Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Подреждане на целите и приоритетите (целеполагане и приоритизиране)


Guest Христо

Recommended Posts

Има космическа йерархия от същества и тя представлява разумното управление във вселената (т.е. планира, решава, носи отговорност и т.н.).

Линк към коментар
Share on other sites

Ок, космическа йерархия. Самият факт, че казваме йерархия, говори, че управлението е централизирано. И ако се опитаме да погледнем към върха на тази йерархия - какво ще видим? Едно "същество" или няколко? Или тази йерархия върви до безкрайност и на практика не можем да я "проследим" до върха?

Пиша "същество" в кавички, защото едва ли това е същество, каквото по нашите човешки разбирания, дори и твърде абстрактни, можем да си представим.

Линк към коментар
Share on other sites

Или тази йерархия върви до безкрайност и на практика не можем да я "проследим" до върха?

Точно така. На теория също не можем да я проследим до върха, просто защото такъв не съществува. Много от фракталите дават ясна идея за нещата.

Линк към коментар
Share on other sites

Намирате ли баланс между качествата ? Успявате ли да уравновесявате така, че развитието на едно или проявяването на едно, да не е в ущърб на други ваши качества ?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си: да. Не би трябвало развитието на едно качество да е в ущърб на друго. Това показва, че нещо някъде не е както трябва. Тук вече трябва да се разглеждат конкретни случаи за да може евентуално да се разбере точно къде е проблемът.

Линк към коментар
Share on other sites

Тук тема отдавна няма.

Йерархия в Космоса има, а не само в него,има и на земята има и в този сайт,хаха.

Но свободата на духа е над всякаква йерархия, така, че аз няма да вляза в новоизградения хор на един набеден духовно- израстнал човек.

"Вместо да се учим от опитностите си, нека се всушаме в шепота на безсмислието и безпредметния хаос на космоса, хахах."-свободна интерпретация, много поетична дори за анемичните текстове, които изчетох,хах.

Какво е Вселената?Хайде да пиша с главни букви, точно както във всяка средностатичстическа езотерична книга, където не важат много законите в българския език.

Какво е вселената, освен ако не, едно огромно съзнание?

Какви са вселенските закони, космическите закони, ако не Божествени?

Кои са тези висши същества, ако не ангелите и планетните гении?

Кой е Бог, ако не свръхсъзнание, свръхживот, онзи, който създава живота?

Ами то и всяко глухарче и цветенце и тревичка си имат съзнание и дишат, живеят някакъв цикъл.

Аз мисля,че всичко е разумно на този свят, поне това се опитвам да откривам.

Вселената е водовъртеж от съзнания, сложни структурни спирали, многоизмерност на битие, многоизмерност на мисленето.

Това е порядъкът според мен в света, такъв какъвто Бог го е създал, заедно със своите работници,хаха.

Всичко мисли, всичко което съществува има съзнание, щом е живо, значи има съзнание.

Защото това е самият живот- съзнание.

Забележка:

/съзнанието не значи стандартното разбиране за ум и процеса мислене, това е много повече от мислене, това е мислене на високи честоти, със сложни процеси на възприемане и разширяване на вътрешните опитности/

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е за тебе Богът в Старият Завет?

Око за око, зъб за зъб.

и какъв в Новият?

Обърни другата буза, обичай врага си.

Нядявам се схващаш разликата?

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Къде е мястото на божията воля и на оставянето в божиите ръце, сред поставянето на цели, определянето на приоритети ? Съчетаеми ли са двете неща?

Линк към коментар
Share on other sites

Какъв е за тебе Богът в Старият Завет?

Око за око, зъб за зъб.

и какъв в Новият?

Обърни другата буза, обичай врага си.

Нядявам се схващаш разликата?

Не схващам дълбочината, но само повърхностно. Ти разделяш и за теб има НЗ и СЗ, но не виждаш единството, жалко и не виждаш причините за тези два различни закона, също жалко.

Линк към коментар
Share on other sites

Или тази йерархия върви до безкрайност и на практика не можем да я "проследим" до върха?

Точно така. На теория също не можем да я проследим до върха, просто защото такъв не съществува. Много от фракталите дават ясна идея за нещата.

Мда, добре, а как са се появили тези същества, изграждащи космическата йерархия?

Линк към коментар
Share on other sites

Къде е мястото на божията воля и на оставянето в божиите ръце, сред поставянето на цели, определянето на приоритети ? Съчетаеми ли са двете неща?

А де :)

Ако има Божия Воля и Промисъл, то всеки човек си идва на земята с определена задача. За изпълнението на тази задача получава възможност за развитие на определени качества, които естествено са силно развити. Дали тези качества са положителни или отрицателни зависи от самия човек, а и от предназначението на качеството. Та май е хубаво да се използват силно-развитите положителни и отрицателни качества :)

Ако няма Божия Воля, то е странно тогава какво е силно и слабо развито и човек уж планира :) "Казано е - когато човек планува, Бог се забавлява най-много!"

Линк към коментар
Share on other sites

Има космическа йерархия от същества и тя представлява разумното управление във вселената (т.е. планира, решава, носи отговорност и т.н.).

Станимире, много добре те разбрах. Само не знам ти доколко се разбираш, но не отговори на въпроса ми.

Говориш за проявения Бог във вид на разумни същества и за непроявения Бог -принцип.

Относно проявлението или Битието нямаме противоречия. Но относно непроявения Бог имаме.

Затова те попитах - как си представяш този непроявен Бог или принцип? Като физиците само или като нещо повече от физик?/до тук което разбрах, си го представяш по-ограничено и от физиците, но може и да греша/.

Мога да задам и по друг начин въпроса си.

Смяташ, че от непроявения Бог могат да се проявят разумни същества, но в непроявеното, невидимото не може да има разум, така ли?

За мен всичко за да се прояви, би трябвало да съществува в небитието първо/тоест да бъде непроявено/.

Вярвам на писаното в Сефер Иецира, където доста добре се обяснява всичко. И там непроявения Бог е наречен Невидимия със стойност нула/която стойност разбрах по откровение/. Но нулата във физиката обръща посоките от положителна в отрицателна и обратно. А нашият свят е дуален. Дуалността според Сефер Иецира се проявява на ниво седмица/седемте двойни букви/ и затова се говори за седем небеса. На ниво тройка например няма да срещнеш дуалност. Това ниво си го представям с Отец, Син и Святи Дух/Божието царство/.

На ниво единица/също има проявление/, но на ниво нула няма. Там е невидимият и Непроявеният Бог. И аз ги разделям като тебе на Проявен Бог и Непроявен Бог. За проявлението нямаме разминаване в разбиранията, но за Непроявения Бог имаме. Затова се опитай да ми отговориш, така си изяснявам противоречията и стигам до истината.

Засега смятам, че грешиш като не виждаш всички възможни провления в непроявенето да съществуват. Тоест те съществуват в така нареченото "нищо" и се проявявят от него, но нищо не съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Или тази йерархия върви до безкрайност и на практика не можем да я "проследим" до върха?

Точно така. На теория също не можем да я проследим до върха, просто защото такъв не съществува. Много от фракталите дават ясна идея за нещата.

Мда, добре, а как са се появили тези същества, изграждащи космическата йерархия?

Ами аз по същата логика мога да те попитам: как се е появил Богът в който ти вярваш? А и съм отговарял толкова много пъти. Материята и Духът са вечни, т.е. несъздадени и невъзникнали. Няма такова нещо като начало. Начало и край имат формите чрез които Духът се проявява използвайки Материята за целта.

Линк към коментар
Share on other sites

"Казано е - когато човек планува, Бог се забавлява най-много!"

Т.е. е казано: хайде овчици на полянката, да си пасете тревичката, а после пак в кошарата. Мисленето не е за вас овцете, нито правенето на планове.

Ами хайде по-същата логика да не учим децата да рисуват, защото явно не могат, да не ги учим да решават задачи по математика, защото като малки не могат да смятат, да не ги учим да четата, защото също не го могат. С какво планирането е различно като умение от всички изброени??? Или просто има хора, които не искат да мислим и ние като овце се подвеждаме по манипулациите им. Бог се бил смял над човешките планове. И когато умират милиони от войни, глад и липса на елементарни хигиенни условия пак ли се смее Господ??? Значи човешкото невежество му е смешно??? Това ли е точно Бога, който почиташ и кому е нужно да се налагат подобни представи за Бог с твърдения като цитираното.

Линк към коментар
Share on other sites

"Казано е - когато човек планува, Бог се забавлява най-много!"

Т.е. е казано: хайде овчици на полянката, да си пасете тревичката, а после пак в кошарата. Мисленето не е за вас овцете, нито правенето на планове.

Ами хайде по-същата логика да не учим децата да рисуват, защото явно не могат, да не ги учим да решават задачи по математика, защото като малки не могат да смятат, да не ги учим да четата, защото също не го могат. С какво планирането е различно като умение от всички изброени??? Или просто има хора, които не искат да мислим и ние като овце се подвеждаме по манипулациите им. Бог се бил смял над човешките планове. И когато умират милиони от войни, глад и липса на елементарни хигиенни условия пак ли се смее Господ??? Значи човешкото невежество му е смешно??? Това ли е точно Бога, който почиташ и кому е нужно да се налагат подобни представи за Бог с твърдения като цитираното.

Много дословно си го разбрал или да кажа по-точно неразбрал или разбирането ти няма общо с Духа, не идва от сърцето, а от вътрешната ти предварителна предубеденост.

Той има в предвид онази поговорка - да не си правим сметка без кръчмар/по друг начин казано/, планове без Бог по друг начин казано.

Относно примерите ти е писано в Библията, че "людите погиват поради незнание".

ПП Чакам си отговорът на въпросът зададен по няколко различни начина!!!

Линк към коментар
Share on other sites

...

ПП Чакам си отговорът на въпросът зададен по няколко различни начина!!!

Вече съм написал това, което смятам за необходимо. А и без друго си позволих да бъда прекалено откровен в предходните си мнения.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек помъдрее, в резултат на прилагането на знания, целта преминава в вяра. Това е естествен процес, като се наиграеш си оставяш играчките. Тогава волята ми става - волята Ти.

Линк към коментар
Share on other sites

...

ПП Чакам си отговорът на въпросът зададен по няколко различни начина!!!

Вече съм написал това, което смятам за необходимо. А и без друго си позволих да бъда прекалено откровен в предходните си мнения.

Не виждам нищо лошо в това, че си бил откровен. :)

Разбрах, щом така мислиш - твоя воля. Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек помъдрее, в резултат на прилагането на знания, целта преминава в вяра. Това е естествен процес, като се наиграеш си оставяш играчките. Тогава волята ми става - волята Ти.

Вярата все още не е действителност, но има способността да превръща в действителност. А когато човек виждал/да кажем целите си изпълнени/, нямало нужда от вяра.

Линк към коментар
Share on other sites

Но всъщност само Бог може да знае точно какво си. Например Йов е бил праведник и се е окачествявал като такъв, но за Бог това не е било достатъчно, докато Йов не е видял Господа, за да каже

Йов 42:5

Слушал бях за Тебе със слушането на ухото, Но сега окото ми Те вижда

Това е бил превратния момент в живота на Йов.

Йоан 1:18 Никой никога не е видял Бога; Единородният Син, Който е в лоното на Отца, Той Го изяви.

Въпрос: кой точно Бог е видял Йов, защото явно не е Богът на Исус и Новия Завет? :3d_146:

Има само Един Бог-Вездесъщият и Всемогъщият Творец на всичко и всички.

:3d_161::3d_046::3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Има само Един Бог-Вездесъщият и Всемогъщият Творец на всичко и всички.

:3d_161::3d_046::3d_053:

Старият Завет - Псалми 27

8 Когато Ти рече: Търсете лицето Ми, Моето сърце Ти каза: Лицето Ти ще търся, Господи.

Редактирано от dcveta
Линк към коментар
Share on other sites

За необходимостта от цели:

„В разумния свят има един велик закон, който определя отношенията на всички разумни същества. Този велик закон в науката наричат развитие, еволюция. Еволюцията подразбира движение, а движението е първият подтик на живота в известна посока. Втората стъпка, това е самият живот, който показва, че животът използува това разумно движение. И глупавият се движи, и разумният се движи, само че разумният има цел. Тъй щото, когато умът е насочен в известна разумна насока, това показва, че той има за цел постигане на някакво свое разумно желание. Често и в съвременната окултна наука употребяват думата „желание“ в двояко значение. Ние говорим за желанието в принципиален смисъл. Ние не говорим за илюзиите. Илюзиите, това са проекции, сенки на нещата. За сенките няма да говорим. В сенките няма реалности.“ (И обхождаше Исус всичка Галилея)

„Моята цел не е нито да ви уча, нито да ви морализирам. Учи се невежият, защото у него има стремеж към знание. Тогава ние задаваме въпроса: онзи, който знае, какво трябва да прави? Който не разбира смисъла на живота, той ще се възгордее, ще мисли, че знае много. Знанието е, върху което добрите работят, невежият не може да работи. Трябва да работи онзи, който знае; следователно невежеството е стремеж към знанието, знанието е стремеж към работата, а работата е стремеж към постижението на великата цел на живота. Казват някои: Каква е целта? Целта стои в човешкия ум. Всеки, който има ум, има цел. Всеки, който има сърце, има условия. Всеки, който има воля, има постижение. Това са неща вложени в човешката душа.“ (Пред всичкия народ)

„.Докато човек има цел в живота си и върши всичко с разположение, той е обичан от Бога. Щом е недоволен от живота и не намира цел в него, Бог казва: “Изпъдете това дете от училището! Върнете го в дома му, Аз ще му дам друга работа”.“ (Великата задача на човека)

„В съвременния живот изобщо се говори за смислен и целен живот. Говори се за съдържание на живота и форма на живота. Така, можем да говорим за четири състояния на човешкото съзнание. Например, когато човек се храни, това е формата. Най-първо го интересува външната страна на яденето: как е сготвено, каква е покривката, как е сложено. Това е външната страна на живота. Второто е съдържанието на живота: каква приятност ще произведе това ядене, какво чувстване – приятно или неприятно. Трето: каква сила ще произведе яденето в нас; и най-после, в какво може да се оплодвотвори то, какво можем да изработим. То е последното влияние. Всички ваши мисли и желания минават през тези четири процеса. Човек трябва да има цел в живота. Както онзи, който иска да дигне някой товар, има опорна точка или отгоре, или отдолу, така и вие трябва да имате една опорна точка. Защо трябва да имате една опорна точка? – За да дигнете вашия товар.“ (Двата метода на природата)

„Всяко нещо, което човек прави, трябва да има цел, смисъл. Ако ученето няма цел, ученикът няма защо да учи. Учение, което няма цел, няма смисъл, представя тежест, излишен товар за човека.“ (Вечно благовестие)

„Когато ви дойде едно мъчение в света, вие ще трябва да го превърнете в здраве, защото само здравият човек издържа мъчение. Мъчението се издържа чрез здравето, а трудът – чрез щастието. Онзи, който копае с мотиката, е щастлив, защото има цел – да прехранва жена си и децата си. Извадете из ума му тази цел, той ще захвърли мотиката и ще каже: „Не ми трябва никакъв труд!" Това е психологичен анализ.“ (Мъчението)

„Казвам: Вложи цел и смисъл в живота си и ще оздравееш. Вложи цел в живота на младия и го остави свободен. Той знае за какво да живее и какво да прави. Същото се отнася и за стария. Под „стар" не разбирам стар на години. Според мене, стар е онзи, който няма цел в живота си. Стар, в прав смисъл на думата, разбирам мъдър човек. Когато старите кажат, че имат цел и смисъл в живота си, аз съм с тях. Когато младите кажат, че имат цел и смисъл в живота си, аз съм с тях. Ако младият върши глупости в живота си, не съм с него. Следователно, търсете ме между млади и стари, които имат цел и смисъл в живота си. Аз съм всякога на тяхна страна.“ (Станете да отидем)

Сега, по въпроса как да съгласуваме целите си с висшата (или ако някой предпочита Божията) воля. Ние няма как да знаем със сигурност каква е тази воля. Ние можем единствено според развитието си да предположим в какво се изразява тя. Значи оценката доколко едно действие, което можем евентуално да предприемем е в съгласие с висшата воля или не, правим ние самите. Ние сами решаваме дали да действаме по един или друг начин, дали да си поставим едни или други цели. Както можем да си поставим една цел и тя да се окаже не съвсем на място, така можем и да приемем нещо за Божията воля и то да се окаже не дотам божествено. И в двата случая решаваме ние с нашата воля, и в двата случая е възможна грешка. Ако липсваше възможност за грешки, ние щяхме да сме съвършени. Ние можем да си поставяме цели, които смятаме, че са в съгласие с някаква висша воля, управляваща света, но това може да е така, може и да не е така. Никой не ни поставя цели директно отгоре (поне в общия случай) – ние сами си поставяме цели, които смятаме, че са в съгласие с духовното.

Линк към коментар
Share on other sites

...

ПП Чакам си отговорът на въпросът зададен по няколко различни начина!!!

Вече съм написал това, което смятам за необходимо. А и без друго си позволих да бъда прекалено откровен в предходните си мнения.

Знам, че съм извън темата...

Но нима човек трябва да съжалява, че е бил откровен. :(

Много често за Бог съм се разминавала със Станимир. Затова съм му благодарна за точното и ясно описание на своята гледна точка, дадена в пост #121:

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Христо :Взето е от тема, в която Системен пита как със самовнушения да направи така, че да му порастне нов зъб.

Публикувано: 31 май 2009 - 23:09 от Системен :

Утвърждения. Ето

Порастна ми нов зъб

Имам нов зъбен зародишНай-добре визуализирай резултата, т.е. вече порасналия зъб. Не че ще проработи точно със зъба ти, ама принципа е същия. Като начало опитай нещо по-лесно.И какво да казвам

Благодаря че ме дари с нов зъб

Благодаря че ми добави още един зъб в устната кухина

така ли?

Станимир отговаря :

Нищо недей казвай. Просто си представи визуално, че имаш съвсем нормален зъб. Това си го представяй редовно всеки ден, по едно и също време за 3-5 минути. Аз лично не бих си хабил времето за подобни глупости, но щом зъбът ти ти е толкова важен, нищо не пречи да опиташ. Ако не друго, поне ще развиеш концентрацията си и ще се научиш на постоянство.

Христо : Тоест, ако работиш с мисълта си за дадена цел, но не я постигнеш, усилията ти няма напълно да са отишли на вятъра. Звучи добре. Щях да попитам дали е така (тоест дали усилията и в подобен случай като случая на Системен няма да са отишли на вятъра), щях да попитам поствайки същевременно изказване на Системен взето от темата му за зъбите му. Като отворих темата, видях и отговора на Станимир. :)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...