Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Престъпления извършени от психично болни


Recommended Posts

Миналата година гледах предаване по Бтв, ако не се лъжа код криминално, или хрътките.В това предаване разследващият журналист Миролюба Бенатова, ни запозна със случаите на престъпления извършени от психично болни и неуравновесени хора. В този репортаж ТЯ ни изложи най различни случай на хора който са влезли в психиатрична институция , човек който убил майка си и баща си, друг който убил съседката си в асанйора.Наистина потресаващи разкази на ужасяващо насилие което е можело да се избегне или да се предотврати по някакъв начин..Миролюба споделя че психично болните не са изобщо задължени да постъпят в психиатрично заведение, или пък да си пият лекарствата редовно, според нея няма никакъв контрол от държавата . А самите роднини и близки на болния рядко го контролират дали си пие редовно хапчетата.Във репортажа а и в интервюто със водещият на Тази сутрин, тя прави заключения че опасна болест е параноидната шизофрения и хората с подобна диагноза са истински опасни за всички около тях.Първите жертви на шизофрениците са техните роднини и приятели, тези който ги подтикват редовно да се лекуват посредством медикаментозна терапия.Учудва ме защо държавата така е оставила тези хора да живеят през просото и въобще не се интересува за тях и позволява те да извършват престъпления. Аз знам че в страни като Германия, Канада, Австралия, и много други страни има много програми , хората с тези заболявания успешно могат поне да се социализират в обществото. Питам се дали там в западните психиатрии има психотерапия и тези лица могат да получат безплатна такава, платена от държавата. Питам се освен ПАРАНОИДНА ШИЗОФРЕНИЯ , ЛИЦАТА КОЙ ДРУГИ ПСИХИАТРИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ , са предразположени към извършването на престъпления.Смятам че всичко това влиза на първо място в полето на българската държава защото просто е проявила равнодушие,некадърност, или просто коравосърдечно презрение към тези хора и техните проблеми

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм медицинско лице но съм работила във психиатрия и мисля че този казус е много сложен Преди години роднините можеха да доведат болния във психиатричната поликлиника и той да бъде настанен за да се лекува Можеха да извикат фелдшер и болният да бъде взет от дома му и да бъде настанен да се лекува Обаче със оглед да няма злоупотреби излезе закон който позволява на болния да даде съгласие да бъде настанен за лечение В повечето случаи те са неадекватни и не искат да бъдат лекувани могат и да не дадат съгласие Тогава близките трябва да се обърнат към съда да назначи преглед от специалист и ако той предпише че трябва да бъде настанен в болница тогава може и без съгласието на болния

Има обаче хора които се срамуват от това че близките им имат психиатрични проблеми и никога не потърсват помощ Тогава болеста им ескалира и в един момент могат да станат убийци Както случаят със Камен във Пловдив който уби родителите си и ги изяде Най често убиват не от агресия а от страх Изпитват неистов страх че някой ще им причини нещо лошо и посягат в самозащита

По света имат програми които подсигуряват близките финансово все едно че се грижат за инвалид Защото един такъв болен трябва да бъде наблюдаван денонощно Страхуват се че лекарите ги тровят със лекарствата и по някое време спират да ги пият Тогава болестта им се обостря и могат да са опасни У нас за да се грижиш за такъв болен трябва да спреш да работиш но във тази криза ще изпиташ доста финансови затруднения като се има в предвид че лекарствата се пият цял живот

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че думите на една журналистка, търсеща сензации на гърба на уязвимите и слабите, значат каквото и да било... Гледах това предаване преди време - след него имаше отзиви в сайта на бтв, под клипа на предаването: http://www.btv.bg/sh..._i_smartta.html

Ако има някаква връзка между реално завишена криминалност и параноидната шизофрения, то тя е наистина много силно преувеличавана. Хората, страдащи от тази болест имат нужда не от ужасната стигма, която им бива "залепяна" автоматично с диагнозата, а от милосърдна помощ, психологично и психиатрично подходящо лечение. Лечение, което няма как да се случва единствено зад стените на психиатричните клиники. Темата е важна и социално значима! Но параноята от параноята само засилва параноята, не я решава...

Всъщност далеч по-висока корелация има между криминалните деяния и употребата на алкохол и дрога. Както и между някои психопатии като параноидното и антисоциалното личностови р-ва... Според мен върху това е нужно да се акцентира!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,благодаря и на двама ви за мненията.Тази тема ми е доста любопитна и според мен трябва да се говори по тези много специфични въпроси. Българското общество отдавна е сляпо и глухо за проблеми от този тип и не взима никаква инициатива, а би трябвало. да не говорим за българската държава. Защо преди 1989 година, психично болните се издирваха буквално за да се лекуват, и сякаш имаше повече и по голяма превенция за болестни състояния от този тип. А сега нещата са оставени на самотек, и нито обществото нито държавата се интересува от психично болните и техните проблеми. Докога скъпата ни и мила държавица ще се отнася към болните и не само към тях като мащеха и няма да има социална или друг тип ангажираност, каквато тя трябва да даде, за да има по голям контрол и повече успеваемост на лечението на болните.Мисля че този тип болни ЗДРАВНАТА КАСА трябва да плаща психотерапия която да е извършена от специалисти, който поне да накарат или да внушат на болният да си взима лекарствата редовно и да се адаптира по добре в социалната среда. Днес имах малко време и се порових в интернет и прочетох тази статияhttp://www.icp-bg.com/shiz-psy.php. Според тази статия 3 са най опасните заболявания психиатрични заболеваемости. параноидна шизофрения,биполярно разтройство и учудващо и ЕПИЛЕПСИЯ.За параноидната шизофрения писах в предишният си пост, но не знаех за биполярното афективно разтройство. Авторът на статията д-р Васил Узунов разкрива че болните от биполярно разтройство най често извършват кражби и присвояване на чужди вещи а може и да нанесат побой. Но нещото което адски ме озадачи че той споменава епилепсията(винаги съм мислел че тя е неврологично заболяване)а доктора я класифицира като най опасното ''психично'' заболяване. ЕПИЛЕПТИЦИТЕ ИЗПАДАЛИ ВЪВ СЪСТОЯНИЯ КОЙТО СТАВАЛИ АДСКИ ОПАСНИ ЗА ХОРАТА ОКОЛО ТЯХ. МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ РАЗЯСНИ КАКВО Е ОБЩОТО МЕЖДУ ПСИХИАТРИЯТА И ЕПИЛЕПСИЯТА, И ЗАЩО НЕЯ Я ПРИЧИСЛЯВАТ КЪМ ПСИХИЧНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ЗАЩО ТЯ Е НАЙ ОПАСНА ЗА ОКОЛНИТЕ.

Линк към коментар
Share on other sites

Имаше навремето едно изследване не мога да се сетя кой го е правил Та това изследване установява че хората със психични заболявания нямат физически повреди на мозъка А лудостта им се дължи на изменени химически процеси във него Може би затова епилепсията се причислява към психичните заболявания защото няма физическо мозъчно увреждане Виждала съм многократно епилептични припадъци При тях няма ритмичност и закономерност могат да се случат по всяко време и навсякъде Болният усеща припадъка буквално секунди преди да се случи и изпитва голям страх По време на припадъка болният е във пълно съзнание и вижда чува и осъзнава всичко но не може да го контролира В повечето случаи се изпускат / напикават се изпускат газове / и има голяма опасност да си глътнат езика или да си счупят зъбите След като отмине припадъка изпитват голям срам Не съм виждала агресивен епилептик но наистина понякога са раздразнителни Може би лекарите си имат причини да ги смятат за опасни Те знаят най добре

Линк към коментар
Share on other sites

Ще копирам заключението от социо-демографско изследване относно връзката между психичните заболявания и насилието. Всички четем английски:

"

CONCLUSIONS

Several general conclusions are supported by this brief overview. First, mental disorders are neither necessary, nor sufficient causes of violence. The major determinants of violence continue to be socio-demographic and socio-economic factors such as being young, male, and of lower socio-economic status.

Second, members of the public undoubtedly exaggerate both the strength of the relationship between major mental disorders and violence, as well as their own personal risk from the severely mentally ill. It is far more likely that people with a serious mental illness will be the victim of violence.

Third, substance abuse appears to be a major determinant of violence and this is true whether it occurs in the context of a concurrent mental illness or not. Those with substance disorders are major contributors to community violence, perhaps accounting for as much as a third of self-reported violent acts, and seven out of every 10 crimes of violence among mentally disordered offenders.

Finally, too much past research has focussed on the person with the mental illness, rather than the nature of the social interchange that led up to the violence. Consequently, we know much less than we should about the nature of these relationships and the contextual determinants of violence, and much less than we should about opportunities for primary prevention. Nevertheless, current literature supports early identification and treatment of substance abuse problems, and greater attention to the diagnosis and management of concurrent substance abuse disorders among seriously mentally ill as potential violence prevention strategies "

Цитираната в по-горен постинг статия на д-р Узунов почива единствено на субективността на заключенията на автора и нищо повече... Както виждаме, обективните изследвания сочат взаимовръзка между насилието и употребата на вещества - алкохол, дрога, психостимуланти. Също и между следните фактори: младост, мъжки пол, нисък социално-културен статус. В заключението се казва, че да, наблюдавана е взаимовръзка между менталните р-ва и насилието, но не е изследван социалният контекст и динамика на възникването на това насилие - в смисъл, че то нерядко е породено от неразбирането, злоупотребата и стигматизирането, чиято сянка лежи върху ментално болните.

Според собствения ми опит, менталните разстройства, корелиращи с насилие, са (цифричката обозначава градацията на вероятната корелация, като 1 е най-висока, а 5 най-малка): 1) зависимостите, 2) асоциално личностово р-во, 3) параноидно личностово р-во, 4) биполярно - маниен епизод, 5) параноидна шизофрения...

Бъдете здрави!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Подобна тема имаше преди 1-2 години. И аз бях против нея, защото ситуацията е преиграна. Ще дам само един пример. Когато се извърши извънредно тежко и жестоко убийство, се назначава съдебно психиатрична експертиза. Ще подчертая - не за всяко убийство се назначава такава, а само за тези, в които има съмнение в разсъдъка на извършителя. Аз съм участвал в 30 такива експертизи, свързани с убийства. Само 2 от тях бяха извършени от психично болни хора. Останалите 28 бяха извършени от хора, които можеха да ръководят постъпките си и разбират значението на това, което са направили.

За епилепсията - голяма част от хората с епилепсия с течение на годините имат и психични проблеми, като личността и характера се променят. Това е свързано с нуждата от психиатрично лечение. В посочената статия са споменати особените състояния на съзнанието при епилепсия. Образно казано, човека е в състояние, подобно на делир. Тогава той няма гърчове и неврологична симптоматика, а е напълно откъснат от средата и това състояние може да продължи дни.

В него той може да извърши престъпление и най-жестоките убийства, описани в нашата литература, са извършени в такова състояние, но това все пак е казуистика.

А колкото до държавата – тя не полага достатъчно грижи за никоя група болни…за съжаление.

Линк към коментар
Share on other sites

Докато не се въведе смъртно наказание за извършителите на убийства , няма да се спре това крайно насилие .

Адвокатите много добре знаят , че клиентите им ще бъдат оневинени , когато бъдат освидетелствани като психично болни . А подкупни лица под път и над път и никой няма да ти откаже срещу съответна сума .

Потенциално опасните психично болни трябва да са в лечебни заведения , а не сред децата и беззащитните хора .

Без смъртно наказание за убийците , този тип престъпления ще продължава да се увеличава .

Хуманните наказания не променят тези престъпници .

Линк към коментар
Share on other sites

Докато не се въведе смъртно наказание за извършителите на убийства , няма да се спре това крайно насилие .

В някои държави е въведено, но насилието дори се е увеличило!

Потенциално опасните психично болни трябва да са в лечебни заведения , а не сред децата и беззащитните хора .

Това е наистина интересно предложение. На фона на казаното в горните мнения за пряката корелация между асоциалното и параноидното личностово р-во и насилието, носителите на подобни характерови черти според вас би трябвало да са в психиатриите. Как да стане това обаче, ако те обикновено нямат когнитивен дефицит, силно манипулативни са и понякога и власт имащи?! Би трябвало доста голяма част от политиците и бизнесмените да бъдат в лечебни заведения... Доста психиатрии би трябвало да бъдат построени... Мдааммм...

Без смъртно наказание за убийците , този тип престъпления ще продължава да се увеличава .

Хуманните наказания не променят тези престъпници .

Някой беше казал, че отвръщането на злото със зло води до още повече зло...
Линк към коментар
Share on other sites

Темата е подходяща. Говори ли ви нещо терминът "фолиадьо" ( поделена лудост)? Свързан е с психологията. Споменаха го "От престъплението : Маями" във връзка със интимни двойки извършваща убийства (може да са съпружески, може да са само гаджета). Споменаха и "парейдолия".

Има реални случаи, в които съпружески двойки са извършвали убийства на отвлечени от тях жени. Напоследък в епизода на "От престъплението : Маями" и "Медуим" показаха подобни случаи. Но в истинските истории по - активната и твърда страна в злото е била мъжът, докато във въпросните филми, жените бяха представени като по - луди и като инициатори.

Д - р Тодор Първанов :

Когато се извърши извънредно тежко и жестоко убийство, се назначава съдебно психиатрична експертиза. Ще подчертая - не за всяко убийство се назначава такава, а само за тези, в които има съмнение в разсъдъка на извършителя. Аз съм участвал в 30 такива експертизи, свързани с убийства. Само 2 от тях бяха извършени от психично болни хора. Останалите 28 бяха извършени от хора, които можеха да ръководят постъпките си и разбират значението на това, което са направили.
Това че са можели да ръководят постъпките си и че сигурно са нормални от гледна точка на психологията, май не означава, че са нормални, колкото и да е условно и субективно туй понятие... Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Потенциално опасните психично болни трябва да са в лечебни заведения , а не сред децата и беззащитните хора .

Това е наистина интересно предложение. На фона на казаното в горните мнения за пряката корелация между асоциалното и параноидното личностово р-во и насилието, носителите на подобни характерови черти според вас би трябвало да са в психиатриите. Как да стане това обаче, ако те обикновено нямат когнитивен дефицит, силно манипулативни са и понякога и власт имащи?! Би трябвало доста голяма част от политиците и бизнесмените да бъдат в лечебни заведения... Доста психиатрии би трябвало да бъдат построени...

Да , би трябвало . Лечението им едва ли щеше да е "бързо" , но със сигурност биха имали шанс за освобождение от личностните им разтройства и агресията . През това време не би трябвало да бъдат допускани до управленчески длъжности , до взимане на решения касаещи живота и бъдещето на други хора , до шофиране на превозни средства .

Но когато става въпрос за власт-имащи такива мерки са невъзможни и като единствена алтернатива е въвеждането на смъртно наказание сред извършителите на убийство . То няма да бъде въведено , но затова пък ще се увеличава броя на убийствата , което е естествена регулация в числеността на насилниците .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...