Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ако всички хора станат художници, светът ще се оправи!


Донка

Recommended Posts

Нищо трагично не виждам, че нямало наплив за История на изкуството или пък че нивото било паднало.

Няма търсене на това образование, понеже след това този образован човек трябва да се пласира със своята диплома. А реализацията е невъзможна. Хората на изкуството като цяло лапат мухите и работят като продавач/к/и или нощна охрана...

Няма търсене, което означава, че би трябвало и предлагането да намалее. Защо трябва да създаваме кадри, които ще са или безработни или ще получават 200 лв, обикаляйки по галерии да откриват изложби? Хората нямат желание да го правят, редно би било и преподавателите да не приемат нови студенти, ако никой от тях реално няма такова желание.

Нивото пада за едни специалности, понеже реализацията им е нулева след това в живота, а при други специалности се вдига, понеже при тях има по-голям шанс за добра реализация.

Емиле виждам колко прагматично и същевременно повърхностно разсъждаваш.Разбирам, че проблемите на художниците не са твои проблеми,но все пак можеш да проявиш малко интерес и да видиш, че това, което съм написала се отнася за специалност Резба, а не Изкуствознание първо.И второ липсата на конкуренция и на академично ниво/това означава поне една оценка 5.50/ в специалност означава, че тази година няма достатъчно кандидати, като причините за това са много.

Липсва на подготовка , специализирана на явилите се, което също говори за липса на средства, отделено време, а в някои случаи просто немарливост и несериозно отношение.

Резба наистина не е от най- модерните специалности , въпреки, че опитаха да я модернизират, като от Дърворезба стана Резба, като в новото име се има предвид и работа не само с дърво.

Има няколко такива специалности като Резбата, които просто не са толкова популярни в академията и сред кандидатстващите.

Това, което казваш, че художниците работят като продавачи, не е вярно.Работят толкова от тях като продавачи, колкото и неосъществените биолози, химици, математици и т.н.

Повечето от художниците преподават първо, за съжаление София и специализираните учебни заведения по изкуство не могат да задоволят търсенето.

Дори и като общо-образователен предмет - изобразително изкуство, отново търсенето е голямо. Има повече кадри, завършили различни години, отколкото свободни места и буквално всички се избиват, накрая директорката си назначава този, който й е симпатичен.Тя нищо не разбира от педагогика на изобразителното изкуство и там е голямата трагедия.Получава се така, че тези хора, които са наистина подготвени да работят като учители, имат всички качества, мислят модерно, перспективно не биват назначени, а разни пенсионери, които си попълват точките са с предимство..!!По приятелска линия и не знам какво си, т.е. директорката не взема сериозно този предмет априори и си позволява волности!!

Когато има много кандидати би следвало да се обяви конкурс!!Това би трябвало да бъде практиката по логиката на всяка логика.

В момента малко съм дала гръб на проблемите в началното, основното и средното образование, но знам, че те все - още не са решени и реакцията е верижна оттам нагоре.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Причината е в приоритетите - мога да ви го кажа със сигурност.

Образователното министерство приема за приоритет преподаването в начален курс да се води от учители с начална педагогика, а на тях съответно в университета да се дава правоспособност за тези предмети. На специалистите също се дава правоспособност 1 -12 клас (каквато имаме и ние - чуждоезиковите филолози, които държим съответните раздели на методиката)И тогава се намесва политиката на директорите на училищата, подкрепяна от министерството - след като специалистите си имат часове от 5 до 12 клас, защо ще лишаваме началните учители от часове и ще се чудим как да им закърпим норматива без тези часове - няма да се получи сметката. И така жертваме интересите на децата, за да съхраним интересите на колегията...

Това е горчивата истина. И то не е само в това така.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не е мързел на ниво държавен служител, нещата се решават малко над ниво "Министерски съвет", а там те биват прилагани. Няма изненади.

Ние имаме подписан заем с МВФ, което означава, че ще спазваме неговите изисквания и към броя на хората в България.

Всеки от нас, който живее, амортизира тротоарите, пътищата, заема място, иска вода, иска храна, иска заплата - разход за държавата. За да се намалят разходите - намалява се населението. Само не помня под колко трябва да слезе България според договорката.

Тази политика се прилага от Министерския съвет, който... която и партия да дойде на власт, продължава да прилага същата политика. Няма мърдане.

...

За проблемите на хората на изкуството и професията... вероятно проблемите им са по-близки до мен, въпреки моята абсолютно прагматична суперфициалност ... или не само проблемите им, ами и те самите?

...

Такава е системата и така работи. От една страна българите са недоволни от държавата, че не им осигурява комфорт, от друга страна държавата е недоволна, че не плащат данъци.

Линк към коментар
Share on other sites

А иначе художниците си намират какви ли не възможности за препитание. МАсово работят в рекламния дизайн като графични дизайнери/ въпреки, че си имаме и специалност РЕкламен Дизайн и Плакат и Визуална Комуникация , две отделни специалности с много малки, но все пак съществени разлики.

Смея да кажа, че почти от всяка специалност излизат смело напред хора, които се хвърлят в сферата на частния бизнес и услугите, така префасонират и намират приложение на специалността си, че в крайна сметка проработва.Не всеки път, но доста мои приятели успяха, защото рискуваха.

Други работят за разни фирми като изпълнители или проектанти, дизайнери от всякакъв тип.

Трети се ориентират към сувенирите, изложенията, базарите и свободната практика .

А четвърти остават в академията като асистенти, преподаватели и т.н

Но който наистина иска си е практикуващ художник, независимо от обстоятелствата в България.И да абсолютен абсурд е един човек 5 дена в седмицата да работи за някаква верига примерно и в събота и неделя, да си прави нещата за фестивала по съвременно изкуство. Аз познавам и няколко такива, с награди на всичкото отгоре.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 years later...
В 14.07.2012 г. at 9:24, Донка каза:

От доста време се опитвам сама да се добера до начин, по който да предам на лист хартия (аз не мога да рисувам - знам си го - но винаги съм мечтала да мога) онзи невероятен миг, в който слънчев сноп минава през облачно вълмо и облакът засиява с особена красота - дори оловното сиво в него, дори черното, около него се образува едно особено зарево ...

Донке, ако ще ти е от полза мога да ти предложа нещо...

В полето на качената песен на баща ми съм сложил изображение на една гравюра, която нарисувах седмица след погребението. Черните линии при "гравирането" са доста интересна техника да "изкараш" нещо "отвътре". 

По-лесно ще ти е, ако предварително рисуваш с молив. Първо си скицираш някаква форма. Ако щеш и триъгълници, разхвърляно. После започваш да изрисуваш хоризонтални линии, тъничко, с молив 4Н, 2Н или само Н. Изчертаването на всяка линия изисква концентрация. Ангажираш си ума с моториката. Изрисуваш си листа с хоризонтални линии. После тези, които "се застъпват" с формата, която си си  скицирала ги удебеляваш. Ако искаш да изобразиш лъч-светлина просто "изтриваш" с гумичката :) . Накрая тънките и удебелените хоризонтални линии, които са ти останали ги "минаваш" с тънкописец или рапидограф и изтриваш изцяло молива.

Опитай!!! Сигурен съм, че ще ти хареса ефекта от дейността!!!

Както е казала и Inatari

В 13.02.2012 г. at 21:51, Inatari каза:

Художникът гледа света през различни очи, той мисли, сънува, вижда и прави изкуството си постоянно.

А ако за миг "излезем" от оценките дали това, което си рисуваме има стойност, ние просто ще си рисуваме... 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...