Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Липса на мотивация :(


Krisi123

Recommended Posts

Zdraveyte! Pi6a, kato se nadqvam pri Vas da namerq re6enie na 4esto sre6tan problem, a imenno lipsata na motivaciq. Za 2 god uspqh da se promenq korenno. Kato malka sportuvah aktivno, vodeh mn intenziven jivot, bqh mn po-podredena i ambicirana, imah visok uspeh, priqteli. Poradi travma se naloji da prekysna. Sled tova se zanimavah s poeziq.. i sy6to imah mn priqteli. Prromqnata zapo4na 9ti klas, kogato i za pryv pyt e vliubih. Tezi otno6eniq mi dadoha mnogo, no i mi vzeha mnogo. Vaprosnata li4nost me vpe4atli s izkliu4itelna ambicioznost... postoqnno bqhme zaedno, razvivah se... dopylvahme se i se u4ehme vzaimno.. taka se polu4i 4e 4uvstvata stanah mn silni.. prevyrnaha se v zavisimost do nqkyde.. uplashihme se.. i.. dvamata napravihme gluposti.. karaiki se vzaimno da se revnvame i taka natatyk... sega sme razdeleni... pretyrpqhme nqkolko razdeli... skoro po4ina i moi blizak, pri men e ka6a, vsi4ki uspqha da me razo4arovat i to osezatelno.. ot nai-optimisti4niq 4ovek... s prevurnah v dosta skepti4en.. nqkoga6niq mi priqtel sipe obidi postoqnno, znam 4e o6te me obi4a, no sqka6 vsi4ko se izgubi, ne sym sy6tata, imam postoqnna nujda za sebedokazvane, vinagi sym bila mn kriti4na kym sebe si, a sega prosto se ostavqm na te4enieto. Predstoi mi vajen izpit imam samo 3 sedmici, a ne moga da se otyrsq ot tiq emocii, zabladqli sa me napylno, v momenta se sre6tam s drugo mom4e, no nikoi ne moje da go zamesti, postoqnno n6to ne mi dostiga ne jiveq v harminiq sys sebe si, roditelite mi se karat 4esto, ne moga da raz4ita na nikogo v nai- trudniq moment ot jivota mi do sega ... lipsva mi motivaciq, edna mila duma, edin istinski priqtel, imam ogromnata nujda ot podkrepa, za da preodoleq sebe si, a ne q otkrivam u nikogo. Ne moga da se koncentriram, ve4e ne sym taka ambicirana i uspe6na, lipsva mi motivaciq, sqka6 vsi4ko mi e razru6eno... ot godina nasam n6tata samo se vlo6avat, nadqvah se da se spravq sama, no do momenta ne uspqh.. gubq si n6tata, vsi4ko e haos, razo4arovah sebe si, priqteli, roditeli, ne sym sy6tata, ne sym az. Ne moga da se koncentriram i ne sym podgotvena i za izpita mi... znam 4e mi e po silite, za6toto sym imala izkliu4itelni rezultati.. predi godini, za6toto byrzo vazpriemam i znam kak da u4a.. prosto n6to mi pre4i da go napravq..imam o6te mn potencial za razvivane i nqmam tyrpenie da go storq.. postoqnno imam nujda ot.. tova da pravq n6to zna4imo i da byda ocenqvana.. i tova mi 4uvstvo mi pre4i i vodi do neudovlevorenie.. v sy6toto vreme osyznavam 4e i doma6nata sreda mn mi pre4i.. vseki den stavam svidetel na grozni scenki.. ne znam kak da im pomogna.. ne moga da preudoleq tova 4uvstvo i razo4arovanie... nqkakva negativna energiq.. mi pre4i... a predi bqh vinagi usmihnata... 4uvstvam nujdata ot 4ovek do men.. imam nujda da obi4am i da me obi4at.. a polu4avam samo grubosti.. kak da preodoleq tezi 4uvstva i da sedna da se podgotvq adekvatno pri lipsata na motivaciq... izpita e re6ava6t za po nataty6nata mi realizaciq. Blagodarq predvaritelno !

Линк към коментар
Share on other sites

Звучи съвсем логично това което описваш като причини и следствия, влязла си в омагьосания кръг в който много от нас са били и то не по един път дори може да се каже, че това е най-външния кръг от който сравнително лесно се излиза знам, че в момента в който четеш това първата ти реакция ще бъде ,,ама човек ти си нямаш представа какво ми е'' и навярно ще си права, но имам представа, че има много по-тежки проблеми в живота на други хора и са по-амбицирани от теб, когато в съзнанието ти се избистри тази сентенция ще осъзнаеш, че в стомаха ти е станало по-леко и всичко при теб е ОЩЕ СЕГА напълно преодолимо, пожелавам ти успех, щастие и да ги разбиеш :)

Редактирано от Галио
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей миличка Криси,

Първо искам да ти кажа, че със подтика да споделиш твоите тревоги, в същност си направила първата стъпка към началото на твоето изграждане като личност.

Казвам това, за да ти кажа че не си сама в тази ситуация, и в нея са почти всички твои връстници. Дали те осъзнават това или не, е друг въпрос.

Важното е че ти намери сили да споделиш - а това според мен показва твоя потенциал.

Знай че си уникална, но не се опитвай да го доказваш на другите около теб, чакайки тяхната реакция и одобрение, защото винаги ще бъдеш разочарована - ако хората от обкръжаващата те среда имаха необходимата мъдрост, ти нямаше да пишеш тук, по такъв начин.

За изпитите в училище не се тревожи - и Айнщайн не е бил отличник...

Следвай сърцето си без да се притесняваш от изхода - ако подтика е чист и изхода е светъл.

Правдивите хора не са красноречиви - красноречието не е правдиво. Просветлените хора не

са образовани - образованието не е просветление.

Доволните хора не са богати - богатството не

е доволство.

П.С.: Вдишай бавно и дълбоко преди важен отговор или реакция във важна ситуация :3d_039:

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Според мене средата вкъщи, постоянните "сценки" имат изключително голяма роля за случващото се с тебе. Знам това от опит. Поговори с родителите си и ги помоли в твое присъствие, щом те обичат, да не се карат. Знам колко е трудно и за тях, затова проявявай разбиране. Не зная на колко си години, но в най-краен случай една спокойна квартира може да е решението на проблема.

В този живот човек не може да има всичко и всеки, когото пожелае. Има себе си и своите решения. Навремето ме удиви с изказването си един приятел на брат ми, по-малък от мене, но очевидно по-зрял: "Ако не правя всичко това за себе си, за кого другиго?!" Изобщо не го мързеше, беше много осъзнат по отношение на това какво иска и как да го постига, поне в близко бъдеще. И действаше. Много от нас позволяват благоприятните възможности да минават покрай тях без да ги уловят. Последиците можеш да си представиш - едно посредствено и неудовлетворително съществуване.

Природата е заложила в нас потенциал, който ни е предоставен да го развиваме. Трябва да посеем и отрастим семената, които са вложени в нас, за да дадат плод. Това е и условие да се чувстваме доволни от себе си и живота си, че не сме живели напразно, че сме допринесли за един по-добър свят.

Това, което не ми се дава, не е за мене. Много е полезна умствената гимнастика да си представяме различните изходи от дадена ситуация, включително нежеланите и да намираме положителното в тях. Не всичко, което желаем, е добро за нас. Трябва да сме благодарни, когато пред нас се затвори врата или сърце - това е знак, че щастието ни очаква другаде. Представи си в бъдеще един човек до тебе, който наистина те цени и уважава, който наистина те обича, който те подкрепя и ти носи радост всеки ден.

Галио е прав - можеш да се отърсиш от унинието дори в рамките на няколко минути. Направи първата стъпка и ще видиш, че пътят е приятен и вдъхновяващ. Усмихни се, пусни си хубава песен, потанцувай, разходи се малко, порадвай се на чистия въздух и красотата. Постави си за цел да мислиш положително и на всяка отрицателна мисъл отвръщай с две положителни. Това ще те зареди с неподозирана енергия. Изчисти край себе си - това ще ти помогне да подредиш и мислите си. Разкраси се, усмихни се, накарай и хората край тебе да се усмихнат.

Имах един колега, който се справяше отлично и с най-отрицателните колежки. Постоянно се шегуваше и ги разсмиваше. Пробвай да подобриш не само своето настроение, но и на хората около тебе - ползата ще е голяма, струва си усилията!

Просто бъди себе си. Лесно е да си спомниш и да го направиш. Успех!

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Липсата на мотивация е хубаво нещо. Поне си успяла да разбереш болезнената си нужда да те оценяват високо и че самочувствието ти изцяло зависи от другите хора. Сега ти предстоят интересени години да разбереш, че по-важно е ти да си удовлетворена от това, което правиш. Не околните.

Преди си била усмихната и успяваща, защото си усещала само част от живота. Сега усещаш по-голяма част от живота (за кяото си била сляпа) и трябва да намериш смисъла му за себе си. Нормален процес. Дори, както описваш, протича доста спокойно ;)

Нещо важно, от което можеш да тръгнеш. Не се впрягай на взаимоотношенията на родителите си. Ти не си отговорна за тяхното щастие. Те самите са отговорни за щастието си.

А ти си отговорна за своето щастие. Докато не се отделиш психически от родителите си, ще живееш в някакъв сън.....ама ти вече го усещаш този сън ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Криси :) прекрасно е, че се опитваш да анализираш това което ти се случва, това показва голяма зрялост от твоя страна.

Бих ти представила нещата в малко по- абстрактен вариант.

Представи си живота като части от по 7 години. Всяка седморка я живее един различен човек в уж едно и също тяло, но то практически също се променя заедно с човека през всяка една седморка от неговия живот.

По разказа ти разбирам, че първите две части от по 7 години са били прекрасни.

С влизането си в 3-тата седморка - от 14 години до 21 години \ между другата това е най- тежката от всички\ ти влизаш в нов цикъл от живот си или в третия пореден :).

Тук животът тече не с дни , а с часове. С часове потъваш, с часове се сменят настроенията, желанията, с часове претърпяваш трансформации, свършвайки една година ти се струва, че е минал цял един живот - толкова много неща са се случили или не са се случили.

Това или форсира тийнейджъра или го вкарва в дупка.

Всичко разбира се ще премине, но от това как ще го изживееш зависи, каква история ще оставиш в този треди поред период от 7 години. Тук е момента да почерпиш малко сила от предния период.

Спомни си за успехите, ти си била и СИ успешен човек и личност, просто вихрушката от събития те е накарала да го позабравиш. Спомни си как си се справяла с проблем само преди две години? Върни лентата на живота и се наслади на хубавите си моменти, извикай ги днес и с тяхна помощ вземи днешните решения. Говори, това е много важно. Но и слушай или поне се опитвай, но не приемай всичко чуто за чиста монета. В този период имаш още "сурова" , но много точна интуиция, потърси я, вслушвай се в нея. търси и ще намериш правилните събеседници. а мотивацията тя ще дойде постепенно, ще излезе от ъгълчето в което си я притиснала и ще изпълни живота ти. Ти сама казваш тя е в теб.

Относно обичането :

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Виж ще пропусна клишетата за това, колко е хубаво, че си споделила, че това е пътя към промяната... че е хубаво че мислиш за тези неща...

Няма да кажа и че те разбирам, просто не е честно към тебе...

Може би ще е по-добре да спреш да мислиш за всичко и всеки! Като излезеш навън си мисли за свежия въздух или небето или просто за това, колко готин човек си, ей тва да не го забравиш никога!!! Може да ти казват, че проблем се решава с мислене, но грешат!!! Д-р Хаус е казал :

- Time changes everything.

- That`s what people say, it`s not true. Doing things changes things. Not doing things leaves things exactly as they were.

Тук някъде в сайта имаше една притча, горе-долу звучеше така:

Имало едно време, един човек. Живял щастливо, имал прекрасна съпруга, прекрасен дом. След много години, когато съпругата му умряла, той не бил същия весел човек. От сутрин до вечер той седял на люлеещия се стол, пред къщата, и плачел.

Веднъж, едно детенце отишло при него и седнало в скута му. Така стояло цял ден. Майка му го видяла, но си замълчала. Вечерта, като детето се прибрало, майка му го попитала какво правело при стареца, детето смирено казало:

- Помагах му да плаче, Мамо...

Виждаш ли..., ти самата каза, че имаш нужда от някого да те изслуша, някой, който да те изкара от света ти... Драсни едно ЛС, ако още е така, ще съм насреща... Не те познавам, но ми приличаш на добър човек...

И още нещо - като за начало, постави си една цел, лесно постижима. Постигни я, след това започни с друга и така, докато не постигнеш всичко желано!!!

Ей, да не забравиш да ни пишеш, като започнеш да се чувстваш по-добре, ще зарадваш всички ни!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...