Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Преразглеждане на живота?


Guest Христо

Recommended Posts

Преразглеждане на живота или на отделни моменти от него, промяна на отношението към определени преживявания от миналото или на целия изминал настоящ живот ? Нужна ли е ретроспекция? Ако "да" - защо и доколко ? Ако "не" - защо ? Ако "да" - колко често, има ли значение възръстта и конкретната житейска ситуация, конкретния житейски период в който се намира личността? Преразглеждането на живота - нещо затормозяващо и излишно, или нещо полезно ?

Психологически и езотерични аспекти на темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Много полезно упражнение. Всъщност същото се случва и след смъртта на човек и това не е случайно. По начина по който човек реагира на ретроспекцията в края на живота си, до голяма степен се определя неговото бъдеще. Само че тогава това става автоматично и несъзнателно. Ретроспекцията в края на деня позволява да преразгледаме действията си съзнателно и да ги отиграем мисловно по друг начин. Това няма да ни освободи от кармата, но може да се отрази на действията ни за в бъдеще.

Линк към коментар
Share on other sites

Спомняй си добрите неща, които си направил - те ще ти дадат сила.

Пауло Коелю

Не е възможно да се освободиш от кармата, ако си спомняш само хубавите неща, които си направил.

Това може само да ти напомпа самочувствието. И да си блокираш развитието, ако все така я даваш. :3d_144:

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се, че Учителят Дънов е казвал всяка вечер да си преглеждаме натрупаните сметки през изминалия ден, та да не ни се трупа карма.

Къде си го чел това Христо? Аз тази препоръка я знам от Щайнер (но нали не вярваш, че така няма да се трупа карма, това е във връзка с познаването на себе си и развиването на някои качества). Има си и конкретна техника за изпълнение. Ще ми бъде полезно да прочета какво точно е казал за това и Учителя.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е възможно да се освободиш от кармата, ако си спомняш само хубавите неща, които си направил.

Това може само да ти напомпа самочувствието. И да си блокираш развитието, ако все така я даваш. :3d_144:

А защо мислиш, че искам да се освобождвам от кармата?

Освен това се подразбира, че ако спомена за добрите неща ти дава сила, споменът за лошите съответно ти я отнема. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се, че Учителят Дънов е казвал всяка вечер да си преглеждаме натрупаните сметки през изминалия ден, та да не ни се трупа карма.

Къде си го чел това Христо? Аз тази препоръка я знам от Щайнер (но нали не вярваш, че така няма да се трупа карма, това е във връзка с познаването на себе си и развиването на някои качества). Има си и конкретна техника за изпълнение. Ще ми бъде полезно да прочета какво точно е казал за това и Учителя.

В "Методи за самовъзпитание", но не помня къде точно в книгата. Лазарев също съветва припомняне на определени ситуации и мислено преминаване с любов през тях, молене за прошка.

Като се има предвид, че всеки ден може да ни е последен, човек ако иска и може, всеки ден може да преразглежда миналото си.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се, че Учителят Дънов е казвал всяка вечер да си преглеждаме натрупаните сметки през изминалия ден, та да не ни се трупа карма.

ама дай цитат да видим подробности де :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не е възможно да се освободиш от кармата, ако си спомняш само хубавите неща, които си направил.

Това може само да ти напомпа самочувствието. И да си блокираш развитието, ако все така я даваш. :3d_144:

А защо мислиш, че искам да се освобождвам от кармата?

Освен това се подразбира, че ако спомена за добрите неща ти дава сила, споменът за лошите съответно ти я отнема. ;)

Неизплатената карма те връща отново в земно съществуване.

Ако сега ти е много приятно, защото си млад, здрав и готин, друга песен ще запееш след две- три десетилетия.

Споменът за добрите неща ти дава по- скоро самоуважение. Ако ти не преоцениш грешките си, няма и как да ги поправиш.

Освен ако не си безгрешен. Без майтап, ако си безгрешен от предишен живот и сега не си направил грешки във взаимоотношенията си с другите, тогава може би си от шестата раса. Тази, която вече е изкупила кармата си.

На тези хора им предстоят големи постижения. :3d_009:

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се, че Учителят Дънов е казвал всяка вечер да си преглеждаме натрупаните сметки през изминалия ден, та да не ни се трупа карма.

ама дай цитат да видим подробности де :)

Не мога, защото не знам къде се намират точно думите. Но това е в общи линии. Предполагам, че трябва да се помолиш за прошка, ако сметнеш, че си сгрешил в дадени ситуации или да се помолиш за прошка по принцип ако някъде си сгрешил и не съзнаваш грешките си.

Аз тази препоръка я знам от Щайнер (но нали не вярваш, че така няма да се трупа карма, това е във връзка с познаването на себе си и развиването на някои качества). Има си и конкретна техника за изпълнение.
Каква техника ?
Линк към коментар
Share on other sites

Мога да се съглася в смисъл, че напредналите души раздават доброволно от себе си за благословени каузи (милостиня, напредък в науката и изкуството, създаване на материални и духовни ценности от значение за обществото като цяло) и няма нужда да им се отнема, за да плащат. Това според мене е начин човек да е свободен, благословен и щастлив. На повечето от нас душичките са твърде затворени. Ние забравяме да се попитаме какви сме били досега, какви сме тук и сега? Забравяме да благодарим за нещата, които сме получили в живота и да се попитаме ние самите зарадвахме ли някого и с какво?

Сетих се за една хубава песен. Моля, изгледайте клипа до края. Ето, има изход:

"http://vbox7.com/play:b59b16b6&al=2&vid=1000109"

ПП. Копирайте адреса на връзката, защото по стандартния метод излиза съобщение, че такова видео не съществува. Човек не се разплаква всеки ден от едно видео, заслужава да се види.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ето нещо от Дънов из сборника "За силата на мисълта", стр. 113.

Четвърто: Всяка вечер като си лягате, ще употребите десет–петнадесет минути, за да си дадете отчет за постъпките си през целия ден. Това ще правите безпристрастно. Ще видите кое е лошо, за да го избегнете на другия ден. На другия ден ще се помолите: Помогни ми, Боже, да избегна лошите постъпки и да изпълня добрите, които съм пропуснал предния ден!“ Ще разглеждате живота си така, както един художник своята картина, без да се самоосъждате… Тези упражнения ще уякчават добрата ви воля.

Намерих го и тук : "Великата майка", т. 2, "Призваха Исуса", стр. 121–123"

http://www.bialobratstvo.info/index.php?option=com_content&task=view&id=3892&Itemid=74

Ахх, на човек като му се спи, как го домързява ...пък и кое по - напред да си спомни за 10-15 мин. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Да, такава е препоръката и на Щайнер. С уточнението, че е добре да се прави по обратен ред - т.е започваме примерно от това как сме си измили зъбите токущо преди да си легнем и стигаме до събуждането си тази сутрин. Проследяваме събитията и наблюдаваме какви чувства събуждат в нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, такава е препоръката и на Щайнер. С уточнението, че е добре да се прави по обратен ред - т.е започваме примерно от това как сме си измили зъбите токущо преди да си легнем и стигаме до събуждането си тази сутрин. Проследяваме събитията и наблюдаваме какви чувства събуждат в нас.

Мдам, ако пропусна да си измия зъбите, значи няма да мога да го направя това упражнение :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Ако "да" - защо и доколко ? Ако "не" - защо ? Ако "да" - колко често, има ли значение възръстта...

Липсваха ми твоите куизове тип лексикон m121.gif

Как да ти кажа, то същото важи и за живота по принцип. Понякога е хубаво да го има, друг път не дотам. Понякога е за добро, а друг път не е. Живеенето в миналото не е на хубаво. Ако страдаш по някаква раздяла и я възпроизвеждаш всеки ден отново и отново, само ще се измъчваш. Някой обаче би ползвал този адреналин за да постигне нещо стойностно. Ако си зает с приятни мечти/спомени, може да се освободиш от дневното напрежение, но пък може и да се откъснеш от него до степен да изгубиш реална представа за актуалните условия.

Гледам, че назад други работи са ти писали... всъщност този въпрос не ми е никак актуален, защото аз нямам физическо време да се връщам назад във времето, да правя равносметки и прочие. Това би трябвало да е привилегия на хора със свободно време или заети да променят живота си в някакъв план.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Аз обичам да наблюдавам живота си, когато навляза в нов етап. С новия поглед се връщам назад и оглеждам живота си. Наблюдавам, как забелязвам, осъзнавам неща, които не са ми правили впечатление до този момент при предишни ретроспекции. Някои събития пък са изгубили блясъка си, други внезапно са станали важни. Но до сега поне не съм забелязала нещо, което се е случило да е без причина. Наблюдавам се защо съм постъпила по даден начин, и дали е можело да го направя по друг и какви биха били последствията. Тези занимания малко ми приличат на пътуване във времето или в други измерения. За мен е и приятно и полезно.

Но същото правя и с мечтите си. За тези, които не са се сбъднали ги преразглеждам на всеки нов етап. Всъщност интересното е че си имам спомени от мечти, и дори спомени от сънища. Тези не изживяни на практика от мен неща, всъщност за мен са си изживени, макар по малко странен начин и те стават част от моето минало. Имам и такива също неизживени неща то моя живот, които са чиста измислица, съвсем съзнателно измислена, но остава до тогава, докато също така съзнателно не я заменя с фактите. Всъщност хората са склонни да подменят факти от живота си със свои интерпретации съзнателни или не. Тези "заблуди", понякога са полезни, друг път не. И точно при периодичните ретроспекции човек може да погледне и да се опита да види кое е факт и кое "декорация" на случилото се.

Ежедневно по-рядко го правя, но непременно си казвам: Какъв интересен ден беше, или колко успешен ден, или колко вълнуващ ден. Не се вглеждам върху детайлите, освен ако не съм си поставила нещо конкретно за постигане и не съм следвала някакви стъпки.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...