Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Душата


Saper

Recommended Posts

душа ~ душ :)

тоест нещо като поток на енергия който задвижва телата

в същото време той е един и потенциално, самоосъзнаващ се

има последователност на потока

когато е задръстен, има дисхармония и погрешни възприятия -

условия за грешки

те могат да се елиминират посредством единство с източника

Източникът на светлина, мъдрост, радост.

Прогресът е бърз докато душата стигне близо до миналите си постижения, защото знае пътеките, изпитанията и как се минава през тях.

След това колкото повече расте, толкова по-трудно прогресира

компанията на себе-осъзнат учител или Светец е неоценима

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:D:D:D:D Ето, отговори си на въпроса. Абе, и душата може да не греши, ако питаш мене, зависи накъде гледа - наляво ли, надясно ли, надолу ли или нагоре. :D:D

Валентин, да :thumbsup2::thumbsup: , страхотна асоциация, приятелю веселяк!

И от нас зависи дали душата ще е душ = очистване или ще започне да ни души. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Връзките са Дух - Ум и Душа - Сърце, както ги е описала Благост. И когато Духът се свързва с Душата, Умът е в хармония със Сърцето.

Умът е вратата през, която се осъществява връзката мужду Духът и Душата!

И не - "когато Духът се свързва с Душата, Умът е в хармония със Сърцето.", а обратното - когато умът е в хармония с Душата /сърцето/, тогава Душата се свързва с Духът!

:whistling:

:yinyang:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

И не - "когато Духът се свързва с Душата, Умът е в хармония със Сърцето.", а обратното - когато умът е в хармония с Душата /сърцето/, тогава Душата се свързва с Духът!

за мен и двете са верни, в двете посоки върви

дали ще пуснеш повече кранчето отгоре, или ще разчистиш тръбите по-надолу?

силния ручей измива и вековни Авгиеви обори :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, но изначална е хармонията между Душата и умът!

:hmmmmm:

Както се казва "това драсва клечката".

:D

9770.jpg

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Зависи на кое!

За това, което говоря аз - е желанието на душата, но виждам непримиримото ти желание за спор, още с първото ти мнение. ;) Ако се беше потрудила да прочетеш думите ми отначало нямаше да се наложи да напишем всички тези ясни мнения.

Ако има нужда от истината, то трябва да се каже, че изначален е Бог, а не и Духът, Но спорът за теб е по съществен от самата тема.

:sorcerer:

ED0281_p~Chimpanzee-Posters.jpg

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Непримиримости виждаш само ти, братко, защо ли когато някой е на различно от твоето мнение, считаш, че не те чете добре. Имаш право да си мислиш всичко, а на мен наистина не ми се спори, никак дори, но Бог не е изначален,

Бог е самото Начало на началата, а из - Него е Духа, ми само мнение, пък сега те оставям да го оспориш спокойно и обмислено.

Линк към коментар
Share on other sites

Това съм аз!

Хубав съм нали?

Непримиримости виждаш само ти, братко, защо ли когато някой е на различно от твоето мнение, считаш, че не те чете добре. Имаш право да си мислиш всичко, а на мен наистина не ми се спори, никак дори, но Бог не е изначален,

Бог е самото Начало на началата, а из - Него е Духа, ми само мнение, пък сега те оставям да го оспориш спокойно и обмислено.

Аз нямам нужда от това! ;)

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Бог - Сам по Себе си е Духът! Ако Духът е изначален то и Бог е изначален.

Бог е изначален от Себе Си.

Ето, намерих нещо, което ще допадне на всички:

Бог в своето битие е Дух. Той не може да се вмести в никое измерение. Той е безграничен, изначален и вечен. Бог е Първият принцип, Абсолютът, Разумното Начало. В същото време Бог е Едното, Той е личен. Той е Съществото, "чийто център е навсякъде, а периферията - никъде". Където и да погледне човек в света, навсякъде, "в центъра на всяко нещо", ще види Бога. Всесилността на Бога означава "съвкупността на цялото Битие" и неговата мисъл се изявява като всемогъща творческа сила.

Космологически идеи:

Вселена и Бог

Учителя Петър Дънов

Линк към коментар
Share on other sites

:) Големи веселяци сте :v: на моята Душа май и се доооспа :sleeping: до среща горе в небесната синева :angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е Дух в битието си, тоест неговата изява, неговото излъчване. Сам по себе си - Дух, по скоро е ограничение. Много добре знаем троичността - Духът извира от Бог-Отец, той му е и като син, докато Сина е по-активен...

Непримиримостта е абсурд и всъщност не същестува, но ограничението на умовете и тесните сърца са пречка пред разбирането ни, както един с друг, така и с Твореца. А какво толкова има да си разбираме, като от една страна сме и абсолютно независими един от друг, а от друга - моите проекции са част от вас, а вашите са част от мен. Външното неразбиране евътрешна дупка, само да намерим "матриал" да я запълним...

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup:

Материала си го имаме в неограничени количества, само дето го търсим не където трябва. Търсим го вън - в света и в другите същества, защото мислим, че имаме дупка. А то не е дупка, а неправилно разпределен материал, или блокиран някъде поради

ограничението на умовете и тесните сърца

:thumbsup:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

<_< Това е толкова вярно наистина Донка !

Колкото по- големи сърца имаме , толкова по - голямо съзнание за света ще развием . Отворим ли сърцата си , то умовете ще работят за сърцата и душата ще става все по- просветена .Когато са ни стеснени сърцата , ние нямаме нужното съзнание за света и живееем ограничено и недовиждайки . И обратното отворим ли сърцето си

за света , ние влагаме съзнание във всичко около нас , и говорим на езика на любовта с цялата планета . Съответно разширяваме съзнанието си и достигаме неподозирани хоризонти .

Отделяме се от земята и имаме поглед от високо , виждаме на къде да продължим . А малкото стеснено съзнание , ограничено от сърцето и ума , винаги ще ни държи слепи и незнаещи посоката на рзвитие .

Мисля си много е лесно да се обвиняваме постоянно , колко ние е порочна душата , как е подвластна на тялото и т. н. и т. н.

По трудното , приятели , ми се струва , че е да обичаме душата си , да обичаме съвкупността от всички души и да разширяваме съзнанията си , тоест да се обичаме!

От което май , че имаме по - голяма нужда .

Обичайте се ! Себе си и цялата човешка цивилизация !

Линк към коментар
Share on other sites

Въх, колко е лесно да се приказва.

Всъщност, материал нямаме, понеже този който ни трябва не е наш. Светлина ни е нужна и само можем да просим и да заслужим със слугуване на нейния Господар. Посредством него става и разширението на Сърцето и отврянето на Съзнанието и запълването на всички дупки. Можем и с друго да ги пълним, но тогава всеки да си отговаря.

Иначе по херметически, имаме си безсмъртието в нас, но е облечено със смърт, като по настоящем дрехите ни идентифицират. Тук малко ще се противопоставим на проповядваната красота на този свят, понеже именно тя ни е облякла и привлякла... И съборила... Само голи бихме могли да се завърнем в Небесния си дом.

Линк към коментар
Share on other sites

:):thumbsup::thumbsup2: Въх ! Колко добре си го казал! Ставаш все по точен + ясен + конкретен:v::thumbsup2: краткостта си я имаш :thumbsup1:

Душата е от Бога, Духът е от Абсолюта. Сърцето...като че ли не може да се разширява...Душата го прави.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Въх, колко е лесно да се приказва.

Всъщност, материал нямаме, понеже този който ни трябва не е наш. Светлина ни е нужна и само можем да просим и да заслужим със слугуване на нейния Господар. Посредством него става и разширението на Сърцето и отврянето на Съзнанието и запълването на всички дупки. Можем и с друго да ги пълним, но тогава всеки да си отговаря.

Иначе по херметически, имаме си безсмъртието в нас, но е облечено със смърт, като по настоящем дрехите ни идентифицират. Тук малко ще се противопоставим на проповядваната красота на този свят, понеже именно тя ни е облякла и привлякла... И съборила... Само голи бихме могли да се завърнем в Небесния си дом.

Не нужно да просим за светлината! Тя ни се дава постоянно! Въпроса е дали умеем да я приемаме и виждаме. Материал имаме, на, но като работим с тези си калпави инструменти произведението ни не става никак красиво, даже грози и пречи! Какво, да просим за това, което имаме ли? Не, трябва да чиракуваме и да се научим, как до отработваме майсторски материала и дано попаднем на добри учители, при които да се изучим!

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е Дух в битието си, тоест неговата изява, неговото излъчване. Сам по себе си - Дух, по скоро е ограничение.

Ограничението идва от думичката - само. А като гледам там я няма!

"Бог - Сам по Себе си е Духът!" - а не - "Бог - Сам по Себе си е само Духът!"

Нека не бъдем "рибари, които се задоволяват и с малките рибки"! :D

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:)

(Венцислав_ @ Sep 8 2006, 09:42)

Въх, колко е лесно да се приказва.

Всъщност, материал нямаме, понеже този който ни трябва не е наш. Светлина ни е нужна и само можем да просим и да заслужим със слугуване на нейния Господар. Посредством него става и разширението на Сърцето и отврянето на Съзнанието и запълването на всички дупки. Можем и с друго да ги пълним, но тогава всеки да си отговаря.

Иначе по херметически, имаме си безсмъртието в нас, но е облечено със смърт, като по настоящем дрехите ни идентифицират. Тук малко ще се противопоставим на проповядваната красота на този свят, понеже именно тя ни е облякла и привлякла... И съборила... Само голи бихме могли да се завърнем в Небесния си дом.

:) Въх ! Братко, Синева, добре е , че знаеш що не е нужно!

Не нужно да просим за светлината!Тя ни се дава постоянно!Въпроса е дали умеем да я приемаме и виждаме.
.....хо хо хо - ох ох ох - въпросът е освен да я виждаме + приемаме + трансформираме + насочваме Правилно ..и малко по въпроса за просенето на светлината..ами тези дето са на Тъмно...има и такива май преизобилно...всички сме в различна степен... :sleeping:

Материал имаме, на, но като работим с тези си калпави инструменти произведението ни не става никак красиво, даже грози и пречи!

Какво, да просим за това, което имаме ли? Не, трябва да чиракуваме и да се научим, как до отработваме майсторски материала и дано попаднем на добри учители, при които да се изучим!

Ми то е ясно, бе братко, що се хабиш ....просим това което нямаме + чиракуваме умничко ...всеки ще попадне на каквито Учители му е ДАдеНО - външните са много и различни но са нужни за кого как, Вътрешния е Един...абсолютно необходим.

Ограничението идва от думичката - само. А като гледам там я няма!

"Бог - Сам по Себе си е Духът!" - а не - "Бог - Сам по Себе си е само Духът!"

Нека не бъдем "рибари, които се задоволяват и с малките рибки"!

:1eye: и да пишеш с думи за Бога и Духа :1eye: За рибарите и рибките...призивът ти е подвеждащ...всеки с неговата си рибка и улов.. може да е маааалка, ама да е злааатната. Варианти разни и преизобилни има:feel happy: Има и един изказ древен + верен :

"НЕ ИЗМЕНЯЙ НА ИСТИНАТА С ДУМИ, ЗАЩОТО ЩЕ ИЗГУБИШ ДУШАТА СИ".

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Философи - много, но ученици - малко!

:feel happy:

:) Въх ! Братко, Синева, добре е , че знаеш що не е нужно!

  .....хо хо хо - ох ох ох - въпросът е освен да я виждаме + приемаме + трансформираме + насочваме   Правилно ..и малко  по въпроса за просенето на светлината..ами тези дето са на Тъмно...има и такива май преизобилно...всички сме в различна степен... :sleeping:

Ако само просят ще са на тъмно дълго! Трябва да работят, за да съкратят тъмнината в живота си!

Ми то е ясно, бе братко, що се хабиш ....просим това което нямаме + чиракуваме умничко ...всеки ще попадне на каквито Учители  му е ДАдеНО - външните са много и различни но са нужни за кого как, Вътрешния е Един...абсолютно необходим.
Просията идва от тези, които не могат друго!

Аз ще работя за Теб, Боже, пък каквото е волята Ти, така да бъде!

Казвам, че всичко зависи от човека! Всичко му е дадено, заедно с изборът, дали да вземе всичкото!

:1eye: и  да пишеш с думи за Бога и Духа  :1eye: За рибарите и рибките...призивът ти е подвеждащ...всеки с неговата си рибка и улов.. може да е маааалка, ама да е злааатната. Варианти разни и преизобилни има:feel happy: Има  и един изказ древен + верен :

"НЕ ИЗМЕНЯЙ НА ИСТИНАТА С ДУМИ, ЗАЩОТО ЩЕ ИЗГУБИШ ДУШАТА СИ".

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост  :feel happy:

Избърза! Не писах за Бог или за Светият Дух, но ти не разбра това! Също съм сложил и кавички!

Ти го разбра както на теб ти харесва!

:feel happy:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:)

Избърза! Не писах за Бог или за Светият Дух, но ти не разбра това! Също съм сложил и кавички!Ти го разбра както на теб ти харесва!
:smarty: Относително е това...кой + колко+ кога + какво разбра / не разбра и кой колко е бил ясен или бърз.

:)

Философи - много, но ученици - малко!

Въх ...и тук относителност в твърдението / броението - кой ти каза, че е баш така :sleeping: що пишеш неточности :D и философите са малко...истинските са винаги малко :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мъх! :D

Аз не писах за философите - истински или не, а като цяло. Повече са - факт.

За относителността разбирам, че е трудно - "котка по гръб да падне" - то е свързано с егото - факт! :D

Винаги може някой да "потърси под вола - теле" - факт. :dancing yes:

Относителността за едни, е факт за други. Интересно се получава понякога - някои не желаят да приемат фактите, защото им е по приятно да се намират в относителността. Просто не им изнася!

:feel happy:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...