Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Постигането на мъдростта


B__

Recommended Posts

Замислих се през нощта, че основна предпоставка за постигане на мъдростта е вярата.

Вярата в мъдростта.

Вярата, че има мъдрост.

Вярата, че Бог е мъдър.

Вярата, че всичко, което виждаме около себе си е продукт на мъдростта.

Вярата, че всичко, което ни се случва, е резултат от мъдростта.

Вярата, че и доброто, и лошото са резултат от мъдростта и че ако повярваме в мъдростта, то можем да я видим и в "доброто", и в "лошото".

Вярата, че мъдростта е във всичко около нас, че мъдростта е в нас и просто трябва да я допуснем до съзнанието си.

Вярата, че самите ние сме продукт на мъдростта.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен мъдростта е натрупан, преживян опит. Вярата помага да се учим и да заставаме над доброто и лошото, да разбираме по нов начин нещата...

Само си разсъждавам де... ;):feel happy:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

А не е ли обратното- първо помъдряваме след натрупан опит наш и чужд и после съвсем логично стигаме до изводите, че всичко около нас си съществува, защото така трябва и е трябвало към даден момент и място. Не приемам вярата без да е подплътена с някакво усещане вътрешно за справедливост. Но пък от друга страна... гледам децата как не подлагат на съмнение постъпките и казаното от родителите си.... те вярват, че така трябва да бъде :)

Чудя се, убеждение дали е равно на вяра?

П.С. и аз само си разсъждавам.. след 1 час се замислих и почнах да се съмнявам в горенаписаното.. ще чакам други да разсъдят също :)

Редактирано от query
Линк към коментар
Share on other sites

Аз също мисля че мъдростта се натрупва от житейски опит Вяра че съществува - да , но тя се придобива от опит За това хората казват - Не питай старило ,а питай патило

Що се отнася до това че ние сме продукт на мъдростта ,,,, малко ,,,, на фантастика отиват нещата

Линк към коментар
Share on other sites

Замислих се през нощта, че основна предпоставка за постигане на мъдростта е вярата.

...

Вярата е основна предпоставка за постигане на всичко. Без вяра няма стремеж, а без стремеж няма достигане.

Затова ви казвам: Всичко каквото поискате в молитва искайте каквото и да желаете, и ще ви бъде. (Йоан 15:7)

До сега нищо не сте искали в Мое име; вярвайте, че сте го получили, и ще ви се сбъдне. (Марк 11:24)

Ако пребъдете в Мене и думите Ми пребъдат във вас, искайте и ще получите, за да бъде радостта ви пълна. (Йоан 16:24)

Линк към коментар
Share on other sites

цитат:

ПЕНТАГРАМ

Вътрешен кръг.

Символизира пътя на душата чрез петте картини, които са поставени на линията на съответните добродетели: Истината - удобна стълба с врата; Правдата - Христовия Дух; Любовта - стръмен път, водещ към тясна врата; Мъдростта - окото, което вижда всичко и Добродетелта - Дървото на Живота. След изминаването на външния кръг, човек е все още недоволен и душата му търси по-дълбок смисъл в живота. Започва да работи съзнателно върху себе си, за своето повдигане и усъвършенстване и става ученик на Великото Училище на Живота(В, У, Ж). Досега външният живот е оказвал своето влияние върху неговото съзнание, а сега той поема еволюцията си в свои ръце. Това е влизане в Божествената школа. Ученикът започва да подхранва изработването на Божествените добродетели, които характеризират съвършения човек, като минава през петте стъпки на самоусъвършенстване.

Къде тук е вярата? Аз преди Мъдростта виждам като етап Любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

А дали любовта и вярата не са взаимозаменяеми?

Вярата е свързана с живота. Като живееш, ти постоянно опитваш нещата. Като живееш, ти опитваш и това, което виждаш, и онова, което не виждаш. Вяра, придобита от опит, е истинска. В това отношение между вярата и любовта има тясна връзка Любовта се опитва, както и вярата. Следователно, вярата минава в любов, и любовта – във вяра. Не можеш да вярваш на някого, ако не го обичаш. Не можеш да обичаш някого, ако не му вярваш. Казваш: Обичам този човек. – Първо трябва да му вярваш; да вярваш, че е добър, за което го обичаш. Не можеш да обичаш някого, ако не му вярваш; не можеш да му вярваш, ако не го обичаш. Следователно, като престанеш да вярваш на някого, и любовта ти към него престава. И обратно: като разлюбиш някого, и вярата ти към него престава. – Аз имам любов, но вяра нямам. – Не, ти не разбираш закона. Любовта, вярата и надеждата са три форми, които вървят всякога заедно. Като изгубиш едната форма, с нея заедно ще изгубиш и останалите две форми.

Из „Първата песен“ – УС, 14 ноември 1937 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Начало на Мъдростта е уважението към Бог.

А това уважение се осмисля чрез практикуване на основните завети, които водят то пълнотата на понятието Любов.

След като имаме пълното разбиране за Единството на живота, достигаме до осъзнаването на Любовта в истинския й смисъл.

След Нея чак идва Мъдростта, а чрез последната почваме да придобиваме разбиране за понятието Справедливост.

А ние хората, поради нашето незнание, търсим първо справедливост и се чудим защо все нещо ни куца, а причината че вървим по обратния ред.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...