Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Зов от душата, от ангел или ...?


Guest Христо

Recommended Posts

чисто практически аз не виждам смисъл някой да лежи в затвора, ако същевременно той може да помага на хората извън затвора. Има толкова много хора, на които е важно да се подаде ръка.
В модерните държави има тенденция към намаляване продължителността на наказанията, наблягане на превъзпитателния и превантивния момент (а не толкова на тежестта и продължителността на наказанието), има тенденция към това по - трудно да хора да бъдат лишавани от свобода, а вместо това да ги осъждат условно, да им налагат пробационни мерки ( с цел превъзпитание, също така да не се десоциализират, да не оскотеят допълнително, да могат да работят и да има по - голяма полза от обществото, както и за тях самите от наложената им санкция). Понеже престоят в затвора е по - скъп за държавата, а на всичкото отгоре човекът става по - асоциален и вероятността да се върне към кривия път е по - голяма.
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всички имаме споделени споени, никой не живее изолирано, егото е това което ни кара да се чувстваме разделени. Отвъд него се вижда, че с всяко събитие което се случва в реалността ни, сме свързан с него, носи ни нещо, отнема ни нещо, имаме обмен с него. Отговорни сме за нещата които се случват в живота ни. Ако видим хора да страдат, отговорни сме, по някакъв начин сме го предизвикали. Всяко събитие в живота ни, ни променя, то не е случайно, не е независимо съществуващо от нас, или извън нас. И след това, ако накажеш за това събитие, допълнително се утежняваш. Мислиш, че наказваш престъпник, всъщност наказваш себе си. Както правим с всяко нещо от което ни е страх, отново и отново.

Линк към коментар
Share on other sites

Значи си привърженик на това всеки да бъде оставян да прави каквото си иска и да не му се пречи по никакъв начин.

Ако видим хора да страдат, отговорни сме, по някакъв начин сме го предизвикали. Всяко събитие в живота ни, ни променя, то не е случайно, не е независимо съществуващо от нас, или извън нас.
Чудил съм се, дали нещата са толкова НЕслучайни и обусловени от нас самите. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Не, когато осъзная, че съм извора на проблемите, започвам да ги лекувам в себе си. Тогава реалността ми се променя,след като нямам съпротива към проблема. Той се разтваря, повече не го виждам.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, човек трябва да работи и върху себе си. Но ако междувременно някой пребива жена си или ограбва магазин, ти не може ли поне да се обадиш в полицията или да се развикаш за да привлечеш внимание. Пък няма проблем и да се помолиш за насилника и жертвата, за себе си, няма проблем да се опиташ да съзнаваш, че това не е случайно. Но ако да речем някой луд излезе на улицата и почне да трепе хората един по един, на мен ми се струва редно да има поне някаква физическа намеса, че то Бог докато се намеси. :lol: Ясно е, че трябва да се стремим към осъзнаване, че и ние може да имаме вина за нещо конкретно и че имаме вина някаква за положението като цяло, но пък ептен ли без физически ограничения за непослушните малки и пораснали деца. :D

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Незнам какво ще направя, ако ми се случи ще реша какво да правя. Сега в мйомента в моята реалност има хубави хора с които се разбирам, поздравяваме се, говорим си. Не ме интересува утре какво ще е. Като да чета книга за Сандокан и да започна да се притеснявам, какво ще стане ако го срещна на улицата. Когато се сблъскам със страдание и усетя дискомфорт в себе си, излекувам се и това е. Като например да ти/ми изчезне поста дето съм писал надълго и широко. Нещата се оправят от само себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Като да чета книга за Сандокан и да започна да се притеснявам, какво ще стане ако го срещна на улицата.
Аз съм имал подобен род притеснения, които за щастие стават все по - малко. :D Понякога едва ли не съм се притеснявал какво ли бих правил ако бях на мястото на еди кой си, дори бил той човек от друга епоха. Това едно време, преди години.

Нещата се оправят от само себе си.
Има значение как ще се изтълкува това от само себе си ...Пък и за някои неща хората предварително измислят какво да се прави, иначе не би могло да функционира обществото. Има някакъв установен порядък. Някои неща не знам дали биха се оправили от само себе си ...(като например лежащия в безсъзнание на улицата човек, или пожара в апартамента на долния етаж). Не става само с молитва, иска и мотика. Спомни си притчата за кобрата, детето и индуския адепт, дето си казал че каквото е писано ще стане. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Viva Caselli, ти трябва да платиш. Много дължиш.....

Аз оставам с чувството, че не ме харесваш. Няма лошо. Но нали ти си човекът, който се стреми към безусловна любов. Аз оставам с впечатлението за теб, че се тремиш към милосърдие и разбиране. Отитваш се да проявяваш любов и там където е трудно да се прояви.

"За любовта нищо няма значение." Нали това твърдеше?

Аз повече няма да ти пиша, но просто искам да ти кажа, че човек като теб, когато не разбира човек, като мен не може да носи в себе си много любов. Или може би в твоите очи съм по - жесток и от сериен убиец.

В теб любов няма. Поне не и безусловна.

Сбогом !

Какво сбогом, бе?! Я, чакай, чакай. Че снощи се заплеснах и не ти зададох най-важния въпрос....

Нали казваш "човек като теж", "човек както мен". Кое те кара да мислиш, че си по-различен човек?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Христо, споко, случва се. Лично аз усещам колко много си писал :)

П.С. Любовта е такава, каквато е. Няма как да се побере в твоите граници. ..... Писна ти, а Савелииии, писна ти любовта или какво ? :)

Сбогом, любителю на драматизациите :)

Сега видях, че си си разширил поста. Кой е Савелии ?

Относно изчезналия ми пост, можеше и още по - обективен да е - сетих се някои работи. Някой път ако ми се занимава, може да го напиша пак. Най - общо казано, историческите факти ме карат да мисля, че турците са били по - назадничави от нас (бях изредил различни неща). Не става дума за фукане или нещо от сорта, просто обосноваване. Признах че и ние сме си виновни, че се мразим и т.н., че няма да се очудя ако турците са по - единни и т.н. Който желае ще се поразрови в историята, ще види коя общност какъв бит е имала в съответната епоха, кой народ как се е препитавал, какво е правил и ще разбере кой на какво културно ниво е бил.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Мили ми Христо явно доста се вълнуваш от изчезналия ти пост.Дали турците са по -назадничави или по-напредничави :hmmmmm: от нас е въпрос с доста въпросителни??? Относно обосноваването моля да видиш как се пише думата -ОЧУДЯ??????

Линк към коментар
Share on other sites

Пак ми изчезна пост, но ще го напиша отново.

явно доста се вълнуваш от изчезналия ти пост.
Вълнувам се, защото съм отделил немалко време и концентрация за написването на този пост.

Дали турците са по -назадничави или по-напредничави :hmmmmm: от нас е въпрос с доста въпросителни???
Ставаше дума за епохата, в която сме попаднали под тяхна власт, но не само ... Никак не е въпрос с доста въпросителни. Бях се обосновал с конкретни исторически факти, съвсем ясно показващи кой на какво ниво е бил. Не става дума за фукане или омраза - чисто и просто Божидар ме попита защо си мисля, че те са по - назадничави от нас. Не съм му казвал, че си мисля подобно нещо. И да си го мисля, и да не си го мисля : по - назадничави са си били, а може би и не само през четиринадесети век... Отговарих му, обосновавайки се защо смятам така и защо е било така в действителност. Посочих му обективни исторически сведения, които човек ако желае би могъл да провери.

Относно обосноваването моля да видиш как се пише думата -ОЧУДЯ??????
Проверих как се пише. Не съм написал думата правилно. Не съм казвал, че съм безгрешен. Но все пак, смея да твърдя, че езиковата ми култура е на едно добро ниво, което в най - лошия случай е на средното ниво за страната. Ако се сравнявам само с хората от моето поколение, със сигурност нивото ми няма да е под средното за тях.;) Човек като пише много, вероятността от грешки е по - голяма. Който не пише, той не греши.
Линк към коментар
Share on other sites

Да, който не пише, не греши.

Искам да кажа, че ислямът по онова време е пак бил в силата си.

Мохамед не създава нова религия, ислямът е клон на християнството. Мохамед създава нов обществен строй, нова социална система. На него се базират всички постижения на арабската наука и изкуствое, без които Западен свят нямаше да има.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Редактирано.

Ти като бъдещ юрист трябва да бъдеш почти безгрешен.Прегръщам те. :3d_064:

Не знам трябва или не трябва, какъв ще съм или няма да съм в бъдещето. Каквото е, такова. Със сигурност обаче не биха ме изключили от адвокатска колегия заради неграмотно писане, за какъвто случай знам. Наистина ядът относно изгубения ми пост не е заради това, че е свързан с турците и културното им ниво - и друга да беше темата, пак щеше да ме хване яд, още повече, че за втори път ми се случи неволно да изляза от страницата преди да съм постнал мнението си. Не знам дали си искала да се заяждаш с мен, но дори и така да е не виждам смисъл да го правиш. Благодаря за прегръщането.

На него се базират всички постижения на арабската наука и изкуствое, без които Западен свят нямаше да има.
Абе не знам...много силно казано... Едва ли западната християнска култура и нейните постижения са плод на арабските инвазии...Западната цивилизация ускорява развитието си след великите географски открития, които пък не мисля, че се дължат на арабите. Да не говорим, че византийската и българската култура не са продукт на арабската.

Мохамед не създава нова религия, ислямът е клон на християнството. Мохамед създава нов обществен строй, нова социална система. На него се базират всички постижения на арабската...
Арабската култура не е османската. В училище сме учили, че дори арабите не са долюбвали покорилите ги турци и са ги смятали за назадничави. Арабите също са се бунтували срещу османските завоеватели. Пък и по време на османските нашествия в Европа през 15-ти век, испанци и португалци са отхвърляли арабското владичество, така че арабите едва ли тогава са били точно в най - силните си години (поне що се касае до военна мощ).

П.п. : В онази епоха, ислямът наистина е бил в силата си - в лицето на османците. Но в тяхно лице е бил в силата си по отношение на завоевания, а не на култура... По - назад в темата стана дума за башибозуци. Много башибозуци всъщност са били ...българи мохамедани. Но те по - скоро са се чувствали като част от исляма, отколкото от българския етнос (макар да са имали спомени за произхода си) - те са по - турци от турците. Както и да е, все тая е кой кога е бил по - назадничав или напредничав...Няма особена файда от подобни знания, "файда" - хубава българска дума... ;) Нямат, като че ли практически смисъл, приложение, градивност.

По заглавната тема, може да се дават примери и от други страни по света.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

В понеделник чух история, която е пример за това, че и лошите понякога правят добро, или поне се опитват да правят. Преди 90-те години се подпалил някакъв камион и почти всички пътуващи в него войници (без един) загинали от пламъците. В това време, мафиотският бос Иво Карамански си пиел питието на терасата на своя планински хотел и видял, че долу нещо гори. Той и мутрите му слезли, за да окажат помощ, но било късно.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...