Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Славянството и славянската писменост.


Recommended Posts

Да откриеш свещеното в своето е едно. Имайки предвид колко българите уважават и пазят собствената си култура, ясно е защо Учителят е говорил така на тази публика.

Има смисъл да уважаваш своето, за да видиш мястото си сред другите и да осъзнаеш работата/мисията си. Доста елементарно е обаче, преоткривайки своето, да се увлечеш в разсъждения колко то е по-по-най от всичко останало. Това правят за съжаление твърде много хора. Не искам да се впускам в разсъждения за обективността на подобни мисли.

Повечето хора с велики теории за нашия език и неговата особена функция не познават достатъчно дори и един друг стар език, за да видят не колко е велик нашият, а колко си прилича с другите. В това е Божественият промисъл, а не в разделението и гордостта.

Линк към коментар
Share on other sites

Да откриеш свещеното в своето е едно. Имайки предвид колко българите уважават и пазят собствената си култура, ясно е защо Учителят е говорил така на тази публика.

Има смисъл да уважаваш своето, за да видиш мястото си сред другите и да осъзнаеш работата/мисията си. Доста елементарно е обаче, преоткривайки своето, да се увлечеш в разсъждения колко то е по-по-най от всичко останало. Това правят за съжаление твърде много хора. Не искам да се впускам в разсъждения за обективността на подобни мисли.

Повечето хора с велики теории за нашия език и неговата особена функция не познават достатъчно дори и един друг стар език, за да видят не колко е велик нашият, а колко си прилича с другите. В това е Божественият промисъл, а не в разделението и гордостта.

Да, съгласен.

Тъпо е да се вдява силом някому, че може.

Нека първо се подготви, че после ... сам да избере.

И друг път съм споделял мнението си тук, че темите в този форум се припокриват ветрилообразно - в с мисъл, че не могат да бъдат строго класифицирани като "продукти в супермаркет". Което е повод да споделя - сега, в този момент - един свой сън, сега: Чета форума и си трая. Някой (хабер си нямам кой) изтърсва официално - абе, всичко това (което се пише тук) е ЛЪЖА.

Аха - викам си на акъла - лъжа, друг път. На баба ти шортите...

Винаги съм харесвал този форум - въпреки всичко.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Критиката няма нищо общо с харесването/нехаресването, а със стремежа към истината.

Няма нужда от избор на една култура/език/наследство пред други. Достатъчно е човек да ги приеме и заобича всичките (за целта е полезно да ги познава, а не да се вдълбава в разпространени стереотипи за тях). Всяко прекалено тясно учение ще залезе, освен ако не премине на друго ниво. Всяка мисъл има своето приложение в конкретния момент. След нея идва следващата мисъл. Ако не дойде, старата заглъхва в небитието.

Ние българите сме тоест голяма работа. Следователно?

За езика не ми се коментира. На всеки човек майчиният език се струва най-близък и най-точен. Елементарно.

Манастирът тесен за мойта душа е...

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Критиката няма нищо общо с харесването/нехаресването, а със стремежа към истината.

Няма нужда от избор на една култура/език/наследство пред други. Достатъчно е човек да ги приеме и заобича всичките (за целта е полезно да ги познава, а не да се вдълбава в разпространени стереотипи за тях). Всяко прекалено тясно учение ще залезе, освен ако не премине на друго ниво. Всяка мисъл има своето приложение в конкретния момент. След нея идва следващата мисъл. Ако не дойде, старата заглъхва в небитието.

Ние българите сме тоест голяма работа. Следователно?

За езика не ми се коментира. На всеки човек майчиният език се струва най-близък и най-точен. Елементарно.

Манастирът тесен за мойта душа е...

Ами, не е ли време вече да си дадеш сметка, че си напред - факт е. Означава ли това, че по-ограничените нямат право на развитие. И ако по техен тертип е съобразена мярката, ще се уплашиш ли, че си офф - едва ли. Никой не може да ти отнеме истините, които сама си изстрадала - защото така си избрала да бъде.

Представи си само, какво огромно смирение е да се изберат най-болните...

Разбираш ли ме? Има души, неразполагащи със свободата на твоя дух - това не ги прави малоценни. Позволено им е да грешат, за да се научат.

Няма ученик по-горен от Учителя си.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Всички хора имат еднаква възможност да видят истината. Нямам претенции да я виждам, а споделям това, което знам и виждам аз. Човек понякога не се сеща, че има и нещо повече от тесните му виждания - докато някой не му отвори някоя врата някъде си. Това, че му отваряш вратата, е любов и внимание. Нелюбов е да си държиш знанията за себе си. Прозрението, ако съм стигнала до някакво, изключва липсата на смирение. Знание не се дава на всеки.

Кой на кого и как е учител, в това пък изобщо не ми се впуска. Ако някой иска да види нещата по-широко, ще ги види, ако не иска, няма. В някои светове няма "горе" и "долу", "напред" и "назад".

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Всички хора имат еднаква възможност да видят истината.

...

Това изречение определено не е вярно. Ако беше така, това най-малкото би означавало, че всички хора са на едно и също ниво на развитие. И още много други неща ...

С всичко написано след него съм съгласна.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Мисля си, че има истини и Една Истина, до нея стигаме чрез фактите /разума/ и интуицията си.

Но тя се дава на смирените, доколкото ми е известно... Е, има гледни точки и всеки има право на свое мнение, както има знание и познание... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, мнения много и някои дори рискуват да ги изкажат (в това се състои често разликата). Много е лесно човек да е разумен и смирен, когато нищо не казва и съответно нищо не прави. Пасивността е печеливша тактика, ако става дума за обществено мнение.

Но друга беше моята идея. Намирам това разделение на разума и интуицията за доста пагубно. Двете неща не би трябвало да са в противоречие. Намирам това автоматично приписване на "несмиреност" и Бог знае какво още на хората, направили си труда (подчертавам труда) да се задълбаят в нещо и да придобият солидни знания по него (един Господ знае какво себеотрицание е нужно за това!), пагубно както за религиите, които пропагандират това отношение, така и за българите като цяло (нали тръгнахме от възвеличаването на родния ни език на фона на другите - основаващо се на много "интуиция" и нула разум по моему). Това да се отрича и подценява знанието на чисто емпирично ниво и неговата роля в израстването на човека, води до хаотични интуитивни полети в пространството - полети, които могат да бъдат също толкова подвеждащи, колкото и зациклянето върху логиката.

Не мога, простете ми, да чета нещо, което е крещяща неистина от гледна точка на нещата, които с години изучавам и поради това не бих могла да ви предам с една дума, и да си замълча. Но ако искате пишете си, каквото искате, няма да ви преча с "разума". Така и идилията и залъгването ще са къде по-сладки. Омръзна ми от всяко мое изказване да се прави трактат на тема несмирените и прекалено знаещите. Затова и в тези теми, може да не сте забелязали, но аз да, вече не обелвам и една приказка. Когато човек иска да се залъгва, а не да знае, нека прави това, което иска. Информацията само ще го обърка.

А информацията е следната: Царят е гол!

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

славянска писменост...? На мен такава не ми е известна...

Ама как така ?!?!?

Виж какво ти казва един къв беше ,че го забравих:

Борис, българският цар, беше приел християнската религия и беше издал строга заповед на всичките си поданици да последват неговия пример. Но при всичката строгост, която Борис употреби срещу противниците на християнството и при всичкото залягане негово и на чиновниците му, за разпространение на християнството в България, то пак отиваше много бавно и без успех. Причината на това скръбно за Борис явление беше тая, че християнството се проповядваше на разни езици и от разни лица, а богослужението се извършваше на гръцки език, защото още нямаше богослужебни книги на български. Борис позна това и се обърна към Михаил с просба да му изпрати прочутите вече между славяните във Византия отлични мъже, двамата Солунски братя Св. Кирил и Св. Методий, за да уредят в България църковното дело. Михаил с готовност изпълни просбата на Борис, и двамата наши светители, които току-що бяха се завърнали от при княза на хазарите, когото бяха успели да покръстят, с радост се упътиха за България, гдето бидоха посрещнати с най-големи почести. Тука те оставиха съставената азбука и преведените книги, и с това се почна литературната деятелност в България. За кратко време те успяха да гудят както християнската религия, тъй и църковната литература на едно здраво основание.

Оставям на тези ,които се занимават с езикознание да познаят -кой го е казал това?

Може би за тези ,които не са преписвали ,ще им е мого лесно!!

Администраторска бележка: Задължително посочвайте източниците, когато цитирате текстове. В случая, източник на текста може да бъде намерен например тук. Автор: Димитър Маринов

Християнството по нашите земи е било разпространено още от Христовите Апостоли- от тогава населението е християнизирано- в това отношение Борис Михаил има съвсем друга "роля", но в никакъв случай тя не включва "християнизиране"..защото няма кого/какво да се християнизира- то си е било християнизирано изначално...

Бохарския(коптския) език и азбука, на който език са написани първоначално новозаветните книги, и на който език е написана първата новозаветна канонична библия (Библия Бешои)- и до днес коптските християни си я ползват в свещенослужението. Структурно и морфологично, Кирил не предлага като азбука/писменост/език нищо повече от това, което е било известно по нашите земи от хилядолетия...Бохарската писменост произхожда от тракийската.- В това отношение, ние българите днес говорим същия онзи бохарски език, но понеже ние употребяваме езика си (за разлика от бохарския, който оконтчателно е спрял да се развива и ползва няколко столетия след Христа), и той е развива...

Славянски език и славянска азбука= деформирано понятие

Линк към коментар
Share on other sites

"Българският език е най-точният език, на който могат да се предават окултните закони и Словото на Бога, защото българският народ е най-древният народ на земята" П.Дънов

Мисля вече в този форум е станало ясно значението на думите-важно е не буквуването, а усещането на енергията на думата. Тогава можем да си говорим на Един език. Иначе е само доказване на гледни точки и представяне на знания.

Окултно, значи скрито, вътрешно знание, невидимо за петте сетива и то наистина не може да бъде предадено добре само с думи...

:yinyang::angel:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

"Затова благоволих да извикам отдалеч, от край Небесата двамата братя1,светила на славянския род, и да им връча Словото на Истината и Словото на Живота, да ви го донесат и ви научат на пътя Ми, по който давъзлезете във Вечната Виделина, в която обитавам"

из Призвание към народа ми, Беинса Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

Коптският и бохарският език??? Кристияне, ти знаеш ли какво е коптски език? Виждал ли си го, чел ли си го???

Боже мили. Пиянстващият български народ.

Да, буквувам. Полезно е. Буквуващите (и невярващите в необосновани глупости) немски учени обаче, макар и да не говорят български, са предпочитани от нас, ако става дума за лечение на децата ни. Иначе сме най-най-велики и САМО на нашия език може изобщо някакво знание да се споделя.

Дотук бях!

"Където жабите са оратори, уместно е да се мълчи."(Прочетено в оригинал във Ведите)

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Може би понякога ни е трудно и на един език да се разберем :3d_053: Различни сме, какво да се прави?... Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Ще цитирам по памет една мисъл на Учителя, която дълбоко ме впечатли преди години. Запитан защо изнася Словото си сред този "див народ", Учителят отговорил: Да, див е, но ако сред тази пустош и камънак хване (т.е. зачене), значи и навсякъде другаде ще успее.

П.П. Мераклии - много.

Смелчаци - малко.

Прекрасно е, че ги има, където и да са.

Искам никога да не забравя тази трудно смилаема мисъл.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Azbuki, виждам, че повод за гневът ти са думите на П.Дънов, сложени от мен най-отпред в този ми пост. Тъй като те също са от статията, която ми направи сутринта впечатленние, то ще ги сложа вътре в цитата, който съм избрала. Дано възмущението ти от прекаленото ни самочувствие като българи намалее.

Повечето хора с велики теории за нашия език и неговата особена функция не познават достатъчно дори и един друг стар език, за да видят не колко е велик нашият, а колко си прилича с другите. В това е Божественият промисъл, а не в разделението и гордостта.

Трябва да ти кажа, че изобщо не съм се замисляла по този въпрос, когато четох статията в сайта на спиралата, към който съм дала линк. Съвсем други неща ми направиха впечатление. Не само имената. Между другото по отношение на имената авторът няма предвид гръцки и еврейски имена, а имена от англоезични страни, преди навлизането на библейските. Част от текста не цитирах за да не затрупвам с информация. Ето го как изглежда с изпуснатото от мен:

.. Затова пък някой беше наименувал детето си Satan (сатана)... След навлизането на христианството навлизат някои имена (еврейски) от билейки персонажи. Същото става и при нас. Веднага направих сравнение с българските (славянските) имена...

Значението на българските (славянските) думи

Явно не си проследила линка и не си прочела статия. Може би и затова даваш пример с тези имена:

Имануел - Бог с нас

Теодор - Божи дар

Елевтерия - Свобода

Шалом, Шолом, Соломон – Мир

които съвсем не са англосаксонски, а имат друг произход.

Така е, мнения много и някои дори рискуват да ги изкажат (в това се състои често разликата). Много е лесно човек да е разумен и смирен, когато нищо не казва и съответно нищо не прави. Пасивността е печеливша тактика, ако става дума за обществено мнение.

И какво чак толкова си рискувала да изкажеш? Едно прибързано мнение за това, че българите се правиме на много велики? Защо не погледнеш във Стария Завет на какви се правят евреите? А германците, а французите? Или глобализацията означава малките народи да не вирят много нос? Всъщност имаш късмет, че сме във форума на Портала и правилата са да не се задълбава много в политиката. Иначе щеше да видиш кой какво рискува с мнението си.

Аз не бих ти преместила постовете в разговорки ако от мен зависи, но те съветвам в следващите си мнения да бъдеш по-аргументирана, по-точна и да се придържаш към темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Самото изречение, което предизвика тази дискусия, мили братя българи, е пълна безсмислица, ако имате желание да бъдете честни пред себе си. Контекстът също е без значение, както и авторът. Няма един език, на който може най-точно да се споделя окултното познание. Няма да обяснявам причините за това свое твърдение. Нека всеки от вас си отговори сам какви са те!

Но друго е страшното. Не знам, всички народи имат тенденция да се величаят сами и да пропускат да забележат, че "царят е гол", ако красиво облечената неистина ги ласкае, но не знам някъде да съм виждала делириумът да стига толкова надалеч - до степен на изглупяване и вярване в брътвежи. Колкото повече пропада народът ни духовно и морално, толкова повече е готов да повярва на всяка безсмислица, но не и да погледне фактите в очите. Крещящо е и неуважението ни към чужди народи и култури. Крещящо е нежеланието ни да се видим като части от цялото, вместо да се величаем за великата си мисия и безкрайно точния си език (в случая, и на други глупости съм се наслушала иначе).

Да не ви казвам, че подобни неща са се говорили преди години в държавата, в която живея. Но и тази държава е порастнала, в сравнение с нашата. И най-простият немец ще подложи на съмнение някакви подобни себевеличаещи твърдения. Историята го е научила на това. Научила го е и защо е важно човек да се стреми да бъде честен и обективен. Знанието за другите (езици в случая, но и изобщо) служи точно за това - за сверка на часовника. То обогатява и разширява съзнанието. Пречи на възгордяването и затварянето в хранещи егото стереотипи и предразсъдъци.

И така, с този (български, опиянчен от мнимото си величие) манталитет скъсах още през лятото. Казах си, че съм родена в България, имам роднини и приятели там, но не искам да си имам нищо общо с това, което става в тази страна в духовно отношение. Това не е моят духовен дом. Задушавам се дори да слушам приказки като гореописаните - защото виждам към каква още по-голяма нищета ни води това мислене.

Добре. Нека е така. През лятото още си казах, че оставям България и българите и че не искам повече да се боря с едно място и един манталитет, в който никога не съм се вписвала и който винаги ме е задушавал. Нека хората си живеят и мислят там както си искат. Макар и да съм израстнала на това място, няма нужда да се ангажирам и вживявам в неговите проблеми. Те са си негови. Правилно беше тоест, че не четях и тези теми, защото предполагах какво се пише по тях. И отсега нататък няма да ги чета. И с това се разрешава всичко. Поне за мен.

Живи-здрави.

П.П. "Прибързаните" ми изказвания се основават на 7 години изучаване на следните неточни езици:

санскрит, древноперсийски, авестийски, старогръцки, латински, литовски, готски, древнопруски, арменски, старобългарски и т.н. (в момента и иврит)

Когато се захванах с тази работа прди години, мислех си, че го правя, за да помогна на България. Вече го правя за света. С България не ми се занимава.

П.П.П. Един от активните участници в този форум (на който все пак хората са относително на ниво или поне така си мислех) изтърси следния бисер преди време: Старобългарският нямал нищо общо със славянските езици. Зяпнах тогава, също както зяпнах и на зашеметяващите паралели между "бохарския" и коптския (авторът със сигурност не е прочел и една дума на коптски, за "бохарския" пък съвсем не знам). Толкова сензационни глупости се изписаха, толкова псевдонаучни, но дълбко опияняващи, теории за произхода на българите и езика ни се развиха, че българите, дори и образованите сред тях (срам!) забравиха що е то старобългарски (учи се в училище) - един доста добре документиран стар европейски език, струва си усилието! Ние си забравихме АБ-то на историята и тръгнахме да реформираме това, което сме забравили? Строим теории на кухо тоест?

Бедни народе! Върви, накъдето вървиш!

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Някога, когато Учителя-Б. Дуно е донесъл Словото в България, той е повдигал духа български и е отворил Портал между измеренията, да може Духа да работи. Имало е нужда от тайнство и не голяма гласност, защото, както и днес хората съдят, недоволстват и не знаят за какво става въпрос. Едно безпристрастно и задълбочено изследване би могло много да помогне, за да не се разбира и анализира Словото "на парче". Защо е избрал България? Ами това се знае и е предвиждано, подготвяно от хилядолетия. И да, то вече дава резултати, невидими за петте сетива...

Днес вече това Божие Слово е разпространено в цял свят. От напреднали души, които могат да четат не само книгата, но и Акаша. Такива са много посветени от Америка, както и хора от Германия, Франция... Великото Всемирно Бяло Братство работи в целия свят-невидимо. Разума и интелекта са ни нужни, но е нужна и вяра, и много Любов. Защото се убедих, че ако сърцето е отворено всички се разбират прекрасно-на Рила имаше хора от цял сват и се разбирахме, от половин дума, на всички езици, но я имаше магията на Любовта!

Политическите пристрастия и шовинизъм изобщо нямат място тук. Става дума за Божие Слово!

Нещо, дето да повдигне душите ни и отвори сърцата ни. Защото като се явим пред Бога едва ли ще има значение какви политически пристрастия имаш, какви коли караш и с какви дрехи се обличаш. Бог поглежда сърцето и душата ни...

Ще си позволя, може би за първи път в този форум лично обръщение към azbuki. Покланям се пред знанието ти на различни езици! Не би ли могла да сравниш и изучиш текстове от различни древни знания, защото периодично на Земята е донасяно Божието Слово от различни Учители. Не смяташ ли, че е време да се покаже, че всички искат Мир и Любов за човечеството и братски отношения помежду ни?

Различието и разбъркването е само в умовете и пристрастията ни.

Науката може да помогне /и вече го прави/ за обединяване и отваряне на сърцата и съзнанието ни. И още нещо-на фино ниво, ние всички сме Едно, тук само се учим...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Политическите пристрастия и шовинизъм изобщо нямат място тук. Става дума за Божие Слово!

:thumbsup::)

Илиана, благодаря за отговора, който си дала. Аз сутринта нямах време да отговоря на azbuki, работата ме завъртя. B) Но сега виждам, че всичко което съм искала да кажа – ти си го казала много по-добре. :)

Мисля, че донякъде разбирам azbuki. Аз така избухнах в поста си към темата за Библията. Там обвинявах евреите в това, в което azbuki тук обвинява българите. Трябваше Ники да ми напише:„ Отнасяй текстовете за вътре в човек, този смисъл разкривай..” :smarty:

Понякога затъваме наистина в буквата и неможем да видим същността на това, което ни се казва. :hypocrite:

Диалогът малко излезе извън темата за славянството и славянската писменност, но не виждам да е толкова страшно. Нещата според мен трябва да се изясняват.

По отношение на написаното от Кристиян – интересно ми е да чета неговите мнения, най-вече в подфорума „Езотерик“, но това, което е написал:

Славянски език и славянска азбука= деформирано понятие

- не мога да асимилирам. :o:unsure::blink: Колкото до бохарския(коптския) език и азбука, тук вече не съм специалист. :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

"Българският език е най-точният език, на който могат да се предават окултните закони и Словото на Бога, защото българският народ е най-древният народ на земята" П. Дънов

Българите имат една черта постоянно да гледат чуждото и да си мислят, че то задължително е по-добро от това, което те имат. Също така при много търсещи езотерични знания се наблюдава една насоченост към санскрит, староеврейски, старогръцки и др. езици на които са писани в оригинал множество древни текстове. Мисля, че думите на Б. Думи са свързани именно с тези две тенденции. Те не идват да покажат някакво превъзходство, а това, че българският език предоставя отлични възможности за предаване на езотерични знания и причината е в съдържателността, изразителността и дълбочината на използваните думи. За изразяване на езотеричното знание се използват предимно символи и метафори, друга възможност просто няма и от тази гледна точка българският език е по-подходящ от много други езици. Мисля, че Учителя преди всичко иска да ни каже, че съвсем не е задължително да търсим в чуждите езици. Не е задължително и познаването на древните езици за хората търсещи знание. За тези, които са наясно с доктрината за прераждането, последното изречение, че българите са най-древния народ на земята, също би трябвало да носи малко по-различен смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Също много важно е и вибрацията на думите, звученето. Ставало е дума и за езика Ватан, може би нашият език е най-близо до него, точно като вибрация. И тъй като всички на Висше ниво имаме еднакви вибрации, за тези, които са напреднали не е проблем езика... Те просто улавят вибрацията... :hypocrite::feel happy:

Карта на мъдростта

Ще ви запитам следното нещо: как трябва да говорите в даден случай, меко или остро? Кой говор е по-добър, мекия или острия? Когато говориш отблизо, трябва да говориш меко, но когато говориш отдалеч, от един километър разстояние, ще говориш остро, високо. Тъй че под остро и високо говорене, се разбира говорене отдалеч. И тогава, докато речта на онзи, който говори отдалеч, стигне до определеното място, вълните на говора постепеннно отслабват, и този, който слуша чува мекичък глас. Та когато някой хора ви се виждат много мекички, то е защото говорят отдалеч, а когато се приближавате към тях, гласът им става по-силен, по-висок, и вие казвате за тия хора, че говорят грубо. Същото се забелязва и в природата. Някои от нейните тонове са силни, а някои - слаби. Когато природата не говори отдалеч, тя е много тиха, нежна, затова пък ние не трябва да изменяме своята дистанция спрямо нея. За да чуем някой от нейните тонове, трябва да сме близо до нея. Тогава тя ни се вижда страшнa. (Беинса Дуно)
Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Помествам отговора тук, защото е по тази тема.

И аз казах : "българската писменост и Славянската култура." :)

За да мирнеш, ще кажа просто, че няма нищо лично в написаното от мен, а просто исках да те пораздрусам малко да четеш и по-сериозна литература, а не да се оставяш да те зарибяват със елементарни сензации.

Иначе за българската писменост - да, за кирилицата имаме всички основания да твърдим, че си е българско изобретение. За глаголицата обаче не. И най-вече за преводите на Светото Писание не. Този колосален труд е бил свършен от двама византийци, вероятно от славянобългарски произход. Последното е трудно доказуемо, но се подкрепя от логиката на наличните факти. Да, България е изиграла велика роля в съхраняването и развитието на делото на братята. Техните ученици Климент, Наум, Константин Преславски и др. са произвели книжнината (и до голяма степен възпроизвели по памет оригиналните преводи, позагубени в резултат на гоненията) - и това е станало основно в Преслав, в самото начало и в Охрид. Но трябва да се отбележи и ролята на Русия например за опазване на книжнината след падането на България под турско робство. Както и за създаването на "гражданката", тази модификация на оригиналния кирилски шрифт, на който и до ден днешен пишеш. Много елементарно е и тази тема да използваме, за да се тупаме по гърдите и да твърдим, че от нас е произлязъл светът. И Велокоморавия нека споменем. Защото без тамошния експеримент, който е дал възможност на Методий да разгърне дейността си, макар и не за дълго време, можело е и България да не дочака момента, в който политическата обстановка в нея самата да позволи пристигането и дейността на учениците. Можело е делото на Кирил да си отиде с него в гроба през 869. Проблемът е, че много плитка и едностранчива история ни се преподава...

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

"Помествам отговора тук, защото е по тази тема." И аз си бях сложил отговора и тук, но бях помолен да го махна. Може и теб да те помолят за същото. :)

"Иначе за българската писменост - да, за кирилицата имаме всички основания да твърдим, че си е българско изобретение." Кирилицата е създадена от Климент Охридски, ученик на братята. Глаголицата е създадена от братята, за които се предполага че са от славянски произход и са говорели наречието на славяните в Солун. Само че глаголицата намира по - добра почва в България. Освен това : днес се ползва кирилицата ( в България и на други места), а не създадената от братята глаголица.;)

"Техните ученици Климент, Наум, Константин Преславски и др. са произвели книжнината..." Знам, знам.

"позагубени в резултат на гоненията) " Гоненията във Великоморавия, които са инициирани от папата и от немските духовници.

"Но трябва да се отбележи и ролята на Русия например за опазване на книжнината след падането на България под турско робство." Да, много български духовници и книжовници се преселват там и дават тласък за развитиено на руската култура.

"Много елементарно е и тази тема да използваме, за да се тупаме по гърдите и да твърдим, че от нас е произлязъл светът." Е къде съм твърдял това. :)

"Проблемът е, че много плитка и едностранчива история ни се преподава... " Е, защо ? Говори се за Великоморавия, за това че делото на братята е започнало там, за княз Ростислав и т.н. и т.н. Според една теза основаваща се на "Брегалнишката легенда" ( май това беше името; както и да е, но е факт че тезата се основава на легенда), та въз основа на тази легенда има теза, че княз Борис I е замислял покръстване, както и преводи на славянобългарски и той е бил инициатор на създаването на глаголицата, той я е поръчал на братята, а не византийския император Михаил.

Линк към коментар
Share on other sites

Кирилицата е създадена от Климент Охридски, ученик на братята.

Един Господ знае дали от него точно е създадена. Но в нашите училища не ни учат да мислим. Дават ни да наизустяваме едни такива неща, напълно необосновани. Добре е, че поне мислиш, че я е създал Климент. Има хора, които нищо не знаят, дори не и нещо погрешно или неточно.

Знам, знам.

Ами от това, което прочетох, по-скоро ми стана ясно, че толкова много знаеш, че по-добре да свърша нещо полезно, вместо да ти "поправям" знанията.

За Русия - говорех за нейния принос в развитието на нашата култура, а не за нашия принос в развитието на нейната. И едното и другото може да се каже, но ми беше много интересно да видя как ми интерпретираш думите. Което за мен потвърждава извода, че и да четеш, не четеш наистина.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

"Един Господ знае дали от него точно е създадена. " От кой да е създадена тогава, ще ме светнеш ли ? :lol: Това че аз не знам, не значи че не съществува, но я дай друга теза щом се съмняваш в тази. И защо мислиш, че трябва да се съмняваме в тази теза на историческата ни наука, поне аз не знам някой сериозен учен да я е оспорил. Това е нещо много важно като фактология и ако беше оспорено от сериозен учен, сигурно щеше да достигне оспорването му до моите уши/очи.

"че толкова много знаеш," Не знам дали е много, но знам неща, които се учат и които са утвърдени като информация за момента.

"Но трябва да се отбележи и ролята на Русия например за опазване на книжнината след падането на България под турско робство." Опазването на книжнината, като каза опазване на книжнината и помислих, че имаш предвид това, че наши просветители са дали тласък на руското културно развитие. Поне каза "Опазване", а опазване от какво ? Помислих че визираш падането ни под османско владичество и опазването на различни български ръкописи.

"И едното и другото може да се каже, но ми беше много интересно да видя как ми интерпретираш думите." Със сигурност не съм искал да те разбирам погрешно.;)"че и да четеш, не четеш наистина. " Казах в предното изречение. :) А относно руския принос : не го отричам. Но се е получило нещо такова : ние сме им дали, а след това те на нас. Обмяна. :) Пък и нали говорехме конкретно за азбуката ? :) Кирилицата ( българско бебе) = гръцка яйцеклетка + български сперматозоид. :D

"можело е и България да не дочака момента," В историята знам, че няма "ако" и "можело". :) Фактите са си факти.

"Както и за създаването на "гражданката", тази модификация на оригиналния кирилски шрифт, на който и до ден днешен пишеш." Българско бебе в руски пелени. :D Да, дааа, знам че приносът за днешното съществуване на азбука, която се ползва в различни славянски страни не е само наш и както вече казах не съм твърдял, че ние едва ли не сме им създали културата на славяните, а пък без нас не са били нищо. Нито съм твърдял, че от нас почва света и т.н.Но все пак, тук е пуснало корени делото на братята. България е дала тласък на културното развитие на други славянски страни и все ми се струва, че азбуката е повечко българско отроче, отколкото отроче на други страни. :)Както и да е. Сещам се че папа Йоан Павел XXII каза че сме дали култура на половин Европа. :)Е, вярно че нещата са взаимосвързани, че народите си взаимодействат културно и т.н. Като ходех на уроци по история казах на учителката нещо от рода на : " Какъв ни е приноса за славянската култура, след като азбуката ни е взаимствана от гръцката, а пък нашите книжовници по време на златния век са преписвали от византийците ?" Това беше смисъла, не бяха точно такива думите. Тя се ядоса и ми обясни в какво се състои приноса. Не помня какво точно обясни, но спомена нещо за представяне по нов начин, за разпространяване. Те и гърците са взаимствали.

"Проблемът е, че много плитка и едностранчива история ни се преподава... " В разговор с учителката, веднъж засегнах и нещо по този въпрос, не помня конкретния случай. В крайна сметка не мисля, че историята ни е чак толкова едностранчива и плитка, ако въобще е такава...А ако е такава, надали само нашата история е такава. Знам за историите на поне две държави ( съседни нам), които истории са дооооста по - субективни от нашата. Някои казват, че историята подпомага политиката. В една или друга степен е вярно. :)

Модераторска бележка: Мнения 47-50 са преместени от темата 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...