Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Претенции за духовност и агресия


Recommended Posts

Хора, които водят "жестоки битки за приза най- духовен" са всъщност най - бездуховни.

Особените енергийни способности на някои хора не ги правят духовни ни най - малко.

И особено, когато тази " духовност" е свързана с материални облаги.

Не гледайте какво говорят, а какво вършат.

Двете неща доста често напълно си противоречат.

Или още казано по друг начин: Вижте тези хора какво имат и ще стане ясно за какво се борят и живеят.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, напълно съм съгласна Донке, че духовния човек се познава по липсата на агресия и зависимости.

Съгласна съм и с dcveta, че духовния човек не парадира с нищо, той е скромен. И освен това се стреми да не съди другите...

Харесва ми една мисъл на Петър Дънов: "Не казвайте този човек е лош, кажете - той има още много работа да върши." Аз съм напълно съгласна. Човек не бива да съди другите, а да гледа на тях като непрекъснато израстващи в духовен план хора. Ако може да помогне в това израстване без агресия, само с любов - това е чудесно. Включително и себе си да не възвеличава, а да върви скромно и упорито по пътя...Защото съвършен е само Бог, ние имаме още много работа да вършим...

Линк към коментар
Share on other sites

При някои хора първо минава през ума,хора всякакви,свят шарен... :wub:

Линк към коментар
Share on other sites

"Духовна" дискусия :P

Да поясня - на руски /быдло-кот/ значи котарак-говедо. А на клипа "говедото" изразява нещо от сорта "Когато говориш с мен ще мълчиш!" Много прилича на постинга на @summertime, в тази тема в реплика на моето скромно мнение.

Докладвах на модератор.

Редактирано от @ЮлЯ@
Линк към коментар
Share on other sites

Не бива според мен да се слага равенство между

Духовен Човек = Нематериален Човек.

Материален Човек = Бездуховен Човек.

Забелязала съм, че т.н. "духовни" хора проявяват агресия, свързана с това, че са си запуснали нещата на материалния фронт.

Другият вид агресия, че стават критикари или непрекъснато сравняват - "аз съм духовен, пък еди-кой си е еснаф".

Това идва пак от факта, че си занемаряват материалната част и не отстояват интересите си, когато трябва.

(...) Ако под материален фронт разбираш - парите, работата, колата, и т.н. То значи си в голяма грешка. Духовен човек (с резерви за термина) e тъждествен на Нематериален човек! (...) А и можеш да прочетеш мнението на Диана, то също има резон.

Поздрави

Модераторска бележка: моля въздържайте се от крайни оценки по отношение на другите участници и мненията, които изказват във форума.

Диана казваше по-скоро да слезем на земята мисля.

И мисля си поне аз, че не може да се слага равенство духовен човек = НЕматериален човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди години се опитах да намеря приложение на хобито си и започнах "работа" в един център.

Бях много щастлива, че ще контактувам с духовни хора, които притежават редки способности.

Радостта ми обаче се изпари още на втория ден, когато ми казаха че съм длъжна да правя "това и това", да казвам "това и това" и да пращам хората "там и там", защото... "шефа каза така". :)

Цял месец се борих със себе си, опитвах се да си наложа да спазвам нарежданията, но не можах и един ден си тръгнах, без да кажа и дума.

Не съжалявам.

В този център за пръв път в живота си попаднах в колектив от хора, които вместо да си сътрудничат в името на доброто, което би следвало да правят, водеха жестоки битки за приза "Най-духовен и всеможещ ...".

Този урок преобърна разбиранията ми за духовност.

Тогава проумях, че всеки човек има своята уникална духовност, която не е съизмерима с духовността на друг човек.

Така е Пламъче. Духовните хора, в тяхната пълнота, няма да ги срещнеш по подобни центрове. Там духовността се е оплела с користния тип в личността. Започнала е покупко- продажба на информация. Но и те имат своята функция. Много хора биха повярвали на информация, която биха си закупили, а не на празните приказки на някой овчар.

Много хора смятат, че информацията е стриктно подредена и поднесена на удобно за тях място в комфортна обстановка.

Няма по- ценна "духовна колекция" от тази събирана по пътищата. Частица от нея има във всеки човек и ако умееш да слушаш, всеки разговор ще ти носи богатство.

Това което ще събереш, нито ще можеш да го изкажеш, нито ще имаш такава потребност в един момент, защото ще разбереш, че всяко изказано мнение е вид агресия към другия, ако не си уцелила правилния момент. Човекът отсреща се превръща в опонент, събуждат се съпротивителни сили у него, започват оправдания или настоятелно налагане на другото мнение. И така изказаното в началото изгубва своя смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Клипчето, което пуснах с каращите се котараци беше едно приятелско намигане от моя страна към Пламъче. Знам, че и тя като мен - обича котките. :)

Изобщо не се загледах в руския текст над клипа.

И аз, като Пламъче, трудно понасям понякога агресията - явна или въображаема от моя страна. Затова от известно време се опитвам да вниквам в казаното от другите малко по-внимателно и без излишни емоции. При споровете във форумите често се получават искри. Всяко мнение има вероятността да се изтълкува като агресия. Диди много точно го е казала:

Няма по- ценна "духовна колекция" от тази събирана по пътищата. Частица от нея има във всеки човек и ако умееш да слушаш, всеки разговор ще ти носи богатство.

Това което ще събереш, нито ще можеш да го изкажеш, нито ще имаш такава потребност в един момент, защото ще разбереш, че всяко изказано мнение е вид агресия към другия, ако не си уцелила правилния момент. Човекът отсреща се превръща в опонент, събуждат се съпротивителни сили у него, започват оправдания или настоятелно налагане на другото мнение. И така изказаното в началото изгубва своя смисъл.

А иначе, агресията си е агресия. Независимо кой я проявява - "духовен" или "материален" човек. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, вместо да "мислим" кое какво значи, мисля редно е да проверим първо значението на думите с които боравим. Ако държим да се наричаме -интелигентни хора, въобще! Самоцелното употребяване на думи, само за да се покажем колко много знаем, е псевдо.

Няма нищо лошо, тогава когато не знаем, да се информираме първо, преди да даваме компетентно мнение. Лингвистите са си свършили работата, в тълковния речник всяка дума си има своето значение. А това, дали ти или аз, или който и да е, си мисли за някакво друго значение, си е негов личен проблем.

Айде сега да отворим тълковния речник. Там срещу думичката духовен пише следното нещо : "Който се отнася към умствената дейност, към нематериалното, към духа (в 1 знач. ). Духовен свят. Духовна връзка. Духовен живот.

(прил.) нравствен

(прил.) душевен

(прил.) духовнически, свещенически, пасторски

(прил.) невеществен, нематериален, безплътен, безтелесен

(прил.) неземен, несветски, нематериалистичен

(прил.) теоретичен, словесен

В червено съм ви отбелязал, СПЕЦИАЛНО онази думичка, която на вас не ви се вярва че била тъждествена. Да, ама не!

Не се заяждам, държа да го спомена. Но при все, че си загубих времето да поясня какво имам предвид, коментарите които следваха бяха меко казано нелогични. Не държа Аз да съм прав, а да сме коректни всички ние, когато пишем публично и заявяваме мнението си.

В тази връзка, темата на Пламъче "Духовност и Агресия" ми звучи като "Добрият Лош" т.е. две взаимно изключващи се понятия. И още - Даденият от Пламъче пример, не е коректен. Защото, човек който се стреми към нравствено израстване, духовна еволюция и прочее, не би имал комерсиални нагласи. Всички тия центрове, които през последните години се нароиха, имат за цел да вземат парите на човек. Пламъче споменава за интриги в колектива, ами според теб Пламъче - това морално израстнали хора ли са? Да, съгласен съм че те проявяват агресия! Защото агресията не се изразява само в това да ударя с тиган по главата някого, но и да му причиня емоционален дискомфорт. И именно поради тази причина, тези хора не са Духовни.

По отношение на Юля, дадените от нея примери, бяха поне според мен, неадекватни на разискваната тема. Защо ли? Ами защото става въпрос за частни случай, и в този смисъл не е допустимо от морална гледна точка да се поставят под общ знаменател "духовните хора" Това че Аз в живота си, съм срещал еди какви си хора, и съм преживял еди какви си ситуации, не ми дава право да обобщавам. Защото ВСИЧКО Е ОТНОСИТЕЛНО В ТОЯ СВЯТ БЕ ХОРА!

Това че си позволих, да направя констатация по-отношение на нейните умствени качества, не беше заяждане и опит за обида. Макар че, признавам си сбърках. Последвалата реакция обаче, много ясно ми показа, с какъв човек си имам работа. И си направих съответните изводи. Ако смяташ мила Юля, че по-някакъв начин си ме обидила или засегнала, значи се заблуждаваш. Не би могла, повярвай ми. Защото се познавам. Това което, бих ти пожелал, е да се научиш да контролираш емоциите си. Защото не всеки човек, който не се държи се теб "мило" е свиня, говедо и т.н.

Спирам коментарите си в тази тема. Защото тя откровенно изпростя. Мисля че казах това което имам, макар че признавам си, не очаквах да се стигне дотук, и да обяснявам като в училище какво имам предвид.

Желая ви, приятен ден изпълнен с размисли!

Линк към коментар
Share on other sites

Спирам коментарите си в тази тема. Защото тя откровенно изпростя. Мисля че казах това което имам, макар че признавам си, не очаквах да се стигне дотук, и да обяснявам като в училище какво имам предвид.

Желая ви, приятен ден изпълнен с размисли!

:) Дали темата е изпростяла?... :hmmmmm:

summertime, твърде често хората с т.н. паранормални способности предявяват претенции за някаква по-висша духовност от тази на хората нормални способности.

Факт. :)

Благодаря ти, че отдели време да пишеш в тази тема.

Уверявам те, не е било напразно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако трябва да сме точни, духовното е всичко друго но не е нематериално. Самото твърдение, че има нещо нематериално е абсурд. Може да имаме много изтънчена материя, разредена и непонятна за сетивата ни. Материята и духа обаче са двете страни на едно и също нещо, а не нещо различно и още по-малко – противоположно.

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, вместо да "мислим" кое какво значи, мисля редно е да проверим първо значението на думите с които боравим. …

Айде сега да отворим тълковния речник. Там срещу думичката духовен пише следното нещо : "Който се отнася към умствената дейност, към нематериалното, към духа (в 1 знач. ). Духовен свят. Духовна връзка. Духовен живот.

(прил.) нравствен

(прил.) душевен

(прил.) духовнически, свещенически, пасторски

(прил.) невеществен, нематериален, безплътен, безтелесен

(прил.) неземен, несветски, нематериалистичен

(прил.) теоретичен, словесен

В червено съм ви отбелязал, СПЕЦИАЛНО онази думичка, която на вас не ви се вярва че била тъждествена. Да, ама не!

....

В тази връзка, темата на Пламъче "Духовност и Агресия" ми звучи като "Добрият Лош" т.е. две взаимно изключващи се понятия. ...

...

Защото ВСИЧКО Е ОТНОСИТЕЛНО В ТОЯ СВЯТ БЕ ХОРА!

----

Ако почнем да вярваме на тълковните речници ….

Това е материалистическото противопоставяне на материално и духовно. Да, това идва от материализма.

Не мога да разбера как не прави впечатление странността на твърдението, че духовен значи нематериален? !

Всичко е материя или по-точно всичко е енергия. Бог е във всяка частица на Вселената. Как може да определиш нещо като материално и недуховно?! Тогава излиза, че в точно тази частица Бог липсва, Вселената липсва?!

А агресията какво е? Жизнена енергия. Една и съща, кочто можем да употребим по различни начини.

Линк към коментар
Share on other sites

Ох, не съм съгласна, че агресията е енергия , още по-малко жизнена.

Агресията е недостатък на енергия, недостатък на жизненост. В случая на темата агресивността на претенциите за духовност се появява точно защото това са претенции, които не се покриват от реалното съдържание на духовност, т.е. има недостатък и той се усеща болезнено от човека. Болката го тласка към агресивност. Аз самата си спомням кога бях много въодушевена да убеждавам ближните си в някои "истини" - аз самата още не ги бях осмислила до дълбочина, а ми се искаше много да ги осъзная и да видя ефекта по-бързо, ако може изведнъж.... както ние казваме, даскалите: "Толкова много и подробно му го обяснявах, че дори аз го разбрах, а той - не!" :3d_146:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Защо липса на жизненост?! Човек в момент на агресия си изглежда изключително жизнен.

Особено, когато троши посуда. Бързи, енергични действия, точност при отработване на хвърлянето на чинията в огледалото. Абсолютна жизненост.

Тази сцена на агресия, която описах, е просто прекрасна от духовна гледна точка. Сещате ли се защо?! Ако не, ще обясня.

За пояснение ще отворя нова тема, защото нещото си е за нова тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Много пъти съм се питала, задължително ли е за духовното развитие на един християнин да чете Библията?

И коя точно Библия да чете?

Дали тези, които не са чели Библията са спрели духовното си развитие?

Не е ли проява на агресия да задължаваш някого да чете каквото и да било?

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Дали агресията е енергия, според мен да.Просто както има положителна енергия, така има и отрицателна.

Агресията е разрушителна енергия.Иначе причината за появата й са точно това, което са написали Донка и Станимир.Дисбаланси вътрешни, недостиг, невъзможност.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен агресията е енергия, която съзнателно или не, се използва за постигане на егоистични цели, поради невъзможност тези цели да бъдат постигнати по друг начин.

И аз съм съгласна с Донка и Станимир - към агресия са склонни хора или групи от хора, които страдат от липсата на равновесие.

Линк към коментар
Share on other sites

Малкото беседи на Учителя, които съм прочела, са създали в мен впечатлението, че духовния човек трябва да бъде благ и на думи и на дела.

Действителността обаче се опитва да ме убеди в противното...

Допустимо ли е духовният човек да проявява агресия?

Всеки човек е такъв, какъвто му стига ума да бъде. От това се определя и духовността му, и материализма му, и агресията и мира му. От гледната точка на нашите умове може да правим съответни коментарии за всичко това и после да правим коментарии на коментариите, и "така до края на света". По-разумно е да видим каква е положението и да вървим напред както го разбираме.

А агресивността съвсем не е присъща само на хората, духовни или не, например едно куче може да ни нападне само за да покаже на стопаните си че си върши работата. Кое е добро и зло тогава? Толкова му стига ума, а и на стопаните му. Важното за нас в крайна сметка е да продължим пътя си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...