Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Космополитизъм


Viva Caselli

Recommended Posts

Космополитизмът е идеология, в която човек е преди всичко гражданин на света. Стремящия се към космополитизъм отрича своята принадлежност, за да я замени с цялостната такава, а именно - дете на света.

Тази идеология според мен е неосъществим проект. Израстването в парче земя ограничава светогледа на човек и му слага рамка. Това е процес, който тече съвсем естествено и прекъсването му е утопия. Безрезервния космополитизъм би следвало да е вътре в човека, и не би следвало да се възпитава в човека. Симпатизирането на определен народ, не собствения, е в разрез с идеята въвеждана от идеологията за космополитизма. Той изключва всякакво пристрастие, не дели хората, защото езика е общ, държавни граници не съществуват. Общочовешките ценности са еднакви навсякъде, както и религията. Спортните, научните, музикалните ... постижения са дело на хората. Космополитизма изключва обобщаването, слагането в общност. Общности, държави, континенти не съществуват.Тук е важно да се спомене, че не измяната и отричането от родината е знак за космополитизъм. Космопилитизмът изключва и чуждопоклоничеството.

Невъзможността тази идеология да се осъществи идва от там. Невъзможно е дори да си помислим, че можем да констатираме, провъзгласим определена страна като по - по - най. А факт неоспорим е, че едни нации са по - напред от други. Е, тогава къде е мястото на космополитизма, когато самия свят налага разделение, което разделение не може да бъде преодоляно от човешките чувства и емоции, размисли, заключения, окачествявания? И борбата за космополитизъм в какво ще се изрази?

Ако човек е патриот ще милее за родното. Но ако човек намери по - хубава родина ( страна приемник ) е възможно да се отрече от родината си. Човешките очи разделят и степенуват ... Човешкото съзнание е склонно да види в едни нации повече добрина, отколкото в други, то си е и така. Дори и илюзия на ума човек вижда в различните общности, различни светоусещания, а космополитизмът следва да предразполага човешкото съзнание към универсалност ...

Що е космополитизъм? Има ли място сред нас?

Б.а; Пускам темата по повод разногласията в друга. В тази тема, който желае може да събере мислите си. Аз така го усетих и разбрах.

Линк към коментар
Share on other sites

Космополитизмът е идеология, в която човек е преди всичко гражданин на света. Стремящия се към космополитизъм отрича своята принадлежност, за да я замени с цялостната такава, а именно - дете на света.

Тази идеология според мен е неосъществим проект. Израстването в парче земя ограничава светогледа на човек и му слага рамка. Това е процес, който тече съвсем естествено и прекъсването му е утопия. Безрезервния космополитизъм би следвало да е вътре в човека, и не би следвало да се възпитава в човека. Симпатизирането на определен народ, не собствения, е в разрез с идеята въвеждана от идеологията за космополитизма. Той изключва всякакво пристрастие, не дели хората, защото езика е общ, държавни граници не съществуват. Общочовешките ценности са еднакви навсякъде, както и религията. Спортните, научните, музикалните ... постижения са дело на хората. Космополитизма изключва обобщаването, слагането в общност. Общности, държави, континенти не съществуват.Тук е важно да се спомене, че не измяната и отричането от родината е знак за космополитизъм. Космопилитизмът изключва и чуждопоклоничеството.

Невъзможността тази идеология да се осъществи идва от там. Невъзможно е дори да си помислим, че можем да констатираме, провъзгласим определена страна като по - по - най. А факт неоспорим е, че едни нации са по - напред от други. Е, тогава къде е мястото на космополитизма, когато самия свят налага разделение, което разделение не може да бъде преодоляно от човешките чувства и емоции, размисли, заключения, окачествявания? И борбата за космополитизъм в какво ще се изрази?

Ако човек е патриот ще милее за родното. Но ако човек намери по - хубава родина ( страна приемник ) е възможно да се отрече от родината си. Човешките очи разделят и степенуват ... Човешкото съзнание е склонно да види в едни нации повече добрина, отколкото в други, то си е и така. Дори и илюзия на ума човек вижда в различните общности, различни светоусещания, а космополитизмът следва да предразполага човешкото съзнание към универсалност ...

Що е космополитизъм? Има ли място сред нас?

Б.а; Пускам темата по повод разногласията в друга. В тази тема, който желае може да събере мислите си. Аз така го усетих и разбрах.

Темата е много хубава.

Аз ,самата съм за космополитизма.

Познавам малко такива хора.Но колкото и да са малко,ги има.

Светът не трябва да има граници.Не трябва да има нации.Не трябва да има религии.

Както Слънцето ,Луната и звездите са общи,така и Земното кълбо е общо.Тези територии и граници,ги има само на картата и в умовете на хората.

Ако в света няма разделение на раси и народности,на нации и държави,на религии,в света ще има мир и Земята ще стане Рай.

Всички войни идват от разделението по нации и религии.

Линк към коментар
Share on other sites

Не трябва да има нации.Не трябва да има религии.
Защо ги има тогава, особено нациите ?

Не може ли "единство в многообразието". Що трябва всичко да е еднакво, миш маш.

Линк към коментар
Share on other sites

Не трябва да има нации.Не трябва да има религии.
Защо ги има тогава, особено нациите ?

Не може ли "единство в многообразието". Що трябва всичко да е еднакво, миш маш.

Защо пък да стане миш маш ?!

Ще има мир в разнообразието.

То и сега ,в по големите държави има разнообразие от нации,но когато са вътре в една държава ,живеят поне в привиден мир.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е много хубава.

Аз ,самата съм за космополитизма.

Познавам малко такива хора.Но колкото и да са малко,ги има.

Светът не трябва да има граници.Не трябва да има нации.Не трябва да има религии.

Както Слънцето ,Луната и звездите са общи,така и Земното кълбо е общо.Тези територии и граници,ги има само на картата и в умовете на хората.

Ако в света няма разделение на раси и народности,на нации и държави,на религии,в света ще има мир и Земята ще стане Рай.

Всички войни идват от разделението по нации и религии.

Да, идеята не е лоша, но изпълнението й е непосилно. Войните е невъзможно да се прекъснат. Разделението поставя нашия ум. Ние сме християни и като християни възможно ли е да сложим чалми? Никой не казва, че трябва с ножове и пушки да защитаваме вярата си, но нима няма да се случи това, ако утре - ден малцинствата в България решат да бутнат църквите, за да изградят джамии? За да се осъществи идеята е нужен водач, който с благото си слово да обедини всички нации. Нашите чувства са тясно свързани с родината.

Същото е когато гледаме спортно награждаване. Защо очите ни се насълзяват, когато българин вдигне купата? Защо сърцето тупти, когато чуем българския химн? И защо не можем да изпитаме тази емоционалност, когато уругваецът е с купата, а химна на Уругвай?

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е много хубава.

Аз ,самата съм за космополитизма.

Познавам малко такива хора.Но колкото и да са малко,ги има.

Светът не трябва да има граници.Не трябва да има нации.Не трябва да има религии.

Както Слънцето ,Луната и звездите са общи,така и Земното кълбо е общо.Тези територии и граници,ги има само на картата и в умовете на хората.

Ако в света няма разделение на раси и народности,на нации и държави,на религии,в света ще има мир и Земята ще стане Рай.

Всички войни идват от разделението по нации и религии.

Да, идеята не е лоша, но изпълнението й е непосилно. Войните е невъзможно да се прекъснат. Разделението поставя нашия ум. Ние сме християни и като християни възможно ли е да сложим чалми? Никой не казва, че трябва с ножове и пушки да защитаваме вярата си, но нима няма да се случи това, ако утре - ден малцинствата в България решат да бутнат църквите, за да изградят джамии? За да се осъществи идеята е нужен водач, който с благото си слово да обедини всички нации. Нашите чувства са тясно свързани с родината.

Същото е когато гледаме спортно награждаване. Защо очите ни се насълзяват, когато българин вдигне купата? Защо сърцето тупти, когато чуем българския химн? И защо не можем да изпитаме тази емоционалност, когато уругваецът е с купата, а химна на Уругвай?

Светът е едно Цяло,и тези неща само разделят хората.

Дори спортът може да направи хората фанатици.Всяка една първоначално чиста идея ,в последствие може да се опорочи.

Виждаме колко футболни хулигани има ,които са настроени против другия отбор.

Когато човек започне да възприема Светът като едно Цяло,той не вижда разделенията,не вижда чалмите или носиите ,които носят някои хора.Не се настройва негативно против никой.

Да,това ,хората да мислят по- космополитно е все още невъзможна идея.

Но,мисля,че в самото начало ,Раят е бил именно такъв.Там е нямало дуалност,и всичко е било Едно.Съществувало е само Доброто.

Докато хората определят себе си като християни,или мюсюлмани,или индуисти,не може да възтържествува Доброто.

Доброто ще възтържествува тогава,когато хората разберат,че всичко е Едно.Че всичко е Бог.И че за Бог ,хората са равни.

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

А защо трябва да има готварски рецепти? Не може ли всеки, каквото има в хладилника, да го слага в тенджерата – и готово? Да няма граници – добре, не трябва да има граници. Само че колко време ще изтрае подобна свобода? Докато съществува разделението аз – другите, то всяка дадена ни свобода ще използваме за да ограничим другите. Да, всички сме граждани на Вселената. Но дори и да са от една държава електротехникът ще се занимава с работа за електротехници, а не за водопроводчици. Не че не може да свърши някоя дребна работа за водопроводчик, но това, което се очаква от него е друго. От клетките на очите се очаква да предават трептенията на светлината към мозъка, от клетките на костите да придават устойчивост на организма. Всички са части от организма, но съществува и функционално разделение. И това, че раждайки се в България, ние не знаем кое е това специфичното, което се очаква от нас като Българи, не означава, че такова не съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Дори спортът може да направи хората фанатици.Всяка една първоначално чиста идея ,в последствие може да се опорочи.
Но като цяло, спортът помага за един по - мирен свят (свързан е с призиви против расизма, футболисти от различни държави играят на различни места по света; пък и помага за изпускането на парата, вид заместител е на войните, лова). Аз лично съм се радвал за успехите и съм съжалявал за загубите на чуждестранни отбори, не само за български.

не вижда чалмите или носиите ,които носят някои хора.Не се настройва негативно против никой.
Чалмите или носиите не могат да ме настроят, но агресивно поведение - може.

по- космополитно е все още невъзможна идея.
Хората мислят все по - космополитно в сравнение с преди.

,Раят е бил именно такъв.Там е нямало дуалност,и всичко е било Едно.Съществувало е само Доброто.
Дали някога сме били в рай, който сме изгубили или това е само мит ...Понеже има и твърдения, че няма такова нещо като грехопадение. От никъде не сме изпадали, а просто идваме тук да еволюираме - такава теза има.

Не че съм кой знае колко голям противник на това да стане миш маш. Но хората могат да живеят в мир, дори и при наличието на различни народности. Хората може да са от един народ и пак да се карат, може да са от различни народи и да се разбират. Противопоставянето е в ума. А и както каза Станимир, току виж разделението имало някаква функционална роля (макар че вечни неща няма - в това число няма и вечни нации). Но дори да има отделни държавни организации, това не значи, че не може да има световно правителство, което да взима ефективни решения за справяне с проблемите ( нужни са все пак и по - местни организации, не може всичко от върха да се прави). Главното е, че конфликтите са вътре. И всички да станем розовокожести и едноезикови, пак може да намерим за какво да се караме.

П.п.: Още преди години съм си мислил : "Кат` са обичаат младите, некъа съ вземът." :D

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Светът е едно Цяло,и тези неща само разделят хората.

Дори спортът може да направи хората фанатици.Всяка една първоначално чиста идея ,в последствие може да се опорочи.

Виждаме колко футболни хулигани има ,които са настроени против другия отбор.

Когато човек започне да възприема Светът като едно Цяло,той не вижда разделенията,не вижда чалмите или носиите ,които носят някои хора.Не се настройва негативно против никой.

Да,това ,хората да мислят по- космополитно е все още невъзможна идея.

Но,мисля,че в самото начало ,Раят е бил именно такъв.Там е нямало дуалност,и всичко е било Едно.Съществувало е само Доброто.

Докато хората определят себе си като християни,или мюсюлмани,или индуисти,не може да възтържествува Доброто.

Доброто ще възтържествува тогава,когато хората разберат,че всичко е Едно.Че всичко е Бог.И че за Бог ,хората са равни.

Човек, за да спре да вижда и разграничава света трябва да загуби изцяло своята принадлежност. И веднага изниква въпросът, ако това се случи коя принадлежност ще се всели в човека? Доброто го има и сега. Това, че хората изповядват различни религии не означава, че доброто не е възтържествувало. Вярата в доброто не се влияе от религията. Аз не заклеймявам чуждите религии. Те съществуват и са там, някъде по света, но същевременно не мога да ги следвам, защото принадлежа на част от света. Бог е един! Но за всеки човек различен. Бог е един, но с различни изображения. Представата, която дадена общност изгради за Бог е твърде вероятно да не намери симпатии в друга. Света пак си е едно цяло, но ние не можем да спрем да виждаме разделенията. Разделенията съществуват и отричането им е възможно единствено върху лист хартия! Никой не вижда нищо негативно в различната вяра, но и никой не иска да отхвърли своята, за да приеме чужда. На никого не е безразлично пред кого ще се покланя. Кой е този, който ще приеме чужди обичаи? Много ще изразят своята толерантност към чуждите обичаи, но до момента, в който чуждите обичаи са чужди, а започнат ли да се налагат, ще срещнат безкомпромисен отпор.

Спортът не прави хората фанатици! Чувството в човек, че трябва да заеме нечия страна е " виновникът " за фанатизма. Защото умът пресмята и избира, умът не може да е апатичен лидер. Това е причината да не можем да загубим националната си идентичност, защото чувствата са по - силни от смелите химери ...

Линк към коментар
Share on other sites

Viva Caselli, чудесно си описал космополитизма.

А дали има почва - ами ранко му е още, но по-натам ще стане. Засега съвсем малко хора са способни да го изпитват/изповядват.

Те нещата си вървят постепенно - първо семейството и рода, после племето, после народ/нация, а накрая - човечество.

В момента сме някъде между патриотизма и космополитизма.

Иначе съм съгласна с теб, че хората са различни и никак не са равни, дори и пред Бог. Но не е и нужно това - достатъчно е приемането и толерантността, чувстовото за общност, за цялостност.

Линк към коментар
Share on other sites

Viva Caselli, чудесно си описал космополитизма.

А дали има почва - ами ранко му е още, но по-натам ще стане. Засега съвсем малко хора са способни да го изпитват/изповядват.

Те нещата си вървят постепенно - първо семейството и рода, после племето, после народ/нация, а накрая - човечество.

В момента сме някъде между патриотизма и космополитизма.

Иначе съм съгласна с теб, че хората са различни и никак не са равни, дори и пред Бог. Но не е и нужно това - достатъчно е приемането и толерантността, чувстовото за общност, за цялостност.

Благодаря ти!

Желанието да имам ясна позиция ме подтикна да се замисля. За мен една от най - висшите ценности е да съм наясно със себе си, с онова в което вярвам. Винаги когато нечия критика бръкне в мен започвам да се терзая. И за да не съм угнетен търся отговор за себе си. Вярвам и знам, че човек не трябва да умре носейки раздвоение в себе си. Споделям думите ти, че се движим неизбежно стъпаловидно. Че на този етап не можем пропуснем стъпало, няма как!

Те нещата си вървят постепенно - първо семейството и рода, после племето, после народ/нация, а накрая - човечество.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек, за да спре да вижда и разграничава света трябва да загуби изцяло своята принадлежност. И веднага изниква въпросът, ако това се случи коя принадлежност ще се всели в човека?

Човек никога не може да изгуби себе си.Напротив,когато спре да се самоопределя като някакъв-християнин,будист,индуист,мюсюлманин,българин,французин, и т.н.,,той намира себе си.Намира своята най-вътрешна същност.Човешката Душа няма нито пол,нито родова принадлежност,нито национална принадлежност.Човешката Душа е нашата най-истинска същност.

Доброто го има и сега. Това, че хората изповядват различни религии не означава, че доброто не е възтържествувало. Вярата в доброто не се влияе от религията.

Да,доброто няма нищо общо с която е да е религия.

Но някои религии пречат на хората да видят Доброто у другите религии.И точно това разделение е довело до много войни и милиони жертви, води до много войни днес.До много атентати,до много убийства...

Аз не заклеймявам чуждите религии. Те съществуват и са там, някъде по света, но същевременно не мога да ги следвам, защото принадлежа на част от света. Бог е един! Но за всеки човек различен. Бог е един, но с различни изображения.

Бог е толкова необятен и неописуем,че нито един човек в сета не може нито да го определи,нито да го опише.Нима можем да опишем и изобразим такова могъщо нещо като Висшият Разум,като Абсолютът,като Дизайнерът на Вселената,който е сътворил планети ,звезди,планини,морета,реки,живи същества с разум..?! За какви различни изображения тогава говорите ?!

Представата, която дадена общност изгради за Бог е твърде вероятно да не намери симпатии в друга. Света пак си е едно цяло, но ние не можем да спрем да виждаме разделенията. Разделенията съществуват и отричането им е възможно единствено върху лист хартия! Никой не вижда нищо негативно в различната вяра, но и никой не иска да отхвърли своята, за да приеме чужда. На никого не е безразлично пред кого ще се покланя. Кой е този, който ще приеме чужди обичаи? Много ще изразят своята толерантност към чуждите обичаи, но до момента, в който чуждите обичаи са чужди, а започнат ли да се налагат, ще срещнат безкомпромисен отпор.

Когато Вярата е Една,няма нужда да се приеме нещо чуждо.Вярата,Храмът, е в Сърцето ни.Така че ако тази вяра и тази Любов я няма в Сърцето ни,никакви външни учения не могат да ни накарат да вярваме и обичаме.Никакви външни религии и църкви не могат да ни направят по-човечни,ако нашите сърца са студени и закоравели,ако ние виждаме разделенията,а не виждаме ,че сме част от един организъм.

Спортът не прави хората фанатици! Чувството в човек, че трябва да заеме нечия страна е " виновникът " за фанатизма. Защото умът пресмята и избира, умът не може да е апатичен лидер. Това е причината да не можем да загубим националната си идентичност, защото чувствата са по - силни от смелите химери ...

Да,спортът е полезен.Спортът обединява.Но ,когато една идея се превърне в машина за правене на пари ,като футбола например,и когато един отбор стане идол за някои хора,и когато се печелят огромни суми от този идол,то тогава тази идея се фанатизира ,и както виждаме ,полицаите се принуждават да охраняват въоръжени този мирен спорт.

.........................

Великите духовни учители и много големи учени и философи са били космополити.

Дънов ,също е бил космополитна личност.Както и Исус,както и Буда,както и Ошо...както и още много други....

„Аз не проповядвам никаква религия, не говоря на хората за добър живот. Моята наука е за живота, който хората са изгубили… И Христос не е проповядвал никаква религия, но е говорил за пътя, истината и живота, към който човек трябва да се стреми.“

Петър Дънов

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

ЮАР. Имало апартейд преди години. Едно от правителствата решава, за да няма дискриминация, всичките да се наричат зелени (вместо бели или черни). Пътуват хора в автобус - бели, черни. По едно време автобусът закъсва. Шофьорът се изправя и казва :"Я по - тъмно зелените да слязат да бутат !!"

Поука, която може да се извади : космополитизмът трябва да ти идва отвътре (макар че няма лошо да има и някакви законодателни мерки срещу дискриминацията).

Разширено тълкуване на космополист :

- човек с косми под полата

- синоним на космонавт

:D

"Братство

Ние виждаме как всички общества и народи работят за създаване на една братска връзка между всички хора, между мъже и жени, между младото поколение – навсякъде, в цялата християнска култура. Не само между християнските народи, но и между всички раси се работи за създаване на една вътрешна връзка между хората. Значи разумният свят вече работи и вие трябва да имате вяра, да станете членове на тези общества, без да чакате те да дойдат при вас, но вие да отидете при тях. В Писанието е казано: „Които Ме търсят, те ще Ме намерят“. Какво значи това? Онези, които търсят Истината, те ще я намерят.Искаме сърца да се любят, хора, ред и законност във всеки един дом, във всяко училище – това се иска днес в света. Това е законът на еволюцията. ... Любов иска Бог, да се обичат всички като братя и сестри. Това са паметниците на бъдещето. В главата на всеки свещеник, на всеки проповедник, учител, майка, това трябва да се втълпи: братство и сестринство трябват в света! И тогава ние ще влезнем в една нова философия – в нерационалните числа на висшата математика. Мога да ви разправям, но трябва да бъдете здрави, за да ви разправям. Има велика наука."

Из "Учителя за еволюцията", стр. 60 - 61. Съставител : Васил Василев

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Две кафеви мечки седнали на два дънера в гората на раздумка дали е възможно да има бели мечки.

...

Едната тръгнала да обяснява, че "белият цвят много се цапа, а и е невъзможно да се получат бели мечки",

а другата решила, че ще се вижда от километри с тоя белия цвят.

Линк към коментар
Share on other sites

Mel, не искам и нямам за цел да Ви убеждавам в правотата на думите си. Истината е по - проста. Желая просто трезви мисли, не трезви химери.

Човек никога не може да изгуби себе си.Напротив,когато спре да се самоопределя като някакъв-християнин,будист,индуист,мюсюлманин,българин,французин, и т.н.,,той намира себе си.Намира своята най-вътрешна същност.Човешката Душа няма нито пол,нито родова принадлежност,нито национална принадлежност.Човешката Душа е нашата най-истинска същност

Вие говорите за неща, които са непосилни! Които граничат с някаква смела теория. Да, това е космополитизма, но това е неосъществимо. За мен е важно, ако ще следва човек тази идея да се вписва в описанието й. Едно е да разбираш същноста й, и съвсем друго да си част от тази същност, а момента е такъв, че само я разбираме. Замислете и се опитайте да проумеете възможно ли е това, което описвате. Замислете се как живеете, какви са нуждите на безполовата Ви душа, колко ценно е за Вас семейството, децата Ви. Какви страсти преминават през Вас при една обикновена случка. Отговорите ли си ще разберете, че единствения начин да се впишете в тази идея е клавиатурата скърцаща под пръстите Ви.

Бог е толкова необятен и неописуем,че нито един човек в сета не може нито да го определи,нито да го опише.Нима можем да опишем и изобразим такова могъщо нещо като Висшият Разум,като Абсолютът,като Дизайнерът на Вселената,който е сътворил планети ,звезди,планини,морета,реки,живи същества с разум..?! За какви различни изображения тогава говорите ?!

Това е Вашата гледна точка! Това е Вашето изображение за Него. Аз сега Ви казвам, че Бог не е това, което е за Вас. Вие моя Бог ли ще следвате или Вашия? Чука на вратата Ви друг и Ви казва да четете само Библията и да нямате друг Бог! Не е възможно да имаме един и същ Бог, защото моралните възгледи се явяват мерило в ръцете ни!

Не отхвърлям и не обявявам себе си в противник на космополитизма. Ценностната система, която ни предлага тази философия е страхотна и може само да спечелим опитвайки се да я приложим. Но не искам и да следвам философия, която може да ме унижи и злепостави! С какво ли? Именно с жалките си опити да следвам философия ( утопия ), която ежедневно предавам. С емоциите, с пристраността, с невежеството си. За да бъде човек поне малко космополит трябва да носи ( възпита ) в себе си висока съвкупност от духовни ценности. Или иначе казано културата трябва да се произвежда вътре в човека, а не да влиза извън него ( света ).

Нелепо ми се вижда махването с ръка и вричането в космополитизма. То е същото като да се обявиш против изсичането на горите, а масата в хола ти да е с дървени крачета, нелепо е, Меl!

Линк към коментар
Share on other sites

В едно предаване гостуваше комунист. Той каза, че те (комунистите) не са космополити, а интернационалисти и че има разлика между двете понятия и че космополитите са безродници, а комунистите са патриоти.

Линк към коментар
Share on other sites

Mel, не искам и нямам за цел да Ви убеждавам в правотата на думите си. Истината е по - проста. Желая просто трезви мисли, не трезви химери.

Човек никога не може да изгуби себе си.Напротив,когато спре да се самоопределя като някакъв-християнин,будист,индуист,мюсюлманин,българин,французин, и т.н.,,той намира себе си.Намира своята най-вътрешна същност.Човешката Душа няма нито пол,нито родова принадлежност,нито национална принадлежност.Човешката Душа е нашата най-истинска същност

Вие говорите за неща, които са непосилни! Които граничат с някаква смела теория. Да, това е космополитизма, но това е неосъществимо. За мен е важно, ако ще следва човек тази идея да се вписва в описанието й. Едно е да разбираш същноста й, и съвсем друго да си част от тази същност, а момента е такъв, че само я разбираме. Замислете и се опитайте да проумеете възможно ли е това, което описвате. Замислете се как живеете, какви са нуждите на безполовата Ви душа, колко ценно е за Вас семейството, децата Ви. Какви страсти преминават през Вас при една обикновена случка. Отговорите ли си ще разберете, че единствения начин да се впишете в тази идея е клавиатурата скърцаща под пръстите Ви.

Бог е толкова необятен и неописуем,че нито един човек в сета не може нито да го определи,нито да го опише.Нима можем да опишем и изобразим такова могъщо нещо като Висшият Разум,като Абсолютът,като Дизайнерът на Вселената,който е сътворил планети ,звезди,планини,морета,реки,живи същества с разум..?! За какви различни изображения тогава говорите ?!

Това е Вашата гледна точка! Това е Вашето изображение за Него. Аз сега Ви казвам, че Бог не е това, което е за Вас. Вие моя Бог ли ще следвате или Вашия? Чука на вратата Ви друг и Ви казва да четете само Библията и да нямате друг Бог! Не е възможно да имаме един и същ Бог, защото моралните възгледи се явяват мерило в ръцете ни!

Не отхвърлям и не обявявам себе си в противник на космополитизма. Ценностната система, която ни предлага тази философия е страхотна и може само да спечелим опитвайки се да я приложим. Но не искам и да следвам философия, която може да ме унижи и злепостави! С какво ли? Именно с жалките си опити да следвам философия ( утопия ), която ежедневно предавам. С емоциите, с пристраността, с невежеството си. За да бъде човек поне малко космополит трябва да носи ( възпита ) в себе си висока съвкупност от духовни ценности. Или иначе казано културата трябва да се произвежда вътре в човека, а не да влиза извън него ( света ).

Нелепо ми се вижда махването с ръка и вричането в космополитизма. То е същото като да се обявиш против изсичането на горите, а масата в хола ти да е с дървени крачета, нелепо е, Меl!

Да,това е моето мислене.Аз съм идеалист.

Това може да е химера,да е невъзможно на този етап...Но може би в далечно бъдеще ...

Просто защото Човечеството като Цяло не е дорасло за такива идеи.

За жалост...

Бъдете жив и здрав, и следвайте Вашите идеи.

Аз просто споделих това което мисля...Не е задължително всички да мислим еднакво.

Линк към коментар
Share on other sites

4074751183_c72b2090a5.jpg

* * *

..."Бог, въпреки тяхната слепота, направи градини и бостани да порастат в сърцата на Неговите приятели.

Всяка роза, чието ухание е отвътре, изрича тайните на Цялото.

Ароматът на розите, въпреки нежеланието на отрицателите, обикаля света, разкъсвайки булото (на съмнението и неверието)."

Маулана Джалалуддин Руми

Линк към коментар
Share on other sites

Още няколко стиха от "Маснави":

"Индийци държали слон в тъмна стая. Тъй като било

невъзможно да се види слона, то онези, които желаели

да научат нещо за този екзотичен звяр, трябвало да го

изследват единствено с ръцете си.

Първият човек влязъл в тъмнината

и напипал хобота на слона, след което заявил:

„Това създание е като водопроводна тръба."

Следващият хванал ухото на слона и обявил:

„Не. Той е като гигантско ветрило."

Третият хванал крака на слона и казал:

„Не е за вярване. Това животно наподобява колона."

Четвъртият пипнал гърба на слона

и направил следното заключение:

„Въобще не е така. Животното прилича на трон."

Различните гледни точки пораждат различни мнения.

Ако някой беше донесъл свещ, всички те щяха да се

почувстват като-глупаци"

5758104117_b10c0700db_m.jpg

Illuminated Manuscript, Collection of poems (masnavi), Townspeople, who have never seen an elephant, examine its appearance in the dark, Walters Art Museum Ms. W.626, fol. 117b

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

А защо трябва да има готварски рецепти? Не може ли всеки, каквото има в хладилника, да го слага в тенджерата – и готово? Да няма граници – добре, не трябва да има граници. Само че колко време ще изтрае подобна свобода? Докато съществува разделението аз – другите, то всяка дадена ни свобода ще използваме за да ограничим другите. Да, всички сме граждани на Вселената. Но дори и да са от една държава електротехникът ще се занимава с работа за електротехници, а не за водопроводчици. Не че не може да свърши някоя дребна работа за водопроводчик, но това, което се очаква от него е друго. От клетките на очите се очаква да предават трептенията на светлината към мозъка, от клетките на костите да придават устойчивост на организма. Всички са части от организма, но съществува и функционално разделение. И това, че раждайки се в България, ние не знаем кое е това специфичното, което се очаква от нас като Българи, не означава, че такова не съществува.

Действайки на принципа на подсилване на дефицитното, цитирам това мнение, с което съм съгласен. Струва ми се, че понятието "космополитизъм" може да означава много неща. Преди всичко, за мен той трябва да означава разбиране, толерантност и взаимно уважение между народите и между хората. Учителят, Щайнер и други са споменавали това, че всеки народ има определена функция, която изпълнява в света. Също така, всеки народ се управлява от един народен дух (обикновено от категорията на архангелите). Това не означава, че ситуацията не е сложна - между различните народи съществуват различни взаимовръзки, а също така е ясно, че нещо, в което един народ е силен може в определен момент да потрябва на друг народ. Не на последно място, хората стават част в различните свои животи от различни народи, които за тях представляват различни "училища". След като е преминал през школата на определен народ, човек носи със себе си своята опитност от това прераждане.

Интересно е да се спомене, че през степените на развитие на човек има една, за която е характерно, че през живота си той не може да се идентифицира с нито един народ, дори и със собствения си. Не всеки, обаче, преминава през тази степен на развитие, а само тези, които са готови за нея. Така че идеята да направим от всички хора преждевременно "странници" като ги смесим също не задължително дава най-добрите условия за тяхното развитие. Мисля, че от това, което си спомням от прочетеното, нямам достатъчно информация за това какво представлява въпросът за народност за такъв "странник" в следващите му превъплъщения - най-малкото, логично е, че в един момент той може пак да се свърже с народността, като стане предводител на някой народ - като в този случай, естествено, той би трябвало да е прескочил границите на народността сам за себе си.

В по-глобален план, човечеството в миналото е било с по-силна зависимост на индивида от групата, като сега предстои индивидът да стане по-независим от груповата си принадлежност. Но това трябва да стане постепенно, като за различните хора е необходимо различно време. Освен това, двама човека на различно ниво на развитие би трябвало да разбират въпроси, касаещи братството, единството и различието в различните хора и народи по различни начини. Така че, мисля, че въпросът за космополитизма зависи от този за развитието на хората.

Също така, не съм сигурен, че крайният продукт трябва задължително да бъде една пълна смесица от чертите на различните народи и тогава народите да се заличат напълно. Понякога е необходимо функциите да са разделени, като също така е най-ефективно различните функции да бъдат концентрирани на различни места и да бъдат запазени, защото така може да се постигнат в тези центрове най-добрите постижения в конкретните функции. Естествено, обмен може да има, но при заличаване на различията и приравняване на всички функции най-вероятно средните резултати на различните функции драстично биха се понижили. Ако не се разделят функциите, това означава, че трябва всички функции да се ръководят едновременно - а това е по-трудно, защото те трябва във всеки един момент да са хармонизирани.

Иначе има опастност да се стигне до положението като това в един сравнително известен виц. В него красива, но глупава жена казва на своя умен, но грозен мъж: "Скъпи, дано детето ни да е красиво като мен и умно като теб." Той й отговорил: "Дано, скъпа, но какво ще стане, ако то е грозно като мен и глупаво като теб?" Та в този смисъл, докато не стане така, че всички хора да станат прецизни като японците, широко скроени като руснаците, умни като евреите и т.н. - а това донякъде е невъзможно, поне на този етап - различните народи са си на мястото си. Естествено, посоката на развитие е в това различните народи да се учат едни други и наученото да се умножава от един народ в друг. Но от чисто функционална гледна точка е може би най-ефективно концентрирането на различни функции в различните народи да остане.

Ако съдим по това, което е писано в различни книги, има също така една степен на развитие, при която човек започва да се усеща не толкова като принадлежащ към един или друг народ и една или друга група, а като принадлежащ на Земята като организъм - като това включва и човечеството. Всъщност тогава той не би трябвало дори да принадлежи само на човечеството, а става двигател на духовната мисия на Земята - такава, каквато е тя в своето значение за хората и за другите същества, а също така и в своето значение сред другите планети и останалата част от целия Космос. Но през тази и други степени не преминават всички, а само тези, които са готови за тях. Един приятел веднъж изрази мнение, че глобализацията по-скоро е избързване по отношение на това, което трябва постепенно да се развие в човечеството - или че може би тя е опит то да се въплъти на физически план. Но важно е не да се гледа само физическия аспект, а да се търси духовното значение, функцията и смисъла на космополитизма. А иначе той може да има смисъл и място в развитието на човечеството - но важно е в какъв аспект се разглежда, как се разбира и към каква посока на работа ни насочва. Ако отделните хора не са готови, глобализацията по-скоро може да се окаже отрицателно явление. За мен въпросът не е в това човек да замени народната идентичност с нещо друго, а да я сложи на правилното място - там, където тя не става предпоставка за излишни неразбирателства, спорове и прочие. Също така, приемането на народната идентичност не означава, че тя не може да се надрасне от индивида. Но никакви дефиниции и определения не бива могли да заменят това, което опитността и работата могат да дадат - защото ако човек се свърже с духовното значение на нещата, в критичния момент той ще знае как да постъпи, независимо дали постъпката му отговаря на една или друга предварително зададена и затова по своята природа частична дефиниция, докато този, който не разбира достатъчно добре духовното значение на нещата не задължително ще може да реагира, дори и ако постъпката му се води от определена дефиниция.

Хрумна ми и нещо друго - не трябва ли да бъде също част от разбирането на космополитизма това да уважавам германеца, руснака, японеца именно като такива?

Редактирано от Florestan
Линк към коментар
Share on other sites

Отново споделям, че хората, които искат да се провъзгласят за реформатори трябва да построят една широка основа. Свръх чувствителната интелигентност върху тази основа ще бъде гаранция, че предаността към системата ( космополитизъм ) няма да бъде заменена в периоди на национална гордост. Възможно е ли с това, което притежава националността да почуства мъката в сърцата на друга националност, когато трагедия сполети другата националност!? Първото условие, което налага космополитизма е заличаване на историята. Стария човек е обвързан с историята, а новия с цялото ( света ). Универсалният космополитизъм със своето учение трябва да създаде в човека съвсем нова терминология на езика, на чувствата, на мислите. Да се появи от тесногръдия селянин квалифициран работник, който с действията и мислите си е много над заспалия интелект, дълбоко просмукан в нас. Студената пресметливост е естествено заложена в нас и ние сме роби на нейната власт. И сякаш, за да ни покаже колко е труден пътят към тази философия в мигове на просветление в нас се появяват благородни импулси, които със своите чувствени трептения издигат в нас култ към всеобщото човешко благо. Редно е да уточня, че не нося в себе си велик принцип, който се оповава единствено на идеята да служа вярно и безкористно на родината си. Не! Дори в мен има силна привързаност към друга страна, която ме е пленила с достойните човешки постъпки. С хората, които се раждат днес там, каквито в България не виждам.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Все повече се убеждавам, че ИнтерНационалист, може би не е равно по смисъл на Космополит (поне що се касае до космополит тип буламачар национален нихилист).

Линк към коментар
Share on other sites

Космополитизмът като идеология наистина може да отрича националните традиции и патриотизма. Може да се чувстваш гражданин на света и едва чак след това българин, а може да се чувстваш гражданин на света и без да се чувстваш българин. И двете могат да се определят като космополитизъм, според тълкуването на думата.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...