Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Движението и различните видове спорт


Иво

Recommended Posts

Bravo, gudybo - и аз се връщам към бойните изкуства - те наистина са изкуства ако човек напредне в тях. И само занимавал се с тях може да разбере защо им се прибавя накрая "до" - тоест път, и защо могат да доведат до състояния и чувства подобни на молитвеното и медитативното състояние, и то в динамичен вариант!!! Само че искат силно здраво тяло, затова е трудно с напредването на годините!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Орлин :-) Ами аз съм на навършени 37 и понякога в спарингите не ми достига въздух в последните 30секунди :-)) Тренирам с желание, но пътя е дълъг :-) още съм в на4алото :-) за много хора е неясна при4ината да се захвана с този вид спорт и се изненадват, 4е все още ходим на тренировки :-)

Живи и здрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз дълго време бях спрял напълно - отчасти под влияние на "духовните" си идеи - тоест на фалшивите такива - които те учат да бягаш от какво ли не и да страниш от самият живот, хора и себе си :)! В последната година започнах отново, а сега искам по-активно да се отдам на тях - всъщност преживяванията които навремето са ми давали тези изкуства не ми е давала никаква медитация - може би единствено някой изгрев или друга природна красота и аромат могат да се сравнят със състоянието на съзнанието по време на силен спаринг - когато няма време за мисъл, съзнанието е абсолютно тук и сега, включва се интуицията и концентрацията е пълна - тогава - в моментите на "бързи обороти", на такова повишено съзнание забравяш себе си... ако не бидеш начупен поради това че не си вече на 20 години ... :) ! Ами аз ли съм виновен че Господ ни е сътворил такива чупливи и неустойчиви, както и малотрайни ... каквото и да правиш, каквото и да ядеш, колкото и духовен и добър да си, тялото си остарява - генната заложба неотменно се налага над духа - ей това ако не е гадост ... Но, точно тази неудовлетвореност от сегашното ни жалко смъртно положение ще ни изведе до по- добро състояние на духа и тялото - и човечеството като цяло, и индивида в преражданията му ! :sorcerer::yinyang::king:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте !Имам един въпрос отностно free running-а или parkour.Много се запалих но не знам къде мога да започна да тренирам...някаква зала , като да начинаещ става въпрос.Все от някъде тряя да се почне и точно там е въпроса , че не искам направо да почвам да скачам на асфалта и по улиците ами да започна в някаква гимнастическа зала.От София съм и ако някой знае къде може да се ходи , да се плати и да почна да тренирам.Ще Ви бъда благодарен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, форумци! От 30 години спортувам :-) Запо4нах, защото бяха казали на родителите ми, 4е за децата, боледували от бронхо-пневмония и воден плеврит, е полезно :-) И от тогава и до днес (с изкючение на периода на бременността) все съм по тренировки и състезания. Това е част от мен и се чувствам прекрасно, тонизирано, без страх от двубои или спорове, с желание за сътрудни4ество.

:)

А как си с яденето? Вегетарианка ли си и ако да, как това ти влияе на силата - положително, отрицателно, няма промяна?

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте слънчовци :)

аз тренирам карате от около почти година, бих казала че е изключително разтоварващо, каляващо и .. и всичко най-най

след 1 месец ми е изпита, wish me luck :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Браво - бойните спортове са супер! :thumbsup: Аз много бих искал, но няма клубове наоколо, а да пътувам всеки ден по два часа - нямам време! Какво карате тренираш - киокушин или шотокан?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_Орлин_*

Ей, ами киокушина къде го слагаш? :)! Ами фрий файтинга - всичко заедно - ударните с хватовите бойни изкуства? Ами граплинга, ами джу джуцуто? :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели,

въпроса за спорта и физическата активност е наистина интересен, особено в съчетание с духовния живот. Задачите на ежедневието непрекъснато ни притискат и поставят въпроса - кое по-напред - семейство, работа, приятели, хоби, спорт, духовни практики, почивка, учене,...

Списъка е дълъг.

Разбира се, когато човек е съзнателен в това което прави, то всичко се превръша в "духовно".

Но все пак нека да сме конкретни:).

Аз също съм си задавал въпроси като Любо по-горе - трябва ли да отделяме време за спорт, като можем да използваме физическата деятелност за нещо по-полезно.

Това е труден въпрос и за мен.

Дълги години съм тренирал киокушин кай карате (irresistible, не си права за шотокана - но това е друга тема ;) ), боди билдинг, плуване...

Сега, разбира се, нямам грам време.

Предпочитам разходка на планина или малко дворна работа на вилата.

Защото са по-полезни.

Но всички малко или много знаем, че спорта развива много качества у човека - дисциплина, воля, концентрация, колективно чувство, борбеност, понасяне на успехи и неуспехи...

Това е несъмнено. Но остава въпроса кога е правилното време затова - като младеж или като "възрастен" (изключвам професионалистите разбира се)?

Защото когато имаш семейство, духовен живот, кариера, бизнес е трудно наистина да плуваш 2 часа 3-4 пъти седмично.

Но все пак знаем, че човек трябва да се движи...

Ще е интересно, ако някой е имал търпение да изчете тия дълги писания, да си каже мнението :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Не може без спорт! В днешния "обездвижен" свят човек се разболява без движение. Нужно е минимум два пъти седмично да се "раздвижваме" с някое предпочитано спортно занимание. И то да е с продължителност поне 30-40 мин. Задължително до изпотяване, иначе ползата е нулева.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest аноним

дори ти препоръчвам Пилатес

аз го практикувам и съм действително много много щастлива, че открих този спорт за себе си, носи ми добър физически тонус и укрепва положителната, жизнеутвърждаваща нагласа към света.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте,

Работата ми е на компютър и в последно време съм започнал да увеличавам размерите си :D

Знам че движението е здраве... но може ли някой да ми препоръча конкретни методи освен разходките и фитнеса (не обичам фитнес).

Иво.

Напълно съм съгласен. Аз ли4но се занимавам с йога, айкидо, тренирам в нас отделно за тяло, оба4е най-много се кефя да танцувам... Според мен наистина джижението е здраве, поне последната година от живота ми го доказва де. :)

И въпреки, 4е правя някои нездравословни не6та като пу6ене и пиене, за една година съм намалил процента на боледуването ми спря неболедуването със 80% :)

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Не е много за вярване, но все пак изчетох всичко написано до тук! Харесва ми това, че писалите имат доста трезви виждания по въпроса. Има доста търсещи, които смятат, че спортът не е необходим на търсещия, че и почти намерилия. :dancing yes: Писалите тук не са от тях!

Ето информация за още един нов спорт- фитбол. На едни големи надуваеми топки се подскача леко и се изпълняват всички възможни упражнения от каланетика, изправителна гимнастика, аеробика, йога- каквото ви хрумне. Съчетават се с тренировките и с други уреди- ластици (като експандери), малки надуваеми топки и др. В София тренировки има например на стадион "Васил Левски" и на др. места. Подходящ е за всички възрасти, стига участниците все пак да са склонни да изпълняват това, което им се казва и показва. Подходящ е за мъже и жени, но мъжете май не гледат на него особено сериозно. Но ефектът от този спорт е изумителен, не може да се опише, може да се изживее! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Относно танците, аз съм забелязала същота за себе си още много отдавна. Принципно музиката ми действа много позитивно и щом чуя приятна песен започвам да пея и да ми подскачат крачетата, дори и да съм страшно песимистична и преуморена....сякаш се зареждам с позитивна енергия и се чуствам супер...тонуса идва отново :dancing yes::thumbsup1::rolleyes::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Движението паси от затлъстяване.Колкото повече се движиш,още по-добре!Така изгаряш и калории.Повече движение ,повече спорт! :dancing yes:

Редактирано от Бонбонената_фея
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Спортът е добър, ако е твърде умерен (което не му пречи да е редовен), а също и индивидуално подходящ. Има много тънкости, които обичайно не се отчитат, както и минуси, които минават за плюсове. Например, има един малко известен, но доста разпространен синдром на слабост на съединителната тъкан - хората са природно по-гъвкави, но със слаба устойчивост и това лесно може да се изтълкува като талант, а преумората при тях е много опасна, защото могат по същата причина, поради която ставите им са гъвкави да имат и митрален пролапс - при дълго или непосилно натоварване той може да доведе до внезапна смърт! Освен това индивидуалната структура на някои е повече предразположена към активност, отколкото на други. Вторите само ще си навредят чрез усилен спорт, което не означава, че им препоъчвам да се обездвижват. Лека, но разнообразна гимнастика, разходки, плуване и масажи им са предостатъчни. Многото спортуване може да се превърне и в наркотик, от който човек се чувства временно добре, но нито болшинството дълголетници, нито духовните авторитети (с изключение на не толкова голяма част от китайците) са правели някога нещо подобно. А... и именно автентичните даоски наставници твърдят, че многото движение е неоправдан разход на сили, ако човек не е "затворил" енергийната си система, за да се разпилява далеч по-малко. не съм експерт в тези изкуства, просто съм чувал някои неща, а и доста съм наблюдавал не само непосредствените, но и отдалечените медицински ефекти от това или онова, без да се влияя прекалено от преобладаващите мнения по въпроса...

Линк към коментар
Share on other sites

Има един аспект на раздвижването (нарочно не обобщавам - "движение"), който обичайно се пропуска. По-важно е не количествто движение (прекалено е повече вредно), а неговото качество. необходимо е да се раздвижат всички стави във всички възможни посоки, иначе се образяват шипове (еднакво често у компютърните маниаци във врата и у туристите в коленете). Движението само по едни и същи оси не е много по-добро от обездвижването, затова не всички спортове и не всяка физическа работа (особено пък домакинската!) са достатъчни еквиваленти на оздравителната гимнастика. Общият масаж или самомасажът си има други предимства, акупресурата - трети, раздишването - четвърти и т.н. Силно предпочитам 30-40 мин. адаптиран към здравето комплекс , отколкото часове наред фитнес

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Иво!

Мога да ти препоръчам нещо което лично съм го изпробвала.Преди години, поради разл.фактори отслабнах килограми които паднах под нормалната норма за мойта височина / в.178см;-46,5кг. /Само си представи...Проблема ми беше, че в продължение на 1год. усилено ядене, витамини и ред други неща по лекарско предписание- резултат 0.Зачетох една книжка"Тибетски тайни на младостта и здравето",но сега мисля че заглавието е сменено.Между другото дълго време я нямаше на пазара.

Там е описана една история за извора на младостта,която съдържа 6бр.елементарни физически упражнения.Те връщат баланса и нормализират теглото, ако си над нормата сваляш, ако си под нормата качваш.Та с тях се оправих, а майка ми свали до толкова, че си влезна в дрехи от 18-тата си годишнина, а тогава беше на 43год.Трябва обаче да ги правиш редовно в смисъл вскеки ден сутрин или вечер, както ти е удобно.

Бях скептично настроена и с резерва към тях, но резултата е супер!Също влиаят и на външния вид.Почваш да изглеждаш по енергечен и младолик и наистина ставаш такъв, но РЕДОВНО.Упражненията са Тибетски и действат.

Успех и поздрави!

Таня2 :v:

Еха много ми хареса тва за тибетските упражнения,много си падам по източна философия,методи за лечение и изобщо всичко от Тибет и изтока,според мен тези хора оттам са много по-напред от нас във всяко отношение и особено що се отнася до знанието им за живота и природата.

Много ми се иска и на мен да ги почна тия упражнения защото за момента нямам възможност да спортувам друго-само нещо вкъщи,много сам закъсала с финансите...но тва е друга тема. И така искам да те питам Таня2 откъде мога да разбера повече за тия упражнения,или да ми препоръчаш някоя хубава книга,или направо тая откадето си ги видяла само че май не знаеш сега как се казва така ли? Ще ти бъда мн.благодарна ако ми отговори6 :)

Линк към коментар
Share on other sites

Еха много ми хареса тва за тибетските упражнения,много си падам по източна философия,методи за лечение и изобщо всичко от Тибет и изтока,според мен тези хора оттам са много по-напред от нас във всяко отношение и особено що се отнася до знанието им за живота и природата.

Много ми се иска и на мен да ги почна тия упражнения защото за момента нямам възможност да спортувам друго-само нещо вкъщи,много сам закъсала с финансите...но тва е друга тема. И така искам да те питам Таня2 откъде мога да разбера повече за тия упражнения,или да ми препоръчаш някоя хубава книга,или направо тая откадето си ги видяла само че май не знаеш сега как се казва така ли? Ще ти бъда мн.благодарна ако ми отговори6 :)

А искам да добавя че сега тежа около 55 кг и съм висока 165 см само че за мен теглото ми е в повече,мога ли да свая 5-7 кг без да има негативни последици спрямо организма,и има ли ефикасни начини за премахване на стрии и целулит?

Линк към коментар
Share on other sites

:)

"Ако човек действа постепенно и системно ще постигни различни резултати и удовлетворението в резултат на това ще бъде голямо".

Из книгата Хата Йога на Ева Рюшпол

"Ние всички обичаме да побеждаваме, но колко са тези които обичат да тренират?" :1eye:

Марк Шпиц

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Какво наистина е "Пилатес"? Нямам си идея...

А някой знае ли какво е "Пауър Йога" също?

Напоследък се занимавам само с умствена дейност и ми липсва движение. Преди години се занимавах с по-груби спортове, но те ми подхождаха тогава... Сега ми допадат по-нежните неща! Понякога правя малко лицеви опори и коремни преси, малко йога гимнастика с дишане. Горе долу ми стига. Пред нас, точно пред блока, в който живея, има зала за фитнес, аеробика, тае бо, йога, салса, бели данс, винг чунг и какво ли още не. Блока е на 30 метра и всек иден ги гледам. Радвам им се. Чувствам ги от разстояние. Харесва ми вдъхновението им. Фитнесът е долу и от другата страна на блока и не се вижда. Залата, която е заета от сутрин до вечер обаче, е постоянно пред очите ми. И постоянно има занимаващи се.

Обаче ми стига вдъхновението, което получавам от тях, за да си направя малко упражнения сам. Твърде ангажиращо е да ходиш специално, да отделяш време, че и да плащаш за това. Поне да ти даваха диплома за инструктор ... Бих се хванал сериозно само с нещо, което е много комплексно - и физически, и духовно и преподавано от добър инструктор. Такова е може би тай чи или дриг чи гун, или силова йога, която обгрижва и тялото, и духа. Ами - бая си аз ... Хайде да каже някой какво е пилатес и пауър йога? Занимавал лисе е някой с тях?

Едва ли ще се хвана, но ми е интересно... :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...