Свръх гениален ход на Небето,чрез който се предпазва човек да „зацикля”! Със смъртта и новото раждане на Душата се дава изцяло нов шанс в ново тяло, за да научи Тя уроците си тук на Земята, а „скритите” причини от миналите животи в случая са „мотора”, който придвижва нещата…Всеки може да си представи каква върховна хармония и преливане има на Вселенските принципи като в случая закона за кармата подпомага закона на движението,…а закона за движението (по други направления) от своя страна създава условия за изпълнение на кармата…

В този ред на мисли се вижда,че щом на човек му е определено (за негово добро) да не знае нещо, защо е необходимо той да рови и настоява за повече информация? Срещал съм доста случаи, където хората буквално режат клона, на който седят с любопитството си… Често знанието на подобна информация се равнява на това да караш колата си с вдигната ръчна спирачка,…но не ми се влиза в подробности и не е нужно да се разводнява. :)

Да се върнем на ясновидството!

Принципно, за да има ясновиждане в бъдещето, трябва да се има много точна информация от миналото,…но и да се включи още един МНОГО важен фактор – свободната воля на човека, която всеки има право да упражни през земното си пребиваване. Доста често тази свободна воля е свързана с нагласи и убеждения,които човек трябва да промени, но...той не е готов за това, което пък е друга тема … :)

Следователно задачата на истинският ясновидец е да схване с помощта на тази „Духовна Светлина” (от мнение #77408), „картината” на развитието на дадената Душа и на базата на анализ на наличните причини („мотора”) да се направи съгласно волята (зрелостта на човека) план за постъпки и действия, които биха довели до духовно израстване и осъзнаване. За жалост доста често на практика са получава обратното – „ясновидството” довежда хората до нов отежнен цикъл на кармични обвързаности, при което страданието и противоречията се увеличават.

Накрая като обобщение може да се каже, че със започването на воденето на истински съзнателен живот, на човек започва да му се разширява съзнанието и духовната Светлина,която получава заличава всякаква нужда от предсказания и гадателство. Да живееш с такава Светлина е неописуемо щастие, при което моменти изпълнени с депресия, с дисхармония или с противоречия почти липсват, а ако възникват, то те просъществуват за много кратък период от време. Смелост, сигурност, убеденост, увереност,… са много често съпътстващи състояния, които създават изключителен духовен комфорт и хармония – важна причина заради,която човек си заслужава да подновява непрекъснато стремежите си към получаване на Духовна Светлина!

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Вероятно наистина засега имаме нужда да сме закотвени в по-тясна перспектива и по-широката такава може да обърка или дори побърка много хора. Да не говорим за официалните манипулативни разбирания на познавателната и медицинска наука, обявяващи всичко, излизащо извън границите на т.н. нормално за шизофрения! В тази връзка и малко настрана от темата в момента ми минава една свободна асоциация: "Бедният човек извън нормата е обявяван за луд, а богатият - за ексцентричен!" Може би границата между психотизма и нормата е ясния разум и добрата проверка на реалността. Тази реалност, която от масата се нарича норма - грубата и примитивната, но засега нужната. Аз напоследък пообщувах с шизофреници, които от психиатрите са обявени за такива, но имат съвсем ясен разум. Просто чуват и виждат неща, които другите не долавят. Въобще, дали всеки луд е луд? :) И каква е разликата между гениалния учен, който вижда цялостната широка картина наистина всеобхватно и онзи малкият къртикоподобен лабораторен учен, който мисли в обсега между хипотезата и посредствения си експеримент? А каква е разликата между ясновидеца и шизофреника? Някой беше казал, че разликата се състои в това, че ясновидецът е достатъчно умен да не споделя преживяванията си със специалист по ментално здраве (психиатър, психолог...). Това е донякъде шега, разбира се. Още нещо в тази връзка: "Докато ти говориш на хладилника, всичко е наред, но когато хладилникът започне да ти говори, това се нарича шизофрения!".

Ако се замисли човек, погледнати през призмата на съвременните критерии за психично здраве, норма и патология, повечето пророци, духовни учители, водачи, мистици и окултисти спокойно могат да бъдат вписани в строен табличен вид в графата психотизъм и различните форми на шизофрения. Като се замислих наскоро над това и чак се сепнах... Нали си има международна класификация на психичните патологии(МКБ-10, DSM-IV - съответно за Б-я и Щатите). Та, ако човек поставя диагноза според МКБ-10, то практически всеки духовен Учител, ясновидец, окултист и мистик могат да се диагностицират като шизофреници с налудни когниции и халюцинаторни преживявания... И все пак, има си едно негласно споразумение между тази съвременна наука и народните вярвания в духовното и за това много не се говори. Роберто Асаджоли, италиански психиатър, психотерапевт, създател на терапията "психосинтез", говори за разликата между психично заболяване и духовна визия, ясновидство, религиозни преживявания. В руските сайтове (тук във форума има тема с тях) има негова книга по въпроса. За съжаление той не е приет за авторитет, бидейки представител на трансперсоналната психология, която не работи с твърди експерименти и доказателства...

Има ли ясновидство? Аз лично съм склонен да стъпя здраво на твърдата почва на съвременната наука, но все пак да оставя една вратичка, дори портал за безпределното, за безграничните възможности на съзнанието, за вечността и звездните искрички на оня безпределен космос, засега действащи в мен заобикаляйки обикновената логика...

Има хора, представящи се за ясновидци, които умело владеят психологията на общуването и смело сугестират и припечелват от вярата на хората. Но може би има и истински ясновидци. Чувал съм за Ванга например. Преди време четях доста за тези въпроси, за ясновидството от различни степени... Но - вярвам предимно на доказателства и затова имам нужда да общувам с такъв истински ясновидец, за да се убедя в способностите му. Засега личният ми опит с хора, представящи се за такива, е противоречив. Забиват ти нещо в съзнанието и по принципа на "самоизпълняващото се пророчество" несъзнвано действаш така, че да се случи "предсказаното". Но, това е само моят опит. Вие познавате ли ясновидци, но не от тези, които "продават трохички ясновидство", а от другия тип, контролирания, съзнателен и от "по-високо" черпещи визията си?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

....

Преди време четях доста за тези въпроси, за ясновидството от различни степени... Но - вярвам предимно на доказателства и затова имам нужда да общувам с такъв истински ясновидец, за да се убедя в способностите му. Засега личният ми опит с хора, представящи се за такива, е противоречив. Забиват ти нещо в съзнанието и по принципа на "самоизпълняващото се пророчество" несъзнвано действаш така, че да се случи "предсказаното". Но, това е само моят опит. Вие познавате ли ясновидци, но не от тези, които "продават трохички ясновидство", а от другия тип, контролирания, съзнателен и от "по-високо" черпещи визията си?

Здравей Орлине,

Предполагам, че ще се намери такъв истински ясновидец (аз бих съдействал за това :) ), но имам два въпроса (уточняващи):

1.Можеш ли да изброиш, какви точно доказателства биха били достатъчни, за да се убедиш,че един ясновидец е "истински" според теб ? (опиши изискванията си с примери и със задачи за да имаме яснота и конкретика).

2.При положение, че изискваните от теб доказателства по т.1 са удовлетворени на 100%, какво би променило това в теб ? ( в този отговор също може да бъдеш по обстоятелствен...и подробен).

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

По повод на горните два постинга. Ясновидеца вижда или усеща или както си искате го наричайте моментното състояние на човека и му казва, ако човека иска да узна какво му предстои да му се случи. И Божественото тук е, че ние преживяваме всичко КОЕТО СМЕ СИ ИЗБРАЛИ. Човека може и да вземе впредвид това, което ясновидеца му е казал, да си сложи тази формула и да я очаква. Но може и да направи друг ИЗБОР и да му се случи нещо друго което самият той желае.

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновидството не е нещо много по-различно от физическото виждане, само че на друг план. Това, че виждаш нещо пък, съвсем не означава, че го разбираш. Впрочем и с физическото зрение е същото. При ясновидството човек не вижда бъдещето, вижда в най-добрия случай възможности, в по-голяма или по-малка степен вероятни. Тук може би се разкрива една слабост на ясновидството. Ясновидецът вижда само една възможност, може би най-вероятната към момента, но в никакъв случай не единствената. От друга страна един човек притежаващ мъдрост и разбиране за живота (не знам дали това са най-подходящите думи) може не само да различи и другите възможности, но и начините по които евентуално да бъдат реализирани.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Орлине,

Предполагам, че ще се намери такъв истински ясновидец (аз бих съдействал за това :) ), но имам два въпроса (уточняващи):

1.Можеш ли да изброиш, какви точно доказателства биха били достатъчни, за да се убедиш,че един ясновидец е "истински" според теб ? (опиши изискванията си с примери и със задачи за да имаме яснота и конкретика).

2.При положение, че изискваните от теб доказателства по т.1 са удовлетворени на 100%, какво би променило това в теб ? ( в този отговор също може да бъдеш по обстоятелствен...и подробен).

Поздрави!

Привет!

1) Доказателства различни от вярване и самовнушение и нагаждане на хипотези и резултати според искането на определен резултат могат да се получат в контролирани когнитивни експерименти. Например: виждане през стена; познаване на карти; описание на външност, характер и подробности за човек от допира до негова вещ или до самия него без виждането му; телепатия (ако приемем, че ясновидството включва и подобен разширен когнитивен капацитет) и др.

За съжаление, опитът на американските учени от втората половина на миналия век говори, че статистически значим процент на корелация между "познатото" и реалността няма по-голям от случайността... Изследвани са маса ясновидци, много, но без никакъв реален положителен успех.

2) В мен би се променила степента ми на убеденост в способностите на човека в такъв вид, какъвто го познаваме.

По повод на горните два постинга. Ясновидеца вижда или усеща или както си искате го наричайте моментното състояние на човека и му казва, ако човека иска да узна какво му предстои да му се случи. И Божественото тук е, че ние преживяваме всичко КОЕТО СМЕ СИ ИЗБРАЛИ. Човека може и да вземе впредвид това, което ясновидеца му е казал, да си сложи тази формула и да я очаква. Но може и да направи друг ИЗБОР и да му се случи нещо друго което самият той желае.

Ти говориш за прогнозиране на бъдеще от т.н. ясновидец. Но според заключенията ти той може да каже каквото си иска на базата на известно добро равнище на психология на общуването и познаване на човешките процеси и да го представи за ясновидство. А ако не е вярно, да се оправдае със свободната воля, изборът и т.н. Ако обаче свободната воля е важен фактор, все пак хипотетичният параметър съдба (карма) също има важна роля и би трябвало да дава поне главните рамки на бъдещето...

Ясновидството не е нещо много по-различно от физическото виждане, само че на друг план. Това, че виждаш нещо пък, съвсем не означава, че го разбираш. Впрочем и с физическото зрение е същото. При ясновидството човек не вижда бъдещето, вижда в най-добрия случай възможности, в по-голяма или по-малка степен вероятни. Тук може би се разкрива една слабост на ясновидството. Ясновидецът вижда само една възможност, може би най-вероятната към момента, но в никакъв случай не единствената. От друга страна един човек притежаващ мъдрост и разбиране за живота (не знам дали това са най-подходящите думи) може не само да различи и другите възможности, но и начините по които евентуално да бъдат реализирани.

Да, и тук вече говорим за разликата между леля Пена ясновидката от село "горно нанадолнище" и между човек с мъдрост и жизнен опит, разширен в по-обширен когнитивен план.

Линк към коментар
Share on other sites

Никой с нищо не е по-добър или с нищо не е по-лош от който и да било или от каквото и да било. Той е това което е.

"Да, и тук вече говорим за разликата между леля Пена ясновидката от село "горно нанадолнище" и между човек с мъдрост и жизнен опит, разширен в по-обширен когнитивен план. " - разлика ако някой вижда между тях, то той си я вижда. Всеки човек си е там, където си е.

Редактирано от dimitar
Линк към коментар
Share on other sites

Ами ако Орлин иска да опита, аз също бих могла да му предложа нужния ясновидец. Обаче това, което изброява като експерименти с ясновидеца, за да се убеди в качествата му, са по-скоро не ясновидски, а екстрасензорни способности. Хубаво е да се има предвид, че както и другите ни сетива и дарби/способности са различни по сила, екстрасензорните не правят изключение. Т.е някой може да познава добре картите, но да не го бива много в телепатия или обратно.

А относно това, че ясновидеца ти казва нещо за бъдещето и то после се сбъдва, само защото вече е казано и човека започва да си самовнушава ... ами и за това има възможност. Например Орлин може да зададе въпрос (желателно е за събитие в по-близкото бъдеще, защото то е в много по-голяма степен детерминирано вече), а ясновидеца да запише отговорът на лист, който да се запечата в плик и да се отвори след известно време; или пък без въпрос, просто самият ясновидец да запише едно предстоящо събитие в живота на Орлин и нататък по същия план.

П.П. В интерес на истината, това което предлагам (със записването на хартия) също оказва влияние за предопределяне на събитията, но от материалистична гледна точка може би е приемливо като експеримент. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Както е написано по нагоре излиза, че човек с мъдрост и жизнен опит, разширен в по-обширен когнитивен план е по-голям Бог от леля Пена ясновидката от село "горно нанадолнище", която също е Бог. Разлика между Бог и Бог няма. Те са си това което са си.

Линк към коментар
Share on other sites

И да, и не. Човек е дотолкова Бог, доколкото е проявил Божествената си същност в живота. Иначе е вярно, че потенциалът при всички е безкраен и от тази гледна точка разлики няма.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, например "В коя чаша от тези 6 чаши ще поставя химикалката след 30 секунди?" - ето един експеримент, за който казва Диана. Конкретно и простичко - но така работи познавателната наука. А и нали великото е в делничното, защо не? Диана, защо не я пробваш тази жена (предполагам, че е жена)! Аз при тези при които съм бил все съм ходил с вяра и каквото и да са ми кажели, съм го приемал с голямо уважение. Сега, в ретроспекция виждам, че наистина каквото и да са ми кажели, все тая, пак съм щял да нагодя очакванията си така, че да свържа живота си с казаното... Врачка да си на тези дни ... ;)

С горното не казвам, че не вярвам в ясновидството, но просто от известно време го гледам по-критично и реално.

Линк към коментар
Share on other sites

Практическо приложение на екстрасензориката в Метода на Бронников.

http://sverhsoznanie.ru/metod.htm

Линк към коментар
Share on other sites

6-то чувство- интуиция имаме всички. Показва ни в зависимост от пътя, по който сме тръгнали до къде ще стигнем.

7-то чувство е да се предизвикват събития - и него го имаме. Формира пътя. И е различно от самовнушението. Силата на мисълта

Въпросът е дали сме ги овладяли...И до колко сме го развили.

Това "ясновидство" звучи прекалено мистично и недостъпно. Всъщност си е нещо, което съществува у всеки и се използва от всеки втори, дори и неозсъзнато

Поздрави

:3d_075:

Линк към коментар
Share on other sites

Има хора които са надхвърлили своето време,

тоест мислят по някои въпроси като бъдещите хора.

И щял живот защитават идеите си защото знаят че скоро всички ще загърбят сегашните си представи и ще ги заменят с нови които много приличат на тези които притежават тези малцина хора.

Те предчувстват какво е редно да стане и как е редно да се държат бъдещите хора.

Еволюцията в мисленето при тях е дошло няколко десетилетия по-рано.

В това вярвам,че има хора които са по-еволюирали.Те не движат света ,

Те знаят как ще се чувстват хората след определен период от време 10-20 години.

Естествено ако нещо не се обърка и горките хора вместо да еволюират се получи регресия и задълбочаване на злото в глобален план.

Именно поради това наи-важното е не какво вършим,а какво мислим и как предаваме идеите си.

Смятам че по някакъв начин хората си предават мисли,по-скоро чувства и това много повече ги обогатява отколкото дългите и поучителни разговори.

Наречете го положителна енергия,размяна на енергия,размяна на информация,

но определено има нещо което кара и наи-незначителният човек носещ в себе си доброто и мислещ добро да  

е много ценен за обществото.

;)

Редактирано от tomodashi
Линк към коментар
Share on other sites

Да, например "В коя чаша от тези 6 чаши ще поставя химикалката след 30 секунди?" - ето един експеримент, за който казва Диана. Конкретно и простичко - но така работи познавателната наука. А и нали великото е в делничното, защо не? Диана, защо не я пробваш тази жена (предполагам, че е жена)! Аз при тези при които съм бил все съм ходил с вяра и каквото и да са ми кажели, съм го приемал с голямо уважение. Сега, в ретроспекция виждам, че наистина каквото и да са ми кажели, все тая, пак съм щял да нагодя очакванията си така, че да свържа живота си с казаното... Врачка да си на тези дни ... ;)

С горното не казвам, че не вярвам в ясновидството, но просто от известно време го гледам по-критично и реално.

Не, мислех да ти дам координатите на мъж, защото предположих, че ще останеш изненадан и евентуално по-респектиран :) . Но ако държиш да е жена - и това може би ще може да се уреди ;)

Да, за подобен тип експерименти говорех, макар че точно това с поставянето на химикалите няма да сработи (според мен), защото тук е прекалено много застъпена твоята свободна воля. От моите скромни познания бих изказала препоръка, ако държиш да получиш достоверна информация относно ясновидството, нека въпросът ти да бъде свързан с някакво по-значимо, сериозно, ярко и съдържателно предстоящо събитие в твоя живот (или в живота на някой друг), което в много редки случаи е силно подвластно само на личните волеви усилия. Може и да не е за близките 30сек., но нека не надхвърля периода от седмица до месец. Ако ти нямаш идея какъв да бъде въпроса ти, може и без въпрос - просто да помолиш да запишат едно предстоящо събитие.

Важно уточнение: Колкото е по-отдалечено във времето и колкото е по-сложно (засягащо много хора/съдби), толкова може да има разминаване в детайлите, в срока за случването му или дори да не се реализира.

П.П. А ако някой ясновидец назове събитие от твоето минало - това доказателство ли ще бъде за теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Благодаря на Орлин за Мнение #107 в отговор на въпросите ми , което провокира отново размисли по темата, които ще се опитам да „компресирам” още веднъж (много трудно ми се удава :) ) в едно-две листчета А-4, с надежда, че ще мога да поясня идеята от предходния ми пост.

Есенцията от предходното ми мнение #102 може да се сведе до това, че основният замисъл „от Горе” при разрешаване на ясновидството е не това неговата предсказателската стойност, а по-скоро задачата да „повдигне завесата” …С желанието се човек да знае бъдещето (от страх,от мързел или от любопитство), отива на обобщено казано гадател, който има една основна задача - да покаже, че съществува и един друг свят паралелен на материалният. Ако може да се разбере това добре ще се избегнат много проблеми, мъки, изпитания, противоречия и неволи, в които изпадат ясновидците и изобщо принципно всички т.нар. …-сенси. Тук мога да дам един куп примери като се започне от всепризнати ясновидци и лечители като Ванга, Кочовска … и се стигне до кварталната гледачка на кафе и карти, но това е предмет на друга тема.

В мнението си #107 Орлин ясно дефинира, какви доказателства биха били достатъчни за да повярва на ясновидството – „…контролирани когнитивни експерименти. Например: виждане през стена; познаване на карти; описание на външност, характер и подробности за човек от допира до негова вещ или до самия него без виждането му; телепатия…”

Честно казано мислех, че ще се искат много по сложни неща (без да се обиждаш Орлине), защото тези неща ги могат и са показвани от доста хора, само че това не се забелязва или по точно се забравя …Когато имаме такава „демонстрация” наблюдаващите са втрещени от учудване и изненада, но в случая е в пълна сила поговорката „Всяко чудо за три дни”. Човешкият мозък когато остане встрани от „събитието” анализира „детайлно” и отхвърля всичко, което не му изнася (не може да проумее) като мотиви за това са измама (фокус) или някаква случайност, която науката скоро ще „разплете” …Подобни и още по-крайни отричащи мнения, са често срещани явления при демонстрации от този род, защото при самите тях съществува налагане на своеобразна форма на насилие, срещу което неосъзнато човек се обявява, чрез отричане.

Това мое мнение сега може да се атакува с това демонстрациите да се правят в контролирани лаборатории и да се оформят като експерименти! О.К. – и така да се разглеждат нещата, твърдението ми до голяма степен ще се потвърди.

Пример ще вземем с Вера Кочовска и нейната демонстрация в Японски лаборатории и публика. Малко хора тогава разбраха истината, че така не се правят нещата и просто всичко е загуба на енергия и време, което се плаща много скъпо след това… Може да видите на записи, как Кочовска върза момиче от разстояние с невидимо въже и го изкара от равновесие, как и взеха проба от кълба дим излизащи и от устата, и още много чудеса за науката и хората, които гърмяха по медиите и …”Всяко чудо за три дни” ! Защо никой не забеляза какво стана после с Вера, която не осъзнаваше какво прави и не си даваше сметка за нещата които върши? …Ще изброя някой факти по памет от времената след „експериментите” – болни И деца, които ги лекуват най-добри лекари, а не най-голямата и всепризната лечителка; претърпява тежки операции (включително и черепни), след които става ½ човек (по нейни думи). Може би и тук трябва да коментираме „точните” и предсказания, които подведоха един политик с това, че ще стане президент и трябва да построи манастир в Златолист? – големи проблеми! Все ми се струва, че скъпото БМВ (подарък от политици) и многото пари отдалечиха доста Вера от отредената и мисия, но думите ми не са с назидателен тон… Тези коментари съм ги правил около събитията преди 10-години и сега от позиция на времето мога да говоря само със съжаление за изгубени възможности и пропиляна енергия.

С примери мога да продължа още дълго, но мисля,че това не е необходимо.Нещата са принципни и всеки може да се огледа и да установи подобни факти…

Важно е да се опитаме да направим някакви изводи!

В случая изводите пак ще потвърдят предното ми мнение #102, което може да се разшири и да се отнася и за всички хора, които са развили екстрасензорните си заложби. Препоръчително е всички те да знаят причините за тези заложби и насоката в която да се използуват … С две думи – те трябва внимателно да „повдигат завесата” за всички търсещи,нуждаещи се и вярващи Души, а демонстрации и печалбарството да го оставят настрани. Така в Душата на "клиента-пациента" се пораждат въпроси и търсене на отговори, което я отвежда до определеният Учител. Само Учител от Висша йерархия може да даде Светлина на дадена Душа и тя да получи еволюционно израстване, което пък е смисъла на земното съществуване.

С риск да стане доста голямо мнението ще продължа с мисли за Учителите като взема изходна точка цитата: „…международна класификация на психичните патологии(МКБ-10, DSM-IV - съответно за Б-я и Щатите). Та, ако човек поставя диагноза според МКБ-10, то практически всеки духовен Учител, ясновидец, окултист и мистик могат да се диагностицират като шизофреници с налудни когниции и халюцинаторни преживявания...Орлин

В голяма степен това твърдение е вярно и причините могат да се търсят в по горните редове, но Учителите би трябвало да се изключат от горната „статистика”.

Защо ли? – Защото Учителите са наясно, че с „фойерверки” (демонстрации) на паранормални явления няма да се постигнат целите на ученията им, които учения в основата си всички имат заложени принципи на ненасилие и свободен избор. Мисля, че стана ясно, че демонстрациите изискват много колосални енергии, а резултатите са нищожни,…а нищожността се получава следствие упражняване на скритото насилие спрямо „неузряли” Души.

Дори и един човек да е третирал доста дълго тези екстрасензорни проблеми и да има знания надхвърлящи значително средната интелигентност, пак резултатите ще са нищожни…Пример: на въпроса ми към Орлин какво би се променило в него, ако му намеря човек,който на 100% удовлетвори изискванията му за доказване на ясновидство, той отговаря кратичко: „…2) В мен би се променила степента ми на убеденост в способностите на човека в такъв вид, какъвто го познаваме.” - с две думи ако направим равносметка от една страна колосална енергия и 100% изпълнени изисквания, а от другата страна някаква си незначителна промяна в „степен на убеденост”… Не упреквам Орлин (моите уважения!), но това е обобщаващо разсъждение на много негови колеги и не само… Само наивник може да смята, че истински Учител ще губи време, силите и природни енергии, за да „докаже” едно нещо, от което ползата клони към нула! Тук може да се направят и много разсъждения за критериите за истинност при Учителите и разпознаване на лъжеучителите, но ще се навлезе много дълбока в нещата и ще се отклоним от темата.

В този ред на мисли и за да сме обективни можем да каже, че има изключения, при които се вършат „чудеса” от Учителите, но винаги основното, на което се набляга във всяко учение (школа) е Словото. „Чудесата” принципно се извършват или пред по-малък кръг от последователи,които се нуждаят от укрепване на вярата им, или принципно при екстремални условия, които биха застрашили мисията на дадения Учител …Може за пример да се отбележат и думите на Христос, който като прави „чудеса” почти винаги казва : „Да бъде спрямо вярата ти!” ,което буквално означава,че ако Душата не е „готова”, чудото да не става, защото дефакто това е своего рода насилие…Има и много други примери, които са доста показателни в подкрепа на горните мисли, но доста „разводнихме” нещата и ще спра дотук!

Всеки може като прочете това мнение 1-2 пъти да го „декомпресира” и да открие още изключително много интересни неща и зависимости...Въпрос на желание! :)

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Само наивник може да смята, че истински Учител ще губи време, силите и природни енергии, за да „докаже” едно нещо, от което ползата клони към нула! Тук може да се направят и много разсъждения за критериите за истинност при Учителите и разпознаване на лъжеучителите, но ще се навлезе много дълбока в нещата и ще се отклоним от темата.

В този ред на мисли и за да сме обективни можем да каже, че има изключения, при които се вършат „чудеса” от Учителите, но винаги основното, на което се набляга във всяко учение (школа) е Словото. „Чудесата” принципно се извършват или пред по-малък кръг от последователи,които се нуждаят от укрепване на вярата им, или принципно при екстремални условия, които биха застрашили мисията на дадения Учител …

:thumbsup:

Да добавя, че не виждам защо трябва да се съобразяваме с група хора, които са решили всячески да отричат мнение, различно от тяхното.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм с Никола, чудеса не са нужни.

Все пак за някои хора, които са "на кантар" една малка демонстрация на "необяснимо" от научна гледна точка нещо е полезна; ако човекът е от категорията "Дори да видя, няма да повярвам", тогава вече наистина е излишно.

И като продължение на мнението на Никола, аз напоследък все повече се замислям - въобще нужно ли е и полезно ли е ясновидството?

За мен е очевидно, че то се проявява при немалък брой хора - тук визирам включително и най-различни начини за извличане на информация като махало, карти Таро и т.н. (Никола тук също е прав, че при всички тези хора, които използват някакъв помощен "инструмент", след известно време той няма вече да им е нужен, с едно уточнение обаче - може и не точно в този живот).

От друга страна щом ясновидството съществува, значи има някаква роля. Каква?

Линк към коментар
Share on other sites

От друга страна щом ясновидството съществува, значи има някаква роля. Каква?

:D Kато всички други сетива - за ориентиране и в помощ на живота на притежаващия ги човек/ животно / растение...

Линк към коментар
Share on other sites

Каква е ползата от ясновидството. Едно събитие преди да се реализира на земен план, се реализира в надземните. На земята то може да се прояви по по-различен начин, да претърпи някои изменения, спрямо проявлението му в надземните светове. Може би е възможно и изобщо да не се прояви.

Може да се разглеждат нещата и от гледна точка на кармата. Могат да се разглеждат и от гледна точка на Божествения план. Като се посее едно семенце, то при наличие на подходящите условия и в съответните срокове ще поникне. Този който посажда семенцето може да е Бог, съвкупност от хора, отделен човек или др. Посаждането може да стане съзнателно, целенасочено или несъзнателно. Ако семенцето още не е посято, ясновидецът не може да види нищо. Ползата от ясновидството е, че ясновидеца разбира, че има посято семенце, което при съблюдаването на необходимите условия и срокове ще даде определени плодове.

Линк към коментар
Share on other sites

"Забелязала съм, че мъдрите хора по-малко приказват. Който вижда, не говори толкова."

Не трябва да си мъдър, а да говориш истината.

Мъдрият трупа мъдростта си от опита,надареният притежава истинската способност да говори истината и да прозре бъдещето.

Което му е дадено на човек не може да му бъде отнето.

Ако вътрешно изпитва копнеж към свободата ще проповядва стремеж към свобода,

ако вътрешно изпитва нужда светът да е по-добър ще проповядва и ще се стреми да направи света по-добър,

ако забелязва заплахите надвиснали над дадено общество отдалеко ще се провикне и заклеими връхлитащото зло.

Нека бъдем по-малко "мъдри" и "дървени" философи и повече хуманни и загрижени за бъдещето.

Мъдрият никога не отива на митинг,никога не се бори за добруването на света.

На света му трябват водачи и герои , не мъдреци трупащи пачка след пачка.

Редактирано от tomodashi
Линк към коментар
Share on other sites

Не, мислех да ти дам координатите на мъж, защото предположих, че ще останеш изненадан и евентуално по-респектиран :) . Но ако държиш да е жена - и това може би ще може да се уреди ;)

Да, за подобен тип експерименти говорех, макар че точно това с поставянето на химикалите няма да сработи (според мен), защото тук е прекалено много застъпена твоята свободна воля. От моите скромни познания бих изказала препоръка, ако държиш да получиш достоверна информация относно ясновидството, нека въпросът ти да бъде свързан с някакво по-значимо, сериозно, ярко и съдържателно предстоящо събитие в твоя живот (или в живота на някой друг), което в много редки случаи е силно подвластно само на личните волеви усилия. Може и да не е за близките 30сек., но нека не надхвърля периода от седмица до месец. Ако ти нямаш идея какъв да бъде въпроса ти, може и без въпрос - просто да помолиш да запишат едно предстоящо събитие.

Важно уточнение: Колкото е по-отдалечено във времето и колкото е по-сложно (засягащо много хора/съдби), толкова може да има разминаване в детайлите, в срока за случването му или дори да не се реализира.

П.П. А ако някой ясновидец назове събитие от твоето минало - това доказателство ли ще бъде за теб?

Ами не съм тръгнал да правя експерименти, споко. А не съм тръгнал, защото много преди мен са правили такива, както писах по-горе, а резултатът е бил не по-голямо познаване от случайността. Ако обаче бях решил да правя експеримент, стимулният материал е нужно да бъде конкретен.

В мнението си #107 Орлин ясно дефинира, какви доказателства биха били достатъчни за да повярва на ясновидството – „…контролирани когнитивни експерименти. Например: виждане през стена; познаване на карти; описание на външност, характер и подробности за човек от допира до негова вещ или до самия него без виждането му; телепатия…”

Честно казано мислех, че ще се искат много по сложни неща (без да се обиждаш Орлине), защото тези неща ги могат и са показвани от доста хора, само че това не се забелязва или по точно се забравя …Когато имаме такава „демонстрация” наблюдаващите са втрещени от учудване и изненада, но в случая е в пълна сила поговорката „Всяко чудо за три дни”. Човешкият мозък когато остане встрани от „събитието” анализира „детайлно” и отхвърля всичко, което не му изнася (не може да проумее) като мотиви за това са измама (фокус) или някаква случайност, която науката скоро ще „разплете” …Подобни и още по-крайни отричащи мнения, са често срещани явления при демонстрации от този род, защото при самите тях съществува налагане на своеобразна форма на насилие, срещу което неосъзнато човек се обявява, чрез отричане.

Това мое мнение сега може да се атакува с това демонстрациите да се правят в контролирани лаборатории и да се оформят като експерименти! О.К. – и така да се разглеждат нещата, твърдението ми до голяма степен ще се потвърди.

Пример ще вземем с Вера Кочовска и нейната демонстрация в Японски лаборатории и публика. Малко хора тогава разбраха истината, че така не се правят нещата и просто всичко е загуба на енергия и време, което се плаща много скъпо след това… Може да видите на записи, как Кочовска върза момиче от разстояние с невидимо въже и го изкара от равновесие, как и взеха проба от кълба дим излизащи и от устата, и още много чудеса за науката и хората, които гърмяха по медиите и …”Всяко чудо за три дни” ! Защо никой не забеляза какво стана после с Вера, която не осъзнаваше какво прави и не си даваше сметка за нещата които върши? …Ще изброя някой факти по памет от времената след „експериментите” – болни И деца, които ги лекуват най-добри лекари, а не най-голямата и всепризната лечителка; претърпява тежки операции (включително и черепни), след които става ½ човек (по нейни думи). Може би и тук трябва да коментираме „точните” и предсказания, които подведоха един политик с това, че ще стане президент и трябва да построи манастир в Златолист? – големи проблеми! Все ми се струва, че скъпото БМВ (подарък от политици) и многото пари отдалечиха доста Вера от отредената и мисия, но думите ми не са с назидателен тон… Тези коментари съм ги правил около събитията преди 10-години и сега от позиция на времето мога да говоря само със съжаление за изгубени възможности и пропиляна енергия.

С примери мога да продължа още дълго, но мисля,че това не е необходимо.Нещата са принципни и всеки може да се огледа и да установи подобни факти…

Важно е да се опитаме да направим някакви изводи!

В случая изводите пак ще потвърдят предното ми мнение #102, което може да се разшири и да се отнася и за всички хора, които са развили екстрасензорните си заложби. Препоръчително е всички те да знаят причините за тези заложби и насоката в която да се използуват … С две думи – те трябва внимателно да „повдигат завесата” за всички търсещи,нуждаещи се и вярващи Души, а демонстрации и печалбарството да го оставят настрани. Така в Душата на "клиента-пациента" се пораждат въпроси и търсене на отговори, което я отвежда до определеният Учител. Само Учител от Висша йерархия може да даде Светлина на дадена Душа и тя да получи еволюционно израстване, което пък е смисъла на земното съществуване.

Дали провеждането на контролирани експерименти е в разрез със законите на божественото чак пък дотолкова? Позоваваш се на велики Учители, но те именно твърдят, че науката е нужна и важна. Една наука от нов тип, с по-широка визия и съзнание.

Преди година записах "Когнитивна наука/ психология" в НБУ. Направих го с добри намерения. После съжалявах многократно, защото се чувствах като жаден пътник в пустиня. Спря ми всякакво творческо вдъхновение, просто умря някъде между редовете на статиите в стил АПА (american psychological association). Но все пак продължавам да си мисля, че пресичането на тази научна пустиня си има мястото в живота ми стратегически погледнато. И не от позицията на егото ми, а от тази на цялостната ми личност (Селф, Аз). Продължавам да чувствам, че Господ (съдбата или както да го наречем) не случайно ме е сложил точно в тази аналогова логична силиконова когнитивна сахара. Преди само година горното мнение (на Никола) спокойно можеше да бъде мое. Дори може би ще излезе една моя книга на тема "Трансперсонална психология", където критикувам научната психология и когнитивната наука. Сега обаче когато искам или не навлязох в научния скептицизъм и здрава логика, се убедих в друго. Има нужда от МОСТ. Има нужда от хора с достатъчно широка визия и съзнание, с интегрална когниция и обемащо сърце, които да свържат науката с мистицизма (с религията, езотериката). Учените от една страна са стъпили здраво, много здраво на земята. Логиката им е желязна, експериментите стоящи зад заключенията им са наистина трудно оборими, подпомогнати са от статистиката, без помощта на която много разлики се пропускат. Аз лично тази статистика така и не я научих, защото имам зверска съпротива против нея и разчитам на колежките си за прилагането и ... Но е важна и все повече я уважавам. Учените обаче в същото време могат да поразят хора като пишещите в този форум с ограничената си визия, с материализма си, със самооковаването си в рамките на рационализма. А знаем, че не всичко е проследима логика. Това само по себе си е голям въпрос - според мен т.н. духовни процеси и нива също са логични, но просто възможностите на нашата логика и съзнателност са малки. Но както и да е. Та тези учени са едни доста ведри и щастливи хора, живеещи в своя много детерминиран и ясен свят. Рядко учен е депресиран или невротизиран - логиката му бързо намира сривовете в мисълта му, които причиняват кривите мисли и на свой ред негативни емоции. Установих вече от собствен опит, че това е една прекрасна позиция на съзнанието. Прекрасна е, защото си стъпил много здраво на земята, върху законите на логиката, които движат социалния (американската психология за разлика от българската се развива от 150г. и проследява логиката в социалните процеси) и физически живот. А не е прекрасна тази наука поради факта, че освен краката, и главата на учените е под земята... :) образно изразявайки се! :) Тоест не виждат, чувстват и приемат нищо излизащо извън собствената им логика и твърди доказателства, получени чрез контролирани експерименти. В случая говоря не толкова за науката като цяло, а за когнитивната (познавателна) наука. Този подход в крайния си вид според мен е симптом на една себенеувереност, липса на вяра в себе си и живота, в собствените си възможности и безграничност. И тук поставяме диагнозата "редукционистичен материализъм"!

От друга страна, езотериците са хора с дълбока връзка със себе си, с вяра в собствените си безгранични възможности, хора с широка визия. Добре летят на крилете на вдъхновението си, във вятъра на поетичните си пориви и надлогичния си (или по-скоро паралелно логичен) устрем. Силата им е в небето... На учените обаче силата е на земята. Сам по себе си и единият и другият вид познание е половинчат. Науката лесно се превръща в груб редукционизъм, а мистицизмът (сборно говоря, въпреки, че знам разликите между окултизъм и мистицизъм) в отнесеност и заключения на базата на прекалена субективност, която не винаги е реалност (фина или каквато и да е), защото е виждана през филтрите на виждащия, винаги не съвсем прозрачни (образно казано).

Аз самия се чувствам в свои води в безкрайния океан на езотериката - именно защото е безкраен и директно свързан с целия космос и живот. Но, както казах, оценявам и научния подход. Въпросът е да се ползва човек от добрите страни и на двата подхода и да се предпази от негативните. Затова избирам да използвам научния подход, логика и визия като ИНСТРУМЕНТ. Без да се отъждествявам с този инструмент. А безкрайното море на другия тип познание е винаги в мен и успоредно с логичния научен инструмент присъства в цялостната ми когниция. Аз го мога! И мисля, че и двете полета - тежката твърда земна наука и езотериката могат много да почерпят едни от други. Всъщност, познанието е едно!

не виждам защо трябва да се съобразяваме с група хора, които са решили всячески да отричат мнение, различно от тяхното.

Да, няма нужда да се съобразяваме. Но можем да ги разберем, да видим добрите им страни, да се фокусираме върху тях и така да се обогатим!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...