Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Изменения в обезщетенията, изплащани от НОИ за 2012 г.


Recommended Posts

Много ми е странно като се каже, остави я тя има дете, не може да работи. Ами нашите майки, баби преди 20-30 години и са работели, и деца са гледали, и то по две, къщи са въртели и са имали дори и свободно време.

Тук си в грешка, да ти кажа. На нашите майки децата ги отгледа държавата и бабите. Детските градини и училищата помагаха тогава , а бабите също се включваха. На нашите баби децата ги гледаха техните баби.. А на пра-пра бабите ни децата не знам как са се гледали и дали не са щъкали на нивата докато родителите им са работили. А сега аз не виждам как да си заведа детето в офиса и хем да го гледам , хем да работя. А да добавим и милата картинка, че няма места в детските градини в някой градове.. иди , че изработвай данъците на държавата..

Не съм видяла досега майка или бъдеща майка да излъже държавата с нещо. Това, че е направила елементарна калкулация как да увеличи обезщетението за отглеждане на дете или пък болничния си за ИЗВЕСТЕН период от време, това въобще не е нито кражба , нито измама. Законът го позволява. А това циганките не го правят по простата причина , че те все пак трябва да внесат повече осигуровки, а те не искат. Не обиждай интелекта и желанието на българката да оцелеят децата и. Влез в магазина за детски дрехи и други работи и сравни цените с тези за големи.. Нямаш идея колко е трудно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Защо не се замислим, защо се вдигат осигурителните прагове всяка година и данъците, осигуровките, които плащат работещите, тогава ще стане ясно и защо няма пари за обезщетения и защо се търси и по-голям период назад за изплащане на обезщетения.

А нещата те първа започват да се затягат, защото тая държава не е длъжна на никой. И каквото си дал това и ще получиш.

Не е лошо да се включи някой който се самоусигурява, да сподели своя опит. Дали е доволен от това, което плаща.

Много наивно подхождаш- излиза, че майките източиха бюджета на държавата. Има една приказка- "Няма бедна държава, има беден народ". Та пари има за всички кръгове около властимащите, ама за образование и здравеопазване няма и няма и да има.

А и друго- даваш ли си сметка, че осигуряването в България стана като събиране на данъци. А данък и осигуровка са две различни понятия. Едното би трябвало да е по желание и оттук следва и дали ще имаш права или не.

Линк към коментар
Share on other sites

И Лора, И Итое са прави - едната от гледна точка на закона, другата - от гледна точка на морала. Няма защо да се карат. Някои неща може да не са много морални, но да са законни. В неудобствата в живота ни, вина имат не само други хора, но и ние самите.

Линк към коментар
Share on other sites

Тук си в грешка, да ти кажа. На нашите майки децата ги отгледа държавата и бабите. Детските градини и училищата помагаха тогава , а бабите също се включваха. На нашите баби децата ги гледаха техните баби.. А на пра-пра бабите ни децата не знам как са се гледали и дали не са щъкали на нивата докато родителите им са работили. А сега аз не виждам как да си заведа детето в офиса и хем да го гледам , хем да работя. А да добавим и милата картинка, че няма места в детските градини в някой градове.. иди , че изработвай данъците на държавата..

Не съм видяла досега майка или бъдеща майка да излъже държавата с нещо. Това, че е направила елементарна калкулация как да увеличи обезщетението за отглеждане на дете или пък болничния си за ИЗВЕСТЕН период от време, това въобще не е нито кражба , нито измама. Законът го позволява. А това циганките не го правят по простата причина , че те все пак трябва да внесат повече осигуровки, а те не искат. Не обиждай интелекта и желанието на българката да оцелеят децата и. Влез в магазина за детски дрехи и други работи и сравни цените с тези за големи.. Нямаш идея колко е трудно.

Напълно си прав! Но държавата не я е еня как оцелява народът и! Нея я интересува само държавната хазна! В този ред на мисли бих добавила: да си припомним стихотворението "Елате ни вижте" на Вазов.

Редактирано от Итое
Линк към коментар
Share on other sites

Тук си в грешка, да ти кажа. На нашите майки децата ги отгледа държавата и бабите. Детските градини и училищата помагаха тогава , а бабите също се включваха. На нашите баби децата ги гледаха техните баби.. А на пра-пра бабите ни децата не знам как са се гледали и дали не са щъкали на нивата докато родителите им са работили. А сега аз не виждам как да си заведа детето в офиса и хем да го гледам , хем да работя. А да добавим и милата картинка, че няма места в детските градини в някой градове.. иди , че изработвай данъците на държавата..

Не съм видяла досега майка или бъдеща майка да излъже държавата с нещо. Това, че е направила елементарна калкулация как да увеличи обезщетението за отглеждане на дете или пък болничния си за ИЗВЕСТЕН период от време, това въобще не е нито кражба , нито измама. Законът го позволява. А това циганките не го правят по простата причина , че те все пак трябва да внесат повече осигуровки, а те не искат. Не обиждай интелекта и желанието на българката да оцелеят децата и. Влез в магазина за детски дрехи и други работи и сравни цените с тези за големи.. Нямаш идея колко е трудно.

Напълно си прав! Но държавата не я е еня как оцелява народът и! Нея я интересува само държавната хазна! В този ред на мисли бих добавила: да си припомним стихотворението "Елате ни вижте" на Вазов.

И Лора, И Итое са прави - едната от гледна точка на закона, другата - от гледна точка на морала. Няма защо да се карат.

Стига, моля - с никого не се карам :)

Линк към коментар
Share on other sites

Вижте, отново правите едно деление от една страна държавата, от другата - народа.

Докато всички не осъзнаем, че това е едно и също нещо, все така ще бъде.

Лора е съвършено права, че 99% от хората гледат да вземат повече от държавата, а да дадат, колкото може по-малко. Е, то чисто аритметически не се връзват нещата, нали?

Мога да перефразирам известната фраза - Ако някой винаги и всякога си е плащал данъците,осигуровките и т.н., без да гледа да мине метър или поне по най-тънката лайсна, нека пръв да хвърли камък ...

Държавата не й падат парите като манна небесна - тя ги събира от нас и после ги преразпределя само.

Относно разпределението на събраните средства в държавата и дето все ни се струва несправедливо. И всички тези спекулации, дето "Ама аз, ако си ги внасях в банката тези 126 лв. осигуровки, охооо, какви средства щях да имам ... Пустата държава ми изяжда паричките." Така. Не, че няма разхищаване в държавата и някои хора на подходящи позиции не си прибират една част от събраното, но хайде сега обаче си представете, че както сте един нещастен данъкоплатец, дето държавата му изсмуква паричките и станете (на никой не го пожелавам, но за съжаление се случва) родител на дете с ДЦП. Колко пари трябва да сте събрали, за да ви стигнат за лечение, операции, няма да можете да работите и т.н. Откъде идват парите за личен асистент, за скъпи операции и др.подобни?

Аз самата, както и семейството ми, рядко ползваме лекарски услуги. Предпочитам обаче да давам пари за всевъзможните осигуровки и да не се ползвам аз от тях, отколкото обратно.

Линк към коментар
Share on other sites

Има много и различни индивидуални случаи. Не бих обобщила, че хората не искат да работят изобщо. Има и такива, които искат и работят, но понякога условията са специфични. Факт е, че държавата не си е на място и за жалост има много ощетени. Факт е, че има сив сектор, голям... Там нямаш права, за да не си гладен, просто работиш, каквото и да е...

До скоро ме осигуряваха, но за жалост не и за пенсионен стаж, а само като пари към пенсията /не разбирам много какво значи/. Сега се самоосигурявам само здравно.

Имам нужда от работа, какви ли не курсове изкарах. Някои от тях държавата не признава-факт, въпреки, че са от европейски програми и то такива, по които не ми се заплащаше нищо, но 1 година учих и помогнах някой да усвои пари.... Ако разчитам само на социалните за инвалидност на дъщеря ми /пази Боже!/ - 180лв. едва ли ще издеяним дълго. Та докато мога ще работя, после, каквото рекъл Бог...

Май всеки се спасява, както може... :feel happy:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Щом държавата е поставила майка да избира дали да се погрижи за детето си или да спази законите, считам, че свещен дълг е тя да се погрижи за детето си и при това никой не може да я съди, ако е нарушила някой закон. Когато става въпрос за оцеляване, лично или на семейството, понятието "сива икономика" не е толкова лошо, защото другото е равносилно на глад, болести, нищета, липса на дом, на... право на живот. Или както си позволи да каже един политик: "По-добре сива икономика, отколкото никаква". Държавата да се благодари, че все още има поданици, които са се оправили някак въпреки липсата на подкрепа. И да не се мъчи да свали дрипавата риза от гърба на бедния, ами да се обърне към крадливите безочливи и безсъвестни престъпници - там са нашите пари, окрадени от различните фондове - пенсионни, здравни, приватизационни и знам ли още какви.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Няма как да се изисква от държавата, при положение, че сам не си дал.

Това е правило, което дебело се подчертава от естеството на моята работа. Редовно се срещам с майки, които са сключили фиктивни трудови договори, с фиктивно високо заплащане, за да могат първата година от майчинството да получават тавана на този вид компенсации, а той, ако не се лъжа е 1200 лева. Интересното е, че докато тези жени отглеждат рожбите си, искат да пазаруват на лизинг, а дори не знаят името на фирмата, която фиктивно ги е осигурявала в продължение на месец-два. И какво се получава на разбора. Момичета на възраст около двадесет и три години, гледат деца, с моите пари. Защото, аз на тяхната възраст вече имам четири години трудов стаж, а те - двегодишни деца.

Искам само да направя едно пояснение за протокола. Получавам около 1500 лева заплата, а ме осигуряват на около 1800. Фактически - моят работодател дава 1800 на тези фиктивни майки, фиктивни инвалиди и пенсионерите. С моя труд аз осигурявам на държавата доход, колкото шест и половина осигуряващи се на минималната заплата.

И искам да попитам какъв е моя свещен дълг, да работя, за да издържам, тези които искат за запълнят дефицитната си природа - раждайки или да абдикирам от задълженията си като гражданин?

Това ме навежда на друг въпрос.

Преди да се създаде дете, първо не трябва ли да се прецени, какво можеш да му дадеш - като пари, насоки в живота и преди всичко ген, след това да подсигурим подходяща социална среда - градини, училище, университет и тн? Май всички мислим за това, след като свърши майчинството? А като стана въпрос за периода за майчинство - откъде на къде то трябва да е две години. Мисля че е нормално, да можеш да си позволиш да наемеш детегледачка, и майката като трудоспособен член на това общество да допринася с труда си и да плаща за удоволствието да има дете.

Гражданското общество липсва, социалната отговорност също, нямаме право да се оплакваме, при положение че не сме пълноценна част, от това което можем да наречем държава.

Модераторска бележка: Част от мнението е изтрита, поради използването на непристойни епитети. Моля, спазвайте приличен тон на общуване!

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се за тебе, Йордан!

Да е жива и здрава майка ти, че те е родила.

По-добре невеж и щастлив, отколкото знаещ и страдащ.

Дефицитът на разбиране в някои отношения е толкова огромен при тебе, че няма смисъл от обяснения.

Много от нещата, които казваш, са верни, но само за част от майките. Не слагай всички под общ знаменател.

Линк към коментар
Share on other sites

Сигурна съм, че всеки смята себе си за най-правоимащ. Всеки има своите си лични причини да е доволен или недоволен... Казуси много...

Но нека хипотетично да кажем, че аз съм с добра работа, добро заплащане около 1800лв., и решавам да имам дете. След няколко месеца обаче фирмата фалира и аз, какво правя?... Чакам мама, тате, дядо и баба да ми завещаят имоти и да са ме осигурили?... Или?...

Няма нищо сигурно в днешните времена. Държавните, банковите и др. системи явно не са най-доброто решение. Благодарна съм, че все още има хора, които са над системите и проявяват морал и човещина. Живота не спира, продължава да си върви и всеки избира да е егоист и мрънкащ или да е благодарен за днешния прекрасен ден...

:3d_002:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

.... тези фиктивни майки,....

..., да работя, за да издържам, тези които искат за запълнят дефицитната си природа - раждайки

:3d_074:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Мария - София, нека не забравяме, че в началото беше словото, а не емотикона.

Да говорим с факти, такива каквито има в социалния живот.

Първо да поясня - няма как да говоря събирателно за всички, защото имам щастието да съм обграден с майки, които работят и издържат сами себе си и детето си. Изключително силни жени, които нямат време да изразходват енергията си във форуми. Тенденция при тях, е че се връщаха на шестия месец след раждането на работа. Това се налага по простата причина, че доходите които ще получават втората година от майчинството няма да могат да подсигурят битието им.

Напоследък се наблюдава и тенденция, работодателите да карат работниците си да подписват декларация, че няма да забременяват в период от две години след подписване на трудов договор. Извън моралните оценки на тази практика, това е извънредно полезно за работодателите и работещите, както от гледна точка на доказване на качествата на работещия, така и в увереността на работодателя в качествата на работника. Но това е един друг момент.

В САЩ например, няма такова нещо като платено майчинство, пък било то и за някакъв период от време. Единствената ситуация, в която на семейството може да се помогне под някаква форма, е ако общия месечен доход на семейството е под определен минимум. Тогава може да се потърсят опции за помощи, намаления от цени и храна за детето. Извън майчинството, като фикция на досегашния ни разговор, осигуровките и застраховките също са важен лост в американската социална политика. Ако не разполагаш със застраховка, не плащаш осигуровка, нямаш право на никакви социални привилегии - здравни услуги, пенсии и тн. Това показва, че първо ние имаме задължения към държавата, а едва след това можем да изискваме от нея, каквото и да е.

Линк към коментар
Share on other sites

Като майка, която е работила с малки деца, но и е била в отпуск по майчинство, бих застанала зад доста от предложенията.

Първо, за самата майка не е добре да потъва изцяло в грижите за децата, колкото и благородно да звучи това. Не е добре и за децата. След около година и половина най-много жената започва да изпада в "странни" състояния, граничещи с депресии и неврози и това се отразява и на децата. За самите деца също не е добре да потъват в присъствието и грижите само на една майка, която няма друг живот освен да се грижи за тях. Още втората половина на първата година детето трябва да контактува пълноценно с други хора, първо близки, после все по-далечни.

Не искам да се отклонявам от тази тема - оптималният вариант е обществото да осигурява нещо като "полу-майчинство" - т.е. майките (и бременните в напреднала бременност в това число) да работят на частични щатове (почасови - например) и да заемат длъжности, които не пречат на майчинството им. В същото време - да - нека се дотират детските стоки и да бъдат безплатни (дотирани) детските услуги.

Хубаво ще бъде да се развият детски занимални, но не комбинати като пчелни кошери, а домове, в които майките да могат да оставят децата си част от деня.

Сега като жена в пред-бабинска възраст много бих искала на бабите (и дядовците), които все по-дълго ще работят, да се отвори някаква възможност да заместват временно родителите и това да става по законен начин и да се отразява в техния стаж.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...