Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Помагайте на силните, а не на слабите..."


B__

Recommended Posts

Ами Ани ти, сама си намерила цитата (в твоя пасаж по-горе) за връзката с идеята "Помагайте на силните":

"...На слабите [Бог] пък казва: „Бъдете разумни и се подчинявайте на силните.“ Намериш ли се пред силен, не се противи, дай му място...."

Всъщност цитатът е перфектен за илюстрация на отношението слаб-силен от духовна гледна точка. Разбира се, че силните ще помагат на слабите. Но слабите трябва да помагат на силните със своето подчинение и непротивене.

Божидар, нещо не съм много убедена? :) Подчинението не мога да кажа, че е помощ...? По-скоро е друго? В цитата даден от мен ясно се казва:

"Да бъдем силни както Бог е силен и да помагаме както Бог помага на слабите, а не на силните. На силните той казва: „Не бивайте жестоки, но помагайте на слабите.“ На слабите пък казва: „Бъдете разумни и се подчинявайте на силните.“ Намериш ли се пред силен, не се противи, дай му място."

Аз питах "какво имаш пред вид с думите, че Бог помага по-скоро на силните? " Ако приемем, че се помага донякъде с подчинението, това не може да се каже, че е "по-скоро".

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

-------

Матея 10:

34. Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;

35. защото дойдох да разлъча човек от баща му, и дъщеря от майка й, и снаха от свекърва й.

36. И врагове на човека са неговите домашни.

37. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене;

Божидаре 36 стих се среща в друг превод на Библията по следния начин

Не знам за тебе ,но аз намирам разлика в буквалното значение на стиха в зависимост от превода .

Второ , тази глава и стихове от нея са били тема в 31 беседи изнесени от Учителя. Много хляб има да изядем, докато ни стане ясен текстът на това послание ,което да не забравяме ,че е адресирано към 12 - те ученика .Ако има желаещи за сериозна работа можем да направим опит с тези 31 беседи Да ги прочетем обсъдим и осмислим заедно.Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Днес съм силен, утре може да съм слаб.

Помагам да кажем на "по-слабия", как точно?

На силните и слабите се помага по различен начин.

Линк към коментар
Share on other sites

Иска ми се да добавя нещо по отношение на думите, които цитирах

На слабите пък казва: „Бъдете разумни и се подчинявайте на силните.“

Отначало и на мен прозвучаха доста зле, тъй като не си падам много по подчинението. Но после ми стана ясно за какво подчинение се говори – разумно. Това е подчинение по отношение на този който ти помага. Например ако един пациент е на операционния стол, то той трябва да е подчинен на лекаря, иначе изходът от операцията е съмнителен.

В момента много хора са все още „на кръста“ и Бог работи вместо тях. Тук се изисква подчинение. Има подчинение от страх – това е отрицателният аспект на тази дума. Пример – кучешкото подчинение. Но има и подчинение от любов, подчинение на Истината.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Наистина днешната утринна беседа е в синхрон и дава много светлина.

Много е важно кой и защо помага. Например ако някой ми помага, за да изисква нещо после, благодаря, доста примери имам в живота си. Това е задължение, обвързване, търговийка.

Но ако някой ти помогне, защото вярва в теб, за да развиеш някои свои качества, да ти даде тласък, то тази помощ е прекрасна...

Важно е да можем да дадем свобода ако помагаме и ако ни помагат...

Познавам хора, които хленчат и изискват някой, нещо да свърши вместо тях. Може да се помогне, но ако е прекалено те стават лениви, изискват другите да ги обгрижват....

Сещам се за молитвата-мога!...можеш ти, може той, можем всички...

Всяка задачка ни се дава с цел, да напредваме. И помощници ни се пращат, стига обаче сами да сме направили нещичко... "Помогни си сам, за да ти помогне и Бог..."

Добрата обхода, добронамереност и доброжелателство са външни прояви, но вътре в нас духът е, който ни кара да се изправяме, да вървим, да се борим...

Ще дам пример с дъщеря ми-колкото и малко неща да може сама да свърши стимулирам я, защото така се чувства щастлива и по-пълноценна.

А и на мен ми става по-леко. Т. е. докато я съжалявам или от чувство за вина поемам всичко около обгрижването и, не и правя услуга... Спирам развитието и.

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

:) !Чудех се в коя тема да пиша,дали тук или плачът.Немога да тълкувам думите на Исус, и дали правилно е написана библията .Мислех си как се обвиваме в

защитни механизми,за да се предпазим от какво?разочарованията болките ,как може да се предпазим....и тогава как си силен?тогава си слаб колкото и да

казваш че си силен се преструваш че е така.И тогава другите ти казват бъди силен не се предавай.Как се отхварля болката,като се правиш че не съществува.

Не мисля че сила е да отричаш слабоста.На кои трябва да се помага незнам.Незнам и какво означава силен,защото такива хора според ме няма.Аз пиша за

слабоста .Силата дори не ме интересува казва ли сами много пъти ти си силна мъжко момиче,аз знам че не така, така си мисли някой друг

който иска да е такъв.А аз не искам ,неискам да ми се забранява това което чуствам.

Линк към коментар
Share on other sites

"Помагайте на силните, а не на слабите! Така развитието на обществото и еволюцията ще върви напред"

Какво мислите за тази идея? И моля да не я разглеждаме в неин краен вариант :)

Крайния вариант е ницшеанското "ако не може да полети, бутни го да падне", няма смисъл да се занимаваме с него.

По-интересно е второто изречение, но то съвсем не следва от първото. Ако под еволюция се разбира теорията на Дарвин, тя всъщност гласи че не най-силните, а най-приспособените видове оцеляват, налагат се и развитието на живите същества върви напред. Например най-силните същества на Земята са били динозаврите, но тях отдавна ги няма, останали са тези които са били по-дребни и по-слаби, но и по-приспособени към оскъдни условия. Те са се развили после до нови форми, които живеят и днес.

В този смисъл смятам че най-важно е какви ще са последствията на помощта ни. Ако смятаме че чрез нея силните ще допринесат повече за развитието отколкото слабите, тогава тя е оправдана. Но ако силните спират прогреса използвайки силата си, помагайки им ние също заставаме на пътя на развитието. Такава ситуация се получава винаги когато има добри условия за растеж, силните стават още по-силни, големите стават още по-големи, богатите още по-богати докато Земята се напълни с мастодонти, само че преди са били животински, а сега са корпоративни.

"Нищо ново под Слънцето" както резюмирал Соломон, той е казал и още "Па се обърнах и видях под слънцето, че не на пъргави се дава сполучлив бяг, нито на храбри - победа, нито на мъдри - хляб, нито на разумни - богатство, нито на изкусни - благосклонност, но времето и случаят помагат на всички тях." (Еклесиаст 9:11). Добре е да се замислим когато помагаме, например плевелите в една градинка са по-силни от цветята и зеленчуците, но ако не помогнем на тези които използват силата си да творят вместо да се налагат, каква реколта ни очаква?

Линк към коментар
Share on other sites

Диан Георгиев:

...смятам че най-важно е какви ще са последствията на помощта ни. Ако смятаме че чрез нея силните ще допринесат повече за развитието отколкото слабите, тогава тя е оправдана. Но ако силните спират прогреса използвайки силата си, помагайки им ние също заставаме на пътя на развитието.

:thumbsup:

За Любовта вие имате съвсем криво мнение. Любовта никога не трябва да се разпилява, не трябва да се разлива. Ето какво става: ти обикнеш някого и му дадеш 300 000 лева и той си купи автомобил, почне на широко да живее, пие и води развален живот. Теб те повикат и ще ти питат: „Ти ли си, който направи това благодеяние?“ Цялото човечество е отговорно за погрешките, които стават. За всичко, което става, всеки един от хората е отговорен и математически ще му се донесе червен лист да плати или да вземе известна печалба. Да пожелаем следното: всички хора да бъдат здрави, всички да се учат и да има обмяна помежду им.

http://www.beinsadou...%B5%D1%82%D0%B0

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...