Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Музиката като възпитателен метод


Иво

Recommended Posts

Музиката е уникален начин да се въздейства.......... на животни, на хора, някои твърдят, че даже и на растенията ... /за последното не съм убедена/

На хората обаче със сигурност им въздейства ........и в този ред на мисли ......кой измисли чалгата ??? По-лошо средство за възпитание не мога да си представя ...... една от най-грозните гледки е малко дете, на което са му обули къса поличка и са го качили на някоя маса да се кълчи ......всъщност това се отнася и за възрастните ..... !!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

..........кой измисли чалгата  ??? По-лошо средство за възпитание не мога да си представя ...... една от най-грозните гледки е малко дете, на което са му обули  къса поличка и са го качили на някоя маса да се кълчи ......всъщност това се отнася и за възрастните ..... !!!

Чалгата...

Дъщеря ми много обича да танцува. Малка е още(на 3г), но усеща танца със сърцето си.

Вкъщи нямаме кабелна телевизия...А защо нямаме?

Преди една година като споделих на моя приятелка, че с детето пеем детски песнички, тя ми каза, че скоро щяла да знае всички поп-фолк песни наизуст и да ги пее. Аз я погледнах и и казах, че няма как да се случи, тъй като няма да си пуснем кабелна телевизия.

Мои познати с малки деца ми споделят, че децата им освен детският канал, обичат да гледат и канал "Планета".

Не ми се струва никак хубаво малките деца да пеят песните на големите каки, с оскъдни дрешки и кълчещи се тела. Това е един модел на поведение, който в никакъв случай не е добър пример. Както текста и музиката на повечето им песни.

А иначе се замислям на какви танци да запиша дъщеря си. Струва ми се като начало, че е добре да се запознае с българските народни танци, които са част от нашата култура и бит.

Поздрави!

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Музиката е изкуството, което най - силно може да въздейства. Мога да стоя затворена и неангажирана пред някой стих, някоя картина, но една песен или музикално произведение никога не ме оставя равнодушна, независимо какво поражда. Затова много внимателно подбирам какво слушам. Музиката се влива в душата, тя е божествено изкуство и когато носи красота, душата на човека се пълни и прелива. Голям дар е да бъде човек музикален. Когато слуша сърцето, а не ушите, когато пее сърцето, а не устата, тогава се случва музика...

Линк към коментар
Share on other sites

wonderful, наистина е добре да я запишеш народни танци. Танцувала съм 10г. и бих казала, че са добра основа, дори и да поиска да смени по-нататък с нещо различно.

Подкрепям те и за кабелните, но все пак по-късно е добре децата да видят всичко, за да няма привличане от забранения плод.

Сина ми мина през народни танци, брейк, рап, чалга и сега слуша транс. Дори сам прави /събира/ мелодийки и прави свои.

Смятам, че съм до него и винаги ще му повлияя, но не забранявам и крия. Все пак децата ни са по-умни от нас. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти xameleona за отговора.

Не ми е целта да скрия нещо от нея или да й забранявам.

Но не искам чалгата да е първото, което да чуе или пък още по-малко да ми пее тези песни.

За 3 годишно дете хубавите детски песнички ми се струват най-подходящи. Постепенно искам да се запознае с различни стилове музика и като дойде момента да чуе поп фолк да има възможност да направи своя избор.

Иначе аз не мисля да и спестявам нищо от действителността, но за това има все още време.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Много се радвам, че все още има родители, които мислят по този начин за децата си ! Наистина, от тях не може да се скрие нищо, обаче те попиват като гъбки и има значение до какво първо ще се докопат. Изцяло подкрепям идеята за народните танци. Като малка ме беше срам да танцувам и на нищо не ме записаха, а сега ме е яд . Танцуването разтоварва, забавлява и изключително важно за всяко момиче- извайва страхотна фигура !
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

<br />Благодаря ти<b> xameleona</b> за отговора.<br />Не ми е целта да скрия нещо от нея или да й забранявам.<br />Но не искам чалгата да е първото, което да чуе или пък още по-малко да ми пее тези песни.<br />За 3 годишно дете хубавите детски песнички ми се струват най-подходящи. Постепенно искам да се запознае с различни стилове музика и като дойде момента да чуе поп фолк да има възможност да направи своя избор.<br />Иначе аз не мисля да и спестявам нищо от действителността, но за това има все още време.<br />Поздрави!<br />
<br /><br /><br /><br /><br />

Има и страхотни руски детски песнички....

Не забравяй...

А чалгата убива...

Дай боже - никому!

Редактирано от bulgaro
Линк към коментар
Share on other sites

Музиката е нещо много повече от възпитателен метод. Тя поражда светове и вселени. Преди години имах необичайно съновидение. Видях Учителят как свири на цигулката си песента "Бершид ба". Когато Той започна да я свири, земното кълбо започна да се върти! След като се събудих, отворих песнарката да проверя има ли нещо написано за тази песен. Оказа се, че в превод "Бершид ба" означава "Начало на нещата".

Занимавал съм се и с исихастка медитативна практика, при която се използва т.нар. "умна" молитва. Получих прозрение - оказа се, че същността на тази практика е просто да седиш и да слушаш вълшебната мелодия на съзнанието.

Не само хората, но и растенията са изключително чувствителни към музикалните вибрации. Правил съм експерименти с различни мантри върху зърна - боб, леща, жито... Въздействието на мантрите върху отделните зърна е различно, като някои от тях видимо повлияват благоприятно развитието на семето. Разбира се, тук могат да се правят изследвания доколко това въздействие е субективно и доколко е обективно, т.е. ако различни хора проведат опита независимо един от друг, резултатите едни и същи ли ще бъдат? Едни и същи ли ще бъдат резултатите с различните култури или ще се окаже, че една мантра въздейства по - добре на едни, а друга - на други?

В същото време като ученик бях станал свидетел как вибрацията на музиката на eдна хеви - метал група пред очите ми уби едно цвете - просто цветето се прекърши от силата и вибрацията на звука!

Музиката, като всяко истинско изкуство, трябва да се използва за облагородяване на човека и за извисяване на неговия дух! Затова е чудесно занимание човек да се учи да свири на някакъв инструмент и да развива музикалното си чувство. В крайна сметка нашата вътрешна музикалност трябва да се проектира и навън и да превърне живота, излъчването ни, поведението ни, думите ни - всичко в красива музикална симфония, а ние да станем служители на Музиката на космическите сфери! И когато хората ни срещат, да усещат струящата от нас музика (хармония).

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм чувал че направили подобен експеримент с музика.Как ще повлияе върху житната култура.Първо пускали Моцарт и реколтата накрая на годината била повече от обикновенно!А след това като пуснали метал класовете уклюма

ли глави.Също съм чувал и за такав експеримент с крави.Резултатът бил сущия!

Е разбирасе кравите не уклумали глави. :3d_146:           Музиката се отразила на млякто!

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм чувал че направили подобен експеримент с музика.Как ще повлияе върху житната култура.Първо пускали Моцарт и реколтата накрая на годината била повече от обикновенно!А след това като пуснали метал класовете уклюмали глави.Също съм чувал и за такав експеримент с крави.Резултатът бил сущия!

Е разбирасе кравите не уклумали глави. :3d_146: Музиката се отразила на млякто!

А каква метъл музика са пускали? Песен, стил...

Интересно ми е... Много незнаещи хора слагат под общ знаменател всичко що е рок и метъл... Затова питам...

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
:( Светъл празник! Живот и здраве на всички българи. Може ли някой да ми помогне от къде да чуя изпълнението на следните детски песни: "Мари момиченце" и "Малки моми"? Ще съм ви много благодарна.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Здравейте,

Чел съм, че музиката има възпитално влияние върху организма и психиката на човека. В съвременното общество има пренасищане от различни видове музика в музикалното простраство.

Как мислите, че ни влияе музиката?

Каква музика да слушаме?

Има ли музика за лекуване на различни болести или състояния?

Иво.

Музиката влияе на всеки различно. За това не всеки може да слуша метъл, примерно, или класическа музика. Всеки има различно разбиране и нагласа и различната музика му влияе различно. Или я чувстваш или не.

Четох, че различната музика влияе на водата. Както и думите. При отрицателни изказвания в замразени кристалчета вода забелязват аномалии и изкривяване. При поздрав например водата придобива познатата форма на снежинката - правилна геометрична форма.

Мен музиката ме лекува от лошото настроение например. Или когато съм тъжна не мога да си пусна весела музика, подтиска ме още повече. И като цяло не слушам нищо приповдигнато.

Редактирано от AriesWildChild
Линк към коментар
Share on other sites

Музиката е един метод от невидимия свят за възпитание на човешката душа....

Той е един език на Небето.

Да.

Музите живеят в по-високите сфери на съзнанието. Някои композитори са ги виждали.

В музиката съм намирал най чистата красота (Моцарт, Учителя, Й.С. Бах и др.)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Ето и последната беседа от книжката с беседи на Омраам която си изтеглих от "Спиралата". Наблегнала съм само най- важното при все, че не съм я надробила на отделни цитати:

"

Музиката и песента в духовния живот

Всичко в природата пее, вибрира, всяко същество излъчва трептения, които се разпространяват като звукови музикални вълни. Ето защо можем да кажем, че всичко в природата е музика. Музика има в пеещите струи на ручея, в бликащите извори, в дъждовните капки, в бучащите порои, в непре­къснатото вълнение на океаните и море­тата... Музика има и в полъха на вятъра, в шумоленето на листата, в трелите на птиците.. Музиката на природата буди не-прекъснато музикални чувства у човека, а в нея самата напира стремежът да се изяви чрез някакъв инструмент или песен. С музиката човекът спонтанно изразява своите чувства, усещания. Чрез нея той проявява религиозните си чувства, в нея излива своята мъка, радост, любов и всички свои най-дълбоки преживявания.

Музиката е дишането на душата и на съзнанието. Чрез нея душата се проявява тук на земята. Когато в човека се събуди висшето съзнание и се развие способността му за субтилни възприятия, той започва да чува грандиозната симфония, която ехти във простора от единия до другия край на все­лената и започва да разбира дълбокия сми­съл на живота.

Музиката събужда в нашата душа спомена за божествената ни същност и носталгията по изгубения рай. Тя е едно от най-мощните изразни средства, по-силна от рисуването и танца, защото действа непосредствено, моментално: човек си спомня изведнъж, че идва от небето и че там ще трябва да се върне един ден. Има, разбира се, и музика, която буди желание да оста­нем на земята колкото може по-дълго време - това всеки го знае, - но истинското пред­назначение на музиката не се състои в това.

Всички слушат музика, но в окултните школи хората се учат да слушат музика така, че да освобождават духовните центрове в себе си, да се извисяват в прос­торите, да се издигат, облагородяват, пречистват, учат се дори как да се справят с проблемите си. Слушайки едно произве­дение, ние трябва преди всичко да знаем, какво представлява то. С добра или със зла сила е заредено, с какво можем да го срав­ним: с вятъра, гръмотевицата. Водопада, спускащ се от планината, дали е като електрически ток или като топлина?... Независимо каква е силата, вие трябва да умеете да я използвате. Ако е като вятъра, можете да си представите, че летите по вълните с прекрасна яхта, разпънали всички платна. Ако е като електричество, вие мо­жете да включите цялата си духовна апара­тура и т.н... Музиката е сила. Всеки звук, всяка вибрация предизвиква движение в пространството и освобождава възможности в човека.

Аз искам да се научите да използвате музиката като инструмент за вътрешно изграждане и затова всеки ден преди храна ви предлагам да слушате музика. Благо­дарение на нея вие можете да извършвате една превъзходна духовна работа: да съз­давате сублимни идеи и образи, които един ден ще се осъществят. Преди всичко тук става дума за една задълбочена мистична, религиозна музика, за творби, които ви изди­гат, извисяват... Много духовни хора прене­брегват ролята на музиката и не я използват за повишаване ефективността на сво­ята дейност, а това им носи само вреда. Музиката може да бъде изключително ефективно средство. Тя е способна да събужда многобройните задрямали клетки, да ги облагородява, преобразява, усъвършенства. Не трябва да се пренебрегва музиката.

Оставете другите да живеят, както си знаят, но вие, които търсите пътя на напредъка в духовния живот. трябва да можете да използвате всичко, което Бог би е дал. Ученикът[1] е човек, който мисли, по какъв начин да използва своето време, сили и материали, поверени му от Бог и природата, за да осъществи или постигне нещо повече. Това е като онзи слуга от Евангелието, чий­то господар, преди да потегли на път, поверява няколко таланта, които слугата решава да размножи, вместо да ги пази заробени някъде. Ученикът е интелигентния, разумен слуга, чието най-силно желание е да оползотворява всичко, което Небето му е дало, за извършването на една божествена работа. Независимо дали това е въздуха, водата, храната или тялото, очите, ушите, всичко, което съществува в природата, той знае как да го използва. Той знае, как да влага всичко в работата си и така непре­къснато с всеки изминат ден става все по-богат, докато другите пилеят времето си, прахосват силите си и обедняват, защото главите им не раждат никакъв метод за работа.

И така, слушайки музика, старайте се да вършите някаква работа, да изграждате мислено всяко ваше желание. Това са толкова много неща, а вие не правите нищо, за да ги постигнете! Музиката ви предлага всички най-добри условия: създава една ат­мосфера, която предразполага към мисловна дейност, като вятър, който издува платната на вашия кораб и той лети все по-далеч към един нов свят, божествения свят. Музиката предлага несравнимо голяма помощ за реализирането на човека.

Очевидно за да се свържете с божествения свят, не можете да слушате каквото и да е. За съжаление съвременната музика все повече се доближава до врявата, какофонията. Когато бях на Световното изложение в Осака Япония, аз слушах един концерт от съвременна музика. Просто да се побо­лееш, да полудееш! Слушайки тази музика аз чувствах как тя води до тоталното раз­рушаване на човешкото същество, до разби­ването на нервната му система. И се питам, дали някакви луди композитори не са си поставили за цел да подлудят цялото чове­чество? Някои хора с действията си до известна степен вече са го сторили, на музикантите остава да доведат това дело докрай. Твърде малко музиканти изучават истинската психология, за да знаят, че звукът, словото, всички вибрации въздействат върху човешкото същество. Това са психически закони. В някои мои лекции аз съм ви говорил за опитите на физика Кладни. Той посипва върху една плоча прах и с един лък предизвиква трептенето на плочата. Под действието на вибрационните вълни върху плочата се появяват силови линии (можем да ги наречем живи точки), които изтласкват трептящите прашинки към точките, които не вибрират (мъртвите точки). Тези мъртви точки образуват геометрични фигури. Аз също направих подобен експеримент и дой­дох до извода, че точно това става и с човека.

Звуците, които чуваме, създават в нас геометрични фигури. Макар и да не ги виждаме, под въздействието на звуците, на силата на вибрациите, безкрайно малки час­тици в нас се организират и образуват фигу­ри. Ето защо, когато слушате някаква съвременна какофония, хармоничната структура, порядъкът, заложен във вас от Създа­теля, се нарушава.

Погледнете младежите! Те предпо­читат възбуждащата музика, която ги хвърля в кипеж, кара ги да се гърчат, да се тресат... Като че ли другата музика, тази на големите композитори като Моцарт, Бетовен, Хайдн, е предназначена за ста­рите. Не, тези млади хора нищо не разби­рат! Те не знаят, че музиката, която оби­чат, събужда в тях само най-повърхностни и безполезни стремления. Някои видове музика оказват много вредно влияние върху поведението и чувствителността на хо­рата, но младите не се замислят за ефекта, който тяхната любима музика произвежда върху тях и накъде ги тласка. Те не искат да го знаят и търсят само онова, което им «казва нещо», което им носи удоволствие само за момента, без да се интересуват, какво ще им донесе то по-късно и колко лу­дости ще допуснат заради състоянието, което тази музика буди в тях.

Аз не искам да кажа, че трябва да се слуша само мистична музика, само меси, оратории, реквиеми... Понякога аз ви пред­лагам да послушате фолклорни песни, пре­димно тиролски. Удоволствие е да се слуша, как тези момчета и момичета пеят, свирят и танцуват.

Впрочем през всички времена, мъдре­ците, които познават човешката природа и нейните необходимости, създават празни­ци, на които народът може да се отпусне и повесели благодарение на музиката, танца или театъра. Дори и църковните отци са установили празници по примера на егип­тяните и гърците. Те не биха никога го сторили, ако не знаеха, че това поразпускане отговаря на основните необходимости на човешката природа. На хората, които са винаги сериозни, които никога не се отпускат, им липсва нещо. Те трябва да слу­шат тиролците. Всичко в тях е толкова младо, радостно, пролетно! Това са възпи­тани млади хора, които пеят, танцуват и гледат с възхищение слънцето, природата, небето, цветята. Тяхната радост е зара­зителна. Човек чувства заедно с тях, че животът е красив. Тиролските песни изразяват желанието на човека да остане вечно млад, да е щастлив, да обича цялата при­рода. От тях може да се черпи енергия за една благотворна работа.

И така, музиката предлага една нео­ценима помощ за реализация. Ето защо всеки път, когато слушате музика, вместо да оставите вашата мисъл да блуждае насам-натам, устремявайте я към онова, което желаете най-много за вашата еволюция. Ако това е здраве, представяйте си, че сте преуспяващ човек: каквото и да правите -вървите, говорите, или се храните, вие из­лъчвате блестящо здраве, което предавате неудържимо на другите. Ако чувствате, че не ви достига светлина, разум, ако непрекъснато правите гафове и лудории, използ­вайте музиката, за да си представите, че научавате, че разбирате, че светлината и мъдростта проникват във вас и дори ги раз­пространявате и предавате на другите. Ако желаете да се сдобиете с красота, сила, воля и устойчивост, правете същото... Работете така във всяка област, в която чувствате, че нещо не ви достига и един ден ще усетите, че благодарение на музиката във вас са настъпили големи промени.

Библейският разказ за превземането на Йерихон, чиито стени рухнали под звуци­те на тръбите, или митът за Орфей, който омайвал със своята лира не само хората, но и зверовете, скалите, бушуващите вълни..., ни разкриват, че от най-дълбока древност Посветените са познавали магическото вли­яние на звуците върху съществата и мате­рията. Интересно е да знаем, кои центрове в организма се активизират при слушането на звуци.

Днес музикантите се интересуват повече от инструментите, отколкото от гласа. Те са склонни да вярват, че гласът е по-малко изразителен от инструмента, кое­то е невярно. Ако човешкият глас не отдава цялото си богатство, не проявява всички свои възможности, това е защото хората не мислят достатъчно за своя начин на живот. Гласните струни не са външен ин­струмент за човека, както са другите музикални инструменти, така че всичко, което той изживява, всички чувства и мисли, които носи в сърцето и главата си, дават отражение върху тях. Дори един певец или певица да притежава изключителна техника на пеене, неговите слабости, хаосът в него-вия живот прозират в гласа му.

Затова тези, които истински искат да култивират и запазят гласа си много дъл­го време, трябва не само да предприемат превантивни мерки за здравето си, но да внимават и за чувствата, които изживяват. Най-слабото чувство като безпокойство, страх, съмнение, гняв, радост, надежда, се отразява върху гласа. Защо когато човек изпитва ярост или страх, не може да произ­несе никакъв тон? Напротив, когато обича, у него напира желанието за песен. Любовта е тази, която създава най-хубавите гласове. Следователно, за да може да пее, човекът трябва да се влюби в някого или в нещо. Аз ви съветвам да се влюбите по-скоро в нещо, това е по-лесно. Влюбете се в нещо много извисено, което непрекъснато ще ви вдъхновява и никога няма да ви нарани.

Ако един певец живее чист, уравно­весен, хармоничен, природосъобразен живот, неговият глас укрепва, увеличава се него­вият обем, гъвкавост, сладост, субтилност, пъргавина, той става все по-послушен и певецът може да постига по-лесно всички ню­анси, които желае да изяви. Вместо да служи само на своята суета и страсти, да тича подир удоволствията и финансовите успехи, той трябва да се стреми към един най-висш идеал. Така той ще се върже с духовните същества, които ще дойдат да му помагат и да го водят по пътя, по който ще намери все повече и повече възможности за работа над обогатяването на гласа си. Очевидно този път не е лесен, той иска жертви, лишения, но те си струват.

Много певци чрез своите гласове за­ливат своята публика с дисхармонични, зловредни вълни, които ги довеждат в хаотично, объркано, пошло състояние. Къде са онези, които чрез своя глас могат да внушат на своята аудитория желанието да скъсат със своя мрачен и посредствен жи-вот и да се отдадат на един нов, посветен на красотата и светлината.

Сега са необходими певци, истински магьосници, които да преобразяват хората със своите песни. Но само този, който е работил с години за разширяването и засил­ването на своята аура, може да упражни такъв ефект върху душите. Да, аурата е тази, която създава условията, при които артистът може да въздейства магически върху своята аудитория.

Дарявайки някои хора с красив глас, Небето им поверява голямо съкровище, с помощта на което те могат да вършат чудеса. Но те не знаят, как да го правят и преди всичко им липсва достатъчно вяра. Певците са често разглезени деца, които не са наясно с цената на своя талант, нещо повече, не се замислят за най-добрия начин да го оползотворят. Те трябва да имат един идеал, който да реализират. Благодарение на своя идеал един артист трябва да води хората към Извора. Тогава неговото име ще бъде вписано в книгата на живота и там ще бъде отбелязано, че той е спасил много души от печал и смърт. И нека никой не се страхува за своята собствена душа. Ако човек спасява душите на другите, ще дойде някой, който ще спаси неговата. На този, който разнася радост около себе си, други ще дой­дат и ще му донесат радост.

И когато слушателите или крити­ците дойдат и го запитат: «Как постиг­нахте това пеене? Къде сте учили? Какво сте следвали?», Вместо да ги занимава с някакви баналности или да разказва карие­рата си, един такъв артист ще отговори ясно, така че хората да разберат и в тях да се засили желанието за трансформация. Той ще им обясни, че човешката душа е дъще­ря на Бога и за да я опознаем в цялата пре­лест, трябва да живеем божествен живот. Артистът не може да разтърси истински своята публика, ако сам той не е работил да развие Всички богатства, които Бог е заложил в душата му. Не можем да трогнем един човек, като му говорим посредствени и несъвършени неща. За да го променим и да накараме да заговори душата в него, трябва да приемем учението на една Езотерична школа, която ни просвещава върху всички области на живота: хранене, дишане, жес­тове, чувства, мисли...

Артистите трябва да посвещават своите дарби в будене на душите за свет­лината. Това, което ще ви кажа, ще ви се стори може би като от друга епоха, но вместо да се докарват пред силните и бога­тите, които заплащат своите места пре­скъпо, а душите им не са непременно от най-красивите, защо певците не пеят безплатно пред душите, които са готови да поемат един божествен импулс и да работят за но­вия живот? Защо не съберат всички души, на които е необходима божествената храна и да пеят пред тях? Така те може би ще спечелят по-малко пари, но нима това е тол­кова важно? Всяка творба, родена от безко­ристна идея и поставена в служба на една обща цел, носи в себе си кълна на безсмър­тието. Всеки, който е запознат с този закон, може да натрупа истински богат­ства, защото да спечелиш една душа за светлината, е най-висшето от всички дела.

Ако вие притежавате красив глас, мислите ли, че тази дарба е за вас? Не, това ви задължава да вършите една работа върху другите. Рано или късно Небето ще ви поиска сметка за този дар и какво ще му отго­ворите тогава: «Аз го използвах, за да забо­гатея, да се прославя, да развличам хората, да изпълнявам желанията, капризите им, аз ги заливах с чувственост и страсти... - Е, добре, в такъв случай вие ще загубите гласа си!»

Всички певци, които съзнават ролята си на будители на душите, трябва да се научат да работят с мисълта си върху своите гласни струни. Ще ви дам един при­мер. Постарайте се да си представяте често, че обгърнати в лъчисто сияние вие пеете пред огромна многохилядна тълпа, която ви слуша..., от вашия глас блика мощна субтилна енергия, която прониква в душите на всички, които ви слушат, те се вълнуват, техните сърца се разтварят, разумът им се прояснява и те решават да работят занапред за доброто... Упражнявайте се по този начин месеци наред и един ден вашият глас ще започне да буди в хората само тяхната висша, божествена природа.

Каква огромна сила крие една песен, изпълнявана при подходящи условия! Не само материални и технически, но така също и психически, духовни, при които певецът кара да участва неговата душа, сърцето и духът му. Тогава всеки усеща, че привлечени от тази жива хармония, енергийни течения и светли същества изпълват простора. Ето защо хоровото пеене на четири гласа има много голямо значение.

Това преди всичко е един символ на това, което трябва да правим, когато търсим съгласието и хармонията помежду си. Защото сливането на гласовете над гла­вите ни е същевременно и сливане на нашите души и духове. Вашият глас е наситен с маг­нетизма ви, с вашата виталност, с вашия парфюм. Вие сте свързани с гласа си, както едно хвърчило е завързано за една дълга връв, края на която държите в ръцете си. Вашият глас ви напуска, рее се над вас, среща други гласове, слива се с тях и се връща отново по-силен, по-богат с това, което е получил от това сливане.

С хоровото пеене ние изразяваме же­ланието си да обгърнем вселената, да вле­зем в хармония с всичко. Ето защо преди да запеете, винаги трябва да погледнете в себе си, да въдворите там мир, да се разде­лите с всекидневните си грижи, за да можете да се хармонизирате с всички космически създания и да пеете в унисон с тях.

И накрая пеенето на четири гласа се изявява и във физически план, като упражнение, което трябва да извършваме всеки ден, по няколко пъти на ден, за да акордираме ансамбъла на духа, душата, разума и сърцето си. Може да се каже, че четирите гласа: бас, тенор, алт и сопран съот­ветстват на четирите струни на цигулката, която е също един образ на човека. Струната сол представлява сърцето, ре -разума, ла - душата и ми - духа. Самата цигулка представлява физическото тяло, а лъкът - волята, която въздейства на чети­рите принципа: сърце, разум, душа, дух.

Хармоничното сливане на четирите гласа или играта върху четирите струни ни учи, че четирите принципа в човека - на сърцето, разума, душата и духа - трябва да вибрират в хармония. Защо, мислите вие, цигуларят е длъжен да настройва своята цигулка? За да ни покаже, че човек не може да избърши никаква вътрешна работа, ако цялото му тяло не е акордирано. Следователно преди да започнем нещо, трябва да хвърлим поглед в себе си и да не пред­приемаме нищо, преди «струните на цигулката ни» да са настроени.

Много е важно да се пее. Разбира се можем да се задоволим и със слушане на записи у дома. Във Франция рядко се срещат хора, които пеят за себе си. Те дори не из­питват такава необходимост. А разликата между пеенето и слушането на музика е огромна. Все едно да гледате как някой се храни или да се храните вие самите. Ако се задоволявате само да гледате, той трупа, а за вас - нищо. И когато стане от масата, той кипи от енергия, готов за работа, докато вие едва имате сили да се поместите. Това е разликата. Да, който пее, се свързва със света на музиката, а другите отслаб­ват вътрешно, защото не се хранят. Музи­ката, песента е храна, която позволява на човека да работи духовно. Вие ще кажете: «Я, че каква работа ще е тая, като ще се пее?» Разбира се, песента трябва да се възприема не като пилеене на време, а като дейност, която засяга всички части на човешкото същество.

В Дървото на живота музиката принадлежи на сефирота Хокма, където царуват Херувимите. Те самите са чиста музика и за­това живеят в съвършена хармония. Хокма е региона на Словото, което е създало всичко, а то не е нищо друго, освен музика, хар­монични звуци, които оформят материята. Защото звукът моделира материята, придава й определена форма. Така със Словото Бог оформя лишената от форми, «тоху ва боху» (неустроена и пуста) материя, както пише на еврейски в Битие­то. Бог е говорил на космическия прах и се появили формите. Под въздействието на Словото Херувимите получават една божествена вибрация, която се препредава на всички други създания от регионите, разположени под сефирота Хокма чак до земята.

Херувимите могат да пеят само всички заедно и в абсолютна хармония. Затова когато хората се опитват да пеят в хор, те се свързват с херувимското ангелско съсловие, съсловието на небесната музика и хармония. Когато пеете, без да знаете, вие се свързвате с Херувимите и тогава хармонията от звуци работи върху вас: тя успява да накара частиците на вашето физическо тяло да затрептят и един ден то ще придобие съвършени форми и хармония.

Следователно песента подготвя най-добрите условия за пречистване и разкрасяване на физическото тяло. И един ден във вашата душа ще се пробудят антени, спо­собни да улавят Космическите сили, идващи от Хокма. Тогава бие ще получите вдъх­новение, ще чувате хармонията на сферите, ще запеете с Ангелите и мъдростта ще дойде и ще се настани във вас. Защото музиката е изява на мъдростта, Хокма на еврейски означава мъдрост. Хокма е област, Която се намира над нашата седмостепенна гама. Тя се простира над планетите от нашата слънчева система, обхваща зодиака и тъй Като той е символ на необятността, Космоса и безкрайността, музиката ни изви­сява и ние се сливаме с безкрая.

Трябва да се опитате да разберете всичко това и да не се задоволявате само с удоволствието от усещането. Трябва да знаете, че благодеянията на песента стигат до най-субтилните региони. Ако вие добре разберете това, аз съм сигурен, че ще отделяте много повече време за колективно пеене, тъй като сами ще усетите осезаеми резултати от това. Вие винаги сте погъл­нати от привидно много важни дейности, които нито ви правят по-щастливи, нито по-благородни или по-озарени, нито от това се чувствате по-добре. Може би те ви носят някои улеснения, удобства, но това не добавя нищо за вашето преобразуване. Докато пеейки заедно и с убеденост вие се опит­вате да се настроите с един друг ред на нещата, вие еволюирате и се променяте.

Понякога ме питат: «Защо пеете на български? Ние нищо не разбираме!» Аз веднага ще им отговоря, че има на разположение преводи на тези песни и те мо­гат да си ги доставят. В музиката обаче не е толкова важно интелектуалното въз­приятие, а преди всичко усещането, изживявано под въздействието на звуците, вибрациите, хармонията. Разбираме ли ние песента на птиците, водопадите, вятъра в клоните? Не, но я усещаме, долавяме, въз­хищаваме се от нея. За да вибрираме в хармония, не е необходимо да разбираме всичко.

Когато някой ви гледа с любов, можете ли да кажете какво точно се крие зад тези очи? Не, но вие се вълнувате, треп­тите. Когато една меса се пее на латински, нима всички я разбират? Не, дори ако обя­вят, че е на френски, мнозина ще останат разочаровани. Те ще твърдят, че на латински е по-добре и може би ще имат право, защото латинският текст внася един елемент, който не може да се усети при изпълнението на френски.

Що се отнася до песните, винаги е по-добре те да се пеят на оригиналния език, на който са написани. Дори и да не го разби­раме, между музиката и думите съществува съответствие, което един превод немину­емо нарушава. Музиката не се създава, за да се разбира, а да се чувства. Дори да е съпро­водена от думи, по-голямо значение има усещането. Разбира се, още по-добре е, ако двете вървят заедно, но по-важно остава все пак чувството.

Във всеки случай в нашето братство ние разполагаме с един фантастичен репер­тоар. Всяка песен действа благотворно на всеки, който я пее. Дори без да я пеете, само от това, че звучи в главата ви, тя вибрира и ви въздейства добре.

Когато почувствате, че не знаете накъде сте, че вашите идеи се объркват, запейте: «Мисли, право мисли» и тогава ще намерите по-лесно пътя. Когато усетите, че никой не би обича, запейте: «Бог е любов»... Какво повече искате, щом Бог няма никога да ви изостави?... Ако сте се малко поуморили, поразболели, запейте: «Сила, здраве е богатство», тогава стени, тавани..., всичко ще затрепти и вие ще се на­дигнете. Ако светът ви се стори мрачен и никаква радост не ви спохожда, кажете: «Красив е животът». А когато сте щаст­ливи, пейте: «Благославяй, душе моя, Гос­пода.» Ето, вие разполагате със средства, с цял един магически арсенал. Само се пи­там, дали ще си послужите с него? Трябва да си послужите и аз съм тук точно за това да ви напомням непрекъснато, че трябва да използвате всички средства, които имате на разположение. Оправяйте се, разтва­ряйте шкафовете и се самообслужвайте, всичко това е ваше. Необходимо е винаги някой да ви го напомня и аз правя именно това.

Кажете си, че няма нищо по-лошо от това, човек да е богат, а постоянно да се чувства нещастен, защото не осъзнава сво­ето богатство. Така че, ако вие посвеща­вате повече време на пеенето и ако всички се научите да пеете заедно, хармонично, това ще даде големи резултати. Това е една работа първо върху вас самите, но с нея вие допринасяте за подържането и усилването на светлината в света, защото хармонията се отразява навсякъде и рано или късно целият свят ще я почувства. Ето така се работи за доброто на човечеството.

Всичко, което вършим в нашия живот, е магично, но този аспект се пренебрегва, не се признава, защото хората се боят от думата «магия». Това е една област, която не трябвало да се изучава, признава, раз­бира. Всяко произведение на изкуството: живопис, скулптура, танц... и дори красо­тата на създанията, всичко е магия! «Магия» означава влияние, въздействие на едно нещо върху друго. Ако някакъв предмет или някакво същество упражнява около себе си благотворно въздействие, ако носи мир, светлина, хармония, казваме че това е бяла, божествена магия. Обратно, ако носи вреда, мрак, безредие, казваме, че тази дейност е черна, дяволска магия. Човек трябва да про­умее това и все повече да мисли, чувства, действа и се държи по един съзидателен, положителен, хармоничен начин, така той се превръща в бял маг.

Когато вие сте събрани за пеене, притежавате една магическа, изключително благотворна мощ, но не забравяйте ис­тината, че тази мощ се основава на съюза, на хармонията. Мислете за семейството, което трябва да изградите. Оставете настрана различията в характерите, склонностите, нивото на еволюция, социалното положение, професията, те нямат никакво значение и не играят никаква роля в духовния живот. Усилете в своите сърца идеята, че въпреки вашите различия вие принадлежите на Всемирното Бяло Братство, че сте негови членове и пеете заедно, с цел да будите съзнанията на земята. Тогава, да, вие ще представлявате истинска мощ.

Повярвайте ми, именно този съюз прави вашата сила. Не се обичайте, нека има различия помежду ви, това няма значение, само се събирайте да пеете заедно и ще вършите чудеса. Вие си мислите: «О, само да го срещна този и ще му прасна един!» Много добре, но първо идете, попейте и после ще видите. Попейте първо и може би след това няма да имате никакво желание да «праскате» някого. Вие няма да разберете откъде се е взел този неочакван порив за опрощение. От песента, разбира се, която малко би е променила, поукротила. Така че обичайте се, мразете се, имайте различни мнения, няма значение, важното е да осъ­ществявате този съюз.

Вярвате ли вие, че всички войници от един полк, поели заедно по пътя на войната, се разбират помежду си? Често те не могат да понасят съседа си, но един път събрани с една обща цел, погледнете на какво са способни, за да изгонят врага! Те се поддържат, помагат си, дори взаимно спасяват живота си. Щом свърши войната, те отново може би ще започнат кавгите, но макар и за известно време са прекарали в съгласие. Защо и ние да не сме способни да направим това? Аз дори съм сигурен, че докато пеете и се молите, вашите противоречия ще се изпарят и накрая желанието ви за кавги ще изчезне. Това е разликата.

Аз се надявам, че тези няколко думи ще ви помогнат да осъзнаете важността на песента, преди всичко на духовните, мис­тичните песни, които пеем тук. До този момент песента за вас е била само раз­влечение, забава, но занапред вие трябва да разберете, че тя е храна, потребност, ду­ховна необходимост.

Постарайте се, направете си труда да приемете това ново съзнание. Бъдете сплотени, обединени от делото, което вършим тук, защото, без да знаете, във вас се извършва едно пречистване, подреждане, просвещаване, освобождаване... Вие градите едно ядро, една клетка от новия живот за тези, които ще дойдат един ден.

<br clear="all"> [1] Отнася се за всеки, които изучава езотеричното учение."

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Има музика, която ни връща към историята и към корените. Към човечността. Към добротата.

Към красотата.

Учи на търпимост и толерантност.

Това е песен на Офра Хаза, която почина преди години, една моя любима изпълнителка.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Има музика, която ни връща към историята и към корените. Към човечността. Към добротата.

Към красотата.

Учи на търпимост и толерантност.

Това е песен на Офра Хаза, която почина преди години, една моя любима изпълнителка.

Офра Хаза ме доведе в тази тема :)

Просто като чух долната песен веднага се сетих за нея

http://www.youtube.com/watch?v=sblGv3q_PDI&feature=related

// съжалявам незнам как да го направя да се вижда като клип :(

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Музиката е вибрация,чиста енергия,която се влива в душата без нуждата от посредник....и душата я разпознава и улавя посланието...приема я или не я разпознава като своя...но я разбира по възхитителен ,удивителен начин....музиката е магия....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...
В 8/6/2017 at 10:25, АлександърТ.А. каза:

Възпитателно ?

https://www.vbox7.com/play:0f69b5ca44

Тема , смятам добра за тук . :)  ,,Общественото мнение " или общественото лицемерие ? Какво е морал . Факта или отношението . Може ли  един природен факт да бъде неморален . Кое е , не морално . Голото човешко тяло или агресията във всичките и форми , на която не се обръща внимание .

Според мен в един клип може да е неморално единствено режисурата .А най далеч от всички класификаций на отношение , е режисирания предмет . И на практика , не моралното във раздухания проблем , е самия вой . Скрит зад плаката на моралноста .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...