Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Природата и ние


Таня

Recommended Posts

"Понеже от създанието на света това, което е невидимо у Него, сиреч вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията..." Рим.1:20

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

Хехе лесно , но има ако . <_<

Пък и човек в повечето случай избира лесния вариант за обяснение на нещата .

//

А колкото до връзката мисля че е хубаво нещо ,но колко хора могат да усетят едно такова взаимодействие че съществува или можеби нещата се случват от самосебе си щом човек е често сред природата .

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти на всички :thumbsup: . Вендор това че Бог като дух присъства навсякаде, по всяко време и във всичко не означава че той представлява тези неща. Той е извън пространството и времето защото е техен създател, и като дух тои присъства в своето творение

Линк към коментар
Share on other sites

Бог и Природата са двете страни на едни и също нещо.

Имаме пространство (триизмерно), което е всичко други но не празно. Това което го изпълва може да се нарече дух, може да се нарече и материя, но всъщност е и двете. Духът е същото това цяло в единно състояние, а материята е свързана с неговата диференцираност. Движейки се към духа, се движим към синтеза и обратно. Това, което може да се приеме за четвъртото измерение представлява степента на изтънченост на пространството, като на двата полюса са духа и материята. В грубите слоева духът става все по-материален, а във фините - материята все по-одухотворена.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

.... Ето, казах, и с дърветата е така, и с всички други живи същества около нас. Само е нужно да ги приемем за равни на себе си и да се опитаме да отворим и разширим съзнанието си, за да усетим единството си с тях....

Имали ли сте усещането,че общувате с други живи същества около вас толкова пълноценно, колкото и с хората?

Аз имам малка градинка пред блока, която поливам в тия жеги всяка вечер. Ако не полея, цветята и дръвчетата ще умрат само за няколко дни.Излишно е да казвам, че го върша с любов.Усещането ми, докато ги обливам с вода, е сякаш аз съм под душа.А когато ги погледна сутрин от терасата си, какви са свежи и красиви, просто... "съм най-щастливата"... :whistling: (се пееше в една детска песен).То и слънцето ги гледа и се радва, а аз гледам и цветята и слънцето заедно. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:thumbsup2: МЪДРИТЕ и МИРНИ , но постоянни ПРОТЕСТИ са МНОГО ВАЖНИ ! Във вселенски аспект даже !

Това е нашият Път на Израстване чрез ОБЕДИНЕНИЕТО ни с Любов + Мъдрост около/ за Справедливостта / Правдата / Доброто :thumbsup:

ПРОТЕСТИТЕ могат да бъдат на практика ВИНАГИ подкрепени и с ПОЧИСТВАНЕ :thumbsup:

Кампания за чисти природни паркове 2007

:hypocrite: По делата им ще ги познаете! :angel:

:v: ПРОТЕСТИ + ПОЧИСТВАНЕ = ПОМОЩ и ПОЛЗА за Природата + ПРИМЕР и ПОУКА за невежите / все още неосъзнати човеци ! Амин

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Взети заедно, десетте природни парка на България представляват най-голямата защитена територия в страната. Те са най-посещаваната запазена природа у нас. И оттам - най-замърсената.

Международната природозащитна организация WWF и Асоциацията на парковете в България планират Национален ден за почистване на природните паркове – 13 октомври, събота.

Най-сериозните отпадъци в природните паркове на България са остатъците от хранителни продукти и опаковките, особено пластмасовите и металните.

И те не се разграждат никак бързо.

Къде и кога се чисти в природните паркове на 13 октомври?

Природен парк Българка

Сборен пункт: 11:00 ч., гр. Габрово, пред Областната управа на площад Възраждане, почистването ще бъде в района на Соколския манастир. Транспортът ще бъде организиран до мястото на почистването от Дирекцията на ПП Българка.

Природен парк Сините камъни

Сборни пунктове: 10:00 ч. пред хотел "Карандила" и 9:00 ч. до информационния център на ПП „Сините камъни” до началото на Хайдушката пътека

Природен парк Шуменско плато

Сборен пункт: 10:00 ч. на паркинга пред информационния център в близост до паметника "Създатели на Българската държава"

Природен парк Персина

Сборен пункт: 11 ч. пред Дирекцията на ПП Персина, гр. Белене

Природен парк Врачански Балкан:

Сборен пункт: 10:30 срещу Дома на науката и техниката в града или 11 ч. на Трудовашката чешма, където ще се проведе почистването. Ще бъде осигурен транспорт от страна на Дирекцията на ПП Врачански Балкан от центъра до мястото на почистването.

Природен парк Странджа

Сборен пункт: 11 ч. на паркинга при моста на р. Велека преди село Синеморец

Природен парк Златни пясъци

Сборни пунктове: 10:00 ч.на паркинга пред Аладжа манастир и на паркинга пред ресторант "Горски кът"

Природен парк Русенски лом

Сборни пунктове: 9:00 пред кметството на с. Писанец. Почистването ще се проведе по маршрут с. Писанец-Голямата Пещера.

8:30 пред училището в с. Сваленик. Почистването ще се състои в района на селото.

Природен парк Рилски манастир

Сборен пункт: 8:30 ч. пред хотел „Орбита” в гр. Рила. Транспортът до местата за почистване Кирилова поляна, Студена чешма, Обедище ще бъде организиран от Дирекцията на ПП Рилски манастир

Природен парк Витоша

Сборни пунктове: 11 ч. на паркинга на х. Алеко и на паркинга в м. Дендрариума

Елате с приятели в най-удобния природен парк край вас. Няма само да чистим - ще се забавляваме.

Прочети повече на

http://panda.org/bg

Линк към коментар
Share on other sites

Когато се ползваме от природата по един разумен начин, когато осъществяваме връзка с нея, дори и тя самата е доволна.

Редактирано от adelaida
Линк към коментар
Share on other sites

Привет на всички Хора уважаващи планината и себе си.Много обичам разходките сред Природата ама напоследък се натъквам на глетки от който се срамувам,без да имам вина.Нося си плик и събирам под изумените погледи на хората около мен боклуците им,и невиждам в празните им погледи нищо друго освен подигравка.Аз съм изкарал семейството си на разходка сред природата,а не на някое бунище ! http://www.snimka.bg/album.php?album_id=10...w=1&photo=1

Редактирано от zeenon
Линк към коментар
Share on other sites

Привет на всички Хора уважаващи планината и себе си.Много обичам разходките сред Природата ама напоследък се натъквам на глетки от който се срамувам,без да имам вина.Нося си плик и събирам под изумените погледи на хората около мен боклуците им,и невиждам в празните им погледи нищо друго освен подигравка.Аз съм изкарал семейството си на разходка сред природата,а не на някое бунище ! http://www.snimka.bg/album.php?album_id=10...w=1&photo=1

Редактирано от zeenon
Линк към коментар
Share on other sites

Навремето четох една епиграма, забравах й източника, но цитирам по спомен:

Като гледам байно, тука

тия найлонови пъртушини,

що пърпорят из боклука

и не гният със години -

мисля си, че все пак, байно,

в нещо сме успели ние:

другото не ни е трайно,

но боклукът ни не гние!

<_<

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Албум с вдъхновяващи снимки от очарованието на зимата с първия сняг в Шумен и околността:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=190998

Да, Творецът измайстори тази красота. Струва си да й се насладиш...

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човекът - ще рече цивилизацията - се намесва, понятието екосистема изчеза. Отношенията между цивилизацията и природата не са отношения на взаимозависимост и равновесие. Такива вероятно са били по времето на ранния палеолит.

Човекът не е в природата, а е в цивилизацията. Понеже е застинала, последната създава илюзията за пълна хармония с естествените условия.

Линк към коментар
Share on other sites

Включете се в състезанието „По-чисти”

Крайният срок е 30 ноември 2007 г., петък

WWF продължава кампанията за чисти природни паркове продължава със състезанието „По-чисти”. Всеки може да излезе с приятели сред природата, да почисти някое диво място, загрозявано от боклуци, и след това да разкаже как е минало. Няма значение дали е природен парк, защитена местност или красиво ждрело на река, поляна или скали.

Кандидатите трябва да изпратят текст, снимки или видео от почистването, като посочат колко души са участвали, на кое място и колко боклук са събрали. И понеже става въпрос за състезание, най-добрите ще получат награди. Най-работливият екип ще прекара един ден с хората от WWF на място в България, където работи природозащитната организация.

До 30 ноември 2007 г., петък, кандидатите могат да изпратят резултатите от почистването на адрес:

WWF Дунавско-Карпатска програма България

Ул. „Цанко Церковски” 67-А-3

1421 София

Или на електронна поща office@wwfdcp.bg

Състезанието се провежда малко след Националния ден за почистване на природните паркове. На 13 октомври 1200 души събраха 12 камиона с боклук в десетте природни парка на България - Витоша, Странджа, Русенски Лом, Златни пясъци (край Варна), Врачански Балкан, Шуменско плато, Българка (край Габрово), Персина (край Белене), Рилски манастир, Сините камъни (край Сливен).

Тогава мнозина не успяха да се включат в почистването, защото близо до мястото, където живеят, няма природен парк. Други обаче не се поколебаха да почистят парче дива природа край града си в същия ден и изпратиха имейли с резултатите. Това е достатъчно за кандидатурата им за състезанието «По-чисти».

Източник: http://panda.org/bg/get_involvedd/campaign...ition/index.cfm

С най-голяма любов към природата!

Редактирано от Теодор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest НиколаДамянов

Май малко се "уляхме" в коментарите в темата за 7-те рилски езера...Вече е заключена и може би с право!

Модераторите трябва да реагират своевременно и при всяко съмнение за заяждане или нарушение на правилата...Според мен не е имало заяждане,но право има винаги модератора! :)

Понякога чувството ми за хумор е в по-голямо количество и може би,когато е в писмен вид /кото в случая/ се припознава като заяждане.Искам да уточня,че не това имам предвид,а и ако има засегнати от мои думи искам да се извиня предварително...

Гледайте все пак по-ведро на нещата и давайте "въздух и повече цвят" на постовете си! /апел към пишештите тук/ :)

ОК! Сега към Тодор...

Здравей Тодор! С малко неразбирателство от страна на модераторите не можах да ви подкрепя на мероприятието

в неделя...Бях ти писал един по-шеговит пост,с който те информирах,че ще дойда в Пловдив и даже имах желание да се запознаем и да ти разкажа някой неща от моите опитности за опазване на околната среда...Е нещата не станаха /на живо!/,но затова пък към момента ще се примирим с виртуалното пространство. :)

За да не се отклоняваме от темата "Как да сме полезни на природата ..." ще подкрепя разсъжденията си с една случка,която щях да ти разкажа,ако се бяхме видели,...и която ще подчертае моето мнение и отговор на въпроса в темата.

Та за еко-случката:

Сигурно си спомняш големите проблеми и разправии около деривацията Джерман-Скакавица преди 10-тина години...

Припомням:Трябваше да се хванат водите на две места на споменатите реки и с 2км.тръби да се прехвърлят през един баир и да захранят язовир Искър и да има 10 мил.куб.питейна вода повече за Софиянци годишно...Тогава беше доста голяма суша и режими в София за вода.

Както се знае всички еко организации наред с жителите на Сапарева баня се вдигнаха на протест да "защитават" Майката природа ...

Да си призная тогава и за мен беше голяма дилема...Защо ли ? - от една страна исках много да подкрепя еколозите и местните хора,че Рила ми е много мила ! :) ...а от друга страна нещо вътре в мен все не ми даваше тоталната убеденост в правотата на тези действия.Голяма дилема!

Как се разреши "дилемата"? - Стоях си на ез."Чистотата" и така в съзерцание се появи горският /с който те оприличих онзи ден :) / и се разговорихме за планина,екология,чистота...Той доста държеше на "неговия" участък и каза: "Я държим всичко тука да е чисто! Оттатък баиро не ме интересува...Това си е на Самоковци!" Е всеки си има мнение/аз не споделям това/,но това беше и ключа за мен да реша дилемата си!

Ключ за какво?-Ключ за окултният смисъл на нещата...Значи защо "небито" е решило да допусне тази деривация?

Ето защо...! - Билото което минава през лагера и свършва под връх Харамията е вододел...Ама много важна точка! Там се делят водите...едните отиват в дясно и пътуват/чистят София,минават през Стара планина /голямо чудо,река пресича планина :) / и се вливат в ЧЕРНО МОРЕ ,а реките от ляво се събират в р.Струма и отоват в БЯЛО МОРЕ !

Колко велико само! -Значи седиш си на вододела и хвърляш една сламка надясно и тя отива в Черно море,а ако я хвърлиш на дясно в Бяло море...

Изобщо човек може да си направи големи медитации/размисли около този "феномен" ...Въпроси около това "Защо школата на Бялото братство е точно там?","Връзка с акаша...и Хималаите?..." /по Учителя/ ,"Ролята на България и Българите...? ",Какво значи природна даденост..." и т.н. се "осветляват" много лесно,а има ли светлина човек живее много по-лесно и е щастлив! :)

А как се разреши дилемата ми -"За или против деривацията..."? - Бях вече "ЗА"...!

Защо ли?- Значи "небето" е решило да прелие малко "сили"/вода от БЯЛО в ЧЕРТО МОРЕ! Е това хармонира на окултните закони и на времето,в което се намирахме..Ликвидационен век...Доброто помага на злото...Черното трябва "да се опере"...:) Защо на софиянци да не се "помогне",когото умират от жажда.../и не само физическа/ ....

Толкова много хубави неща значи,а само едно лошо - Да се прекарат тръби 2 км. в планината!

Голямата грешка на еколозите: Опълчиха се срещу този проект,който с тях и без тях все ще си стане щом като е проектиран отгоре ...

Разумното решение на тези хора беше не да се опълчват срещу проекта,а да съблюдават за неговото стриктно изпълнение...,което не стана!!!

В резултат на това НЕсъблюдаване ...фирмите и държавата не направиха обещаната рекултивация на трасето,не укрепиха пътя Паничище-Пионерска

т.е. не изпълниха на 100% приетите ангажименти!

Извод:

Колкото и да му се иска на човек да предприеме някакви действия за да е убеден на 100% в правотата си,трябва да се търси и окултният смисъл на нещата...Това така трябва да е като универсално верую за човека независимо дали се отнася за здраве,деривация,презентация или каквото и да било друго нещо! :) Или най-общо казано: Колкото действията на човек са в по-голяма хармония с Божествения план,толкова страданията му ще са по-малко! :)

Е дълъг пост излезе,...но дано е асоциирал интересни теми на размисъл и не само на Тодор!

Поздрави !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Купете си живо коледно дръвче в саксия :sorcerer:

Засадете го през пролетта в Природен парк Витоша

Международната природозащитна организация WWF започва новата си кампания „Коледна елха в саксия”.

Всеки, който закупи коледно дръвче в саксия за Коледа 2007, през пролетта ще може да го засади в Природен парк Витоша.

Точната дата ще бъде обявена допълнително, защото зависи от продължителността на зимата и условията за залесяване. Тя обаче ще съвпадне с деня на традиционното залесяване на Витоша, което организира проектът gorichka.bg на известната българска тенисистка Маги Малеева.

В Природен парк Витоша може да се залесява само с местни дървесни видове. Повечето коледни дръвчета в саксии са произведени от български семена, но е добре този въпрос да се уточни с продавача.

За да оцелее дръвчето до пролетта, трябва да се грижите за него. Не е трудно:

- Не го дръжте повече от две седмици на топло. През есента и зимата то изпада в състояние на покой, но по-дългият престой при стайна температура го събужда.

- Поставете го далеч от източници на топлина.

- Скоро след коледните празници го изнесете на балкона или двора със саксията и изчакайте деня на залесяването.

- Поливайте го често при положителни температури.

И най-важното!

Регистрирайте се в кампанията „Коледна елха в саксия” на WWF, като изпратите имейл на адрес kampania@wwfdcp.bg. Няколко седмици предварително ще научите точния ден и час на залесяването през пролетта.

На кампанията помагат четири разсадника за коледни дръвчета:

- „Горски дар”

Село Драгичево, шосе София - Перник

- Градински център „Божилови”

София, кв. Павлово, ул. Преки път 9

- Градински център "Тис"

ж.к. Хладилника, бул. "Черни връх" 71

- Градински център «Секвоя”

бул. Цариградско шосе, Врана

Коледни елхи в саксия се продават и на повечето кооперативни пазари и вериги хипермаркети.

Редактирано от Теодор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

" Хубаво е, че Земята скоро ще се оттърси от нас, както звяр от въшките си!

Радвам се, че съм свидетел на всичко това! Хубаво е!"

Защо човекът, уж разумно същество, разрушава собственият си дом? Това удивително място, с толкова богато разнообразие от растения и животни. С толкова живот и красота.

На човека нищо никога не му е достатъчно...

Замислям се за тези, които идват след нас. В каква среда ще живеят? Какъв въздух ще дишат?

И ми е мъчно. Мъчно ми е, че не сме си научили най-големият урок, от който е трябвало да започнем. Да съхраним природата, нашият дом.

Защото колкото и малки прашинки да сме, сме способни да унищожим всичко, което ни заобикаля.

Аз ще пазарувам с торбички от плат. Ако знаете как по друг начин можем да бъдем полезни, кажете.

Торбичките от найлон да бяха само проблема! :(

Знаеш ли от какво се замърсяват най-често междублоковите пространства с тези торбички? Не ги хвърлят в кофите, предназначени за това, а тези торбички летят през прозорците на някои особи. Децата на същите тези особи после си играят долу в същите тези буклуци. Бутилки и фасове летят също през прозорците. Какви ли не отпадъци така ги хвърлят някои хора, от липса на елементарно възпитание и култура. Липсва им елементарната връзка, че с тия боклуци зариват собствените си деца БУКВАЛНО, защото децата им в тях си играят, не другаде.

Навремето, когато не живеех в столицата, в малкия град, където бях, я имаше следната практика- настанат почивни дни и всички от блока слизаха долу да чистят. Децата не правехме изключение. И нямаше буклуци. Беше хубаво.

Тук няма кой да чисти по този начин. Никой не го е грижа.

Едно дърво има пред блока, "украсено" цялото с буклуци, заради тази практика "хвърли буклука през прозореца". Сърцето ми се свива, като мина покрай него. Високо дърво. А по клоните му стърчат отпадъци. Страшна гледка е и да не смее човек да мине под него, че знае ли се какво ще хвърлят още от горе мърлячите, дето са докарали дървото до това състояние.

Найлоновите торбета като духне вятър и са цяла напаст. Летят с тонове насам натам и гледката е толкова подтискаща. :( Това са торбетата, дето са хвърляни не в кофата, а през прозореца. Същите. Тези от кофата ги събират редовно и ги извозват съответните фирми по чистотата.

Радвам се да открия, че все пак има хора, на които им пука какво става всъщност.

Все от някъде трябва да се почне, за да се промени този манталитет на мърлявщината. Може би като за начало трябва да се даде гласност на този проблем. И на това колко грозно, жалко, мизерно и безотговорно е това, което става.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, хвърлянето на боклук през прозореца (за по-удобно) е голям проблем в градовете. Колкото по-голям блок - по-голям проблем, по-голям град - още по-голям проблем. Вижте в София какво се получава. На ден градът надминава 2000000 души. Всеки идва в града, носейки си или купувайки си нещо. Нали е столица - общо е. Но никой не си взема боклука обратно. И когато трябва да почистим града - боклука си е наш, щото ние сме софиянци. В малките градове и села пред всяка къща си има 'нашата' кофа за смет, и другите не могат да пускат в нея, нали е наша? Но този проблем иска едно по-генерално решение. На държавата. Много интересно ми звучи - държава - някой трябва да държи юздите, ама като няма кой, какво да направим? Да си го направим сами.

В офиса, където помагам, шефът не е издал заповед, но е сложил едно кашонче - всички непотребни листа и списания се слагат там, не отиват в общия боклук. Ако не го изхвърлиш - няма проблем, но следващия път ти го грабва от ръцете с думите: "А, на мен това ми трябва" и бум в кашончето. Пък ти се сещай! На всеки две-три седмици предаваме кашончетата на един циганин, който обикаля и други офиси, и бая хартия отива накрая за рециклиране. Същото е и с пластмасовите бутилки - събират се в една торба и накрая в кофата за разделно събиране.

Така че, решение има. Докато по света е въпрос на чест да си фирма, която да може да сложи на опаковките си, че е от рециклирана хартия или ...., при нас тези неща изостават - в цялостен план.

Но за сметка на това, кофите за разделно събиране се пълнят все по-често и вече всеки ден идват да ги изпразват. Което ме радва. И е крачка напред.

Линк към коментар
Share on other sites

" Хубаво е, че Земята скоро ще се оттърси от нас, както звяр от въшките си!

Радвам се, че съм свидетел на всичко това! Хубаво е!"

Защо човекът, уж разумно същество, разрушава собственият си дом? Това удивително място, с толкова богато разнообразие от растения и животни. С толкова живот и красота.

На човека нищо никога не му е достатъчно...

Замислям се за тези, които идват след нас. В каква среда ще живеят? Какъв въздух ще дишат?

И ми е мъчно. Мъчно ми е, че не сме си научили най-големият урок, от който е трябвало да започнем. Да съхраним природата, нашият дом.

Защото колкото и малки прашинки да сме, сме способни да унищожим всичко, което ни заобикаля.

Аз ще пазарувам с торбички от плат. Ако знаете как по друг начин можем да бъдем полезни, кажете.

Торбичките от найлон да бяха само проблема! :(

Знаеш ли от какво се замърсяват най-често междублоковите пространства с тези торбички? Не ги хвърлят в кофите, предназначени за това, а тези торбички летят през прозорците на някои особи. Децата на същите тези особи после си играят долу в същите тези буклуци. Бутилки и фасове летят също през прозорците. Какви ли не отпадъци така ги хвърлят някои хора, от липса на елементарно възпитание и култура. Липсва им елементарната връзка, че с тия боклуци зариват собствените си деца БУКВАЛНО, защото децата им в тях си играят, не другаде.

Навремето, когато не живеех в столицата, в малкия град, където бях, я имаше следната практика- настанат почивни дни и всички от блока слизаха долу да чистят. Децата не правехме изключение. И нямаше буклуци. Беше хубаво.

Тук няма кой да чисти по този начин. Никой не го е грижа.

Едно дърво има пред блока, "украсено" цялото с буклуци, заради тази практика "хвърли буклука през прозореца". Сърцето ми се свива, като мина покрай него. Високо дърво. А по клоните му стърчат отпадъци. Страшна гледка е и да не смее човек да мине под него, че знае ли се какво ще хвърлят още от горе мърлячите, дето са докарали дървото до това състояние.

Найлоновите торбета като духне вятър и са цяла напаст. Летят с тонове насам натам и гледката е толкова подтискаща. :( Това са торбетата, дето са хвърляни не в кофата, а през прозореца. Същите. Тези от кофата ги събират редовно и ги извозват съответните фирми по чистотата.

Радвам се да открия, че все пак има хора, на които им пука какво става всъщност.

Все от някъде трябва да се почне, за да се промени този манталитет на мърлявщината. Може би като за начало трябва да се даде гласност на този проблем. И на това колко грозно, жалко, мизерно и безотговорно е това, което става.

Защо всички не бяха като теб...

Хората търсят висини, а никога не поглеждат надолу..

Линк към коментар
Share on other sites

Да, хвърлянето на боклук през прозореца (за по-удобно) е голям проблем в градовете. Колкото по-голям блок - по-голям проблем, по-голям град - още по-голям проблем. Вижте в София какво се получава. На ден градът надминава 2000000 души. Всеки идва в града, носейки си или купувайки си нещо. Нали е столица - общо е. Но никой не си взема боклука обратно. И когато трябва да почистим града - боклука си е наш, щото ние сме софиянци. В малките градове и села пред всяка къща си има 'нашата' кофа за смет, и другите не могат да пускат в нея, нали е наша? Но този проблем иска едно по-генерално решение. На държавата. Много интересно ми звучи - държава - някой трябва да държи юздите, ама като няма кой, какво да направим? Да си го направим сами.

В офиса, където помагам, шефът не е издал заповед, но е сложил едно кашонче - всички непотребни листа и списания се слагат там, не отиват в общия боклук. Ако не го изхвърлиш - няма проблем, но следващия път ти го грабва от ръцете с думите: "А, на мен това ми трябва" и бум в кашончето. Пък ти се сещай! На всеки две-три седмици предаваме кашончетата на един циганин, който обикаля и други офиси, и бая хартия отива накрая за рециклиране. Същото е и с пластмасовите бутилки - събират се в една торба и накрая в кофата за разделно събиране.

Така че, решение има. Докато по света е въпрос на чест да си фирма, която да може да сложи на опаковките си, че е от рециклирана хартия или ...., при нас тези неща изостават - в цялостен план.

Но за сметка на това, кофите за разделно събиране се пълнят все по-често и вече всеки ден идват да ги изпразват. Което ме радва. И е крачка напред.

Това е една много хубава практика, която е подхваната от шефа ти. :) Трябва да има повече такива хора.

Тези кофи за разделното събиране на отпадъци са също една много хубава идея, но често съм ги виждала запалени.

Пак същата фирма, на която са тези кофи, наскоро раздаваше безплатни тетрадки на децата. Незнам дали са ти попадали. Вътре на кориците бяха представили под приказна форма важността на разделното събиране на отпадъци и аз много се впечатлих от тази идея, която да помогне на самите деца да си изградят правилните навици под формата на игра. Трябва да има повече такива адаптации за деца според мен. :)

А ти как мислиш, какво още би могло да се направи, за да се събуди интереса към опазването на чистотата в населените места и в природата? :)

Редактирано от chimera
Линк към коментар
Share on other sites

Защо всички не бяха като теб...

Хората търсят висини, а никога не поглеждат надолу..

Всички сме на различен път от своето развитие. Сигурна съм, че е възможно един ден всички да се отнасят отговорно към опазването на околната среда. Все пак околната среда е нашият общ дом като хора. Просто това ще се случи в края на пътя, по който сега вървим. А на този път ние сме едва в началото и още много имаме да се учим като човечество за всичко. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Химера,

Инициативата, за която споменаваш за съжаление беше планирана в началото на учебната година и поради стачката малко се провали. Иначе децата на които казахме се организираха. Даваш две стари тетрадки, получаваш една нова. Не е голям 'кяр', но като се обясни какъв е смисълът - децата се ентусиазират и сами се организират. И нали ще има 'купон', както е модно да се казва, та са там. А те си умират да са инициатори, новатори и всички тия хубави думички, каращи ги да правят нещо ново, нестандартно и носещо удовлетворение.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...